Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет G12 Rapid

Chess tournament overview

Country: Belarus
Tournament date: 2021-08-21 to 2021-08-22
Tournament place: Гродно (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament
Main referee: Росихин И.С.

Schedule: Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет G12 Rapid

Round Date Time
1 2021/08/21 10.00
2 2021/08/21 11.00
3 2021/08/21 12.00
4 2021/08/21 14.30
5 2021/08/21 15.30
6 2021/08/21 16.30
7 2021/08/22 09.00
8 2021/08/22 10.00
9 2021/08/22 11.00

Players registered in Первенство Беларуси (блиц, рапид) до 12, 14, 16 лет G12 Rapid

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 BLR WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 1800 -9
2 BLR Matskevich Varvara 1331 1800 -2
3 BLR Sidorenja Milena 1331 2000 -2
4 BLR Ramanovich Maryia 1313 1600 -47
5 BLR Venskaya Nika 1302 1800 2
6 BLR Bendik Margarita 1294 2000 31
7 BLR Dzelnik Yana 1244 1800 -19
8 BLR Karpinskaya Aryna 1213 1800 -12
9 BLR Koishman Karina 1200 1800 1
10 BLR Obukhava Anastasiya 1158 1800 36
11 BLR Sakun Darya 1139 1800 -7
12 BLR Krotava Viktoryia 1137 1600 -2
13 BLR Zubaryk Maryia 1128 1800 19
14 BLR Marchenkova Varvara 1105 1600 8
15 BLR Karpenkava Palina 1102 1800 26
16 BLR Maliush Alisa 1086 1600 -24
17 BLR Bohush Kseniya 0 1400 0
18 BLR Gul Mariya 0 1600 0
19 BLR Hoika Liubou 0 1600 0
20 BLR Kozlovskaia Nataliya 0 1600 0
21 BLR Otchik Polina 0 1600 0
22 BLR Petrenko Tatsyana 0 1600 0
23 BLR Saliuk Maryia 0 1400 0
24 BLR Shmarovskaya Nadezhda 0 1400 0
25 BLR Siamionava Hanna 0 1800 0
26 BLR Trus Darya I 0 1400 0
27 BLR Zayats Alexandra 0 1600 0
28 BLR Zhukava Lizaveta 0 1600 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 BLR WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 1800 -9
2 BLR Matskevich Varvara 1331 1800 -2
3 BLR Sidorenja Milena 1331 2000 -2
4 BLR Ramanovich Maryia 1313 1600 -47
5 BLR Venskaya Nika 1302 1800 2
6 BLR Bendik Margarita 1294 2000 31
7 BLR Dzelnik Yana 1244 1800 -19
8 BLR Karpinskaya Aryna 1213 1800 -12
9 BLR Koishman Karina 1200 1800 1
10 BLR Obukhava Anastasiya 1158 1800 36
11 BLR Sakun Darya 1139 1800 -7
12 BLR Krotava Viktoryia 1137 1600 -2
13 BLR Zubaryk Maryia 1128 1800 19
14 BLR Marchenkova Varvara 1105 1600 8
15 BLR Karpenkava Palina 1102 1800 26
16 BLR Maliush Alisa 1086 1600 -24
17 BLR Bohush Kseniya 0 1400 0
18 BLR Gul Mariya 0 1600 0
19 BLR Hoika Liubou 0 1600 0
20 BLR Kozlovskaia Nataliya 0 1600 0
21 BLR Otchik Polina 0 1600 0
22 BLR Petrenko Tatsyana 0 1600 0
23 BLR Saliuk Maryia 0 1400 0
24 BLR Shmarovskaya Nadezhda 0 1400 0
25 BLR Siamionava Hanna 0 1800 0
26 BLR Trus Darya I 0 1400 0
27 BLR Zayats Alexandra 0 1600 0
28 BLR Zhukava Lizaveta 0 1600 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 WCM Zubkovskaya Ekaterina 13519310 BLR 1400 г. Минск, СДЮШОР
2 Matskevich Varvara 13523465 BLR 1331 г. Минск, СДЮШОР
3 Sidorenja Milena 13520920 BLR 1331 БР-г. Барановичи
4 Ramanovich Maryia 13526855 BLR 1313 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
5 Venskaya Nika 13523503 BLR 1302 г. Минск, РЦОПШШ
6 Bendik Margarita 13518534 BLR 1294 МО-г. Могилев, МОСДЮШОР
7 Dzelnik Yana 13524305 BLR 1244 г. Минск, РЦОПШШ
8 Karpinskaya Aryna 13523112 BLR 1213 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
9 Koishman Karina 13519352 BLR 1200 г. Минск, СДЮШОР
10 Obukhava Anastasiya 13521926 BLR 1158 ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero"
11 Sakun Darya 13527444 BLR 1139 ГО-г. Гомель
12 Krotava Viktoryia 13520830 BLR 1137 ГО-г. Калинковичи
13 Zubaryk Maryia 13521748 BLR 1128 г. Минск, Школа Шахмат
14 Marchenkova Varvara 13521578 BLR 1105 г. Минск, Школа Шахмат
15 Karpenkava Palina 13522710 BLR 1102 г. Минск, СДЮШОР
16 Maliush Alisa 13524461 BLR 1086 ГР-г. Гродно, ШШ "Ферзь"
17 Bohush Kseniya 13526405 BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Ферзь"
18 Gul Mariya BLR 0 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
19 Hoika Liubou 13525549 BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
20 Kozlovskaia Nataliya BLR 0 БР-г. Пинск, СДЮШОР №2
21 Otchik Polina 13527312 BLR 0 ГО-г. Калинковичи
22 Petrenko Tatsyana BLR 0 ГО-г. Речица
23 Saliuk Maryia 13527843 BLR 0 БР-г. Брест, СДЮШОР №7
24 Shmarovskaya Nadezhda BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Ферзь"
25 Siamionava Hanna 13526456 BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Ферзь"
26 Trus Darya I 13523198 BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"
27 Zayats Alexandra 13530380 BLR 0 БР-г. Кобрин, КСДЮШОР
28 Zhukava Lizaveta 13524992 BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер"

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 0 1 - 0 0 Karpenkava Palina 1102 15
2 16 Maliush Alisa 1086 0 0 - 1 0 Matskevich Varvara 1331 2
3 3 Sidorenja Milena 1331 0 + - - 0 Bohush Kseniya 0 17
4 18 Gul Mariya 0 0 0 - 1 0 Ramanovich Maryia 1313 4
5 5 Venskaya Nika 1302 0 1 - 0 0 Hoika Liubou 0 19
6 20 Kozlovskaia Nataliya 0 0 0 - 1 0 Bendik Margarita 1294 6
7 7 Dzelnik Yana 1244 0 1 - 0 0 Otchik Polina 0 21
8 22 Petrenko Tatsyana 0 0 0 - 1 0 Karpinskaya Aryna 1213 8
9 9 Koishman Karina 1200 0 1 - 0 0 Saliuk Maryia 0 23
10 24 Shmarovskaya Nadezhda 0 0 0 - 1 0 Obukhava Anastasiya 1158 10
11 11 Sakun Darya 1139 0 0 - 1 0 Siamionava Hanna 0 25
12 26 Trus Darya I 0 0 0 - 1 0 Krotava Viktoryia 1137 12
13 13 Zubaryk Maryia 1128 0 1 - 0 0 Zayats Alexandra 0 27
14 28 Zhukava Lizaveta 0 0 0 - 1 0 Marchenkova Varvara 1105 14

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Karpinskaya Aryna 1213 1 1 - 0 1 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 1
2 2 Matskevich Varvara 1331 1 ½ - ½ 1 Koishman Karina 1200 9
3 10 Obukhava Anastasiya 1158 1 0 - 1 1 Sidorenja Milena 1331 3
4 4 Ramanovich Maryia 1313 1 1 - 0 1 Krotava Viktoryia 1137 12
5 14 Marchenkova Varvara 1105 1 0 - 1 1 Venskaya Nika 1302 5
6 6 Bendik Margarita 1294 1 1 - 0 1 Zubaryk Maryia 1128 13
7 25 Siamionava Hanna 0 1 0 - 1 1 Dzelnik Yana 1244 7
8 21 Otchik Polina 0 0 1 - 0 0 Sakun Darya 1139 11
9 15 Karpenkava Palina 1102 0 1 - 0 0 Petrenko Tatsyana 0 22
10 23 Saliuk Maryia 0 0 ½ - ½ 0 Maliush Alisa 1086 16
11 24 Shmarovskaya Nadezhda 0 0 0 - 1 0 Gul Mariya 0 18
12 19 Hoika Liubou 0 0 1 - 0 0 Trus Darya I 0 26
13 27 Zayats Alexandra 0 0 0 - 1 0 Kozlovskaia Nataliya 0 20
14 28 Zhukava Lizaveta 0 0 1 bye
15 17 Bohush Kseniya 0 0 0 not paired

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Sidorenja Milena 1331 2 0 - 1 2 Bendik Margarita 1294 6
2 7 Dzelnik Yana 1244 2 1 - 0 2 Ramanovich Maryia 1313 4
3 5 Venskaya Nika 1302 2 1 - 0 2 Karpinskaya Aryna 1213 8
4 1 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 1 0 - 1 Matskevich Varvara 1331 2
5 9 Koishman Karina 1200 0 - 1 1 Obukhava Anastasiya 1158 10
6 12 Krotava Viktoryia 1137 1 1 - 0 1 Hoika Liubou 0 19
7 13 Zubaryk Maryia 1128 1 0 - 1 1 Otchik Polina 0 21
8 20 Kozlovskaia Nataliya 0 1 0 - 1 1 Marchenkova Varvara 1105 14
9 25 Siamionava Hanna 0 1 0 - 1 1 Karpenkava Palina 1102 15
10 18 Gul Mariya 0 1 0 - 1 1 Zhukava Lizaveta 0 28
11 16 Maliush Alisa 1086 ½ 1 - 0 0 Shmarovskaya Nadezhda 0 24
12 11 Sakun Darya 1139 0 1 - 0 ½ Saliuk Maryia 0 23
13 22 Petrenko Tatsyana 0 0 1 - 0 0 Zayats Alexandra 0 27
14 26 Trus Darya I 0 0 1 bye
15 17 Bohush Kseniya 0 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Bendik Margarita 1294 3 ½ - ½ 3 Venskaya Nika 1302 5
2 2 Matskevich Varvara 1331 1 - 0 3 Dzelnik Yana 1244 7
3 12 Krotava Viktoryia 1137 2 1 - 0 2 Sidorenja Milena 1331 3
4 4 Ramanovich Maryia 1313 2 0 - 1 2 Marchenkova Varvara 1105 14
5 8 Karpinskaya Aryna 1213 2 ½ - ½ 2 Karpenkava Palina 1102 15
6 10 Obukhava Anastasiya 1158 2 1 - 0 2 Zhukava Lizaveta 0 28
7 21 Otchik Polina 0 2 0 - 1 Koishman Karina 1200 9
8 13 Zubaryk Maryia 1128 1 1 - 0 Maliush Alisa 1086 16
9 20 Kozlovskaia Nataliya 0 1 0 - 1 1 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 1
10 22 Petrenko Tatsyana 0 1 0 - 1 1 Sakun Darya 1139 11
11 26 Trus Darya I 0 1 1 - 0 1 Gul Mariya 0 18
12 19 Hoika Liubou 0 1 0 - 1 1 Siamionava Hanna 0 25
13 23 Saliuk Maryia 0 ½ 0 - 1 0 Shmarovskaya Nadezhda 0 24
14 27 Zayats Alexandra 0 0 1 bye
15 17 Bohush Kseniya 0 0 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Venskaya Nika 1302 0 - 1 Matskevich Varvara 1331 2
2 7 Dzelnik Yana 1244 3 0 - 1 Bendik Margarita 1294 6
3 14 Marchenkova Varvara 1105 3 ½ - ½ 3 Obukhava Anastasiya 1158 10
4 15 Karpenkava Palina 1102 1 - 0 3 Krotava Viktoryia 1137 12
5 9 Koishman Karina 1200 1 - 0 Karpinskaya Aryna 1213 8
6 1 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 2 1 - 0 2 Zubaryk Maryia 1128 13
7 3 Sidorenja Milena 1331 2 1 - 0 2 Otchik Polina 0 21
8 25 Siamionava Hanna 0 2 1 - 0 2 Ramanovich Maryia 1313 4
9 11 Sakun Darya 1139 2 1 - 0 2 Trus Darya I 0 26
10 28 Zhukava Lizaveta 0 2 0 - 1 Maliush Alisa 1086 16
11 18 Gul Mariya 0 1 0 - 1 1 Petrenko Tatsyana 0 22
12 27 Zayats Alexandra 0 1 0 - 1 1 Hoika Liubou 0 19
13 24 Shmarovskaya Nadezhda 0 1 1 - 0 1 Kozlovskaia Nataliya 0 20
14 23 Saliuk Maryia 0 ½ 1 bye
15 17 Bohush Kseniya 0 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Matskevich Varvara 1331 0 - 1 Bendik Margarita 1294 6
2 10 Obukhava Anastasiya 1158 ½ - ½ Venskaya Nika 1302 5
3 14 Marchenkova Varvara 1105 ½ - ½ Koishman Karina 1200 9
4 15 Karpenkava Palina 1102 1 - 0 3 Sakun Darya 1139 11
5 12 Krotava Viktoryia 1137 3 0 - 1 3 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 1
6 3 Sidorenja Milena 1331 3 1 - 0 3 Dzelnik Yana 1244 7
7 8 Karpinskaya Aryna 1213 0 - 1 3 Siamionava Hanna 0 25
8 16 Maliush Alisa 1086 + - - 2 Petrenko Tatsyana 0 22
9 4 Ramanovich Maryia 1313 2 1 - 0 2 Shmarovskaya Nadezhda 0 24
10 19 Hoika Liubou 0 2 0 - 1 2 Zubaryk Maryia 1128 13
11 21 Otchik Polina 0 2 1 - 0 2 Zhukava Lizaveta 0 28
12 26 Trus Darya I 0 2 0 - 1 Saliuk Maryia 0 23
13 27 Zayats Alexandra 0 1 1 - 0 1 Gul Mariya 0 18
14 20 Kozlovskaia Nataliya 0 1 1 bye
15 17 Bohush Kseniya 0 0 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Bendik Margarita 1294 1 - 0 Karpenkava Palina 1102 15
2 2 Matskevich Varvara 1331 0 - 1 4 Sidorenja Milena 1331 3
3 1 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 4 1 - 0 4 Marchenkova Varvara 1105 14
4 5 Venskaya Nika 1302 4 1 - 0 4 Koishman Karina 1200 9
5 25 Siamionava Hanna 0 4 0 - 1 4 Obukhava Anastasiya 1158 10
6 16 Maliush Alisa 1086 0 - 1 3 Otchik Polina 0 21
7 11 Sakun Darya 1139 3 1 - 0 3 Ramanovich Maryia 1313 4
8 7 Dzelnik Yana 1244 3 1 - 0 3 Krotava Viktoryia 1137 12
9 13 Zubaryk Maryia 1128 3 1 - 0 Karpinskaya Aryna 1213 8
10 23 Saliuk Maryia 0 1 - 0 2 Kozlovskaia Nataliya 0 20
11 19 Hoika Liubou 0 2 0 - 1 2 Petrenko Tatsyana 0 22
12 24 Shmarovskaya Nadezhda 0 2 0 - 1 2 Zayats Alexandra 0 27
13 28 Zhukava Lizaveta 0 2 1 - 0 2 Trus Darya I 0 26
14 18 Gul Mariya 0 1 1 bye
15 17 Bohush Kseniya 0 0 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Bendik Margarita 1294 ½ - ½ 5 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 1
2 3 Sidorenja Milena 1331 5 1 - 0 5 Venskaya Nika 1302 5
3 10 Obukhava Anastasiya 1158 5 1 - 0 Matskevich Varvara 1331 2
4 15 Karpenkava Palina 1102 1 - 0 4 Dzelnik Yana 1244 7
5 9 Koishman Karina 1200 4 1 - 0 4 Zubaryk Maryia 1128 13
6 14 Marchenkova Varvara 1105 4 ½ - ½ 4 Sakun Darya 1139 11
7 21 Otchik Polina 0 4 0 - 1 4 Siamionava Hanna 0 25
8 4 Ramanovich Maryia 1313 3 1 - 0 Maliush Alisa 1086 16
9 12 Krotava Viktoryia 1137 3 1 - 0 Saliuk Maryia 0 23
10 22 Petrenko Tatsyana 0 3 1 - 0 3 Zhukava Lizaveta 0 28
11 8 Karpinskaya Aryna 1213 1 - 0 3 Zayats Alexandra 0 27
12 18 Gul Mariya 0 2 0 - 1 2 Hoika Liubou 0 19
13 20 Kozlovskaia Nataliya 0 2 1 - 0 2 Trus Darya I 0 26
14 24 Shmarovskaya Nadezhda 0 2 1 bye
15 17 Bohush Kseniya 0 0 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Obukhava Anastasiya 1158 6 1 - 0 7 Bendik Margarita 1294 6
2 1 WCM Zubkovskaya Ekaterina 1400 1 - 0 6 Sidorenja Milena 1331 3
3 5 Venskaya Nika 1302 5 1 - 0 Karpenkava Palina 1102 15
4 25 Siamionava Hanna 0 5 0 - 1 5 Koishman Karina 1200 9
5 2 Matskevich Varvara 1331 1 - 0 Marchenkova Varvara 1105 14
6 11 Sakun Darya 1139 0 - 1 4 Krotava Viktoryia 1137 12
7 13 Zubaryk Maryia 1128 4 1 - 0 4 Ramanovich Maryia 1313 4
8 7 Dzelnik Yana 1244 4 1 - 0 4 Petrenko Tatsyana 0 22
9 23 Saliuk Maryia 0 0 - 1 4 Otchik Polina 0 21
10 16 Maliush Alisa 1086 0 - 1 Karpinskaya Aryna 1213 8
11 27 Zayats Alexandra 0 3 1 - 0 3 Zhukava Lizaveta 0 28
12 20 Kozlovskaia Nataliya 0 3 ½ - ½ 2 Gul Mariya 0 18
13 26 Trus Darya I 0 2 1 - 0 3 Shmarovskaya Nadezhda 0 24
14 19 Hoika Liubou 0 3 1 bye
15 17 Bohush Kseniya 0 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 6 Bendik Margarita BLR 1294 МО-г. Могилев, МОСДЮШОР 7,0 46,0 49,0 35,75
2 10 Obukhava Anastasiya BLR 1158 ГР-г. Гродно, ШШ "AlphaZero" 7,0 42,0 44,5 33,75
3 1 WCM Zubkovskaya Ekaterina BLR 1400 г. Минск, СДЮШОР 6,5 42,5 45,5 32,00
4 3 Sidorenja Milena BLR 1331 БР-г. Барановичи 6,0 47,0 51,0 32,50
5 5 Venskaya Nika BLR 1302 г. Минск, РЦОПШШ 6,0 45,5 49,0 31,00
6 9 Koishman Karina BLR 1200 г. Минск, СДЮШОР 6,0 42,5 45,5 27,50
7 2 Matskevich Varvara BLR 1331 г. Минск, СДЮШОР 5,5 47,5 50,5 28,00
8 15 Karpenkava Palina BLR 1102 г. Минск, СДЮШОР 5,5 43,5 48,0 26,25
9 7 Dzelnik Yana BLR 1244 г. Минск, РЦОПШШ 5,0 43,0 47,0 23,50
10 25 Siamionava Hanna BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Ферзь" 5,0 41,5 45,0 21,50
11 13 Zubaryk Maryia BLR 1128 г. Минск, Школа Шахмат 5,0 40,0 43,0 18,50
12 12 Krotava Viktoryia BLR 1137 ГО-г. Калинковичи 5,0 37,5 40,0 19,00
13 21 Otchik Polina BLR 0 ГО-г. Калинковичи 5,0 37,0 39,5 18,00
14 14 Marchenkova Varvara BLR 1105 г. Минск, Школа Шахмат 4,5 42,5 45,0 18,25
15 8 Karpinskaya Aryna BLR 1213 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 4,5 42,0 45,0 20,25
16 11 Sakun Darya BLR 1139 ГО-г. Гомель 4,5 36,5 39,0 16,25
17 4 Ramanovich Maryia BLR 1313 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 4,0 34,5 36,5 12,50
18 19 Hoika Liubou BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 4,0 34,5 36,5 11,00
19 22 Petrenko Tatsyana BLR 0 ГО-г. Речица 4,0 33,5 35,5 11,50
20 27 Zayats Alexandra BLR 0 БР-г. Кобрин, КСДЮШОР 4,0 28,0 30,0 9,50
21 16 Maliush Alisa BLR 1086 ГР-г. Гродно, ШШ "Ферзь" 3,5 33,5 36,0 10,50
22 20 Kozlovskaia Nataliya BLR 0 БР-г. Пинск, СДЮШОР №2 3,5 32,0 34,0 9,50
23 23 Saliuk Maryia BLR 0 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 3,5 31,5 34,0 9,50
24 28 Zhukava Lizaveta BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 3,0 33,5 35,5 8,00
25 24 Shmarovskaya Nadezhda BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Ферзь" 3,0 28,5 30,5 8,50
26 26 Trus Darya I BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Мастер" 3,0 27,0 29,0 7,50
27 18 Gul Mariya BLR 0 БР-г. Брест, СДЮШОР №7 2,5 26,0 28,0 6,00
28 17 Bohush Kseniya BLR 0 ГР-г. Гродно, ШШ "Ферзь" 0,0 26,0 27,0 0,00