"Маэстро 2016" – этап детского Кубка России Турнир мальчиков до 13 лет

Chess tournament overview

Country: Russia
Tournament date: 2016-07-07 to 2016-07-15
Tournament place: Berdsk (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90' + 30"
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Российская шахматная федерация, Федерация шахмат НСО, ДЮШЦ "Маэстро"

Schedule: "Маэстро 2016" – этап детского Кубка России Турнир мальчиков до 13 лет

Round Date Time
1 2016/07/07
2 2016/07/08
3 2016/07/09
4 2016/07/10
5 2016/07/11
6 2016/07/12
7 2016/07/13
8 2016/07/14
9 2016/07/15

Players registered in "Маэстро 2016" – этап детского Кубка России Турнир мальчиков до 13 лет

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation Info
1 RUS Плясунов Даниил Александрович 1900 1850 -32 + Info
2 RUS Кириллов Антон Андреевич 1887 1855 -40 + Info
3 RUS Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 1850 -15 + Info
4 RUS Полянский Владислав Константин 1767 1850 9 + Info
5 RUS Постемский Андрей Александрович 1705 1850 58 + Info
6 RUS Жуков Иван Евгеньевич 1695 1850 88 + Info
7 RUS Панин Михаил Андреевич 1681 1850 0 + Info
8 RUS Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 1850 0 + Info
9 RUS Кузаков Евгений Сергеевич 1673 1650 -9 + Info
10 RUS Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 1850 -3 + Info
11 RUS Хурчаков Ефим Александрович 1629 1650 0 + Info
12 RUS Лямин Тимофей Александрович 1627 1850 -26 + Info
13 RUS Феоктистов Степан Игоревич 1608 1850 0 + Info
14 RUS Чиндин Семён Валерьевич 1558 1650 0 + Info
15 RUS Перелыгин Максим Андреевич 1530 1650 -38 + Info
16 RUS Блукке Андрей Вадимович 1491 1850 7 + Info
17 RUS Кулаков Вадим Сергеевич 1475 1650 -36 + Info
18 RUS Монгуш Кежик Сылдысович 1457 1850 0 + Info
19 RUS Михайлов Михаил Александрович 1457 1650 28 + Info
20 RUS Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 1650 0 + Info
21 RUS Ульянов Андрей Андреевич 1308 1850 -23 + Info
22 RUS Малышкин Александр Николаевич 1305 1450 -39 + Info
23 RUS Иванов Михаил Васильевич 1241 1850 0 + Info
24 RUS Плотников Александр Николаевич 0 1850 0
25 RUS Биянов Владислав Игоревич 0 1650 0
26 RUS Воробьёв Данила Олегович 0 1650 0
27 RUS Дворников Артем Сергеевич 0 1650 0 + Info
28 RUS Федотов Александр Яковлевич 0 1650 0 + Info
29 RUS Фролов Владимир Владимирович 0 1650 0 + Info
30 RUS Шомин Алексей Евгеньевич 0 1650 0
31 RUS Амерханов Тимур Русанович 0 1450 0
32 RUS Леонов Иван Сергеевич 0 1200 0
33 RUS Апанасенко Алексей Анатольевич 0 1100 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 RUS Плясунов Даниил Александрович 1900 1850 -32
2 RUS Кириллов Антон Андреевич 1887 1855 -40
3 RUS Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 1850 -15
4 RUS Полянский Владислав Константин 1767 1850 9
5 RUS Постемский Андрей Александрович 1705 1850 58
6 RUS Жуков Иван Евгеньевич 1695 1850 88
7 RUS Панин Михаил Андреевич 1681 1850 0
8 RUS Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 1850 0
9 RUS Кузаков Евгений Сергеевич 1673 1650 -9
10 RUS Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 1850 -3
11 RUS Хурчаков Ефим Александрович 1629 1650 0
12 RUS Лямин Тимофей Александрович 1627 1850 -26
13 RUS Феоктистов Степан Игоревич 1608 1850 0
14 RUS Чиндин Семён Валерьевич 1558 1650 0
15 RUS Перелыгин Максим Андреевич 1530 1650 -38
16 RUS Блукке Андрей Вадимович 1491 1850 7
17 RUS Кулаков Вадим Сергеевич 1475 1650 -36
18 RUS Монгуш Кежик Сылдысович 1457 1850 0
19 RUS Михайлов Михаил Александрович 1457 1650 28
20 RUS Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 1650 0
21 RUS Ульянов Андрей Андреевич 1308 1850 -23
22 RUS Малышкин Александр Николаевич 1305 1450 -39
23 RUS Иванов Михаил Васильевич 1241 1850 0
24 RUS Плотников Александр Николаевич 0 1850 0
25 RUS Биянов Владислав Игоревич 0 1650 0
26 RUS Воробьёв Данила Олегович 0 1650 0
27 RUS Дворников Артем Сергеевич 0 1650 0
28 RUS Федотов Александр Яковлевич 0 1650 0
29 RUS Фролов Владимир Владимирович 0 1650 0
30 RUS Шомин Алексей Евгеньевич 0 1650 0
31 RUS Амерханов Тимур Русанович 0 1450 0
32 RUS Леонов Иван Сергеевич 0 1200 0
33 RUS Апанасенко Алексей Анатольевич 0 1100 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE Club/Ciudad
1 Плясунов Даниил Александрович 44133839 RUS 1900 Новосибирская Область
2 Кириллов Антон Андреевич 34190489 RUS 1887 Томская Область
3 Бернштейн Вадим Юрьевич 44133820 RUS 1780 Новосибирская Область
4 Полянский Владислав Константин 34126322 RUS 1767 Омская Область
5 Постемский Андрей Александрович 54114616 RUS 1705 Красноярский край
6 Жуков Иван Евгеньевич 54114748 RUS 1695 Красноярский край
7 Панин Михаил Андреевич 34164992 RUS 1681 Алтайский край
8 Тращенко Дамир Евгеньевич 44133871 RUS 1679 Новосибирская Область
9 Кузаков Евгений Сергеевич 54140641 RUS 1673 Красноярский край
10 Лутаенко Лев Евгеньевич 34190292 RUS 1648 Новосибирская Область
11 Хурчаков Ефим Александрович 54173310 RUS 1629 Алтайский край
12 Лямин Тимофей Александрович 44154313 RUS 1627 Новосибирская Область
13 Феоктистов Степан Игоревич 44190220 RUS 1608 Новосибирская Область
14 Чиндин Семён Валерьевич 54172080 RUS 1558 Томская Область
15 Перелыгин Максим Андреевич 24234427 RUS 1530 Новосибирская Область
16 Блукке Андрей Вадимович 44154070 RUS 1491 Новосибирская Область
17 Кулаков Вадим Сергеевич 54184240 RUS 1475 Новосибирская Область
18 Монгуш Кежик Сылдысович 24216020 RUS 1457 Республика Тыва
19 Михайлов Михаил Александрович 44190301 RUS 1457 Новосибирская Область
20 Гаврилюк Кирилл Петрович 44190514 RUS 1381 Новосибирская Область
21 Ульянов Андрей Андреевич 54149304 RUS 1308 Новосибирская Область
22 Малышкин Александр Николаевич 44102496 RUS 1305 Томская Область
23 Иванов Михаил Васильевич 44162901 RUS 1241 Алтайский край
24 Плотников Александр Николаевич RUS 0 Алтайский край
25 Биянов Владислав Игоревич RUS 0 Алтайский край
26 Воробьёв Данила Олегович RUS 0 Красноярский край
27 Дворников Артем Сергеевич 24215759 RUS 0 Новосибирская Область
28 Федотов Александр Яковлевич 54184606 RUS 0 Красноярский край
29 Фролов Владимир Владимирович 54114780 RUS 0 Иркутская область
30 Шомин Алексей Евгеньевич RUS 0 Новосибирская Область
31 Амерханов Тимур Русанович RUS 0 Красноярский край
32 Леонов Иван Сергеевич RUS 0 Новосибирская Область
33 Апанасенко Алексей Анатольевич RUS 0 Новосибирская Область

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Плясунов Даниил Александрович 1900 0 1 - 0 0 Блукке Андрей Вадимович 1491 16
2 17 Кулаков Вадим Сергеевич 1475 0 0 - 1 0 Кириллов Антон Андреевич 1887 2
3 3 Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 0 ½ - ½ 0 Михайлов Михаил Александрович 1457 19
4 20 Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 0 0 - 1 0 Полянский Владислав Константин 1767 4
5 22 Малышкин Александр Николаевич 1305 0 0 - 1 0 Постемский Андрей Александрович 1705 5
6 6 Жуков Иван Евгеньевич 1695 0 1 - 0 0 Феоктистов Степан Игоревич 1608 13
7 23 Иванов Михаил Васильевич 1241 0 0 - 1 0 Панин Михаил Андреевич 1681 7
8 8 Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 0 1 - 0 0 Воробьёв Данила Олегович 1650 26
9 28 Федотов Александр Яковлевич 1650 0 0 - 1 0 Кузаков Евгений Сергеевич 1673 9
10 11 Хурчаков Ефим Александрович 1629 0 1 - 0 0 Апанасенко Алексей Анатольевич 1100 33
11 14 Чиндин Семён Валерьевич 1558 0 0 - 1 0 Лямин Тимофей Александрович 1627 12
12 30 Шомин Алексей Евгеньевич 1650 0 0 - 1 0 Перелыгин Максим Андреевич 1530 15
13 27 Дворников Артем Сергеевич 1650 0 0 - 1 0 Ульянов Андрей Андреевич 1308 21
14 24 Плотников Александр Николаевич 1850 0 ½ - ½ 0 Фролов Владимир Владимирович 1650 29
15 32 Леонов Иван Сергеевич 1200 0 0 - 1 0 Амерханов Тимур Русанович 1450 31
16 18 Монгуш Кежик Сылдысович 1457 0 ½ - ½ 0 Биянов Владислав Игоревич 1650 25
17 10 Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 0 0 not paired  

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 9 Кузаков Евгений Сергеевич 1673 1 0 - 1 1 Плясунов Даниил Александрович 1900 1
2 2 Кириллов Антон Андреевич 1887 1 0 - 1 1 Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 8
3 4 Полянский Владислав Константин 1767 1 1 - 0 1 Хурчаков Ефим Александрович 1629 11
4 5 Постемский Андрей Александрович 1705 1 1 - 0 1 Лямин Тимофей Александрович 1627 12
5 15 Перелыгин Максим Андреевич 1530 1 0 - 1 1 Жуков Иван Евгеньевич 1695 6
6 7 Панин Михаил Андреевич 1681 1 1 - 0 1 Ульянов Андрей Андреевич 1308 21
7 31 Амерханов Тимур Русанович 1450 1 0 - 1 ½ Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 3
8 19 Михайлов Михаил Александрович 1457 ½ ½ - ½ ½ Плотников Александр Николаевич 1850 24
9 29 Фролов Владимир Владимирович 1650 ½ ½ - ½ ½ Монгуш Кежик Сылдысович 1457 18
10 25 Биянов Владислав Игоревич 1650 ½ 0 - 1 0 Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 10
11 13 Феоктистов Степан Игоревич 1608 0 1 - 0 0 Федотов Александр Яковлевич 1650 28
12 16 Блукке Андрей Вадимович 1491 0 1 - 0 0 Леонов Иван Сергеевич 1200 32
13 26 Воробьёв Данила Олегович 1650 0 0 - 1 0 Кулаков Вадим Сергеевич 1475 17
14 33 Апанасенко Алексей Анатольевич 1100 0 0 - 1 0 Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 20
15 14 Чиндин Семён Валерьевич 1558 0 1 - 0 0 Малышкин Александр Николаевич 1305 22
16 30 Шомин Алексей Евгеньевич 1650 0 0 - 1 0 Иванов Михаил Васильевич 1241 23
17 27 Дворников Артем Сергеевич 1650 0 1 bye  

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Плясунов Даниил Александрович 1900 2 1 - 0 2 Панин Михаил Андреевич 1681 7
2 6 Жуков Иван Евгеньевич 1695 2 ½ - ½ 2 Полянский Владислав Константин 1767 4
3 8 Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 2 1 - 0 2 Постемский Андрей Александрович 1705 5
4 3 Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 0 - 1 1 Кириллов Антон Андреевич 1887 2
5 20 Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 1 0 - 1 1 Кузаков Евгений Сергеевич 1673 9
6 10 Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 1 0 - 1 1 Фролов Владимир Владимирович 1650 29
7 11 Хурчаков Ефим Александрович 1629 1 1 - 0 1 Чиндин Семён Валерьевич 1558 14
8 12 Лямин Тимофей Александрович 1627 1 1 - 0 1 Амерханов Тимур Русанович 1450 31
9 21 Ульянов Андрей Андреевич 1308 1 0 - 1 1 Феоктистов Степан Игоревич 1608 13
10 23 Иванов Михаил Васильевич 1241 1 1 - 0 1 Перелыгин Максим Андреевич 1530 15
11 24 Плотников Александр Николаевич 1850 1 ½ - ½ 1 Блукке Андрей Вадимович 1491 16
12 17 Кулаков Вадим Сергеевич 1475 1 1 - 0 1 Дворников Артем Сергеевич 1650 27
13 18 Монгуш Кежик Сылдысович 1457 1 0 - 1 1 Михайлов Михаил Александрович 1457 19
14 22 Малышкин Александр Николаевич 1305 0 1 - 0 ½ Биянов Владислав Игоревич 1650 25
15 32 Леонов Иван Сергеевич 1200 0 0 - 1 0 Воробьёв Данила Олегович 1650 26
16 28 Федотов Александр Яковлевич 1650 0 1 - 0 0 Апанасенко Алексей Анатольевич 1100 33
17 30 Шомин Алексей Евгеньевич 1650 0 1 bye  

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 3 ½ - ½ 3 Плясунов Даниил Александрович 1900 1
2 4 Полянский Владислав Константин 1767 0 - 1 2 Постемский Андрей Александрович 1705 5
3 7 Панин Михаил Андреевич 1681 2 ½ - ½ Жуков Иван Евгеньевич 1695 6
4 2 Кириллов Антон Андреевич 1887 2 ½ - ½ 2 Феоктистов Степан Игоревич 1608 13
5 9 Кузаков Евгений Сергеевич 1673 2 1 - 0 2 Кулаков Вадим Сергеевич 1475 17
6 19 Михайлов Михаил Александрович 1457 2 0 - 1 2 Хурчаков Ефим Александрович 1629 11
7 12 Лямин Тимофей Александрович 1627 2 1 - 0 2 Иванов Михаил Васильевич 1241 23
8 29 Фролов Владимир Владимирович 1650 2 1 - 0 Блукке Андрей Вадимович 1491 16
9 24 Плотников Александр Николаевич 1850 0 - 1 Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 3
10 26 Воробьёв Данила Олегович 1650 1 ½ - ½ 1 Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 10
11 15 Перелыгин Максим Андреевич 1530 1 0 - 1 1 Федотов Александр Яковлевич 1650 28
12 27 Дворников Артем Сергеевич 1650 1 0 - 1 1 Монгуш Кежик Сылдысович 1457 18
13 20 Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 1 1 - 0 1 Шомин Алексей Евгеньевич 1650 30
14 21 Ульянов Андрей Андреевич 1308 1 0 - 1 1 Чиндин Семён Валерьевич 1558 14
15 31 Амерханов Тимур Русанович 1450 1 0 - 1 1 Малышкин Александр Николаевич 1305 22
16 25 Биянов Владислав Игоревич 1650 ½ 0 - 1 0 Леонов Иван Сергеевич 1200 32
17 33 Апанасенко Алексей Анатольевич 1100 0 1 bye  

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Плясунов Даниил Александрович 1900 1 - 0 3 Лямин Тимофей Александрович 1627 12
2 6 Жуков Иван Евгеньевич 1695 3 1 - 0 Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 8
3 5 Постемский Андрей Александрович 1705 3 1 - 0 3 Фролов Владимир Владимирович 1650 29
4 11 Хурчаков Ефим Александрович 1629 3 0 - 1 3 Кузаков Евгений Сергеевич 1673 9
5 3 Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 1 - 0 Панин Михаил Андреевич 1681 7
6 13 Феоктистов Степан Игоревич 1608 ½ - ½ Полянский Владислав Константин 1767 4
7 18 Монгуш Кежик Сылдысович 1457 2 0 - 1 Кириллов Антон Андреевич 1887 2
8 17 Кулаков Вадим Сергеевич 1475 2 1 - 0 2 Малышкин Александр Николаевич 1305 22
9 23 Иванов Михаил Васильевич 1241 2 1 - 0 2 Михайлов Михаил Александрович 1457 19
10 28 Федотов Александр Яковлевич 1650 2 ½ - ½ 2 Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 20
11 14 Чиндин Семён Валерьевич 1558 2 0 - 1 Плотников Александр Николаевич 1850 24
12 16 Блукке Андрей Вадимович 1491 1 - 0 Воробьёв Данила Олегович 1650 26
13 10 Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 ½ - ½ 1 Перелыгин Максим Андреевич 1530 15
14 31 Амерханов Тимур Русанович 1450 1 0 - 1 1 Ульянов Андрей Андреевич 1308 21
15 32 Леонов Иван Сергеевич 1200 1 0 - 1 1 Дворников Артем Сергеевич 1650 27
16 33 Апанасенко Алексей Анатольевич 1100 1 0 - 1 1 Шомин Алексей Евгеньевич 1650 30
17 25 Биянов Владислав Игоревич 1650 ½ 1 bye  

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Постемский Андрей Александрович 1705 4 ½ - ½ Плясунов Даниил Александрович 1900 1
2 9 Кузаков Евгений Сергеевич 1673 4 0 - 1 4 Жуков Иван Евгеньевич 1695 6
3 8 Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 1 - 0 Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 3
4 2 Кириллов Антон Андреевич 1887 ½ - ½ 3 Полянский Владислав Константин 1767 4
5 29 Фролов Владимир Владимирович 1650 3 ½ - ½ 3 Хурчаков Ефим Александрович 1629 11
6 12 Лямин Тимофей Александрович 1627 3 0 - 1 3 Кулаков Вадим Сергеевич 1475 17
7 13 Феоктистов Степан Игоревич 1608 3 0 - 1 3 Иванов Михаил Васильевич 1241 23
8 7 Панин Михаил Андреевич 1681 1 - 0 Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 20
9 16 Блукке Андрей Вадимович 1491 ½ - ½ Федотов Александр Яковлевич 1650 28
10 21 Ульянов Андрей Андреевич 1308 2 0 - 1 Плотников Александр Николаевич 1850 24
11 22 Малышкин Александр Николаевич 1305 2 0 - 1 2 Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 10
12 19 Михайлов Михаил Александрович 1457 2 1 - 0 2 Чиндин Семён Валерьевич 1558 14
13 30 Шомин Алексей Евгеньевич 1650 2 0 - 1 2 Монгуш Кежик Сылдысович 1457 18
14 26 Воробьёв Данила Олегович 1650 ½ - ½ 2 Дворников Артем Сергеевич 1650 27
15 15 Перелыгин Максим Андреевич 1530 0 - 1 Биянов Владислав Игоревич 1650 25
16 33 Апанасенко Алексей Анатольевич 1100 1 0 - 1 1 Амерханов Тимур Русанович 1450 31
17 32 Леонов Иван Сергеевич 1200 1 1 bye  

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Плясунов Даниил Александрович 1900 5 ½ - ½ 5 Жуков Иван Евгеньевич 1695 6
2 2 Кириллов Антон Андреевич 1887 4 ½ - ½ Постемский Андрей Александрович 1705 5
3 17 Кулаков Вадим Сергеевич 1475 4 0 - 1 Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 8
4 23 Иванов Михаил Васильевич 1241 4 0 - 1 4 Кузаков Евгений Сергеевич 1673 9
5 3 Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 1 - 0 Хурчаков Ефим Александрович 1629 11
6 4 Полянский Владислав Константин 1767 1 - 0 Фролов Владимир Владимирович 1650 29
7 24 Плотников Александр Николаевич 1850 0 - 1 Панин Михаил Андреевич 1681 7
8 10 Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 3 1 - 0 3 Блукке Андрей Вадимович 1491 16
9 28 Федотов Александр Яковлевич 1650 3 1 - 0 3 Лямин Тимофей Александрович 1627 12
10 18 Монгуш Кежик Сылдысович 1457 3 ½ - ½ 3 Феоктистов Степан Игоревич 1608 13
11 20 Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 1 - 0 3 Михайлов Михаил Александрович 1457 19
12 27 Дворников Артем Сергеевич 1650 0 - 1 Биянов Владислав Игоревич 1650 25
13 21 Ульянов Андрей Андреевич 1308 2 1 - 0 2 Леонов Иван Сергеевич 1200 32
14 31 Амерханов Тимур Русанович 1450 2 1 - 0 2 Воробьёв Данила Олегович 1650 26
15 14 Чиндин Семён Валерьевич 1558 2 1 - 0 2 Шомин Алексей Евгеньевич 1650 30
16 22 Малышкин Александр Николаевич 1305 2 1 - 0 1 Апанасенко Алексей Анатольевич 1100 33
17 15 Перелыгин Максим Андреевич 1530 1 bye  

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Жуков Иван Евгеньевич 1695 ½ - ½ 5 Постемский Андрей Александрович 1705 5
2 9 Кузаков Евгений Сергеевич 1673 5 ½ - ½ Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 8
3 4 Полянский Владислав Константин 1767 1 - 0 Плясунов Даниил Александрович 1900 1
4 7 Панин Михаил Андреевич 1681 0 - 1 Кириллов Антон Андреевич 1887 2
5 10 Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 4 0 - 1 Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 3
6 23 Иванов Михаил Васильевич 1241 4 1 - 0 4 Кулаков Вадим Сергеевич 1475 17
7 25 Биянов Владислав Игоревич 1650 1 - 0 4 Федотов Александр Яковлевич 1650 28
8 11 Хурчаков Ефим Александрович 1629 ½ - ½ Монгуш Кежик Сылдысович 1457 18
9 13 Феоктистов Степан Игоревич 1608 1 - 0 Плотников Александр Николаевич 1850 24
10 29 Фролов Владимир Владимирович 1650 0 - 1 Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 20
11 12 Лямин Тимофей Александрович 1627 3 1 - 0 3 Ульянов Андрей Андреевич 1308 21
12 16 Блукке Андрей Вадимович 1491 3 1 - 0 3 Чиндин Семён Валерьевич 1558 14
13 19 Михайлов Михаил Александрович 1457 3 1 - 0 3 Малышкин Александр Николаевич 1305 22
14 15 Перелыгин Максим Андреевич 1530 1 - 0 3 Амерханов Тимур Русанович 1450 31
15 30 Шомин Алексей Евгеньевич 1650 2 ½ - ½ Дворников Артем Сергеевич 1650 27
16 32 Леонов Иван Сергеевич 1200 2 1 - 0 1 Апанасенко Алексей Анатольевич 1100 33
17 26 Воробьёв Данила Олегович 1650 2 1 bye  

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Кириллов Антон Андреевич 1887 ½ - ½ 6 Жуков Иван Евгеньевич 1695 6
2 8 Тращенко Дамир Евгеньевич 1679 6 ½ - ½ Полянский Владислав Константин 1767 4
3 1 Плясунов Даниил Александрович 1900 + - - Бернштейн Вадим Юрьевич 1780 3
4 5 Постемский Андрей Александрович 1705 1 - 0 Кузаков Евгений Сергеевич 1673 9
5 20 Гаврилюк Кирилл Петрович 1381 0 - 1 5 Иванов Михаил Васильевич 1241 23
6 25 Биянов Владислав Игоревич 1650 0 - 1 Панин Михаил Андреевич 1681 7
7 11 Хурчаков Ефим Александрович 1629 4 ½ - ½ Феоктистов Степан Игоревич 1608 13
8 28 Федотов Александр Яковлевич 1650 4 1 - 0 4 Лутаенко Лев Евгеньевич 1648 10
9 18 Монгуш Кежик Сылдысович 1457 4 ½ - ½ 4 Блукке Андрей Вадимович 1491 16
10 17 Кулаков Вадим Сергеевич 1475 4 0 - 1 4 Михайлов Михаил Александрович 1457 19
11 24 Плотников Александр Николаевич 1850 ½ - ½ 4 Лямин Тимофей Александрович 1627 12
12 29 Фролов Владимир Владимирович 1650 1 - 0 Перелыгин Максим Андреевич 1530 15
13 26 Воробьёв Данила Олегович 1650 3 1 - 0 3 Чиндин Семён Валерьевич 1558 14
14 22 Малышкин Александр Николаевич 1305 3 1 - 0 3 Леонов Иван Сергеевич 1200 32
15 31 Амерханов Тимур Русанович 1450 3 1 - 0 Шомин Алексей Евгеньевич 1650 30
16 33 Апанасенко Алексей Анатольевич 1100 1 0 - 1 3 Дворников Артем Сергеевич 1650 27
17 21 Ульянов Андрей Андреевич 1308 3 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED FIDE Club Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Плясунов Даниил Александрович RUS 1900 Новосибирская Область 6,5 51 46,5 4
2 6 Жуков Иван Евгеньевич RUS 1695 Красноярский край 6,5 50 47 4
3 8 Тращенко Дамир Евгеньевич RUS 1679 Новосибирская Область 6,5 50 46,5 5
4 5 Постемский Андрей Александрович RUS 1705 Красноярский край 6,5 49,5 45,5 5
5 2 Кириллов Антон Андреевич RUS 1887 Томская Область 6 50,5 46,5 4
6 4 Полянский Владислав Константин RUS 1767 Омская Область 6 50 45,5 4
7 23 Иванов Михаил Васильевич RUS 1241 Алтайский край 6 39 37 6
8 9 Кузаков Евгений Сергеевич RUS 1673 Красноярский край 5,5 49,5 45,5 5
9 7 Панин Михаил Андреевич RUS 1681 Алтайский край 5,5 46,5 43 5
10 3 Бернштейн Вадим Юрьевич RUS 1780 Новосибирская Область 5,5 46,5 42,5 5
11 13 Феоктистов Степан Игоревич RUS 1608 Новосибирская Область 5 46 42,5 3
12 19 Михайлов Михаил Александрович RUS 1457 Новосибирская Область 5 40,5 37,5 4
13 28 Федотов Александр Яковлевич RUS 0 Красноярский край 5 36 35,5 4
14 12 Лямин Тимофей Александрович RUS 1627 Новосибирская Область 4,5 42 39 4
15 29 Фролов Владимир Владимирович RUS 0 Иркутская область 4,5 42 39 3
16 20 Гаврилюк Кирилл Петрович RUS 1381 Новосибирская Область 4,5 40 39,5 4
17 11 Хурчаков Ефим Александрович RUS 1629 Алтайский край 4,5 40 39,5 3
18 18 Монгуш Кежик Сылдысович RUS 1457 Республика Тыва 4,5 39 37 2
19 16 Блукке Андрей Вадимович RUS 1491 Новосибирская Область 4,5 37,5 35 3
20 25 Биянов Владислав Игоревич RUS 0 Алтайский край 4,5 35 32,5 3
21 17 Кулаков Вадим Сергеевич RUS 1475 Новосибирская Область 4 44,5 41 4
22 24 Плотников Александр Николаевич RUS 0 Алтайский край 4 41,5 38,5 2
23 10 Лутаенко Лев Евгеньевич RUS 1648 Новосибирская Область 4 39,5 36,5 3
24 26 Воробьёв Данила Олегович RUS 0 Красноярский край 4 35 32,5 2
25 22 Малышкин Александр Николаевич RUS 1305 Томская Область 4 34 33,5 4
26 31 Амерханов Тимур Русанович RUS 0 Красноярский край 4 29,5 29 4
27 27 Дворников Артем Сергеевич RUS 0 Новосибирская Область 4 28 27,5 2
28 15 Перелыгин Максим Андреевич RUS 1530 Новосибирская Область 3,5 39 37 2
29 21 Ульянов Андрей Андреевич RUS 1308 Новосибирская Область 3 36 33,5 3
30 14 Чиндин Семён Валерьевич RUS 1558 Томская Область 3 35,5 33,5 3
31 32 Леонов Иван Сергеевич RUS 0 Новосибирская Область 3 30 29,5 2
32 30 Шомин Алексей Евгеньевич RUS 0 Новосибирская Область 2,5 32 31,5 1
33 33 Апанасенко Алексей Анатольевич RUS 0 Новосибирская Область 1 32,5 30,5 0
+ Create your own database.
+ Upload your own .pgn files to your database.
+ Save your analysis in the openings section and create your repertoire.
+ Solve puzzles from real games with a specific opening.
+ Solve unlimited puzzles and have a puzzle rating.
FREE