9th Asian Schools Chess Championship 2013 Under 11 Open

Chess tournament overview

Country: Sri Lanka
Tournament date: 2013-09-01 to 2013-09-05
Tournament place: Citrus Hikkaduwa, Sri Lanka (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 Min + 30 Seconds starting from move 01
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Chess Federation of Sri Lanka
Main referee: Mr Luxman Wijesuriya (IA)
Referee: Mr. Thiwanka Tissera(IA), Mr. N T Amarakoon (IA), Mr. Gihan Perera (FA), Mr. M. G. H. M. Farshan

Schedule: 9th Asian Schools Chess Championship 2013 Under 11 Open

Round Date Time
1 2013/09/01 09.30
2 2013/09/01 16.30
3 2013/09/02 09.30
4 2013/09/02 16.30
5 2013/09/03 09.30
6 2013/09/03 16.30
7 2013/09/04 09.30
8 2013/09/04 16.30
9 2013/09/05 09.30

Players registered in 9th Asian Schools Chess Championship 2013 Under 11 Open

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 Vokhidov Shamsiddin 0 0 0
2 Willathgamuwa Kevin 0 0 0
3 Tan Jun Ying 0 0 0
4 Willathgamuwa Rowan 0 0 0
5 Sezdbekov Ruslan 0 0 0
6 Kouchaki Penchah Jaber 0 0 0
7 Thilakarathne G M H 0 0 0
8 Theekshana H.G. Denuwan 0 0 0
9 Piyumantha M Sasith Nipun 0 0 0
10 Gunawardena I M P T 0 0 0
11 Wickramasinghe Banuka Nimsith 0 0 0
12 Nanayakkara J A K Saranath 0 0 0
13 Al Shamisi Hareb Nasser 0 0 0
14 Askey Raveen Nimesh 0 0 0
15 Liyanage Ranindu Dilshan 0 0 0
16 Sathkumara S M H D 0 0 0
17 Kodithuwakku Himsara 0 0 0
18 Perera U I Himal 0 0 0
19 Perera L Lithmal Wansika 0 0 0
20 Seneviratne P A H 0 0 0
21 Kodikara N S 0 0 0
22 Rasanjana U G S Y 0 0 0
23 Pallie Tuan Ehshan 0 0 0
24 Lorensuhewa Chamath Pramodya 0 0 0
25 Liyanarachchi Sanosh Shamal 0 0 0
26 Wijesinghe N L C Dojitha 0 0 0
27 Abdulsalam Abdullah 0 0 0
28 Abhayarathne K A K P 0 0 0
29 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 0 0
30 Asmone Maas Ilham Faheth 0 0 0
31 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 0 0
32 Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 0 0
33 Gamage Ovin Vidmal 0 0 0
34 Hasan Al-Marir Esam Ali 0 0 0
35 Hassan Zayan Mohamed 0 0 0
36 Karunarathne Tishan 0 0 0
37 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 0 0
38 Lee Hsun-Wei 0 0 0
39 Munkhbat Batnyam 0 0 0
40 Perera D Upashan L 0 0 0
41 Shashiprabhath A 0 0 0
42 Randew A G Ruwith 0 0 0
43 Rathnayake S M R T 0 0 0
44 Samarakoon Hevidu 0 0 0
45 Udugampola Linal Senuja L 0 0 0
46 Yasanga W C M Kasun 0 0 0
47 Yatawaka U Sirinama 0 0 0
48 Zholdoshmamatov Adilet 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 Vokhidov Shamsiddin 0 0 0
2 Willathgamuwa Kevin 0 0 0
3 Tan Jun Ying 0 0 0
4 Willathgamuwa Rowan 0 0 0
5 Sezdbekov Ruslan 0 0 0
6 Kouchaki Penchah Jaber 0 0 0
7 Thilakarathne G M H 0 0 0
8 Theekshana H.G. Denuwan 0 0 0
9 Piyumantha M Sasith Nipun 0 0 0
10 Gunawardena I M P T 0 0 0
11 Wickramasinghe Banuka Nimsith 0 0 0
12 Nanayakkara J A K Saranath 0 0 0
13 Al Shamisi Hareb Nasser 0 0 0
14 Askey Raveen Nimesh 0 0 0
15 Liyanage Ranindu Dilshan 0 0 0
16 Sathkumara S M H D 0 0 0
17 Kodithuwakku Himsara 0 0 0
18 Perera U I Himal 0 0 0
19 Perera L Lithmal Wansika 0 0 0
20 Seneviratne P A H 0 0 0
21 Kodikara N S 0 0 0
22 Rasanjana U G S Y 0 0 0
23 Pallie Tuan Ehshan 0 0 0
24 Lorensuhewa Chamath Pramodya 0 0 0
25 Liyanarachchi Sanosh Shamal 0 0 0
26 Wijesinghe N L C Dojitha 0 0 0
27 Abdulsalam Abdullah 0 0 0
28 Abhayarathne K A K P 0 0 0
29 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 0 0
30 Asmone Maas Ilham Faheth 0 0 0
31 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 0 0
32 Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 0 0
33 Gamage Ovin Vidmal 0 0 0
34 Hasan Al-Marir Esam Ali 0 0 0
35 Hassan Zayan Mohamed 0 0 0
36 Karunarathne Tishan 0 0 0
37 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 0 0
38 Lee Hsun-Wei 0 0 0
39 Munkhbat Batnyam 0 0 0
40 Perera D Upashan L 0 0 0
41 Shashiprabhath A 0 0 0
42 Randew A G Ruwith 0 0 0
43 Rathnayake S M R T 0 0 0
44 Samarakoon Hevidu 0 0 0
45 Udugampola Linal Senuja L 0 0 0
46 Yasanga W C M Kasun 0 0 0
47 Yatawaka U Sirinama 0 0 0
48 Zholdoshmamatov Adilet 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FED Elo
1 Vokhidov Shamsiddin UZB 1941
2 Willathgamuwa Kevin AUS 1800
3 Tan Jun Ying MAS 1744
4 Willathgamuwa Rowan AUS 1734
5 Sezdbekov Ruslan KGZ 1720
6 Kouchaki Penchah Jaber IRI 1715
7 Thilakarathne G M H SRI 1714
8 Theekshana H.G. Denuwan SRI 1541
9 Piyumantha M Sasith Nipun SRI 1520
10 Gunawardena I M P T SRI 1467
11 Wickramasinghe Banuka Nimsith SRI 1462
12 Nanayakkara J A K Saranath SRI 1449
13 Al Shamisi Hareb Nasser UAE 1432
14 Askey Raveen Nimesh SRI 1420
15 Liyanage Ranindu Dilshan SRI 1385
16 Sathkumara S M H D SRI 1366
17 Kodithuwakku Himsara SRI 1350
18 Perera U I Himal SRI 1346
19 Perera L Lithmal Wansika SRI 1337
20 Seneviratne P A H SRI 1322
21 Kodikara N S SRI 1293
22 Rasanjana U G S Y SRI 1284
23 Pallie Tuan Ehshan SRI 1271
24 Lorensuhewa Chamath Pramodya SRI 1257
25 Liyanarachchi Sanosh Shamal SRI 1233
26 Wijesinghe N L C Dojitha SRI 1202
27 Abdulsalam Abdullah YEM 0
28 Abhayarathne K A K P SRI 0
29 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser YEM 0
30 Asmone Maas Ilham Faheth SRI 0
31 Balasuriya Thenuka Yasas Prab SRI 0
32 Deraniyagala Vimukthi Prathap SRI 0
33 Gamage Ovin Vidmal SRI 0
34 Hasan Al-Marir Esam Ali YEM 0
35 Hassan Zayan Mohamed MDV 0
36 Karunarathne Tishan SRI 0
37 Kodithuwakku Kisara Sandaluka SRI 0
38 Lee Hsun-Wei TPE 0
39 Munkhbat Batnyam MGL 0
40 Perera D Upashan L SRI 0
41 Shashiprabhath A SRI 0
42 Randew A G Ruwith SRI 0
43 Rathnayake S M R T SRI 0
44 Samarakoon Hevidu SRI 0
45 Udugampola Linal Senuja L SRI 0
46 Yasanga W C M Kasun SRI 0
47 Yatawaka U Sirinama SRI 0
48 Zholdoshmamatov Adilet KGZ 0

Round 1

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 25 Liyanarachchi Sanosh Shamal 1233 0 0 - 1 0 Vokhidov Shamsiddin 1941 1
2 2 Willathgamuwa Kevin 1800 0 1 - 0 0 Wijesinghe N L C Dojitha 1202 26
3 27 Abdulsalam Abdullah 0 0 0 - 1 0 Tan Jun Ying 1744 3
4 4 Willathgamuwa Rowan 1734 0 1 - 0 0 Abhayarathne K A K P 0 28
5 29 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 0 1 - 0 0 Sezdbekov Ruslan 1720 5
6 6 Kouchaki Penchah Jaber 1715 0 1 - 0 0 Asmone Maas Ilham Faheth 0 30
7 31 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 0 0 - 1 0 Thilakarathne G M H 1714 7
8 8 Theekshana H.G. Denuwan 1541 0 1 - 0 0 Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 32
9 33 Gamage Ovin Vidmal 0 0 0 - 1 0 Piyumantha M Sasith Nipun 1520 9
10 10 Gunawardena I M P T 1467 0 1 - 0 0 Hasan Al-Marir Esam Ali 0 34
11 35 Hassan Zayan Mohamed 0 0 0 - 1 0 Wickramasinghe Banuka Nimsith 1462 11
12 12 Nanayakkara J A K Saranath 1449 0 1 - 0 0 Karunarathne Tishan 0 36
13 37 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 0 1 - 0 0 Al Shamisi Hareb Nasser 1432 13
14 14 Askey Raveen Nimesh 1420 0 0 - 1 0 Lee Hsun-Wei 0 38
15 39 Munkhbat Batnyam 0 0 1 - 0 0 Liyanage Ranindu Dilshan 1385 15
16 16 Sathkumara S M H D 1366 0 1 - 0 0 Perera D Upashan L 0 40
17 41 Shashiprabhath A 0 0 1 - 0 0 Kodithuwakku Himsara 1350 17
18 18 Perera U I Himal 1346 0 0 - 1 0 Randew A G Ruwith 0 42
19 43 Rathnayake S M R T 0 0 1 - 0 0 Perera L Lithmal Wansika 1337 19
20 20 Seneviratne P A H 1322 0 ½ - ½ 0 Samarakoon Hevidu 0 44
21 45 Udugampola Linal Senuja L 0 0 ½ - ½ 0 Kodikara N S 1293 21
22 22 Rasanjana U G S Y 1284 0 ½ - ½ 0 Yasanga W C M Kasun 0 46
23 47 Yatawaka U Sirinama 0 0 0 - 1 0 Pallie Tuan Ehshan 1271 23
24 24 Lorensuhewa Chamath Pramodya 1257 0 ½ - ½ 0 Zholdoshmamatov Adilet 0 48

Round 2

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 1 Vokhidov Shamsiddin 1941 1 1 - 0 1 Nanayakkara J A K Saranath 1449 12
2 16 Sathkumara S M H D 1366 1 ½ - ½ 1 Willathgamuwa Kevin 1800 2
3 3 Tan Jun Ying 1744 1 + - - 1 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 29
4 23 Pallie Tuan Ehshan 1271 1 0 - 1 1 Willathgamuwa Rowan 1734 4
5 37 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 1 0 - 1 1 Kouchaki Penchah Jaber 1715 6
6 7 Thilakarathne G M H 1714 1 1 - 0 1 Munkhbat Batnyam 0 39
7 38 Lee Hsun-Wei 0 1 0 - 1 1 Theekshana H.G. Denuwan 1541 8
8 9 Piyumantha M Sasith Nipun 1520 1 1 - 0 1 Shashiprabhath A 0 41
9 42 Randew A G Ruwith 0 1 ½ - ½ 1 Gunawardena I M P T 1467 10
10 11 Wickramasinghe Banuka Nimsith 1462 1 1 - 0 1 Rathnayake S M R T 0 43
11 46 Yasanga W C M Kasun 0 ½ ½ - ½ ½ Seneviratne P A H 1322 20
12 21 Kodikara N S 1293 ½ 0 - 1 ½ Lorensuhewa Chamath Pramodya 1257 24
13 48 Zholdoshmamatov Adilet 0 ½ ½ - ½ ½ Rasanjana U G S Y 1284 22
14 44 Samarakoon Hevidu 0 ½ ½ - ½ ½ Udugampola Linal Senuja L 0 45
15 5 Sezdbekov Ruslan 1720 0 0 - 1 0 Abhayarathne K A K P 0 28
16 13 Al Shamisi Hareb Nasser 1432 0 0 - 1 0 Asmone Maas Ilham Faheth 0 30
17 32 Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 0 ½ - ½ 0 Askey Raveen Nimesh 1420 14
18 15 Liyanage Ranindu Dilshan 1385 0 1 - 0 0 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 31
19 17 Kodithuwakku Himsara 1350 0 0 - 1 0 Gamage Ovin Vidmal 0 33
20 34 Hasan Al-Marir Esam Ali 0 0 - - + 0 Perera U I Himal 1346 18
21 19 Perera L Lithmal Wansika 1337 0 1 - 0 0 Hassan Zayan Mohamed 0 35
22 36 Karunarathne Tishan 0 0 ½ - ½ 0 Liyanarachchi Sanosh Shamal 1233 25
23 26 Wijesinghe N L C Dojitha 1202 0 1 - 0 0 Yatawaka U Sirinama 0 47
24 40 Perera D Upashan L 0 0 + - - 0 Abdulsalam Abdullah 0 27

Round 3

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 8 Theekshana H.G. Denuwan 1541 2 ½ - ½ 2 Vokhidov Shamsiddin 1941 1
2 3 Tan Jun Ying 1744 2 ½ - ½ 2 Thilakarathne G M H 1714 7
3 4 Willathgamuwa Rowan 1734 2 0 - 1 2 Piyumantha M Sasith Nipun 1520 9
4 6 Kouchaki Penchah Jaber 1715 2 1 - 0 2 Wickramasinghe Banuka Nimsith 1462 11
5 2 Willathgamuwa Kevin 1800 1 - 0 Randew A G Ruwith 0 42
6 10 Gunawardena I M P T 1467 0 - 1 Sathkumara S M H D 1366 16
7 24 Lorensuhewa Chamath Pramodya 1257 1 - 0 1 Liyanage Ranindu Dilshan 1385 15
8 12 Nanayakkara J A K Saranath 1449 1 1 - 0 1 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 37
9 33 Gamage Ovin Vidmal 0 1 1 - 0 1 Perera U I Himal 1346 18
10 39 Munkhbat Batnyam 0 1 1 - 0 1 Perera L Lithmal Wansika 1337 19
11 20 Seneviratne P A H 1322 1 ½ - ½ 1 Lee Hsun-Wei 0 38
12 22 Rasanjana U G S Y 1284 1 ½ - ½ 1 Samarakoon Hevidu 0 44
13 40 Perera D Upashan L 0 1 0 - 1 1 Pallie Tuan Ehshan 1271 23
14 41 Shashiprabhath A 0 1 0 - 1 1 Wijesinghe N L C Dojitha 1202 26
15 28 Abhayarathne K A K P 0 1 1 - 0 1 Yasanga W C M Kasun 0 46
16 43 Rathnayake S M R T 0 1 1 - 0 1 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 29
17 30 Asmone Maas Ilham Faheth 0 1 1 - 0 1 Zholdoshmamatov Adilet 0 48
18 45 Udugampola Linal Senuja L 0 1 ½ - ½ ½ Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 32
19 14 Askey Raveen Nimesh 1420 ½ 1 - 0 ½ Karunarathne Tishan 0 36
20 25 Liyanarachchi Sanosh Shamal 1233 ½ ½ - ½ ½ Kodikara N S 1293 21
21 31 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 0 0 - 1 0 Sezdbekov Ruslan 1720 5
22 34 Hasan Al-Marir Esam Ali 0 0 1 - 0 0 Al Shamisi Hareb Nasser 1432 13
23 35 Hassan Zayan Mohamed 0 0 0 - 1 0 Kodithuwakku Himsara 1350 17
24 47 Yatawaka U Sirinama 0 0 1 - 0 0 Abdulsalam Abdullah 0 27

Round 4

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 9 Piyumantha M Sasith Nipun 1520 3 0 - 1 3 Kouchaki Penchah Jaber 1715 6
2 1 Vokhidov Shamsiddin 1941 1 - 0 Sathkumara S M H D 1366 16
3 7 Thilakarathne G M H 1714 ½ - ½ Willathgamuwa Kevin 1800 2
4 3 Tan Jun Ying 1744 1 - 0 Lorensuhewa Chamath Pramodya 1257 24
5 11 Wickramasinghe Banuka Nimsith 1462 2 0 - 1 Theekshana H.G. Denuwan 1541 8
6 30 Asmone Maas Ilham Faheth 0 2 ½ - ½ 2 Willathgamuwa Rowan 1734 4
7 28 Abhayarathne K A K P 0 2 0 - 1 2 Nanayakkara J A K Saranath 1449 12
8 23 Pallie Tuan Ehshan 1271 2 1 - 0 2 Gamage Ovin Vidmal 0 33
9 26 Wijesinghe N L C Dojitha 1202 2 0 - 1 2 Munkhbat Batnyam 0 39
10 10 Gunawardena I M P T 1467 0 - 1 2 Rathnayake S M R T 0 43
11 44 Samarakoon Hevidu 0 0 - 1 Askey Raveen Nimesh 1420 14
12 42 Randew A G Ruwith 0 ½ - ½ Seneviratne P A H 1322 20
13 38 Lee Hsun-Wei 0 1 - 0 Udugampola Linal Senuja L 0 45
14 5 Sezdbekov Ruslan 1720 1 1 - 0 Rasanjana U G S Y 1284 22
15 15 Liyanage Ranindu Dilshan 1385 1 ½ - ½ 1 Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 32
16 17 Kodithuwakku Himsara 1350 1 ½ - ½ 1 Hasan Al-Marir Esam Ali 0 34
17 18 Perera U I Himal 1346 1 0 - 1 1 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 37
18 19 Perera L Lithmal Wansika 1337 1 1 - 0 1 Perera D Upashan L 0 40
19 21 Kodikara N S 1293 1 0 - 1 1 Shashiprabhath A 0 41
20 46 Yasanga W C M Kasun 0 1 ½ - ½ 1 Liyanarachchi Sanosh Shamal 1233 25
21 29 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 1 1 - 0 1 Yatawaka U Sirinama 0 47
22 48 Zholdoshmamatov Adilet 0 1 1 - 0 ½ Karunarathne Tishan 0 36
23 13 Al Shamisi Hareb Nasser 1432 0 ½ - ½ 0 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 31
24 27 Abdulsalam Abdullah 0 0 1 - 0 0 Hassan Zayan Mohamed 0 35

Round 5

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 6 Kouchaki Penchah Jaber 1715 4 ½ - ½ Vokhidov Shamsiddin 1941 1
2 8 Theekshana H.G. Denuwan 1541 ½ - ½ Tan Jun Ying 1744 3
3 2 Willathgamuwa Kevin 1800 3 ½ - ½ 3 Pallie Tuan Ehshan 1271 23
4 12 Nanayakkara J A K Saranath 1449 3 0 - 1 3 Thilakarathne G M H 1714 7
5 43 Rathnayake S M R T 0 3 0 - 1 3 Piyumantha M Sasith Nipun 1520 9
6 39 Munkhbat Batnyam 0 3 1 - 0 Willathgamuwa Rowan 1734 4
7 14 Askey Raveen Nimesh 1420 ½ - ½ Asmone Maas Ilham Faheth 0 30
8 24 Lorensuhewa Chamath Pramodya 1257 1 - 0 Lee Hsun-Wei 0 38
9 16 Sathkumara S M H D 1366 1 - 0 2 Perera L Lithmal Wansika 1337 19
10 33 Gamage Ovin Vidmal 0 2 0 - 1 2 Sezdbekov Ruslan 1720 5
11 11 Wickramasinghe Banuka Nimsith 1462 2 1 - 0 2 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 29
12 20 Seneviratne P A H 1322 2 1 - 0 2 Zholdoshmamatov Adilet 0 48
13 37 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 2 1 - 0 2 Wijesinghe N L C Dojitha 1202 26
14 41 Shashiprabhath A 0 2 1 - 0 2 Abhayarathne K A K P 0 28
15 22 Rasanjana U G S Y 1284 0 - 1 2 Randew A G Ruwith 0 42
16 32 Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 0 - 1 Gunawardena I M P T 1467 10
17 34 Hasan Al-Marir Esam Ali 0 0 - 1 Liyanage Ranindu Dilshan 1385 15
18 45 Udugampola Linal Senuja L 0 ½ - ½ Kodithuwakku Himsara 1350 17
19 25 Liyanarachchi Sanosh Shamal 1233 ½ - ½ Samarakoon Hevidu 0 44
20 46 Yasanga W C M Kasun 0 0 - 1 1 Perera U I Himal 1346 18
21 47 Yatawaka U Sirinama 0 1 ½ - ½ 1 Kodikara N S 1293 21
22 40 Perera D Upashan L 0 1 1 - 0 1 Abdulsalam Abdullah 0 27
23 36 Karunarathne Tishan 0 ½ 1 - 0 ½ Al Shamisi Hareb Nasser 1432 13
24 31 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 ½ 1 - 0 0 Hassan Zayan Mohamed 0 35

Round 6

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 3 Tan Jun Ying 1744 4 0 - 1 Kouchaki Penchah Jaber 1715 6
2 1 Vokhidov Shamsiddin 1941 4 1 - 0 4 Munkhbat Batnyam 0 39
3 7 Thilakarathne G M H 1714 4 1 - 0 4 Theekshana H.G. Denuwan 1541 8
4 9 Piyumantha M Sasith Nipun 1520 4 ½ - ½ Willathgamuwa Kevin 1800 2
5 23 Pallie Tuan Ehshan 1271 0 - 1 Sathkumara S M H D 1366 16
6 12 Nanayakkara J A K Saranath 1449 3 1 - 0 Lorensuhewa Chamath Pramodya 1257 24
7 5 Sezdbekov Ruslan 1720 3 1 - 0 3 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 37
8 30 Asmone Maas Ilham Faheth 0 3 ½ - ½ 3 Wickramasinghe Banuka Nimsith 1462 11
9 42 Randew A G Ruwith 0 3 ½ - ½ 3 Askey Raveen Nimesh 1420 14
10 43 Rathnayake S M R T 0 3 ½ - ½ 3 Seneviratne P A H 1322 20
11 15 Liyanage Ranindu Dilshan 1385 ½ - ½ 3 Shashiprabhath A 0 41
12 4 Willathgamuwa Rowan 1734 1 - 0 Gunawardena I M P T 1467 10
13 38 Lee Hsun-Wei 0 1 - 0 2 Kodithuwakku Himsara 1350 17
14 18 Perera U I Himal 1346 2 0 - 1 2 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 29
15 19 Perera L Lithmal Wansika 1337 2 1 - 0 2 Gamage Ovin Vidmal 0 33
16 48 Zholdoshmamatov Adilet 0 2 ½ - ½ 2 Liyanarachchi Sanosh Shamal 1233 25
17 26 Wijesinghe N L C Dojitha 1202 2 1 - 0 2 Perera D Upashan L 0 40
18 28 Abhayarathne K A K P 0 2 ½ - ½ 2 Udugampola Linal Senuja L 0 45
19 44 Samarakoon Hevidu 0 2 1 - 0 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 31
20 21 Kodikara N S 1293 0 - 1 Yasanga W C M Kasun 0 46
21 36 Karunarathne Tishan 0 1 - 0 Rasanjana U G S Y 1284 22
22 32 Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 ½ - ½ Yatawaka U Sirinama 0 47
23 27 Abdulsalam Abdullah 0 1 ½ - ½ Hasan Al-Marir Esam Ali 0 34
24 35 Hassan Zayan Mohamed 0 0 0 - 1 ½ Al Shamisi Hareb Nasser 1432 13

Round 7

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 6 Kouchaki Penchah Jaber 1715 1 - 0 5 Thilakarathne G M H 1714 7
2 9 Piyumantha M Sasith Nipun 1520 0 - 1 5 Vokhidov Shamsiddin 1941 1
3 16 Sathkumara S M H D 1366 0 - 1 4 Sezdbekov Ruslan 1720 5
4 2 Willathgamuwa Kevin 1800 4 1 - 0 4 Nanayakkara J A K Saranath 1449 12
5 39 Munkhbat Batnyam 0 4 0 - 1 4 Tan Jun Ying 1744 3
6 8 Theekshana H.G. Denuwan 1541 4 1 - 0 Pallie Tuan Ehshan 1271 23
7 41 Shashiprabhath A 0 0 - 1 Willathgamuwa Rowan 1734 4
8 11 Wickramasinghe Banuka Nimsith 1462 1 - 0 Lee Hsun-Wei 0 38
9 14 Askey Raveen Nimesh 1420 1 - 0 Rathnayake S M R T 0 43
10 20 Seneviratne P A H 1322 ½ - ½ Asmone Maas Ilham Faheth 0 30
11 24 Lorensuhewa Chamath Pramodya 1257 ½ - ½ Randew A G Ruwith 0 42
12 29 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 3 0 - 1 3 Liyanage Ranindu Dilshan 1385 15
13 37 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 3 ½ - ½ 3 Perera L Lithmal Wansika 1337 19
14 44 Samarakoon Hevidu 0 3 0 - 1 3 Wijesinghe N L C Dojitha 1202 26
15 10 Gunawardena I M P T 1467 1 - 0 Zholdoshmamatov Adilet 0 48
16 25 Liyanarachchi Sanosh Shamal 1233 ½ - ½ Abhayarathne K A K P 0 28
17 46 Yasanga W C M Kasun 0 ½ - ½ Karunarathne Tishan 0 36
18 45 Udugampola Linal Senuja L 0 1 - 0 2 Gamage Ovin Vidmal 0 33
19 17 Kodithuwakku Himsara 1350 2 1 - 0 2 Perera D Upashan L 0 40
20 47 Yatawaka U Sirinama 0 2 ½ - ½ 2 Perera U I Himal 1346 18
21 34 Hasan Al-Marir Esam Ali 0 2 0 - 1 2 Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 32
22 13 Al Shamisi Hareb Nasser 1432 1 - 0 Abdulsalam Abdullah 0 27
23 31 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 1 - 0 Kodikara N S 1293 21
24 22 Rasanjana U G S Y 1284 ½ - ½ 0 Hassan Zayan Mohamed 0 35

Round 8

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 5 Sezdbekov Ruslan 1720 5 1 - 0 Kouchaki Penchah Jaber 1715 6
2 1 Vokhidov Shamsiddin 1941 6 1 - 0 5 Thilakarathne G M H 1714 7
3 3 Tan Jun Ying 1744 5 0 - 1 5 Willathgamuwa Kevin 1800 2
4 4 Willathgamuwa Rowan 1734 0 - 1 5 Theekshana H.G. Denuwan 1541 8
5 14 Askey Raveen Nimesh 1420 ½ - ½ Piyumantha M Sasith Nipun 1520 9
6 16 Sathkumara S M H D 1366 0 - 1 Wickramasinghe Banuka Nimsith 1462 11
7 42 Randew A G Ruwith 0 4 ½ - ½ 4 Nanayakkara J A K Saranath 1449 12
8 15 Liyanage Ranindu Dilshan 1385 4 ½ - ½ 4 Seneviratne P A H 1322 20
9 26 Wijesinghe N L C Dojitha 1202 4 0 - 1 4 Lorensuhewa Chamath Pramodya 1257 24
10 30 Asmone Maas Ilham Faheth 0 4 1 - 0 4 Munkhbat Batnyam 0 39
11 38 Lee Hsun-Wei 0 ½ - ½ Gunawardena I M P T 1467 10
12 19 Perera L Lithmal Wansika 1337 ½ - ½ Shashiprabhath A 0 41
13 23 Pallie Tuan Ehshan 1271 1 - 0 Rathnayake S M R T 0 43
14 37 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 1 - 0 Udugampola Linal Senuja L 0 45
15 17 Kodithuwakku Himsara 1350 3 ½ - ½ 3 Yasanga W C M Kasun 0 46
16 32 Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 3 ½ - ½ 3 Liyanarachchi Sanosh Shamal 1233 25
17 28 Abhayarathne K A K P 0 3 1 - 0 3 Samarakoon Hevidu 0 44
18 36 Karunarathne Tishan 0 3 ½ - ½ 3 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 29
19 13 Al Shamisi Hareb Nasser 1432 1 - 0 Yatawaka U Sirinama 0 47
20 18 Perera U I Himal 1346 1 - 0 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 31
21 48 Zholdoshmamatov Adilet 0 0 - 1 2 Hasan Al-Marir Esam Ali 0 34
22 40 Perera D Upashan L 0 2 ½ - ½ 2 Rasanjana U G S Y 1284 22
23 33 Gamage Ovin Vidmal 0 2 ½ - ½ Abdulsalam Abdullah 0 27
24 35 Hassan Zayan Mohamed 0 ½ ½ - ½ Kodikara N S 1293 21

Round 9

M. No.   Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo  B No.
1 2 Willathgamuwa Kevin 1800 6 0 - 1 7 Vokhidov Shamsiddin 1941 1
2 6 Kouchaki Penchah Jaber 1715 ½ - ½ 6 Theekshana H.G. Denuwan 1541 8
3 11 Wickramasinghe Banuka Nimsith 1462 0 - 1 6 Sezdbekov Ruslan 1720 5
4 9 Piyumantha M Sasith Nipun 1520 5 ½ - ½ 5 Tan Jun Ying 1744 3
5 7 Thilakarathne G M H 1714 5 1 - 0 5 Asmone Maas Ilham Faheth 0 30
6 24 Lorensuhewa Chamath Pramodya 1257 5 1 - 0 5 Askey Raveen Nimesh 1420 14
7 20 Seneviratne P A H 1322 ½ - ½ Willathgamuwa Rowan 1734 4
8 12 Nanayakkara J A K Saranath 1449 1 - 0 Pallie Tuan Ehshan 1271 23
9 15 Liyanage Ranindu Dilshan 1385 1 - 0 Kodithuwakku Kisara Sandaluka 0 37
10 42 Randew A G Ruwith 0 1 - 0 Sathkumara S M H D 1366 16
11 10 Gunawardena I M P T 1467 4 ½ - ½ 4 Perera L Lithmal Wansika 1337 19
12 39 Munkhbat Batnyam 0 4 1 - 0 4 Abhayarathne K A K P 0 28
13 41 Shashiprabhath A 0 4 1 - 0 4 Lee Hsun-Wei 0 38
14 25 Liyanarachchi Sanosh Shamal 1233 ½ - ½ 4 Wijesinghe N L C Dojitha 1202 26
15 46 Yasanga W C M Kasun 0 0 - 1 Al Shamisi Hareb Nasser 1432 13
16 43 Rathnayake S M R T 0 1 - 0 Kodithuwakku Himsara 1350 17
17 45 Udugampola Linal Senuja L 0 ½ - ½ Perera U I Himal 1346 18
18 29 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser 0 0 - 1 Deraniyagala Vimukthi Prathap 0 32
19 44 Samarakoon Hevidu 0 3 ½ - ½ Karunarathne Tishan 0 36
20 34 Hasan Al-Marir Esam Ali 0 3 1 - 0 Gamage Ovin Vidmal 0 33
21 31 Balasuriya Thenuka Yasas Prab 0 1 - 0 Zholdoshmamatov Adilet 0 48
22 27 Abdulsalam Abdullah 0 2 ½ - ½ Rasanjana U G S Y 1284 22
23 21 Kodikara N S 1293 2 1 - 0 Perera D Upashan L 0 40
24 47 Yatawaka U Sirinama 0 1 - 0 1 Hassan Zayan Mohamed 0 35

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Vokhidov Shamsiddin UZB 1941 8,0 0,0 46,0 41,5
2 5 Sezdbekov Ruslan KGZ 1720 7,0 1,0 36,0 33,0
3 6 Kouchaki Penchah Jaber IRI 1715 7,0 0,0 48,5 43,5
4 8 Theekshana H.G. Denuwan SRI 1541 6,5 0,0 45,5 41,0
5 7 Thilakarathne G M H SRI 1714 6,0 0,0 48,0 43,0
6 2 Willathgamuwa Kevin AUS 1800 6,0 0,0 44,5 40,0
7 24 Lorensuhewa Chamath Pramodya SRI 1257 6,0 0,0 38,0 35,0
8 3 Tan Jun Ying MAS 1744 5,5 0,0 46,5 42,0
9 9 Piyumantha M Sasith Nipun SRI 1520 5,5 0,0 45,5 41,0
10 12 Nanayakkara J A K Saranath SRI 1449 5,5 0,0 44,5 40,5
11 11 Wickramasinghe Banuka Nimsith SRI 1462 5,5 0,0 42,5 38,5
12 42 Randew A G Ruwith SRI 0 5,5 0,0 40,0 36,5
13 15 Liyanage Ranindu Dilshan SRI 1385 5,5 0,0 38,5 34,5
14 39 Munkhbat Batnyam MGL 0 5,0 0,0 43,5 39,0
15 30 Asmone Maas Ilham Faheth SRI 0 5,0 0,0 43,0 38,5
16 4 Willathgamuwa Rowan AUS 1734 5,0 0,0 41,0 36,5
17 14 Askey Raveen Nimesh SRI 1420 5,0 0,0 39,0 35,0
18 20 Seneviratne P A H SRI 1322 5,0 0,0 36,5 33,0
19 41 Shashiprabhath A SRI 0 5,0 0,0 36,5 33,0
20 16 Sathkumara S M H D SRI 1366 4,5 0,0 45,5 41,0
21 37 Kodithuwakku Kisara Sandaluka SRI 0 4,5 0,0 42,5 38,5
22 43 Rathnayake S M R T SRI 0 4,5 0,0 38,5 34,5
23 23 Pallie Tuan Ehshan SRI 1271 4,5 0,0 38,0 35,5
24 32 Deraniyagala Vimukthi Prathap SRI 0 4,5 0,0 38,0 34,0
25 26 Wijesinghe N L C Dojitha SRI 1202 4,5 0,0 37,5 34,0
26 10 Gunawardena I M P T SRI 1467 4,5 0,0 37,0 33,0
27 19 Perera L Lithmal Wansika SRI 1337 4,5 0,0 32,5 30,5
28 13 Al Shamisi Hareb Nasser UAE 1432 4,5 0,0 31,5 28,5
29 38 Lee Hsun-Wei TPE 0 4,0 0,0 41,5 37,5
30 28 Abhayarathne K A K P SRI 0 4,0 0,0 39,0 35,5
31 25 Liyanarachchi Sanosh Shamal SRI 1233 4,0 0,0 35,0 32,0
32 36 Karunarathne Tishan SRI 0 4,0 0,0 33,0 30,0
33 34 Hasan Al-Marir Esam Ali YEM 0 4,0 0,0 32,5 30,0
34 18 Perera U I Himal SRI 1346 4,0 0,0 32,0 28,5
35 45 Udugampola Linal Senuja L SRI 0 4,0 0,0 30,5 27,5
36 29 Ali Qaid Al-Wajih Wajih Yaser YEM 0 3,5 0,0 40,0 36,5
37 31 Balasuriya Thenuka Yasas Prab SRI 0 3,5 0,0 35,5 33,0
38 44 Samarakoon Hevidu SRI 0 3,5 0,0 34,0 30,5
39 46 Yasanga W C M Kasun SRI 0 3,5 0,0 31,5 28,5
40 47 Yatawaka U Sirinama SRI 0 3,5 0,0 31,5 28,5
41 17 Kodithuwakku Himsara SRI 1350 3,5 0,0 30,0 28,0
42 21 Kodikara N S SRI 1293 3,0 0,0 31,5 29,5
43 22 Rasanjana U G S Y SRI 1284 3,0 0,0 31,0 29,0
44 33 Gamage Ovin Vidmal SRI 0 2,5 0,0 37,0 33,5
45 48 Zholdoshmamatov Adilet KGZ 0 2,5 0,0 36,5 33,0
46 40 Perera D Upashan L SRI 0 2,5 0,0 31,0 28,0
47 27 Abdulsalam Abdullah YEM 0 2,5 0,0 29,5 27,5
48 35 Hassan Zayan Mohamed MDV 0 1,0 0,0 31,0 28,0