Grodno-Open-2021 Турнир A

Chess tournament overview

Country: Belarus
Tournament date: 2021-08-05 to 2021-08-11
Tournament place: Grodno (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 1h 15m for game + 30s for move
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament
Main referee: N. Zhukov

Schedule: Grodno-Open-2021 Турнир A

Round Date Time
1 2021/08/05 16.00
2 2021/08/06 10.00
3 2021/08/06 16.00
4 2021/08/07 10.00
5 2021/08/08 10.00
6 2021/08/09 10.00
7 2021/08/09 16.00
8 2021/08/10 10.00
9 2021/08/11 10.00

Players registered in Grodno-Open-2021 Турнир A

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 BLR GM Stupak Kirill 2491 2500 0
2 BLR Mihajlovskij Sergei 2384 2300 -16
3 FID FM Katashuk Uladzislau 2179 2300 -55
4 BLR Vashchilov Sergey 2142 2000 -2
5 BLR AGM Naumovich Yaroslav 2035 2000 -6
6 BLR Kramich Aliaksei 2035 2000 -4
7 BLR Shaban Alena 2030 2000 -48
8 ARM Nalbandyan Vahan 2014 2000 -18
9 BLR Elkin Leonid 2012 2000 -73
10 BLR WGM Eidelson Rakhil 1992 2300 -45
11 BLR Poliakova Varvara 1992 2000 -48
12 BLR Klachkou Platon 1987 2000 36
13 BLR Agrafenin Andrey 1985 2000 -34
14 RUS Khobotova Olesia 1977 2000 -37
15 BLR Alishevich Aleksandr Vl 1948 2000 46
16 BLR Hryharovich Aliaksei 1939 2000 48
17 BLR Norman Kseniya 1906 2000 -64
18 BLR Sarychev Sergey 1897 2000 -49
19 BLR Baryschyk Sergey 1890 2000 70
20 ARM AGM Ghevondyan Arman 1873 2000 -12
21 ARM Vardanyan Aram 1869 2000 56
22 ARM Grigoryan Aram 1838 2000 149
23 BLR Buldovich Raman 0 1800 0
24 BLR Matsuk Maksim 0 1800 0
25 BLR Pavlov Andrei 0 1800 0
26 BLR Rataika Mikalai 0 1800 0
27 ARM Petrosyants Argishti 1799 2000 31
28 BLR Siniukovich Ivan 1796 1800 -63
29 BLR Tkachou Viktar 1791 1800 -170
30 BLR Orlov Aleksey 1789 2000 11
31 BLR Halouchyts Karalina 1783 2000 -136
32 BLR Fedaruk Tsimafei 1766 1800 -46
33 BLR Piatrenka Ivan 1765 2000 39
34 BLR Lapitski Yaroslav 1763 1800 -63
35 BLR Gvozdev Timur 1717 2000 -15
36 BLR Shkurdiuk Timofei 1717 1800 -20
37 BLR Kirpichou Ivan 1706 1800 -15
38 BLR Danchanka Zlata 1679 2000 -6
39 RUS Usov Dmitry E. 1671 1400 94
40 BLR Rudnev Andrei 1650 2000 117
41 BLR Karas Andrei 1638 2000 -55
42 BLR Vialitchanka Mikalai 1628 1800 -50
43 BLR Dyl Nikita 1615 2000 16
44 BLR Melnikau Aliaksei 1604 1800 94
45 RUS Emelchenkov Ivan 1601 0 0
46 BLR Strizhnev Ivan 1601 1800 -12
47 BLR Bohdan Arseni 0 1600 0
48 BLR Yemelyanau Hleb 0 1600 0
49 BLR Novikau Mikita 1594 1800 -39
50 BLR Nesterovich Ilya 1589 0 -101
51 ARM Hovakimyan Vache 1542 1800 48
52 ARM Avalyan Aramayis 1531 1800 96
53 BLR Andrukhovich Elizaveta 1525 2000 -9
54 BLR Arhipov Roman 1514 1800 105
55 BLR Khomich Maryna 1485 2000 -53
56 BLR Dubovik Maria 1483 1800 -22
57 BLR Chuprynenka Yauheni 1475 1800 2
58 BLR Tsiuryn Ilya 1463 1800 -10
59 BLR Ajusheva Renata 1454 1800 10
60 BLR Timoshenko Anton 1439 1800 132
61 BLR Shahazizyan Milena 1435 1800 20
62 BLR Pasiashnichenka Dzmitry 1420 1800 35
63 BLR Liashkevich Lizaveta 1416 1800 86
64 BLR Kasperovich Mikhail 1410 1800 -3
65 BLR Sirata Aleh 1404 1800 -18
66 BLR Hrybau Yury 1401 1800 -56
67 BLR Shakhnovich Uladzislau 0 1400 0
68 BLR Shaurukou Danila 0 1400 0
69 BLR Yakubets Vadzim 0 1400 0
70 ARM Stepanyan Rafayel M. 1399 1800 -25
71 BLR Unukouski Aliaxandr 1381 1800 -26
72 ARM Grigoryan Vahe N. 1379 1800 36
73 ARM Stepanyan Ararat 1352 1800 67
74 BLR Sagalovich Yakov 1343 1800 71
75 RUS Ryzhov Sergei 1336 1800 37
76 BLR Navumenka Makar 1326 1800 125
77 BLR Tkachou Pavel 1318 1800 30
78 BLR Sharou Filip 1314 1800 114
79 BLR Novik Nikita 1309 1800 50
80 BLR Savelev Matvei 1307 0 14
81 BLR Yemelyanau Zakhar 1270 1800 10
82 BLR Shuliak Zakhar 1250 1800 18
83 BLR Krukouski Serafim 1234 1800 38
84 GEO Shengelia Karlo 1231 0 -13
85 BLR Petrasian Artur 1222 1800 0
86 BLR Hrybava Palina 1196 1600 -50
87 RUS Danilina Sofya 1191 1600 36
88 BLR Naumov Sergey 1182 1800 38
89 BLR Guryev Yan 1178 0 -31
90 BLR Kirko Ivan 1178 1600 11
91 BLR Krasovskaja Ksenija 1168 1800 67
92 BLR Abramenko Vladimir 1166 1800 -11
93 BLR Dzelnik Yana 1160 1800 32
94 BLR Gribov Pavel 1137 1400 -25
95 RUS Priemshchikova Evelina 1089 1600 -34
96 BLR Liubchanka Alesia 1076 1800 -17
97 BLR Sevrukov Danila 0 1000 0
98 BLR Shakhovich Vladislav 0 1000 0
99 BLR Horbel Ihar 0 1800 0
100 BLR Krasouskaya Maryna 0 1800 0
101 BLR Pishchyk Mikalai 0 1800 0
102 BLR Shimakov Dmitriy 0 1800 0
103 BLR Tsimoshyna Zhanna 0 1800 0
104 Велитченко Никопай 0 0 0
105 Науменко Макар 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 BLR GM Stupak Kirill 2491 2500 0
2 BLR Mihajlovskij Sergei 2384 2300 -16
3 FID FM Katashuk Uladzislau 2179 2300 -55
4 BLR Vashchilov Sergey 2142 2000 -2
5 BLR AGM Naumovich Yaroslav 2035 2000 -6
6 BLR Kramich Aliaksei 2035 2000 -4
7 BLR Shaban Alena 2030 2000 -48
8 ARM Nalbandyan Vahan 2014 2000 -18
9 BLR Elkin Leonid 2012 2000 -73
10 BLR WGM Eidelson Rakhil 1992 2300 -45
11 BLR Poliakova Varvara 1992 2000 -48
12 BLR Klachkou Platon 1987 2000 36
13 BLR Agrafenin Andrey 1985 2000 -34
14 RUS Khobotova Olesia 1977 2000 -37
15 BLR Alishevich Aleksandr Vl 1948 2000 46
16 BLR Hryharovich Aliaksei 1939 2000 48
17 BLR Norman Kseniya 1906 2000 -64
18 BLR Sarychev Sergey 1897 2000 -49
19 BLR Baryschyk Sergey 1890 2000 70
20 ARM AGM Ghevondyan Arman 1873 2000 -12
21 ARM Vardanyan Aram 1869 2000 56
22 ARM Grigoryan Aram 1838 2000 149
23 BLR Buldovich Raman 0 1800 0
24 BLR Matsuk Maksim 0 1800 0
25 BLR Pavlov Andrei 0 1800 0
26 BLR Rataika Mikalai 0 1800 0
27 ARM Petrosyants Argishti 1799 2000 31
28 BLR Siniukovich Ivan 1796 1800 -63
29 BLR Tkachou Viktar 1791 1800 -170
30 BLR Orlov Aleksey 1789 2000 11
31 BLR Halouchyts Karalina 1783 2000 -136
32 BLR Fedaruk Tsimafei 1766 1800 -46
33 BLR Piatrenka Ivan 1765 2000 39
34 BLR Lapitski Yaroslav 1763 1800 -63
35 BLR Gvozdev Timur 1717 2000 -15
36 BLR Shkurdiuk Timofei 1717 1800 -20
37 BLR Kirpichou Ivan 1706 1800 -15
38 BLR Danchanka Zlata 1679 2000 -6
39 RUS Usov Dmitry E. 1671 1400 94
40 BLR Rudnev Andrei 1650 2000 117
41 BLR Karas Andrei 1638 2000 -55
42 BLR Vialitchanka Mikalai 1628 1800 -50
43 BLR Dyl Nikita 1615 2000 16
44 BLR Melnikau Aliaksei 1604 1800 94
45 RUS Emelchenkov Ivan 1601 0 0
46 BLR Strizhnev Ivan 1601 1800 -12
47 BLR Bohdan Arseni 0 1600 0
48 BLR Yemelyanau Hleb 0 1600 0
49 BLR Novikau Mikita 1594 1800 -39
50 BLR Nesterovich Ilya 1589 0 -101
51 ARM Hovakimyan Vache 1542 1800 48
52 ARM Avalyan Aramayis 1531 1800 96
53 BLR Andrukhovich Elizaveta 1525 2000 -9
54 BLR Arhipov Roman 1514 1800 105
55 BLR Khomich Maryna 1485 2000 -53
56 BLR Dubovik Maria 1483 1800 -22
57 BLR Chuprynenka Yauheni 1475 1800 2
58 BLR Tsiuryn Ilya 1463 1800 -10
59 BLR Ajusheva Renata 1454 1800 10
60 BLR Timoshenko Anton 1439 1800 132
61 BLR Shahazizyan Milena 1435 1800 20
62 BLR Pasiashnichenka Dzmitry 1420 1800 35
63 BLR Liashkevich Lizaveta 1416 1800 86
64 BLR Kasperovich Mikhail 1410 1800 -3
65 BLR Sirata Aleh 1404 1800 -18
66 BLR Hrybau Yury 1401 1800 -56
67 BLR Shakhnovich Uladzislau 0 1400 0
68 BLR Shaurukou Danila 0 1400 0
69 BLR Yakubets Vadzim 0 1400 0
70 ARM Stepanyan Rafayel M. 1399 1800 -25
71 BLR Unukouski Aliaxandr 1381 1800 -26
72 ARM Grigoryan Vahe N. 1379 1800 36
73 ARM Stepanyan Ararat 1352 1800 67
74 BLR Sagalovich Yakov 1343 1800 71
75 RUS Ryzhov Sergei 1336 1800 37
76 BLR Navumenka Makar 1326 1800 125
77 BLR Tkachou Pavel 1318 1800 30
78 BLR Sharou Filip 1314 1800 114
79 BLR Novik Nikita 1309 1800 50
80 BLR Savelev Matvei 1307 0 14
81 BLR Yemelyanau Zakhar 1270 1800 10
82 BLR Shuliak Zakhar 1250 1800 18
83 BLR Krukouski Serafim 1234 1800 38
84 GEO Shengelia Karlo 1231 0 -13
85 BLR Petrasian Artur 1222 1800 0
86 BLR Hrybava Palina 1196 1600 -50
87 RUS Danilina Sofya 1191 1600 36
88 BLR Naumov Sergey 1182 1800 38
89 BLR Guryev Yan 1178 0 -31
90 BLR Kirko Ivan 1178 1600 11
91 BLR Krasovskaja Ksenija 1168 1800 67
92 BLR Abramenko Vladimir 1166 1800 -11
93 BLR Dzelnik Yana 1160 1800 32
94 BLR Gribov Pavel 1137 1400 -25
95 RUS Priemshchikova Evelina 1089 1600 -34
96 BLR Liubchanka Alesia 1076 1800 -17
97 BLR Sevrukov Danila 0 1000 0
98 BLR Shakhovich Vladislav 0 1000 0
99 BLR Horbel Ihar 0 1800 0
100 BLR Krasouskaya Maryna 0 1800 0
101 BLR Pishchyk Mikalai 0 1800 0
102 BLR Shimakov Dmitriy 0 1800 0
103 BLR Tsimoshyna Zhanna 0 1800 0
104 Велитченко Никопай 0 0 0
105 Науменко Макар 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE EloN sexo Club/Ciudad
1 GM Stupak Kirill 13503758 BLR 2491 2500 Минск
2 Mihajlovskij Sergei 13500805 BLR 2384 2300
3 FM Katashuk Uladzislau 13505432 FID 2179 2300 Брест
4 Vashchilov Sergey 13506676 BLR 2142 2000 Мстиславль
5 AGM Naumovich Yaroslav 13514563 BLR 2035 2000 Минск
6 Kramich Aliaksei 13511068 BLR 2035 2000 Могилев
7 Shaban Alena 13501135 BLR 2030 2000 w Кобрин
8 Nalbandyan Vahan 13309439 ARM 2014 2000 Ереван
9 Elkin Leonid 13501240 BLR 2012 2000 Минск
10 WGM Eidelson Rakhil 13500210 BLR 1992 2300 w Витебск
11 Poliakova Varvara 13518313 BLR 1992 2000 w Бобруйск
12 Klachkou Platon 13514180 BLR 1987 2000 Рогачев
13 Agrafenin Andrey 13506544 BLR 1985 2000 Минск
14 Khobotova Olesia 24129550 RUS 1977 2000 w Обнинск
15 Alishevich Aleksandr Vl 13530208 BLR 1948 2000 Брест
16 Hryharovich Aliaksei 13521209 BLR 1939 2000 Барановичи
17 Norman Kseniya 13518780 BLR 1906 2000 w Гродно
18 Sarychev Sergey 13501640 BLR 1897 2000 Минск
19 Baryschyk Sergey 13518720 BLR 1890 2000 Минск
20 AGM Ghevondyan Arman 13312073 ARM 1873 2000 Ереван
21 Vardanyan Aram 13310798 ARM 1869 2000 Ереван
22 Grigoryan Aram 13310542 ARM 1838 2000 Ереван
23 Buldovich Raman 13525484 BLR 0 1800 Гродно
24 Matsuk Maksim BLR 0 1800 Гродно
25 Pavlov Andrei BLR 0 1800 Поставы
26 Rataika Mikalai 13523449 BLR 0 1800 Кобрин
27 Petrosyants Argishti 13313312 ARM 1799 2000 Ереван
28 Siniukovich Ivan 13514385 BLR 1796 1800 Смолевичи
29 Tkachou Viktar 13512544 BLR 1791 1800 Молодечно
30 Orlov Aleksey 13507478 BLR 1789 2000 Минск
31 Halouchyts Karalina 13511165 BLR 1783 2000 w Могилев
32 Fedaruk Tsimafei 13526294 BLR 1766 1800 Барановичи
33 Piatrenka Ivan 13516094 BLR 1765 2000 Бобруйск
34 Lapitski Yaroslav 13519468 BLR 1763 1800 Гомель
35 Gvozdev Timur 13521217 BLR 1717 2000 Могилев
36 Shkurdiuk Timofei 13522264 BLR 1717 1800 Минск
37 Kirpichou Ivan 13528807 BLR 1706 1800 Пинск
38 Danchanka Zlata 13521381 BLR 1679 2000 w Гомель
39 Usov Dmitry E. 24257117 RUS 1671 1400 Москва
40 Rudnev Andrei 13519778 BLR 1650 2000 Минск
41 Karas Andrei 13514172 BLR 1638 2000 Гродно
42 Vialitchanka Mikalai 13513710 BLR 1628 1800 Минск
43 Dyl Nikita 13521845 BLR 1615 2000 Бобруйск
44 Melnikau Aliaksei 13516949 BLR 1604 1800 Гродно
45 Emelchenkov Ivan 34258310 RUS 1601 0
46 Strizhnev Ivan 13513974 BLR 1601 1800 Минск
47 Bohdan Arseni 13525441 BLR 0 1600 Гродно
48 Yemelyanau Hleb BLR 0 1600 Гродно
49 Novikau Mikita 13523570 BLR 1594 1800 Светлогорск
50 Nesterovich Ilya 13515705 BLR 1589 0 Минск
51 Hovakimyan Vache 13317288 ARM 1542 1800 Ереван
52 Avalyan Aramayis 13308270 ARM 1531 1800 Ереван
53 Andrukhovich Elizaveta 13516183 BLR 1525 2000 w Светлогорск
54 Arhipov Roman 13529749 BLR 1514 1800 Могилев
55 Khomich Maryna 13518020 BLR 1485 2000 w Минск, РЦОП
56 Dubovik Maria 13513559 BLR 1483 1800 w Минск
57 Chuprynenka Yauheni 13520482 BLR 1475 1800 Гродно
58 Tsiuryn Ilya 13514229 BLR 1463 1800 Минск
59 Ajusheva Renata 13513850 BLR 1454 1800 w Минск
60 Timoshenko Anton 13530224 BLR 1439 1800 Барановичи
61 Shahazizyan Milena 13519212 BLR 1435 1800 w Минск, РЦОП
62 Pasiashnichenka Dzmitry 13524151 BLR 1420 1800 Бобруйск
63 Liashkevich Lizaveta 13518658 BLR 1416 1800 w Минск, РЦОП
64 Kasperovich Mikhail 13513915 BLR 1410 1800 Минск
65 Sirata Aleh 13519840 BLR 1404 1800 Минск
66 Hrybau Yury 13525557 BLR 1401 1800 Гродно
67 Shakhnovich Uladzislau BLR 0 1400 Сморгонь
68 Shaurukou Danila BLR 0 1400 Корма
69 Yakubets Vadzim BLR 0 1400 Мосты
70 Stepanyan Rafayel M. 13317016 ARM 1399 1800 Ереван
71 Unukouski Aliaxandr 13519875 BLR 1381 1800 Минск, РЦОП
72 Grigoryan Vahe N. 13317547 ARM 1379 1800 Ереван
73 Stepanyan Ararat 13317059 ARM 1352 1800 Ереван
74 Sagalovich Yakov 13519204 BLR 1343 1800 Минск
75 Ryzhov Sergei 34268863 RUS 1336 1800 Смоленск
76 Navumenka Makar 13520814 BLR 1326 1800 Орша
77 Tkachou Pavel 13522930 BLR 1318 1800 Смолевичи
78 Sharou Filip 13516922 BLR 1314 1800 Гродно
79 Novik Nikita 13519760 BLR 1309 1800 Минск
80 Savelev Matvei 13523520 BLR 1307 0 Минск
81 Yemelyanau Zakhar 13527703 BLR 1270 1800 Вилейка
82 Shuliak Zakhar 13523694 BLR 1250 1800 Орша
83 Krukouski Serafim 13524364 BLR 1234 1800 Минкс, Шахматный дом
84 Shengelia Karlo 13614924 GEO 1231 0
85 Petrasian Artur 13523740 BLR 1222 1800 Орша
86 Hrybava Palina 13525565 BLR 1196 1600 w Гродно
87 Danilina Sofya 54167442 RUS 1191 1600 w Москва
88 Naumov Sergey 13522744 BLR 1182 1800 Минск
89 Guryev Yan 13527860 BLR 1178 0 Минск
90 Kirko Ivan 13526421 BLR 1178 1600 Гродно
91 Krasovskaja Ksenija 13520423 BLR 1168 1800 w Минск
92 Abramenko Vladimir 13517775 BLR 1166 1800 Минск
93 Dzelnik Yana 13524305 BLR 1160 1800 w Минск
94 Gribov Pavel 13529129 BLR 1137 1400 Гродно
95 Priemshchikova Evelina 34212477 RUS 1089 1600 w В. Новгород
96 Liubchanka Alesia 13519123 BLR 1076 1800 w Орша
97 Sevrukov Danila BLR 0 1000 Гомельская обл.
98 Shakhovich Vladislav BLR 0 1000 Сморгонь
99 Horbel Ihar 13530836 BLR 0 1800 Несвиж
100 Krasouskaya Maryna 13530828 BLR 0 1800 w Крупки
101 Pishchyk Mikalai 13530810 BLR 0 1800 Кобрин
102 Shimakov Dmitriy 13530801 BLR 0 1800 Гомель
103 Tsimoshyna Zhanna 13530844 BLR 0 1800 w Молодечно

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 52 Avalyan Aramayis 1531 0 0 - 1 0 GM Stupak Kirill 2491 1
2 2 Mihajlovskij Sergei 2384 0 1 - 0 0 Andrukhovich Elizaveta 1525 53
3 54 Arhipov Roman 1514 0 0 - 1 0 FM Katashuk Uladzislau 2179 3
4 4 Vashchilov Sergey 2142 0 1 - 0 0 Khomich Maryna 1485 55
5 56 Dubovik Maria 1483 0 0 - 1 0 AGM Naumovich Yaroslav 2035 5
6 6 Kramich Aliaksei 2035 0 1 - 0 0 Chuprynenka Yauheni 1475 57
7 58 Tsiuryn Ilya 1463 0 1 - 0 0 Shaban Alena 2030 7
8 8 Nalbandyan Vahan 2014 0 1 - 0 0 Ajusheva Renata 1454 59
9 60 Timoshenko Anton 1439 0 0 - 1 0 Elkin Leonid 2012 9
10 10 WGM Eidelson Rakhil 1992 0 1 - 0 0 Shahazizyan Milena 1435 61
11 62 Pasiashnichenka Dzmitry 1420 0 0 - 1 0 Poliakova Varvara 1992 11
12 12 Klachkou Platon 1987 0 1 - 0 0 Liashkevich Lizaveta 1416 63
13 64 Kasperovich Mikhail 1410 0 0 - 1 0 Agrafenin Andrey 1985 13
14 14 Khobotova Olesia 1977 0 1 - 0 0 Sirata Aleh 1404 65
15 66 Hrybau Yury 1401 0 0 - 1 0 Alishevich Aleksandr Vl 1948 15
16 16 Hryharovich Aliaksei 1939 0 1 - 0 0 Shakhnovich Uladzislau 1400 67
17 68 Shaurukou Danila 1400 0 0 - 1 0 Norman Kseniya 1906 17
18 18 Sarychev Sergey 1897 0 1 - 0 0 Yakubets Vadzim 1400 69
19 70 Stepanyan Rafayel M. 1399 0 0 - 1 0 Baryschyk Sergey 1890 19
20 20 AGM Ghevondyan Arman 1873 0 1 - 0 0 Unukouski Aliaxandr 1381 71
21 72 Grigoryan Vahe N. 1379 0 0 - 1 0 Vardanyan Aram 1869 21
22 22 Grigoryan Aram 1838 0 1 - 0 0 Stepanyan Ararat 1352 73
23 74 Sagalovich Yakov 1343 0 1 - 0 0 Buldovich Raman 1800 23
24 24 Matsuk Maksim 1800 0 0 - 1 0 Ryzhov Sergei 1336 75
25 76 Navumenka Makar 1326 0 1 - 0 0 Pavlov Andrei 1800 25
26 26 Rataika Mikalai 1800 0 ½ - ½ 0 Tkachou Pavel 1318 77
27 78 Sharou Filip 1314 0 ½ - ½ 0 Petrosyants Argishti 1799 27
28 28 Siniukovich Ivan 1796 0 0 - 1 0 Novik Nikita 1309 79
29 80 Savelev Matvei 1307 0 ½ - ½ 0 Tkachou Viktar 1791 29
30 30 Orlov Aleksey 1789 0 1 - 0 0 Yemelyanau Zakhar 1270 81
31 82 Shuliak Zakhar 1250 0 0 - 1 0 Halouchyts Karalina 1783 31
32 32 Fedaruk Tsimafei 1766 0 1 - 0 0 Krukouski Serafim 1234 83
33 84 Shengelia Karlo 1231 0 0 - 1 0 Piatrenka Ivan 1765 33
34 34 Lapitski Yaroslav 1763 0 0 - 1 0 Petrasian Artur 1222 85
35 86 Hrybava Palina 1196 0 0 - 1 0 Gvozdev Timur 1717 35
36 36 Shkurdiuk Timofei 1717 0 1 - 0 0 Danilina Sofya 1191 87
37 88 Naumov Sergey 1182 0 ½ - ½ 0 Kirpichou Ivan 1706 37
38 38 Danchanka Zlata 1679 0 1 - 0 0 Guryev Yan 1178 89
39 90 Kirko Ivan 1178 0 0 - 1 0 Usov Dmitry E. 1671 39
40 40 Rudnev Andrei 1650 0 1 - 0 0 Krasovskaja Ksenija 1168 91
41 92 Abramenko Vladimir 1166 0 0 - 1 0 Karas Andrei 1638 41
42 42 Vialitchanka Mikalai 1628 0 0 - 1 0 Dzelnik Yana 1160 93
43 95 Priemshchikova Evelina 1089 0 0 - 1 0 Dyl Nikita 1615 43
44 44 Melnikau Aliaksei 1604 0 1 - 0 0 Liubchanka Alesia 1076 96
45 97 Sevrukov Danila 1000 0 - - - 0 Emelchenkov Ivan 1601 45
46 46 Strizhnev Ivan 1601 0 + - - 0 Shakhovich Vladislav 1000 98
47 99 Horbel Ihar 1800 0 1 - 0 0 Bohdan Arseni 1600 47
48 49 Novikau Mikita 1594 0 1 - 0 0 Krasouskaya Maryna 1800 100
49 101 Pishchyk Mikalai 1800 0 1 - 0 0 Nesterovich Ilya 1589 50
50 51 Hovakimyan Vache 1542 0 0 - 1 0 Shimakov Dmitriy 1800 102
51 103 Tsimoshyna Zhanna 1800 0 1 - 0 0 Gribov Pavel 1137 94
52 48 Yemelyanau Hleb 1600 0 1 not paired

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 GM Stupak Kirill 2491 1 1 - 0 1 Fedaruk Tsimafei 1766 32
2 33 Piatrenka Ivan 1765 1 0 - 1 1 Mihajlovskij Sergei 2384 2
3 3 FM Katashuk Uladzislau 2179 1 1 - 0 1 Shkurdiuk Timofei 1717 36
4 35 Gvozdev Timur 1717 1 0 - 1 1 Vashchilov Sergey 2142 4
5 5 AGM Naumovich Yaroslav 2035 1 1 - 0 1 Danchanka Zlata 1679 38
6 39 Usov Dmitry E. 1671 1 ½ - ½ 1 Kramich Aliaksei 2035 6
7 40 Rudnev Andrei 1650 1 0 - 1 1 Nalbandyan Vahan 2014 8
8 9 Elkin Leonid 2012 1 0 - 1 1 Melnikau Aliaksei 1604 44
9 41 Karas Andrei 1638 1 ½ - ½ 1 WGM Eidelson Rakhil 1992 10
10 11 Poliakova Varvara 1992 1 1 - 0 1 Novikau Mikita 1594 49
11 43 Dyl Nikita 1615 1 0 - 1 1 Klachkou Platon 1987 12
12 13 Agrafenin Andrey 1985 1 1 - 0 1 Tsiuryn Ilya 1463 58
13 46 Strizhnev Ivan 1601 1 0 - 1 1 Khobotova Olesia 1977 14
14 15 Alishevich Aleksandr Vl 1948 1 1 - 0 1 Sagalovich Yakov 1343 74
15 75 Ryzhov Sergei 1336 1 0 - 1 1 Hryharovich Aliaksei 1939 16
16 17 Norman Kseniya 1906 1 ½ - ½ 1 Navumenka Makar 1326 76
17 79 Novik Nikita 1309 1 ½ - ½ 1 Sarychev Sergey 1897 18
18 19 Baryschyk Sergey 1890 1 1 - 0 1 Horbel Ihar 1800 99
19 85 Petrasian Artur 1222 1 0 - 1 1 AGM Ghevondyan Arman 1873 20
20 21 Vardanyan Aram 1869 1 1 - 0 1 Pishchyk Mikalai 1800 101
21 93 Dzelnik Yana 1160 1 0 - 1 1 Grigoryan Aram 1838 22
22 102 Shimakov Dmitriy 1800 1 0 - 1 1 Orlov Aleksey 1789 30
23 31 Halouchyts Karalina 1783 1 1 - 0 1 Tsimoshyna Zhanna 1800 103
24 37 Kirpichou Ivan 1706 ½ 1 - 0 ½ Rataika Mikalai 1800 26
25 27 Petrosyants Argishti 1799 ½ 1 - 0 ½ Savelev Matvei 1307 80
26 29 Tkachou Viktar 1791 ½ ½ - ½ ½ Sharou Filip 1314 78
27 77 Tkachou Pavel 1318 ½ ½ - ½ ½ Naumov Sergey 1182 88
28 7 Shaban Alena 2030 0 1 - 0 0 Sirata Aleh 1404 65
29 23 Buldovich Raman 1800 0 ½ - ½ 0 Hrybau Yury 1401 66
30 67 Shakhnovich Uladzislau 1400 0 0 - 1 0 Matsuk Maksim 1800 24
31 25 Pavlov Andrei 1800 0 0 - 1 0 Shaurukou Danila 1400 68
32 69 Yakubets Vadzim 1400 0 0 - 1 0 Siniukovich Ivan 1796 28
33 71 Unukouski Aliaxandr 1381 0 0 - 1 0 Lapitski Yaroslav 1763 34
34 73 Stepanyan Ararat 1352 0 1 - 0 0 Vialitchanka Mikalai 1628 42
35 47 Bohdan Arseni 1600 0 0 - 1 0 Stepanyan Rafayel M. 1399 70
36 81 Yemelyanau Zakhar 1270 0 1 - 0 1 Yemelyanau Hleb 1600 48
37 50 Nesterovich Ilya 1589 0 0 - 1 0 Grigoryan Vahe N. 1379 72
38 83 Krukouski Serafim 1234 0 0 - 1 0 Hovakimyan Vache 1542 51
39 87 Danilina Sofya 1191 0 0 - 1 0 Avalyan Aramayis 1531 52
40 53 Andrukhovich Elizaveta 1525 0 1 - 0 0 Shuliak Zakhar 1250 82
41 89 Guryev Yan 1178 0 0 - 1 0 Arhipov Roman 1514 54
42 55 Khomich Maryna 1485 0 1 - 0 0 Shengelia Karlo 1231 84
43 91 Krasovskaja Ksenija 1168 0 0 - 1 0 Dubovik Maria 1483 56
44 57 Chuprynenka Yauheni 1475 0 1 - 0 0 Hrybava Palina 1196 86
45 59 Ajusheva Renata 1454 0 1 - 0 0 Kirko Ivan 1178 90
46 94 Gribov Pavel 1137 0 0 - 1 0 Timoshenko Anton 1439 60
47 61 Shahazizyan Milena 1435 0 1 - 0 0 Abramenko Vladimir 1166 92
48 96 Liubchanka Alesia 1076 0 0 - 1 0 Pasiashnichenka Dzmitry 1420 62
49 63 Liashkevich Lizaveta 1416 0 1 - 0 0 Priemshchikova Evelina 1089 95
50 100 Krasouskaya Maryna 1800 0 ½ - ½ 0 Kasperovich Mikhail 1410 64
51 45 Emelchenkov Ivan 1601 0 0 not paired
52 97 Sevrukov Danila 1000 0 0 not paired
53 98 Shakhovich Vladislav 1000 0 0 not paired

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 14 Khobotova Olesia 1977 2 0 - 1 2 GM Stupak Kirill 2491 1
2 2 Mihajlovskij Sergei 2384 2 1 - 0 2 Alishevich Aleksandr Vl 1948 15
3 16 Hryharovich Aliaksei 1939 2 1 - 0 2 FM Katashuk Uladzislau 2179 3
4 4 Vashchilov Sergey 2142 2 0 - 1 2 Baryschyk Sergey 1890 19
5 20 AGM Ghevondyan Arman 1873 2 ½ - ½ 2 AGM Naumovich Yaroslav 2035 5
6 8 Nalbandyan Vahan 2014 2 0 - 1 2 Vardanyan Aram 1869 21
7 22 Grigoryan Aram 1838 2 1 - 0 2 Poliakova Varvara 1992 11
8 12 Klachkou Platon 1987 2 1 - 0 2 Halouchyts Karalina 1783 31
9 30 Orlov Aleksey 1789 2 ½ - ½ 2 Agrafenin Andrey 1985 13
10 44 Melnikau Aliaksei 1604 2 0 - 1 Norman Kseniya 1906 17
11 6 Kramich Aliaksei 2035 1 - 0 Kirpichou Ivan 1706 37
12 10 WGM Eidelson Rakhil 1992 0 - 1 Usov Dmitry E. 1671 39
13 18 Sarychev Sergey 1897 1 - 0 Karas Andrei 1638 41
14 76 Navumenka Makar 1326 0 - 1 Petrosyants Argishti 1799 27
15 24 Matsuk Maksim 1800 1 ½ - ½ Novik Nikita 1309 79
16 60 Timoshenko Anton 1439 1 1 - 0 1 Shaban Alena 2030 7
17 58 Tsiuryn Ilya 1463 1 0 - 1 1 Elkin Leonid 2012 9
18 28 Siniukovich Ivan 1796 1 1 - 0 1 Ajusheva Renata 1454 59
19 62 Pasiashnichenka Dzmitry 1420 1 1 - 0 1 Tkachou Viktar 1791 29
20 32 Fedaruk Tsimafei 1766 1 1 - 0 1 Shahazizyan Milena 1435 61
21 68 Shaurukou Danila 1400 1 0 - 1 1 Piatrenka Ivan 1765 33
22 34 Lapitski Yaroslav 1763 1 0 - 1 1 Liashkevich Lizaveta 1416 63
23 70 Stepanyan Rafayel M. 1399 1 0 - 1 1 Gvozdev Timur 1717 35
24 36 Shkurdiuk Timofei 1717 1 1 - 0 1 Grigoryan Vahe N. 1379 72
25 38 Danchanka Zlata 1679 1 1 - 0 1 Stepanyan Ararat 1352 73
26 74 Sagalovich Yakov 1343 1 0 - 1 1 Rudnev Andrei 1650 40
27 78 Sharou Filip 1314 1 ½ - ½ 1 Dyl Nikita 1615 43
28 88 Naumov Sergey 1182 1 0 - 1 1 Strizhnev Ivan 1601 46
29 48 Yemelyanau Hleb 1600 1 0 - 1 1 Ryzhov Sergei 1336 75
30 49 Novikau Mikita 1594 1 ½ - ½ 1 Tkachou Pavel 1318 77
31 51 Hovakimyan Vache 1542 1 1 - 0 1 Yemelyanau Zakhar 1270 81
32 52 Avalyan Aramayis 1531 1 1 - 0 1 Petrasian Artur 1222 85
33 99 Horbel Ihar 1800 1 0 - 1 1 Andrukhovich Elizaveta 1525 53
34 54 Arhipov Roman 1514 1 1 - 0 1 Dzelnik Yana 1160 93
35 101 Pishchyk Mikalai 1800 1 0 - 1 1 Khomich Maryna 1485 55
36 56 Dubovik Maria 1483 1 1 - 0 1 Shimakov Dmitriy 1800 102
37 103 Tsimoshyna Zhanna 1800 1 0 - 1 1 Chuprynenka Yauheni 1475 57
38 80 Savelev Matvei 1307 ½ 1 - 0 ½ Buldovich Raman 1800 23
39 26 Rataika Mikalai 1800 ½ 1 - 0 ½ Krasouskaya Maryna 1800 100
40 64 Kasperovich Mikhail 1410 ½ 1 - 0 ½ Hrybau Yury 1401 66
41 84 Shengelia Karlo 1231 0 1 - 0 0 Pavlov Andrei 1800 25
42 42 Vialitchanka Mikalai 1628 0 1 - 0 0 Danilina Sofya 1191 87
43 86 Hrybava Palina 1196 0 1 - 0 0 Bohdan Arseni 1600 47
44 89 Guryev Yan 1178 0 0 - 1 0 Nesterovich Ilya 1589 50
45 65 Sirata Aleh 1404 0 1 - 0 0 Krasovskaja Ksenija 1168 91
46 90 Kirko Ivan 1178 0 ½ - ½ 0 Shakhnovich Uladzislau 1400 67
47 92 Abramenko Vladimir 1166 0 1 - 0 0 Yakubets Vadzim 1400 69
48 94 Gribov Pavel 1137 0 0 - 1 0 Unukouski Aliaxandr 1381 71
49 82 Shuliak Zakhar 1250 0 1 - 0 0 Liubchanka Alesia 1076 96
50 95 Priemshchikova Evelina 1089 0 0 - 1 0 Krukouski Serafim 1234 83
51 45 Emelchenkov Ivan 1601 0 0 not paired
52 97 Sevrukov Danila 1000 0 0 not paired
53 98 Shakhovich Vladislav 1000 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 GM Stupak Kirill 2491 3 1 - 0 3 Hryharovich Aliaksei 1939 16
2 19 Baryschyk Sergey 1890 3 0 - 1 3 Mihajlovskij Sergei 2384 2
3 21 Vardanyan Aram 1869 3 ½ - ½ 3 Klachkou Platon 1987 12
4 5 AGM Naumovich Yaroslav 2035 0 - 1 3 Grigoryan Aram 1838 22
5 27 Petrosyants Argishti 1799 ½ - ½ Kramich Aliaksei 2035 6
6 13 Agrafenin Andrey 1985 0 - 1 AGM Ghevondyan Arman 1873 20
7 17 Norman Kseniya 1906 ½ - ½ Orlov Aleksey 1789 30
8 39 Usov Dmitry E. 1671 1 - 0 Sarychev Sergey 1897 18
9 3 FM Katashuk Uladzislau 2179 2 0 - 1 2 Rudnev Andrei 1650 40
10 46 Strizhnev Ivan 1601 2 0 - 1 2 Vashchilov Sergey 2142 4
11 53 Andrukhovich Elizaveta 1525 2 0 - 1 2 Nalbandyan Vahan 2014 8
12 9 Elkin Leonid 2012 2 ½ - ½ 2 Hovakimyan Vache 1542 51
13 11 Poliakova Varvara 1992 2 0 - 1 2 Melnikau Aliaksei 1604 44
14 55 Khomich Maryna 1485 2 0 - 1 2 Khobotova Olesia 1977 14
15 15 Alishevich Aleksandr Vl 1948 2 1 - 0 2 Avalyan Aramayis 1531 52
16 57 Chuprynenka Yauheni 1475 2 0 - 1 2 Siniukovich Ivan 1796 28
17 31 Halouchyts Karalina 1783 2 0 - 1 2 Arhipov Roman 1514 54
18 63 Liashkevich Lizaveta 1416 2 1 - 0 2 Fedaruk Tsimafei 1766 32
19 33 Piatrenka Ivan 1765 2 1 - 0 2 Dubovik Maria 1483 56
20 35 Gvozdev Timur 1717 2 ½ - ½ 2 Timoshenko Anton 1439 60
21 75 Ryzhov Sergei 1336 2 ½ - ½ 2 Shkurdiuk Timofei 1717 36
22 79 Novik Nikita 1309 2 0 - 1 2 Danchanka Zlata 1679 38
23 10 WGM Eidelson Rakhil 1992 1 - 0 2 Pasiashnichenka Dzmitry 1420 62
24 77 Tkachou Pavel 1318 1 - 0 Matsuk Maksim 1800 24
25 49 Novikau Mikita 1594 0 - 1 Rataika Mikalai 1800 26
26 37 Kirpichou Ivan 1706 1 - 0 Kasperovich Mikhail 1410 64
27 41 Karas Andrei 1638 0 - 1 Navumenka Makar 1326 76
28 43 Dyl Nikita 1615 1 - 0 Savelev Matvei 1307 80
29 7 Shaban Alena 2030 1 1 - 0 Sharou Filip 1314 78
30 29 Tkachou Viktar 1791 1 0 - 1 1 Sagalovich Yakov 1343 74
31 81 Yemelyanau Zakhar 1270 1 0 - 1 1 Lapitski Yaroslav 1763 34
32 83 Krukouski Serafim 1234 1 0 - 1 1 Vialitchanka Mikalai 1628 42
33 48 Yemelyanau Hleb 1600 1 - - + 1 Shuliak Zakhar 1250 82
34 50 Nesterovich Ilya 1589 1 ½ - ½ 1 Shengelia Karlo 1231 84
35 85 Petrasian Artur 1222 1 0 - 1 1 Tsiuryn Ilya 1463 58
36 59 Ajusheva Renata 1454 1 1 - 0 1 Hrybava Palina 1196 86
37 61 Shahazizyan Milena 1435 1 1 - 0 1 Naumov Sergey 1182 88
38 65 Sirata Aleh 1404 1 1 - 0 1 Abramenko Vladimir 1166 92
39 93 Dzelnik Yana 1160 1 1 - 0 1 Shaurukou Danila 1400 68
40 102 Shimakov Dmitriy 1800 1 0 - 1 1 Stepanyan Rafayel M. 1399 70
41 71 Unukouski Aliaxandr 1381 1 ½ - ½ 1 Horbel Ihar 1800 99
42 72 Grigoryan Vahe N. 1379 1 1 - 0 1 Pishchyk Mikalai 1800 101
43 73 Stepanyan Ararat 1352 1 1 - 0 1 Tsimoshyna Zhanna 1800 103
44 23 Buldovich Raman 1800 ½ 1 - 0 ½ Shakhnovich Uladzislau 1400 67
45 66 Hrybau Yury 1401 ½ ½ - ½ ½ Kirko Ivan 1178 90
46 100 Krasouskaya Maryna 1800 ½ 0 - 1 0 Pavlov Andrei 1800 25
47 47 Bohdan Arseni 1600 0 1 - 0 0 Krasovskaja Ksenija 1168 91
48 69 Yakubets Vadzim 1400 0 1 - 0 0 Gribov Pavel 1137 94
49 87 Danilina Sofya 1191 0 1 - 0 0 Priemshchikova Evelina 1089 95
50 96 Liubchanka Alesia 1076 0 ½ - ½ 0 Guryev Yan 1178 89
51 45 Emelchenkov Ivan 1601 0 0 not paired
52 97 Sevrukov Danila 1000 0 0 not paired
53 98 Shakhovich Vladislav 1000 0 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 22 Grigoryan Aram 1838 4 0 - 1 4 GM Stupak Kirill 2491 1
2 2 Mihajlovskij Sergei 2384 4 1 - 0 Vardanyan Aram 1869 21
3 12 Klachkou Platon 1987 1 - 0 Usov Dmitry E. 1671 39
4 20 AGM Ghevondyan Arman 1873 0 - 1 3 Vashchilov Sergey 2142 4
5 6 Kramich Aliaksei 2035 3 1 - 0 3 Siniukovich Ivan 1796 28
6 8 Nalbandyan Vahan 2014 3 1 - 0 3 Orlov Aleksey 1789 30
7 14 Khobotova Olesia 1977 3 0 - 1 3 Piatrenka Ivan 1765 33
8 38 Danchanka Zlata 1679 3 0 - 1 3 Alishevich Aleksandr Vl 1948 15
9 16 Hryharovich Aliaksei 1939 3 1 - 0 3 Liashkevich Lizaveta 1416 63
10 40 Rudnev Andrei 1650 3 1 - 0 3 Norman Kseniya 1906 17
11 44 Melnikau Aliaksei 1604 3 0 - 1 3 Baryschyk Sergey 1890 19
12 54 Arhipov Roman 1514 3 0 - 1 3 Petrosyants Argishti 1799 27
13 36 Shkurdiuk Timofei 1717 0 - 1 AGM Naumovich Yaroslav 2035 5
14 37 Kirpichou Ivan 1706 1 - 0 Elkin Leonid 2012 9
15 51 Hovakimyan Vache 1542 ½ - ½ WGM Eidelson Rakhil 1992 10
16 60 Timoshenko Anton 1439 1 - 0 Agrafenin Andrey 1985 13
17 18 Sarychev Sergey 1897 0 - 1 Dyl Nikita 1615 43
18 26 Rataika Mikalai 1800 0 - 1 Ryzhov Sergei 1336 75
19 76 Navumenka Makar 1326 ½ - ½ Gvozdev Timur 1717 35
20 3 FM Katashuk Uladzislau 2179 2 ½ - ½ Tkachou Pavel 1318 77
21 59 Ajusheva Renata 1454 2 ½ - ½ 2 Shaban Alena 2030 7
22 58 Tsiuryn Ilya 1463 2 0 - 1 2 Poliakova Varvara 1992 11
23 61 Shahazizyan Milena 1435 2 ½ - ½ 2 Halouchyts Karalina 1783 31
24 32 Fedaruk Tsimafei 1766 2 1 - 0 2 Sirata Aleh 1404 65
25 34 Lapitski Yaroslav 1763 2 1 - 0 2 Grigoryan Vahe N. 1379 72
26 42 Vialitchanka Mikalai 1628 2 ½ - ½ 2 Novik Nikita 1309 79
27 62 Pasiashnichenka Dzmitry 1420 2 0 - 1 2 Strizhnev Ivan 1601 46
28 52 Avalyan Aramayis 1531 2 1 - 0 2 Stepanyan Ararat 1352 73
29 70 Stepanyan Rafayel M. 1399 2 0 - 1 2 Andrukhovich Elizaveta 1525 53
30 74 Sagalovich Yakov 1343 2 1 - 0 2 Khomich Maryna 1485 55
31 56 Dubovik Maria 1483 2 ½ - ½ 2 Shuliak Zakhar 1250 82
32 93 Dzelnik Yana 1160 2 0 - 1 2 Chuprynenka Yauheni 1475 57
33 64 Kasperovich Mikhail 1410 0 - 1 Buldovich Raman 1800 23
34 24 Matsuk Maksim 1800 0 - 1 Unukouski Aliaxandr 1381 71
35 78 Sharou Filip 1314 1 - 0 Karas Andrei 1638 41
36 80 Savelev Matvei 1307 0 - 1 Novikau Mikita 1594 49
37 99 Horbel Ihar 1800 1 - 0 Nesterovich Ilya 1589 50
38 84 Shengelia Karlo 1231 0 - 1 1 Tkachou Viktar 1791 29
39 25 Pavlov Andrei 1800 1 0 - 1 1 Danilina Sofya 1191 87
40 88 Naumov Sergey 1182 1 1 - 0 1 Bohdan Arseni 1600 47
41 86 Hrybava Palina 1196 1 0 - 1 1 Hrybau Yury 1401 66
42 68 Shaurukou Danila 1400 1 1 - 0 1 Shimakov Dmitriy 1800 102
43 90 Kirko Ivan 1178 1 1 - 0 1 Yakubets Vadzim 1400 69
44 92 Abramenko Vladimir 1166 1 0 - 1 1 Yemelyanau Zakhar 1270 81
45 101 Pishchyk Mikalai 1800 1 0 - 1 1 Krukouski Serafim 1234 83
46 103 Tsimoshyna Zhanna 1800 1 0 - 1 1 Petrasian Artur 1222 85
47 67 Shakhnovich Uladzislau 1400 ½ 1 - 0 ½ Liubchanka Alesia 1076 96
48 89 Guryev Yan 1178 ½ 0 - 1 ½ Krasouskaya Maryna 1800 100
49 91 Krasovskaja Ksenija 1168 0 1 - 0 0 Gribov Pavel 1137 94
50 95 Priemshchikova Evelina 1089 0 1 bye
51 45 Emelchenkov Ivan 1601 0 0 not paired
52 48 Yemelyanau Hleb 1600 1 0 not paired
53 97 Sevrukov Danila 1000 0 0 not paired
54 98 Shakhovich Vladislav 1000 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 GM Stupak Kirill 2491 5 ½ - ½ 5 Mihajlovskij Sergei 2384 2
2 15 Alishevich Aleksandr Vl 1948 4 ½ - ½ Klachkou Platon 1987 12
3 4 Vashchilov Sergey 2142 4 0 - 1 4 Grigoryan Aram 1838 22
4 19 Baryschyk Sergey 1890 4 0 - 1 4 Kramich Aliaksei 2035 6
5 27 Petrosyants Argishti 1799 4 ½ - ½ 4 Nalbandyan Vahan 2014 8
6 33 Piatrenka Ivan 1765 4 ½ - ½ 4 Hryharovich Aliaksei 1939 16
7 39 Usov Dmitry E. 1671 0 - 1 4 Rudnev Andrei 1650 40
8 5 AGM Naumovich Yaroslav 2035 1 - 0 Kirpichou Ivan 1706 37
9 43 Dyl Nikita 1615 0 - 1 AGM Ghevondyan Arman 1873 20
10 21 Vardanyan Aram 1869 ½ - ½ Timoshenko Anton 1439 60
11 75 Ryzhov Sergei 1336 0 - 1 3 Khobotova Olesia 1977 14
12 46 Strizhnev Ivan 1601 3 ½ - ½ 3 WGM Eidelson Rakhil 1992 10
13 11 Poliakova Varvara 1992 3 1 - 0 3 Hovakimyan Vache 1542 51
14 17 Norman Kseniya 1906 3 ½ - ½ 3 Avalyan Aramayis 1531 52
15 28 Siniukovich Ivan 1796 3 0 - 1 3 Arhipov Roman 1514 54
16 30 Orlov Aleksey 1789 3 1 - 0 3 Navumenka Makar 1326 76
17 53 Andrukhovich Elizaveta 1525 3 0 - 1 3 Fedaruk Tsimafei 1766 32
18 57 Chuprynenka Yauheni 1475 3 0 - 1 3 Lapitski Yaroslav 1763 34
19 35 Gvozdev Timur 1717 3 0 - 1 3 Sagalovich Yakov 1343 74
20 63 Liashkevich Lizaveta 1416 3 0 - 1 3 Danchanka Zlata 1679 38
21 77 Tkachou Pavel 1318 3 0 - 1 3 Melnikau Aliaksei 1604 44
22 42 Vialitchanka Mikalai 1628 1 - 0 FM Katashuk Uladzislau 2179 3
23 7 Shaban Alena 2030 1 - 0 Novikau Mikita 1594 49
24 9 Elkin Leonid 2012 1 - 0 Dubovik Maria 1483 56
25 13 Agrafenin Andrey 1985 1 - 0 Ajusheva Renata 1454 59
26 71 Unukouski Aliaxandr 1381 0 - 1 Sarychev Sergey 1897 18
27 23 Buldovich Raman 1800 ½ - ½ Shahazizyan Milena 1435 61
28 79 Novik Nikita 1309 ½ - ½ Rataika Mikalai 1800 26
29 31 Halouchyts Karalina 1783 1 - 0 Sharou Filip 1314 78
30 82 Shuliak Zakhar 1250 ½ - ½ Shkurdiuk Timofei 1717 36
31 55 Khomich Maryna 1485 2 1 - 0 Horbel Ihar 1800 99
32 29 Tkachou Viktar 1791 2 ½ - ½ 2 Stepanyan Ararat 1352 73
33 81 Yemelyanau Zakhar 1270 2 ½ - ½ 2 Tsiuryn Ilya 1463 58
34 83 Krukouski Serafim 1234 2 ½ - ½ 2 Pasiashnichenka Dzmitry 1420 62
35 65 Sirata Aleh 1404 2 ½ - ½ 2 Naumov Sergey 1182 88
36 66 Hrybau Yury 1401 2 ½ - ½ 2 Dzelnik Yana 1160 93
37 85 Petrasian Artur 1222 2 ½ - ½ 2 Shaurukou Danila 1400 68
38 87 Danilina Sofya 1191 2 1 - 0 2 Stepanyan Rafayel M. 1399 70
39 72 Grigoryan Vahe N. 1379 2 1 - 0 2 Kirko Ivan 1178 90
40 100 Krasouskaya Maryna 1800 0 - 1 Matsuk Maksim 1800 24
41 41 Karas Andrei 1638 1 - 0 Shengelia Karlo 1231 84
42 50 Nesterovich Ilya 1589 0 - 1 Savelev Matvei 1307 80
43 67 Shakhnovich Uladzislau 1400 1 - 0 Kasperovich Mikhail 1410 64
44 25 Pavlov Andrei 1800 1 0 - 1 1 Abramenko Vladimir 1166 92
45 47 Bohdan Arseni 1600 1 ½ - ½ 1 Priemshchikova Evelina 1089 95
46 69 Yakubets Vadzim 1400 1 ½ - ½ 1 Pishchyk Mikalai 1800 101
47 102 Shimakov Dmitriy 1800 1 0 - 1 1 Hrybava Palina 1196 86
48 91 Krasovskaja Ksenija 1168 1 1 - 0 1 Tsimoshyna Zhanna 1800 103
49 94 Gribov Pavel 1137 0 0 - 1 ½ Guryev Yan 1178 89
50 96 Liubchanka Alesia 1076 ½ 1 bye
51 45 Emelchenkov Ivan 1601 0 0 not paired
52 48 Yemelyanau Hleb 1600 1 0 not paired
53 97 Sevrukov Danila 1000 0 0 not paired
54 98 Shakhovich Vladislav 1000 0 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Kramich Aliaksei 2035 5 0 - 1 GM Stupak Kirill 2491 1
2 2 Mihajlovskij Sergei 2384 ½ - ½ 5 Klachkou Platon 1987 12
3 40 Rudnev Andrei 1650 5 0 - 1 5 Grigoryan Aram 1838 22
4 16 Hryharovich Aliaksei 1939 ½ - ½ AGM Naumovich Yaroslav 2035 5
5 8 Nalbandyan Vahan 2014 1 - 0 Piatrenka Ivan 1765 33
6 20 AGM Ghevondyan Arman 1873 0 - 1 Alishevich Aleksandr Vl 1948 15
7 32 Fedaruk Tsimafei 1766 4 0 - 1 Petrosyants Argishti 1799 27
8 34 Lapitski Yaroslav 1763 4 0 - 1 4 Vashchilov Sergey 2142 4
9 38 Danchanka Zlata 1679 4 0 - 1 4 Poliakova Varvara 1992 11
10 14 Khobotova Olesia 1977 4 1 - 0 4 Melnikau Aliaksei 1604 44
11 54 Arhipov Roman 1514 4 0 - 1 4 Baryschyk Sergey 1890 19
12 74 Sagalovich Yakov 1343 4 0 - 1 4 Vardanyan Aram 1869 21
13 60 Timoshenko Anton 1439 4 0 - 1 4 Orlov Aleksey 1789 30
14 37 Kirpichou Ivan 1706 0 - 1 Shaban Alena 2030 7
15 39 Usov Dmitry E. 1671 1 - 0 Elkin Leonid 2012 9
16 10 WGM Eidelson Rakhil 1992 1 - 0 Vialitchanka Mikalai 1628 42
17 43 Dyl Nikita 1615 ½ - ½ Agrafenin Andrey 1985 13
18 17 Norman Kseniya 1906 1 - 0 Strizhnev Ivan 1601 46
19 18 Sarychev Sergey 1897 ½ - ½ Ryzhov Sergei 1336 75
20 52 Avalyan Aramayis 1531 1 - 0 Halouchyts Karalina 1783 31
21 57 Chuprynenka Yauheni 1475 3 1 - 0 3 Buldovich Raman 1800 23
22 26 Rataika Mikalai 1800 3 0 - 1 3 Liashkevich Lizaveta 1416 63
23 61 Shahazizyan Milena 1435 3 0 - 1 3 Siniukovich Ivan 1796 28
24 72 Grigoryan Vahe N. 1379 3 0 - 1 3 Gvozdev Timur 1717 35
25 36 Shkurdiuk Timofei 1717 3 1 - 0 3 Tkachou Pavel 1318 77
26 51 Hovakimyan Vache 1542 3 1 - 0 3 Novik Nikita 1309 79
27 76 Navumenka Makar 1326 3 ½ - ½ 3 Andrukhovich Elizaveta 1525 53
28 55 Khomich Maryna 1485 3 1 - 0 3 Shuliak Zakhar 1250 82
29 24 Matsuk Maksim 1800 1 - 0 3 Danilina Sofya 1191 87
30 68 Shaurukou Danila 1400 0 - 1 FM Katashuk Uladzislau 2179 3
31 88 Naumov Sergey 1182 ½ - ½ Tkachou Viktar 1791 29
32 73 Stepanyan Ararat 1352 ½ - ½ Karas Andrei 1638 41
33 49 Novikau Mikita 1594 1 - 0 Unukouski Aliaxandr 1381 71
34 56 Dubovik Maria 1483 ½ - ½ Sharou Filip 1314 78
35 58 Tsiuryn Ilya 1463 0 - 1 Krukouski Serafim 1234 83
36 59 Ajusheva Renata 1454 ½ - ½ Yemelyanau Zakhar 1270 81
37 62 Pasiashnichenka Dzmitry 1420 1 - 0 Petrasian Artur 1222 85
38 80 Savelev Matvei 1307 0 - 1 Sirata Aleh 1404 65
39 99 Horbel Ihar 1800 0 - 1 Hrybau Yury 1401 66
40 93 Dzelnik Yana 1160 0 - 1 Shakhnovich Uladzislau 1400 67
41 70 Stepanyan Rafayel M. 1399 2 1 - 0 2 Kirko Ivan 1178 90
42 86 Hrybava Palina 1196 2 0 - 1 2 Krasovskaja Ksenija 1168 91
43 92 Abramenko Vladimir 1166 2 1 - 0 Bohdan Arseni 1600 47
44 95 Priemshchikova Evelina 1089 0 - 1 Nesterovich Ilya 1589 50
45 64 Kasperovich Mikhail 1410 1 - 0 Guryev Yan 1178 89
46 96 Liubchanka Alesia 1076 1 - 0 Yakubets Vadzim 1400 69
47 84 Shengelia Karlo 1231 0 - 1 Krasouskaya Maryna 1800 100
48 101 Pishchyk Mikalai 1800 1 - 0 1 Pavlov Andrei 1800 25
49 103 Tsimoshyna Zhanna 1800 1 0 - 1 1 Yemelyanau Hleb 1600 48
50 94 Gribov Pavel 1137 0 0 - 1 1 Shimakov Dmitriy 1800 102
51 45 Emelchenkov Ivan 1601 0 0 not paired
52 97 Sevrukov Danila 1000 0 0 not paired
53 98 Shakhovich Vladislav 1000 0 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 GM Stupak Kirill 2491 1 - 0 Nalbandyan Vahan 2014 8
2 22 Grigoryan Aram 1838 6 1 - 0 6 Mihajlovskij Sergei 2384 2
3 12 Klachkou Platon 1987 ½ - ½ Petrosyants Argishti 1799 27
4 4 Vashchilov Sergey 2142 5 1 - 0 Alishevich Aleksandr Vl 1948 15
5 5 AGM Naumovich Yaroslav 2035 5 1 - 0 5 Rudnev Andrei 1650 40
6 21 Vardanyan Aram 1869 5 ½ - ½ 5 Kramich Aliaksei 2035 6
7 11 Poliakova Varvara 1992 5 0 - 1 5 Hryharovich Aliaksei 1939 16
8 19 Baryschyk Sergey 1890 5 1 - 0 5 Khobotova Olesia 1977 14
9 30 Orlov Aleksey 1789 5 0 - 1 WGM Eidelson Rakhil 1992 10
10 7 Shaban Alena 2030 1 - 0 Usov Dmitry E. 1671 39
11 33 Piatrenka Ivan 1765 0 - 1 Norman Kseniya 1906 17
12 52 Avalyan Aramayis 1531 1 - 0 AGM Ghevondyan Arman 1873 20
13 13 Agrafenin Andrey 1985 4 1 - 0 4 Hovakimyan Vache 1542 51
14 44 Melnikau Aliaksei 1604 4 ½ - ½ 4 Sarychev Sergey 1897 18
15 28 Siniukovich Ivan 1796 4 1 - 0 4 Khomich Maryna 1485 55
16 54 Arhipov Roman 1514 4 ½ - ½ 4 Fedaruk Tsimafei 1766 32
17 60 Timoshenko Anton 1439 4 0 - 1 4 Lapitski Yaroslav 1763 34
18 35 Gvozdev Timur 1717 4 1 - 0 4 Chuprynenka Yauheni 1475 57
19 63 Liashkevich Lizaveta 1416 4 0 - 1 4 Shkurdiuk Timofei 1717 36
20 74 Sagalovich Yakov 1343 4 0 - 1 4 Danchanka Zlata 1679 38
21 75 Ryzhov Sergei 1336 4 ½ - ½ 4 Dyl Nikita 1615 43
22 3 FM Katashuk Uladzislau 2179 1 - 0 Novikau Mikita 1594 49
23 9 Elkin Leonid 2012 1 - 0 Pasiashnichenka Dzmitry 1420 62
24 53 Andrukhovich Elizaveta 1525 1 - 0 Matsuk Maksim 1800 24
25 31 Halouchyts Karalina 1783 ½ - ½ Navumenka Makar 1326 76
26 65 Sirata Aleh 1404 0 - 1 Kirpichou Ivan 1706 37
27 66 Hrybau Yury 1401 0 - 1 Vialitchanka Mikalai 1628 42
28 67 Shakhnovich Uladzislau 1400 ½ - ½ Strizhnev Ivan 1601 46
29 83 Krukouski Serafim 1234 1 - 0 3 Buldovich Raman 1800 23
30 78 Sharou Filip 1314 3 1 - 0 3 Rataika Mikalai 1800 26
31 29 Tkachou Viktar 1791 3 1 - 0 3 Shuliak Zakhar 1250 82
32 41 Karas Andrei 1638 3 1 - 0 3 Naumov Sergey 1182 88
33 77 Tkachou Pavel 1318 3 ½ - ½ 3 Dubovik Maria 1483 56
34 79 Novik Nikita 1309 3 ½ - ½ 3 Ajusheva Renata 1454 59
35 81 Yemelyanau Zakhar 1270 3 0 - 1 3 Shahazizyan Milena 1435 61
36 91 Krasovskaja Ksenija 1168 3 ½ - ½ 3 Stepanyan Rafayel M. 1399 70
37 87 Danilina Sofya 1191 3 ½ - ½ 3 Grigoryan Vahe N. 1379 72
38 73 Stepanyan Ararat 1352 3 ½ - ½ 3 Abramenko Vladimir 1166 92
39 50 Nesterovich Ilya 1589 1 - 0 Dzelnik Yana 1160 93
40 96 Liubchanka Alesia 1076 0 - 1 Tsiuryn Ilya 1463 58
41 85 Petrasian Artur 1222 0 - 1 Kasperovich Mikhail 1410 64
42 99 Horbel Ihar 1800 0 - 1 Shaurukou Danila 1400 68
43 71 Unukouski Aliaxandr 1381 1 - 0 Pishchyk Mikalai 1800 101
44 100 Krasouskaya Maryna 1800 ½ - ½ Savelev Matvei 1307 80
45 48 Yemelyanau Hleb 1600 2 0 - 1 2 Shimakov Dmitriy 1800 102
46 90 Kirko Ivan 1178 2 1 - 0 2 Hrybava Palina 1196 86
47 47 Bohdan Arseni 1600 1 - 0 Shengelia Karlo 1231 84
48 89 Guryev Yan 1178 ½ - ½ Priemshchikova Evelina 1089 95
49 69 Yakubets Vadzim 1400 1 - 0 1 Tsimoshyna Zhanna 1800 103
50 25 Pavlov Andrei 1800 1 0 - 1 0 Gribov Pavel 1137 94
51 45 Emelchenkov Ivan 1601 0 0 not paired
52 97 Sevrukov Danila 1000 0 0 not paired
53 98 Shakhovich Vladislav 1000 0 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 AGM Naumovich Yaroslav 2035 6 ½ - ½ GM Stupak Kirill 2491 1
2 16 Hryharovich Aliaksei 1939 6 ½ - ½ 7 Grigoryan Aram 1838 22
3 2 Mihajlovskij Sergei 2384 6 0 - 1 6 Vashchilov Sergey 2142 4
4 27 Petrosyants Argishti 1799 6 0 - 1 6 Baryschyk Sergey 1890 19
5 17 Norman Kseniya 1906 0 - 1 6 Klachkou Platon 1987 12
6 6 Kramich Aliaksei 2035 1 - 0 Avalyan Aramayis 1531 52
7 15 Alishevich Aleksandr Vl 1948 1 - 0 Shaban Alena 2030 7
8 10 WGM Eidelson Rakhil 1992 0 - 1 Vardanyan Aram 1869 21
9 8 Nalbandyan Vahan 2014 0 - 1 5 Poliakova Varvara 1992 11
10 34 Lapitski Yaroslav 1763 5 0 - 1 5 Agrafenin Andrey 1985 13
11 14 Khobotova Olesia 1977 5 0 - 1 5 Gvozdev Timur 1717 35
12 36 Shkurdiuk Timofei 1717 5 ½ - ½ 5 Siniukovich Ivan 1796 28
13 38 Danchanka Zlata 1679 5 0 - 1 5 Orlov Aleksey 1789 30
14 40 Rudnev Andrei 1650 5 1 - 0 Elkin Leonid 2012 9
15 43 Dyl Nikita 1615 0 - 1 FM Katashuk Uladzislau 2179 3
16 18 Sarychev Sergey 1897 1 - 0 Andrukhovich Elizaveta 1525 53
17 20 AGM Ghevondyan Arman 1873 ½ - ½ Melnikau Aliaksei 1604 44
18 32 Fedaruk Tsimafei 1766 1 - 0 Ryzhov Sergei 1336 75
19 42 Vialitchanka Mikalai 1628 0 - 1 Piatrenka Ivan 1765 33
20 37 Kirpichou Ivan 1706 0 - 1 Arhipov Roman 1514 54
21 39 Usov Dmitry E. 1671 1 - 0 Krukouski Serafim 1234 83
22 76 Navumenka Makar 1326 4 1 - 0 4 Tkachou Viktar 1791 29
23 31 Halouchyts Karalina 1783 4 0 - 1 4 Timoshenko Anton 1439 60
24 61 Shahazizyan Milena 1435 4 0 - 1 4 Karas Andrei 1638 41
25 46 Strizhnev Ivan 1601 4 0 - 1 4 Liashkevich Lizaveta 1416 63
26 51 Hovakimyan Vache 1542 4 1 - 0 4 Shakhnovich Uladzislau 1400 67
27 55 Khomich Maryna 1485 4 0 - 1 4 Sharou Filip 1314 78
28 57 Chuprynenka Yauheni 1475 4 1 - 0 4 Sagalovich Yakov 1343 74
29 24 Matsuk Maksim 1800 1 - 0 Shaurukou Danila 1400 68
30 49 Novikau Mikita 1594 0 - 1 Stepanyan Ararat 1352 73
31 70 Stepanyan Rafayel M. 1399 1 - 0 Nesterovich Ilya 1589 50
32 56 Dubovik Maria 1483 1 - 0 Unukouski Aliaxandr 1381 71
33 58 Tsiuryn Ilya 1463 ½ - ½ Tkachou Pavel 1318 77
34 59 Ajusheva Renata 1454 1 - 0 Danilina Sofya 1191 87
35 62 Pasiashnichenka Dzmitry 1420 1 - 0 Novik Nikita 1309 79
36 64 Kasperovich Mikhail 1410 0 - 1 Krasovskaja Ksenija 1168 91
37 72 Grigoryan Vahe N. 1379 1 - 0 Sirata Aleh 1404 65
38 92 Abramenko Vladimir 1166 ½ - ½ Hrybau Yury 1401 66
39 23 Buldovich Raman 1800 3 1 - 0 3 Krasouskaya Maryna 1800 100
40 82 Shuliak Zakhar 1250 3 ½ - ½ 3 Rataika Mikalai 1800 26
41 80 Savelev Matvei 1307 3 ½ - ½ 3 Kirko Ivan 1178 90
42 102 Shimakov Dmitriy 1800 3 1 - 0 3 Yemelyanau Zakhar 1270 81
43 88 Naumov Sergey 1182 3 1 - 0 Yakubets Vadzim 1400 69
44 47 Bohdan Arseni 1600 ½ - ½ Liubchanka Alesia 1076 96
45 101 Pishchyk Mikalai 1800 ½ - ½ Petrasian Artur 1222 85
46 93 Dzelnik Yana 1160 0 - 1 Horbel Ihar 1800 99
47 95 Priemshchikova Evelina 1089 2 1 - 0 2 Yemelyanau Hleb 1600 48
48 86 Hrybava Palina 1196 2 1 - 0 2 Guryev Yan 1178 89
49 84 Shengelia Karlo 1231 0 - 1 1 Gribov Pavel 1137 94
50 103 Tsimoshyna Zhanna 1800 1 0 - 1 1 Pavlov Andrei 1800 25
51 45 Emelchenkov Ivan 1601 0 0 not paired
52 97 Sevrukov Danila 1000 0 0 not paired
53 98 Shakhovich Vladislav 1000 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name sexo FED FIDE EloN Club Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 GM Stupak Kirill BLR 2491 2500 Минск 8,0 49,5 54,5 48,25
2 22 Grigoryan Aram ARM 1838 2000 Ереван 7,5 50,5 53,0 41,75
3 4 Vashchilov Sergey BLR 2142 2000 Мстиславль 7,0 47,0 50,5 36,00
4 12 Klachkou Platon BLR 1987 2000 Рогачев 7,0 45,5 49,5 37,00
5 19 Baryschyk Sergey BLR 1890 2000 Минск 7,0 45,5 49,0 36,50
6 6 Kramich Aliaksei BLR 2035 2000 Могилев 6,5 49,0 53,5 36,50
7 16 Hryharovich Aliaksei BLR 1939 2000 Барановичи 6,5 48,5 52,5 34,75
8 5 AGM Naumovich Yaroslav BLR 2035 2000 Минск 6,5 48,0 52,5 35,25
9 15 Alishevich Aleksandr Vl BLR 1948 2000 Брест 6,5 45,0 49,0 32,50
10 21 Vardanyan Aram ARM 1869 2000 Ереван 6,5 44,0 47,0 31,75
11 2 Mihajlovskij Sergei BLR 2384 2300 6,0 55,0 59,5 37,50
12 27 Petrosyants Argishti ARM 1799 2000 Ереван 6,0 47,0 50,5 31,50
13 40 Rudnev Andrei BLR 1650 2000 Минск 6,0 45,0 49,0 29,50
14 11 Poliakova Varvara w BLR 1992 2000 Бобруйск 6,0 43,0 46,5 27,50
15 30 Orlov Aleksey BLR 1789 2000 Минск 6,0 41,5 44,5 27,75
16 35 Gvozdev Timur BLR 1717 2000 Могилев 6,0 40,0 43,0 27,00
17 13 Agrafenin Andrey BLR 1985 2000 Минск 6,0 39,0 42,5 27,25
18 8 Nalbandyan Vahan ARM 2014 2000 Ереван 5,5 48,5 53,0 29,50
19 39 Usov Dmitry E. RUS 1671 1400 Москва 5,5 45,0 48,5 26,75
20 17 Norman Kseniya w BLR 1906 2000 Гродно 5,5 43,5 47,0 25,75
21 52 Avalyan Aramayis ARM 1531 1800 Ереван 5,5 43,5 46,5 22,75
22 32 Fedaruk Tsimafei BLR 1766 1800 Барановичи 5,5 42,0 45,5 23,75
23 10 WGM Eidelson Rakhil w BLR 1992 2300 Витебск 5,5 41,0 44,5 25,75
24 33 Piatrenka Ivan BLR 1765 2000 Бобруйск 5,5 41,0 42,5 22,25
25 54 Arhipov Roman BLR 1514 1800 Могилев 5,5 40,5 42,5 21,25
26 3 FM Katashuk Uladzislau FID 2179 2300 Брест 5,5 40,0 43,5 24,50
27 36 Shkurdiuk Timofei BLR 1717 1800 Минск 5,5 39,0 42,0 23,50
28 7 Shaban Alena w BLR 2030 2000 Кобрин 5,5 38,5 42,0 24,25
29 28 Siniukovich Ivan BLR 1796 1800 Смолевичи 5,5 38,5 41,0 22,75
30 18 Sarychev Sergey BLR 1897 2000 Минск 5,5 36,0 38,5 22,00
31 20 AGM Ghevondyan Arman ARM 1873 2000 Ереван 5,0 44,5 47,5 22,75
32 14 Khobotova Olesia w RUS 1977 2000 Обнинск 5,0 43,5 47,0 20,50
33 60 Timoshenko Anton BLR 1439 1800 Барановичи 5,0 43,5 45,5 23,75
34 44 Melnikau Aliaksei BLR 1604 1800 Гродно 5,0 42,5 45,0 22,25
35 38 Danchanka Zlata w BLR 1679 2000 Гомель 5,0 42,0 44,0 19,00
36 63 Liashkevich Lizaveta w BLR 1416 1800 Минск, РЦОП 5,0 41,5 44,0 20,00
37 76 Navumenka Makar BLR 1326 1800 Орша 5,0 41,0 43,0 21,00
38 34 Lapitski Yaroslav BLR 1763 1800 Гомель 5,0 39,0 42,0 21,00
39 51 Hovakimyan Vache ARM 1542 1800 Ереван 5,0 38,0 41,0 20,00
40 78 Sharou Filip BLR 1314 1800 Гродно 5,0 37,5 41,0 22,00
41 41 Karas Andrei BLR 1638 2000 Гродно 5,0 37,5 39,0 18,50
42 57 Chuprynenka Yauheni BLR 1475 1800 Гродно 5,0 36,5 37,5 14,50
43 43 Dyl Nikita BLR 1615 2000 Бобруйск 4,5 42,0 44,5 19,25
44 75 Ryzhov Sergei RUS 1336 1800 Смоленск 4,5 40,5 43,5 18,75
45 9 Elkin Leonid BLR 2012 2000 Минск 4,5 40,0 44,0 20,50
46 53 Andrukhovich Elizaveta w BLR 1525 2000 Светлогорск 4,5 40,0 43,0 18,00
47 37 Kirpichou Ivan BLR 1706 1800 Пинск 4,5 39,5 43,0 17,00
48 73 Stepanyan Ararat ARM 1352 1800 Ереван 4,5 39,0 40,0 15,50
49 56 Dubovik Maria w BLR 1483 1800 Минск 4,5 37,5 40,5 18,00
50 72 Grigoryan Vahe N. ARM 1379 1800 Ереван 4,5 37,0 40,0 15,25
51 70 Stepanyan Rafayel M. ARM 1399 1800 Ереван 4,5 36,5 39,5 16,25
52 42 Vialitchanka Mikalai BLR 1628 1800 Минск 4,5 36,5 39,0 19,25
53 59 Ajusheva Renata w BLR 1454 1800 Минск 4,5 36,0 39,0 16,00
54 83 Krukouski Serafim BLR 1234 1800 Минкс, Шахматный дом 4,5 36,0 38,5 15,75
55 62 Pasiashnichenka Dzmitry BLR 1420 1800 Бобруйск 4,5 34,5 37,0 15,25
56 24 Matsuk Maksim BLR 0 1800 Гродно 4,5 31,0 34,0 15,75
57 91 Krasovskaja Ksenija w BLR 1168 1800 Минск 4,5 30,0 31,0 11,75
58 74 Sagalovich Yakov BLR 1343 1800 Минск 4,0 43,0 47,0 18,00
59 46 Strizhnev Ivan BLR 1601 1800 Минск 4,0 40,5 44,5 17,25
60 31 Halouchyts Karalina w BLR 1783 2000 Могилев 4,0 40,0 41,0 13,50
61 61 Shahazizyan Milena w BLR 1435 1800 Минск, РЦОП 4,0 37,5 40,5 15,00
62 77 Tkachou Pavel BLR 1318 1800 Смолевичи 4,0 36,5 40,0 17,00
63 58 Tsiuryn Ilya BLR 1463 1800 Минск 4,0 36,5 39,0 14,50
64 55 Khomich Maryna w BLR 1485 2000 Минск, РЦОП 4,0 36,0 37,5 11,00
65 29 Tkachou Viktar BLR 1791 1800 Молодечно 4,0 33,5 35,0 13,00
66 67 Shakhnovich Uladzislau BLR 0 1400 Сморгонь 4,0 33,0 35,5 12,00
67 23 Buldovich Raman BLR 0 1800 Гродно 4,0 32,5 35,5 14,50
68 66 Hrybau Yury BLR 1401 1800 Гродно 4,0 32,5 35,0 13,50
69 102 Shimakov Dmitriy BLR 0 1800 Гомель 4,0 32,5 34,5 13,00
70 88 Naumov Sergey BLR 1182 1800 Минск 4,0 31,5 34,0 13,50
71 92 Abramenko Vladimir BLR 1166 1800 Минск 4,0 29,5 31,5 11,75
72 79 Novik Nikita BLR 1309 1800 Минск 3,5 39,0 42,5 16,75
73 65 Sirata Aleh BLR 1404 1800 Минск 3,5 37,5 41,0 14,00
74 49 Novikau Mikita BLR 1594 1800 Светлогорск 3,5 36,0 39,0 12,00
75 87 Danilina Sofya w RUS 1191 1600 Москва 3,5 36,0 38,0 11,25
76 71 Unukouski Aliaxandr BLR 1381 1800 Минск, РЦОП 3,5 34,5 36,5 11,25
77 68 Shaurukou Danila BLR 0 1400 Корма 3,5 34,0 36,0 11,00
78 82 Shuliak Zakhar BLR 1250 1800 Орша 3,5 33,5 36,0 12,75
79 90 Kirko Ivan BLR 1178 1600 Гродно 3,5 33,5 36,0 11,25
80 26 Rataika Mikalai BLR 0 1800 Кобрин 3,5 33,0 36,0 11,75
81 99 Horbel Ihar BLR 0 1800 Несвиж 3,5 33,0 35,5 10,75
82 64 Kasperovich Mikhail BLR 1410 1800 Минск 3,5 33,0 35,0 10,50
83 80 Savelev Matvei BLR 1307 0 Минск 3,5 32,5 35,5 12,75
84 50 Nesterovich Ilya BLR 1589 0 Минск 3,5 26,0 27,5 7,75
85 81 Yemelyanau Zakhar BLR 1270 1800 Вилейка 3,0 36,5 39,5 11,25
86 86 Hrybava Palina w BLR 1196 1600 Гродно 3,0 34,5 36,5 9,00
87 85 Petrasian Artur BLR 1222 1800 Орша 3,0 34,0 35,0 9,25
88 101 Pishchyk Mikalai BLR 0 1800 Кобрин 3,0 32,0 34,0 8,25
89 95 Priemshchikova Evelina w RUS 1089 1600 В. Новгород 3,0 29,0 31,0 7,50
90 47 Bohdan Arseni BLR 0 1600 Гродно 3,0 28,5 30,0 8,50
91 96 Liubchanka Alesia w BLR 1076 1800 Орша 3,0 28,0 30,0 7,00
92 100 Krasouskaya Maryna w BLR 0 1800 Крупки 3,0 26,5 28,0 7,00
93 93 Dzelnik Yana w BLR 1160 1800 Минск 2,5 37,5 41,0 10,00
94 69 Yakubets Vadzim BLR 0 1400 Мосты 2,5 30,0 31,0 4,50
95 48 Yemelyanau Hleb BLR 0 1600 Гродно 2,0 30,0 31,0 5,00
96 89 Guryev Yan BLR 1178 0 Минск 2,0 28,5 30,5 4,50
97 25 Pavlov Andrei BLR 0 1800 Поставы 2,0 25,5 26,5 4,00
98 94 Gribov Pavel BLR 1137 1400 Гродно 2,0 25,0 26,0 3,50
99 84 Shengelia Karlo GEO 1231 0 1,5 30,0 32,0 3,75
100 103 Tsimoshyna Zhanna w BLR 0 1800 Молодечно 1,0 28,5 30,5 2,00
101 45 Emelchenkov Ivan RUS 1601 0 0,0 26,0 27,0 0,00
97 Sevrukov Danila BLR 0 1000 Гомельская обл. 0,0 26,0 27,0 0,00
98 Shakhovich Vladislav BLR 0 1000 Сморгонь 0,0 26,0 27,0 0,00