Copa Parque de las Naciones de Oberá. Proyección Argentina Juveniles 2026. IRT Sub 2200. $15000 pesos en premios.

Chess tournament overview

Country: Argentina
Tournament date: 2021-08-07 to 2021-08-08
Tournament place: Casa Argentina, Parque de las Naciones, Oberá, Misiones, Argentina. (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 60+30
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Asociación Civil Club Ajedrez Oberá.
Main referee: Oliveira, Enzo Fabricio 182249
Referee: Zanek, Patricia Soledad

Schedule: Copa Parque de las Naciones de Oberá. Proyección Argentina Juveniles 2026. IRT Sub 2200. $15000 pesos en premios.

Round Date Time
1 2021/08/07 14:30
2 2021/08/07 17:00
3 2021/08/07 19:30
4 2021/08/08 08:15
5 2021/08/08 11:00
6 2021/08/08 13:30

Players registered in Copa Parque de las Naciones de Oberá. Proyección Argentina Juveniles 2026. IRT Sub 2200. $15000 pesos en premios.

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 ARG WFM Campos Maria Jose 2133 0 6
2 ARG WIM Sarquis Maria Belen 2091 0 13
3 ARG Alvarez Leandro 2090 0 5
4 ARG Alvarez Enzo 1954 0 -19
5 ARG Semprevivo Florencia 1937 0 0
6 ARG Zaldivar Patricio 1896 0 -10
7 ARG Molina Vicente 1789 0 12
8 ARG Fuxz Diego 1753 0 -9
9 ARG Esterio Carlos 1666 0 36
10 ARG Fernandez Leandro Daniel 1649 0 0
11 ARG Candarle Daniel 1643 0 2
12 ARG Santa Cruz Nestor 1641 0 -4
13 ARG Chu Lau Carlos 1583 0 0
14 ARG Alvarez Jesus Esteban 1494 0 4
15 ARG Maxit Alfredo Javier 1489 0 -3
16 ARG Landreau Mariano Antonio 1451 0 0
17 ARG Benitez Jorge Tomas 1450 0 -3
18 ARG Silva Juan Carlos 1434 0 -3
19 ARG Prado Mateo Genaro 1360 0 -3
20 ARG Rozental Sasha Valentin 1351 0 -9
21 ARG Rehe Octavio David 1290 0 -3
22 ARG Unternahrer Maria Ingrid 1289 0 -3
23 ARG Melnichuk Cesar 1253 0 -3
24 ARG Ferreyra Martin Jesus 1135 0 -10
25 ARG Dutra Omar Horacio 1082 0 0
26 ARG Angel Lucas 0 0 0
27 ARG Arce Luis Lautaro 0 0 0
28 ARG Arfaxad Asaias Asmadt 0 0 0
29 ARG Balbuena Julieta 0 0 0
30 ARG Benitez Anghelo 0 0 0
31 ARG Bohachenko Yonathan Emanuel 0 0 0
32 ARG Borges Angel Mariano 0 0 0
33 ARG Borges Nogueira Adhemar Alfredo 0 0 0
34 ARG Britez Gabriel 0 0 0
35 ARG Brizuela Franco Emmanuel 0 0 0
36 ARG Bustos Nicolas Fabian 0 0 0
37 ARG Carrera Gabriel 0 0 0
38 ARG Coutada Tomas 0 0 0
39 ARG De Sousa Ezequiel Leandro 0 0 0
40 ARG Dlutowski Garay Blas 0 0 0
41 ARG Dominguez Emilio 0 0 0
42 ARG Gerber Joaquin Uriel 0 0 0
43 ARG Hoy Ivan 0 0 0
44 ARG Irribarra Jose Fernando 0 0 0
45 ARG Jimenez Maria Jose 0 0 0
46 ARG Krujowsky Jonatan Jose 0 0 0
47 ARG Leites Dos Santos Miqueas 0 0 0
48 ARG Mahmud Lihue Mateo 0 0 0
49 ARG Martinez Ruben Andres 0 0 0
50 ARG Mattivi Dante Alejandro 0 0 0
51 ARG Mazur Quiroga Genaro 0 0 0
52 ARG Parana Nicolas 0 0 0
53 ARG Portillo Luciana 0 0 0
54 ARG Ribeiro Gabriela Andrea 0 0 0
55 ARG Ribeiro Hector Alejandro 0 0 0
56 ARG Ringeloth Walter 0 0 0
57 ARG Rodriguez Elias 0 0 0
58 ARG Stier Braian 0 0 0
59 ARG Toller Bautista 0 0 0
60 ARG Toller Nahuel 0 0 0
61 ARG Tramontina Marco Alberto 0 0 0
62 ARG Vergara Emmanuel 0 0 0
63 ARG Viltes Patricio 0 0 0
64 ARG Wereszczuk Francisco 0 0 0
65 ARG Yossen Angel Damian 0 0 0
66 Yossen Angel Damian 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 ARG WFM Campos Maria Jose 2133 0 6
2 ARG WIM Sarquis Maria Belen 2091 0 13
3 ARG Alvarez Leandro 2090 0 5
4 ARG Alvarez Enzo 1954 0 -19
5 ARG Semprevivo Florencia 1937 0 0
6 ARG Zaldivar Patricio 1896 0 -10
7 ARG Molina Vicente 1789 0 12
8 ARG Fuxz Diego 1753 0 -9
9 ARG Esterio Carlos 1666 0 36
10 ARG Fernandez Leandro Daniel 1649 0 0
11 ARG Candarle Daniel 1643 0 2
12 ARG Santa Cruz Nestor 1641 0 -4
13 ARG Chu Lau Carlos 1583 0 0
14 ARG Alvarez Jesus Esteban 1494 0 4
15 ARG Maxit Alfredo Javier 1489 0 -3
16 ARG Landreau Mariano Antonio 1451 0 0
17 ARG Benitez Jorge Tomas 1450 0 -3
18 ARG Silva Juan Carlos 1434 0 -3
19 ARG Prado Mateo Genaro 1360 0 -3
20 ARG Rozental Sasha Valentin 1351 0 -9
21 ARG Rehe Octavio David 1290 0 -3
22 ARG Unternahrer Maria Ingrid 1289 0 -3
23 ARG Melnichuk Cesar 1253 0 -3
24 ARG Ferreyra Martin Jesus 1135 0 -10
25 ARG Dutra Omar Horacio 1082 0 0
26 ARG Angel Lucas 0 0 0
27 ARG Arce Luis Lautaro 0 0 0
28 ARG Arfaxad Asaias Asmadt 0 0 0
29 ARG Balbuena Julieta 0 0 0
30 ARG Benitez Anghelo 0 0 0
31 ARG Bohachenko Yonathan Emanuel 0 0 0
32 ARG Borges Angel Mariano 0 0 0
33 ARG Borges Nogueira Adhemar Alfredo 0 0 0
34 ARG Britez Gabriel 0 0 0
35 ARG Brizuela Franco Emmanuel 0 0 0
36 ARG Bustos Nicolas Fabian 0 0 0
37 ARG Carrera Gabriel 0 0 0
38 ARG Coutada Tomas 0 0 0
39 ARG De Sousa Ezequiel Leandro 0 0 0
40 ARG Dlutowski Garay Blas 0 0 0
41 ARG Dominguez Emilio 0 0 0
42 ARG Gerber Joaquin Uriel 0 0 0
43 ARG Hoy Ivan 0 0 0
44 ARG Irribarra Jose Fernando 0 0 0
45 ARG Jimenez Maria Jose 0 0 0
46 ARG Krujowsky Jonatan Jose 0 0 0
47 ARG Leites Dos Santos Miqueas 0 0 0
48 ARG Mahmud Lihue Mateo 0 0 0
49 ARG Martinez Ruben Andres 0 0 0
50 ARG Mattivi Dante Alejandro 0 0 0
51 ARG Mazur Quiroga Genaro 0 0 0
52 ARG Parana Nicolas 0 0 0
53 ARG Portillo Luciana 0 0 0
54 ARG Ribeiro Gabriela Andrea 0 0 0
55 ARG Ribeiro Hector Alejandro 0 0 0
56 ARG Ringeloth Walter 0 0 0
57 ARG Rodriguez Elias 0 0 0
58 ARG Stier Braian 0 0 0
59 ARG Toller Bautista 0 0 0
60 ARG Toller Nahuel 0 0 0
61 ARG Tramontina Marco Alberto 0 0 0
62 ARG Vergara Emmanuel 0 0 0
63 ARG Viltes Patricio 0 0 0
64 ARG Wereszczuk Francisco 0 0 0
65 ARG Yossen Angel Damian 0 0 0
66 Yossen Angel Damian 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Tipo Club/Ciudad
1 WFM Campos Maria Jose 146803 ARG 2133 w Obras / Wilde
2 WIM Sarquis Maria Belen 111805 ARG 2091 w Círculo de Ajedrez de Villa Ballest
3 Alvarez Leandro 132756 ARG 2090 ARA / Rosario
4 Alvarez Enzo 132462 ARG 1954 Sociedad Italiana de Remedios de Es
5 Semprevivo Florencia 173649 ARG 1937 w Torre Blanca / Capital
6 Zaldivar Patricio 180114 ARG 1896 Escuela Itapua / Posadas
7 Molina Vicente 123846 ARG 1789 CAPE / Puerto Esperanza
8 Fuxz Diego 170550 ARG 1753 Obras / Wilde
9 Esterio Carlos 178268 ARG 1666 Escuela Itapua / Posadas
10 Fernandez Leandro Daniel 145661 ARG 1649 ADAR / Río Gallegos
11 Candarle Daniel 161284 ARG 1643 Federacion Entrerriana de Ajedrez
12 Santa Cruz Nestor 116319 ARG 1641 Club Ajedrez Posadas / Posadas
13 Chu Lau Carlos 116297 ARG 1583 Club Ajedrez Posadas / Posadas
14 Alvarez Jesus Esteban 181285 ARG 1494 U15 Club ajedrez Posadas / Posadas
15 Maxit Alfredo Javier 192783 ARG 1489 Club Ajedrez Posadas / Apostoles
16 Landreau Mariano Antonio 138134 ARG 1451 CAPE / Andresito
17 Benitez Jorge Tomas 192740 ARG 1450 Escuela Itapua / Garupá
18 Silva Juan Carlos 199362 ARG 1434 Club Ajedrez Oberá / Eldorado
19 Prado Mateo Genaro 191442 ARG 1360 U15 Escuela Itapua / Posadas
20 Rozental Sasha Valentin 191264 ARG 1351 Club Ajedrez Oberá / Oberá
21 Rehe Octavio David 199346 ARG 1290 Club Ajedrez Oberá / Oberá
22 Unternahrer Maria Ingrid 191205 ARG 1289 w U15 Club Ajedrez Oberá / Oberá
23 Melnichuk Cesar 199290 ARG 1253 Club Ajedrez Oberá / Colonia Guiray
24 Ferreyra Martin Jesus 191396 ARG 1135 U15 Club Ajedrez Oberá / Oberá
25 Dutra Omar Horacio 199214 ARG 1082 Club Ajedrez Oberá / Oberá
26 Angel Lucas 20001134 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / San Vicente
27 Arce Luis Lautaro 199150 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá
28 Arfaxad Asaias Asmadt ARG 0 U12 Club Ajedrez Oberá / Oberá
29 Balbuena Julieta 20001142 ARG 0 w U12 Club Ajedrez Oberá / Oberá
30 Benitez Anghelo ARG 0 U15 Club Ajedrez Posadas / Posadas
31 Bohachenko Yonathan Emanuel 199168 ARG 0 U12 Club Ajedrez Oberá / Oberá
32 Borges Angel Mariano ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá
33 Borges Nogueira Adhemar Alfredo 20001150 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá
34 Britez Gabriel ARG 0 Club Ajedrez Posadas / Posadas
35 Brizuela Franco Emmanuel 20001169 ARG 0 U15 CAPE / Eldorado
36 Bustos Nicolas Fabian ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Eldorado
37 Carrera Gabriel 199176 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / San Vicente
38 Coutada Tomas ARG 0 Club Ajedrez Posadas / Posadas
39 De Sousa Ezequiel Leandro 193496 ARG 0 U12 Escuela Itapua / Garupá
40 Dlutowski Garay Blas 199192 ARG 0 U15 Club Ajedrez Oberá / Oberá
41 Dominguez Emilio ARG 0 U12 Club Ajedrez Posadas / Posadas
42 Gerber Joaquin Uriel 199249 ARG 0 U15 Club Ajedrez Oberá / Oberá
43 Hoy Ivan ARG 0 U12 Club Ajedrez Oberá / Oberá
44 Irribarra Jose Fernando 20001185 ARG 0 U12 Club Ajedrez Oberá / Oberá
45 Jimenez Maria Jose 199273 ARG 0 w U12 Club ajedrez Oberá / Puerto Rico
46 Krujowsky Jonatan Jose ARG 0 Club ajedrez Oberá / San Vicente
47 Leites Dos Santos Miqueas 197475 ARG 0 U12 Escuela Itapua / Garupá
48 Mahmud Lihue Mateo 194050 ARG 0 U15 Federacion Entrerriana de Ajedrez
49 Martinez Ruben Andres 184209 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Iguazú
50 Mattivi Dante Alejandro 199281 ARG 0 U15 Club Ajedrez Oberá / Oberá
51 Mazur Quiroga Genaro 193437 ARG 0 Escuela Itapua / Posadas
52 Parana Nicolas 197505 ARG 0 CAPE / Eldorado
53 Portillo Luciana ARG 0 w Club Ajedrez Posadas / Posadas
54 Ribeiro Gabriela Andrea ARG 0 w Club Ajedrez Oberá / Oberá
55 Ribeiro Hector Alejandro 20001215 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá
56 Ringeloth Walter 197521 ARG 0 Escuela Itapua / Posadas
57 Rodriguez Elias ARG 0 Club Ajedrez Posadas/Posadas
58 Stier Braian 20001231 ARG 0 U12 Club Ajedrez Oberá / Oberá
59 Toller Bautista ARG 0 U12 Federacion Entrerriana de Ajedrez
60 Toller Nahuel 197815 ARG 0 U15 Federacion Entrerriana de Ajedrez
61 Tramontina Marco Alberto 20001240 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá
62 Vergara Emmanuel 20001126 ARG 0 Escuela Itapua / Concepción de la S
63 Viltes Patricio ARG 0 Club ajedrez Oberá / Oberá
64 Wereszczuk Francisco 199397 ARG 0 U12 Club Ajedrez Oberá / Oberá
65 Yossen Angel Damian 193607 ARG 0 U15 Escuela Itapua / Garupá

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WFM Campos Maria Jose 2133 0 1 - 0 0 Borges Nogueira Adhemar Alfredo 0 33
2 34 Britez Gabriel 0 0 0 - 1 0 WIM Sarquis Maria Belen 2091 2
3 3 Alvarez Leandro 2090 0 1 - 0 0 Brizuela Franco Emmanuel 0 35
4 36 Bustos Nicolas Fabian 0 0 0 - 1 0 Alvarez Enzo 1954 4
5 5 Semprevivo Florencia 1937 0 1 - 0 0 Carrera Gabriel 0 37
6 38 Coutada Tomas 0 0 0 - 1 0 Zaldivar Patricio 1896 6
7 7 Molina Vicente 1789 0 1 - 0 0 De Sousa Ezequiel Leandro 0 39
8 40 Dlutowski Garay Blas 0 0 0 - 1 0 Fuxz Diego 1753 8
9 9 Esterio Carlos 1666 0 1 - 0 0 Dominguez Emilio 0 41
10 42 Gerber Joaquin Uriel 0 0 1 - 0 0 Fernandez Leandro Daniel 1649 10
11 11 Candarle Daniel 1643 0 1 - 0 0 Hoy Ivan 0 43
12 44 Irribarra Jose Fernando 0 0 0 - 1 0 Santa Cruz Nestor 1641 12
13 13 Chu Lau Carlos 1583 0 ½ - ½ 0 Jimenez Maria Jose 0 45
14 46 Krujowsky Jonatan Jose 0 0 0 - 1 0 Alvarez Jesus Esteban 1494 14
15 15 Maxit Alfredo Javier 1489 0 1 - 0 0 Leites Dos Santos Miqueas 0 47
16 48 Mahmud Lihue Mateo 0 0 1 - 0 0 Landreau Mariano Antonio 1451 16
17 17 Benitez Jorge Tomas 1450 0 1 - 0 0 Martinez Ruben Andres 0 49
18 50 Mattivi Dante Alejandro 0 0 0 - 1 0 Silva Juan Carlos 1434 18
19 19 Prado Mateo Genaro 1360 0 0 - 1 0 Mazur Quiroga Genaro 0 51
20 52 Parana Nicolas 0 0 0 - 1 0 Rozental Sasha Valentin 1351 20
21 21 Rehe Octavio David 1290 0 0 - 1 0 Portillo Luciana 0 53
22 54 Ribeiro Gabriela Andrea 0 0 0 - 1 0 Unternahrer Maria Ingrid 1289 22
23 23 Melnichuk Cesar 1253 0 1 - 0 0 Ribeiro Hector Alejandro 0 55
24 56 Ringeloth Walter 0 0 ½ - ½ 0 Ferreyra Martin Jesus 1135 24
25 25 Dutra Omar Horacio 1082 0 0 - 1 0 Rodriguez Elias 0 57
26 58 Stier Braian 0 0 0 - 1 0 Angel Lucas 0 26
27 27 Arce Luis Lautaro 0 0 1 - 0 0 Toller Bautista 0 59
28 60 Toller Nahuel 0 0 1 - 0 0 Arfaxad Asaias Asmadt 0 28
29 29 Balbuena Julieta 0 0 0 - 1 0 Tramontina Marco Alberto 0 61
30 62 Vergara Emmanuel 0 0 1 - 0 0 Benitez Anghelo 0 30
31 31 Bohachenko Yonathan Emanuel 0 0 ½ - ½ 0 Viltes Patricio 0 63
32 64 Wereszczuk Francisco 0 0 0 - 1 0 Borges Angel Mariano 0 32
33 65 Yossen Angel Damian 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 20 Rozental Sasha Valentin 1351 1 0 - 1 1 WFM Campos Maria Jose 2133 1
2 2 WIM Sarquis Maria Belen 2091 1 1 - 0 1 Melnichuk Cesar 1253 23
3 22 Unternahrer Maria Ingrid 1289 1 0 - 1 1 Alvarez Leandro 2090 3
4 4 Alvarez Enzo 1954 1 1 - 0 1 Arce Luis Lautaro 0 27
5 26 Angel Lucas 0 1 0 - 1 1 Semprevivo Florencia 1937 5
6 6 Zaldivar Patricio 1896 1 1 - 0 1 Gerber Joaquin Uriel 0 42
7 32 Borges Angel Mariano 0 1 0 - 1 1 Molina Vicente 1789 7
8 8 Fuxz Diego 1753 1 1 - 0 1 Mahmud Lihue Mateo 0 48
9 51 Mazur Quiroga Genaro 0 1 0 - 1 1 Esterio Carlos 1666 9
10 53 Portillo Luciana 0 1 1 - 0 1 Candarle Daniel 1643 11
11 12 Santa Cruz Nestor 1641 1 1 - 0 1 Toller Nahuel 0 60
12 14 Alvarez Jesus Esteban 1494 1 0 - 1 1 Vergara Emmanuel 0 62
13 57 Rodriguez Elias 0 1 0 - 1 1 Maxit Alfredo Javier 1489 15
14 61 Tramontina Marco Alberto 0 1 0 - 1 1 Benitez Jorge Tomas 1450 17
15 18 Silva Juan Carlos 1434 1 1 - 0 1 Yossen Angel Damian 0 65
16 63 Viltes Patricio 0 ½ ½ - ½ ½ Chu Lau Carlos 1583 13
17 24 Ferreyra Martin Jesus 1135 ½ 1 - 0 ½ Bohachenko Yonathan Emanuel 0 31
18 45 Jimenez Maria Jose 0 ½ 0 - 1 ½ Ringeloth Walter 0 56
19 10 Fernandez Leandro Daniel 1649 0 1 - 0 0 Dlutowski Garay Blas 0 40
20 16 Landreau Mariano Antonio 1451 0 1 - 0 0 Irribarra Jose Fernando 0 44
21 39 De Sousa Ezequiel Leandro 0 0 0 - 1 0 Prado Mateo Genaro 1360 19
22 41 Dominguez Emilio 0 0 0 - 1 0 Rehe Octavio David 1290 21
23 43 Hoy Ivan 0 0 0 - 1 0 Dutra Omar Horacio 1082 25
24 28 Arfaxad Asaias Asmadt 0 0 0 - 1 0 Krujowsky Jonatan Jose 0 46
25 47 Leites Dos Santos Miqueas 0 0 1 - 0 0 Balbuena Julieta 0 29
26 30 Benitez Anghelo 0 0 0 - 1 0 Mattivi Dante Alejandro 0 50
27 33 Borges Nogueira Adhemar Alfredo 0 0 0 - 1 0 Parana Nicolas 0 52
28 49 Martinez Ruben Andres 0 0 ½ - ½ 0 Britez Gabriel 0 34
29 35 Brizuela Franco Emmanuel 0 0 1 - 0 0 Ribeiro Gabriela Andrea 0 54
30 55 Ribeiro Hector Alejandro 0 0 0 - 1 0 Bustos Nicolas Fabian 0 36
31 37 Carrera Gabriel 0 0 1 - 0 0 Stier Braian 0 58
32 59 Toller Bautista 0 0 0 - 1 0 Coutada Tomas 0 38
33 64 Wereszczuk Francisco 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WFM Campos Maria Jose 2133 2 1 - 0 2 Fuxz Diego 1753 8
2 9 Esterio Carlos 1666 2 0 - 1 2 WIM Sarquis Maria Belen 2091 2
3 3 Alvarez Leandro 2090 2 1 - 0 2 Maxit Alfredo Javier 1489 15
4 17 Benitez Jorge Tomas 1450 2 0 - 1 2 Alvarez Enzo 1954 4
5 5 Semprevivo Florencia 1937 2 1 - 0 2 Silva Juan Carlos 1434 18
6 62 Vergara Emmanuel 0 2 0 - 1 2 Zaldivar Patricio 1896 6
7 7 Molina Vicente 1789 2 1 - 0 2 Portillo Luciana 0 53
8 11 Candarle Daniel 1643 1 1 - 0 Ferreyra Martin Jesus 1135 24
9 56 Ringeloth Walter 0 0 - 1 1 Fernandez Leandro Daniel 1649 10
10 38 Coutada Tomas 0 1 0 - 1 1 Alvarez Jesus Esteban 1494 14
11 42 Gerber Joaquin Uriel 0 1 0 - 1 1 Landreau Mariano Antonio 1451 16
12 19 Prado Mateo Genaro 1360 1 1 - 0 1 Carrera Gabriel 0 37
13 46 Krujowsky Jonatan Jose 0 1 0 - 1 1 Rozental Sasha Valentin 1351 20
14 21 Rehe Octavio David 1290 1 1 - 0 1 Leites Dos Santos Miqueas 0 47
15 48 Mahmud Lihue Mateo 0 1 1 - 0 1 Unternahrer Maria Ingrid 1289 22
16 23 Melnichuk Cesar 1253 1 0 - 1 1 Mazur Quiroga Genaro 0 51
17 25 Dutra Omar Horacio 1082 1 0 - 1 1 Tramontina Marco Alberto 0 61
18 50 Mattivi Dante Alejandro 0 1 ½ - ½ 1 Angel Lucas 0 26
19 27 Arce Luis Lautaro 0 1 1 - 0 1 Rodriguez Elias 0 57
20 52 Parana Nicolas 0 1 1 - 0 1 Borges Angel Mariano 0 32
21 65 Yossen Angel Damian 0 1 1 - 0 1 Brizuela Franco Emmanuel 0 35
22 36 Bustos Nicolas Fabian 0 1 1 - 0 1 Wereszczuk Francisco 0 64
23 60 Toller Nahuel 0 1 0 - 1 ½ Bohachenko Yonathan Emanuel 0 31
24 34 Britez Gabriel 0 ½ ½ - ½ ½ Jimenez Maria Jose 0 45
25 41 Dominguez Emilio 0 0 1 - 0 0 Arfaxad Asaias Asmadt 0 28
26 29 Balbuena Julieta 0 0 0 - 1 0 Hoy Ivan 0 43
27 44 Irribarra Jose Fernando 0 0 0 - 1 0 Benitez Anghelo 0 30
28 54 Ribeiro Gabriela Andrea 0 0 0 - 1 0 Borges Nogueira Adhemar Alfredo 0 33
29 58 Stier Braian 0 0 1 - 0 0 De Sousa Ezequiel Leandro 0 39
30 40 Dlutowski Garay Blas 0 0 0 - 1 0 Ribeiro Hector Alejandro 0 55
31 59 Toller Bautista 0 0 1 bye
32 12 Santa Cruz Nestor 1641 2 ½ not paired
33 13 Chu Lau Carlos 1583 1 ½ not paired
34 49 Martinez Ruben Andres 0 ½ ½ not paired
35 63 Viltes Patricio 0 1 ½ not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Alvarez Enzo 1954 3 0 - 1 3 WFM Campos Maria Jose 2133 1
2 2 WIM Sarquis Maria Belen 2091 3 1 - 0 3 Semprevivo Florencia 1937 5
3 6 Zaldivar Patricio 1896 3 0 - 1 3 Alvarez Leandro 2090 3
4 12 Santa Cruz Nestor 1641 0 - 1 3 Molina Vicente 1789 7
5 8 Fuxz Diego 1753 2 1 - 0 2 Rehe Octavio David 1290 21
6 20 Rozental Sasha Valentin 1351 2 0 - 1 2 Esterio Carlos 1666 9
7 10 Fernandez Leandro Daniel 1649 2 0 - 1 2 Arce Luis Lautaro 0 27
8 51 Mazur Quiroga Genaro 0 2 1 - 0 2 Candarle Daniel 1643 11
9 14 Alvarez Jesus Esteban 1494 2 ½ - ½ 2 Bustos Nicolas Fabian 0 36
10 15 Maxit Alfredo Javier 1489 2 0 - 1 2 Mahmud Lihue Mateo 0 48
11 16 Landreau Mariano Antonio 1451 2 0 - 1 2 Parana Nicolas 0 52
12 53 Portillo Luciana 0 2 1 - 0 2 Benitez Jorge Tomas 1450 17
13 18 Silva Juan Carlos 1434 2 1 - 0 2 Vergara Emmanuel 0 62
14 61 Tramontina Marco Alberto 0 2 0 - 1 2 Prado Mateo Genaro 1360 19
15 13 Chu Lau Carlos 1583 1 - 0 2 Yossen Angel Damian 0 65
16 24 Ferreyra Martin Jesus 1135 1 - 0 Mattivi Dante Alejandro 0 50
17 26 Angel Lucas 0 ½ - ½ Viltes Patricio 0 63
18 31 Bohachenko Yonathan Emanuel 0 0 - 1 Ringeloth Walter 0 56
19 22 Unternahrer Maria Ingrid 1289 1 0 - 1 1 Gerber Joaquin Uriel 0 42
20 43 Hoy Ivan 0 1 1 - 0 1 Melnichuk Cesar 1253 23
21 45 Jimenez Maria Jose 0 1 1 - 0 1 Dutra Omar Horacio 1082 25
22 30 Benitez Anghelo 0 1 0 - 1 1 Krujowsky Jonatan Jose 0 46
23 32 Borges Angel Mariano 0 1 + - - 1 Martinez Ruben Andres 0 49
24 33 Borges Nogueira Adhemar Alfredo 0 1 1 - 0 1 Stier Braian 0 58
25 47 Leites Dos Santos Miqueas 0 1 1 - 0 1 Britez Gabriel 0 34
26 35 Brizuela Franco Emmanuel 0 1 1 - 0 1 Toller Bautista 0 59
27 37 Carrera Gabriel 0 1 0 - 1 1 Toller Nahuel 0 60
28 55 Ribeiro Hector Alejandro 0 1 ½ - ½ 1 Coutada Tomas 0 38
29 64 Wereszczuk Francisco 0 1 1 - 0 1 Dominguez Emilio 0 41
30 57 Rodriguez Elias 0 1 1 - 0 0 Balbuena Julieta 0 29
31 28 Arfaxad Asaias Asmadt 0 0 0 - 1 0 Dlutowski Garay Blas 0 40
32 39 De Sousa Ezequiel Leandro 0 0 ½ - ½ 0 Irribarra Jose Fernando 0 44
33 54 Ribeiro Gabriela Andrea 0 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WFM Campos Maria Jose 2133 4 ½ - ½ 4 Alvarez Leandro 2090 3
2 7 Molina Vicente 1789 4 0 - 1 4 WIM Sarquis Maria Belen 2091 2
3 19 Prado Mateo Genaro 1360 3 0 - 1 3 Alvarez Enzo 1954 4
4 5 Semprevivo Florencia 1937 3 1 - 0 3 Mazur Quiroga Genaro 0 51
5 27 Arce Luis Lautaro 0 3 0 - 1 3 Zaldivar Patricio 1896 6
6 52 Parana Nicolas 0 3 0 - 1 3 Fuxz Diego 1753 8
7 9 Esterio Carlos 1666 3 1 - 0 3 Portillo Luciana 0 53
8 48 Mahmud Lihue Mateo 0 3 1 - 0 3 Silva Juan Carlos 1434 18
9 24 Ferreyra Martin Jesus 1135 0 - 1 Santa Cruz Nestor 1641 12
10 36 Bustos Nicolas Fabian 0 ½ - ½ Chu Lau Carlos 1583 13
11 56 Ringeloth Walter 0 1 - 0 Alvarez Jesus Esteban 1494 14
12 43 Hoy Ivan 0 2 0 - 1 2 Fernandez Leandro Daniel 1649 10
13 11 Candarle Daniel 1643 2 0 - 1 2 Jimenez Maria Jose 0 45
14 42 Gerber Joaquin Uriel 0 2 0 - 1 2 Maxit Alfredo Javier 1489 15
15 46 Krujowsky Jonatan Jose 0 2 0 - 1 2 Landreau Mariano Antonio 1451 16
16 17 Benitez Jorge Tomas 1450 2 ½ - ½ 2 Leites Dos Santos Miqueas 0 47
17 60 Toller Nahuel 0 2 0 - 1 2 Rozental Sasha Valentin 1351 20
18 21 Rehe Octavio David 1290 2 1 - 0 2 Rodriguez Elias 0 57
19 62 Vergara Emmanuel 0 2 1 - 0 2 Angel Lucas 0 26
20 32 Borges Angel Mariano 0 2 0 - 1 2 Tramontina Marco Alberto 0 61
21 65 Yossen Angel Damian 0 2 1 - 0 2 Borges Nogueira Adhemar Alfredo 0 33
22 63 Viltes Patricio 0 2 1 - 0 2 Brizuela Franco Emmanuel 0 35
23 38 Coutada Tomas 0 1 - 0 2 Wereszczuk Francisco 0 64
24 50 Mattivi Dante Alejandro 0 0 - 1 Bohachenko Yonathan Emanuel 0 31
25 25 Dutra Omar Horacio 1082 1 0 - 1 Ribeiro Hector Alejandro 0 55
26 40 Dlutowski Garay Blas 0 1 0 - 1 1 Unternahrer Maria Ingrid 1289 22
27 23 Melnichuk Cesar 1253 1 0 - 1 1 Martinez Ruben Andres 0 49
28 41 Dominguez Emilio 0 1 0 - 1 1 Benitez Anghelo 0 30
29 34 Britez Gabriel 0 1 + - - 1 Ribeiro Gabriela Andrea 0 54
30 59 Toller Bautista 0 1 1 - 0 1 Carrera Gabriel 0 37
31 58 Stier Braian 0 1 0 - 1 ½ Irribarra Jose Fernando 0 44
32 29 Balbuena Julieta 0 0 0 - 1 ½ De Sousa Ezequiel Leandro 0 39
33 28 Arfaxad Asaias Asmadt 0 0 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 WIM Sarquis Maria Belen 2091 5 ½ - ½ WFM Campos Maria Jose 2133 1
2 3 Alvarez Leandro 2090 ½ - ½ 4 Semprevivo Florencia 1937 5
3 4 Alvarez Enzo 1954 4 0 - 1 4 Esterio Carlos 1666 9
4 6 Zaldivar Patricio 1896 4 ½ - ½ 4 Mahmud Lihue Mateo 0 48
5 8 Fuxz Diego 1753 4 0 - 1 4 Molina Vicente 1789 7
6 15 Maxit Alfredo Javier 1489 3 0 - 1 Ringeloth Walter 0 56
7 10 Fernandez Leandro Daniel 1649 3 0 - 1 3 Parana Nicolas 0 52
8 16 Landreau Mariano Antonio 1451 3 0 - 1 3 Vergara Emmanuel 0 62
9 18 Silva Juan Carlos 1434 3 ½ - ½ 3 Viltes Patricio 0 63
10 45 Jimenez Maria Jose 0 3 1 - 0 3 Prado Mateo Genaro 1360 19
11 20 Rozental Sasha Valentin 1351 3 ½ - ½ 3 Yossen Angel Damian 0 65
12 51 Mazur Quiroga Genaro 0 3 ½ - ½ 3 Rehe Octavio David 1290 21
13 53 Portillo Luciana 0 3 1 - 0 3 Arce Luis Lautaro 0 27
14 61 Tramontina Marco Alberto 0 3 1 - 0 3 Bustos Nicolas Fabian 0 36
15 14 Alvarez Jesus Esteban 1494 1 - 0 Ferreyra Martin Jesus 1135 24
16 55 Ribeiro Hector Alejandro 0 0 - 1 Benitez Jorge Tomas 1450 17
17 31 Bohachenko Yonathan Emanuel 0 1 - 0 Coutada Tomas 0 38
18 47 Leites Dos Santos Miqueas 0 0 - 1 2 Candarle Daniel 1643 11
19 22 Unternahrer Maria Ingrid 1289 2 1 - 0 2 Hoy Ivan 0 43
20 26 Angel Lucas 0 2 1 - 0 2 Krujowsky Jonatan Jose 0 46
21 30 Benitez Anghelo 0 2 0 - 1 2 Toller Bautista 0 59
22 49 Martinez Ruben Andres 0 2 1 - 0 2 Borges Angel Mariano 0 32
23 33 Borges Nogueira Adhemar Alfredo 0 2 1 - 0 2 Toller Nahuel 0 60
24 57 Rodriguez Elias 0 2 ½ - ½ 2 Britez Gabriel 0 34
25 64 Wereszczuk Francisco 0 2 0 - 1 2 Gerber Joaquin Uriel 0 42
26 35 Brizuela Franco Emmanuel 0 2 1 - 0 De Sousa Ezequiel Leandro 0 39
27 44 Irribarra Jose Fernando 0 0 - 1 Mattivi Dante Alejandro 0 50
28 40 Dlutowski Garay Blas 0 1 0 - 1 1 Melnichuk Cesar 1253 23
29 25 Dutra Omar Horacio 1082 1 1 - 0 1 Dominguez Emilio 0 41
30 28 Arfaxad Asaias Asmadt 0 1 0 - 1 1 Stier Braian 0 58
31 37 Carrera Gabriel 0 1 + - - 1 Ribeiro Gabriela Andrea 0 54
32 29 Balbuena Julieta 0 0 1 bye
33 12 Santa Cruz Nestor 1641 0 not paired
34 13 Chu Lau Carlos 1583 3 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name Tipo sexo FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5 
1 2 WIM Sarquis Maria Belen w ARG 2091 Círculo de Ajedrez de Villa Ballest 5,5 0,0 21,5 21,50 23,5 5
2 1 WFM Campos Maria Jose w ARG 2133 Obras / Wilde 5,0 0,0 22,0 19,75 25,0 4
3 9 Esterio Carlos ARG 1666 Escuela Itapua / Posadas 5,0 0,0 20,5 16,00 21,5 5
4 3 Alvarez Leandro ARG 2090 ARA / Rosario 5,0 0,0 20,0 18,25 23,0 4
5 7 Molina Vicente ARG 1789 CAPE / Puerto Esperanza 5,0 0,0 19,0 15,00 20,5 5
6 5 Semprevivo Florencia w ARG 1937 Torre Blanca / Capital 4,5 0,0 20,5 14,50 22,0 4
7 6 Zaldivar Patricio ARG 1896 Escuela Itapua / Posadas 4,5 0,0 19,5 14,75 22,0 4
8 48 Mahmud Lihue Mateo U15 ARG 0 Federacion Entrerriana de Ajedrez 4,5 0,0 18,0 14,75 21,0 4
9 56 Ringeloth Walter ARG 0 Escuela Itapua / Posadas 4,5 0,0 17,0 15,25 19,5 4
10 8 Fuxz Diego ARG 1753 Obras / Wilde 4,0 0,0 22,0 13,00 23,0 4
11 53 Portillo Luciana w ARG 0 Club Ajedrez Posadas / Posadas 4,0 0,0 20,0 13,00 23,0 4
12 4 Alvarez Enzo ARG 1954 Sociedad Italiana de Remedios de Es 4,0 0,0 19,5 12,50 22,5 4
13 62 Vergara Emmanuel ARG 0 Escuela Itapua / Concepción de la S 4,0 0,0 17,5 11,50 19,5 4
14 52 Parana Nicolas ARG 0 CAPE / Eldorado 4,0 0,0 16,5 11,00 18,0 4
15 45 Jimenez Maria Jose U12 w ARG 0 Club ajedrez Oberá / Puerto Rico 4,0 0,0 16,0 10,75 18,0 3
16 61 Tramontina Marco Alberto ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 4,0 0,0 13,0 8,00 13,5 4
17 18 Silva Juan Carlos ARG 1434 Club Ajedrez Oberá / Eldorado 3,5 0,0 19,5 11,75 22,0 3
18 20 Rozental Sasha Valentin ARG 1351 Club Ajedrez Oberá / Oberá 3,5 0,0 19,0 9,75 21,0 3
51 Mazur Quiroga Genaro ARG 0 Escuela Itapua / Posadas 3,5 0,0 19,0 9,75 21,0 3
20 17 Benitez Jorge Tomas ARG 1450 Escuela Itapua / Garupá 3,5 0,0 18,0 10,75 20,5 3
21 12 Santa Cruz Nestor ARG 1641 Club Ajedrez Posadas / Posadas 3,5 0,0 18,0 7,50 19,5 3
22 63 Viltes Patricio ARG 0 Club ajedrez Oberá / Oberá 3,5 0,0 16,5 11,00 19,5 1
23 65 Yossen Angel Damian U15 ARG 0 Escuela Itapua / Garupá 3,5 0,0 16,5 10,75 19,0 2
24 14 Alvarez Jesus Esteban U15 ARG 1494 Club ajedrez Posadas / Posadas 3,5 0,0 16,5 8,50 18,5 3
25 21 Rehe Octavio David ARG 1290 Club Ajedrez Oberá / Oberá 3,5 0,0 16,5 7,75 17,5 3
26 31 Bohachenko Yonathan Emanuel U12 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 3,5 0,0 15,5 8,75 17,5 3
27 15 Maxit Alfredo Javier ARG 1489 Club Ajedrez Posadas / Apostoles 3,0 0,0 19,5 8,00 22,0 3
28 27 Arce Luis Lautaro ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 3,0 0,0 18,0 8,50 20,5 3
29 13 Chu Lau Carlos ARG 1583 Club Ajedrez Posadas / Posadas 3,0 0,0 17,5 10,25 20,5 1
30 36 Bustos Nicolas Fabian ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Eldorado 3,0 0,0 17,5 7,75 19,0 2
31 16 Landreau Mariano Antonio ARG 1451 CAPE / Andresito 3,0 0,0 17,5 6,50 19,0 3
32 19 Prado Mateo Genaro U15 ARG 1360 Escuela Itapua / Posadas 3,0 0,0 17,0 7,50 18,5 3
33 42 Gerber Joaquin Uriel U15 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 3,0 0,0 16,5 8,00 18,0 3
34 10 Fernandez Leandro Daniel ARG 1649 ADAR / Río Gallegos 3,0 0,0 16,5 7,50 17,5 3
35 11 Candarle Daniel ARG 1643 Federacion Entrerriana de Ajedrez 3,0 0,0 16,5 7,00 18,5 3
36 26 Angel Lucas ARG 0 Club Ajedrez Oberá / San Vicente 3,0 0,0 16,5 7,00 18,5 2
37 33 Borges Nogueira Adhemar Alfredo ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 3,0 0,0 16,0 5,00 17,5 3
38 22 Unternahrer Maria Ingrid U15 w ARG 1289 Club Ajedrez Oberá / Oberá 3,0 0,0 16,0 4,00 17,0 3
39 35 Brizuela Franco Emmanuel U15 ARG 0 CAPE / Eldorado 3,0 0,0 15,5 5,50 17,0 3
40 49 Martinez Ruben Andres ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Iguazú 3,0 0,0 13,0 6,75 14,5 2
41 59 Toller Bautista U12 ARG 0 Federacion Entrerriana de Ajedrez 3,0 0,0 12,0 7,00 13,5 2
42 24 Ferreyra Martin Jesus U15 ARG 1135 Club Ajedrez Oberá / Oberá 2,5 0,0 18,5 8,25 21,0 2
43 34 Britez Gabriel ARG 0 Club Ajedrez Posadas / Posadas 2,5 0,0 18,0 5,75 19,5 1
44 38 Coutada Tomas ARG 0 Club Ajedrez Posadas / Posadas 2,5 0,0 16,5 6,25 18,0 2
45 47 Leites Dos Santos Miqueas U12 ARG 0 Escuela Itapua / Garupá 2,5 0,0 15,0 5,25 15,5 2
46 50 Mattivi Dante Alejandro U15 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 2,5 0,0 14,5 5,00 16,0 2
47 57 Rodriguez Elias ARG 0 Club Ajedrez Posadas/Posadas 2,5 0,0 13,5 4,25 14,0 2
48 55 Ribeiro Hector Alejandro ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 2,5 0,0 13,0 4,25 14,0 2
49 32 Borges Angel Mariano ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 2,0 0,0 18,5 5,00 20,0 2
50 23 Melnichuk Cesar ARG 1253 Club Ajedrez Oberá / Colonia Guiray 2,0 0,0 17,0 3,50 18,0 2
51 60 Toller Nahuel U15 ARG 0 Federacion Entrerriana de Ajedrez 2,0 0,0 15,5 3,00 16,0 2
52 25 Dutra Omar Horacio ARG 1082 Club Ajedrez Oberá / Oberá 2,0 0,0 15,0 3,00 16,0 2
53 46 Krujowsky Jonatan Jose ARG 0 Club ajedrez Oberá / San Vicente 2,0 0,0 15,0 3,00 15,5 2
54 37 Carrera Gabriel ARG 0 Club Ajedrez Oberá / San Vicente 2,0 0,0 14,0 3,00 15,0 2
55 43 Hoy Ivan U12 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 2,0 0,0 13,0 3,00 13,5 2
56 30 Benitez Anghelo U15 ARG 0 Club Ajedrez Posadas / Posadas 2,0 0,0 12,5 2,50 13,5 2
57 64 Wereszczuk Francisco U12 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 2,0 0,0 12,0 4,00 13,0 1
58 58 Stier Braian U12 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 2,0 0,0 10,5 2,50 11,0 2
59 39 De Sousa Ezequiel Leandro U12 ARG 0 Escuela Itapua / Garupá 1,5 0,5 14,5 1,75 15,0 1
60 44 Irribarra Jose Fernando U12 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 1,5 0,5 13,5 2,75 15,0 1
61 40 Dlutowski Garay Blas U15 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 1,0 0,0 14,5 1,00 15,0 1
62 41 Dominguez Emilio U12 ARG 0 Club Ajedrez Posadas / Posadas 1,0 0,0 14,0 1,00 14,5 1
63 54 Ribeiro Gabriela Andrea w ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 1,0 0,0 13,5 3,00 14,5 0
64 29 Balbuena Julieta U12 w ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 1,0 0,0 12,5 3,00 12,5 0
65 28 Arfaxad Asaias Asmadt U12 ARG 0 Club Ajedrez Oberá / Oberá 1,0 0,0 8,0 3,00 8,5 0