Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет M14 Blits

Chess tournament overview

Country: Belarus
Tournament date: 2021-08-20 to 2021-08-20
Tournament place: Гродно (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament
Main referee: Росихин И.С.

Schedule: Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет M14 Blits

Round Date Time
1 2021/08/20 13.30
2 2021/08/20 13.45
3 2021/08/20 14.00
4 2021/08/20 14.15
5 2021/08/20 14.30
6 2021/08/20 14.45
7 2021/08/20 15.00
8 2021/08/20 15.15
9 2021/08/20 15.30

Players registered in Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет M14 Blits

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 BLR CM Navumenka Mikhei 2129 2000 -64
2 BLR Bialiauski Artsiom 1969 2000 30
3 BLR Fedaruk Tsimafei 1766 1800 -75
4 BLR Baryschyk Sergey 1756 2000 -127
5 BLR Piatrenka Ivan 1641 2000 -15
6 BLR Gvozdev Timur 1619 2000 -54
7 BLR Shkurdiuk Timofei 1500 1800 12
8 BLR Unukouski Aliaxandr 1482 1800 -66
9 BLR Krukouski Serafim 1477 1600 -34
10 BLR Brutski Denis 1470 1800 72
11 BLR Khaletski Ihar 1455 1800 22
12 BLR Yafremau Aliaksei 1440 1800 0
13 BLR Sagalovich Yakov 1435 1800 73
14 BLR Parkhimchyk Kiryl 1431 1800 54
15 BLR Strizhnev Ivan 1412 1800 69
16 BLR Kaniusheuski Raman 1336 1800 103
17 BLR Kot Denis 1316 1800 27
18 BLR Zaretski Dzianis 1314 1800 0
19 BLR Molochnikov Mikhail 1289 1800 -33
20 BLR Chakhmianok Ivan 0 1600 0
21 BLR Gul Andrei 0 1800 0
22 BLR Kostyuchik Georgiy 0 1600 0
23 BLR Mikhailyuk Aliaksei 0 1800 0
24 BLR Olenev Maksim 0 1800 0
25 BLR Ovdienko Illia 0 1800 0
26 BLR Pekach Andrei 0 1800 0
27 BLR Pytsko Lev 0 1800 0
28 BLR Samoilik Maxim 0 1800 0
29 BLR Sarychev Pavel 0 1800 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 BLR CM Navumenka Mikhei 2129 2000 -64
2 BLR Bialiauski Artsiom 1969 2000 30
3 BLR Fedaruk Tsimafei 1766 1800 -75
4 BLR Baryschyk Sergey 1756 2000 -127
5 BLR Piatrenka Ivan 1641 2000 -15
6 BLR Gvozdev Timur 1619 2000 -54
7 BLR Shkurdiuk Timofei 1500 1800 12
8 BLR Unukouski Aliaxandr 1482 1800 -66
9 BLR Krukouski Serafim 1477 1600 -34
10 BLR Brutski Denis 1470 1800 72
11 BLR Khaletski Ihar 1455 1800 22
12 BLR Yafremau Aliaksei 1440 1800 0
13 BLR Sagalovich Yakov 1435 1800 73
14 BLR Parkhimchyk Kiryl 1431 1800 54
15 BLR Strizhnev Ivan 1412 1800 69
16 BLR Kaniusheuski Raman 1336 1800 103
17 BLR Kot Denis 1316 1800 27
18 BLR Zaretski Dzianis 1314 1800 0
19 BLR Molochnikov Mikhail 1289 1800 -33
20 BLR Chakhmianok Ivan 0 1600 0
21 BLR Gul Andrei 0 1800 0
22 BLR Kostyuchik Georgiy 0 1600 0
23 BLR Mikhailyuk Aliaksei 0 1800 0
24 BLR Olenev Maksim 0 1800 0
25 BLR Ovdienko Illia 0 1800 0
26 BLR Pekach Andrei 0 1800 0
27 BLR Pytsko Lev 0 1800 0
28 BLR Samoilik Maxim 0 1800 0
29 BLR Sarychev Pavel 0 1800 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE EloN Club/Ciudad
1 CM Navumenka Mikhei 13514075 BLR 2129 2000 ВИ-г. Орша
2 Bialiauski Artsiom 13516108 BLR 1969 2000 г. Минск, РЦОПШШ
3 Fedaruk Tsimafei 13526294 BLR 1766 1800 БР-г. Барановичи
4 Baryschyk Sergey 13518720 BLR 1756 2000 г. Минск, РЦОПШШ
5 Piatrenka Ivan 13516094 BLR 1641 2000 МО-г. Бобруйск, МОСДЮШОР
6 Gvozdev Timur 13521217 BLR 1619 2000 МО-г. Могилев, МОСДЮШОР
7 Shkurdiuk Timofei 13522264 BLR 1500 1800 г. Минск, СДЮШОР
8 Unukouski Aliaxandr 13519875 BLR 1482 1800 г. Минск, РЦОПШШ
9 Krukouski Serafim 13524364 BLR 1477 1600 г. Минск, Шахматный Дом
10 Brutski Denis 13526286 BLR 1470 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
11 Khaletski Ihar 13517031 BLR 1455 1800 ГО-г. Мозырь
12 Yafremau Aliaksei 13518704 BLR 1440 1800 *ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero"
13 Sagalovich Yakov 13519204 BLR 1435 1800 г. Минск, СДЮШОР
14 Parkhimchyk Kiryl 13523830 BLR 1431 1800 г. Минск, РЦОПШШ
15 Strizhnev Ivan 13513974 BLR 1412 1800 г. Минск, СДЮШОР
16 Kaniusheuski Raman 13522345 BLR 1336 1800 ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero"
17 Kot Denis 13520741 BLR 1316 1800 ВИ-г. Витебск, ВГ СДЮШОР № 8
18 Zaretski Dzianis 13517279 BLR 1314 1800 БР-г. Кобрин, КСДЮШОР
19 Molochnikov Mikhail 13522442 BLR 1289 1800 г. Минск, СДЮШОР
20 Chakhmianok Ivan BLR 0 1600 *г. Минск, ШШ "Ход королевы"
21 Gul Andrei 13526910 BLR 0 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
22 Kostyuchik Georgiy BLR 0 1600 БР-г. Кобрин, КСДЮШОР
23 Mikhailyuk Aliaksei 13527010 BLR 0 1800 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
24 Olenev Maksim BLR 0 1800 *ГР-г. Гродно, УО "ГГОДТДМ"
25 Ovdienko Illia 13527037 BLR 0 1800 *ГР-г. Гродно, ШШ "Ферзь"
26 Pekach Andrei 13521349 BLR 0 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
27 Pytsko Lev BLR 0 1800 БР-г. Пинск, СДЮШОР №2
28 Samoilik Maxim 13520105 BLR 0 1800 ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero"
29 Sarychev Pavel BLR 0 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 CM Navumenka Mikhei 2129 0 0 - 1 0 Strizhnev Ivan 1412 15
2 16 Kaniusheuski Raman 1336 0 0 - 1 0 Bialiauski Artsiom 1969 2
3 3 Fedaruk Tsimafei 1766 0 1 - 0 0 Kot Denis 1316 17
4 18 Zaretski Dzianis 1314 0 0 - 1 0 Baryschyk Sergey 1756 4
5 5 Piatrenka Ivan 1641 0 1 - 0 0 Molochnikov Mikhail 1289 19
6 20 Chakhmianok Ivan 0 0 0 - 1 0 Gvozdev Timur 1619 6
7 7 Shkurdiuk Timofei 1500 0 1 - 0 0 Gul Andrei 0 21
8 22 Kostyuchik Georgiy 0 0 0 - 1 0 Unukouski Aliaxandr 1482 8
9 9 Krukouski Serafim 1477 0 1 - 0 0 Mikhailyuk Aliaksei 0 23
10 24 Olenev Maksim 0 0 0 - 1 0 Brutski Denis 1470 10
11 11 Khaletski Ihar 1455 0 0 - 1 0 Ovdienko Illia 0 25
12 26 Pekach Andrei 0 0 + - - 0 Yafremau Aliaksei 1440 12
13 13 Sagalovich Yakov 1435 0 1 - 0 0 Pytsko Lev 0 27
14 28 Samoilik Maxim 0 0 0 - 1 0 Parkhimchyk Kiryl 1431 14
15 29 Sarychev Pavel 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Bialiauski Artsiom 1969 1 1 - 0 1 Krukouski Serafim 1477 9
2 10 Brutski Denis 1470 1 ½ - ½ 1 Fedaruk Tsimafei 1766 3
3 4 Baryschyk Sergey 1756 1 0 - 1 1 Sagalovich Yakov 1435 13
4 14 Parkhimchyk Kiryl 1431 1 0 - 1 1 Piatrenka Ivan 1641 5
5 6 Gvozdev Timur 1619 1 1 - 0 1 Pekach Andrei 0 26
6 15 Strizhnev Ivan 1412 1 0 - 1 1 Shkurdiuk Timofei 1500 7
7 8 Unukouski Aliaxandr 1482 1 0 - 1 1 Sarychev Pavel 0 29
8 25 Ovdienko Illia 0 1 0 - 1 0 CM Navumenka Mikhei 2129 1
9 21 Gul Andrei 0 0 1 - 0 0 Khaletski Ihar 1455 11
10 22 Kostyuchik Georgiy 0 0 1 - 0 0 Kaniusheuski Raman 1336 16
11 17 Kot Denis 1316 0 1 - 0 0 Olenev Maksim 0 24
12 23 Mikhailyuk Aliaksei 0 0 1 - 0 0 Zaretski Dzianis 1314 18
13 19 Molochnikov Mikhail 1289 0 1 - 0 0 Samoilik Maxim 0 28
14 27 Pytsko Lev 0 0 1 - 0 0 Chakhmianok Ivan 0 20
15 12 Yafremau Aliaksei 1440 0 0 not paired

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Shkurdiuk Timofei 1500 2 0 - 1 2 Bialiauski Artsiom 1969 2
2 5 Piatrenka Ivan 1641 2 0 - 1 2 Sagalovich Yakov 1435 13
3 29 Sarychev Pavel 0 2 0 - 1 2 Gvozdev Timur 1619 6
4 3 Fedaruk Tsimafei 1766 1 - 0 1 Baryschyk Sergey 1756 4
5 8 Unukouski Aliaxandr 1482 1 0 - 1 Brutski Denis 1470 10
6 1 CM Navumenka Mikhei 2129 1 1 - 0 1 Gul Andrei 0 21
7 9 Krukouski Serafim 1477 1 1 - 0 1 Kostyuchik Georgiy 0 22
8 23 Mikhailyuk Aliaksei 0 1 0 - 1 1 Parkhimchyk Kiryl 1431 14
9 25 Ovdienko Illia 0 1 0 - 1 1 Strizhnev Ivan 1412 15
10 26 Pekach Andrei 0 1 1 - 0 1 Kot Denis 1316 17
11 27 Pytsko Lev 0 1 1 - 0 1 Molochnikov Mikhail 1289 19
12 11 Khaletski Ihar 1455 0 1 - 0 0 Chakhmianok Ivan 0 20
13 16 Kaniusheuski Raman 1336 0 1 - 0 0 Olenev Maksim 0 24
14 18 Zaretski Dzianis 1314 0 1 - 0 0 Samoilik Maxim 0 28
15 12 Yafremau Aliaksei 1440 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Bialiauski Artsiom 1969 3 1 - 0 3 Gvozdev Timur 1619 6
2 13 Sagalovich Yakov 1435 3 0 - 1 Fedaruk Tsimafei 1766 3
3 10 Brutski Denis 1470 ½ - ½ 2 Piatrenka Ivan 1641 5
4 26 Pekach Andrei 0 2 0 - 1 2 CM Navumenka Mikhei 2129 1
5 29 Sarychev Pavel 0 2 0 - 1 2 Shkurdiuk Timofei 1500 7
6 15 Strizhnev Ivan 1412 2 1 - 0 2 Krukouski Serafim 1477 9
7 14 Parkhimchyk Kiryl 1431 2 1 - 0 2 Pytsko Lev 0 27
8 4 Baryschyk Sergey 1756 1 1 - 0 1 Ovdienko Illia 0 25
9 17 Kot Denis 1316 1 ½ - ½ 1 Unukouski Aliaxandr 1482 8
10 19 Molochnikov Mikhail 1289 1 0 - 1 1 Khaletski Ihar 1455 11
11 21 Gul Andrei 0 1 1 - 0 1 Kaniusheuski Raman 1336 16
12 20 Chakhmianok Ivan 0 0 0 - 1 1 Zaretski Dzianis 1314 18
13 24 Olenev Maksim 0 0 1 - 0 1 Kostyuchik Georgiy 0 22
14 28 Samoilik Maxim 0 0 ½ - ½ 1 Mikhailyuk Aliaksei 0 23
15 12 Yafremau Aliaksei 1440 0 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Fedaruk Tsimafei 1766 0 - 1 4 Bialiauski Artsiom 1969 2
2 1 CM Navumenka Mikhei 2129 3 1 - 0 3 Brutski Denis 1470 10
3 6 Gvozdev Timur 1619 3 0 - 1 3 Sagalovich Yakov 1435 13
4 7 Shkurdiuk Timofei 1500 3 0 - 1 3 Parkhimchyk Kiryl 1431 14
5 5 Piatrenka Ivan 1641 1 - 0 3 Strizhnev Ivan 1412 15
6 27 Pytsko Lev 0 2 0 - 1 2 Baryschyk Sergey 1756 4
7 9 Krukouski Serafim 1477 2 0 - 1 2 Gul Andrei 0 21
8 11 Khaletski Ihar 1455 2 1 - 0 2 Pekach Andrei 0 26
9 18 Zaretski Dzianis 1314 2 0 - 1 2 Sarychev Pavel 0 29
10 23 Mikhailyuk Aliaksei 0 0 - 1 Kot Denis 1316 17
11 16 Kaniusheuski Raman 1336 1 1 - 0 Unukouski Aliaxandr 1482 8
12 22 Kostyuchik Georgiy 0 1 0 - 1 1 Molochnikov Mikhail 1289 19
13 25 Ovdienko Illia 0 1 0 - 1 1 Olenev Maksim 0 24
14 20 Chakhmianok Ivan 0 0 0 - 1 ½ Samoilik Maxim 0 28
15 12 Yafremau Aliaksei 1440 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Bialiauski Artsiom 1969 5 ½ - ½ 4 CM Navumenka Mikhei 2129 1
2 13 Sagalovich Yakov 1435 4 0 - 1 4 Parkhimchyk Kiryl 1431 14
3 5 Piatrenka Ivan 1641 1 - 0 Fedaruk Tsimafei 1766 3
4 4 Baryschyk Sergey 1756 3 0 - 1 3 Sarychev Pavel 0 29
5 21 Gul Andrei 0 3 0 - 1 3 Gvozdev Timur 1619 6
6 10 Brutski Denis 1470 3 1 - 0 3 Shkurdiuk Timofei 1500 7
7 15 Strizhnev Ivan 1412 3 0 - 1 3 Khaletski Ihar 1455 11
8 17 Kot Denis 1316 0 - 1 2 Krukouski Serafim 1477 9
9 19 Molochnikov Mikhail 1289 2 0 - 1 2 Kaniusheuski Raman 1336 16
10 26 Pekach Andrei 0 2 1 - 0 2 Zaretski Dzianis 1314 18
11 24 Olenev Maksim 0 2 1 - 0 2 Pytsko Lev 0 27
12 8 Unukouski Aliaxandr 1482 1 - 0 Mikhailyuk Aliaksei 0 23
13 28 Samoilik Maxim 0 ½ - ½ 1 Kostyuchik Georgiy 0 22
14 25 Ovdienko Illia 0 1 1 - 0 0 Chakhmianok Ivan 0 20
15 12 Yafremau Aliaksei 1440 0 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 14 Parkhimchyk Kiryl 1431 5 0 - 1 Bialiauski Artsiom 1969 2
2 1 CM Navumenka Mikhei 2129 1 - 0 Piatrenka Ivan 1641 5
3 6 Gvozdev Timur 1619 4 1 - 0 4 Brutski Denis 1470 10
4 11 Khaletski Ihar 1455 4 0 - 1 4 Sagalovich Yakov 1435 13
5 29 Sarychev Pavel 0 4 ½ - ½ Fedaruk Tsimafei 1766 3
6 16 Kaniusheuski Raman 1336 3 1 - 0 3 Baryschyk Sergey 1756 4
7 7 Shkurdiuk Timofei 1500 3 1 - 0 3 Olenev Maksim 0 24
8 9 Krukouski Serafim 1477 3 1 - 0 3 Pekach Andrei 0 26
9 21 Gul Andrei 0 3 0 - 1 3 Strizhnev Ivan 1412 15
10 18 Zaretski Dzianis 1314 2 ½ - ½ Unukouski Aliaxandr 1482 8
11 17 Kot Denis 1316 1 - 0 2 Ovdienko Illia 0 25
12 27 Pytsko Lev 0 2 0 - 1 2 Samoilik Maxim 0 28
13 23 Mikhailyuk Aliaksei 0 0 - 1 2 Molochnikov Mikhail 1289 19
14 22 Kostyuchik Georgiy 0 1 - 0 0 Chakhmianok Ivan 0 20
15 12 Yafremau Aliaksei 1440 0 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 13 Sagalovich Yakov 1435 5 0 - 1 Bialiauski Artsiom 1969 2
2 6 Gvozdev Timur 1619 5 0 - 1 CM Navumenka Mikhei 2129 1
3 14 Parkhimchyk Kiryl 1431 5 1 - 0 Sarychev Pavel 0 29
4 5 Piatrenka Ivan 1641 0 - 1 4 Shkurdiuk Timofei 1500 7
5 3 Fedaruk Tsimafei 1766 4 ½ - ½ 4 Khaletski Ihar 1455 11
6 10 Brutski Denis 1470 4 1 - 0 4 Krukouski Serafim 1477 9
7 15 Strizhnev Ivan 1412 4 1 - 0 4 Kaniusheuski Raman 1336 16
8 4 Baryschyk Sergey 1756 3 0 - 1 Kot Denis 1316 17
9 8 Unukouski Aliaxandr 1482 3 0 - 1 3 Olenev Maksim 0 24
10 19 Molochnikov Mikhail 1289 3 1 - 0 3 Pekach Andrei 0 26
11 28 Samoilik Maxim 0 3 0 - 1 3 Gul Andrei 0 21
12 22 Kostyuchik Georgiy 0 0 - 1 Zaretski Dzianis 1314 18
13 25 Ovdienko Illia 0 2 0 - 1 2 Pytsko Lev 0 27
14 20 Chakhmianok Ivan 0 0 0 - 1 Mikhailyuk Aliaksei 0 23
15 12 Yafremau Aliaksei 1440 0 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Bialiauski Artsiom 1969 1 - 0 5 Brutski Denis 1470 10
2 1 CM Navumenka Mikhei 2129 ½ - ½ 6 Parkhimchyk Kiryl 1431 14
3 15 Strizhnev Ivan 1412 5 1 - 0 5 Gvozdev Timur 1619 6
4 7 Shkurdiuk Timofei 1500 5 1 - 0 5 Sagalovich Yakov 1435 13
5 17 Kot Denis 1316 0 - 1 Piatrenka Ivan 1641 5
6 29 Sarychev Pavel 0 0 - 1 Khaletski Ihar 1455 11
7 16 Kaniusheuski Raman 1336 4 1 - 0 Fedaruk Tsimafei 1766 3
8 24 Olenev Maksim 0 4 1 - 0 4 Krukouski Serafim 1477 9
9 21 Gul Andrei 0 4 1 - 0 4 Molochnikov Mikhail 1289 19
10 18 Zaretski Dzianis 1314 0 - 1 3 Pytsko Lev 0 27
11 26 Pekach Andrei 0 3 0 - 1 3 Unukouski Aliaxandr 1482 8
12 28 Samoilik Maxim 0 3 0 - 1 2 Ovdienko Illia 0 25
13 20 Chakhmianok Ivan 0 0 0 - 1 3 Baryschyk Sergey 1756 4
14 23 Mikhailyuk Aliaksei 0 1 - 0 Kostyuchik Georgiy 0 22
15 12 Yafremau Aliaksei 1440 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Bialiauski Artsiom BLR 1969 2000 г. Минск, РЦОПШШ 8,5 44,0 48,0 44,50
2 1 CM Navumenka Mikhei BLR 2129 2000 ВИ-г. Орша 7,0 44,5 47,0 33,50
3 14 Parkhimchyk Kiryl BLR 1431 1800 г. Минск, РЦОПШШ 6,5 43,5 46,5 29,00
4 7 Shkurdiuk Timofei BLR 1500 1800 г. Минск, СДЮШОР 6,0 46,5 50,5 30,50
5 15 Strizhnev Ivan BLR 1412 1800 г. Минск, СДЮШОР 6,0 43,0 46,0 29,00
6 5 Piatrenka Ivan BLR 1641 2000 МО-г. Бобруйск, МОСДЮШОР 5,5 44,5 48,5 28,00
7 11 Khaletski Ihar BLR 1455 1800 ГО-г. Мозырь 5,5 34,0 34,0 18,75
8 10 Brutski Denis BLR 1470 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 5,0 45,5 49,5 24,00
13 Sagalovich Yakov BLR 1435 1800 г. Минск, СДЮШОР 5,0 45,5 49,5 24,00
10 6 Gvozdev Timur BLR 1619 2000 МО-г. Могилев, МОСДЮШОР 5,0 43,0 43,0 16,50
11 21 Gul Andrei BLR 0 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 5,0 42,5 45,5 21,50
12 16 Kaniusheuski Raman BLR 1336 1800 ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero" 5,0 41,0 43,5 21,50
13 24 Olenev Maksim BLR 0 1800 *ГР-г. Гродно, УО "ГГОДТДМ" 5,0 35,5 38,0 17,50
14 3 Fedaruk Tsimafei BLR 1766 1800 БР-г. Барановичи 4,5 43,0 47,0 20,75
15 29 Sarychev Pavel BLR 0 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 4,5 39,5 43,0 17,75
16 17 Kot Denis BLR 1316 1800 ВИ-г. Витебск, ВГ СДЮШОР № 8 4,5 33,5 36,0 17,50
17 9 Krukouski Serafim BLR 1477 1600 г. Минск, Шахматный Дом 4,0 40,0 42,5 13,00
18 19 Molochnikov Mikhail BLR 1289 1800 г. Минск, СДЮШОР 4,0 34,0 36,5 11,50
19 27 Pytsko Lev BLR 0 1800 БР-г. Пинск, СДЮШОР №2 4,0 34,0 34,0 10,50
20 4 Baryschyk Sergey BLR 1756 2000 г. Минск, РЦОПШШ 4,0 33,5 33,5 10,50
21 8 Unukouski Aliaxandr BLR 1482 1800 г. Минск, РЦОПШШ 4,0 33,0 35,5 12,50
22 23 Mikhailyuk Aliaksei BLR 0 1800 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 3,5 32,0 32,0 7,50
23 18 Zaretski Dzianis BLR 1314 1800 БР-г. Кобрин, КСДЮШОР 3,5 27,5 27,5 7,50
24 25 Ovdienko Illia BLR 0 1800 *ГР-г. Гродно, ШШ "Ферзь" 3,0 39,0 39,0 8,50
25 26 Pekach Andrei BLR 0 1800 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 3,0 38,0 41,5 12,00
26 28 Samoilik Maxim BLR 0 1800 ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero" 3,0 32,0 32,0 7,00
27 22 Kostyuchik Georgiy BLR 0 1600 БР-г. Кобрин, КСДЮШОР 2,5 32,0 32,0 6,50
28 20 Chakhmianok Ivan BLR 0 1600 *г. Минск, ШШ "Ход королевы" 0,0 31,5 34,0 0,00
29 12 Yafremau Aliaksei BLR 1440 1800 *ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero" 0,0 26,0 27,0 0,00