Krajský přebor školní mládeže kategorie 7. - 9. třída ZŠ a SŠ

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2016-06-23 to 2016-06-23
Tournament place: Olomouc (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 15 minut na partii
Valid for ELO: Elo national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Agentura 64 Grygov a Gymnázium Olomouc-Hejčín

Schedule: Krajský přebor školní mládeže kategorie 7. - 9. třída ZŠ a SŠ

Round Date Time
1 2016/06/23 9:15
2 2016/06/23 9:45
3 2016/06/23 10:15
4 2016/06/23 10:45
5 2016/06/23 11:15
6 2016/06/23 11:45
7 2016/06/23 12:15

Players registered in Krajský přebor školní mládeže kategorie 7. - 9. třída ZŠ a SŠ

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation Info
1 CZE Nesporý Šimon 1440 1716 0 + Info
2 CZE Londin Šimon 1698 1658 0 + Info
3 CZE Urbanová Daniela 1581 1557 0 + Info
4 CZE Jiříček Vojtěch 1533 1404 0 + Info
5 CZE Štaffa Vojtěch 0 1250 0
6 CZE Dokoupil Adam 0 1244 0
7 CZE Hampl Pavel 0 1000 0
8 CZE Kryst David 0 1000 0
9 CZE Borovička Jaroslav 0 0 0
10 CZE Dočkal Dominik 0 0 0
11 CZE Faksová Věra 0 0 0
12 CZE Klárová Nikola 0 0 0
13 CZE Lastič Michal 0 0 0
14 CZE Nesvadba Otakar 0 0 0
15 CZE Opravil Daniel 0 0 0
16 CZE Pazdera Ondřej 0 0 0
17 CZE Raděj Tomáš 0 0 0
18 CZE Tempír Martin 0 0 0
19 CZE Šuranský Jan 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 CZE Nesporý Šimon 1440 1716 0
2 CZE Londin Šimon 1698 1658 0
3 CZE Urbanová Daniela 1581 1557 0
4 CZE Jiříček Vojtěch 1533 1404 0
5 CZE Štaffa Vojtěch 0 1250 0
6 CZE Dokoupil Adam 0 1244 0
7 CZE Hampl Pavel 0 1000 0
8 CZE Kryst David 0 1000 0
9 CZE Borovička Jaroslav 0 0 0
10 CZE Dočkal Dominik 0 0 0
11 CZE Faksová Věra 0 0 0
12 CZE Klárová Nikola 0 0 0
13 CZE Lastič Michal 0 0 0
14 CZE Nesvadba Otakar 0 0 0
15 CZE Opravil Daniel 0 0 0
16 CZE Pazdera Ondřej 0 0 0
17 CZE Raděj Tomáš 0 0 0
18 CZE Tempír Martin 0 0 0
19 CZE Šuranský Jan 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Nesporý Šimon 384143 CZE 1716 G Zábřeh
2 Londin Šimon 368083 CZE 1658 G Olomouc-Hejčín
3 Urbanová Daniela 398950 CZE 1557 G Prostějov
4 Jiříček Vojtěch 377066 CZE 1404 ZŠ Stuhlovsko Hranice
5 Štaffa Vojtěch CZE 1250 ZŠ Litovel
6 Dokoupil Adam CZE 1244 ZŠ Horka nad Moravou
7 Hampl Pavel CZE 1000 ZŠ Litovel
8 Kryst David CZE 1000 ZŠ Bohuňovice
9 Borovička Jaroslav CZE 0 ZŠ Bílá Lhota
10 Dočkal Dominik CZE 0 ZŠ Bohuňovice
11 Faksová Věra CZE 0 ZŠ Vejdovského Olomouc
12 Klárová Nikola CZE 0 ZŠ Vejdovského Olomouc
13 Lastič Michal CZE 0 G Olomouc-Hejčín
14 Nesvadba Otakar CZE 0 ZŠ Vrbátky
15 Opravil Daniel CZE 0 G Zábřeh
16 Pazdera Ondřej CZE 0 ZŠ Bohuňovice
17 Raděj Tomáš CZE 0 ZŠ Jeseník
18 Tempír Martin CZE 0 G Zábřeh
19 Šuranský Jan CZE 0 ZŠ Bílá Lhota

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Nesporý Šimon 1716 0 1 - 0 0 Dočkal Dominik 0 10
2 11 Faksová Věra 0 0 0 - 1 0 Londin Šimon 1658 2
3 3 Urbanová Daniela 1557 0 1 - 0 0 Klárová Nikola 0 12
4 13 Lastič Michal 0 0 0 - 1 0 Jiříček Vojtěch 1404 4
5 5 Štaffa Vojtěch 1250 0 1 - 0 0 Nesvadba Otakar 0 14
6 15 Opravil Daniel 0 0 0 - 1 0 Dokoupil Adam 1244 6
7 7 Hampl Pavel 1000 0 1 - 0 0 Pazdera Ondřej 0 16
8 17 Raděj Tomáš 0 0 0 - 1 0 Kryst David 1000 8
9 9 Borovička Jaroslav 0 0 1 - 0 0 Tempír Martin 0 18
10 19 Šuranský Jan 0 0 1 bye  

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Dokoupil Adam 1244 1 0 - 1 1 Nesporý Šimon 1716 1
2 2 Londin Šimon 1658 1 1 - 0 1 Hampl Pavel 1000 7
3 8 Kryst David 1000 1 0 - 1 1 Urbanová Daniela 1557 3
4 4 Jiříček Vojtěch 1404 1 1 - 0 1 Borovička Jaroslav 0 9
5 19 Šuranský Jan 0 1 0 - 1 1 Štaffa Vojtěch 1250 5
6 10 Dočkal Dominik 0 0 0 - 1 0 Opravil Daniel 0 15
7 14 Nesvadba Otakar 0 0 0 - 1 0 Faksová Věra 0 11
8 12 Klárová Nikola 0 0 1 - 0 0 Raděj Tomáš 0 17
9 16 Pazdera Ondřej 0 0 1 - 0 0 Lastič Michal 0 13
10 18 Tempír Martin 0 0 1 bye  

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Nesporý Šimon 1716 2 0 - 1 2 Jiříček Vojtěch 1404 4
2 3 Urbanová Daniela 1557 2 0 - 1 2 Londin Šimon 1658 2
3 5 Štaffa Vojtěch 1250 2 0 - 1 1 Dokoupil Adam 1244 6
4 7 Hampl Pavel 1000 1 1 - 0 1 Klárová Nikola 0 12
5 11 Faksová Věra 0 1 0 - 1 1 Kryst David 1000 8
6 9 Borovička Jaroslav 0 1 0 - 1 1 Šuranský Jan 0 19
7 18 Tempír Martin 0 1 1 - 0 0 Dočkal Dominik 0 10
8 15 Opravil Daniel 0 1 ½ - ½ 1 Pazdera Ondřej 0 16
9 13 Lastič Michal 0 0 1 - 0 0 Nesvadba Otakar 0 14
10 17 Raděj Tomáš 0 0 1 bye  

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Londin Šimon 1658 3 1 - 0 3 Jiříček Vojtěch 1404 4
2 7 Hampl Pavel 1000 2 0 - 1 2 Nesporý Šimon 1716 1
3 19 Šuranský Jan 0 2 0 - 1 2 Urbanová Daniela 1557 3
4 8 Kryst David 1000 2 0 - 1 2 Štaffa Vojtěch 1250 5
5 6 Dokoupil Adam 1244 2 1 - 0 2 Tempír Martin 0 18
6 16 Pazdera Ondřej 0 1 - 0 1 Borovička Jaroslav 0 9
7 10 Dočkal Dominik 0 0 ½ - ½ 1 Lastič Michal 0 13
8 17 Raděj Tomáš 0 1 1 - 0 1 Faksová Věra 0 11
9 12 Klárová Nikola 0 1 1 - 0 Opravil Daniel 0 15
10 14 Nesvadba Otakar 0 0 1 bye  

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Nesporý Šimon 1716 3 0 - 1 4 Londin Šimon 1658 2
2 3 Urbanová Daniela 1557 3 1 - 0 3 Štaffa Vojtěch 1250 5
3 4 Jiříček Vojtěch 1404 3 1 - 0 3 Dokoupil Adam 1244 6
4 8 Kryst David 1000 2 ½ - ½ Pazdera Ondřej 0 16
5 17 Raděj Tomáš 0 2 0 - 1 2 Hampl Pavel 1000 7
6 18 Tempír Martin 0 2 0 - 1 2 Klárová Nikola 0 12
7 13 Lastič Michal 0 1 - 0 2 Šuranský Jan 0 19
8 11 Faksová Věra 0 1 1 - 0 ½ Dočkal Dominik 0 10
9 14 Nesvadba Otakar 0 1 1 - 0 1 Borovička Jaroslav 0 9
10 15 Opravil Daniel 0 1 bye  

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Londin Šimon 1658 5 1 - 0 3 Klárová Nikola 0 12
2 4 Jiříček Vojtěch 1404 4 1 - 0 4 Urbanová Daniela 1557 3
3 16 Pazdera Ondřej 0 3 0 - 1 3 Nesporý Šimon 1716 1
4 5 Štaffa Vojtěch 1250 3 1 - 0 3 Hampl Pavel 1000 7
5 6 Dokoupil Adam 1244 3 0 - 1 Kryst David 1000 8
6 13 Lastič Michal 0 0 - 1 2 Raděj Tomáš 0 17
7 19 Šuranský Jan 0 2 0 - 1 2 Faksová Věra 0 11
8 10 Dočkal Dominik 0 ½ 1 - 0 2 Nesvadba Otakar 0 14
9 15 Opravil Daniel 0 0 - 1 2 Tempír Martin 0 18
10 9 Borovička Jaroslav 0 1 1 bye  

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Štaffa Vojtěch 1250 4 0 - 1 6 Londin Šimon 1658 2
2 8 Kryst David 1000 0 - 1 5 Jiříček Vojtěch 1404 4
3 1 Nesporý Šimon 1716 4 1 - 0 4 Urbanová Daniela 1557 3
4 7 Hampl Pavel 1000 3 1 - 0 3 Dokoupil Adam 1244 6
5 11 Faksová Věra 0 3 1 - 0 3 Pazdera Ondřej 0 16
6 18 Tempír Martin 0 3 0 - 1 3 Raděj Tomáš 0 17
7 12 Klárová Nikola 0 3 1 - 0 Lastič Michal 0 13
8 9 Borovička Jaroslav 0 2 1 - 0 Opravil Daniel 0 15
9 14 Nesvadba Otakar 0 2 0 - 1 2 Šuranský Jan 0 19
10 10 Dočkal Dominik 0 1 bye  

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Londin Šimon CZE 1658 G Olomouc-Hejčín 7 21 0 28
2 4 Jiříček Vojtěch CZE 1404 ZŠ Stuhlovsko Hranice 6 18 0 24
3 1 Nesporý Šimon CZE 1716 G Zábřeh 5 20 0 20
4 3 Urbanová Daniela CZE 1557 G Prostějov 4 22,5 0 20
5 7 Hampl Pavel CZE 1000 ZŠ Litovel 4 19,5 0 16
6 5 Štaffa Vojtěch CZE 1250 ZŠ Litovel 4 17 0 19
7 12 Klárová Nikola CZE 0 ZŠ Vejdovského Olomouc 4 16,5 1 14
8 17 Raděj Tomáš CZE 0 ZŠ Jeseník 4 16,5 0 12
9 11 Faksová Věra CZE 0 ZŠ Vejdovského Olomouc 4 14,5 0 12
10 8 Kryst David CZE 1000 ZŠ Bohuňovice 3,5 18,5 0 15,5
11 6 Dokoupil Adam CZE 1244 ZŠ Horka nad Moravou 3 19 0 16
12 16 Pazdera Ondřej CZE 0 ZŠ Bohuňovice 3 16,5 0 14
13 19 Šuranský Jan CZE 0 ZŠ Bílá Lhota 3 16 0 13
14 18 Tempír Martin CZE 0 G Zábřeh 3 13,5 0 13
15 9 Borovička Jaroslav CZE 0 ZŠ Bílá Lhota 3 11,5 0 10
16 13 Lastič Michal CZE 0 G Olomouc-Hejčín 2,5 15 0 10
17 15 Opravil Daniel CZE 0 G Zábřeh 2,5 13,5 0 11,5
18 10 Dočkal Dominik CZE 0 ZŠ Bohuňovice 2,5 12,5 0 5
19 14 Nesvadba Otakar CZE 0 ZŠ Vrbátky 2 13,5 0 7
+ Create your own database.
+ Upload your own .pgn files to your database.
+ Save your analysis in the openings section and create your repertoire.
+ Solve puzzles from real games with a specific opening.
+ Solve unlimited puzzles and have a puzzle rating.
FREE