TORNEO TEMATICO ONLINE SICILIANA PAULSEN. AJEDREZ SANTA CRUZ

Chess tournament overview

Country: Argentina
Tournament date: 2021-07-21 to 2021-08-10
Tournament place: LICHESS (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 30 + 5
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: FERNANDEZ LEANDRO DANIEL
Main referee: FERNANDEZ LEANDRO DANIEL

Schedule: TORNEO TEMATICO ONLINE SICILIANA PAULSEN. AJEDREZ SANTA CRUZ

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown
7 unknown

Players registered in TORNEO TEMATICO ONLINE SICILIANA PAULSEN. AJEDREZ SANTA CRUZ

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 ARG Campeon Matias 2042 2271 13
2 NCA FM Pineda Juan Jose 2026 2122 -22
3 URU Kulik Nicolas 1567 2050 24
4 ARG Galarza Sergio 0 2004 0
5 COL Cutiva Miguel 0 2002 0
6 ARG Perez Raffo Martin 0 1997 0
7 ARG Villamayor Francisco 1765 1968 0
8 ARG Veiga Fernando 0 1949 0
9 ARG Fernandez Leandro Daniel 1641 1939 8
10 PAN Murillo Florentino 1866 1927 14
11 ARG Noguera Lucas 0 1918 0
12 ESP Borras Carlos 0 1858 0
13 ARG Rojas Rafael 0 1843 0
14 MEX Mendoza Yuri 0 1830 0
15 ARG Piñero Ruben 0 1829 0
16 URU Castagnet Carlos 1641 1821 -24
17 ARG Juzefiszyn Santiago 0 1781 0
18 ARG Casas Juan Pablo 1646 1695 -2
19 PAR Minella Ysabel 0 1634 0
20 ARG Roldan Martin 0 1601 0
21 ARG Peralta Mario Luis 0 1568 0
22 PAN Del Cid Guevara Ana Edisa 1240 1536 0
23 ARG Carou Mariana 0 1523 0
24 ARG Conrado Alejandro 0 1500 0
25 ARG Rodas Victor 0 1500 0
26 ARG Jotayan Gaston Alejandro 1554 1493 0
27 PER Pinedo Diego 0 1485 0
28 ARG Galarza Natalia 0 1381 0
29 ARG Robledo Mariano Roberto 0 1367 0
30 ARG Villalba Alejandra 0 1301 0
31 ARG Quiroga Demian 0 1275 0
32 ECU Lara Mariana 0 1212 0
33 ARG Orellano Matias 0 1185 0
34 ARG Salasar Miguel 0 1164 0
35 ARG Piñero Eduardo 0 894 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 ARG Campeon Matias 2042 2271 13
2 NCA FM Pineda Juan Jose 2026 2122 -22
3 URU Kulik Nicolas 1567 2050 24
4 ARG Galarza Sergio 0 2004 0
5 COL Cutiva Miguel 0 2002 0
6 ARG Perez Raffo Martin 0 1997 0
7 ARG Villamayor Francisco 1765 1968 0
8 ARG Veiga Fernando 0 1949 0
9 ARG Fernandez Leandro Daniel 1641 1939 8
10 PAN Murillo Florentino 1866 1927 14
11 ARG Noguera Lucas 0 1918 0
12 ESP Borras Carlos 0 1858 0
13 ARG Rojas Rafael 0 1843 0
14 MEX Mendoza Yuri 0 1830 0
15 ARG Piñero Ruben 0 1829 0
16 URU Castagnet Carlos 1641 1821 -24
17 ARG Juzefiszyn Santiago 0 1781 0
18 ARG Casas Juan Pablo 1646 1695 -2
19 PAR Minella Ysabel 0 1634 0
20 ARG Roldan Martin 0 1601 0
21 ARG Peralta Mario Luis 0 1568 0
22 PAN Del Cid Guevara Ana Edisa 1240 1536 0
23 ARG Carou Mariana 0 1523 0
24 ARG Conrado Alejandro 0 1500 0
25 ARG Rodas Victor 0 1500 0
26 ARG Jotayan Gaston Alejandro 1554 1493 0
27 PER Pinedo Diego 0 1485 0
28 ARG Galarza Natalia 0 1381 0
29 ARG Robledo Mariano Roberto 0 1367 0
30 ARG Villalba Alejandra 0 1301 0
31 ARG Quiroga Demian 0 1275 0
32 ECU Lara Mariana 0 1212 0
33 ARG Orellano Matias 0 1185 0
34 ARG Salasar Miguel 0 1164 0
35 ARG Piñero Eduardo 0 894 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo EloN sexo Club/Ciudad
1 Campeon Matias 132853 ARG 2271 2271 ADAR
2 FM Pineda Juan Jose 6100465 NCA 2122 2122 NICARAGUA
3 Kulik Nicolas 3009530 URU 2050 2050 URUGUAY
4 Galarza Sergio ARG 2004 2004 CASILDA
5 Cutiva Miguel COL 2002 2002 COLOMBIA
6 Perez Raffo Martin ARG 1997 1997 HERMANDARIAS ENTRE RIOS
7 Villamayor Francisco 174610 ARG 1968 1968 ADAR
8 Veiga Fernando ARG 1949 1949 QUILMES
9 Fernandez Leandro Daniel 145661 ARG 1939 1939 ADAR
10 Murillo Florentino 6602932 PAN 1927 1927 CHRIQUI
11 Noguera Lucas ARG 1918 1918 UNPA
12 Borras Carlos ESP 1858 1858 ESPAÑA
13 Rojas Rafael 188921 ARG 1843 1843 ENTRE RIOS
14 Mendoza Yuri MEX 1830 1830 MEXICO
15 Piñero Ruben ARG 1829 1829 PUERTO SANTA CRUZ
16 Castagnet Carlos 3010805 URU 1821 1821 URUGUAY
17 Juzefiszyn Santiago 178012 ARG 1781 1781 RIO TURBIO
18 Casas Juan Pablo 189413 ARG 1695 1695 ADAR
19 Minella Ysabel PAR 1634 1634 w PARAGUAY
20 Roldan Martin ARG 1601 1601 TUCUMAN
21 Peralta Mario Luis 178020 ARG 1568 1568 28 de Noviembre
22 Del Cid Guevara Ana Edisa 6605010 PAN 1536 1536 w CHIRIQUI
23 Carou Mariana 141399 ARG 1523 1523 w Bs.Aires. Zona Sur
24 Conrado Alejandro ARG 1500 1500 Santiago del Estero
25 Rodas Victor ARG 1500 1500 FORMOSA
26 Jotayan Gaston Alejandro 189472 ARG 1493 1493 ADAR
27 Pinedo Diego PER 1485 1485 PERU
28 Galarza Natalia ARG 1381 1381 w SANTA FE
29 Robledo Mariano Roberto 177539 ARG 1367 1367 28 de Noviembre
30 Villalba Alejandra 177563 ARG 1301 1301 w 28 de Noviembre
31 Quiroga Demian ARG 1275 1275 CALETA OLIVIA
32 Lara Mariana ECU 1212 1212 w GUAYAQUIL
33 Orellano Matias ARG 1185 1185 RIO GALLEGOS
34 Salasar Miguel ARG 1164 1164 CALETA OLIVIA
35 Piñero Eduardo ARG 894 894 RIO TURBIO

Round 1

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 18 Casas Juan Pablo 1695 0 0 - 1 0 Campeon Matias 2271 1
2 2 FM Pineda Juan Jose 2122 0 1 - 0 0 Minella Ysabel 1634 19
3 20 Roldan Martin 1601 0 - - + 0 Kulik Nicolas 2050 3
4 4 Galarza Sergio 2004 0 1 - 0 0 Peralta Mario Luis 1568 21
5 22 Del Cid Guevara Ana Edisa 1536 0 0 - 1 0 Cutiva Miguel 2002 5
6 6 Perez Raffo Martin 1997 0 0 - 1 0 Conrado Alejandro 1500 24
7 25 Rodas Victor 1500 0 1 - 0 0 Villamayor Francisco 1968 7
8 8 Veiga Fernando 1949 0 + - - 0 Jotayan Gaston Alejandro 1493 26
9 27 Pinedo Diego 1485 0 0 - 1 0 Fernandez Leandro Daniel 1939 9
10 10 Murillo Florentino 1927 0 1 - 0 0 Galarza Natalia 1381 28
11 29 Robledo Mariano Roberto 1367 0 0 - 1 0 Noguera Lucas 1918 11
12 12 Borras Carlos 1858 0 - - + 0 Villalba Alejandra 1301 30
13 31 Quiroga Demian 1275 0 0 - 1 0 Rojas Rafael 1843 13
14 14 Mendoza Yuri 1830 0 ½ - ½ 0 Lara Mariana 1212 32
15 33 Orellano Matias 1185 0 0 - 1 0 Piñero Ruben 1829 15
16 16 Castagnet Carlos 1821 0 1 - 0 0 Salasar Miguel 1164 34
17 35 Piñero Eduardo 894 0 0 - 1 0 Juzefiszyn Santiago 1781 17
18 23 Carou Mariana 1523 0 ½ not paired  

Round 2

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Campeon Matias 2271 1 1 - 0 1 Castagnet Carlos 1821 16
2 11 Noguera Lucas 1918 1 0 - 1 1 FM Pineda Juan Jose 2122 2
3 13 Rojas Rafael 1843 1 0 - 1 1 Kulik Nicolas 2050 3
4 15 Piñero Ruben 1829 1 0 - 1 1 Galarza Sergio 2004 4
5 5 Cutiva Miguel 2002 1 0 - 1 1 Rodas Victor 1500 25
6 17 Juzefiszyn Santiago 1781 1 0 - 1 1 Veiga Fernando 1949 8
7 9 Fernandez Leandro Daniel 1939 1 1 - 0 1 Villalba Alejandra 1301 30
8 24 Conrado Alejandro 1500 1 1 - 0 1 Murillo Florentino 1927 10
9 7 Villamayor Francisco 1968 0 0 - 1 ½ Mendoza Yuri 1830 14
10 32 Lara Mariana 1212 ½ 0 - 1 0 Perez Raffo Martin 1997 6
11 12 Borras Carlos 1858 0 1 - 0 0 Pinedo Diego 1485 27
12 28 Galarza Natalia 1381 0 0 - 1 0 Casas Juan Pablo 1695 18
13 19 Minella Ysabel 1634 0 1 - 0 0 Robledo Mariano Roberto 1367 29
14 20 Roldan Martin 1601 0 - - + 0 Quiroga Demian 1275 31
15 21 Peralta Mario Luis 1568 0 1 - 0 0 Orellano Matias 1185 33
16 34 Salasar Miguel 1164 0 1 - 0 0 Del Cid Guevara Ana Edisa 1536 22
17 26 Jotayan Gaston Alejandro 1493 0 - - + 0 Piñero Eduardo 894 35
18 23 Carou Mariana 1523 ½ ½ not paired  

Round 3

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 8 Veiga Fernando 1949 2 0 - 1 2 Campeon Matias 2271 1
2 2 FM Pineda Juan Jose 2122 2 1 - 0 2 Fernandez Leandro Daniel 1939 9
3 3 Kulik Nicolas 2050 2 0 - 1 2 Conrado Alejandro 1500 24
4 4 Galarza Sergio 2004 2 0 - 1 2 Rodas Victor 1500 25
5 14 Mendoza Yuri 1830 0 - 1 1 Cutiva Miguel 2002 5
6 6 Perez Raffo Martin 1997 1 1 - 0 1 Minella Ysabel 1634 19
7 10 Murillo Florentino 1927 1 - - - 1 Peralta Mario Luis 1568 21
8 18 Casas Juan Pablo 1695 1 1 - 0 1 Noguera Lucas 1918 11
9 23 Carou Mariana 1523 1 1 - 0 1 Borras Carlos 1858 12
10 30 Villalba Alejandra 1301 1 - - - 1 Rojas Rafael 1843 13
11 15 Piñero Ruben 1829 1 0 - 1 1 Quiroga Demian 1275 31
12 16 Castagnet Carlos 1821 1 1 - 0 1 Piñero Eduardo 894 35
13 34 Salasar Miguel 1164 1 1 - 0 1 Juzefiszyn Santiago 1781 17
14 22 Del Cid Guevara Ana Edisa 1536 0 1 - 0 ½ Lara Mariana 1212 32
15 29 Robledo Mariano Roberto 1367 0 + - - 0 Villamayor Francisco 1968 7
16 27 Pinedo Diego 1485 0 0 - 1 0 Galarza Natalia 1381 28
17 33 Orellano Matias 1185 0 1 bye  
18 20 Roldan Martin 1601 0 0 not paired  
19 26 Jotayan Gaston Alejandro 1493 0 0 not paired  

Round 4

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Campeon Matias 2271 3 ½ - ½ 3 Conrado Alejandro 1500 24
2 25 Rodas Victor 1500 3 1 - 0 3 FM Pineda Juan Jose 2122 2
3 3 Kulik Nicolas 2050 2 1 - 0 2 Castagnet Carlos 1821 16
4 9 Fernandez Leandro Daniel 1939 2 1 - 0 2 Galarza Sergio 2004 4
5 5 Cutiva Miguel 2002 2 1 - 0 2 Casas Juan Pablo 1695 18
6 31 Quiroga Demian 1275 2 0 - 1 2 Perez Raffo Martin 1997 6
7 8 Veiga Fernando 1949 2 ½ - ½ 2 Carou Mariana 1523 23
8 14 Mendoza Yuri 1830 0 - 1 2 Salasar Miguel 1164 34
9 10 Murillo Florentino 1927 1 + - - 1 Peralta Mario Luis 1568 21
10 11 Noguera Lucas 1918 1 1 - 0 1 Del Cid Guevara Ana Edisa 1536 22
11 28 Galarza Natalia 1381 1 - - + 1 Borras Carlos 1858 12
12 29 Robledo Mariano Roberto 1367 1 - - - 1 Rojas Rafael 1843 13
13 30 Villalba Alejandra 1301 1 1 - 0 1 Piñero Ruben 1829 15
14 17 Juzefiszyn Santiago 1781 1 1 - 0 1 Orellano Matias 1185 33
15 19 Minella Ysabel 1634 1 1 - 0 1 Piñero Eduardo 894 35
16 32 Lara Mariana 1212 ½ 0 - 1 0 Villamayor Francisco 1968 7
17 27 Pinedo Diego 1485 0 1 bye  
18 20 Roldan Martin 1601 0 0 not paired  
19 26 Jotayan Gaston Alejandro 1493 0 0 not paired  

Round 5

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 24 Conrado Alejandro 1500 0 - 1 4 Rodas Victor 1500 25
2 2 FM Pineda Juan Jose 2122 3 0 - 1 Campeon Matias 2271 1
3 6 Perez Raffo Martin 1997 3 1 - 0 3 Kulik Nicolas 2050 3
4 34 Salasar Miguel 1164 3 ½ - ½ 3 Cutiva Miguel 2002 5
5 23 Carou Mariana 1523 1 - 0 3 Fernandez Leandro Daniel 1939 9
6 4 Galarza Sergio 2004 2 1 - 0 Veiga Fernando 1949 8
7 10 Murillo Florentino 1927 2 1 - 0 2 Minella Ysabel 1634 19
8 16 Castagnet Carlos 1821 2 1 - 0 2 Noguera Lucas 1918 11
9 12 Borras Carlos 1858 2 - - + 2 Villalba Alejandra 1301 30
10 18 Casas Juan Pablo 1695 2 1 - 0 2 Juzefiszyn Santiago 1781 17
11 31 Quiroga Demian 1275 2 ½ - ½ Mendoza Yuri 1830 14
12 7 Villamayor Francisco 1968 1 1 - 0 1 Pinedo Diego 1485 27
13 28 Galarza Natalia 1381 1 0 - 1 1 Rojas Rafael 1843 13
14 15 Piñero Ruben 1829 1 - - + 1 Robledo Mariano Roberto 1367 29
15 35 Piñero Eduardo 894 1 - - - 1 Peralta Mario Luis 1568 21
16 33 Orellano Matias 1185 1 - - - 1 Del Cid Guevara Ana Edisa 1536 22
17 32 Lara Mariana 1212 ½ 1 bye  
18 20 Roldan Martin 1601 0 0 not paired  
19 26 Jotayan Gaston Alejandro 1493 0 0 not paired  

Round 6

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 25 Rodas Victor 1500 5 ½ - ½ Campeon Matias 2271 1
2 5 Cutiva Miguel 2002 1 - 0 4 Perez Raffo Martin 1997 6
3 24 Conrado Alejandro 1500 1 - 0 Salasar Miguel 1164 34
4 3 Kulik Nicolas 2050 3 ½ - ½ Carou Mariana 1523 23
5 10 Murillo Florentino 1927 3 1 - 0 3 FM Pineda Juan Jose 2122 2
6 30 Villalba Alejandra 1301 3 0 - 1 3 Galarza Sergio 2004 4
7 9 Fernandez Leandro Daniel 1939 3 1 - 0 3 Castagnet Carlos 1821 16
8 8 Veiga Fernando 1949 0 - 1 3 Casas Juan Pablo 1695 18
9 11 Noguera Lucas 1918 2 1 - 0 Quiroga Demian 1275 31
10 17 Juzefiszyn Santiago 1781 2 ½ - ½ 2 Villamayor Francisco 1968 7
11 19 Minella Ysabel 1634 2 0 - 1 2 Borras Carlos 1858 12
12 13 Rojas Rafael 1843 2 1 - 0 2 Mendoza Yuri 1830 14
13 15 Piñero Ruben 1829 1 1 - 0 Lara Mariana 1212 32
14 35 Piñero Eduardo 894 1 0 - 1 1 Peralta Mario Luis 1568 21
15 22 Del Cid Guevara Ana Edisa 1536 1 0 - 1 1 Galarza Natalia 1381 28
16 33 Orellano Matias 1185 1 0 - 1 1 Pinedo Diego 1485 27
17 20 Roldan Martin 1601 0 0 not paired  
18 26 Jotayan Gaston Alejandro 1493 0 0 not paired  
19 29 Robledo Mariano Roberto 1367 2 0 not paired  

Round 7

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 6 Perez Raffo Martin 1997 4 Rodas Victor 1500 25
2 1 Campeon Matias 2271 5 Cutiva Miguel 2002 5
3 4 Galarza Sergio 2004 4 Conrado Alejandro 1500 24
4 18 Casas Juan Pablo 1695 4 4 Fernandez Leandro Daniel 1939 9
5 23 Carou Mariana 1523 4 4 Murillo Florentino 1927 10
6 34 Salasar Miguel 1164 Kulik Nicolas 2050 3
7 2 FM Pineda Juan Jose 2122 3 3 Villalba Alejandra 1301 30
8 12 Borras Carlos 1858 3 3 Noguera Lucas 1918 11
9 16 Castagnet Carlos 1821 3 3 Rojas Rafael 1843 13
10 7 Villamayor Francisco 1968 Veiga Fernando 1949 8
11 17 Juzefiszyn Santiago 1781 Quiroga Demian 1275 31
12 14 Mendoza Yuri 1830 2 2 Peralta Mario Luis 1568 21
13 27 Pinedo Diego 1485 2 2 Piñero Ruben 1829 15
14 28 Galarza Natalia 1381 2 2 Minella Ysabel 1634 19
15 32 Lara Mariana 1212 1 Orellano Matias 1185 33
16 35 Piñero Eduardo 894 1 1 Del Cid Guevara Ana Edisa 1536 22
17 20 Roldan Martin 1601 0 0 not paired  
18 26 Jotayan Gaston Alejandro 1493 0 0 not paired  
19 29 Robledo Mariano Roberto 1367 2 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name sexo FED Elo EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 25 Rodas Victor ARG 1500 1500 FORMOSA 5,5 0,0 16,0 21,0
2 1 Campeon Matias ARG 2271 2271 ADAR 5,0 0,0 14,5 20,0
3 24 Conrado Alejandro ARG 1500 1500 Santiago del Estero 4,5 0,0 16,5 22,0
4 5 Cutiva Miguel COL 2002 2002 COLOMBIA 4,5 0,0 13,5 19,0
5 4 Galarza Sergio ARG 2004 2004 CASILDA 4,0 0,0 12,5 18,0
6 18 Casas Juan Pablo ARG 1695 1695 ADAR 4,0 0,0 12,5 17,5
7 23 Carou Mariana w ARG 1523 1523 Bs.Aires. Zona Sur 4,0 0,0 12,5 16,5
8 9 Fernandez Leandro Daniel ARG 1939 1939 ADAR 4,0 0,0 12,5 16,5
9 6 Perez Raffo Martin ARG 1997 1997 HERMANDARIAS ENTRE RIOS 4,0 0,0 11,5 16,0
10 10 Murillo Florentino PAN 1927 1927 CHRIQUI 4,0 0,0 11,0 15,5
11 3 Kulik Nicolas URU 2050 2050 URUGUAY 3,5 0,0 15,0 19,5
12 34 Salasar Miguel ARG 1164 1164 CALETA OLIVIA 3,5 0,0 12,0 16,5
13 2 FM Pineda Juan Jose NCA 2122 2122 NICARAGUA 3,0 0,0 16,0 21,5
14 16 Castagnet Carlos URU 1821 1821 URUGUAY 3,0 0,0 13,5 18,5
15 30 Villalba Alejandra w ARG 1301 1301 28 de Noviembre 3,0 0,0 12,5 16,5
16 12 Borras Carlos ESP 1858 1858 ESPAÑA 3,0 0,0 11,0 15,0
17 13 Rojas Rafael ARG 1843 1843 ENTRE RIOS 3,0 0,0 10,5 14,0
18 11 Noguera Lucas ARG 1918 1918 UNPA 3,0 0,0 10,0 14,0
19 8 Veiga Fernando ARG 1949 1949 QUILMES 2,5 0,0 14,5 19,5
20 31 Quiroga Demian ARG 1275 1275 CALETA OLIVIA 2,5 0,0 11,5 15,5
21 17 Juzefiszyn Santiago ARG 1781 1781 RIO TURBIO 2,5 0,0 9,5 13,5
22 7 Villamayor Francisco ARG 1968 1968 ADAR 2,5 0,0 8,5 14,0
23 14 Mendoza Yuri MEX 1830 1830 MEXICO 2,0 0,0 12,5 17,0
24 19 Minella Ysabel w PAR 1634 1634 PARAGUAY 2,0 0,0 12,5 16,5
28 Galarza Natalia w ARG 1381 1381 SANTA FE 2,0 0,0 12,5 16,5
26 27 Pinedo Diego PER 1485 1485 PERU 2,0 0,0 10,0 14,0
27 21 Peralta Mario Luis ARG 1568 1568 28 de Noviembre 2,0 0,0 10,0 14,0
28 29 Robledo Mariano Roberto ARG 1367 1367 28 de Noviembre 2,0 0,0 9,5 12,5
29 15 Piñero Ruben ARG 1829 1829 PUERTO SANTA CRUZ 2,0 0,0 8,0 12,0
30 32 Lara Mariana w ECU 1212 1212 GUAYAQUIL 1,5 0,0 9,0 13,0
31 22 Del Cid Guevara Ana Edisa w PAN 1536 1536 CHIRIQUI 1,0 0,0 11,5 16,0
32 35 Piñero Eduardo ARG 894 894 RIO TURBIO 1,0 0,0 10,0 13,5
33 33 Orellano Matias ARG 1185 1185 RIO GALLEGOS 1,0 0,0 9,0 12,5
34 20 Roldan Martin ARG 1601 1601 TUCUMAN 0,0 0,0 9,0 12,5
26 Jotayan Gaston Alejandro ARG 1493 1493 ADAR 0,0 0,0 9,0 12,5