Wiener Landesmeisterschaft 2022 B-Turnier

Chess tournament overview

Country: Austria
Tournament date: 2022-09-17 to 2022-09-25
Tournament place: Spielmannplatz 1, 1020 Wien, Marathonweg 14 (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Wiener Schachverband

Schedule: Wiener Landesmeisterschaft 2022 B-Turnier

Round Date Time
1 2022/09/17 15:00
2 2022/09/18 14:00
3 2022/09/19 18:30
4 2022/09/20 18:30
5 2022/09/21 18:30
6 2022/09/22 18:30
7 2022/09/23 18:30
8 2022/09/24 15:00
9 2022/09/25 14:00

Players registered in Wiener Landesmeisterschaft 2022 B-Turnier

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 AUT IM Kummer Helmut 2203 2210 -5
2 GER Wagner Leopold Franziskus 2201 2058 -19
3 GER Bonk Andras 2175 2158 1
4 AUT FM Zetthofer Gerald 2153 2156 -29
5 AUT Gratze Michael 1954 1965 -12
6 AUT Schwabeneder Alois 1911 1829 -47
7 AUT Anastasakis Georgios 1893 1717 -14
8 GER AGM Andresen Erik 1879 1870 35
9 AUT Bytyqi Kujtim 1862 1797 6
10 AUT Berrouka Elias 1847 1730 -6
11 AUT Nemetz Markus 1830 1896 -13
12 AUT Obenaus Paul 1825 1687 56
13 AUT Stinner David 1823 1855 -3
14 AUT Deak-Sala Emilia 1787 1852 74
15 FRA Iehl William 1781 1421 -80
16 AUT Krejcar Walter 1770 1679 -3
17 GER Ginther Tobias 1766 1694 -24
18 AUT Prummer Sebastian 1762 1278 -32
19 AUT Radnaev Mikael 1760 1226 0
20 AUT Wickramasinghe Nathaniel 1760 1606 19
21 ITA Reif Werner 1747 1657 12
22 AUT Kunschek Horst 1743 1740 -38
23 USA Powell Joshua 1738 1712 -23
24 AUT Hirsch Adolf Jun. 1731 1592 44
25 AUT Stadlinger Lukas 1729 1619 42
26 AUT Mayrhuber Franz 1718 1659 -38
27 AUT Kern Julian 1694 1747 -2
28 AUT Pavlov Alexander 1685 1578 103
29 AUT Hinterleitner Hans 0 1677 0
30 AUT Pantelic Slobodan 1596 1593 1
31 AUT Paseka Christian 1568 1582 13
32 UKR Onipko Mark 1507 1477 10
33 AUT Fritz Arthur 1458 1138 -25
34 AUT Marinovic Sara 1384 1344 83
35 AUT Radnaev Leo 1384 1475 0
36 GER Herter Leonhard 0 1341 0
37 GER Schlepper Yannik 0 1233 0
38 FID Dovchenko Vadym 0 0 0
39 GEO Megrelishvili Ivane 0 0 0
40 Schlepper Yannik 0 0 0
41 Szhukalek Thomas 0 0 0
42 Megrelishvili Ivane 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 AUT IM Kummer Helmut 2203 2210 -5
2 GER Wagner Leopold Franziskus 2201 2058 -19
3 GER Bonk Andras 2175 2158 1
4 AUT FM Zetthofer Gerald 2153 2156 -29
5 AUT Gratze Michael 1954 1965 -12
6 AUT Schwabeneder Alois 1911 1829 -47
7 AUT Anastasakis Georgios 1893 1717 -14
8 GER AGM Andresen Erik 1879 1870 35
9 AUT Bytyqi Kujtim 1862 1797 6
10 AUT Berrouka Elias 1847 1730 -6
11 AUT Nemetz Markus 1830 1896 -13
12 AUT Obenaus Paul 1825 1687 56
13 AUT Stinner David 1823 1855 -3
14 AUT Deak-Sala Emilia 1787 1852 74
15 FRA Iehl William 1781 1421 -80
16 AUT Krejcar Walter 1770 1679 -3
17 GER Ginther Tobias 1766 1694 -24
18 AUT Prummer Sebastian 1762 1278 -32
19 AUT Radnaev Mikael 1760 1226 0
20 AUT Wickramasinghe Nathaniel 1760 1606 19
21 ITA Reif Werner 1747 1657 12
22 AUT Kunschek Horst 1743 1740 -38
23 USA Powell Joshua 1738 1712 -23
24 AUT Hirsch Adolf Jun. 1731 1592 44
25 AUT Stadlinger Lukas 1729 1619 42
26 AUT Mayrhuber Franz 1718 1659 -38
27 AUT Kern Julian 1694 1747 -2
28 AUT Pavlov Alexander 1685 1578 103
29 AUT Hinterleitner Hans 0 1677 0
30 AUT Pantelic Slobodan 1596 1593 1
31 AUT Paseka Christian 1568 1582 13
32 UKR Onipko Mark 1507 1477 10
33 AUT Fritz Arthur 1458 1138 -25
34 AUT Marinovic Sara 1384 1344 83
35 AUT Radnaev Leo 1384 1475 0
36 GER Herter Leonhard 0 1341 0
37 GER Schlepper Yannik 0 1233 0
38 FID Dovchenko Vadym 0 0 0
39 GEO Megrelishvili Ivane 0 0 0
40 Schlepper Yannik 0 0 0
41 Szhukalek Thomas 0 0 0
42 Megrelishvili Ivane 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 IM Kummer Helmut 1601016 AUT 2203
2 Wagner Leopold Franziskus 1641581 GER 2201
3 Bonk Andras 24692123 GER 2175
4 FM Zetthofer Gerald 1605011 AUT 2153
5 Gratze Michael 1613871 AUT 1954
6 Schwabeneder Alois 1606018 AUT 1911
7 Anastasakis Georgios 1675583 AUT 1893
8 AGM Andresen Erik 16253540 GER 1879
9 Bytyqi Kujtim 1658336 AUT 1862
10 Berrouka Elias 1665782 AUT 1847
11 Nemetz Markus 1656295 AUT 1830
12 Obenaus Paul 1676458 AUT 1825
13 Stinner David 1677365 AUT 1823
14 Deak-Sala Emilia 795615 AUT 1787
15 Iehl William 36002674 FRA 1781
16 Krejcar Walter 1626043 AUT 1770
17 Ginther Tobias 34609652 GER 1766
18 Prummer Sebastian 1678116 AUT 1762
19 Radnaev Mikael 1673432 AUT 1760
20 Wickramasinghe Nathaniel 1657747 AUT 1760
21 Reif Werner 837318 ITA 1747
22 Kunschek Horst 1616714 AUT 1743
23 Powell Joshua 30974771 USA 1738
24 Hirsch Adolf Jun. 1605763 AUT 1731
25 Stadlinger Lukas 1656856 AUT 1729
26 Mayrhuber Franz 1635832 AUT 1718
27 Kern Julian 1678949 AUT 1694
28 Pavlov Alexander 1665804 AUT 1685
29 Hinterleitner Hans 1675338 AUT 1677
30 Pantelic Slobodan 1620720 AUT 1596
31 Paseka Christian 1602748 AUT 1568
32 Onipko Mark 34131973 UKR 1507
33 Fritz Arthur 1678507 AUT 1458
34 Marinovic Sara 1676270 AUT 1384
35 Radnaev Leo 1673688 AUT 1384
36 Herter Leonhard 24697745 GER 1341
37 Schlepper Yannik 34621490 GER 1233
38 Dovchenko Vadym 148061921 FID 0
39 Megrelishvili Ivane 13637509 GEO 0

Round 1

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No. PGN
1 1 IM Kummer Helmut 2203 0 1 - 0 0 Wickramasinghe Nathaniel 1760 20 PGN
2 21 Reif Werner 1747 0 0 - 1 0 Wagner Leopold Franziskus 2201 2 PGN
3 3 Bonk Andras 2175 0 1 - 0 0 Kunschek Horst 1743 22 PGN
4 23 Powell Joshua 1738 0 0 - 1 0 FM Zetthofer Gerald 2153 4 PGN
5 5 Gratze Michael 1954 0 0 - 1 0 Hirsch Adolf Jun. 1731 24 PGN
6 25 Stadlinger Lukas 1729 0 0 - 1 0 Anastasakis Georgios 1893 7 PGN
7 8 AGM Andresen Erik 1879 0 1 - 0 0 Kern Julian 1694 27 PGN
8 28 Pavlov Alexander 1685 0 0 - 1 0 Bytyqi Kujtim 1862 9 PGN
9 10 Berrouka Elias 1847 0 1 - 0 0 Hinterleitner Hans 1677 29 PGN
10 30 Pantelic Slobodan 1596 0 ½ - ½ 0 Nemetz Markus 1830 11 PGN
11 12 Obenaus Paul 1825 0 1 - 0 0 Paseka Christian 1568 31 PGN
12 32 Onipko Mark 1507 0 ½ - ½ 0 Stinner David 1823 13 PGN
13 14 Deak-Sala Emilia 1787 0 1 - 0 0 Fritz Arthur 1458 33 PGN
14 34 Marinovic Sara 1384 0 1 - 0 0 Iehl William 1781 15 PGN
15 16 Krejcar Walter 1770 0 1 - 0 0 Herter Leonhard 1341 36 PGN
16 37 Schlepper Yannik 1233 0 0 - 1 0 Ginther Tobias 1766 17 PGN
17 18 Prummer Sebastian 1762 0 1 - 0 0 Dovchenko Vadym 0 38 PGN
18 35 Radnaev Leo 1384 0 - - - 0 Radnaev Mikael 1760 19

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No. PGN
1 12 Obenaus Paul 1825 1 ½ - ½ 1 IM Kummer Helmut 2203 1 PGN
2 2 Wagner Leopold Franziskus 2201 1 1 - 0 1 Deak-Sala Emilia 1787 14 PGN
3 17 Ginther Tobias 1766 1 0 - 1 1 Bonk Andras 2175 3 PGN
4 4 FM Zetthofer Gerald 2153 1 1 - 0 1 Krejcar Walter 1770 16 PGN
5 7 Anastasakis Georgios 1893 1 1 - 0 1 Prummer Sebastian 1762 18 PGN
6 24 Hirsch Adolf Jun. 1731 1 0 - 1 1 AGM Andresen Erik 1879 8 PGN
7 9 Bytyqi Kujtim 1862 1 1 - 0 1 Marinovic Sara 1384 34 PGN
8 39 Megrelishvili Ivane 0 1 1 - 0 1 Berrouka Elias 1847 10 PGN
9 11 Nemetz Markus 1830 ½ 1 - 0 ½ Onipko Mark 1507 32 PGN
10 13 Stinner David 1823 ½ 1 - 0 ½ Pantelic Slobodan 1596 30 PGN
11 27 Kern Julian 1694 0 0 - 1 0 Gratze Michael 1954 5 PGN
12 29 Hinterleitner Hans 1677 0 0 - 1 0 Schwabeneder Alois 1911 6 PGN
13 15 Iehl William 1781 0 1 - 0 0 Mayrhuber Franz 1718 26 PGN
14 20 Wickramasinghe Nathaniel 1760 0 0 - 1 0 Pavlov Alexander 1685 28 PGN
15 33 Fritz Arthur 1458 0 0 - 1 0 Reif Werner 1747 21 PGN
16 22 Kunschek Horst 1743 0 1 - 0 0 Schlepper Yannik 1233 37 PGN
17 36 Herter Leonhard 1341 0 1 - 0 0 Powell Joshua 1738 23 PGN
18 38 Dovchenko Vadym 0 0 1 - 0 0 Stadlinger Lukas 1729 25 PGN

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No. PGN
1 7 Anastasakis Georgios 1893 2 0 - 1 2 Wagner Leopold Franziskus 2201 2 PGN
2 3 Bonk Andras 2175 2 ½ - ½ 2 Megrelishvili Ivane 0 39 PGN
3 8 AGM Andresen Erik 1879 2 ½ - ½ 2 FM Zetthofer Gerald 2153 4 PGN
4 1 IM Kummer Helmut 2203 1 - 0 2 Bytyqi Kujtim 1862 9 PGN
5 11 Nemetz Markus 1830 0 - 1 Obenaus Paul 1825 12 PGN
6 5 Gratze Michael 1954 1 1 - 0 Stinner David 1823 13 PGN
7 6 Schwabeneder Alois 1911 1 1 - 0 1 Kunschek Horst 1743 22 PGN
8 10 Berrouka Elias 1847 1 ½ - ½ 1 Hirsch Adolf Jun. 1731 24 PGN
9 14 Deak-Sala Emilia 1787 1 1 - 0 1 Herter Leonhard 1341 36 PGN
10 18 Prummer Sebastian 1762 1 0 - 1 1 Iehl William 1781 15 PGN
11 16 Krejcar Walter 1770 1 0 - 1 1 Dovchenko Vadym 0 38 PGN
12 21 Reif Werner 1747 1 ½ - ½ 1 Ginther Tobias 1766 17 PGN
13 28 Pavlov Alexander 1685 1 0 - 1 ½ Pantelic Slobodan 1596 30 PGN
14 32 Onipko Mark 1507 ½ - - + 0 Wickramasinghe Nathaniel 1760 20
15 23 Powell Joshua 1738 0 - - + 0 Hinterleitner Hans 1677 29
16 31 Paseka Christian 1568 0 1 - 0 0 Stadlinger Lukas 1729 25 PGN
17 26 Mayrhuber Franz 1718 0 1 - 0 0 Fritz Arthur 1458 33 PGN
18 37 Schlepper Yannik 1233 0 ½ - ½ 0 Kern Julian 1694 27 PGN

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No. PGN
1 2 Wagner Leopold Franziskus 2201 3 ½ - ½ Bonk Andras 2175 3 PGN
2 39 Megrelishvili Ivane 0 1 - 0 IM Kummer Helmut 2203 1 PGN
3 4 FM Zetthofer Gerald 2153 ½ - ½ Obenaus Paul 1825 12 PGN
4 6 Schwabeneder Alois 1911 2 ½ - ½ AGM Andresen Erik 1879 8 PGN
5 15 Iehl William 1781 2 0 - 1 2 Gratze Michael 1954 5 PGN
6 38 Dovchenko Vadym 0 2 0 - 1 2 Anastasakis Georgios 1893 7 PGN
7 9 Bytyqi Kujtim 1862 2 0 - 1 2 Deak-Sala Emilia 1787 14 PGN
8 30 Pantelic Slobodan 1596 + - - Berrouka Elias 1847 10
9 13 Stinner David 1823 ½ - ½ Reif Werner 1747 21 PGN
10 17 Ginther Tobias 1766 0 - 1 Hirsch Adolf Jun. 1731 24 PGN
11 29 Hinterleitner Hans 1677 1 1 - 0 1 Krejcar Walter 1770 16 PGN
12 31 Paseka Christian 1568 1 + - - 1 Prummer Sebastian 1762 18
13 36 Herter Leonhard 1341 1 0 - 1 1 Wickramasinghe Nathaniel 1760 20 PGN
14 22 Kunschek Horst 1743 1 0 - 1 1 Pavlov Alexander 1685 28 PGN
15 27 Kern Julian 1694 ½ 1 - 0 1 Mayrhuber Franz 1718 26 PGN
16 25 Stadlinger Lukas 1729 0 1 - 0 0 Powell Joshua 1738 23 PGN

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No. PGN
1 2 Wagner Leopold Franziskus 2201 1 - 0 Megrelishvili Ivane 0 39 PGN
2 3 Bonk Andras 2175 3 1 - 0 3 Anastasakis Georgios 1893 7 PGN
3 14 Deak-Sala Emilia 1787 3 1 - 0 3 FM Zetthofer Gerald 2153 4 PGN
4 5 Gratze Michael 1954 3 0 - 1 3 AGM Andresen Erik 1879 8 PGN
5 12 Obenaus Paul 1825 3 1 - 0 Schwabeneder Alois 1911 6 PGN
6 30 Pantelic Slobodan 1596 0 - 1 IM Kummer Helmut 2203 1 PGN
7 24 Hirsch Adolf Jun. 1731 0 - 1 2 Bytyqi Kujtim 1862 9 PGN
8 28 Pavlov Alexander 1685 2 ½ - ½ 2 Stinner David 1823 13 PGN
9 15 Iehl William 1781 2 ½ - ½ 2 Hinterleitner Hans 1677 29 PGN
10 20 Wickramasinghe Nathaniel 1760 2 1 - 0 2 Paseka Christian 1568 31 PGN
11 21 Reif Werner 1747 2 0 - 1 2 Dovchenko Vadym 0 38 PGN
12 27 Kern Julian 1694 0 - 1 Ginther Tobias 1766 17 PGN
13 16 Krejcar Walter 1770 1 ½ - ½ 1 Stadlinger Lukas 1729 25 PGN
14 33 Fritz Arthur 1458 1 ½ - ½ 1 Kunschek Horst 1743 22 PGN
15 26 Mayrhuber Franz 1718 1 1 - 0 1 Herter Leonhard 1341 36 PGN
16 23 Powell Joshua 1738 0 1 - 0 ½ Schlepper Yannik 1233 37 PGN

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No. PGN
1 8 AGM Andresen Erik 1879 4 ½ - ½ Wagner Leopold Franziskus 2201 2 PGN
2 12 Obenaus Paul 1825 4 0 - 1 4 Bonk Andras 2175 3 PGN
3 1 IM Kummer Helmut 2203 ½ - ½ 4 Deak-Sala Emilia 1787 14 PGN
4 7 Anastasakis Georgios 1893 3 0 - 1 Megrelishvili Ivane 0 39 PGN
5 9 Bytyqi Kujtim 1862 3 1 - 0 3 Wickramasinghe Nathaniel 1760 20 PGN
6 38 Dovchenko Vadym 0 3 1 - 0 Iehl William 1781 15 PGN
7 6 Schwabeneder Alois 1911 ½ - ½ Pavlov Alexander 1685 28 PGN
8 17 Ginther Tobias 1766 1 - 0 Pantelic Slobodan 1596 30 PGN
9 29 Hinterleitner Hans 1677 1 - 0 2 Reif Werner 1747 21 PGN
10 31 Paseka Christian 1568 2 1 - 0 2 Mayrhuber Franz 1718 26 PGN
11 33 Fritz Arthur 1458 0 - 1 Krejcar Walter 1770 16 PGN
12 22 Kunschek Horst 1743 ½ - ½ Kern Julian 1694 27 PGN
13 34 Marinovic Sara 1384 1 + - - 1 Powell Joshua 1738 23
14 36 Herter Leonhard 1341 1 1 - 0 ½ Schlepper Yannik 1233 37 PGN

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No. PGN
1 3 Bonk Andras 2175 5 ½ - ½ Deak-Sala Emilia 1787 14 PGN
2 2 Wagner Leopold Franziskus 2201 5 1 - 0 4 Obenaus Paul 1825 12 PGN
3 39 Megrelishvili Ivane 0 ½ - ½ AGM Andresen Erik 1879 8 PGN
4 1 IM Kummer Helmut 2203 4 1 - 0 4 Dovchenko Vadym 0 38 PGN
5 17 Ginther Tobias 1766 + - - Hinterleitner Hans 1677 29
6 20 Wickramasinghe Nathaniel 1760 3 ½ - ½ 3 Schwabeneder Alois 1911 6 PGN
7 28 Pavlov Alexander 1685 3 1 - 0 3 Anastasakis Georgios 1893 7 PGN
8 13 Stinner David 1823 1 - 0 3 Paseka Christian 1568 31 PGN
9 24 Hirsch Adolf Jun. 1731 1 - 0 Iehl William 1781 15 PGN
10 30 Pantelic Slobodan 1596 0 - 1 Krejcar Walter 1770 16 PGN
11 26 Mayrhuber Franz 1718 2 0 - 1 2 Reif Werner 1747 21 PGN
12 34 Marinovic Sara 1384 2 1 - 0 2 Kunschek Horst 1743 22 PGN
13 27 Kern Julian 1694 2 1 - 0 2 Herter Leonhard 1341 36 PGN
14 25 Stadlinger Lukas 1729 1 - 0 Fritz Arthur 1458 33 PGN

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No. PGN
1 2 Wagner Leopold Franziskus 2201 6 ½ - ½ 5 IM Kummer Helmut 2203 1 PGN
2 8 AGM Andresen Erik 1879 5 + - - Bonk Andras 2175 3
3 14 Deak-Sala Emilia 1787 5 0 - 1 5 Megrelishvili Ivane 0 39 PGN
4 17 Ginther Tobias 1766 0 - 1 4 Pavlov Alexander 1685 28 PGN
5 38 Dovchenko Vadym 0 4 ½ - ½ 4 Obenaus Paul 1825 12 PGN
6 6 Schwabeneder Alois 1911 0 - 1 Hirsch Adolf Jun. 1731 24 PGN
7 13 Stinner David 1823 1 - 0 Hinterleitner Hans 1677 29 PGN
8 16 Krejcar Walter 1770 0 - 1 Wickramasinghe Nathaniel 1760 20 PGN
9 7 Anastasakis Georgios 1893 3 1 - 0 3 Paseka Christian 1568 31 PGN
10 21 Reif Werner 1747 3 ½ - ½ 3 Marinovic Sara 1384 34 PGN
11 15 Iehl William 1781 0 - 1 Stadlinger Lukas 1729 25 PGN
12 22 Kunschek Horst 1743 2 ½ - ½ Pantelic Slobodan 1596 30 PGN
13 36 Herter Leonhard 1341 2 1 - 0 2 Prummer Sebastian 1762 18 PGN
14 33 Fritz Arthur 1458 + - - 1 Powell Joshua 1738 23

Round 10

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No. PGN
1 28 Pavlov Alexander 1685 5 ½ - ½ Wagner Leopold Franziskus 2201 2 PGN
2 8 AGM Andresen Erik 1879 6 0 - 1 IM Kummer Helmut 2203 1 PGN
3 39 Megrelishvili Ivane 0 6 1 - 0 Ginther Tobias 1766 17 PGN
4 20 Wickramasinghe Nathaniel 1760 1 - 0 5 Deak-Sala Emilia 1787 14 PGN
5 12 Obenaus Paul 1825 0 - 1 Stinner David 1823 13 PGN
6 24 Hirsch Adolf Jun. 1731 0 - 1 Dovchenko Vadym 0 38 PGN
7 29 Hinterleitner Hans 1677 0 - 1 4 Anastasakis Georgios 1893 7 PGN
8 25 Stadlinger Lukas 1729 1 - 0 Schwabeneder Alois 1911 6 PGN
9 34 Marinovic Sara 1384 0 - 1 Krejcar Walter 1770 16 PGN
10 30 Pantelic Slobodan 1596 3 0 - 1 Reif Werner 1747 21 PGN
11 33 Fritz Arthur 1458 0 - 1 3 Kern Julian 1694 27 PGN
12 15 Iehl William 1781 0 - 1 Kunschek Horst 1743 22 PGN
13 18 Prummer Sebastian 1762 2 + - - 2 Mayrhuber Franz 1718 26

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Wagner Leopold Franziskus GER 2201 7 38,5 49,5
2 39 Megrelishvili Ivane GEO 0 7 37 48
3 1 IM Kummer Helmut AUT 2203 6,5 37,5 47
4 8 AGM Andresen Erik GER 1879 6 38 49
5 3 Bonk Andras GER 2175 5,5 38,5 49
6 28 Pavlov Alexander AUT 1685 5,5 33 42,5
7 38 Dovchenko Vadym FID 0 5,5 32 41
8 20 Wickramasinghe Nathaniel AUT 1760 5,5 31,5 41
9 13 Stinner David AUT 1823 5,5 30 38
10 14 Deak-Sala Emilia AUT 1787 5 38,5 47
11 7 Anastasakis Georgios AUT 1893 5 36 46,5
12 12 Obenaus Paul AUT 1825 4,5 38 48,5
13 24 Hirsch Adolf Jun. AUT 1731 4,5 33,5 41,5
14 17 Ginther Tobias GER 1766 4,5 33 42
15 21 Reif Werner ITA 1747 4,5 29,5 38
16 16 Krejcar Walter AUT 1770 4,5 29 36
17 25 Stadlinger Lukas AUT 1729 4,5 27 34
18 9 Bytyqi Kujtim AUT 1862 4 37 48
19 27 Kern Julian AUT 1694 4 26,5 33,5
20 6 Schwabeneder Alois AUT 1911 3,5 33,5 42,5
21 29 Hinterleitner Hans AUT 1677 3,5 31 39,5
22 34 Marinovic Sara AUT 1384 3,5 28,5 36,5
23 22 Kunschek Horst AUT 1743 3,5 26 34
24 5 Gratze Michael AUT 1954 3 34 42,5
25 30 Pantelic Slobodan AUT 1596 3 33 43
26 4 FM Zetthofer Gerald AUT 2153 3 33 42
27 31 Paseka Christian AUT 1568 3 31,5 41
28 36 Herter Leonhard GER 1341 3 28,5 36
29 18 Prummer Sebastian AUT 1762 3 25 32,5
30 15 Iehl William FRA 1781 2,5 30 39
31 33 Fritz Arthur AUT 1458 2,5 28 35
32 26 Mayrhuber Franz AUT 1718 2 25 31,5
33 10 Berrouka Elias AUT 1847 1,5 28,5 37,5
34 11 Nemetz Markus AUT 1830 1,5 26 33,5
35 23 Powell Joshua USA 1738 1 24 31
36 32 Onipko Mark UKR 1507 0,5 24 31,5
37 37 Schlepper Yannik GER 1233 0,5 23 29
38 19 Radnaev Mikael AUT 1760 0 21 27
35 Radnaev Leo AUT 1384 0 21 27