28. posamično državno prvenstvo v standardnem šahu 2021 - F14

Chess tournament overview

Country: Slovenia
Tournament date: 2021-06-24 to 2021-06-30
Tournament place: Terme Catez (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: (90min/40pot + 30min) + 30sek/pot
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Šahovska zveza Slovenije
Main referee: IA Perkovic, Boris [SLO 14611384]
Referee: IA Rezek, Sinisa [CRO 14516594], NA Urbanc, Suzana [SLO 14601397]

Schedule: 28. posamično državno prvenstvo v standardnem šahu 2021 - F14

Round Date Time
1 2021/06/24 16:00
2 2021/06/25 15:30
3 2021/06/26 15:30
4 2021/06/27 15:30
5 2021/06/28 15:30
6 2021/06/29 15:30
7 2021/06/30 14:00

Players registered in 28. posamično državno prvenstvo v standardnem šahu 2021 - F14

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 SLO MK Olenik Campa Rudi 2172 2072 -14
2 SLO I Skrbec Leon 2066 2099 7
3 SLO II Javornik Nik 1983 1898 -44
4 SLO II Lavrencic Matic 1939 2020 17
5 SLO II Zidar Jernej 1724 1971 -40
6 SLO II Perme Martin 1664 1964 15
7 SLO II Cimperman Teo 1608 1887 12
8 SLO II Drevensek Gasper 1541 1839 11
9 SLO II Markosek Bine 1287 1965 54
10 SLO III Ivanec Janos 1229 1622 -59
11 SLO III Gradisek Bor 1180 1652 29
12 SLO Ruzic Borut Jan 1157 1594 11
13 SLO Zmaucar Miha 0 1000 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 SLO MK Olenik Campa Rudi 2172 2072 -14
2 SLO I Skrbec Leon 2066 2099 7
3 SLO II Javornik Nik 1983 1898 -44
4 SLO II Lavrencic Matic 1939 2020 17
5 SLO II Zidar Jernej 1724 1971 -40
6 SLO II Perme Martin 1664 1964 15
7 SLO II Cimperman Teo 1608 1887 12
8 SLO II Drevensek Gasper 1541 1839 11
9 SLO II Markosek Bine 1287 1965 54
10 SLO III Ivanec Janos 1229 1622 -59
11 SLO III Gradisek Bor 1180 1652 29
12 SLO Ruzic Borut Jan 1157 1594 11
13 SLO Zmaucar Miha 0 1000 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre ID FIDE-ID FIDE Club/Ciudad
1 MK Olenik Campa Rudi 1015930 14633264 2172 SD Domzale
2 I Skrbec Leon 1070803 14632756 2066 SK Postojna
3 II Javornik Nik 1023741 14636549 1983 ZSK Maribor Poligram
4 II Lavrencic Matic 1016422 14637847 1939 ZSK Maribor Poligram
5 II Zidar Jernej 1015978 14629585 1724 SK Komenda
6 II Perme Martin 1016319 14635488 1664 SK Komenda
7 II Cimperman Teo 1016299 14635500 1608 SK Komenda
8 II Drevensek Gasper 1023853 14635801 1541 ZSK Maribor Poligram
9 II Markosek Bine 1016176 14634619 1287 SK Komenda
10 III Ivanec Janos 1081268 14637545 1229 SD Rokada Lendava
11 III Gradisek Bor 1034292 14635828 1180 Celjski SK
12 Ruzic Borut Jan 1111186 14636077 1157 SK Triglav Krsko
13 Zmaucar Miha 1349271 14648636 0 SD Domzale

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 II Cimperman Teo 1608 0 1 - 0 0 MK Olenik Campa Rudi 2172 1
2 2 I Skrbec Leon 2066 0 1 - 0 0 II Drevensek Gasper 1541 8
3 9 II Markosek Bine 1287 0 1 - 0 0 II Javornik Nik 1983 3
4 4 II Lavrencic Matic 1939 0 1 - 0 0 III Ivanec Janos 1229 10
5 11 III Gradisek Bor 1180 0 0 - 1 0 II Zidar Jernej 1724 5
6 6 II Perme Martin 1664 0 1 - 0 0 Ruzic Borut Jan 1157 12
7 13 Zmaucar Miha 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 II Perme Martin 1664 1 ½ - ½ 1 I Skrbec Leon 2066 2
2 13 Zmaucar Miha 0 1 0 - 1 1 II Lavrencic Matic 1939 4
3 5 II Zidar Jernej 1724 1 ½ - ½ 1 II Cimperman Teo 1608 7
4 1 MK Olenik Campa Rudi 2172 0 1 - 0 1 II Markosek Bine 1287 9
5 3 II Javornik Nik 1983 0 1 - 0 0 III Ivanec Janos 1229 10
6 8 II Drevensek Gasper 1541 0 1 - 0 0 III Gradisek Bor 1180 11
7 12 Ruzic Borut Jan 1157 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 II Lavrencic Matic 1939 2 1 - 0 II Zidar Jernej 1724 5
2 7 II Cimperman Teo 1608 1 - 0 II Perme Martin 1664 6
3 2 I Skrbec Leon 2066 1 - 0 1 II Javornik Nik 1983 3
4 12 Ruzic Borut Jan 1157 1 0 - 1 1 MK Olenik Campa Rudi 2172 1
5 9 II Markosek Bine 1287 1 1 - 0 1 Zmaucar Miha 0 13
6 10 III Ivanec Janos 1229 0 0 - 1 1 II Drevensek Gasper 1541 8
7 11 III Gradisek Bor 1180 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 I Skrbec Leon 2066 1 - 0 3 II Lavrencic Matic 1939 4
2 9 II Markosek Bine 1287 2 1 - 0 II Cimperman Teo 1608 7
3 1 MK Olenik Campa Rudi 2172 2 1 - 0 2 II Drevensek Gasper 1541 8
4 5 II Zidar Jernej 1724 0 - 1 II Perme Martin 1664 6
5 3 II Javornik Nik 1983 1 1 - 0 1 Ruzic Borut Jan 1157 12
6 11 III Gradisek Bor 1180 1 1 - 0 1 Zmaucar Miha 0 13
7 10 III Ivanec Janos 1229 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 MK Olenik Campa Rudi 2172 3 1 - 0 I Skrbec Leon 2066 2
2 4 II Lavrencic Matic 1939 3 1 - 0 3 II Markosek Bine 1287 9
3 6 II Perme Martin 1664 0 - 1 2 II Javornik Nik 1983 3
4 7 II Cimperman Teo 1608 ½ - ½ 2 III Gradisek Bor 1180 11
5 8 II Drevensek Gasper 1541 2 1 - 0 1 Ruzic Borut Jan 1157 12
6 13 Zmaucar Miha 0 1 1 - 0 1 III Ivanec Janos 1229 10
7 5 II Zidar Jernej 1724 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 II Lavrencic Matic 1939 4 ½ - ½ 4 MK Olenik Campa Rudi 2172 1
2 2 I Skrbec Leon 2066 1 - 0 3 II Cimperman Teo 1608 7
3 8 II Drevensek Gasper 1541 3 1 - 0 3 II Markosek Bine 1287 9
4 3 II Javornik Nik 1983 3 1 - 0 II Zidar Jernej 1724 5
5 10 III Ivanec Janos 1229 1 0 - 1 III Gradisek Bor 1180 11
6 12 Ruzic Borut Jan 1157 1 0 - 1 2 Zmaucar Miha 0 13
7 6 II Perme Martin 1664 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 MK Olenik Campa Rudi 2172 1 - 0 4 II Javornik Nik 1983 3
2 8 II Drevensek Gasper 1541 4 0 - 1 II Lavrencic Matic 1939 4
3 11 III Gradisek Bor 1180 0 - 1 I Skrbec Leon 2066 2
4 13 Zmaucar Miha 0 3 ½ - ½ II Perme Martin 1664 6
5 9 II Markosek Bine 1287 3 0 - 1 II Zidar Jernej 1724 5
6 12 Ruzic Borut Jan 1157 1 1 - 0 1 III Ivanec Janos 1229 10
7 7 II Cimperman Teo 1608 3 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FIDE Club/City  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4  Rp n w-we K elo+/-
1 1 MK Olenik Campa Rudi 2172 SD Domzale 5,5 1,5 25,5 27,0 2098 7 -0,36 40 -14,4
2 2 I Skrbec Leon 2066 SK Postojna 5,5 1,0 26,0 29,0 2053 7 0,18 40 7,2
3 4 II Lavrencic Matic 1939 ZSK Maribor Poligram 5,5 0,5 24,0 24,5 1957 6 0,43 40 17,2
4 8 II Drevensek Gasper 1541 ZSK Maribor Poligram 4,0 0,0 24,0 24,5 1575 7 0,28 40 11,2
5 7 II Cimperman Teo 1608 SK Komenda 4,0 0,0 23,5 26,5 1650 6 0,29 40 11,6
6 6 II Perme Martin 1664 SK Komenda 4,0 0,0 22,0 23,5 1729 5 0,37 40 14,8
7 3 II Javornik Nik 1983 ZSK Maribor Poligram 4,0 0,0 22,0 22,5 1818 7 -1,09 40 -43,6
8 5 II Zidar Jernej 1724 SK Komenda 3,5 0,0 22,5 25,0 1583 6 -0,99 40 -39,6
9 11 III Gradisek Bor 1180 Celjski SK 3,5 0,0 21,0 21,5 1353 5 0,73 40 29,2
10 13 Zmaucar Miha 0 SD Domzale 3,5 0,0 19,5 20,0 1352 6
11 9 II Markosek Bine 1287 SK Komenda 3,0 0,0 25,5 28,5 1525 6 1,36 40 54,4
12 12 Ruzic Borut Jan 1157 SK Triglav Krsko 2,0 0,0 22,5 23,0 1248 5 0,27 40 10,8
13 10 III Ivanec Janos 1229 SD Rokada Lendava 1,0 0,0 21,0 22,5 627 5 -1,47 40 -58,8