Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет M12 Blits

Chess tournament overview

Country: Belarus
Tournament date: 2021-08-20 to 2021-08-20
Tournament place: Гродно (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament
Main referee: Росихин И.С.

Schedule: Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет M12 Blits

Round Date Time
1 2021/08/20 13.30
2 2021/08/20 13.45
3 2021/08/20 14.00
4 2021/08/20 14.15
5 2021/08/20 14.30
6 2021/08/20 14.45
7 2021/08/20 15.00
8 2021/08/20 15.15
9 2021/08/20 15.30

Players registered in Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет M12 Blits

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 BLR Rudnev Andrei 1790 1800 -93
2 BLR Dziarkach Aliaksandr 1646 2000 -25
3 BLR Pasiashnichenka Dzmitry 1594 1800 -56
4 BLR Shydlouski Artsiom 1559 1800 -11
5 BLR Hvozdz Aliaksandr 1512 1800 42
6 BLR Naumovich Dzmitry 1482 1800 0
7 BLR Timoshenko Anton 1439 1800 30
8 BLR Drozd Alexandr 1425 1800 0
9 BLR Novikau Mikita 1417 1800 -83
10 BLR Haurushyn Stsiapan 1414 1800 -66
11 BLR Patapovich Mitrafan 1391 1800 -58
12 BLR Navumenka Makar 1379 1800 -38
13 BLR Mazanik Mikita 1313 1800 -78
14 BLR Dzenisenia Mikhail. 1312 1800 -98
15 BLR Sidorenja Radion 1306 1800 8
16 BLR Makarevich Dzmitry 1301 1800 0
17 BLR Krauchonak Miraslau 1270 1800 57
18 BLR Kisliak Tsimur 1252 1800 -19
19 BLR Shuliak Zakhar 1237 1800 84
20 BLR Petrasian Artur 1203 1800 70
21 BLR Guryev Yan 1193 1800 -33
22 BLR Yarotski Aliaksei 1188 1800 10
23 BLR Karpinski Mikhail 1158 1800 0
24 BLR Chislov Sergey 1148 1600 0
25 BLR Bas Marsel 1147 1600 -19
26 BLR Yemelyanau Zakhar 1139 1800 148
27 BLR Karzhov Artem 1118 1600 0
28 BLR Khaustovich Dzmitry 1099 1800 4
29 BLR Viartsinski Savely 1027 1600 -4
30 BLR Antonyak Lev 0 1600 0
31 BLR Babeikin Kiryl 0 1600 0
32 BLR Blokhin Kiryl 0 1600 0
33 BLR Chudinov Vadim 0 1400 0
34 BLR Elyashevich Zakhar 0 1400 0
35 BLR Ermakovich Evgeny 0 1800 0
36 BLR Mrishchuk Volodymyr 0 1800 0
37 BLR Saliuk Aliaksandr 0 1600 0
38 BLR Yarets Andrey 0 1400 0
39 BLR Zhylchyk Mark 0 1400 0
40 Shliakhtsionak Viktar 0 1400 0
41 Yarets Andrey 0 1400 0
42 Zhylchyk Mark 0 1400 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 BLR Rudnev Andrei 1790 1800 -93
2 BLR Dziarkach Aliaksandr 1646 2000 -25
3 BLR Pasiashnichenka Dzmitry 1594 1800 -56
4 BLR Shydlouski Artsiom 1559 1800 -11
5 BLR Hvozdz Aliaksandr 1512 1800 42
6 BLR Naumovich Dzmitry 1482 1800 0
7 BLR Timoshenko Anton 1439 1800 30
8 BLR Drozd Alexandr 1425 1800 0
9 BLR Novikau Mikita 1417 1800 -83
10 BLR Haurushyn Stsiapan 1414 1800 -66
11 BLR Patapovich Mitrafan 1391 1800 -58
12 BLR Navumenka Makar 1379 1800 -38
13 BLR Mazanik Mikita 1313 1800 -78
14 BLR Dzenisenia Mikhail. 1312 1800 -98
15 BLR Sidorenja Radion 1306 1800 8
16 BLR Makarevich Dzmitry 1301 1800 0
17 BLR Krauchonak Miraslau 1270 1800 57
18 BLR Kisliak Tsimur 1252 1800 -19
19 BLR Shuliak Zakhar 1237 1800 84
20 BLR Petrasian Artur 1203 1800 70
21 BLR Guryev Yan 1193 1800 -33
22 BLR Yarotski Aliaksei 1188 1800 10
23 BLR Karpinski Mikhail 1158 1800 0
24 BLR Chislov Sergey 1148 1600 0
25 BLR Bas Marsel 1147 1600 -19
26 BLR Yemelyanau Zakhar 1139 1800 148
27 BLR Karzhov Artem 1118 1600 0
28 BLR Khaustovich Dzmitry 1099 1800 4
29 BLR Viartsinski Savely 1027 1600 -4
30 BLR Antonyak Lev 0 1600 0
31 BLR Babeikin Kiryl 0 1600 0
32 BLR Blokhin Kiryl 0 1600 0
33 BLR Chudinov Vadim 0 1400 0
34 BLR Elyashevich Zakhar 0 1400 0
35 BLR Ermakovich Evgeny 0 1800 0
36 BLR Mrishchuk Volodymyr 0 1800 0
37 BLR Saliuk Aliaksandr 0 1600 0
38 BLR Yarets Andrey 0 1400 0
39 BLR Zhylchyk Mark 0 1400 0
40 Shliakhtsionak Viktar 0 1400 0
41 Yarets Andrey 0 1400 0
42 Zhylchyk Mark 0 1400 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 Rudnev Andrei 13519778 BLR 1790 1800 г. Минск, РЦОПШШ
2 Dziarkach Aliaksandr 13520652 BLR 1646 2000 ГО-г. Гомель
3 Pasiashnichenka Dzmitry 13524151 BLR 1594 1800 МО-г. Бобруйск, МОСДЮШОР
4 Shydlouski Artsiom 13522523 BLR 1559 1800 г. Минск, РЦОПШШ
5 Hvozdz Aliaksandr 13523899 BLR 1512 1800 г. Минск, СДЮШОР
6 Naumovich Dzmitry 13530038 BLR 1482 1800 *ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero"
7 Timoshenko Anton 13530224 BLR 1439 1800 БР-г. Барановичи
8 Drozd Alexandr 13529781 BLR 1425 1800 ГО-г. Мозырь
9 Novikau Mikita 13523570 BLR 1417 1800 ГО-г. Светлогорск, СДЮШОР №4
10 Haurushyn Stsiapan 13519590 BLR 1414 1800 г. Минск, СДЮШОР
11 Patapovich Mitrafan 13520890 BLR 1391 1800 г. Минск, РЦОПШШ
12 Navumenka Makar 13520814 BLR 1379 1800 ВИ-г. Орша
13 Mazanik Mikita 13525352 BLR 1313 1800 г. Минск, СДЮШОР
14 Dzenisenia Mikhail. 13524836 BLR 1312 1800 г. Минск, РЦОПШШ
15 Sidorenja Radion 13527100 BLR 1306 1800 БР-г. Барановичи
16 Makarevich Dzmitry 13521136 BLR 1301 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
17 Krauchonak Miraslau 13523244 BLR 1270 1800 ГО-г. Гомель
18 Kisliak Tsimur 13521071 BLR 1252 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
19 Shuliak Zakhar 13523694 BLR 1237 1800 ВИ-г. Орша
20 Petrasian Artur 13523740 BLR 1203 1800 ВИ-г. Орша
21 Guryev Yan 13527860 BLR 1193 1800 МИ-Минский р-н
22 Yarotski Aliaksei 13520270 BLR 1188 1800 г. Минск, СДЮШОР
23 Karpinski Mikhail 13523120 BLR 1158 1800 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
24 Chislov Sergey 13523040 BLR 1148 1600 г. Минск, Московский ФОЦ
25 Bas Marsel 13530321 BLR 1147 1600 *г. Минск, РЦОПШШ
26 Yemelyanau Zakhar 13527703 BLR 1139 1800 МИ- Вилейский р-н
27 Karzhov Artem 13526758 BLR 1118 1600 г. Минск, Шахматный Дом
28 Khaustovich Dzmitry 13526049 BLR 1099 1800 г. Минск, Школа Шахмат
29 Viartsinski Savely 13521870 BLR 1027 1600 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
30 Antonyak Lev BLR 0 1600 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
31 Babeikin Kiryl 13527428 BLR 0 1600 г. Минск, Школа Шахмат
32 Blokhin Kiryl 13525425 BLR 0 1600 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
33 Chudinov Vadim 13529528 BLR 0 1400 г. Минск, Школа Шахмат
34 Elyashevich Zakhar 13528114 BLR 0 1400 г. Минск, СДЮШОР, Форпост
35 Ermakovich Evgeny 13521829 BLR 0 1800 БР-г. Пинск, СДЮШОР №2
36 Mrishchuk Volodymyr 13527380 BLR 0 1800 *ГР-г. Гродно, ШШ "Дабкус"
37 Saliuk Aliaksandr 13527827 BLR 0 1600 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
38 Yarets Andrey BLR 0 1400 ГО-г. Калинковичи
39 Zhylchyk Mark BLR 0 1400 МИ-г. Пуховичи, ЦДТиМ «Свiтанак»

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 20 Petrasian Artur 1203 0 0 - 1 0 Rudnev Andrei 1790 1
2 2 Dziarkach Aliaksandr 1646 0 - - + 0 Guryev Yan 1193 21
3 22 Yarotski Aliaksei 1188 0 1 - 0 0 Pasiashnichenka Dzmitry 1594 3
4 4 Shydlouski Artsiom 1559 0 1 - 0 0 Karpinski Mikhail 1158 23
5 24 Chislov Sergey 1148 0 0 - 1 0 Hvozdz Aliaksandr 1512 5
6 6 Naumovich Dzmitry 1482 0 - - + 0 Bas Marsel 1147 25
7 26 Yemelyanau Zakhar 1139 0 1 - 0 0 Timoshenko Anton 1439 7
8 8 Drozd Alexandr 1425 0 - - + 0 Karzhov Artem 1118 27
9 28 Khaustovich Dzmitry 1099 0 1 - 0 0 Novikau Mikita 1417 9
10 10 Haurushyn Stsiapan 1414 0 1 - 0 0 Viartsinski Savely 1027 29
11 30 Antonyak Lev 0 0 0 - 1 0 Patapovich Mitrafan 1391 11
12 12 Navumenka Makar 1379 0 1 - 0 0 Babeikin Kiryl 0 31
13 32 Blokhin Kiryl 0 0 0 - 1 0 Mazanik Mikita 1313 13
14 14 Dzenisenia Mikhail. 1312 0 1 - 0 0 Chudinov Vadim 0 33
15 34 Elyashevich Zakhar 0 0 0 - 1 0 Sidorenja Radion 1306 15
16 16 Makarevich Dzmitry 1301 0 1 - 0 0 Ermakovich Evgeny 0 35
17 36 Mrishchuk Volodymyr 0 0 0 - 1 0 Krauchonak Miraslau 1270 17
18 18 Kisliak Tsimur 1252 0 1 - 0 0 Saliuk Aliaksandr 0 37
19 38 Yarets Andrey 0 0 0 - 1 0 Shuliak Zakhar 1237 19
20 39 Zhylchyk Mark 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Rudnev Andrei 1790 1 1 - 0 1 Kisliak Tsimur 1252 18
2 17 Krauchonak Miraslau 1270 1 1 - 0 1 Shydlouski Artsiom 1559 4
3 5 Hvozdz Aliaksandr 1512 1 1 - 0 1 Guryev Yan 1193 21
4 19 Shuliak Zakhar 1237 1 1 - 0 1 Haurushyn Stsiapan 1414 10
5 11 Patapovich Mitrafan 1391 1 1 - 0 1 Yarotski Aliaksei 1188 22
6 25 Bas Marsel 1147 1 0 - 1 1 Navumenka Makar 1379 12
7 13 Mazanik Mikita 1313 1 0 - 1 1 Yemelyanau Zakhar 1139 26
8 27 Karzhov Artem 1118 1 - - + 1 Dzenisenia Mikhail. 1312 14
9 15 Sidorenja Radion 1306 1 1 - 0 1 Khaustovich Dzmitry 1099 28
10 39 Zhylchyk Mark 0 1 0 - 1 1 Makarevich Dzmitry 1301 16
11 29 Viartsinski Savely 1027 0 0 - 1 0 Dziarkach Aliaksandr 1646 2
12 3 Pasiashnichenka Dzmitry 1594 0 0 - 1 0 Antonyak Lev 0 30
13 31 Babeikin Kiryl 0 0 + - - 0 Naumovich Dzmitry 1482 6
14 7 Timoshenko Anton 1439 0 1 - 0 0 Blokhin Kiryl 0 32
15 33 Chudinov Vadim 0 0 + - - 0 Drozd Alexandr 1425 8
16 9 Novikau Mikita 1417 0 1 - 0 0 Elyashevich Zakhar 0 34
17 35 Ermakovich Evgeny 0 0 1 - 0 0 Petrasian Artur 1203 20
18 23 Karpinski Mikhail 1158 0 1 - 0 0 Mrishchuk Volodymyr 0 36
19 37 Saliuk Aliaksandr 0 0 0 - 1 0 Chislov Sergey 1148 24
20 38 Yarets Andrey 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 15 Sidorenja Radion 1306 2 1 - 0 2 Rudnev Andrei 1790 1
2 16 Makarevich Dzmitry 1301 2 1 - 0 2 Hvozdz Aliaksandr 1512 5
3 17 Krauchonak Miraslau 1270 2 ½ - ½ 2 Patapovich Mitrafan 1391 11
4 12 Navumenka Makar 1379 2 0 - 1 2 Shuliak Zakhar 1237 19
5 26 Yemelyanau Zakhar 1139 2 1 - 0 2 Dzenisenia Mikhail. 1312 14
6 2 Dziarkach Aliaksandr 1646 1 1 - 0 1 Karpinski Mikhail 1158 23
7 4 Shydlouski Artsiom 1559 1 ½ - ½ 1 Chislov Sergey 1148 24
8 28 Khaustovich Dzmitry 1099 1 0 - 1 1 Timoshenko Anton 1439 7
9 31 Babeikin Kiryl 0 1 0 - 1 1 Novikau Mikita 1417 9
10 10 Haurushyn Stsiapan 1414 1 1 - 0 1 Bas Marsel 1147 25
11 33 Chudinov Vadim 0 1 1 - 0 1 Mazanik Mikita 1313 13
12 18 Kisliak Tsimur 1252 1 1 - 0 1 Ermakovich Evgeny 0 35
13 21 Guryev Yan 1193 1 ½ - ½ 1 Yarets Andrey 0 38
14 22 Yarotski Aliaksei 1188 1 1 - 0 1 Zhylchyk Mark 0 39
15 30 Antonyak Lev 0 1 0 - 1 0 Petrasian Artur 1203 20
16 34 Elyashevich Zakhar 0 0 0 - 1 0 Pasiashnichenka Dzmitry 1594 3
17 36 Mrishchuk Volodymyr 0 0 1 - 0 0 Viartsinski Savely 1027 29
18 32 Blokhin Kiryl 0 0 1 - 0 0 Saliuk Aliaksandr 0 37
19 6 Naumovich Dzmitry 1482 0 0 not paired
20 8 Drozd Alexandr 1425 0 0 not paired
21 27 Karzhov Artem 1118 1 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 19 Shuliak Zakhar 1237 3 1 - 0 3 Sidorenja Radion 1306 15
2 26 Yemelyanau Zakhar 1139 3 0 - 1 3 Makarevich Dzmitry 1301 16
3 11 Patapovich Mitrafan 1391 ½ - ½ 2 Dziarkach Aliaksandr 1646 2
4 1 Rudnev Andrei 1790 2 0 - 1 Krauchonak Miraslau 1270 17
5 5 Hvozdz Aliaksandr 1512 2 1 - 0 2 Navumenka Makar 1379 12
6 7 Timoshenko Anton 1439 2 1 - 0 2 Kisliak Tsimur 1252 18
7 9 Novikau Mikita 1417 2 1 - 0 2 Chudinov Vadim 0 33
8 14 Dzenisenia Mikhail. 1312 2 0 - 1 2 Haurushyn Stsiapan 1414 10
9 24 Chislov Sergey 1148 1 - 0 2 Yarotski Aliaksei 1188 22
10 38 Yarets Andrey 0 0 - 1 Shydlouski Artsiom 1559 4
11 3 Pasiashnichenka Dzmitry 1594 1 1 - 0 Guryev Yan 1193 21
12 13 Mazanik Mikita 1313 1 1 - 0 1 Antonyak Lev 0 30
13 20 Petrasian Artur 1203 1 1 - 0 1 Babeikin Kiryl 0 31
14 23 Karpinski Mikhail 1158 1 1 - 0 1 Blokhin Kiryl 0 32
15 25 Bas Marsel 1147 1 1 - 0 1 Mrishchuk Volodymyr 0 36
16 35 Ermakovich Evgeny 0 1 1 - 0 1 Khaustovich Dzmitry 1099 28
17 29 Viartsinski Savely 1027 0 1 - 0 1 Zhylchyk Mark 0 39
18 37 Saliuk Aliaksandr 0 0 0 - 1 0 Elyashevich Zakhar 0 34
19 6 Naumovich Dzmitry 1482 0 0 not paired
20 8 Drozd Alexandr 1425 0 0 not paired
21 27 Karzhov Artem 1118 1 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 16 Makarevich Dzmitry 1301 4 1 - 0 4 Shuliak Zakhar 1237 19
2 17 Krauchonak Miraslau 1270 0 - 1 3 Hvozdz Aliaksandr 1512 5
3 11 Patapovich Mitrafan 1391 3 0 - 1 3 Timoshenko Anton 1439 7
4 15 Sidorenja Radion 1306 3 1 - 0 3 Novikau Mikita 1417 9
5 10 Haurushyn Stsiapan 1414 3 ½ - ½ 3 Yemelyanau Zakhar 1139 26
6 2 Dziarkach Aliaksandr 1646 0 - 1 Chislov Sergey 1148 24
7 4 Shydlouski Artsiom 1559 1 - 0 2 Mazanik Mikita 1313 13
8 22 Yarotski Aliaksei 1188 2 0 - 1 2 Rudnev Andrei 1790 1
9 33 Chudinov Vadim 0 2 0 - 1 2 Pasiashnichenka Dzmitry 1594 3
10 12 Navumenka Makar 1379 2 1 - 0 2 Petrasian Artur 1203 20
11 23 Karpinski Mikhail 1158 2 1 - 0 2 Dzenisenia Mikhail. 1312 14
12 18 Kisliak Tsimur 1252 2 1 - 0 2 Bas Marsel 1147 25
13 21 Guryev Yan 1193 1 - 0 2 Ermakovich Evgeny 0 35
14 28 Khaustovich Dzmitry 1099 1 0 - 1 Yarets Andrey 0 38
15 32 Blokhin Kiryl 0 1 ½ - ½ 1 Viartsinski Savely 1027 29
16 39 Zhylchyk Mark 0 1 0 - 1 1 Antonyak Lev 0 30
17 31 Babeikin Kiryl 0 1 0 - 1 1 Elyashevich Zakhar 0 34
18 36 Mrishchuk Volodymyr 0 1 1 - 0 0 Saliuk Aliaksandr 0 37
19 6 Naumovich Dzmitry 1482 0 0 not paired
20 8 Drozd Alexandr 1425 0 0 not paired
21 27 Karzhov Artem 1118 1 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Timoshenko Anton 1439 4 1 - 0 5 Makarevich Dzmitry 1301 16
2 5 Hvozdz Aliaksandr 1512 4 1 - 0 4 Sidorenja Radion 1306 15
3 19 Shuliak Zakhar 1237 4 0 - 1 Shydlouski Artsiom 1559 4
4 24 Chislov Sergey 1148 0 - 1 Haurushyn Stsiapan 1414 10
5 26 Yemelyanau Zakhar 1139 1 - 0 Krauchonak Miraslau 1270 17
6 1 Rudnev Andrei 1790 3 1 - 0 3 Patapovich Mitrafan 1391 11
7 3 Pasiashnichenka Dzmitry 1594 3 1 - 0 3 Navumenka Makar 1379 12
8 9 Novikau Mikita 1417 3 1 - 0 3 Kisliak Tsimur 1252 18
9 38 Yarets Andrey 0 1 - 0 3 Karpinski Mikhail 1158 23
10 21 Guryev Yan 1193 0 - 1 Dziarkach Aliaksandr 1646 2
11 13 Mazanik Mikita 1313 2 1 - 0 2 Mrishchuk Volodymyr 0 36
12 30 Antonyak Lev 0 2 0 - 1 2 Dzenisenia Mikhail. 1312 14
13 20 Petrasian Artur 1203 2 1 - 0 2 Chudinov Vadim 0 33
14 34 Elyashevich Zakhar 0 2 0 - 1 2 Yarotski Aliaksei 1188 22
15 35 Ermakovich Evgeny 0 2 0 - 1 2 Bas Marsel 1147 25
16 29 Viartsinski Savely 1027 0 - 1 1 Babeikin Kiryl 0 31
17 39 Zhylchyk Mark 0 1 1 - 0 Blokhin Kiryl 0 32
18 37 Saliuk Aliaksandr 0 0 0 - 1 1 Khaustovich Dzmitry 1099 28
19 6 Naumovich Dzmitry 1482 0 0 not paired
20 8 Drozd Alexandr 1425 0 0 not paired
21 27 Karzhov Artem 1118 1 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Timoshenko Anton 1439 5 ½ - ½ 5 Hvozdz Aliaksandr 1512 5
2 16 Makarevich Dzmitry 1301 5 1 - 0 Haurushyn Stsiapan 1414 10
3 4 Shydlouski Artsiom 1559 1 - 0 Yemelyanau Zakhar 1139 26
4 19 Shuliak Zakhar 1237 4 0 - 1 4 Rudnev Andrei 1790 1
5 15 Sidorenja Radion 1306 4 0 - 1 4 Pasiashnichenka Dzmitry 1594 3
6 2 Dziarkach Aliaksandr 1646 1 - 0 4 Novikau Mikita 1417 9
7 17 Krauchonak Miraslau 1270 ½ - ½ Yarets Andrey 0 38
8 11 Patapovich Mitrafan 1391 3 1 - 0 Chislov Sergey 1148 24
9 12 Navumenka Makar 1379 3 0 - 1 3 Yarotski Aliaksei 1188 22
10 25 Bas Marsel 1147 3 0 - 1 3 Mazanik Mikita 1313 13
11 14 Dzenisenia Mikhail. 1312 3 0 - 1 3 Petrasian Artur 1203 20
12 18 Kisliak Tsimur 1252 3 1 - 0 3 Karpinski Mikhail 1158 23
13 33 Chudinov Vadim 0 2 1 - 0 Guryev Yan 1193 21
14 28 Khaustovich Dzmitry 1099 2 1 - 0 2 Zhylchyk Mark 0 39
15 36 Mrishchuk Volodymyr 0 2 1 - 0 2 Antonyak Lev 0 30
16 31 Babeikin Kiryl 0 2 1 - 0 2 Ermakovich Evgeny 0 35
17 32 Blokhin Kiryl 0 ½ - ½ 2 Elyashevich Zakhar 0 34
18 37 Saliuk Aliaksandr 0 0 1 - 0 Viartsinski Savely 1027 29
19 6 Naumovich Dzmitry 1482 0 0 not paired
20 8 Drozd Alexandr 1425 0 0 not paired
21 27 Karzhov Artem 1118 1 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Shydlouski Artsiom 1559 1 - 0 6 Makarevich Dzmitry 1301 16
2 5 Hvozdz Aliaksandr 1512 1 - 0 5 Rudnev Andrei 1790 1
3 3 Pasiashnichenka Dzmitry 1594 5 0 - 1 Timoshenko Anton 1439 7
4 10 Haurushyn Stsiapan 1414 0 - 1 Dziarkach Aliaksandr 1646 2
5 9 Novikau Mikita 1417 4 0 - 1 Yemelyanau Zakhar 1139 26
6 20 Petrasian Artur 1203 4 1 - 0 4 Patapovich Mitrafan 1391 11
7 13 Mazanik Mikita 1313 4 0 - 1 4 Shuliak Zakhar 1237 19
8 38 Yarets Andrey 0 4 0 - 1 4 Sidorenja Radion 1306 15
9 22 Yarotski Aliaksei 1188 4 0 - 1 4 Krauchonak Miraslau 1270 17
10 24 Chislov Sergey 1148 1 - 0 4 Kisliak Tsimur 1252 18
11 33 Chudinov Vadim 0 3 0 - 1 3 Navumenka Makar 1379 12
12 14 Dzenisenia Mikhail. 1312 3 1 - 0 3 Mrishchuk Volodymyr 0 36
13 23 Karpinski Mikhail 1158 3 1 - 0 3 Khaustovich Dzmitry 1099 28
14 25 Bas Marsel 1147 3 0 - 1 3 Babeikin Kiryl 0 31
15 34 Elyashevich Zakhar 0 0 - 1 Guryev Yan 1193 21
16 30 Antonyak Lev 0 2 0 - 1 2 Blokhin Kiryl 0 32
17 35 Ermakovich Evgeny 0 2 0 - 1 Viartsinski Savely 1027 29
18 39 Zhylchyk Mark 0 2 0 - 1 1 Saliuk Aliaksandr 0 37
19 6 Naumovich Dzmitry 1482 0 0 not paired
20 8 Drozd Alexandr 1425 0 0 not paired
21 27 Karzhov Artem 1118 1 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Timoshenko Anton 1439 0 - 1 Shydlouski Artsiom 1559 4
2 26 Yemelyanau Zakhar 1139 0 - 1 Hvozdz Aliaksandr 1512 5
3 2 Dziarkach Aliaksandr 1646 1 - 0 6 Makarevich Dzmitry 1301 16
4 1 Rudnev Andrei 1790 5 1 - 0 5 Pasiashnichenka Dzmitry 1594 3
5 15 Sidorenja Radion 1306 5 0 - 1 5 Petrasian Artur 1203 20
6 17 Krauchonak Miraslau 1270 5 ½ - ½ 5 Shuliak Zakhar 1237 19
7 12 Navumenka Makar 1379 4 1 - 0 Haurushyn Stsiapan 1414 10
8 24 Chislov Sergey 1148 1 - 0 4 Mazanik Mikita 1313 13
9 22 Yarotski Aliaksei 1188 4 0 - 1 4 Novikau Mikita 1417 9
10 11 Patapovich Mitrafan 1391 4 0 - 1 4 Karpinski Mikhail 1158 23
11 31 Babeikin Kiryl 0 4 1 - 0 4 Dzenisenia Mikhail. 1312 14
12 18 Kisliak Tsimur 1252 4 1 - 0 4 Yarets Andrey 0 38
13 21 Guryev Yan 1193 0 - 1 3 Bas Marsel 1147 25
14 28 Khaustovich Dzmitry 1099 3 0 - 1 3 Chudinov Vadim 0 33
15 32 Blokhin Kiryl 0 3 0 - 1 3 Mrishchuk Volodymyr 0 36
16 29 Viartsinski Savely 1027 1 - 0 Elyashevich Zakhar 0 34
17 37 Saliuk Aliaksandr 0 2 1 - 0 2 Antonyak Lev 0 30
18 35 Ermakovich Evgeny 0 2 1 - 0 2 Zhylchyk Mark 0 39
19 6 Naumovich Dzmitry 1482 0 0 not paired
20 8 Drozd Alexandr 1425 0 0 not paired
21 27 Karzhov Artem 1118 1 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 5 Hvozdz Aliaksandr BLR 1512 1800 г. Минск, СДЮШОР 7,5 45,0 48,0 38,75
2 4 Shydlouski Artsiom BLR 1559 1800 г. Минск, РЦОПШШ 7,5 43,5 47,0 38,75
3 7 Timoshenko Anton BLR 1439 1800 БР-г. Барановичи 6,5 43,5 46,5 29,75
4 2 Dziarkach Aliaksandr BLR 1646 2000 ГО-г. Гомель 6,5 38,5 41,5 29,00
5 16 Makarevich Dzmitry BLR 1301 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 6,0 47,0 48,5 27,50
6 1 Rudnev Andrei BLR 1790 1800 г. Минск, РЦОПШШ 6,0 43,5 47,5 29,50
7 20 Petrasian Artur BLR 1203 1800 ВИ-г. Орша 6,0 34,5 36,5 22,50
8 26 Yemelyanau Zakhar BLR 1139 1800 МИ- Вилейский р-н 5,5 46,5 50,0 26,75
9 17 Krauchonak Miraslau BLR 1270 1800 ГО-г. Гомель 5,5 44,0 47,5 28,00
10 19 Shuliak Zakhar BLR 1237 1800 ВИ-г. Орша 5,5 43,5 47,0 24,75
11 24 Chislov Sergey BLR 1148 1600 г. Минск, Московский ФОЦ 5,5 43,5 46,5 26,75
12 15 Sidorenja Radion BLR 1306 1800 БР-г. Барановичи 5,0 41,5 44,0 20,00
13 12 Navumenka Makar BLR 1379 1800 ВИ-г. Орша 5,0 40,5 44,0 22,00
14 18 Kisliak Tsimur BLR 1252 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 5,0 38,0 41,0 18,00
15 23 Karpinski Mikhail BLR 1158 1800 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 5,0 37,5 40,5 17,50
16 9 Novikau Mikita BLR 1417 1800 ГО-г. Светлогорск, СДЮШОР №4 5,0 37,5 40,0 19,50
17 3 Pasiashnichenka Dzmitry BLR 1594 1800 МО-г. Бобруйск, МОСДЮШОР 5,0 35,5 37,5 19,00
18 31 Babeikin Kiryl BLR 0 1600 г. Минск, Школа Шахмат 5,0 33,0 35,5 17,00
19 10 Haurushyn Stsiapan BLR 1414 1800 г. Минск, СДЮШОР 4,5 41,5 45,0 18,75
20 11 Patapovich Mitrafan BLR 1391 1800 г. Минск, РЦОПШШ 4,0 45,5 47,5 17,75
21 38 Yarets Andrey BLR 0 1400 ГО-г. Калинковичи 4,0 40,0 43,0 15,75
22 22 Yarotski Aliaksei BLR 1188 1800 г. Минск, СДЮШОР 4,0 38,5 40,0 14,00
23 13 Mazanik Mikita BLR 1313 1800 г. Минск, СДЮШОР 4,0 38,0 40,0 12,50
24 14 Dzenisenia Mikhail. BLR 1312 1800 г. Минск, РЦОПШШ 4,0 37,5 39,5 14,00
25 33 Chudinov Vadim BLR 0 1400 г. Минск, Школа Шахмат 4,0 35,0 38,0 13,50
26 25 Bas Marsel BLR 1147 1600 *г. Минск, РЦОПШШ 4,0 34,0 37,0 14,00
27 36 Mrishchuk Volodymyr BLR 0 1800 *ГР-г. Гродно, ШШ "Дабкус" 4,0 31,0 33,0 11,50
28 21 Guryev Yan BLR 1193 1800 МИ-Минский р-н 3,5 37,0 39,5 11,25
29 29 Viartsinski Savely BLR 1027 1600 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 3,5 31,5 33,0 8,50
30 35 Ermakovich Evgeny BLR 0 1800 БР-г. Пинск, СДЮШОР №2 3,0 34,5 36,0 10,50
31 28 Khaustovich Dzmitry BLR 1099 1800 г. Минск, Школа Шахмат 3,0 34,5 36,0 9,50
32 32 Blokhin Kiryl BLR 0 1600 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 3,0 30,5 32,0 8,00
33 37 Saliuk Aliaksandr BLR 0 1600 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 3,0 28,5 30,0 7,00
34 34 Elyashevich Zakhar BLR 0 1400 г. Минск, СДЮШОР, Форпост 2,5 33,0 36,0 9,00
35 30 Antonyak Lev BLR 0 1600 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 2,0 32,5 34,0 6,50
36 39 Zhylchyk Mark BLR 0 1400 МИ-г. Пуховичи, ЦДТиМ «Свiтанак» 2,0 29,5 31,5 7,00
37 27 Karzhov Artem BLR 1118 1600 г. Минск, Шахматный Дом 1,0 32,0 34,0 4,00
38 6 Naumovich Dzmitry BLR 1482 1800 *ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero" 0,0 26,0 27,0 0,00
8 Drozd Alexandr BLR 1425 1800 ГО-г. Мозырь 0,0 26,0 27,0 0,00