VI Torneio de Xadrez Jovem - FARO ATIVO 2022 - 25 Setembro Parque de Lazer das Figuras - Faro

Chess tournament overview

Country: Portugal
Tournament date: 2022-09-25 to 2022-09-25
Tournament place: Mostra de Desporto FARO ATIVO - Stand AXAL - Parque de Lazer das Figuras - Faro (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: AXAL

Schedule: VI Torneio de Xadrez Jovem - FARO ATIVO 2022 - 25 Setembro Parque de Lazer das Figuras - Faro

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown

Players registered in VI Torneio de Xadrez Jovem - FARO ATIVO 2022 - 25 Setembro Parque de Lazer das Figuras - Faro

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 POR Correia Margarida De Melo Pereira 1136 0 0
2 POR Mihali Daniel Jorge 1097 0 -2
3 POR João André Da Silva 1039 0 2
4 POR Almanis Gabriels 0 0 0
5 POR CustĂłdio Dinis Filipe Duarte 0 0 0
6 POR Delfino Francisco 0 0 0
7 POR Fernandes Rui 0 0 0
8 POR Gambôa Quévin 0 0 0
9 POR Goes Gonçalo 0 0 0
10 POR Maria Gonçalo 0 0 0
11 POR Modesto Miguel Ferreira 0 0 0
12 POR Popovici Vitor 0 0 0
13 UKR Voronkov Andrii 0 0 0
14 POR Yatsuk Yury 0 0 0
15 Yatsuk Yury 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 POR Correia Margarida De Melo Pereira 1136 0 0
2 POR Mihali Daniel Jorge 1097 0 -2
3 POR João André Da Silva 1039 0 2
4 POR Almanis Gabriels 0 0 0
5 POR CustĂłdio Dinis Filipe Duarte 0 0 0
6 POR Delfino Francisco 0 0 0
7 POR Fernandes Rui 0 0 0
8 POR Gambôa Quévin 0 0 0
9 POR Goes Gonçalo 0 0 0
10 POR Maria Gonçalo 0 0 0
11 POR Modesto Miguel Ferreira 0 0 0
12 POR Popovici Vitor 0 0 0
13 UKR Voronkov Andrii 0 0 0
14 POR Yatsuk Yury 0 0 0
15 Yatsuk Yury 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Tipo Gr Club/Ciudad
1 Correia Margarida De Melo Pereira 1971204 POR 1136 w U18 Acx Algarve
2 Mihali Daniel Jorge 1974980 POR 1097 U10 NX Lagoa
3 João André Da Silva 1960008 POR 1039 U14 Acx Algarve
4 Almanis Gabriels POR 0 U14 NF NX Lagoa
5 CustĂłdio Dinis Filipe Duarte 1971310 POR 0 U10 Clube De Xadrez Da Sirm
6 Delfino Francisco POR 0 U10 Acx Algarve
7 Fernandes Rui POR 0 U18 Acx Algarve
8 Gambôa Quévin POR 0 U18 NF A.F.N.Gil Eanes-Lagos
9 Goes Gonçalo POR 0 U10 NF EB1 Alto Rodes-Faro
10 Maria Gonçalo POR 0 U18 NF A.F.N.Gil Eanes-Lagos
11 Modesto Miguel Ferreira POR 0 U10 Acx Algarve
12 Popovici Vitor POR 0 U18 NF A.F.N.Gil Eanes-Lagos
13 Voronkov Andrii UKR 0 U10 NF A.F.N.Gil Eanes-Lagos
14 Yatsuk Yury POR 0 U14 Clube De Xadrez Da Sirm

Round 1

Round 2

M. No. Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo No.
1 8 Gambôa Quévin NF U18 POR 0 0 0 - 1 0 Correia Margarida De Melo Pereira U18 POR 1136 1
2 2 Mihali Daniel Jorge U10 POR 1097 0 1 - 0 0 Goes Gonçalo NF U10 POR 0 9
3 10 Maria Gonçalo NF U18 POR 0 0 1 - 0 0 João André Da Silva U14 POR 1039 3
4 4 Almanis Gabriels NF U14 POR 0 0 1 - 0 0 Modesto Miguel Ferreira U10 POR 0 11
5 12 Popovici Vitor NF U18 POR 0 0 1 - 0 0 CustĂłdio Dinis Filipe Duarte U10 POR 0 5
6 6 Delfino Francisco U10 POR 0 0 0 - 1 0 Voronkov Andrii NF U10 UKR 0 13
7 14 Yatsuk Yury U14 POR 0 0 0 - 1 0 Fernandes Rui U18 POR 0 7

Round 3

M. No. Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo No.
1 1 Correia Margarida De Melo Pereira U18 POR 1136 1 1 - 0 1 Maria Gonçalo NF U18 POR 0 10
2 7 Fernandes Rui U18 POR 0 1 1 - 0 1 Mihali Daniel Jorge U10 POR 1097 2
3 13 Voronkov Andrii NF U10 UKR 0 1 ½ - ½ 1 Almanis Gabriels NF U14 POR 0 4
4 3 João André Da Silva U14 POR 1039 0 1 - 0 1 Popovici Vitor NF U18 POR 0 12
5 5 Custódio Dinis Filipe Duarte U10 POR 0 0 ½ - ½ 0 Yatsuk Yury U14 POR 0 14
6 9 Goes Gonçalo NF U10 POR 0 0 1 - 0 0 Delfino Francisco U10 POR 0 6
7 11 Modesto Miguel Ferreira U10 POR 0 0 0 - 1 0 Gambôa Quévin NF U18 POR 0 8

Round 4

M. No. Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo No.
1 7 Fernandes Rui U18 POR 0 2 0 - 1 2 Correia Margarida De Melo Pereira U18 POR 1136 1
2 4 Almanis Gabriels NF U14 POR 0 1½ 1 - 0 1 Mihali Daniel Jorge U10 POR 1097 2
3 10 Maria Gonçalo NF U18 POR 0 1 1 - 0 1½ Voronkov Andrii NF U10 UKR 0 13
4 8 Gambôa Quévin NF U18 POR 0 1 1 - 0 1 João André Da Silva U14 POR 1039 3
5 12 Popovici Vitor NF U18 POR 0 1 1 - 0 1 Goes Gonçalo NF U10 POR 0 9
6 6 Delfino Francisco U10 POR 0 0 0 - 1 ½ Custódio Dinis Filipe Duarte U10 POR 0 5
7 14 Yatsuk Yury U14 POR 0 ½ 1 - 0 0 Modesto Miguel Ferreira U10 POR 0 11

Round 5

M. No. Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo No.
1 1 Correia Margarida De Melo Pereira U18 POR 1136 3 1 - 0 2½ Almanis Gabriels NF U14 POR 0 4
2 10 Maria Gonçalo NF U18 POR 0 2 1 - 0 2 Fernandes Rui U18 POR 0 7
3 12 Popovici Vitor NF U18 POR 0 2 0 - 1 2 Gambôa Quévin NF U18 POR 0 8
4 13 Voronkov Andrii NF U10 UKR 0 1½ 1 - 0 1½ Yatsuk Yury U14 POR 0 14
5 5 Custódio Dinis Filipe Duarte U10 POR 0 1½ 1 - 0 1 Goes Gonçalo NF U10 POR 0 9
6 2 Mihali Daniel Jorge U10 POR 1097 1 ½ - ½ 1 João André Da Silva U14 POR 1039 3
7 11 Modesto Miguel Ferreira U10 POR 0 0 1 - 0 0 Delfino Francisco U10 POR 0 6

Round 6

M. No. Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo No.
1 13 Voronkov Andrii NF U10 UKR 0 2½ 0 - 1 4 Correia Margarida De Melo Pereira U18 POR 1136 1
2 8 Gambôa Quévin NF U18 POR 0 3 1 - 0 3 Maria Gonçalo NF U18 POR 0 10
3 4 Almanis Gabriels NF U14 POR 0 2½ 1 - 0 2½ Custódio Dinis Filipe Duarte U10 POR 0 5
4 7 Fernandes Rui U18 POR 0 2 0 - 1 2 Popovici Vitor NF U18 POR 0 12
5 14 Yatsuk Yury U14 POR 0 1½ 1 - 0 1½ Mihali Daniel Jorge U10 POR 1097 2
6 3 João André Da Silva U14 POR 1039 1½ 1 - 0 0 Delfino Francisco U10 POR 0 6
7 9 Goes Gonçalo NF U10 POR 0 1 0 - 1 1 Modesto Miguel Ferreira U10 POR 0 11

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo sexo Gr FED Elo Club Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Correia Margarida De Melo Pereira U18 w POR 1136 Acx Algarve 5 0 5 15
2 8 Gambôa Quévin U18 NF POR 0 A.F.N.Gil Eanes-Lagos 4 0 4 15,5
3 4 Almanis Gabriels U14 NF POR 0 NX Lagoa 3,5 0 3 13,5
4 10 Maria Gonçalo U18 NF POR 0 A.F.N.Gil Eanes-Lagos 3 0 3 16
5 12 Popovici Vitor U18 NF POR 0 A.F.N.Gil Eanes-Lagos 3 0 3 12
6 13 Voronkov Andrii U10 NF UKR 0 A.F.N.Gil Eanes-Lagos 2,5 0 2 14
7 3 João André Da Silva U14 POR 1039 Acx Algarve 2,5 0 2 11,5
8 14 Yatsuk Yury U14 POR 0 Clube De Xadrez Da Sirm 2,5 0 2 10,5
9 5 CustĂłdio Dinis Filipe Duarte U10 POR 0 Clube De Xadrez Da Sirm 2,5 0 2 10
10 7 Fernandes Rui U18 POR 0 Acx Algarve 2 0 2 15
11 11 Modesto Miguel Ferreira U10 POR 0 Acx Algarve 2 0 2 11
12 2 Mihali Daniel Jorge U10 POR 1097 NX Lagoa 1,5 0 1 11,5
13 9 Goes Gonçalo U10 NF POR 0 EB1 Alto Rodes-Faro 1 0 1 9
14 6 Delfino Francisco U10 POR 0 Acx Algarve 0 0 0 10,5