Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет G14 Blits

Chess tournament overview

Country: Belarus
Tournament date: 2021-08-20 to 2021-08-20
Tournament place: Гродно (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament
Main referee: Росихин И.С.

Schedule: Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет G14 Blits

Round Date Time
1 2021/08/20 13.30
2 2021/08/20 13.45
3 2021/08/20 14.00
4 2021/08/20 14.15
5 2021/08/20 14.30
6 2021/08/20 14.45
7 2021/08/20 15.00
8 2021/08/20 15.15
9 2021/08/20 15.30

Players registered in Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет G14 Blits

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 BLR Andrukhovich Elizaveta 1542 2000 -96
2 BLR Norman Kseniya 1538 2000 -58
3 BLR Borovikova Marija 1439 1800 -79
4 BLR Liavonava Yuliya 1364 1800 96
5 BLR Stambrouskaya Maryia 1362 1800 -91
6 BLR Dorashava Viktoryia 1282 1800 136
7 BLR Paharalchuk Uliana 1251 1600 -51
8 BLR Shahazizyan Milena 1247 1800 31
9 BLR Liaskovich Rada 1230 1800 66
10 BLR Kaliadzich Ksenija 1201 1800 46
11 BLR Skybar Alesya 0 1600 0
12 Skybar Alesya 0 1600 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 BLR Andrukhovich Elizaveta 1542 2000 -96
2 BLR Norman Kseniya 1538 2000 -58
3 BLR Borovikova Marija 1439 1800 -79
4 BLR Liavonava Yuliya 1364 1800 96
5 BLR Stambrouskaya Maryia 1362 1800 -91
6 BLR Dorashava Viktoryia 1282 1800 136
7 BLR Paharalchuk Uliana 1251 1600 -51
8 BLR Shahazizyan Milena 1247 1800 31
9 BLR Liaskovich Rada 1230 1800 66
10 BLR Kaliadzich Ksenija 1201 1800 46
11 BLR Skybar Alesya 0 1600 0
12 Skybar Alesya 0 1600 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo EloN Club/Ciudad
1 Andrukhovich Elizaveta 13516183 BLR 1542 2000 ГО-г. Светлогорск, СДЮШОР №4
2 Norman Kseniya 13518780 BLR 1538 2000 ГР-г. Гродно, УО "ГГОДТДМ"
3 Borovikova Marija 13520385 BLR 1439 1800 г. Минск, РЦОПШШ
4 Liavonava Yuliya 13524178 BLR 1364 1800 ГО-г. Гомель
5 Stambrouskaya Maryia 13523597 BLR 1362 1800 МО-г. Могилев, МОСДЮШОР
6 Dorashava Viktoryia 13526359 BLR 1282 1800 ГО-г. Гомель
7 Paharalchuk Uliana 13523139 BLR 1251 1600 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
8 Shahazizyan Milena 13519212 BLR 1247 1800 г. Минск, РЦОПШШ
9 Liaskovich Rada 13519441 BLR 1230 1800 БР-г. Пинск, СДЮШОР №2
10 Kaliadzich Ksenija 13530437 BLR 1201 1800 БР-г. Кобрин, КСДЮШОР
11 Skybar Alesya BLR 0 1600 ГО-г. Калинковичи

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Dorashava Viktoryia 1282 0 0 - 1 0 Andrukhovich Elizaveta 1542 1
2 2 Norman Kseniya 1538 0 1 - 0 0 Paharalchuk Uliana 1251 7
3 8 Shahazizyan Milena 1247 0 0 - 1 0 Borovikova Marija 1439 3
4 4 Liavonava Yuliya 1364 0 1 - 0 0 Liaskovich Rada 1230 9
5 10 Kaliadzich Ksenija 1201 0 1 - 0 0 Stambrouskaya Maryia 1362 5
6 11 Skybar Alesya 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Andrukhovich Elizaveta 1542 1 0 - 1 1 Liavonava Yuliya 1364 4
2 11 Skybar Alesya 0 1 0 - 1 1 Norman Kseniya 1538 2
3 3 Borovikova Marija 1439 1 0 - 1 1 Kaliadzich Ksenija 1201 10
4 5 Stambrouskaya Maryia 1362 0 1 - 0 0 Shahazizyan Milena 1247 8
5 7 Paharalchuk Uliana 1251 0 0 - 1 0 Dorashava Viktoryia 1282 6
6 9 Liaskovich Rada 1230 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Norman Kseniya 1538 2 0 - 1 2 Liavonava Yuliya 1364 4
2 10 Kaliadzich Ksenija 1201 2 0 - 1 1 Andrukhovich Elizaveta 1542 1
3 9 Liaskovich Rada 1230 1 1 - 0 1 Borovikova Marija 1439 3
4 6 Dorashava Viktoryia 1282 1 1 - 0 1 Skybar Alesya 0 11
5 7 Paharalchuk Uliana 1251 0 1 - 0 1 Stambrouskaya Maryia 1362 5
6 8 Shahazizyan Milena 1247 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Liavonava Yuliya 1364 3 0 - 1 2 Dorashava Viktoryia 1282 6
2 1 Andrukhovich Elizaveta 1542 2 0 - 1 2 Norman Kseniya 1538 2
3 9 Liaskovich Rada 1230 2 0 - 1 2 Kaliadzich Ksenija 1201 10
4 5 Stambrouskaya Maryia 1362 1 1 - 0 1 Skybar Alesya 0 11
5 8 Shahazizyan Milena 1247 1 1 - 0 1 Paharalchuk Uliana 1251 7
6 3 Borovikova Marija 1439 1 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Norman Kseniya 1538 3 0 - 1 3 Dorashava Viktoryia 1282 6
2 10 Kaliadzich Ksenija 1201 3 0 - 1 3 Liavonava Yuliya 1364 4
3 1 Andrukhovich Elizaveta 1542 2 0 - 1 2 Shahazizyan Milena 1247 8
4 3 Borovikova Marija 1439 2 1 - 0 2 Stambrouskaya Maryia 1362 5
5 11 Skybar Alesya 0 1 1 - 0 2 Liaskovich Rada 1230 9
6 7 Paharalchuk Uliana 1251 1 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Liavonava Yuliya 1364 4 1 - 0 3 Borovikova Marija 1439 3
2 6 Dorashava Viktoryia 1282 4 1 - 0 3 Kaliadzich Ksenija 1201 10
3 8 Shahazizyan Milena 1247 3 ½ - ½ 3 Norman Kseniya 1538 2
4 9 Liaskovich Rada 1230 2 1 - 0 2 Andrukhovich Elizaveta 1542 1
5 7 Paharalchuk Uliana 1251 2 1 - 0 2 Skybar Alesya 0 11
6 5 Stambrouskaya Maryia 1362 2 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Liavonava Yuliya 1364 5 1 - 0 Shahazizyan Milena 1247 8
2 5 Stambrouskaya Maryia 1362 3 0 - 1 5 Dorashava Viktoryia 1282 6
3 2 Norman Kseniya 1538 ½ - ½ 3 Liaskovich Rada 1230 9
4 3 Borovikova Marija 1439 3 1 - 0 3 Paharalchuk Uliana 1251 7
5 11 Skybar Alesya 0 2 0 - 1 3 Kaliadzich Ksenija 1201 10
6 1 Andrukhovich Elizaveta 1542 2 1 bye

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Dorashava Viktoryia 1282 6 1 - 0 4 Borovikova Marija 1439 3
2 10 Kaliadzich Ksenija 1201 4 0 - 1 4 Norman Kseniya 1538 2
3 9 Liaskovich Rada 1230 1 - 0 3 Paharalchuk Uliana 1251 7
4 8 Shahazizyan Milena 1247 1 - 0 2 Skybar Alesya 0 11
5 1 Andrukhovich Elizaveta 1542 3 1 - 0 3 Stambrouskaya Maryia 1362 5
6 4 Liavonava Yuliya 1364 6 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo EloN Club/City Pts.  Des 1 
1 4 Liavonava Yuliya BLR 1364 1800 ГО-г. Гомель 7,0 33,5
2 6 Dorashava Viktoryia BLR 1282 1800 ГО-г. Гомель 7,0 27,5
3 2 Norman Kseniya BLR 1538 2000 ГР-г. Гродно, УО "ГГОДТДМ" 5,0 31,5
4 9 Liaskovich Rada BLR 1230 1800 БР-г. Пинск, СДЮШОР №2 4,5 28,0
5 8 Shahazizyan Milena BLR 1247 1800 г. Минск, РЦОПШШ 4,5 26,0
6 1 Andrukhovich Elizaveta BLR 1542 2000 ГО-г. Светлогорск, СДЮШОР №4 4,0 33,0
7 10 Kaliadzich Ksenija BLR 1201 1800 БР-г. Кобрин, КСДЮШОР 4,0 32,0
8 3 Borovikova Marija BLR 1439 1800 г. Минск, РЦОПШШ 4,0 31,0
9 7 Paharalchuk Uliana BLR 1251 1600 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 3,0 28,5
10 5 Stambrouskaya Maryia BLR 1362 1800 МО-г. Могилев, МОСДЮШОР 3,0 27,5
11 11 Skybar Alesya BLR 0 1600 ГО-г. Калинковичи 2,0 30,0