NEM - Nordwestschweizer Einzelmeisterschaft 2021 Kategorie B

Chess tournament overview

Country: Switzerland
Tournament date: 2021-08-18 to 2021-12-08
Tournament place: Quartiertreffpunkt Kleinhüningen, Kleinhüningerstrasse 205, Basel (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Nordwestschweizer Schachverband (NSV)
Main referee: Andreas Christen
Referee: Bernhard Erb

Schedule: NEM - Nordwestschweizer Einzelmeisterschaft 2021 Kategorie B

Round Date Time
1 2021/08/18 19:00
2 2021/09/08 19:00
3 2021/09/29 19:00
4 2021/10/13 19:00
5 2021/10/27 19:00
6 2021/11/03 19:00
7 2021/12/08 19:00

Players registered in NEM - Nordwestschweizer Einzelmeisterschaft 2021 Kategorie B

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 Willimann Philipp 0 0 0
2 Grabowski Reiner 0 0 0
3 Hammerschmidt Walter 0 0 0
4 Knezevic Zeljko 0 0 0
5 Jans Thomas 0 0 0
6 Roth Daniel 0 0 0
7 Rudin Erich 0 0 0
8 Maier René 0 0 0
9 Stojanovic Ljubisa 0 0 0
10 Rothenfluh Marcel 0 0 0
11 Wehrle Valentin 0 0 0
12 Van Aepelen Nikolai 0 0 0
13 Bonauer Stephan 0 0 0
14 Lo Presti Vito 0 0 0
15 Delbrück Gottlieb 0 0 0
16 Eichenberger Dominique 0 0 0
17 Hartmann Beat 0 0 0
18 Abt Werner 0 0 0
19 Jünger Manfred 0 0 0
20 Halm Bruno 0 0 0
21 Chockalingam Vishak 0 0 0
22 Affentranger Urs 0 0 0
23 Romer Lukas 0 0 0
24 Fuchs Sepp 0 0 0
25 Eliczi Stephan 0 0 0
26 Birri Pascal 0 0 0
27 Filli Claude 0 0 0
28 Devaraj Vimal Raj 0 0 0
29 Khavari Arash 0 0 0
30 Pollinger Mario 0 0 0
31 Rau Stefan 0 0 0
32 Sobolewski Henrik 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 Willimann Philipp 0 0 0
2 Grabowski Reiner 0 0 0
3 Hammerschmidt Walter 0 0 0
4 Knezevic Zeljko 0 0 0
5 Jans Thomas 0 0 0
6 Roth Daniel 0 0 0
7 Rudin Erich 0 0 0
8 Maier René 0 0 0
9 Stojanovic Ljubisa 0 0 0
10 Rothenfluh Marcel 0 0 0
11 Wehrle Valentin 0 0 0
12 Van Aepelen Nikolai 0 0 0
13 Bonauer Stephan 0 0 0
14 Lo Presti Vito 0 0 0
15 Delbrück Gottlieb 0 0 0
16 Eichenberger Dominique 0 0 0
17 Hartmann Beat 0 0 0
18 Abt Werner 0 0 0
19 Jünger Manfred 0 0 0
20 Halm Bruno 0 0 0
21 Chockalingam Vishak 0 0 0
22 Affentranger Urs 0 0 0
23 Romer Lukas 0 0 0
24 Fuchs Sepp 0 0 0
25 Eliczi Stephan 0 0 0
26 Birri Pascal 0 0 0
27 Filli Claude 0 0 0
28 Devaraj Vimal Raj 0 0 0
29 Khavari Arash 0 0 0
30 Pollinger Mario 0 0 0
31 Rau Stefan 0 0 0
32 Sobolewski Henrik 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Willimann Philipp 1320068 SUI 1669 Birseck
2 Grabowski Reiner SUI 1666 Basel Sportclub Novartis Sekti
3 Hammerschmidt Walter 1328816 SUI 1644 Basel Roche
4 Knezevic Zeljko 1346580 SUI 1633 Basel Schachverein Ladja
5 Jans Thomas SUI 1609 Neuallschwil
6 Roth Daniel 1314114 SUI 1605 Liestal Sk
7 Rudin Erich 1315692 SUI 1590 Muttenz
8 Maier René 1329685 SUI 1570 Basel Roche
9 Stojanovic Ljubisa 1332171 SUI 1561 Basel Trümmerfeld
10 Rothenfluh Marcel SUI 1557 Liestal Sk
11 Wehrle Valentin 65600355 GER 1546 Sc Brombach E.V.
12 Van Aepelen Nikolai 1342142 SUI 1530 Dssp
13 Bonauer Stephan 1314793 SUI 1510 Muttenz
14 Lo Presti Vito 1331370 SUI 1501 Therwil
15 Delbrück Gottlieb 1319710 SUI 1489 Schachklub Skaak
16 Eichenberger Dominique 1325051 SUI 1486 Birseck
17 Hartmann Beat 1334417 SUI 1485 Rhy-Rheinfelden
18 Abt Werner 1319680 SUI 1470 Schachklub Skaak
19 Jünger Manfred SUI 1461 Möhlin
20 Halm Bruno 1328808 SUI 1453 Basel Roche
21 Chockalingam Vishak 1341650 SUI 1410 Dssp
22 Affentranger Urs 1340573 SUI 1393 Basel Sportclub Novartis Sekti
23 Romer Lukas SUI 1385 Basel Trümmerfeld
24 Fuchs Sepp 1333127 SUI 1361 Möhlin
25 Eliczi Stephan 1334395 SUI 1263 Rhy-Rheinfelden
26 Birri Pascal SUI 1212 Basel Sorab
27 Filli Claude 1345770 SUI 1186 Therwil
28 Devaraj Vimal Raj SUI 0
29 Khavari Arash SUI 0 Möhlin
30 Pollinger Mario SUI 0
31 Rau Stefan SUI 0 Basel Gundeldingen
32 Sobolewski Henrik 1341456 SUI 0 Rhy-Rheinfelden

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 17 Hartmann Beat 1485 0 0 - 1 0 Willimann Philipp 1669 1
2 2 Grabowski Reiner 1666 0 1 - 0 0 Abt Werner 1470 18
3 19 Jünger Manfred 1461 0 0 - 1 0 Hammerschmidt Walter 1644 3
4 4 Knezevic Zeljko 1633 0 ½ - ½ 0 Halm Bruno 1453 20
5 21 Chockalingam Vishak 1410 0 1 - 0 0 Jans Thomas 1609 5
6 6 Roth Daniel 1605 0 ½ - ½ 0 Affentranger Urs 1393 22
7 23 Romer Lukas 1385 0 1 - 0 0 Rudin Erich 1590 7
8 8 Maier René 1570 0 0 - 1 0 Fuchs Sepp 1361 24
9 25 Eliczi Stephan 1263 0 0 - 1 0 Stojanovic Ljubisa 1561 9
10 10 Rothenfluh Marcel 1557 0 1 - 0 0 Birri Pascal 1212 26
11 27 Filli Claude 1186 0 0 - 1 0 Wehrle Valentin 1546 11
12 13 Bonauer Stephan 1510 0 0 - 1 0 Devaraj Vimal Raj 0 28
13 29 Khavari Arash 0 0 1 - 0 0 Lo Presti Vito 1501 14
14 15 Delbrück Gottlieb 1489 0 1 - 0 0 Pollinger Mario 0 30
15 32 Sobolewski Henrik 0 0 0 - 1 0 Eichenberger Dominique 1486 16
16 12 Van Aepelen Nikolai 1530 0 0 - 1 0 Rau Stefan 0 31

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Willimann Philipp 1669 1 1 - 0 1 Eichenberger Dominique 1486 16
2 24 Fuchs Sepp 1361 1 0 - 1 1 Grabowski Reiner 1666 2
3 3 Hammerschmidt Walter 1644 1 ½ - ½ 1 Chockalingam Vishak 1410 21
4 9 Stojanovic Ljubisa 1561 1 ½ - ½ 1 Romer Lukas 1385 23
5 28 Devaraj Vimal Raj 0 1 0 - 1 1 Rothenfluh Marcel 1557 10
6 11 Wehrle Valentin 1546 1 1 - 0 1 Khavari Arash 0 29
7 31 Rau Stefan 0 1 1 - 0 1 Delbrück Gottlieb 1489 15
8 22 Affentranger Urs 1393 ½ 1 - 0 ½ Knezevic Zeljko 1633 4
9 20 Halm Bruno 1453 ½ ½ - ½ ½ Roth Daniel 1605 6
10 5 Jans Thomas 1609 0 0 - 1 0 Jünger Manfred 1461 19
11 7 Rudin Erich 1590 0 1 - 0 0 Eliczi Stephan 1263 25
12 18 Abt Werner 1470 0 0 - 1 0 Maier René 1570 8
13 26 Birri Pascal 1212 0 + - - 0 Van Aepelen Nikolai 1530 12
14 27 Filli Claude 1186 0 0 - 1 0 Bonauer Stephan 1510 13
15 14 Lo Presti Vito 1501 0 1 - 0 0 Sobolewski Henrik 0 32
16 30 Pollinger Mario 0 0 0 - 1 0 Hartmann Beat 1485 17

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 11 Wehrle Valentin 1546 2 ½ - ½ 2 Willimann Philipp 1669 1
2 2 Grabowski Reiner 1666 2 1 - 0 2 Rau Stefan 0 31
3 23 Romer Lukas 1385 0 - 1 Hammerschmidt Walter 1644 3
4 21 Chockalingam Vishak 1410 0 - 1 Stojanovic Ljubisa 1561 9
5 8 Maier René 1570 1 1 - 0 Affentranger Urs 1393 22
6 6 Roth Daniel 1605 1 1 - 0 1 Hartmann Beat 1485 17
7 19 Jünger Manfred 1461 1 ½ - ½ 1 Rudin Erich 1590 7
8 13 Bonauer Stephan 1510 1 0 - 1 1 Halm Bruno 1453 20
9 26 Birri Pascal 1212 1 - - + 1 Lo Presti Vito 1501 14
10 15 Delbrück Gottlieb 1489 1 1 - 0 1 Fuchs Sepp 1361 24
11 16 Eichenberger Dominique 1486 1 0 - 1 1 Devaraj Vimal Raj 0 28
12 29 Khavari Arash 0 1 0 - 1 ½ Knezevic Zeljko 1633 4
13 5 Jans Thomas 1609 0 1 - 0 0 Filli Claude 1186 27
14 32 Sobolewski Henrik 0 0 0 - 1 0 Abt Werner 1470 18
15 25 Eliczi Stephan 1263 0 1 - 0 0 Pollinger Mario 0 30
16 10 Rothenfluh Marcel 1557 2 0 not paired
17 12 Van Aepelen Nikolai 1530 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Willimann Philipp 1669 ½ - ½ 3 Grabowski Reiner 1666 2
2 3 Hammerschmidt Walter 1644 1 - 0 Wehrle Valentin 1546 11
3 9 Stojanovic Ljubisa 1561 0 - 1 2 Roth Daniel 1605 6
4 20 Halm Bruno 1453 2 ½ - ½ 2 Maier René 1570 8
5 31 Rau Stefan 0 2 0 - 1 2 Lo Presti Vito 1501 14
6 28 Devaraj Vimal Raj 0 2 1 - 0 2 Delbrück Gottlieb 1489 15
7 4 Knezevic Zeljko 1633 1 - 0 Romer Lukas 1385 23
8 7 Rudin Erich 1590 0 - 1 Chockalingam Vishak 1410 21
9 22 Affentranger Urs 1393 1 - 0 Jünger Manfred 1461 19
10 18 Abt Werner 1470 1 0 - 1 1 Jans Thomas 1609 5
11 24 Fuchs Sepp 1361 1 0 - 1 1 Bonauer Stephan 1510 13
12 16 Eichenberger Dominique 1486 1 1 - 0 1 Eliczi Stephan 1263 25
13 17 Hartmann Beat 1485 1 0 - 1 1 Khavari Arash 0 29
14 30 Pollinger Mario 0 0 0 - 1 0 Filli Claude 1186 27
15 32 Sobolewski Henrik 0 0 1 bye
16 10 Rothenfluh Marcel 1557 2 0 not paired
17 12 Van Aepelen Nikolai 1530 0 0 not paired
18 26 Birri Pascal 1212 1 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Grabowski Reiner 1666 1 - 0 Hammerschmidt Walter 1644 3
2 14 Lo Presti Vito 1501 3 ½ - ½ 3 Willimann Philipp 1669 1
3 6 Roth Daniel 1605 3 0 - 1 3 Devaraj Vimal Raj 0 28
4 21 Chockalingam Vishak 1410 0 - 1 Knezevic Zeljko 1633 4
5 8 Maier René 1570 ½ - ½ Stojanovic Ljubisa 1561 9
6 11 Wehrle Valentin 1546 ½ - ½ Affentranger Urs 1393 22
7 5 Jans Thomas 1609 2 0 - 1 Halm Bruno 1453 20
8 13 Bonauer Stephan 1510 2 1 - 0 2 Rau Stefan 0 31
9 29 Khavari Arash 0 2 0 - 1 2 Eichenberger Dominique 1486 16
10 15 Delbrück Gottlieb 1489 2 1 - 0 Rudin Erich 1590 7
11 19 Jünger Manfred 1461 0 - 1 Romer Lukas 1385 23
12 25 Eliczi Stephan 1263 1 0 - 1 1 Hartmann Beat 1485 17
13 27 Filli Claude 1186 1 + - - 1 Abt Werner 1470 18
14 24 Fuchs Sepp 1361 1 0 - 1 1 Sobolewski Henrik 0 32
15 30 Pollinger Mario 0 0 1 bye
16 10 Rothenfluh Marcel 1557 2 0 not paired
17 12 Van Aepelen Nikolai 1530 0 0 not paired
18 26 Birri Pascal 1212 1 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 28 Devaraj Vimal Raj 0 4 ½ - ½ Grabowski Reiner 1666 2
2 1 Willimann Philipp 1669 1 - 0 Halm Bruno 1453 20
3 3 Hammerschmidt Walter 1644 1 - 0 Lo Presti Vito 1501 14
4 4 Knezevic Zeljko 1633 1 - 0 3 Maier René 1570 8
5 16 Eichenberger Dominique 1486 3 1 - 0 3 Roth Daniel 1605 6
6 9 Stojanovic Ljubisa 1561 3 1 - 0 3 Delbrück Gottlieb 1489 15
7 22 Affentranger Urs 1393 3 0 - 1 3 Bonauer Stephan 1510 13
8 23 Romer Lukas 1385 0 - 1 3 Wehrle Valentin 1546 11
9 17 Hartmann Beat 1485 2 0 - 1 Chockalingam Vishak 1410 21
10 31 Rau Stefan 0 2 0 - 1 2 Jans Thomas 1609 5
11 27 Filli Claude 1186 2 + - - 2 Khavari Arash 0 29
12 7 Rudin Erich 1590 ½ - ½ 1 Fuchs Sepp 1361 24
13 32 Sobolewski Henrik 0 2 1 - 0 Jünger Manfred 1461 19
14 30 Pollinger Mario 0 1 1 - 0 1 Abt Werner 1470 18
15 25 Eliczi Stephan 1263 1 1 bye
16 10 Rothenfluh Marcel 1557 2 0 not paired
17 12 Van Aepelen Nikolai 1530 0 0 not paired
18 26 Birri Pascal 1212 1 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Grabowski Reiner 1666 5 Knezevic Zeljko 1633 4
2 3 Hammerschmidt Walter 1644 Willimann Philipp 1669 1
3 11 Wehrle Valentin 1546 4 Devaraj Vimal Raj 0 28
4 13 Bonauer Stephan 1510 4 4 Stojanovic Ljubisa 1561 9
5 14 Lo Presti Vito 1501 4 Eichenberger Dominique 1486 16
6 20 Halm Bruno 1453 Chockalingam Vishak 1410 21
7 5 Jans Thomas 1609 3 3 Affentranger Urs 1393 22
8 27 Filli Claude 1186 3 3 Maier René 1570 8
9 15 Delbrück Gottlieb 1489 3 3 Sobolewski Henrik 0 32
10 23 Romer Lukas 1385 2 Eliczi Stephan 1263 25
11 7 Rudin Erich 1590 2 2 Pollinger Mario 0 30
12 31 Rau Stefan 0 2 2 Khavari Arash 0 29
13 19 Jünger Manfred 1461 2 Hartmann Beat 1485 17
14 18 Abt Werner 1470 1 Fuchs Sepp 1361 24
15 6 Roth Daniel 1605 3 0 not paired
16 10 Rothenfluh Marcel 1557 2 0 not paired
17 12 Van Aepelen Nikolai 1530 0 0 not paired
18 26 Birri Pascal 1212 1 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Grabowski Reiner SUI 1666 Basel Sportclub Novartis Sekti 5,0 17,0 93,0
2 28 Devaraj Vimal Raj SUI 0 4,5 20,0 87,5
3 1 Willimann Philipp SUI 1669 Birseck 4,5 19,5 86,5
4 3 Hammerschmidt Walter SUI 1644 Basel Roche 4,5 18,0 87,5
5 4 Knezevic Zeljko SUI 1633 Basel Schachverein Ladja 4,5 15,5 93,0
6 11 Wehrle Valentin GER 1546 Sc Brombach E.V. 4,0 17,0 93,5
7 16 Eichenberger Dominique SUI 1486 Birseck 4,0 17,0 90,5
8 13 Bonauer Stephan SUI 1510 Muttenz 4,0 15,0 93,0
9 9 Stojanovic Ljubisa SUI 1561 Basel Trümmerfeld 4,0 15,0 86,5
10 20 Halm Bruno SUI 1453 Basel Roche 3,5 19,0 85,5
11 21 Chockalingam Vishak SUI 1410 Dssp 3,5 18,0 76,0
12 14 Lo Presti Vito SUI 1501 Therwil 3,5 16,5 89,0
13 6 Roth Daniel SUI 1605 Liestal Sk 3,0 19,0 89,5
14 22 Affentranger Urs SUI 1393 Basel Sportclub Novartis Sekti 3,0 18,5 83,5
15 8 Maier René SUI 1570 Basel Roche 3,0 16,5 86,5
16 27 Filli Claude SUI 1186 Therwil 3,0 15,0 79,0
17 15 Delbrück Gottlieb SUI 1489 Schachklub Skaak 3,0 14,0 82,5
18 32 Sobolewski Henrik SUI 0 Rhy-Rheinfelden 3,0 13,0 82,5
19 5 Jans Thomas SUI 1609 Neuallschwil 3,0 12,5 86,5
20 23 Romer Lukas SUI 1385 Basel Trümmerfeld 2,5 19,0 81,0
21 31 Rau Stefan SUI 0 Basel Gundeldingen 2,0 18,0 75,0
22 29 Khavari Arash SUI 0 Möhlin 2,0 17,5 81,0
23 10 Rothenfluh Marcel SUI 1557 Liestal Sk 2,0 16,5 35,0
24 17 Hartmann Beat SUI 1485 Rhy-Rheinfelden 2,0 15,0 88,5
25 25 Eliczi Stephan SUI 1263 Rhy-Rheinfelden 2,0 15,0 69,0
26 7 Rudin Erich SUI 1590 Muttenz 2,0 12,0 84,0
27 30 Pollinger Mario SUI 0 2,0 11,5 73,0
28 24 Fuchs Sepp SUI 1361 Möhlin 1,5 17,5 74,5
29 19 Jünger Manfred SUI 1461 Möhlin 1,5 15,5 80,0
30 26 Birri Pascal SUI 1212 Basel Sorab 1,0 16,0 47,0
31 18 Abt Werner SUI 1470 Schachklub Skaak 1,0 15,5 72,0
32 12 Van Aepelen Nikolai SUI 1530 Dssp 0,0 14,5 33,0