Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет M12 Rapid

Chess tournament overview

Country: Belarus
Tournament date: 2021-08-21 to 2021-08-22
Tournament place: Гродно (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament
Main referee: Росихин И.С.

Schedule: Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет M12 Rapid

Round Date Time
1 2021/08/21 10.00
2 2021/08/21 11.00
3 2021/08/21 12.00
4 2021/08/21 14.30
5 2021/08/21 15.30
6 2021/08/21 16.30
7 2021/08/22 09.00
8 2021/08/22 10.00
9 2021/08/22 11.00

Players registered in Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет M12 Rapid

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 BLR Hvozdz Aliaksandr 1599 1800 -5
2 BLR Dziarkach Aliaksandr 1591 2000 -21
3 BLR Shydlouski Artsiom 1520 1800 -11
4 BLR Rudnev Andrei 1518 1800 -17
5 BLR Naumovich Dzmitry 1482 1800 -45
6 BLR Navumenka Makar 1439 1800 -66
7 BLR Timoshenko Anton 1439 1800 -34
8 BLR Patapovich Mitrafan 1423 1800 -18
9 BLR Makarevich Dzmitry 1422 1800 -9
10 BLR Pasiashnichenka Dzmitry 1397 1800 -15
11 BLR Shuliak Zakhar 1346 1800 -13
12 BLR Chislov Sergey 1342 1600 -35
13 BLR Novikau Mikita 1341 1800 -20
14 BLR Kisliak Tsimur 1322 1800 10
15 BLR Krauchonak Miraslau 1285 1800 -3
16 BLR Yemelyanau Zakhar 1270 1800 -4
17 BLR Nasenya Matvei 1259 1800 18
18 BLR Lippa Evgeniy 1243 1600 -4
19 BLR Petrasian Artur 1236 1800 50
20 BLR Haurushyn Stsiapan 1223 1800 -20
21 BLR Khaustovich Dzmitry 1197 1800 -19
22 BLR Yarotski Aliaksei 1165 1800 15
23 BLR Sidorenja Radion 1160 1800 124
24 BLR Bas Marsel 1147 1600 -5
25 BLR Naumov Sergey 1147 1800 -12
26 BLR Kuzmitski Yahor 1144 1800 -10
27 BLR Guryev Yan 1142 1800 74
28 BLR Dzenisenia Mikhail. 1133 1800 51
29 BLR Saliuk Aliaksandr 1104 1600 -24
30 BLR Karzhov Artem 1092 1600 44
31 BLR Mazanik Mikita 1077 1800 -6
32 BLR Haladziuk Uladzislau 1076 1600 -23
33 BLR Viartsinski Savely 1049 1600 -10
34 BLR Karpinski Mikhail 1045 1800 62
35 BLR Babeikin Kiryl 0 1600 0
36 BLR Blokhin Kiryl 0 1600 0
37 BLR Elyashevich Zakhar 0 1400 0
38 BLR Ermakovich Evgeny 0 1800 0
39 BLR Luhinin Maksim 0 1600 0
40 BLR Mrishchuk Volodymyr 0 1800 0
41 BLR Shliakhtsionak Viktar 0 1400 0
42 BLR Yarets Andrey 0 1400 0
43 BLR Zhylchyk Mark 0 1400 0
44 Yarets Andrey 0 0 0
45 Zhylchyk Mark 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 BLR Hvozdz Aliaksandr 1599 1800 -5
2 BLR Dziarkach Aliaksandr 1591 2000 -21
3 BLR Shydlouski Artsiom 1520 1800 -11
4 BLR Rudnev Andrei 1518 1800 -17
5 BLR Naumovich Dzmitry 1482 1800 -45
6 BLR Navumenka Makar 1439 1800 -66
7 BLR Timoshenko Anton 1439 1800 -34
8 BLR Patapovich Mitrafan 1423 1800 -18
9 BLR Makarevich Dzmitry 1422 1800 -9
10 BLR Pasiashnichenka Dzmitry 1397 1800 -15
11 BLR Shuliak Zakhar 1346 1800 -13
12 BLR Chislov Sergey 1342 1600 -35
13 BLR Novikau Mikita 1341 1800 -20
14 BLR Kisliak Tsimur 1322 1800 10
15 BLR Krauchonak Miraslau 1285 1800 -3
16 BLR Yemelyanau Zakhar 1270 1800 -4
17 BLR Nasenya Matvei 1259 1800 18
18 BLR Lippa Evgeniy 1243 1600 -4
19 BLR Petrasian Artur 1236 1800 50
20 BLR Haurushyn Stsiapan 1223 1800 -20
21 BLR Khaustovich Dzmitry 1197 1800 -19
22 BLR Yarotski Aliaksei 1165 1800 15
23 BLR Sidorenja Radion 1160 1800 124
24 BLR Bas Marsel 1147 1600 -5
25 BLR Naumov Sergey 1147 1800 -12
26 BLR Kuzmitski Yahor 1144 1800 -10
27 BLR Guryev Yan 1142 1800 74
28 BLR Dzenisenia Mikhail. 1133 1800 51
29 BLR Saliuk Aliaksandr 1104 1600 -24
30 BLR Karzhov Artem 1092 1600 44
31 BLR Mazanik Mikita 1077 1800 -6
32 BLR Haladziuk Uladzislau 1076 1600 -23
33 BLR Viartsinski Savely 1049 1600 -10
34 BLR Karpinski Mikhail 1045 1800 62
35 BLR Babeikin Kiryl 0 1600 0
36 BLR Blokhin Kiryl 0 1600 0
37 BLR Elyashevich Zakhar 0 1400 0
38 BLR Ermakovich Evgeny 0 1800 0
39 BLR Luhinin Maksim 0 1600 0
40 BLR Mrishchuk Volodymyr 0 1800 0
41 BLR Shliakhtsionak Viktar 0 1400 0
42 BLR Yarets Andrey 0 1400 0
43 BLR Zhylchyk Mark 0 1400 0
44 Yarets Andrey 0 0 0
45 Zhylchyk Mark 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Hvozdz Aliaksandr 13523899 BLR 1599 г. Минск, СДЮШОР
2 Dziarkach Aliaksandr 13520652 BLR 1591 ГО-г. Гомель
3 Shydlouski Artsiom 13522523 BLR 1520 г. Минск, РЦОПШШ
4 Rudnev Andrei 13519778 BLR 1518 г. Минск, РЦОПШШ
5 Naumovich Dzmitry 13530038 BLR 1482 *ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero"
6 Navumenka Makar 13520814 BLR 1439 ВИ-г. Орша
7 Timoshenko Anton 13530224 BLR 1439 БР-г. Барановичи
8 Patapovich Mitrafan 13520890 BLR 1423 г. Минск, РЦОПШШ
9 Makarevich Dzmitry 13521136 BLR 1422 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
10 Pasiashnichenka Dzmitry 13524151 BLR 1397 МО-г. Бобруйск, МОСДЮШОР
11 Shuliak Zakhar 13523694 BLR 1346 ВИ-г. Орша
12 Chislov Sergey 13523040 BLR 1342 г. Минск, Московский ФОЦ
13 Novikau Mikita 13523570 BLR 1341 ГО-г. Светлогорск, СДЮШОР №4
14 Kisliak Tsimur 13521071 BLR 1322 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
15 Krauchonak Miraslau 13523244 BLR 1285 ГО-г. Гомель
16 Yemelyanau Zakhar 13527703 BLR 1270 МИ- Вилейский р-н
17 Nasenya Matvei 13530470 BLR 1259 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
18 Lippa Evgeniy 13521667 BLR 1243 г. Минск, Школа Шахмат
19 Petrasian Artur 13523740 BLR 1236 ВИ-г. Орша
20 Haurushyn Stsiapan 13519590 BLR 1223 г. Минск, СДЮШОР
21 Khaustovich Dzmitry 13526049 BLR 1197 г. Минск, Школа Шахмат
22 Yarotski Aliaksei 13520270 BLR 1165 г. Минск, СДЮШОР
23 Sidorenja Radion 13527100 BLR 1160 БР-г. Барановичи
24 Bas Marsel 13530321 BLR 1147 *г. Минск, РЦОПШШ
25 Naumov Sergey 13522744 BLR 1147 г. Минск, СДЮШОР
26 Kuzmitski Yahor 13524020 BLR 1144 БР-г. Кобрин, КСДЮШОР
27 Guryev Yan 13527860 BLR 1142 МИ-Минский р-н СДЮШОР
28 Dzenisenia Mikhail. 13524836 BLR 1133 г. Минск, РЦОПШШ
29 Saliuk Aliaksandr 13527827 BLR 1104 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
30 Karzhov Artem 13526758 BLR 1092 г. Минск, Шахматный дом
31 Mazanik Mikita 13525352 BLR 1077 г. Минск, СДЮШОР
32 Haladziuk Uladzislau 13523414 BLR 1076 *БР-г. Кобрин, КСДЮШОР
33 Viartsinski Savely 13521870 BLR 1049 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
34 Karpinski Mikhail 13523120 BLR 1045 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
35 Babeikin Kiryl 13527428 BLR 0 г. Минск, Школа Шахмат
36 Blokhin Kiryl 13525425 BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
37 Elyashevich Zakhar 13528114 BLR 0 г. Минск, СДЮШОР, Форпост
38 Ermakovich Evgeny 13521829 BLR 0 БР-г. Пинск, СДЮШОР №2
39 Luhinin Maksim 13525255 BLR 0 ГР-г. Гродно, УО "ГГОДТДМ"
40 Mrishchuk Volodymyr 13527380 BLR 0 *ГР-г. Гродно, ШШ "Дабкус"
41 Shliakhtsionak Viktar 13528734 BLR 0 МИ- ШК «ШахиМатыПаты»
42 Yarets Andrey BLR 0 ГО-г. Калинковичи
43 Zhylchyk Mark BLR 0 МИ-г. Пуховичи, ЦДТиМ «Свiтанак»

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Hvozdz Aliaksandr 1599 0 1 - 0 0 Yarotski Aliaksei 1165 22
2 23 Sidorenja Radion 1160 0 1 - 0 0 Dziarkach Aliaksandr 1591 2
3 3 Shydlouski Artsiom 1520 0 1 - 0 0 Bas Marsel 1147 24
4 25 Naumov Sergey 1147 0 0 - 1 0 Rudnev Andrei 1518 4
5 5 Naumovich Dzmitry 1482 0 1 - 0 0 Kuzmitski Yahor 1144 26
6 27 Guryev Yan 1142 0 1 - 0 0 Navumenka Makar 1439 6
7 7 Timoshenko Anton 1439 0 1 - 0 0 Dzenisenia Mikhail. 1133 28
8 29 Saliuk Aliaksandr 1104 0 0 - 1 0 Patapovich Mitrafan 1423 8
9 9 Makarevich Dzmitry 1422 0 1 - 0 0 Mazanik Mikita 1077 31
10 32 Haladziuk Uladzislau 1076 0 0 - 1 0 Pasiashnichenka Dzmitry 1397 10
11 11 Shuliak Zakhar 1346 0 1 - 0 0 Viartsinski Savely 1049 33
12 34 Karpinski Mikhail 1045 0 1 - 0 0 Chislov Sergey 1342 12
13 13 Novikau Mikita 1341 0 ½ - ½ 0 Babeikin Kiryl 0 35
14 36 Blokhin Kiryl 0 0 0 - 1 0 Kisliak Tsimur 1322 14
15 15 Krauchonak Miraslau 1285 0 ½ - ½ 0 Karzhov Artem 1092 30
16 37 Elyashevich Zakhar 0 0 0 - 1 0 Yemelyanau Zakhar 1270 16
17 17 Nasenya Matvei 1259 0 1 - 0 0 Ermakovich Evgeny 0 38
18 39 Luhinin Maksim 0 0 0 - 1 0 Lippa Evgeniy 1243 18
19 19 Petrasian Artur 1236 0 1 - 0 0 Mrishchuk Volodymyr 0 40
20 41 Shliakhtsionak Viktar 0 0 0 - 1 0 Haurushyn Stsiapan 1223 20
21 21 Khaustovich Dzmitry 1197 0 ½ - ½ 0 Yarets Andrey 0 42
22 43 Zhylchyk Mark 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 14 Kisliak Tsimur 1322 1 0 - 1 1 Hvozdz Aliaksandr 1599 1
2 16 Yemelyanau Zakhar 1270 1 0 - 1 1 Shydlouski Artsiom 1520 3
3 4 Rudnev Andrei 1518 1 1 - 0 1 Nasenya Matvei 1259 17
4 18 Lippa Evgeniy 1243 1 ½ - ½ 1 Naumovich Dzmitry 1482 5
5 19 Petrasian Artur 1236 1 1 - 0 1 Timoshenko Anton 1439 7
6 8 Patapovich Mitrafan 1423 1 ½ - ½ 1 Sidorenja Radion 1160 23
7 20 Haurushyn Stsiapan 1223 1 0 - 1 1 Makarevich Dzmitry 1422 9
8 10 Pasiashnichenka Dzmitry 1397 1 0 - 1 1 Guryev Yan 1142 27
9 43 Zhylchyk Mark 0 1 0 - 1 1 Shuliak Zakhar 1346 11
10 30 Karzhov Artem 1092 ½ 1 - 0 1 Karpinski Mikhail 1045 34
11 42 Yarets Andrey 0 ½ 0 - 1 ½ Novikau Mikita 1341 13
12 35 Babeikin Kiryl 0 ½ ½ - ½ ½ Krauchonak Miraslau 1285 15
13 2 Dziarkach Aliaksandr 1591 0 1 - 0 ½ Khaustovich Dzmitry 1197 21
14 6 Navumenka Makar 1439 0 ½ - ½ 0 Mazanik Mikita 1077 31
15 12 Chislov Sergey 1342 0 1 - 0 0 Haladziuk Uladzislau 1076 32
16 22 Yarotski Aliaksei 1165 0 0 - 1 0 Blokhin Kiryl 0 36
17 24 Bas Marsel 1147 0 1 - 0 0 Elyashevich Zakhar 0 37
18 33 Viartsinski Savely 1049 0 ½ - ½ 0 Naumov Sergey 1147 25
19 26 Kuzmitski Yahor 1144 0 ½ - ½ 0 Luhinin Maksim 0 39
20 28 Dzenisenia Mikhail. 1133 0 1 - 0 0 Shliakhtsionak Viktar 0 41
21 38 Ermakovich Evgeny 0 0 1 - 0 0 Saliuk Aliaksandr 1104 29
22 40 Mrishchuk Volodymyr 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Hvozdz Aliaksandr 1599 2 ½ - ½ 2 Makarevich Dzmitry 1422 9
2 3 Shydlouski Artsiom 1520 2 0 - 1 2 Petrasian Artur 1236 19
3 11 Shuliak Zakhar 1346 2 ½ - ½ 2 Rudnev Andrei 1518 4
4 27 Guryev Yan 1142 2 1 - 0 Patapovich Mitrafan 1423 8
5 5 Naumovich Dzmitry 1482 0 - 1 Karzhov Artem 1092 30
6 13 Novikau Mikita 1341 0 - 1 Lippa Evgeniy 1243 18
7 23 Sidorenja Radion 1160 1 - 0 1 Pasiashnichenka Dzmitry 1397 10
8 24 Bas Marsel 1147 1 0 - 1 1 Dziarkach Aliaksandr 1591 2
9 7 Timoshenko Anton 1439 1 1 - 0 1 Babeikin Kiryl 0 35
10 28 Dzenisenia Mikhail. 1133 1 1 - 0 1 Chislov Sergey 1342 12
11 34 Karpinski Mikhail 1045 1 ½ - ½ 1 Kisliak Tsimur 1322 14
12 15 Krauchonak Miraslau 1285 1 0 - 1 1 Ermakovich Evgeny 0 38
13 36 Blokhin Kiryl 0 1 0 - 1 1 Yemelyanau Zakhar 1270 16
14 17 Nasenya Matvei 1259 1 1 - 0 1 Zhylchyk Mark 0 43
15 40 Mrishchuk Volodymyr 0 1 0 - 1 1 Haurushyn Stsiapan 1223 20
16 39 Luhinin Maksim 0 ½ 0 - 1 ½ Navumenka Makar 1439 6
17 21 Khaustovich Dzmitry 1197 ½ 1 - 0 ½ Viartsinski Savely 1049 33
18 25 Naumov Sergey 1147 ½ 1 - 0 ½ Yarets Andrey 0 42
19 31 Mazanik Mikita 1077 ½ ½ - ½ ½ Kuzmitski Yahor 1144 26
20 32 Haladziuk Uladzislau 1076 0 0 - 1 0 Yarotski Aliaksei 1165 22
21 29 Saliuk Aliaksandr 1104 0 1 - 0 0 Elyashevich Zakhar 0 37
22 41 Shliakhtsionak Viktar 0 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 19 Petrasian Artur 1236 3 1 - 0 3 Guryev Yan 1142 27
2 18 Lippa Evgeniy 1243 0 - 1 Hvozdz Aliaksandr 1599 1
3 4 Rudnev Andrei 1518 0 - 1 Sidorenja Radion 1160 23
4 9 Makarevich Dzmitry 1422 1 - 0 Shuliak Zakhar 1346 11
5 30 Karzhov Artem 1092 0 - 1 2 Shydlouski Artsiom 1520 3
6 2 Dziarkach Aliaksandr 1591 2 1 - 0 2 Nasenya Matvei 1259 17
7 20 Haurushyn Stsiapan 1223 2 0 - 1 2 Timoshenko Anton 1439 7
8 16 Yemelyanau Zakhar 1270 2 ½ - ½ 2 Dzenisenia Mikhail. 1133 28
9 38 Ermakovich Evgeny 0 2 ½ - ½ Naumovich Dzmitry 1482 5
10 6 Navumenka Makar 1439 1 - 0 Khaustovich Dzmitry 1197 21
11 8 Patapovich Mitrafan 1423 1 - 0 Karpinski Mikhail 1045 34
12 14 Kisliak Tsimur 1322 1 - 0 Novikau Mikita 1341 13
13 12 Chislov Sergey 1342 1 1 - 0 Naumov Sergey 1147 25
14 10 Pasiashnichenka Dzmitry 1397 1 1 - 0 1 Blokhin Kiryl 0 36
15 31 Mazanik Mikita 1077 1 0 - 1 1 Krauchonak Miraslau 1285 15
16 22 Yarotski Aliaksei 1165 1 0 - 1 1 Mrishchuk Volodymyr 0 40
17 35 Babeikin Kiryl 0 1 ½ - ½ 1 Bas Marsel 1147 24
18 26 Kuzmitski Yahor 1144 1 ½ - ½ 1 Shliakhtsionak Viktar 0 41
19 43 Zhylchyk Mark 0 1 0 - 1 1 Saliuk Aliaksandr 1104 29
20 33 Viartsinski Savely 1049 ½ 0 - 1 ½ Luhinin Maksim 0 39
21 42 Yarets Andrey 0 ½ ½ - ½ 0 Haladziuk Uladzislau 1076 32
22 37 Elyashevich Zakhar 0 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Hvozdz Aliaksandr 1599 ½ - ½ 4 Petrasian Artur 1236 19
2 23 Sidorenja Radion 1160 1 - 0 Makarevich Dzmitry 1422 9
3 7 Timoshenko Anton 1439 3 ½ - ½ 3 Dziarkach Aliaksandr 1591 2
4 3 Shydlouski Artsiom 1520 3 ½ - ½ 3 Guryev Yan 1142 27
5 16 Yemelyanau Zakhar 1270 ½ - ½ Rudnev Andrei 1518 4
6 18 Lippa Evgeniy 1243 1 - 0 Navumenka Makar 1439 6
7 28 Dzenisenia Mikhail. 1133 0 - 1 Patapovich Mitrafan 1423 8
8 11 Shuliak Zakhar 1346 1 - 0 Karzhov Artem 1092 30
9 38 Ermakovich Evgeny 0 1 - 0 Kisliak Tsimur 1322 14
10 5 Naumovich Dzmitry 1482 2 1 - 0 2 Nasenya Matvei 1259 17
11 29 Saliuk Aliaksandr 1104 2 0 - 1 2 Pasiashnichenka Dzmitry 1397 10
12 40 Mrishchuk Volodymyr 0 2 0 - 1 2 Chislov Sergey 1342 12
13 15 Krauchonak Miraslau 1285 2 1 - 0 2 Haurushyn Stsiapan 1223 20
14 13 Novikau Mikita 1341 0 - 1 Kuzmitski Yahor 1144 26
15 21 Khaustovich Dzmitry 1197 0 - 1 Karpinski Mikhail 1045 34
16 41 Shliakhtsionak Viktar 0 0 - 1 Bas Marsel 1147 24
17 25 Naumov Sergey 1147 0 - 1 Babeikin Kiryl 0 35
18 39 Luhinin Maksim 0 1 - 0 1 Yarotski Aliaksei 1165 22
19 37 Elyashevich Zakhar 0 1 0 - 1 1 Mazanik Mikita 1077 31
20 36 Blokhin Kiryl 0 1 0 - 1 1 Yarets Andrey 0 42
21 32 Haladziuk Uladzislau 1076 ½ 1 - 0 1 Zhylchyk Mark 0 43
22 33 Viartsinski Savely 1049 ½ 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 19 Petrasian Artur 1236 0 - 1 Sidorenja Radion 1160 23
2 2 Dziarkach Aliaksandr 1591 ½ - ½ 4 Hvozdz Aliaksandr 1599 1
3 11 Shuliak Zakhar 1346 0 - 1 Shydlouski Artsiom 1520 3
4 27 Guryev Yan 1142 1 - 0 Timoshenko Anton 1439 7
5 8 Patapovich Mitrafan 1423 1 - 0 Lippa Evgeniy 1243 18
6 9 Makarevich Dzmitry 1422 1 - 0 Ermakovich Evgeny 0 38
7 4 Rudnev Andrei 1518 3 1 - 0 3 Krauchonak Miraslau 1285 15
8 12 Chislov Sergey 1342 3 0 - 1 3 Naumovich Dzmitry 1482 5
9 10 Pasiashnichenka Dzmitry 1397 3 1 - 0 3 Yemelyanau Zakhar 1270 16
10 6 Navumenka Makar 1439 0 - 1 Dzenisenia Mikhail. 1133 28
11 14 Kisliak Tsimur 1322 1 - 0 Karzhov Artem 1092 30
12 24 Bas Marsel 1147 ½ - ½ Luhinin Maksim 0 39
13 34 Karpinski Mikhail 1045 1 - 0 Kuzmitski Yahor 1144 26
14 17 Nasenya Matvei 1259 2 1 - 0 Babeikin Kiryl 0 35
15 20 Haurushyn Stsiapan 1223 2 ½ - ½ 2 Saliuk Aliaksandr 1104 29
16 42 Yarets Andrey 0 2 0 - 1 2 Mrishchuk Volodymyr 0 40
17 31 Mazanik Mikita 1077 2 0 - 1 Novikau Mikita 1341 13
18 41 Shliakhtsionak Viktar 0 0 - 1 Naumov Sergey 1147 25
19 33 Viartsinski Savely 1049 ½ - ½ Haladziuk Uladzislau 1076 32
20 43 Zhylchyk Mark 0 1 0 - 1 Khaustovich Dzmitry 1197 21
21 22 Yarotski Aliaksei 1165 1 0 - 1 1 Elyashevich Zakhar 0 37
22 36 Blokhin Kiryl 0 1 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 23 Sidorenja Radion 1160 1 - 0 Guryev Yan 1142 27
2 1 Hvozdz Aliaksandr 1599 1 - 0 Patapovich Mitrafan 1423 8
3 3 Shydlouski Artsiom 1520 1 - 0 Makarevich Dzmitry 1422 9
4 4 Rudnev Andrei 1518 4 ½ - ½ Petrasian Artur 1236 19
5 5 Naumovich Dzmitry 1482 4 0 - 1 4 Dziarkach Aliaksandr 1591 2
6 7 Timoshenko Anton 1439 ½ - ½ 4 Pasiashnichenka Dzmitry 1397 10
7 38 Ermakovich Evgeny 0 0 - 1 Shuliak Zakhar 1346 11
8 28 Dzenisenia Mikhail. 1133 1 - 0 Kisliak Tsimur 1322 14
9 18 Lippa Evgeniy 1243 0 - 1 Karpinski Mikhail 1045 34
10 39 Luhinin Maksim 0 3 0 - 1 3 Chislov Sergey 1342 12
11 15 Krauchonak Miraslau 1285 3 0 - 1 3 Nasenya Matvei 1259 17
12 16 Yemelyanau Zakhar 1270 3 1 - 0 3 Bas Marsel 1147 24
13 40 Mrishchuk Volodymyr 0 3 0 - 1 Navumenka Makar 1439 6
14 13 Novikau Mikita 1341 1 - 0 Saliuk Aliaksandr 1104 29
15 26 Kuzmitski Yahor 1144 0 - 1 Haurushyn Stsiapan 1223 20
16 35 Babeikin Kiryl 0 0 - 1 Khaustovich Dzmitry 1197 21
17 30 Karzhov Artem 1092 1 - 0 Naumov Sergey 1147 25
18 42 Yarets Andrey 0 2 0 - 1 2 Mazanik Mikita 1077 31
19 32 Haladziuk Uladzislau 1076 2 1 - 0 2 Blokhin Kiryl 0 36
20 37 Elyashevich Zakhar 0 2 0 - 1 2 Viartsinski Savely 1049 33
21 43 Zhylchyk Mark 0 1 ½ - ½ Shliakhtsionak Viktar 0 41
22 22 Yarotski Aliaksei 1165 1 1 bye

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Hvozdz Aliaksandr 1599 ½ - ½ Sidorenja Radion 1160 23
2 2 Dziarkach Aliaksandr 1591 5 0 - 1 Shydlouski Artsiom 1520 3
3 8 Patapovich Mitrafan 1423 1 - 0 5 Petrasian Artur 1236 19
4 27 Guryev Yan 1142 0 - 1 Rudnev Andrei 1518 4
5 9 Makarevich Dzmitry 1422 ½ - ½ Dzenisenia Mikhail. 1133 28
6 10 Pasiashnichenka Dzmitry 1397 1 - 0 Shuliak Zakhar 1346 11
7 34 Karpinski Mikhail 1045 ½ - ½ 4 Naumovich Dzmitry 1482 5
8 17 Nasenya Matvei 1259 4 1 - 0 4 Timoshenko Anton 1439 7
9 12 Chislov Sergey 1342 4 1 - 0 4 Yemelyanau Zakhar 1270 16
10 6 Navumenka Makar 1439 1 - 0 Ermakovich Evgeny 0 38
11 20 Haurushyn Stsiapan 1223 0 - 1 Novikau Mikita 1341 13
12 21 Khaustovich Dzmitry 1197 0 - 1 Kisliak Tsimur 1322 14
13 30 Karzhov Artem 1092 1 - 0 Lippa Evgeniy 1243 18
14 33 Viartsinski Savely 1049 3 0 - 1 3 Krauchonak Miraslau 1285 15
15 24 Bas Marsel 1147 3 1 - 0 3 Haladziuk Uladzislau 1076 32
16 31 Mazanik Mikita 1077 3 1 - 0 3 Mrishchuk Volodymyr 0 40
17 25 Naumov Sergey 1147 0 - 1 3 Luhinin Maksim 0 39
18 26 Kuzmitski Yahor 1144 0 - 1 Babeikin Kiryl 0 35
19 29 Saliuk Aliaksandr 1104 0 - 1 2 Yarotski Aliaksei 1165 22
20 41 Shliakhtsionak Viktar 0 2 1 - 0 2 Elyashevich Zakhar 0 37
21 36 Blokhin Kiryl 0 2 1 - 0 Zhylchyk Mark 0 43
22 42 Yarets Andrey 0 2 1 bye

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 23 Sidorenja Radion 1160 7 1 - 0 Shydlouski Artsiom 1520 3
2 10 Pasiashnichenka Dzmitry 1397 0 - 1 6 Hvozdz Aliaksandr 1599 1
3 4 Rudnev Andrei 1518 1 - 0 Patapovich Mitrafan 1423 8
4 28 Dzenisenia Mikhail. 1133 5 0 - 1 5 Dziarkach Aliaksandr 1591 2
5 34 Karpinski Mikhail 1045 5 0 - 1 5 Makarevich Dzmitry 1422 9
6 19 Petrasian Artur 1236 5 1 - 0 5 Chislov Sergey 1342 12
7 11 Shuliak Zakhar 1346 ½ - ½ 5 Nasenya Matvei 1259 17
8 5 Naumovich Dzmitry 1482 0 - 1 Guryev Yan 1142 27
9 14 Kisliak Tsimur 1322 1 - 0 Navumenka Makar 1439 6
10 13 Novikau Mikita 1341 1 - 0 Karzhov Artem 1092 30
11 7 Timoshenko Anton 1439 4 1 - 0 4 Bas Marsel 1147 24
12 15 Krauchonak Miraslau 1285 4 ½ - ½ 4 Luhinin Maksim 0 39
13 16 Yemelyanau Zakhar 1270 4 1 - 0 4 Mazanik Mikita 1077 31
14 18 Lippa Evgeniy 1243 ½ - ½ Khaustovich Dzmitry 1197 21
15 35 Babeikin Kiryl 0 ½ - ½ Haurushyn Stsiapan 1223 20
16 38 Ermakovich Evgeny 0 1 - 0 3 Viartsinski Savely 1049 33
17 22 Yarotski Aliaksei 1165 3 0 - 1 3 Yarets Andrey 0 42
18 32 Haladziuk Uladzislau 1076 3 0 - 1 3 Shliakhtsionak Viktar 0 41
19 40 Mrishchuk Volodymyr 0 3 1 - 0 3 Blokhin Kiryl 0 36
20 29 Saliuk Aliaksandr 1104 0 - 1 Naumov Sergey 1147 25
21 37 Elyashevich Zakhar 0 2 1 - 0 Zhylchyk Mark 0 43
22 26 Kuzmitski Yahor 1144 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 23 Sidorenja Radion BLR 1160 БР-г. Барановичи 8,0 49,0 54,5 48,25
2 1 Hvozdz Aliaksandr BLR 1599 г. Минск, СДЮШОР 7,0 46,5 49,0 36,00
3 3 Shydlouski Artsiom BLR 1520 г. Минск, РЦОПШШ 6,5 46,0 50,0 33,25
4 4 Rudnev Andrei BLR 1518 г. Минск, РЦОПШШ 6,5 45,0 48,5 32,50
5 19 Petrasian Artur BLR 1236 ВИ-г. Орша 6,0 49,0 52,5 32,25
6 2 Dziarkach Aliaksandr BLR 1591 ГО-г. Гомель 6,0 45,5 49,5 29,00
7 9 Makarevich Dzmitry BLR 1422 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 6,0 45,0 49,0 28,50
8 27 Guryev Yan BLR 1142 МИ-Минский р-н СДЮШОР 5,5 47,5 52,0 28,25
9 8 Patapovich Mitrafan BLR 1423 г. Минск, РЦОПШШ 5,5 47,0 49,5 26,50
10 10 Pasiashnichenka Dzmitry BLR 1397 МО-г. Бобруйск, МОСДЮШОР 5,5 41,0 43,5 20,50
11 14 Kisliak Tsimur BLR 1322 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 5,5 40,0 42,5 23,50
12 17 Nasenya Matvei BLR 1259 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 5,5 40,0 41,0 21,50
13 13 Novikau Mikita BLR 1341 ГО-г. Светлогорск, СДЮШОР №4 5,5 32,5 35,0 20,50
14 28 Dzenisenia Mikhail. BLR 1133 г. Минск, РЦОПШШ 5,0 42,5 46,0 24,00
15 7 Timoshenko Anton BLR 1439 БР-г. Барановичи 5,0 41,5 45,5 22,75
16 11 Shuliak Zakhar BLR 1346 ВИ-г. Орша 5,0 41,5 42,5 18,50
17 34 Karpinski Mikhail BLR 1045 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 5,0 39,0 42,0 21,00
18 16 Yemelyanau Zakhar BLR 1270 МИ- Вилейский р-н 5,0 39,0 41,5 18,75
19 12 Chislov Sergey BLR 1342 г. Минск, Московский ФОЦ 5,0 37,0 40,0 19,50
20 30 Karzhov Artem BLR 1092 г. Минск, Шахматный дом 4,5 40,5 44,0 19,25
21 5 Naumovich Dzmitry BLR 1482 *ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero" 4,5 40,0 43,0 20,25
22 38 Ermakovich Evgeny BLR 0 БР-г. Пинск, СДЮШОР №2 4,5 38,0 40,5 17,25
23 15 Krauchonak Miraslau BLR 1285 ГО-г. Гомель 4,5 37,5 40,0 17,00
24 6 Navumenka Makar BLR 1439 ВИ-г. Орша 4,5 37,0 40,5 18,50
25 39 Luhinin Maksim BLR 0 ГР-г. Гродно, УО "ГГОДТДМ" 4,5 31,0 33,5 14,25
26 18 Lippa Evgeniy BLR 1243 г. Минск, Школа Шахмат 4,0 41,0 45,0 18,75
27 24 Bas Marsel BLR 1147 *г. Минск, РЦОПШШ 4,0 37,5 40,0 13,25
28 35 Babeikin Kiryl BLR 0 г. Минск, Школа Шахмат 4,0 36,0 39,0 15,50
29 31 Mazanik Mikita BLR 1077 г. Минск, СДЮШОР 4,0 35,5 38,0 13,25
30 20 Haurushyn Stsiapan BLR 1223 г. Минск, СДЮШОР 4,0 35,0 37,5 13,25
31 21 Khaustovich Dzmitry BLR 1197 г. Минск, Школа Шахмат 4,0 35,0 36,0 11,25
32 40 Mrishchuk Volodymyr BLR 0 *ГР-г. Гродно, ШШ "Дабкус" 4,0 33,0 35,5 12,00
33 42 Yarets Andrey BLR 0 ГО-г. Калинковичи 4,0 28,5 31,0 11,00
34 41 Shliakhtsionak Viktar BLR 0 МИ- ШК «ШахиМатыПаты» 4,0 28,0 29,0 10,50
35 26 Kuzmitski Yahor BLR 1144 БР-г. Кобрин, КСДЮШОР 3,5 35,0 37,5 14,00
36 25 Naumov Sergey BLR 1147 г. Минск, СДЮШОР 3,5 34,0 36,5 10,75
37 33 Viartsinski Savely BLR 1049 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 3,0 31,5 34,0 8,25
38 36 Blokhin Kiryl BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 3,0 31,0 32,0 6,00
39 22 Yarotski Aliaksei BLR 1165 г. Минск, СДЮШОР 3,0 29,0 31,0 7,50
40 32 Haladziuk Uladzislau BLR 1076 *БР-г. Кобрин, КСДЮШОР 3,0 29,0 30,0 6,50
41 37 Elyashevich Zakhar BLR 0 г. Минск, СДЮШОР, Форпост 3,0 26,5 27,5 6,00
42 29 Saliuk Aliaksandr BLR 1104 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 2,5 33,5 34,5 5,50
43 43 Zhylchyk Mark BLR 0 МИ-г. Пуховичи, ЦДТиМ «Свiтанак» 1,5 30,0 32,5 5,75