9th Asian Schools Chess Championship 2013 Under 13 Girls

Chess tournament overview

Country: Sri Lanka
Tournament date: 2013-09-01 to 2013-09-05
Tournament place: Citrus Hikkaduwa, Sri Lanka (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 Min + 30 Seconds starting from move 01
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Chess Federation of Sri Lanka
Main referee: Mr Luxman Wijesuriya (IA)
Referee: Mr. Thiwanka Tissera(IA), Mr. Pradeep M.A. (IA), Mr. Shelton Wijesuriya (FA)

Schedule: 9th Asian Schools Chess Championship 2013 Under 13 Girls

Round Date Time
1 2013/09/01
2 2013/09/01 1630hrs
3 2013/09/02 0930hrs
4 2013/09/02 1630hrs
5 2013/09/03 0930hrs
6 2013/09/03 1630hrs
7 2013/09/04 0930hrs
8 2013/09/04 1630hrs
9 2013/09/05 0930hrs

Players registered in 9th Asian Schools Chess Championship 2013 Under 13 Girls

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 Hilmi Parveen 0 0 0
2 Wickramasinghe Dilhara Ishini 0 0 0
3 Mendis Dasuni Hansika 0 0 0
4 Jayasundara Mihisha Anjali 0 0 0
5 Jayawardane Dilmi Udaransi 0 0 0
6 WCM Kalbani Wadema 0 0 0
7 Nonis P A R R 0 0 0
8 Saumy Zainab 0 0 0
9 Ranasinghe Shalini 0 0 0
10 Gunawardana I M T M 0 0 0
11 Maddumage M M Gimhani 0 0 0
12 Madurapperuma M A D Maheshika 0 0 0
13 Wijesuriya G P Y 0 0 0
14 Vivian Ngieng 0 0 0
15 Abdukholikova Rano 0 0 0
16 Aminath Hasha Hussain 0 0 0
17 Bandara R M Sandadini 0 0 0
18 Basnayake D N W 0 0 0
19 Gayanjana Savindi G.A. 0 0 0
20 Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 0 0
21 Wijerathna Amandi Ishitha 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 Hilmi Parveen 0 0 0
2 Wickramasinghe Dilhara Ishini 0 0 0
3 Mendis Dasuni Hansika 0 0 0
4 Jayasundara Mihisha Anjali 0 0 0
5 Jayawardane Dilmi Udaransi 0 0 0
6 WCM Kalbani Wadema 0 0 0
7 Nonis P A R R 0 0 0
8 Saumy Zainab 0 0 0
9 Ranasinghe Shalini 0 0 0
10 Gunawardana I M T M 0 0 0
11 Maddumage M M Gimhani 0 0 0
12 Madurapperuma M A D Maheshika 0 0 0
13 Wijesuriya G P Y 0 0 0
14 Vivian Ngieng 0 0 0
15 Abdukholikova Rano 0 0 0
16 Aminath Hasha Hussain 0 0 0
17 Bandara R M Sandadini 0 0 0
18 Basnayake D N W 0 0 0
19 Gayanjana Savindi G.A. 0 0 0
20 Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 0 0
21 Wijerathna Amandi Ishitha 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FED Elo
1 Hilmi Parveen IND 1751
2 Wickramasinghe Dilhara Ishini SRI 1548
3 Mendis Dasuni Hansika SRI 1533
4 Jayasundara Mihisha Anjali SRI 1425
5 Jayawardane Dilmi Udaransi SRI 1410
6 WCM Kalbani Wadema UAE 1401
7 Nonis P A R R SRI 1396
8 Saumy Zainab SRI 1394
9 Ranasinghe Shalini SRI 1374
10 Gunawardana I M T M SRI 1323
11 Maddumage M M Gimhani SRI 1309
12 Madurapperuma M A D Maheshika SRI 1273
13 Wijesuriya G P Y SRI 1270
14 Vivian Ngieng MAS 1112
15 Abdukholikova Rano UZB 0
16 Aminath Hasha Hussain MDV 0
17 Bandara R M Sandadini SRI 0
18 Basnayake D N W SRI 0
19 Gayanjana Savindi G.A. SRI 0
20 Tennakoonwela Pamudie Sasankha SRI 0
21 Wijerathna Amandi Ishitha SRI 0

Round 1

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 11 Maddumage M M Gimhani 1309 0 0 - 1 0 Hilmi Parveen 1751 1
2 2 Wickramasinghe Dilhara Ishini 1548 0 1 - 0 0 Madurapperuma M A D Maheshika 1273 12
3 13 Wijesuriya G P Y 1270 0 ½ - ½ 0 Mendis Dasuni Hansika 1533 3
4 4 Jayasundara Mihisha Anjali 1425 0 ½ - ½ 0 Vivian Ngieng 1112 14
5 15 Abdukholikova Rano 0 0 1 - 0 0 Jayawardane Dilmi Udaransi 1410 5
6 6 WCM Kalbani Wadema 1401 0 1 - 0 0 Aminath Hasha Hussain 0 16
7 17 Bandara R M Sandadini 0 0 0 - 1 0 Nonis P A R R 1396 7
8 8 Saumy Zainab 1394 0 1 - 0 0 Basnayake D N W 0 18
9 19 Gayanjana Savindi G.A. 0 0 0 - 1 0 Ranasinghe Shalini 1374 9
10 10 Gunawardana I M T M 1323 0 ½ - ½ 0 Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 20
11 21 Wijerathna Amandi Ishitha 0 0 1 bye  

Round 2

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Hilmi Parveen 1751 1 1 - 0 1 Saumy Zainab 1394 8
2 9 Ranasinghe Shalini 1374 1 0 - 1 1 Wickramasinghe Dilhara Ishini 1548 2
3 21 Wijerathna Amandi Ishitha 0 1 0 - 1 1 WCM Kalbani Wadema 1401 6
4 7 Nonis P A R R 1396 1 1 - 0 1 Abdukholikova Rano 0 15
5 3 Mendis Dasuni Hansika 1533 ½ 0 - 1 ½ Gunawardana I M T M 1323 10
6 20 Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 ½ 1 - 0 ½ Jayasundara Mihisha Anjali 1425 4
7 14 Vivian Ngieng 1112 ½ 1 - 0 ½ Wijesuriya G P Y 1270 13
8 5 Jayawardane Dilmi Udaransi 1410 0 1 - 0 0 Bandara R M Sandadini 0 17
9 16 Aminath Hasha Hussain 0 0 0 - 1 0 Maddumage M M Gimhani 1309 11
10 12 Madurapperuma M A D Maheshika 1273 0 1 - 0 0 Gayanjana Savindi G.A. 0 19
11 18 Basnayake D N W 0 0 1 bye  

Round 3

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 6 WCM Kalbani Wadema 1401 2 0 - 1 2 Hilmi Parveen 1751 1
2 2 Wickramasinghe Dilhara Ishini 1548 2 0 - 1 2 Nonis P A R R 1396 7
3 10 Gunawardana I M T M 1323 0 - 1 Vivian Ngieng 1112 14
4 8 Saumy Zainab 1394 1 0 - 1 Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 20
5 18 Basnayake D N W 0 1 0 - 1 1 Jayawardane Dilmi Udaransi 1410 5
6 15 Abdukholikova Rano 0 1 1 - 0 1 Ranasinghe Shalini 1374 9
7 11 Maddumage M M Gimhani 1309 1 1 - 0 1 Wijerathna Amandi Ishitha 0 21
8 13 Wijesuriya G P Y 1270 ½ 0 - 1 1 Madurapperuma M A D Maheshika 1273 12
9 4 Jayasundara Mihisha Anjali 1425 ½ 0 - 1 ½ Mendis Dasuni Hansika 1533 3
10 17 Bandara R M Sandadini 0 0 1 - 0 0 Aminath Hasha Hussain 0 16
11 19 Gayanjana Savindi G.A. 0 0 1 bye  

Round 4

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Hilmi Parveen 1751 3 1 - 0 3 Nonis P A R R 1396 7
2 14 Vivian Ngieng 1112 ½ - ½ Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 20
3 15 Abdukholikova Rano 0 2 0 - 1 2 Wickramasinghe Dilhara Ishini 1548 2
4 5 Jayawardane Dilmi Udaransi 1410 2 1 - 0 2 Maddumage M M Gimhani 1309 11
5 12 Madurapperuma M A D Maheshika 1273 2 0 - 1 2 WCM Kalbani Wadema 1401 6
6 3 Mendis Dasuni Hansika 1533 0 - 1 1 Bandara R M Sandadini 0 17
7 9 Ranasinghe Shalini 1374 1 1 - 0 Gunawardana I M T M 1323 10
8 19 Gayanjana Savindi G.A. 0 1 0 - 1 1 Saumy Zainab 1394 8
9 21 Wijerathna Amandi Ishitha 0 1 1 - 0 1 Basnayake D N W 0 18
10 13 Wijesuriya G P Y 1270 ½ 1 - 0 ½ Jayasundara Mihisha Anjali 1425 4
11 16 Aminath Hasha Hussain 0 0 1 bye  

Round 5

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 2 Wickramasinghe Dilhara Ishini 1548 3 ½ - ½ 4 Hilmi Parveen 1751 1
2 20 Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 3 ½ - ½ 3 Jayawardane Dilmi Udaransi 1410 5
3 6 WCM Kalbani Wadema 1401 3 1 - 0 3 Vivian Ngieng 1112 14
4 7 Nonis P A R R 1396 3 0 - 1 2 Madurapperuma M A D Maheshika 1273 12
5 8 Saumy Zainab 1394 2 1 - 0 2 Wijerathna Amandi Ishitha 0 21
6 17 Bandara R M Sandadini 0 2 0 - 1 2 Ranasinghe Shalini 1374 9
7 11 Maddumage M M Gimhani 1309 2 0 - 1 2 Abdukholikova Rano 0 15
8 10 Gunawardana I M T M 1323 1 - 0 Wijesuriya G P Y 1270 13
9 16 Aminath Hasha Hussain 0 1 0 - 1 Mendis Dasuni Hansika 1533 3
10 18 Basnayake D N W 0 1 1 - 0 1 Gayanjana Savindi G.A. 0 19
11 4 Jayasundara Mihisha Anjali 1425 ½ 1 bye  

Round 6

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Hilmi Parveen 1751 1 - 0 Jayawardane Dilmi Udaransi 1410 5
2 20 Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 0 - 1 4 WCM Kalbani Wadema 1401 6
3 14 Vivian Ngieng 1112 3 0 - 1 Wickramasinghe Dilhara Ishini 1548 2
4 7 Nonis P A R R 1396 3 1 - 0 3 Saumy Zainab 1394 8
5 12 Madurapperuma M A D Maheshika 1273 3 1 - 0 3 Abdukholikova Rano 0 15
6 9 Ranasinghe Shalini 1374 3 0 - 1 Mendis Dasuni Hansika 1533 3
7 11 Maddumage M M Gimhani 1309 2 0 - 1 Gunawardana I M T M 1323 10
8 21 Wijerathna Amandi Ishitha 0 2 1 - 0 2 Bandara R M Sandadini 0 17
9 4 Jayasundara Mihisha Anjali 1425 0 - 1 2 Basnayake D N W 0 18
10 19 Gayanjana Savindi G.A. 0 1 1 - 0 1 Aminath Hasha Hussain 0 16
11 13 Wijesuriya G P Y 1270 1 bye  

Round 7

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 12 Madurapperuma M A D Maheshika 1273 4 0 - 1 Hilmi Parveen 1751 1
2 6 WCM Kalbani Wadema 1401 5 ½ - ½ Wickramasinghe Dilhara Ishini 1548 2
3 10 Gunawardana I M T M 1323 1 - 0 4 Nonis P A R R 1396 7
4 3 Mendis Dasuni Hansika 1533 1 - 0 Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 20
5 5 Jayawardane Dilmi Udaransi 1410 1 - 0 3 Ranasinghe Shalini 1374 9
6 18 Basnayake D N W 0 3 1 - 0 3 Vivian Ngieng 1112 14
7 15 Abdukholikova Rano 0 3 1 - 0 3 Wijerathna Amandi Ishitha 0 21
8 8 Saumy Zainab 1394 3 1 - 0 Wijesuriya G P Y 1270 13
9 17 Bandara R M Sandadini 0 2 1 - 0 2 Gayanjana Savindi G.A. 0 19
10 16 Aminath Hasha Hussain 0 1 0 - 1 Jayasundara Mihisha Anjali 1425 4
11 11 Maddumage M M Gimhani 1309 2 1 bye  

Round 8

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Hilmi Parveen 1751 1 - 0 Mendis Dasuni Hansika 1533 3
2 5 Jayawardane Dilmi Udaransi 1410 ½ - ½ WCM Kalbani Wadema 1401 6
3 2 Wickramasinghe Dilhara Ishini 1548 5 1 - 0 Gunawardana I M T M 1323 10
4 7 Nonis P A R R 1396 4 1 - 0 4 Basnayake D N W 0 18
5 8 Saumy Zainab 1394 4 1 - 0 4 Madurapperuma M A D Maheshika 1273 12
6 20 Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 0 - 1 4 Abdukholikova Rano 0 15
7 9 Ranasinghe Shalini 1374 3 1 - 0 3 Wijerathna Amandi Ishitha 0 21
8 14 Vivian Ngieng 1112 3 0 - 1 3 Maddumage M M Gimhani 1309 11
9 4 Jayasundara Mihisha Anjali 1425 ½ - ½ 2 Gayanjana Savindi G.A. 0 19
10 13 Wijesuriya G P Y 1270 1 - 0 1 Aminath Hasha Hussain 0 16
11 17 Bandara R M Sandadini 0 3 1 bye  

Round 9

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 15 Abdukholikova Rano 0 5 0 - 1 Hilmi Parveen 1751 1
2 2 Wickramasinghe Dilhara Ishini 1548 6 ½ - ½ 5 Jayawardane Dilmi Udaransi 1410 5
3 6 WCM Kalbani Wadema 1401 6 ½ - ½ 5 Nonis P A R R 1396 7
4 3 Mendis Dasuni Hansika 1533 0 - 1 5 Saumy Zainab 1394 8
5 10 Gunawardana I M T M 1323 1 - 0 4 Bandara R M Sandadini 0 17
6 12 Madurapperuma M A D Maheshika 1273 4 0 - 1 4 Ranasinghe Shalini 1374 9
7 18 Basnayake D N W 0 4 0 - 1 4 Maddumage M M Gimhani 1309 11
8 19 Gayanjana Savindi G.A. 0 ½ - ½ Wijesuriya G P Y 1270 13
9 16 Aminath Hasha Hussain 0 1 0 - 1 Tennakoonwela Pamudie Sasankha 0 20
10 21 Wijerathna Amandi Ishitha 0 3 ½ - ½ 3 Jayasundara Mihisha Anjali 1425 4
11 14 Vivian Ngieng 1112 3 1 bye  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Hilmi Parveen IND 1751 8,5 0,0 44,0 39,5
2 2 Wickramasinghe Dilhara Ishini SRI 1548 6,5 0,5 45,5 41,5
3 6 WCM Kalbani Wadema UAE 1401 6,5 0,5 41,0 38,0
4 8 Saumy Zainab SRI 1394 6,0 0,0 37,0 34,0
5 7 Nonis P A R R SRI 1396 5,5 0,0 45,5 42,0
6 5 Jayawardane Dilmi Udaransi SRI 1410 5,5 0,0 44,0 40,5
7 10 Gunawardana I M T M SRI 1323 5,5 0,0 37,5 34,0
8 15 Abdukholikova Rano UZB 0 5,0 0,0 44,0 40,0
9 9 Ranasinghe Shalini SRI 1374 5,0 0,0 37,5 34,5
10 11 Maddumage M M Gimhani SRI 1309 5,0 0,0 37,5 34,5
11 3 Mendis Dasuni Hansika SRI 1533 4,5 1,0 39,5 36,5
12 20 Tennakoonwela Pamudie Sasankha SRI 0 4,5 0,0 39,5 36,5
13 12 Madurapperuma M A D Maheshika SRI 1273 4,0 0,0 46,5 43,0
14 14 Vivian Ngieng MAS 1112 4,0 0,0 37,5 34,5
15 17 Bandara R M Sandadini SRI 0 4,0 0,0 35,0 32,5
16 18 Basnayake D N W SRI 0 4,0 0,0 34,5 31,5
17 13 Wijesuriya G P Y SRI 1270 4,0 0,0 32,0 29,5
18 21 Wijerathna Amandi Ishitha SRI 0 3,5 0,5 38,0 34,5
19 4 Jayasundara Mihisha Anjali SRI 1425 3,5 0,5 27,5 25,0
20 19 Gayanjana Savindi G.A. SRI 0 3,0 0,0 31,5 28,5
21 16 Aminath Hasha Hussain MDV 0 1,0 0,0 32,5 30,0