Первенство Беларуси (рапид, блиц) до 8, 10, 18 лет G10 blitz

Chess tournament overview

Country: Belarus
Tournament date: 2021-08-13 to 2021-08-13
Tournament place: Брест (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament
Main referee: И, Турапина

Schedule: Первенство Беларуси (рапид, блиц) до 8, 10, 18 лет G10 blitz

Round Date Time
1 2021/08/13 14.00
2 2021/08/13 14.00
3 2021/08/13 14.00
4 2021/08/13 14.00
5 2021/08/13 14.00
6 2021/08/13 14.00
7 2021/08/13 14.00
8 2021/08/13 14.00
9 2021/08/13 14.00

Players registered in Первенство Беларуси (рапид, блиц) до 8, 10, 18 лет G10 blitz

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 BLR Бурдыко Майя 0 1800 0
2 BLR Венская Ника 0 1800 0
3 BLR Сакун Дарья 0 1800 0
4 BLR Скоморощенко Дария 0 1800 0
5 BLR Изофатова Кира 0 1600 0
6 BLR Козлова Ксения 0 1600 0
7 BLR Москалева Арина 0 1600 0
8 BLR Романович Мария 0 1600 0
9 BLR Силанова Таисия 0 1600 0
10 BLR Синчук Мария 0 1600 0
11 BLR Шак Варвара 0 1600 0
12 BLR Драцевич Дарья 0 1400 0
13 BLR Литвин Мария 0 1400 0
14 BLR Надежкина Марианна 0 1400 0
15 BLR Мишур Полина 0 1200 0
16 BLR Тарасюк Ева 0 1200 0
17 Мурманцева мария 0 0 0
18 Надежкина Марианна 0 0 0
19 Мишур* Полина 0 0 0
20 Тарасюк Ева 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Бурдыко Майя BLR 1800 Минск Школа шахмат
2 Венская Ника BLR 1800 Минск РЦОП
3 Сакун Дарья BLR 1800 Гомель
4 Скоморощенко Дария BLR 1800 Брест СДЮШОР 7
5 Изофатова Кира BLR 1600 Минск Школа шахмат
6 Козлова Ксения BLR 1600 Минск СДЮШОР
7 Москалева Арина BLR 1600 Гомель
8 Романович Мария BLR 1600 Брест СДЮШОР 7
9 Силанова Таисия BLR 1600 Гомель
10 Синчук Мария BLR 1600 Кобрин КСДЮШОР
11 Шак Варвара BLR 1600 Гомель
12 Драцевич Дарья BLR 1400 Брест СДЮШОР 7
13 Литвин Мария BLR 1400 Гродно ШШ Мастер
14 Надежкина Марианна BLR 1400 Минск Чайлд Кинг
15 Мишур Полина BLR 1200 Минск ЦДО Арт
16 Тарасюк Ева BLR 1200 Лида РДЮФОЦ

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Бурдыко Майя 1800 0 1 - 0 0 Силанова Таисия 1600 9
2 10 Синчук Мария 1600 0 0 - 1 0 Венская Ника 1800 2
3 3 Сакун Дарья 1800 0 1 - 0 0 Шак Варвара 1600 11
4 12 Драцевич Дарья 1400 0 0 - 1 0 Скоморощенко Дария 1800 4
5 5 Изофатова Кира 1600 0 1 - 0 0 Литвин Мария 1400 13
6 14 Надежкина Марианна 1400 0 - - - 0 Козлова Ксения 1600 6
7 7 Москалева Арина 1600 0 + - - 0 Мишур Полина 1200 15
8 16 Тарасюк Ева 1200 0 0 - 1 0 Романович Мария 1600 8

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Венская Ника 1800 1 - 0 3 Драцевич Дарья 1400 12
2 3 Сакун Дарья 1800 1 - 0 Изофатова Кира 1600 5
3 8 Романович Мария 1600 3 1 - 0 Скоморощенко Дария 1800 4
4 10 Синчук Мария 1600 3 1 - 0 2 Шак Варвара 1600 11
5 13 Литвин Мария 1400 2 ½ - ½ 2 Тарасюк Ева 1200 16
6 7 Москалева Арина 1600 1 0 - 1 2 Бурдыко Майя 1800 1
7 9 Силанова Таисия 1600 2 1 bye
8 6 Козлова Ксения 1600 0 0 not paired
9 14 Надежкина Марианна 1400 0 0 not paired
10 15 Мишур Полина 1200 0 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Романович Мария 1600 4 ½ - ½ Венская Ника 1800 2
2 10 Синчук Мария 1600 4 0 - 1 Сакун Дарья 1800 3
3 5 Изофатова Кира 1600 1 - 0 3 Бурдыко Майя 1800 1
4 9 Силанова Таисия 1600 3 1 - 0 Литвин Мария 1400 13
5 12 Драцевич Дарья 1400 3 1 - 0 Тарасюк Ева 1200 16
6 11 Шак Варвара 1600 2 0 - 1 1 Москалева Арина 1600 7
7 4 Скоморощенко Дария 1800 1 bye
8 6 Козлова Ксения 1600 0 0 not paired
9 14 Надежкина Марианна 1400 0 0 not paired
10 15 Мишур Полина 1200 0 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Венская Ника 1800 6 0 - 1 4 Силанова Таисия 1600 9
2 3 Сакун Дарья 1800 0 - 1 Романович Мария 1600 8
3 4 Скоморощенко Дария 1800 1 - 0 4 Синчук Мария 1600 10
4 16 Тарасюк Ева 1200 0 - 1 Изофатова Кира 1600 5
5 7 Москалева Арина 1600 2 0 - 1 4 Драцевич Дарья 1400 12
6 13 Литвин Мария 1400 0 - 1 2 Шак Варвара 1600 11
7 1 Бурдыко Майя 1800 3 1 bye
8 6 Козлова Ксения 1600 0 0 not paired
9 14 Надежкина Марианна 1400 0 0 not paired
10 15 Мишур Полина 1200 0 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Венская Ника 1800 6 1 - 0 Литвин Мария 1400 13
2 12 Драцевич Дарья 1400 5 0 - 1 Сакун Дарья 1800 3
3 9 Силанова Таисия 1600 5 0 - 1 Скоморощенко Дария 1800 4
4 11 Шак Варвара 1600 3 0 - 1 Изофатова Кира 1600 5
5 8 Романович Мария 1600 1 - 0 2 Москалева Арина 1600 7
6 1 Бурдыко Майя 1800 4 0 - 1 Тарасюк Ева 1200 16
7 10 Синчук Мария 1600 4 1 bye
8 6 Козлова Ксения 1600 0 0 not paired
9 14 Надежкина Марианна 1400 0 0 not paired
10 15 Мишур Полина 1200 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Венская Ника BLR 1800 Минск РЦОП 7,0 42,5 44,5 36,00
2 4 Скоморощенко Дария BLR 1800 Брест СДЮШОР 7 6,5 44,5 48,0 33,25
3 3 Сакун Дарья BLR 1800 Гомель 6,5 42,0 43,5 29,75
4 8 Романович Мария BLR 1600 Брест СДЮШОР 7 6,5 40,0 41,5 29,50
5 5 Изофатова Кира BLR 1600 Минск Школа шахмат 6,5 37,0 38,5 25,00
6 9 Силанова Таисия BLR 1600 Гомель 5,0 42,0 44,0 24,00
7 10 Синчук Мария BLR 1600 Кобрин КСДЮШОР 5,0 40,0 42,0 20,00
8 12 Драцевич Дарья BLR 1400 Брест СДЮШОР 7 5,0 36,5 38,0 17,00
9 1 Бурдыко Майя BLR 1800 Минск Школа шахмат 4,0 37,5 39,0 14,50
10 16 Тарасюк Ева BLR 1200 Лида РДЮФОЦ 3,5 33,0 34,5 11,75
11 11 Шак Варвара BLR 1600 Гомель 3,0 33,5 35,0 10,50
12 13 Литвин Мария BLR 1400 Гродно ШШ Мастер 2,5 38,0 39,5 8,25
13 7 Москалева Арина BLR 1600 Гомель 2,0 37,0 39,0 3,00
14 6 Козлова Ксения BLR 1600 Минск СДЮШОР 0,0 26,0 27,0 0,00
14 Надежкина Марианна BLR 1400 Минск Чайлд Кинг 0,0 26,0 27,0 0,00
15 Мишур Полина BLR 1200 Минск ЦДО Арт 0,0 26,0 27,0 0,00