NEM - Nordwestschweizer Einzelmeisterschaft 2021 Kategorie A

Chess tournament overview

Country: Switzerland
Tournament date: 2021-08-18 to 2021-12-08
Tournament place: Quartiertreffpunkt Kleinhüningen, Kleinhüningerstrasse 205, Basel (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Nordwestschweizer Schachverband (NSV)
Main referee: Andreas Christen
Referee: Bernhard Erb

Schedule: NEM - Nordwestschweizer Einzelmeisterschaft 2021 Kategorie A

Round Date Time
1 2021/08/18 19:00
2 2021/09/08 19:00
3 2021/09/29 19:00
4 2021/10/13 19:00
5 2021/10/27 19:00
6 2021/11/03 19:00
7 2021/12/08 19:00

Players registered in NEM - Nordwestschweizer Einzelmeisterschaft 2021 Kategorie A

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 Wehrle Uwe 0 0 0
2 Doetsch-Thaler Nicos 0 0 0
3 Jucker Elio 0 0 0
4 Nyffeler Ulrich 0 0 0
5 Lenders Jean-Pierre 0 0 0
6 Meier Franz 0 0 0
7 Gogniat Michel 0 0 0
8 Schnell Simon 0 0 0
9 Lehmann Daniel 0 0 0
10 Spielmann Beat 0 0 0
11 Erb Bernhard 0 0 0
12 Wehrle Maximilian 0 0 0
13 Ledermann Wolfgang 0 0 0
14 Heman Emmanuel 0 0 0
15 Steck Kurt 0 0 0
16 Chockalingam Krithik 0 0 0
17 Frey Rudolf 0 0 0
18 Tschumi Bernhard 0 0 0
19 Karpov Alexei 0 0 0
20 Karpov Alexei 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 Wehrle Uwe 0 0 0
2 Doetsch-Thaler Nicos 0 0 0
3 Jucker Elio 0 0 0
4 Nyffeler Ulrich 0 0 0
5 Lenders Jean-Pierre 0 0 0
6 Meier Franz 0 0 0
7 Gogniat Michel 0 0 0
8 Schnell Simon 0 0 0
9 Lehmann Daniel 0 0 0
10 Spielmann Beat 0 0 0
11 Erb Bernhard 0 0 0
12 Wehrle Maximilian 0 0 0
13 Ledermann Wolfgang 0 0 0
14 Heman Emmanuel 0 0 0
15 Steck Kurt 0 0 0
16 Chockalingam Krithik 0 0 0
17 Frey Rudolf 0 0 0
18 Tschumi Bernhard 0 0 0
19 Karpov Alexei 0 0 0
20 Karpov Alexei 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Wehrle Uwe 24682152 GER 1928 Dssp
2 Doetsch-Thaler Nicos 1337599 SUI 1906 Riehen Schachgesellschaft
3 Jucker Elio 1336525 SUI 1900 Riehen Schachgesellschaft
4 Nyffeler Ulrich SUI 1898 Basel Roche
5 Lenders Jean-Pierre 1325132 SUI 1894 Basel Sportclub Novartis Sekti
6 Meier Franz 1303953 SUI 1884 Basel Trümmerfeld
7 Gogniat Michel 1306189 SUI 1842 Birsfelden Beider Basel/Rössli
8 Schnell Simon 1345311 SUI 1824 Dssp
9 Lehmann Daniel 1327330 SUI 1808 Basel Sportclub Novartis Sekti
10 Spielmann Beat 1329774 SUI 1804 Riehen Schachgesellschaft
11 Erb Bernhard 1319809 SUI 1798 Basel Sportclub Novartis Sekti
12 Wehrle Maximilian 65600347 GER 1765 Dssp
13 Ledermann Wolfgang 1312472 SUI 1759 Therwil
14 Heman Emmanuel 1333623 SUI 1737 Therwil
15 Steck Kurt 1314416 SUI 1715 Therwil
16 Chockalingam Krithik 1335871 SUI 1710 Riehen Schachgesellschaft
17 Frey Rudolf 4674430 GER 1670 Riehen Schachgesellschaft
18 Tschumi Bernhard SUI 1614 Laufental-Thierstein
19 Karpov Alexei SUI 0 Basel Schachverein Ladja

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Spielmann Beat 1804 0 0 - 1 0 Wehrle Uwe 1928 1
2 2 Doetsch-Thaler Nicos 1906 0 1 - 0 0 Erb Bernhard 1798 11
3 12 Wehrle Maximilian 1765 0 1 - 0 0 Jucker Elio 1900 3
4 4 Nyffeler Ulrich 1898 0 1 - 0 0 Ledermann Wolfgang 1759 13
5 14 Heman Emmanuel 1737 0 ½ - ½ 0 Lenders Jean-Pierre 1894 5
6 6 Meier Franz 1884 0 ½ - ½ 0 Steck Kurt 1715 15
7 16 Chockalingam Krithik 1710 0 ½ - ½ 0 Gogniat Michel 1842 7
8 8 Schnell Simon 1824 0 1 - 0 0 Frey Rudolf 1670 17
9 18 Tschumi Bernhard 1614 0 1 - 0 0 Lehmann Daniel 1808 9
10 19 Karpov Alexei 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Wehrle Uwe 1928 1 ½ - ½ 1 Schnell Simon 1824 8
2 12 Wehrle Maximilian 1765 1 ½ - ½ 1 Doetsch-Thaler Nicos 1906 2
3 19 Karpov Alexei 0 1 ½ - ½ 1 Nyffeler Ulrich 1898 4
4 5 Lenders Jean-Pierre 1894 ½ 1 - 0 1 Tschumi Bernhard 1614 18
5 7 Gogniat Michel 1842 ½ ½ - ½ ½ Meier Franz 1884 6
6 15 Steck Kurt 1715 ½ 0 - 1 ½ Heman Emmanuel 1737 14
7 3 Jucker Elio 1900 0 1 - 0 ½ Chockalingam Krithik 1710 16
8 9 Lehmann Daniel 1808 0 1 - 0 0 Erb Bernhard 1798 11
9 13 Ledermann Wolfgang 1759 0 0 - 1 0 Spielmann Beat 1804 10
10 17 Frey Rudolf 1670 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 14 Heman Emmanuel 1737 0 - 1 Wehrle Uwe 1928 1
2 2 Doetsch-Thaler Nicos 1906 1 - 0 1 Tschumi Bernhard 1614 18
3 4 Nyffeler Ulrich 1898 ½ - ½ Wehrle Maximilian 1765 12
4 8 Schnell Simon 1824 0 - 1 Karpov Alexei 0 19
5 10 Spielmann Beat 1804 1 1 Jucker Elio 1900 3
6 17 Frey Rudolf 1670 1 ½ - ½ Lenders Jean-Pierre 1894 5
7 6 Meier Franz 1884 1 1 - 0 1 Lehmann Daniel 1808 9
8 15 Steck Kurt 1715 ½ - - + 1 Gogniat Michel 1842 7
9 16 Chockalingam Krithik 1710 ½ 1 - 0 0 Ledermann Wolfgang 1759 13
10 11 Erb Bernhard 1798 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Wehrle Uwe 1928 0 - 1 Doetsch-Thaler Nicos 1906 2
2 19 Karpov Alexei 0 1 - 0 2 Meier Franz 1884 6
3 7 Gogniat Michel 1842 2 2 Nyffeler Ulrich 1898 4
4 5 Lenders Jean-Pierre 1894 2 0 - 1 2 Wehrle Maximilian 1765 12
5 18 Tschumi Bernhard 1614 1 0 Ledermann Wolfgang 1759 13
6 3 Jucker Elio 1900 1 1 - 0 Heman Emmanuel 1737 14
7 17 Frey Rudolf 1670 ½ - ½ Chockalingam Krithik 1710 16
8 11 Erb Bernhard 1798 1 1 Spielmann Beat 1804 10
9 15 Steck Kurt 1715 ½ 1 bye
10 8 Schnell Simon 1824 0 not paired
11 9 Lehmann Daniel 1808 1 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Schnell Simon 1824 0 not paired
2 9 Lehmann Daniel 1808 1 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
3 8 Schnell Simon 1824 0 not paired
4 9 Lehmann Daniel 1808 1 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
5 8 Schnell Simon 1824 0 not paired
6 9 Lehmann Daniel 1808 1 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Doetsch-Thaler Nicos SUI 1906 Riehen Schachgesellschaft 3,5 6,5 21,5
2 19 Karpov Alexei SUI 0 Basel Schachverein Ladja 3,5 6,0 21,5
3 12 Wehrle Maximilian GER 1765 Dssp 3,0 7,5 20,5
4 1 Wehrle Uwe GER 1928 Dssp 2,5 7,0 21,0
5 4 Nyffeler Ulrich SUI 1898 Basel Roche 2,0 7,5 19,5
6 3 Jucker Elio SUI 1900 Riehen Schachgesellschaft 2,0 6,5 19,0
7 5 Lenders Jean-Pierre SUI 1894 Basel Sportclub Novartis Sekti 2,0 6,0 21,0
8 7 Gogniat Michel SUI 1842 Birsfelden Beider Basel/Rössli 2,0 6,0 19,0
17 Frey Rudolf GER 1670 Riehen Schachgesellschaft 2,0 6,0 19,0
10 6 Meier Franz SUI 1884 Basel Trümmerfeld 2,0 6,0 17,5
11 16 Chockalingam Krithik SUI 1710 Riehen Schachgesellschaft 2,0 5,0 18,5
12 8 Schnell Simon SUI 1824 Dssp 1,5 8,0 19,0
13 14 Heman Emmanuel SUI 1737 Therwil 1,5 6,5 19,5
14 15 Steck Kurt SUI 1715 Therwil 1,5 5,5 18,5
15 18 Tschumi Bernhard SUI 1614 Laufental-Thierstein 1,0 7,0 17,5
16 11 Erb Bernhard SUI 1798 Basel Sportclub Novartis Sekti 1,0 6,0 16,5
17 10 Spielmann Beat SUI 1804 Riehen Schachgesellschaft 1,0 5,0 19,5
18 9 Lehmann Daniel SUI 1808 Basel Sportclub Novartis Sekti 1,0 5,0 19,0
19 13 Ledermann Wolfgang SUI 1759 Therwil 0,0 5,0 19,5