Café el speta Beisl-Blitz 11/2021

Chess tournament overview

Country: Austria
Tournament date: 2021-11-12 to 2021-11-12
Tournament place: Wien (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Cafe el speta
Main referee: Gregor Neff

Schedule: Café el speta Beisl-Blitz 11/2021

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown
7 unknown
8 unknown
9 unknown
10 unknown
11 unknown

Players registered in Café el speta Beisl-Blitz 11/2021

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 AUT IM Schwabeneder Florian 2435 2431 -11
2 GER IM Yankelevich Lev 2432 2420 19
3 AUT IM Kilgus Georg 2428 2424 -17
4 AUT IM Menezes Christoph 2391 2346 14
5 AUT FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 2334 -1
6 AUT FM Peyrer Konstantin 2300 2282 42
7 AUT FM Vitouch Anatol 2285 2271 -35
8 AUT FM Steindl Johannes 2242 2232 -8
9 AUT MK Sucher Johannes Mag. 2144 2089 -11
10 NED Devine Christopher 2073 2083 -16
11 AUT MK Maly Martin 2001 2001 -20
12 GER Foerderreuther Jonas 1973 1956 35
13 GER Enkhjargal Budjav 1961 1953 -51
14 AUT Sauper Dorian 1946 1916 25
15 AUT Radnaev Nomin 1732 1513 101
16 AUT Gruber Peter 1649 1651 -21
17 AUT Bayani Mohammad Zamir 0 1530 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 AUT IM Schwabeneder Florian 2435 2431 -11
2 GER IM Yankelevich Lev 2432 2420 19
3 AUT IM Kilgus Georg 2428 2424 -17
4 AUT IM Menezes Christoph 2391 2346 14
5 AUT FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 2334 -1
6 AUT FM Peyrer Konstantin 2300 2282 42
7 AUT FM Vitouch Anatol 2285 2271 -35
8 AUT FM Steindl Johannes 2242 2232 -8
9 AUT MK Sucher Johannes Mag. 2144 2089 -11
10 NED Devine Christopher 2073 2083 -16
11 AUT MK Maly Martin 2001 2001 -20
12 GER Foerderreuther Jonas 1973 1956 35
13 GER Enkhjargal Budjav 1961 1953 -51
14 AUT Sauper Dorian 1946 1916 25
15 AUT Radnaev Nomin 1732 1513 101
16 AUT Gruber Peter 1649 1651 -21
17 AUT Bayani Mohammad Zamir 0 1530 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 IM Schwabeneder Florian 1626191 AUT 2435 tschaturanga
2 IM Yankelevich Lev 24684074 GER 2432 Nuschei Spezialdicht.Wien
3 IM Kilgus Georg 1606212 AUT 2428 Währinger Sk
4 IM Menezes Christoph 1617001 AUT 2391 tschaturanga
5 FM Webersberger Johann DI. Msc. 1611100 AUT 2307 tschaturanga
6 FM Peyrer Konstantin 1640879 AUT 2300 1. Sk Ottakring
7 FM Vitouch Anatol 1610651 AUT 2285 Sk Aljechin-Wieden
8 FM Steindl Johannes 1643266 AUT 2242 1. Sk Ottakring
9 MK Sucher Johannes Mag. 1603906 AUT 2144 Tu Wien
10 Devine Christopher 1024957 NED 2073 tschaturanga
11 MK Maly Martin 1602934 AUT 2001 Sz Favoriten
12 Foerderreuther Jonas 24683728 GER 1973 tschaturanga
13 Enkhjargal Budjav 24665614 GER 1961 Sv Stockerau
14 Sauper Dorian 1603949 AUT 1946 tschaturanga
15 Radnaev Nomin 1656341 AUT 1732 tschaturanga
16 Gruber Peter 1642847 AUT 1649
17 Bayani Mohammad Zamir 1666002 AUT 1530

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Schwabeneder Florian 2435 0 1 - 0 0 MK Sucher Johannes Mag. 2144 9
2 10 Devine Christopher 2073 0 0 - 1 0 IM Yankelevich Lev 2432 2
3 3 IM Kilgus Georg 2428 0 1 - 0 0 MK Maly Martin 2001 11
4 12 Foerderreuther Jonas 1973 0 0 - 1 0 IM Menezes Christoph 2391 4
5 5 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 0 1 - 0 0 Enkhjargal Budjav 1961 13
6 14 Sauper Dorian 1946 0 0 - 1 0 FM Peyrer Konstantin 2300 6
7 7 FM Vitouch Anatol 2285 0 1 - 0 0 Radnaev Nomin 1732 15
8 16 Gruber Peter 1649 0 0 - 1 0 FM Steindl Johannes 2242 8
9 17 Bayani Mohammad Zamir 1530 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 FM Peyrer Konstantin 2300 1 1 - 0 1 IM Schwabeneder Florian 2435 1
2 2 IM Yankelevich Lev 2432 1 1 - 0 1 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 5
3 8 FM Steindl Johannes 2242 1 0 - 1 1 IM Kilgus Georg 2428 3
4 4 IM Menezes Christoph 2391 1 1 - 0 1 Bayani Mohammad Zamir 1530 17
5 9 MK Sucher Johannes Mag. 2144 0 ½ - ½ 1 FM Vitouch Anatol 2285 7
6 13 Enkhjargal Budjav 1961 0 0 - 1 0 Devine Christopher 2073 10
7 11 MK Maly Martin 2001 0 0 - 1 0 Sauper Dorian 1946 14
8 15 Radnaev Nomin 1732 0 0 - 1 0 Foerderreuther Jonas 1973 12
9 16 Gruber Peter 1649 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 IM Menezes Christoph 2391 2 1 - 0 2 IM Yankelevich Lev 2432 2
2 3 IM Kilgus Georg 2428 2 0 - 1 2 FM Peyrer Konstantin 2300 6
3 7 FM Vitouch Anatol 2285 1 - 0 1 IM Schwabeneder Florian 2435 1
4 5 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 1 1 - 0 1 Foerderreuther Jonas 1973 12
5 17 Bayani Mohammad Zamir 1530 1 1 - 0 1 FM Steindl Johannes 2242 8
6 10 Devine Christopher 2073 1 1 - 0 1 Gruber Peter 1649 16
7 14 Sauper Dorian 1946 1 0 - 1 ½ MK Sucher Johannes Mag. 2144 9
8 13 Enkhjargal Budjav 1961 0 0 - 1 0 MK Maly Martin 2001 11
9 15 Radnaev Nomin 1732 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 FM Peyrer Konstantin 2300 3 0 - 1 3 IM Menezes Christoph 2391 4
2 2 IM Yankelevich Lev 2432 2 1 - 0 FM Vitouch Anatol 2285 7
3 10 Devine Christopher 2073 2 0 - 1 2 IM Kilgus Georg 2428 3
4 17 Bayani Mohammad Zamir 1530 2 0 - 1 2 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 5
5 9 MK Sucher Johannes Mag. 2144 1 - 0 0 Enkhjargal Budjav 1961 13
6 1 IM Schwabeneder Florian 2435 1 1 - 0 1 Sauper Dorian 1946 14
7 8 FM Steindl Johannes 2242 1 1 - 0 1 Radnaev Nomin 1732 15
8 12 Foerderreuther Jonas 1973 1 1 - 0 1 Gruber Peter 1649 16
9 11 MK Maly Martin 2001 1 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 IM Kilgus Georg 2428 3 ½ - ½ 4 IM Menezes Christoph 2391 4
2 5 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 3 0 - 1 3 FM Peyrer Konstantin 2300 6
3 9 MK Sucher Johannes Mag. 2144 0 - 1 3 IM Yankelevich Lev 2432 2
4 7 FM Vitouch Anatol 2285 0 - 1 2 FM Steindl Johannes 2242 8
5 1 IM Schwabeneder Florian 2435 2 1 - 0 2 Bayani Mohammad Zamir 1530 17
6 12 Foerderreuther Jonas 1973 2 1 - 0 2 Devine Christopher 2073 10
7 11 MK Maly Martin 2001 2 0 - 1 1 Radnaev Nomin 1732 15
8 16 Gruber Peter 1649 1 0 - 1 1 Sauper Dorian 1946 14
9 13 Enkhjargal Budjav 1961 0 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 IM Menezes Christoph 2391 0 - 1 3 IM Schwabeneder Florian 2435 1
2 2 IM Yankelevich Lev 2432 4 1 - 0 4 FM Peyrer Konstantin 2300 6
3 5 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 3 0 - 1 IM Kilgus Georg 2428 3
4 8 FM Steindl Johannes 2242 3 ½ - ½ 3 Foerderreuther Jonas 1973 12
5 14 Sauper Dorian 1946 2 0 - 1 FM Vitouch Anatol 2285 7
6 15 Radnaev Nomin 1732 2 1 - 0 MK Sucher Johannes Mag. 2144 9
7 17 Bayani Mohammad Zamir 1530 2 1 - 0 2 MK Maly Martin 2001 11
8 13 Enkhjargal Budjav 1961 1 1 - 0 1 Gruber Peter 1649 16
9 10 Devine Christopher 2073 2 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 IM Kilgus Georg 2428 0 - 1 5 IM Yankelevich Lev 2432 2
2 7 FM Vitouch Anatol 2285 0 - 1 IM Menezes Christoph 2391 4
3 1 IM Schwabeneder Florian 2435 4 1 - 0 FM Steindl Johannes 2242 8
4 6 FM Peyrer Konstantin 2300 4 1 - 0 Foerderreuther Jonas 1973 12
5 15 Radnaev Nomin 1732 3 0 - 1 3 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 5
6 10 Devine Christopher 2073 3 0 - 1 3 Bayani Mohammad Zamir 1530 17
7 14 Sauper Dorian 1946 2 1 - 0 2 Enkhjargal Budjav 1961 13
8 16 Gruber Peter 1649 1 0 - 1 2 MK Maly Martin 2001 11
9 9 MK Sucher Johannes Mag. 2144 1 bye

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 IM Yankelevich Lev 2432 6 1 - 0 5 IM Schwabeneder Florian 2435 1
2 4 IM Menezes Christoph 2391 ½ - ½ 4 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 5
3 6 FM Peyrer Konstantin 2300 5 1 - 0 4 Bayani Mohammad Zamir 1530 17
4 9 MK Sucher Johannes Mag. 2144 1 - 0 IM Kilgus Georg 2428 3
5 12 Foerderreuther Jonas 1973 1 - 0 FM Vitouch Anatol 2285 7
6 8 FM Steindl Johannes 2242 1 - 0 2 Enkhjargal Budjav 1961 13
7 11 MK Maly Martin 2001 3 0 - 1 3 Devine Christopher 2073 10
8 16 Gruber Peter 1649 1 0 - 1 3 Radnaev Nomin 1732 15
9 14 Sauper Dorian 1946 3 1 bye

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 12 Foerderreuther Jonas 1973 0 - 1 7 IM Yankelevich Lev 2432 2
2 4 IM Menezes Christoph 2391 6 1 - 0 FM Steindl Johannes 2242 8
3 10 Devine Christopher 2073 4 0 - 1 6 FM Peyrer Konstantin 2300 6
4 3 IM Kilgus Georg 2428 0 - 1 5 IM Schwabeneder Florian 2435 1
5 5 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 1 - 0 4 Sauper Dorian 1946 14
6 13 Enkhjargal Budjav 1961 2 0 - 1 4 Radnaev Nomin 1732 15
7 17 Bayani Mohammad Zamir 1530 4 1 - 0 1 Gruber Peter 1649 16
8 11 MK Maly Martin 2001 3 1 - 0 MK Sucher Johannes Mag. 2144 9
9 7 FM Vitouch Anatol 2285 1 bye

Round 10

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 IM Yankelevich Lev 2432 8 1 - 0 5 Bayani Mohammad Zamir 1530 17
2 15 Radnaev Nomin 1732 5 0 - 1 7 IM Menezes Christoph 2391 4
3 6 FM Peyrer Konstantin 2300 7 1 - 0 FM Vitouch Anatol 2285 7
4 1 IM Schwabeneder Florian 2435 6 0 - 1 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 5
5 8 FM Steindl Johannes 2242 1 - 0 4 MK Maly Martin 2001 11
6 13 Enkhjargal Budjav 1961 2 0 - 1 IM Kilgus Georg 2428 3
7 9 MK Sucher Johannes Mag. 2144 1 - 0 1 Gruber Peter 1649 16
8 14 Sauper Dorian 1946 4 1 - 0 4 Devine Christopher 2073 10
9 12 Foerderreuther Jonas 1973 1 bye

Round 11

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 FM Steindl Johannes 2242 0 - 1 9 IM Yankelevich Lev 2432 2
2 4 IM Menezes Christoph 2391 8 1 - 0 MK Sucher Johannes Mag. 2144 9
3 16 Gruber Peter 1649 1 0 - 1 8 FM Peyrer Konstantin 2300 6
4 1 IM Schwabeneder Florian 2435 6 1 - 0 Foerderreuther Jonas 1973 12
5 3 IM Kilgus Georg 2428 1 - 0 5 Sauper Dorian 1946 14
6 15 Radnaev Nomin 1732 5 0 - 1 4 Devine Christopher 2073 10
7 17 Bayani Mohammad Zamir 1530 5 1 - 0 2 Enkhjargal Budjav 1961 13
8 7 FM Vitouch Anatol 2285 1 - 0 4 MK Maly Martin 2001 11
9 5 FM Webersberger Johann DI. Msc. 2307 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 IM Yankelevich Lev GER 2432 Nuschei Spezialdicht.Wien 10,0 55,5 69,0 0,0
2 4 IM Menezes Christoph AUT 2391 tschaturanga 9,0 55,5 70,0 0,0
3 6 FM Peyrer Konstantin AUT 2300 1. Sk Ottakring 9,0 54,0 64,5 0,0
4 5 FM Webersberger Johann DI. Msc. AUT 2307 tschaturanga 7,5 57,5 69,0 0,0
5 1 IM Schwabeneder Florian AUT 2435 tschaturanga 7,0 57,5 72,0 0,0
6 3 IM Kilgus Georg AUT 2428 Währinger Sk 6,5 55,0 66,5 0,0
7 17 Bayani Mohammad Zamir AUT 1530 6,0 52,0 62,5 0,0
8 12 Foerderreuther Jonas GER 1973 tschaturanga 5,5 56,5 67,0 0,0
9 7 FM Vitouch Anatol AUT 2285 Sk Aljechin-Wieden 5,5 54,0 67,5 0,0
10 8 FM Steindl Johannes AUT 2242 1. Sk Ottakring 5,5 47,5 58,0 0,0
11 9 MK Sucher Johannes Mag. AUT 2144 Tu Wien 5,5 46,0 56,5 0,0
12 10 Devine Christopher NED 2073 tschaturanga 5,0 44,5 55,0 0,0
13 14 Sauper Dorian AUT 1946 tschaturanga 5,0 44,5 54,0 0,0
14 15 Radnaev Nomin AUT 1732 tschaturanga 5,0 41,0 50,5 0,0
15 11 MK Maly Martin AUT 2001 Sz Favoriten 4,0 40,5 47,5 0,0
16 13 Enkhjargal Budjav GER 1961 Sv Stockerau 2,0 42,5 50,0 0,0
17 16 Gruber Peter AUT 1649 1,0 42,5 53,0 0,0