Grodno-Open - 2021 Турнир D (2010 г.р. и моложе)

Chess tournament overview

Country: Belarus
Tournament date: 2021-08-05 to 2021-08-11
Tournament place: Гродно (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 1h 15m for game + 30s for move
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament
Main referee: Жуков Н.В.

Schedule: Grodno-Open - 2021 Турнир D (2010 г.р. и моложе)

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown
7 unknown
8 unknown
9 unknown

Players registered in Grodno-Open - 2021 Турнир D (2010 г.р. и моложе)

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 BLR Булгак Дамир 0 1800 0
2 BLR Голован Владимир 0 1800 0
3 BLR Карпинский Михаил 0 1800 0
4 BLR Кондаревич Никита 0 1800 0
5 BLR Матяс Елисей 0 1800 0
6 BLR Мрищук Владимир 0 1800 0
7 BLR Насеня Матвей 0 1800 0
8 BLR Наумович Дмитрий 0 1800 0
9 RUS Тропин Александр 0 1800 0
10 BLR Цевелюк Илья 0 1800 0
11 BLR Блохин Кирилл 0 1600 0
12 BLR Дорохин Дарий 0 1600 0
13 BLR Кохно Борис 0 1600 0
14 BLR Лугинин Максим 0 1600 0
15 BLR Малюш Алиса 0 1600 0
16 BLR Силин Дмитрий 0 1600 0
17 BLR Степанов Максим 0 1600 0
18 BLR Телков Артем 0 1600 0
19 BLR Андреев Алексей 0 1400 0
20 BLR Банный Тимофей 0 1400 0
21 BLR Гаврилова Ульяна 0 1400 0
22 BLR Грудницкий Кирилл 0 1400 0
23 BLR Даранчук Максим 0 1400 0
24 BLR Литвин Мария 0 1400 0
25 BLR Малышко Арсений 0 1400 0
26 BLR Русинович Савелий 0 1400 0
27 BLR Статкевич Роман 0 1400 0
28 BLR Трус Дарья 0 1400 0
29 BLR Унуковский Андрей 0 1400 0
30 BLR Эльяшевич Захар 0 1400 0
31 BLR Ананенко Арина 0 1200 0
32 BLR Курчанов Илья 0 1200 0
33 BLR Рожнов Лев 0 1200 0
34 BLR Чернышев Михаил 0 1200 0
35 Ананенко Арина 0 0 0
36 Рожнов Лев 0 0 0
37 Савчик Вера 0 0 0
38 Чернышев Михаил 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 BLR Булгак Дамир 0 1800 0
2 BLR Голован Владимир 0 1800 0
3 BLR Карпинский Михаил 0 1800 0
4 BLR Кондаревич Никита 0 1800 0
5 BLR Матяс Елисей 0 1800 0
6 BLR Мрищук Владимир 0 1800 0
7 BLR Насеня Матвей 0 1800 0
8 BLR Наумович Дмитрий 0 1800 0
9 RUS Тропин Александр 0 1800 0
10 BLR Цевелюк Илья 0 1800 0
11 BLR Блохин Кирилл 0 1600 0
12 BLR Дорохин Дарий 0 1600 0
13 BLR Кохно Борис 0 1600 0
14 BLR Лугинин Максим 0 1600 0
15 BLR Малюш Алиса 0 1600 0
16 BLR Силин Дмитрий 0 1600 0
17 BLR Степанов Максим 0 1600 0
18 BLR Телков Артем 0 1600 0
19 BLR Андреев Алексей 0 1400 0
20 BLR Банный Тимофей 0 1400 0
21 BLR Гаврилова Ульяна 0 1400 0
22 BLR Грудницкий Кирилл 0 1400 0
23 BLR Даранчук Максим 0 1400 0
24 BLR Литвин Мария 0 1400 0
25 BLR Малышко Арсений 0 1400 0
26 BLR Русинович Савелий 0 1400 0
27 BLR Статкевич Роман 0 1400 0
28 BLR Трус Дарья 0 1400 0
29 BLR Унуковский Андрей 0 1400 0
30 BLR Эльяшевич Захар 0 1400 0
31 BLR Ананенко Арина 0 1200 0
32 BLR Курчанов Илья 0 1200 0
33 BLR Рожнов Лев 0 1200 0
34 BLR Чернышев Михаил 0 1200 0
35 Ананенко Арина 0 0 0
36 Рожнов Лев 0 0 0
37 Савчик Вера 0 0 0
38 Чернышев Михаил 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Club/Ciudad
1 Булгак Дамир BLR 1800 Минск
2 Голован Владимир BLR 1800 Минск
3 Карпинский Михаил BLR 1800 Гродно
4 Кондаревич Никита BLR 1800 Минск
5 Матяс Елисей BLR 1800 Минск
6 Мрищук Владимир BLR 1800 Гродно
7 Насеня Матвей BLR 1800 Брест
8 Наумович Дмитрий BLR 1800 Гродно
9 Тропин Александр RUS 1800 Вологда
10 Цевелюк Илья BLR 1800 Брест
11 Блохин Кирилл BLR 1600 Гродно
12 Дорохин Дарий BLR 1600 Брест
13 Кохно Борис BLR 1600 Минск
14 Лугинин Максим BLR 1600 Гродно
15 Малюш Алиса BLR 1600 w Гродно
16 Силин Дмитрий BLR 1600 Минск
17 Степанов Максим BLR 1600 Гродно
18 Телков Артем BLR 1600 Гродно
19 Андреев Алексей BLR 1400 Минск
20 Банный Тимофей BLR 1400 Гродно
21 Гаврилова Ульяна BLR 1400 w Бобруйск
22 Грудницкий Кирилл BLR 1400 Гродно
23 Даранчук Максим BLR 1400 Гродно
24 Литвин Мария BLR 1400 w Гродно
25 Малышко Арсений BLR 1400 Гродно
26 Русинович Савелий BLR 1400 Гродно
27 Статкевич Роман BLR 1400 Гродно
28 Трус Дарья BLR 1400 w Гродно
29 Унуковский Андрей BLR 1400 Минск
30 Эльяшевич Захар BLR 1400 Минск
31 Ананенко Арина BLR 1200 w Гродно
32 Курчанов Илья BLR 1200 Гродно
33 Рожнов Лев BLR 1200 Минск
34 Чернышев Михаил BLR 1200 Орша

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Кондаревич Никита 1800 2 ½ - ½ 2 Тропин Александр 1800 9
2 10 Цевелюк Илья 1800 2 ½ - ½ 2 Насеня Матвей 1800 7
3 8 Наумович Дмитрий 1800 2 1 - 0 2 Блохин Кирилл 1600 11
4 6 Мрищук Владимир 1800 0 - 1 Булгак Дамир 1800 1
5 13 Кохно Борис 1600 ½ - ½ Карпинский Михаил 1800 3
6 2 Голован Владимир 1800 1 1 - 0 1 Гаврилова Ульяна 1400 21
7 25 Малышко Арсений 1400 1 ½ - ½ 1 Матяс Елисей 1800 5
8 22 Грудницкий Кирилл 1400 1 0 - 1 1 Дорохин Дарий 1600 12
9 14 Лугинин Максим 1600 1 1 - 0 1 Андреев Алексей 1400 19
10 33 Рожнов Лев 1200 1 0 - 1 1 Малюш Алиса 1600 15
11 16 Силин Дмитрий 1600 1 1 - 0 1 Даранчук Максим 1400 23
12 34 Чернышев Михаил 1200 1 0 - 1 1 Степанов Максим 1600 17
13 20 Банный Тимофей 1400 ½ + - - 1 Литвин Мария 1400 24
14 18 Телков Артем 1600 ½ 1 - 0 0 Русинович Савелий 1400 26
15 30 Эльяшевич Захар 1400 0 1 - 0 0 Статкевич Роман 1400 27
16 31 Ананенко Арина 1200 0 0 - 1 0 Трус Дарья 1400 28
17 29 Унуковский Андрей 1400 0 + - - 0 Курчанов Илья 1200 32

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Насеня Матвей 1800 0 - 1 3 Наумович Дмитрий 1800 8
2 1 Булгак Дамир 1800 0 - 1 Кондаревич Никита 1800 4
3 9 Тропин Александр 1800 1 - 0 Цевелюк Илья 1800 10
4 15 Малюш Алиса 1600 2 0 - 1 2 Голован Владимир 1800 2
5 3 Карпинский Михаил 1800 2 ½ - ½ 2 Лугинин Максим 1600 14
6 11 Блохин Кирилл 1600 2 ½ - ½ 2 Кохно Борис 1600 13
7 17 Степанов Максим 1600 2 0 - 1 2 Дорохин Дарий 1600 12
8 6 Мрищук Владимир 1800 0 - 1 2 Силин Дмитрий 1600 16
9 5 Матяс Елисей 1800 0 - 1 Телков Артем 1600 18
10 20 Банный Тимофей 1400 ½ - ½ Малышко Арсений 1400 25
11 19 Андреев Алексей 1400 1 1 - 0 1 Унуковский Андрей 1400 29
12 21 Гаврилова Ульяна 1400 1 0 - 1 1 Рожнов Лев 1200 33
13 28 Трус Дарья 1400 1 0 - 1 1 Грудницкий Кирилл 1400 22
14 23 Даранчук Максим 1400 1 1 - 0 1 Чернышев Михаил 1200 34
15 30 Эльяшевич Захар 1400 1 1 - 0 1 Литвин Мария 1400 24
16 26 Русинович Савелий 1400 0 1 - 0 0 Ананенко Арина 1200 31
17 27 Статкевич Роман 1400 0 1 - 0 0 Курчанов Илья 1200 32

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Наумович Дмитрий 1800 4 0 - 1 Тропин Александр 1800 9
2 4 Кондаревич Никита 1800 1 - 0 3 Голован Владимир 1800 2
3 12 Дорохин Дарий 1600 3 1 - 0 3 Силин Дмитрий 1600 16
4 13 Кохно Борис 1600 0 - 1 Булгак Дамир 1800 1
5 10 Цевелюк Илья 1800 0 - 1 Карпинский Михаил 1800 3
6 18 Телков Артем 1600 0 - 1 Насеня Матвей 1800 7
7 14 Лугинин Максим 1600 ½ - ½ Блохин Кирилл 1600 11
8 22 Грудницкий Кирилл 1400 2 ½ - ½ 2 Малюш Алиса 1600 15
9 23 Даранчук Максим 1400 2 0 - 1 2 Степанов Максим 1600 17
10 25 Малышко Арсений 1400 2 0 - 1 2 Андреев Алексей 1400 19
11 33 Рожнов Лев 1200 2 0 - 1 2 Банный Тимофей 1400 20
12 5 Матяс Елисей 1800 0 - 1 2 Эльяшевич Захар 1400 30
13 21 Гаврилова Ульяна 1400 1 0 - 1 Мрищук Владимир 1800 6
14 24 Литвин Мария 1400 1 1 - 0 1 Трус Дарья 1400 28
15 29 Унуковский Андрей 1400 1 1 - 0 1 Русинович Савелий 1400 26
16 34 Чернышев Михаил 1200 1 ½ - ½ 1 Статкевич Роман 1400 27
17 32 Курчанов Илья 1200 0 1 - 0 0 Ананенко Арина 1200 31

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Наумович Дмитрий 1800 4 1 - 0 Кондаревич Никита 1800 4
2 9 Тропин Александр 1800 1 - 0 4 Дорохин Дарий 1600 12
3 1 Булгак Дамир 1800 0 - 1 Карпинский Михаил 1800 3
4 7 Насеня Матвей 1800 1 - 0 3 Блохин Кирилл 1600 11
5 2 Голован Владимир 1800 3 1 - 0 3 Банный Тимофей 1400 20
6 17 Степанов Максим 1600 3 ½ - ½ 3 Лугинин Максим 1600 14
7 16 Силин Дмитрий 1600 3 1 - 0 3 Эльяшевич Захар 1400 30
8 19 Андреев Алексей 1400 3 0 - 1 Кохно Борис 1600 13
9 15 Малюш Алиса 1600 0 - 1 Мрищук Владимир 1800 6
10 18 Телков Артем 1600 0 - 1 Цевелюк Илья 1800 10
11 22 Грудницкий Кирилл 1400 1 - 0 2 Даранчук Максим 1400 23
12 24 Литвин Мария 1400 2 1 - 0 2 Рожнов Лев 1200 33
13 29 Унуковский Андрей 1400 2 0 - 1 2 Малышко Арсений 1400 25
14 27 Статкевич Роман 1400 0 - 1 Матяс Елисей 1800 5
15 28 Трус Дарья 1400 1 1 - 0 Чернышев Михаил 1200 34
16 26 Русинович Савелий 1400 1 0 - 1 1 Курчанов Илья 1200 32
17 31 Ананенко Арина 1200 0 0 - 1 1 Гаврилова Ульяна 1400 21

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Насеня Матвей 1800 0 - 1 Тропин Александр 1800 9
2 3 Карпинский Михаил 1800 0 - 1 5 Наумович Дмитрий 1800 8
3 4 Кондаревич Никита 1800 1 - 0 4 Силин Дмитрий 1600 16
4 12 Дорохин Дарий 1600 4 0 - 1 4 Голован Владимир 1800 2
5 14 Лугинин Максим 1600 0 - 1 Булгак Дамир 1800 1
6 6 Мрищук Владимир 1800 1 - 0 Степанов Максим 1600 17
7 10 Цевелюк Илья 1800 1 - 0 Грудницкий Кирилл 1400 22
8 20 Банный Тимофей 1400 3 ½ - ½ Кохно Борис 1600 13
9 11 Блохин Кирилл 1600 3 1 - 0 3 Литвин Мария 1400 24
10 30 Эльяшевич Захар 1400 3 1 - 0 3 Андреев Алексей 1400 19
11 25 Малышко Арсений 1400 3 ½ - ½ Телков Артем 1600 18
12 5 Матяс Елисей 1800 ½ - ½ Малюш Алиса 1600 15
13 32 Курчанов Илья 1200 2 - - + 2 Гаврилова Ульяна 1400 21
14 23 Даранчук Максим 1400 2 1 - 0 2 Унуковский Андрей 1400 29
15 33 Рожнов Лев 1200 2 1 - 0 2 Трус Дарья 1400 28
16 27 Статкевич Роман 1400 1 - 0 1 Русинович Савелий 1400 26
17 34 Чернышев Михаил 1200 1 - 0 0 Ананенко Арина 1200 31

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Голован Владимир 1800 5 0 - 1 Тропин Александр 1800 9
2 1 Булгак Дамир 1800 0 - 1 6 Наумович Дмитрий 1800 8
3 6 Мрищук Владимир 1800 0 - 1 Кондаревич Никита 1800 4
4 3 Карпинский Михаил 1800 0 - 1 Насеня Матвей 1800 7
5 30 Эльяшевич Захар 1400 4 0 - 1 Цевелюк Илья 1800 10
6 16 Силин Дмитрий 1600 4 ½ - ½ 4 Блохин Кирилл 1600 11
7 13 Кохно Борис 1600 4 1 - 0 4 Дорохин Дарий 1600 12
8 17 Степанов Максим 1600 1 - 0 Малышко Арсений 1400 25
9 20 Банный Тимофей 1400 0 - 1 Грудницкий Кирилл 1400 22
10 15 Малюш Алиса 1600 3 0 - 1 Лугинин Максим 1600 14
11 21 Гаврилова Ульяна 1400 3 0 - 1 3 Матяс Елисей 1800 5
12 24 Литвин Мария 1400 3 0 - 1 3 Телков Артем 1600 18
13 19 Андреев Алексей 1400 3 0 - 1 3 Даранчук Максим 1400 23
14 34 Чернышев Михаил 1200 0 - 1 3 Рожнов Лев 1200 33
15 31 Ананенко Арина 1200 0 0 - 1 Статкевич Роман 1400 27
16 32 Курчанов Илья 1200 2 1 - 0 2 Унуковский Андрей 1400 29
17 28 Трус Дарья 1400 2 1 - 0 1 Русинович Савелий 1400 26

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 9 Тропин Александр 1800 ½ - ½ 5 Кохно Борис 1600 13
2 8 Наумович Дмитрий 1800 7 0 - 1 Цевелюк Илья 1800 10
3 4 Кондаревич Никита 1800 0 - 1 Насеня Матвей 1800 7
4 11 Блохин Кирилл 1600 0 - 1 5 Голован Владимир 1800 2
5 16 Силин Дмитрий 1600 0 - 1 Булгак Дамир 1800 1
6 22 Грудницкий Кирилл 1400 0 - 1 Карпинский Михаил 1800 3
7 14 Лугинин Максим 1600 1 - 0 Мрищук Владимир 1800 6
8 5 Матяс Елисей 1800 4 1 - 0 Степанов Максим 1600 17
9 12 Дорохин Дарий 1600 4 0 - 1 4 Эльяшевич Захар 1400 30
10 18 Телков Артем 1600 4 1 - 0 4 Рожнов Лев 1200 33
11 25 Малышко Арсений 1400 0 - 1 4 Даранчук Максим 1400 23
12 27 Статкевич Роман 1400 ½ - ½ Банный Тимофей 1400 20
13 28 Трус Дарья 1400 3 0 - 1 3 Малюш Алиса 1600 15
14 32 Курчанов Илья 1200 3 0 - 1 3 Гаврилова Ульяна 1400 21
15 19 Андреев Алексей 1400 3 1 - 0 Чернышев Михаил 1200 34
16 26 Русинович Савелий 1400 1 0 - 1 3 Литвин Мария 1400 24
17 29 Унуковский Андрей 1400 2 1 - 0 0 Ананенко Арина 1200 31

Players ranking

Rk. No.Ini. Name sexo FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 9 Тропин Александр RUS 1800 Вологда 8,0 46,5 50,0 44,00
2 8 Наумович Дмитрий BLR 1800 Гродно 7,0 47,5 51,5 37,00
3 7 Насеня Матвей BLR 1800 Брест 6,5 48,5 51,0 32,75
4 4 Кондаревич Никита BLR 1800 Минск 6,5 46,0 49,5 32,00
5 10 Цевелюк Илья BLR 1800 Брест 6,5 45,5 46,5 29,75
6 2 Голован Владимир BLR 1800 Минск 6,0 38,0 41,0 22,50
7 3 Карпинский Михаил BLR 1800 Гродно 5,5 46,0 49,5 28,75
8 1 Булгак Дамир BLR 1800 Минск 5,5 44,0 48,0 26,50
9 14 Лугинин Максим BLR 1600 Гродно 5,5 40,0 44,0 24,75
10 13 Кохно Борис BLR 1600 Минск 5,5 39,5 42,0 23,50
11 18 Телков Артем BLR 1600 Гродно 5,0 41,0 42,0 19,00
12 30 Эльяшевич Захар BLR 1400 Минск 5,0 39,0 43,0 21,50
13 5 Матяс Елисей BLR 1800 Минск 5,0 34,0 37,5 19,25
14 23 Даранчук Максим BLR 1400 Гродно 5,0 33,0 35,5 17,50
15 11 Блохин Кирилл BLR 1600 Гродно 4,5 44,0 48,0 20,75
16 16 Силин Дмитрий BLR 1600 Минск 4,5 43,0 47,0 20,75
17 6 Мрищук Владимир BLR 1800 Гродно 4,5 41,0 44,5 19,75
18 22 Грудницкий Кирилл BLR 1400 Гродно 4,5 38,0 41,0 18,50
19 17 Степанов Максим BLR 1600 Гродно 4,5 35,5 38,0 17,75
20 12 Дорохин Дарий BLR 1600 Брест 4,0 44,5 47,5 16,50
21 19 Андреев Алексей BLR 1400 Минск 4,0 39,5 42,0 14,50
22 15 Малюш Алиса w BLR 1600 Гродно 4,0 39,5 39,5 11,75
23 20 Банный Тимофей BLR 1400 Гродно 4,0 38,0 41,5 16,75
24 21 Гаврилова Ульяна w BLR 1400 Бобруйск 4,0 35,5 35,5 9,50
25 24 Литвин Мария w BLR 1400 Гродно 4,0 34,5 34,5 8,00
26 33 Рожнов Лев BLR 1200 Минск 4,0 33,5 36,0 13,50
27 27 Статкевич Роман BLR 1400 Гродно 4,0 30,0 30,0 8,00
28 25 Малышко Арсений BLR 1400 Гродно 3,5 39,0 41,5 13,25
29 28 Трус Дарья w BLR 1400 Гродно 3,0 30,5 30,5 3,50
30 29 Унуковский Андрей BLR 1400 Минск 3,0 29,5 29,5 4,00
31 32 Курчанов Илья BLR 1200 Гродно 3,0 27,0 27,0 3,50
32 34 Чернышев Михаил BLR 1200 Орша 2,5 32,0 32,0 3,00
33 26 Русинович Савелий BLR 1400 Гродно 1,0 32,0 32,0 0,00
34 31 Ананенко Арина w BLR 1200 Гродно 0,0 28,0 29,0 0,00