Krajský přebor školní mládeže kategorie 1. - 3. třída ZŠ

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2016-06-23 to 2016-06-23
Tournament place: Olomouc (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 15 minut na partii
Valid for ELO: Elo national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Agentura 64 Grygov a Gymnázium Olomouc-Hejčín

Schedule: Krajský přebor školní mládeže kategorie 1. - 3. třída ZŠ

Round Date Time
1 2016/06/23 9:15
2 2016/06/23 9:45
3 2016/06/23 10:15
4 2016/06/23 10:45
5 2016/06/23 11:15
6 2016/06/23 11:45
7 2016/06/23 12:15

Players registered in Krajský přebor školní mládeže kategorie 1. - 3. třída ZŠ

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation Info
1 CZE Cimburek Jan 0 1282 0 + Info
2 CZE Mohapl Tomáš 1221 1273 0 + Info
3 CZE Urban Jakub 0 1202 0 + Info
4 CZE Doubrava Petr 0 1159 0 + Info
5 CZE Melich Matyáš 0 1040 0 + Info
6 CZE Kurfürst Adam 0 1009 0 + Info
7 CZE Dušánek Přemysl 0 1000 0
8 CZE Jiříčková Anna 0 1000 0
9 CZE Klimeš Martin 0 1000 0
10 CZE Pirek Adam 0 1000 0
11 CZE Raisinger Tomáš 0 1000 0
12 CZE Vodáková Anežka 0 1000 0
13 CZE Bartoš Daniel 0 0 0
14 CZE Botor Robin 0 0 0
15 CZE Brozda Adam 0 0 0
16 CZE Caizl Martin 0 0 0
17 CZE Hrabal Nikola 0 0 0
18 CZE Hubáček Matěj 0 0 0
19 CZE Konečná Kristýna 0 0 0
20 CZE Konečný Petr 0 0 0
21 CZE Kopecký Filip 0 0 0
22 CZE Kostka Jiří 0 0 0
23 CZE Krov David 0 0 0
24 CZE Kubíček Vavřinec 0 0 0
25 CZE Mikeš Radek 0 0 0
26 CZE Omarsson Adam 0 0 0
27 CZE Omarsson Josef 0 0 0
28 CZE Raška Lukáš 0 0 0
29 CZE Reichl Ondřej 0 0 0
30 CZE Richter Ondřej 0 0 0
31 CZE Riedl Viktor 0 0 0
32 CZE Růžičková Marta 0 0 0
33 CZE Seifert Robert 0 0 0
34 CZE Zaťková Ema 0 0 0
35 CZE Zrůbek Adam 0 0 0
36 CZE Šulc Max 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 CZE Cimburek Jan 0 1282 0
2 CZE Mohapl Tomáš 1221 1273 0
3 CZE Urban Jakub 0 1202 0
4 CZE Doubrava Petr 0 1159 0
5 CZE Melich Matyáš 0 1040 0
6 CZE Kurfürst Adam 0 1009 0
7 CZE Dušánek Přemysl 0 1000 0
8 CZE Jiříčková Anna 0 1000 0
9 CZE Klimeš Martin 0 1000 0
10 CZE Pirek Adam 0 1000 0
11 CZE Raisinger Tomáš 0 1000 0
12 CZE Vodáková Anežka 0 1000 0
13 CZE Bartoš Daniel 0 0 0
14 CZE Botor Robin 0 0 0
15 CZE Brozda Adam 0 0 0
16 CZE Caizl Martin 0 0 0
17 CZE Hrabal Nikola 0 0 0
18 CZE Hubáček Matěj 0 0 0
19 CZE Konečná Kristýna 0 0 0
20 CZE Konečný Petr 0 0 0
21 CZE Kopecký Filip 0 0 0
22 CZE Kostka Jiří 0 0 0
23 CZE Krov David 0 0 0
24 CZE Kubíček Vavřinec 0 0 0
25 CZE Mikeš Radek 0 0 0
26 CZE Omarsson Adam 0 0 0
27 CZE Omarsson Josef 0 0 0
28 CZE Raška Lukáš 0 0 0
29 CZE Reichl Ondřej 0 0 0
30 CZE Richter Ondřej 0 0 0
31 CZE Riedl Viktor 0 0 0
32 CZE Růžičková Marta 0 0 0
33 CZE Seifert Robert 0 0 0
34 CZE Zaťková Ema 0 0 0
35 CZE Zrůbek Adam 0 0 0
36 CZE Šulc Max 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Cimburek Jan 390283 CZE 1282 ZŠ Jeseník
2 Mohapl Tomáš 398365 CZE 1273 ZŠ Hálkova Olomouc
3 Urban Jakub 398942 CZE 1202 ZŠ Prostějov
4 Doubrava Petr 396567 CZE 1159 ZŠ Oskava
5 Melich Matyáš 23703210 CZE 1040 ZŠ Hálkova Olomouc
6 Kurfürst Adam 23703156 CZE 1009 ZŠ Hálkova Olomouc
7 Dušánek Přemysl CZE 1000 ZŠ Skalička Zábřeh
8 Jiříčková Anna CZE 1000 ZŠ Struhlovsko Hranice
9 Klimeš Martin CZE 1000 ZŠ Zábřeh
10 Pirek Adam CZE 1000 ZŠ Jeseník
11 Raisinger Tomáš CZE 1000 ZŠ Mozartova Olomouc
12 Vodáková Anežka CZE 1000 ZŠ 8. května Šumperk
13 Bartoš Daniel CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc
14 Botor Robin CZE 0 ZŠ a MŠ Horní Moštěnice
15 Brozda Adam CZE 0 ZŠ Hálkova Olomouc
16 Caizl Martin CZE 0 ZŠ Vrbátky
17 Hrabal Nikola CZE 0 ZŠ Hálkova Olomouc
18 Hubáček Matěj CZE 0 ZŠ Šumavská Šumperk
19 Konečná Kristýna CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc
20 Konečný Petr CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc
21 Kopecký Filip CZE 0 3.ZŠ Zábřeh
22 Kostka Jiří CZE 0 ZŠ Bohuňovice
23 Krov David CZE 0 ZŠ Hálkova Olomouc
24 Kubíček Vavřinec CZE 0 ZŠ Hálkova Olomouc
25 Mikeš Radek CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc
26 Omarsson Adam CZE 0 ZŠ Mostkovice
27 Omarsson Josef CZE 0 ZŠ Mostkovice
28 Raška Lukáš CZE 0 ZŠ Bohuňovice
29 Reichl Ondřej CZE 0 ZŠ Severovýchod Zábřeh
30 Richter Ondřej CZE 0 ZŠ Bohuňovice
31 Riedl Viktor CZE 0 ZŠ Bohuňovice
32 Růžičková Marta CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc
33 Seifert Robert CZE 0 ZŠ Bohuňovice
34 Zaťková Ema CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc
35 Zrůbek Adam CZE 0 ZŠ Hálkova Olomouc
36 Šulc Max CZE 0 ZŠ Bohuňovice

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 19 Konečná Kristýna 0 0 0 - 1 0 Cimburek Jan 1282 1
2 2 Mohapl Tomáš 1273 0 1 - 0 0 Konečný Petr 0 20
3 21 Kopecký Filip 0 0 0 - 1 0 Urban Jakub 1202 3
4 4 Doubrava Petr 1159 0 1 - 0 0 Kostka Jiří 0 22
5 23 Krov David 0 0 0 - 1 0 Melich Matyáš 1040 5
6 6 Kurfürst Adam 1009 0 1 - 0 0 Kubíček Vavřinec 0 24
7 25 Mikeš Radek 0 0 0 - 1 0 Dušánek Přemysl 1000 7
8 8 Jiříčková Anna 1000 0 0 - 1 0 Omarsson Adam 0 26
9 27 Omarsson Josef 0 0 0 - 1 0 Klimeš Martin 1000 9
10 10 Pirek Adam 1000 0 0 - 1 0 Raška Lukáš 0 28
11 29 Reichl Ondřej 0 0 1 - 0 0 Raisinger Tomáš 1000 11
12 12 Vodáková Anežka 1000 0 ½ - ½ 0 Richter Ondřej 0 30
13 31 Riedl Viktor 0 0 1 - 0 0 Bartoš Daniel 0 13
14 14 Botor Robin 0 0 1 - 0 0 Růžičková Marta 0 32
15 33 Seifert Robert 0 0 0 - 1 0 Brozda Adam 0 15
16 16 Caizl Martin 0 0 1 - 0 0 Zaťková Ema 0 34
17 35 Zrůbek Adam 0 0 1 - 0 0 Hrabal Nikola 0 17
18 18 Hubáček Matěj 0 0 1 - 0 0 Šulc Max 0 36

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Cimburek Jan 1282 1 1 - 0 1 Botor Robin 0 14
2 15 Brozda Adam 0 1 0 - 1 1 Mohapl Tomáš 1273 2
3 3 Urban Jakub 1202 1 1 - 0 1 Caizl Martin 0 16
4 26 Omarsson Adam 0 1 1 - 0 1 Doubrava Petr 1159 4
5 5 Melich Matyáš 1040 1 1 - 0 1 Hubáček Matěj 0 18
6 28 Raška Lukáš 0 1 0 - 1 1 Kurfürst Adam 1009 6
7 7 Dušánek Přemysl 1000 1 1 - 0 1 Reichl Ondřej 0 29
8 9 Klimeš Martin 1000 1 1 - 0 1 Riedl Viktor 0 31
9 30 Richter Ondřej 0 ½ 0 - 1 1 Zrůbek Adam 0 35
10 11 Raisinger Tomáš 1000 0 0 - 1 ½ Vodáková Anežka 1000 12
11 24 Kubíček Vavřinec 0 0 0 - 1 0 Jiříčková Anna 1000 8
12 32 Růžičková Marta 0 0 0 - 1 0 Pirek Adam 1000 10
13 13 Bartoš Daniel 0 0 0 - 1 0 Krov David 0 23
14 17 Hrabal Nikola 0 0 0 - 1 0 Mikeš Radek 0 25
15 34 Zaťková Ema 0 0 ½ - ½ 0 Konečná Kristýna 0 19
16 20 Konečný Petr 0 0 ½ - ½ 0 Omarsson Josef 0 27
17 36 Šulc Max 0 0 0 - 1 0 Kopecký Filip 0 21
18 22 Kostka Jiří 0 0 0 - 1 0 Seifert Robert 0 33

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Kurfürst Adam 1009 2 0 - 1 2 Cimburek Jan 1282 1
2 2 Mohapl Tomáš 1273 2 1 - 0 2 Dušánek Přemysl 1000 7
3 9 Klimeš Martin 1000 2 1 - 0 2 Urban Jakub 1202 3
4 35 Zrůbek Adam 0 2 0 - 1 2 Melich Matyáš 1040 5
5 12 Vodáková Anežka 1000 0 - 1 2 Omarsson Adam 0 26
6 4 Doubrava Petr 1159 1 1 - 0 1 Kopecký Filip 0 21
7 8 Jiříčková Anna 1000 1 ½ - ½ 1 Krov David 0 23
8 10 Pirek Adam 1000 1 1 - 0 1 Mikeš Radek 0 25
9 14 Botor Robin 0 1 1 - 0 1 Raška Lukáš 0 28
10 29 Reichl Ondřej 0 1 1 - 0 1 Brozda Adam 0 15
11 16 Caizl Martin 0 1 1 - 0 1 Riedl Viktor 0 31
12 18 Hubáček Matěj 0 1 1 - 0 1 Seifert Robert 0 33
13 19 Konečná Kristýna 0 ½ 0 - 1 ½ Konečný Petr 0 20
14 27 Omarsson Josef 0 ½ 0 - 1 ½ Richter Ondřej 0 30
15 13 Bartoš Daniel 0 0 1 - 0 ½ Zaťková Ema 0 34
16 24 Kubíček Vavřinec 0 0 ½ - ½ 0 Raisinger Tomáš 1000 11
17 32 Růžičková Marta 0 0 1 - 0 0 Hrabal Nikola 0 17
18 36 Šulc Max 0 0 ½ - ½ 0 Kostka Jiří 0 22

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Cimburek Jan 1282 3 1 - 0 3 Klimeš Martin 1000 9
2 26 Omarsson Adam 0 3 ½ - ½ 3 Mohapl Tomáš 1273 2
3 5 Melich Matyáš 1040 3 0 - 1 2 Doubrava Petr 1159 4
4 3 Urban Jakub 1202 2 1 - 0 2 Botor Robin 0 14
5 16 Caizl Martin 0 2 0 - 1 2 Kurfürst Adam 1009 6
6 7 Dušánek Přemysl 1000 2 1 - 0 2 Hubáček Matěj 0 18
7 35 Zrůbek Adam 0 2 ½ - ½ 2 Pirek Adam 1000 10
8 20 Konečný Petr 0 0 - 1 2 Reichl Ondřej 0 29
9 30 Richter Ondřej 0 1 - 0 Jiříčková Anna 1000 8
10 23 Krov David 0 ½ - ½ Vodáková Anežka 1000 12
11 33 Seifert Robert 0 1 0 - 1 1 Bartoš Daniel 0 13
12 31 Riedl Viktor 0 1 0 - 1 1 Brozda Adam 0 15
13 21 Kopecký Filip 0 1 1 - 0 1 Raška Lukáš 0 28
14 25 Mikeš Radek 0 1 1 - 0 1 Růžičková Marta 0 32
15 11 Raisinger Tomáš 1000 ½ 1 - 0 ½ Omarsson Josef 0 27
16 22 Kostka Jiří 0 ½ 1 - 0 ½ Konečná Kristýna 0 19
17 34 Zaťková Ema 0 ½ 0 - 1 ½ Kubíček Vavřinec 0 24
18 17 Hrabal Nikola 0 0 1 - 0 ½ Šulc Max 0 36

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Mohapl Tomáš 1273 1 - 0 4 Cimburek Jan 1282 1
2 6 Kurfürst Adam 1009 3 0 - 1 Omarsson Adam 0 26
3 29 Reichl Ondřej 0 3 0 - 1 3 Urban Jakub 1202 3
4 4 Doubrava Petr 1159 3 1 - 0 3 Dušánek Přemysl 1000 7
5 9 Klimeš Martin 1000 3 1 - 0 3 Melich Matyáš 1040 5
6 10 Pirek Adam 1000 1 - 0 Richter Ondřej 0 30
7 14 Botor Robin 0 2 0 - 1 Zrůbek Adam 0 35
8 12 Vodáková Anežka 1000 2 0 - 1 2 Kopecký Filip 0 21
9 13 Bartoš Daniel 0 2 0 - 1 2 Mikeš Radek 0 25
10 15 Brozda Adam 0 2 1 - 0 2 Krov David 0 23
11 18 Hubáček Matěj 0 2 ½ - ½ 2 Caizl Martin 0 16
12 8 Jiříčková Anna 1000 0 - 1 Raisinger Tomáš 1000 11
13 24 Kubíček Vavřinec 0 1 - 0 Konečný Petr 0 20
14 28 Raška Lukáš 0 1 ½ - ½ Kostka Jiří 0 22
15 33 Seifert Robert 0 1 0 - 1 1 Hrabal Nikola 0 17
16 32 Růžičková Marta 0 1 1 - 0 1 Riedl Viktor 0 31
17 19 Konečná Kristýna 0 ½ 0 - 1 ½ Šulc Max 0 36
18 27 Omarsson Josef 0 ½ 0 - 1 ½ Zaťková Ema 0 34

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Urban Jakub 1202 4 0 - 1 Mohapl Tomáš 1273 2
2 26 Omarsson Adam 0 1 - 0 4 Klimeš Martin 1000 9
3 1 Cimburek Jan 1282 4 1 - 0 4 Doubrava Petr 1159 4
4 5 Melich Matyáš 1040 3 1 - 0 Pirek Adam 1000 10
5 7 Dušánek Přemysl 1000 3 0 - 1 Zrůbek Adam 0 35
6 15 Brozda Adam 0 3 0 - 1 3 Kurfürst Adam 1009 6
7 21 Kopecký Filip 0 3 1 - 0 3 Reichl Ondřej 0 29
8 25 Mikeš Radek 0 3 0 - 1 Caizl Martin 0 16
9 11 Raisinger Tomáš 1000 0 - 1 Hubáček Matěj 0 18
10 30 Richter Ondřej 0 1 - 0 Kubíček Vavřinec 0 24
11 17 Hrabal Nikola 0 2 0 - 1 2 Vodáková Anežka 1000 12
12 22 Kostka Jiří 0 2 ½ - ½ 2 Bartoš Daniel 0 13
13 23 Krov David 0 2 1 - 0 2 Botor Robin 0 14
14 34 Zaťková Ema 0 1 - 0 2 Růžičková Marta 0 32
15 28 Raška Lukáš 0 1 - 0 Jiříčková Anna 1000 8
16 36 Šulc Max 0 1 - 0 Konečný Petr 0 20
17 31 Riedl Viktor 0 1 0 - 1 1 Seifert Robert 0 33
18 27 Omarsson Josef 0 ½ 1 - 0 ½ Konečná Kristýna 0 19

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Cimburek Jan 1282 5 1 - 0 Omarsson Adam 0 26
2 35 Zrůbek Adam 0 0 - 1 Mohapl Tomáš 1273 2
3 4 Doubrava Petr 1159 4 0 - 1 4 Urban Jakub 1202 3
4 6 Kurfürst Adam 1009 4 1 - 0 4 Melich Matyáš 1040 5
5 9 Klimeš Martin 1000 4 1 - 0 4 Kopecký Filip 0 21
6 10 Pirek Adam 1000 1 - 0 Hubáček Matěj 0 18
7 16 Caizl Martin 0 ½ - ½ Richter Ondřej 0 30
8 7 Dušánek Přemysl 1000 3 1 - 0 3 Brozda Adam 0 15
9 12 Vodáková Anežka 1000 3 1 - 0 3 Mikeš Radek 0 25
10 29 Reichl Ondřej 0 3 1 - 0 3 Krov David 0 23
11 11 Raisinger Tomáš 1000 1 - 0 Raška Lukáš 0 28
12 13 Bartoš Daniel 0 1 - 0 Šulc Max 0 36
13 24 Kubíček Vavřinec 0 ½ - ½ Kostka Jiří 0 22
14 33 Seifert Robert 0 2 1 - 0 Zaťková Ema 0 34
15 14 Botor Robin 0 2 1 - 0 2 Hrabal Nikola 0 17
16 20 Konečný Petr 0 0 - 1 2 Růžičková Marta 0 32
17 8 Jiříčková Anna 1000 1 - 0 Omarsson Josef 0 27
18 19 Konečná Kristýna 0 ½ 0 - 1 1 Riedl Viktor 0 31

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Mohapl Tomáš CZE 1273 ZŠ Hálkova Olomouc 6,5 22 0 26
2 1 Cimburek Jan CZE 1282 ZŠ Jeseník 6 22,5 0 25
3 26 Omarsson Adam CZE 0 ZŠ Mostkovice 5,5 24 0 25
4 3 Urban Jakub CZE 1202 ZŠ Prostějov 5 21 0 21
5 9 Klimeš Martin CZE 1000 ZŠ Zábřeh 5 20,5 0 22
6 6 Kurfürst Adam CZE 1009 ZŠ Hálkova Olomouc 5 19,5 0 20
7 35 Zrůbek Adam CZE 0 ZŠ Hálkova Olomouc 4,5 19,5 0 20
8 10 Pirek Adam CZE 1000 ZŠ Jeseník 4,5 17,5 0 17
9 4 Doubrava Petr CZE 1159 ZŠ Oskava 4 22,5 0 19
10 5 Melich Matyáš CZE 1040 ZŠ Hálkova Olomouc 4 21,5 0 20
11 21 Kopecký Filip CZE 0 3.ZŠ Zábřeh 4 19,5 0 15
12 7 Dušánek Přemysl CZE 1000 ZŠ Skalička Zábřeh 4 19 0 18
13 16 Caizl Martin CZE 0 ZŠ Vrbátky 4 18 0,5 16
14 30 Richter Ondřej CZE 0 ZŠ Bohuňovice 4 18 0,5 15
15 29 Reichl Ondřej CZE 0 ZŠ Severovýchod Zábřeh 4 17,5 0 17
16 12 Vodáková Anežka CZE 1000 ZŠ 8. května Šumperk 4 17,5 0 14,5
17 18 Hubáček Matěj CZE 0 ZŠ Šumavská Šumperk 3,5 18,5 0 15,5
18 11 Raisinger Tomáš CZE 1000 ZŠ Mozartova Olomouc 3,5 15,5 0 10,5
19 13 Bartoš Daniel CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc 3,5 14 0 11
20 15 Brozda Adam CZE 0 ZŠ Hálkova Olomouc 3 19 0 14
21 25 Mikeš Radek CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc 3 18,5 0 13
22 14 Botor Robin CZE 0 ZŠ a MŠ Horní Moštěnice 3 18 0 13
23 23 Krov David CZE 0 ZŠ Hálkova Olomouc 3 17,5 0 12,5
24 24 Kubíček Vavřinec CZE 0 ZŠ Hálkova Olomouc 3 15,5 0 10
25 22 Kostka Jiří CZE 0 ZŠ Bohuňovice 3 14,5 0 9,5
26 33 Seifert Robert CZE 0 ZŠ Bohuňovice 3 14 0 9
27 32 Růžičková Marta CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc 3 12,5 0 9
28 28 Raška Lukáš CZE 0 ZŠ Bohuňovice 2,5 18 0 10,5
29 8 Jiříčková Anna CZE 1000 ZŠ Struhlovsko Hranice 2,5 16 0 9,5
30 34 Zaťková Ema CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc 2,5 14 0 8
31 36 Šulc Max CZE 0 ZŠ Bohuňovice 2,5 13,5 0 7,5
32 31 Riedl Viktor CZE 0 ZŠ Bohuňovice 2 16,5 0 8
33 17 Hrabal Nikola CZE 0 ZŠ Hálkova Olomouc 2 16 0 7
34 20 Konečný Petr CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc 1,5 14 0,5 8
35 27 Omarsson Josef CZE 0 ZŠ Mostkovice 1,5 14 0,5 5
36 19 Konečná Kristýna CZE 0 ZŠ Mozartova Olomouc 0,5 11,5 0 3
+ Create your own database.
+ Upload your own .pgn files to your database.
+ Save your analysis in the openings section and create your repertoire.
+ Solve puzzles from real games with a specific opening.
+ Solve unlimited puzzles and have a puzzle rating.
FREE