IRT LIBERTADOR SAN MARTIN. PROYECCION ARGENTINA 6. 10 mil pesos en premios.

Chess tournament overview

Country: Argentina
Tournament date: 2021-08-14 to 2021-08-16
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90+ 30
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Fernandez Leandro Daniel. ADAR
Main referee: Leandro Daniel Fernandez

Schedule: IRT LIBERTADOR SAN MARTIN. PROYECCION ARGENTINA 6. 10 mil pesos en premios.

Round Date Time
1 2021/08/14 16:00
2 2021/08/14 19:30
3 2021/08/15 10: 00
4 2021/08/15 14:00
5 2021/08/15 18:00
6 2021/08/16 14:00
7 2021/08/16 18:00

Players registered in IRT LIBERTADOR SAN MARTIN. PROYECCION ARGENTINA 6. 10 mil pesos en premios.

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 ARG Freiria Adrian 2215 0 -4
2 ARG Campeon Matias 2004 0 1
3 ARG Villamayor Francisco 1765 0 9
4 ARG Testoni Hugo Fernando 1582 0 -6
5 ARG Casas Juan Pablo 0 0 0
6 ARG Dominguez Rocco 0 0 0
7 ARG Esnal Leonel Ezequiel 0 0 0
8 ARG Flores Ayala Glenda Carola 0 0 0
9 ARG Flores Colque Alex Maximiliano 0 0 0
10 ARG Flores Colque Jaqueline Dafne 0 0 0
11 ARG Garrido Jose Ramon 0 0 0
12 ARG Ituarte Jorge 0 0 0
13 ARG Juzefiszyn Santiago 0 0 0
14 ARG Ledesma Matias 0 0 0
15 ARG Lorenzo Reyes Juan Gabriel 0 0 0
16 ARG Lorenzo Reyes Lucas Javier 0 0 0
17 ARG Manquecheo Facundo Fernando Nicolas 0 0 0
18 ARG Noguera Lucas Nahuel 0 0 0
19 ARG Peralta Mario Luis 0 0 0
20 ARG Quintero Maria Emilia 0 0 0
21 ARG Rovera Adrian Orlando 0 0 0
22 ARG Villalba Alejandra 0 0 0
23 Quintero Maria Emilia 0 0 0
24 Robledo Mariano Roberto 0 0 0
25 Rovera Adrian 0 0 0
26 Torres Nicolas 0 0 0
27 Villalba Alejandra 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Tipo Gr Club/Ciudad
1 Freiria Adrian 105074 ARG 2215 S50 ADAR
2 Campeon Matias 132853 ARG 2004 UTN
3 Villamayor Francisco 174610 ARG 1765 ADAR
4 Testoni Hugo Fernando 177547 ARG 1582 28 DE NOVIEMBRE
5 Casas Juan Pablo 189413 ARG 0 ADAR
6 Dominguez Rocco ARG 0 U18 VERON
7 Esnal Leonel Ezequiel ARG 0 U18 Centro Retirados Policia Provincial
8 Flores Ayala Glenda Carola 199893 ARG 0 w UNPA
9 Flores Colque Alex Maximiliano 189456 ARG 0 U14 LUCHO FERNANDEZ
10 Flores Colque Jaqueline Dafne ARG 0 w U12 LUCHO FERNANDEZ
11 Garrido Jose Ramon 172944 ARG 0 S50 ADAR
12 Ituarte Jorge 198234 ARG 0 28 de Noviembre
13 Juzefiszyn Santiago 178012 ARG 0 RIO TURBIO
14 Ledesma Matias ARG 0 U20 RIO GALLEGOS
15 Lorenzo Reyes Juan Gabriel ARG 0 U10 RIO GALLEGOS
16 Lorenzo Reyes Lucas Javier ARG 0 U12 RIO GALLEGOS
17 Manquecheo Facundo Fernando Nicolas ARG 0 U18 Veron
18 Noguera Lucas Nahuel ARG 0 UNPA
19 Peralta Mario Luis 178020 ARG 0 S50 28 DE NOVIEMBRE
20 Quintero Maria Emilia ARG 0 w U14 UTN
21 Rovera Adrian Orlando ARG 0 ADAR
22 Villalba Alejandra 177563 ARG 0 w U18 28 DE NOVIEMBRE

Round 1

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 11 Garrido Jose Ramon 0 0 0 - 1 0 Freiria Adrian 2215 1
2 2 Campeon Matias 2004 0 1 - 0 0 Ituarte Jorge 0 12
3 13 Juzefiszyn Santiago 0 0 0 - 1 0 Villamayor Francisco 1765 3
4 4 Testoni Hugo Fernando 1582 0 1 - 0 0 Ledesma Matias 0 14
5 17 Manquecheo Facundo Fernando Nicolas 0 0 0 - 1 0 Casas Juan Pablo 0 5
6 6 Dominguez Rocco 0 0 0 - 1 0 Noguera Lucas Nahuel 0 18
7 19 Peralta Mario Luis 0 0 1 - 0 0 Esnal Leonel Ezequiel 0 7
8 9 Flores Colque Alex Maximiliano 0 0 1 - 0 0 Rovera Adrian Orlando 0 21
9 22 Villalba Alejandra 0 0 1 - 0 0 Flores Colque Jaqueline Dafne 0 10
10 15 Lorenzo Reyes Juan Gabriel 0 0 1 - 0 0 Lorenzo Reyes Lucas Javier 0 16
11 8 Flores Ayala Glenda Carola 0 0 ½ not paired  
12 20 Quintero Maria Emilia 0 0 ½ not paired  

Round 2

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Freiria Adrian 2215 1 1 - 0 1 Flores Colque Alex Maximiliano 0 9
2 5 Casas Juan Pablo 0 1 0 - 1 1 Campeon Matias 2004 2
3 3 Villamayor Francisco 1765 1 1 - 0 1 Lorenzo Reyes Juan Gabriel 0 15
4 19 Peralta Mario Luis 0 1 ½ - ½ 1 Testoni Hugo Fernando 1582 4
5 20 Quintero Maria Emilia 0 ½ 0 - 1 1 Villalba Alejandra 0 22
6 14 Ledesma Matias 0 0 1 - 0 0 Dominguez Rocco 0 6
7 7 Esnal Leonel Ezequiel 0 0 0 - 1 0 Juzefiszyn Santiago 0 13
8 10 Flores Colque Jaqueline Dafne 0 0 0 - 1 0 Lorenzo Reyes Lucas Javier 0 16
9 21 Rovera Adrian Orlando 0 0 0 - 1 0 Garrido Jose Ramon 0 11
10 12 Ituarte Jorge 0 0 1 - 0 0 Manquecheo Facundo Fernando Nicolas 0 17
11 8 Flores Ayala Glenda Carola 0 ½ ½ not paired  
12 18 Noguera Lucas Nahuel 0 1 ½ not paired  

Round 3

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 22 Villalba Alejandra 0 2 0 - 1 2 Villamayor Francisco 1765 3
2 2 Campeon Matias 2004 2 1 - 0 Peralta Mario Luis 0 19
3 13 Juzefiszyn Santiago 0 1 1 - 0 1 Flores Ayala Glenda Carola 0 8
4 11 Garrido Jose Ramon 0 1 ½ - ½ 1 Ledesma Matias 0 14
5 15 Lorenzo Reyes Juan Gabriel 0 1 0 - 1 1 Ituarte Jorge 0 12
6 16 Lorenzo Reyes Lucas Javier 0 1 0 - 1 ½ Quintero Maria Emilia 0 20
7 21 Rovera Adrian Orlando 0 0 1 - 0 0 Esnal Leonel Ezequiel 0 7
8 1 Freiria Adrian 2215 2 ½ not paired  
9 4 Testoni Hugo Fernando 1582 ½ not paired  
10 5 Casas Juan Pablo 0 1 ½ not paired  
11 6 Dominguez Rocco 0 0 ½ not paired  
12 9 Flores Colque Alex Maximiliano 0 1 ½ not paired  
13 10 Flores Colque Jaqueline Dafne 0 0 ½ not paired  
14 17 Manquecheo Facundo Fernando Nicolas 0 0 ½ not paired  
15 18 Noguera Lucas Nahuel 0 ½ not paired  

Round 4

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 3 Villamayor Francisco 1765 3 0 - 1 3 Campeon Matias 2004 2
2 4 Testoni Hugo Fernando 1582 2 0 - 1 Freiria Adrian 2215 1
3 12 Ituarte Jorge 0 2 1 - 0 2 Villalba Alejandra 0 22
4 18 Noguera Lucas Nahuel 0 2 1 - 0 2 Juzefiszyn Santiago 0 13
5 20 Quintero Maria Emilia 0 0 - 1 Garrido Jose Ramon 0 11
6 16 Lorenzo Reyes Lucas Javier 0 1 0 - 1 Peralta Mario Luis 0 19
7 8 Flores Ayala Glenda Carola 0 1 1 - 0 1 Lorenzo Reyes Juan Gabriel 0 15
8 7 Esnal Leonel Ezequiel 0 0 1 bye  
9 5 Casas Juan Pablo 0 ½ not paired  
10 6 Dominguez Rocco 0 ½ ½ not paired  
11 9 Flores Colque Alex Maximiliano 0 ½ not paired  
12 10 Flores Colque Jaqueline Dafne 0 ½ ½ not paired  
13 14 Ledesma Matias 0 ½ not paired  
14 17 Manquecheo Facundo Fernando Nicolas 0 ½ ½ not paired  
15 21 Rovera Adrian Orlando 0 1 ½ not paired  

Round 5

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Freiria Adrian 2215 1 - 0 4 Campeon Matias 2004 2
2 18 Noguera Lucas Nahuel 0 3 ½ - ½ 3 Villamayor Francisco 1765 3
3 19 Peralta Mario Luis 0 1 - 0 3 Ituarte Jorge 0 12
4 11 Garrido Jose Ramon 0 1 - 0 2 Casas Juan Pablo 0 5
5 13 Juzefiszyn Santiago 0 2 0 - 1 2 Testoni Hugo Fernando 1582 4
6 14 Ledesma Matias 0 2 0 - 1 2 Flores Ayala Glenda Carola 0 8
7 9 Flores Colque Alex Maximiliano 0 2 0 - 1 2 Villalba Alejandra 0 22
8 20 Quintero Maria Emilia 0 + - - Rovera Adrian Orlando 0 21
9 6 Dominguez Rocco 0 1 0 - 1 1 Lorenzo Reyes Juan Gabriel 0 15
10 7 Esnal Leonel Ezequiel 0 1 0 - 1 1 Lorenzo Reyes Lucas Javier 0 16
11 17 Manquecheo Facundo Fernando Nicolas 0 1 0 - 1 1 Flores Colque Jaqueline Dafne 0 10

Round 6

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Freiria Adrian 2215 1 - 0 Noguera Lucas Nahuel 0 18
2 2 Campeon Matias 2004 4 1 - 0 Garrido Jose Ramon 0 11
3 3 Villamayor Francisco 1765 1 - 0 Peralta Mario Luis 0 19
4 12 Ituarte Jorge 0 3 0 - 1 3 Testoni Hugo Fernando 1582 4
5 22 Villalba Alejandra 0 3 0 - 1 3 Flores Ayala Glenda Carola 0 8
6 10 Flores Colque Jaqueline Dafne 0 2 0 - 1 Quintero Maria Emilia 0 20
7 5 Casas Juan Pablo 0 2 1 - 0 2 Ledesma Matias 0 14
8 15 Lorenzo Reyes Juan Gabriel 0 2 1 - 0 2 Flores Colque Alex Maximiliano 0 9
9 16 Lorenzo Reyes Lucas Javier 0 2 0 - 1 2 Juzefiszyn Santiago 0 13
10 6 Dominguez Rocco 0 1 0 - 1 Rovera Adrian Orlando 0 21
11 17 Manquecheo Facundo Fernando Nicolas 0 1 0 - 1 1 Esnal Leonel Ezequiel 0 7

Round 7

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 3 Villamayor Francisco 1765 ½ - ½ Freiria Adrian 2215 1
2 4 Testoni Hugo Fernando 1582 4 0 - 1 5 Campeon Matias 2004 2
3 8 Flores Ayala Glenda Carola 0 4 1 - 0 Quintero Maria Emilia 0 20
4 11 Garrido Jose Ramon 0 1 - 0 Noguera Lucas Nahuel 0 18
5 19 Peralta Mario Luis 0 1 - 0 3 Lorenzo Reyes Juan Gabriel 0 15
6 22 Villalba Alejandra 0 3 0 - 1 3 Casas Juan Pablo 0 5
7 13 Juzefiszyn Santiago 0 3 1 - 0 3 Ituarte Jorge 0 12
8 7 Esnal Leonel Ezequiel 0 2 1 - 0 2 Flores Colque Jaqueline Dafne 0 10
9 9 Flores Colque Alex Maximiliano 0 2 1 - 0 2 Lorenzo Reyes Lucas Javier 0 16
10 14 Ledesma Matias 0 2 1 bye  
11 6 Dominguez Rocco 0 1 0 not paired  
12 17 Manquecheo Facundo Fernando Nicolas 0 1 0 not paired  
13 21 Rovera Adrian Orlando 0 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo sexo Gr FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Freiria Adrian S50 ARG 2215 ADAR 6,0 1,0 21,5 27,5
2 2 Campeon Matias ARG 2004 UTN 6,0 0,0 22,0 28,0
3 3 Villamayor Francisco ARG 1765 ADAR 5,0 0,0 21,0 27,0
4 8 Flores Ayala Glenda Carola w ARG 0 UNPA 5,0 0,0 16,0 20,0
5 11 Garrido Jose Ramon S50 ARG 0 ADAR 4,5 0,0 20,0 26,0
6 19 Peralta Mario Luis S50 ARG 0 28 DE NOVIEMBRE 4,5 0,0 17,5 23,5
7 4 Testoni Hugo Fernando ARG 1582 28 DE NOVIEMBRE 4,0 0,0 21,5 27,5
8 13 Juzefiszyn Santiago ARG 0 RIO TURBIO 4,0 0,0 18,0 23,0
9 5 Casas Juan Pablo ARG 0 ADAR 4,0 0,0 17,0 23,0
10 18 Noguera Lucas Nahuel ARG 0 UNPA 3,5 0,0 21,5 27,5
11 20 Quintero Maria Emilia U14 w ARG 0 UTN 3,5 0,0 15,5 20,5
12 12 Ituarte Jorge ARG 0 28 de Noviembre 3,0 0,0 18,5 24,5
13 14 Ledesma Matias U20 ARG 0 RIO GALLEGOS 3,0 0,0 18,0 23,0
22 Villalba Alejandra U18 w ARG 0 28 DE NOVIEMBRE 3,0 0,0 18,0 23,0
15 15 Lorenzo Reyes Juan Gabriel U10 ARG 0 RIO GALLEGOS 3,0 0,0 17,5 22,5
16 9 Flores Colque Alex Maximiliano U14 ARG 0 LUCHO FERNANDEZ 3,0 0,0 16,5 22,5
17 7 Esnal Leonel Ezequiel U18 ARG 0 Centro Retirados Policia Provincial 3,0 0,0 13,0 17,5
18 21 Rovera Adrian Orlando ARG 0 ADAR 2,5 0,0 15,5 20,0
19 16 Lorenzo Reyes Lucas Javier U12 ARG 0 RIO GALLEGOS 2,0 1,0 15,5 20,0
20 10 Flores Colque Jaqueline Dafne U12 w ARG 0 LUCHO FERNANDEZ 2,0 0,0 12,5 15,5
21 6 Dominguez Rocco U18 ARG 0 VERON 1,0 0,0 14,0 17,5
22 17 Manquecheo Facundo Fernando Nicolas U18 ARG 0 Veron 1,0 0,0 12,5 16,5