3. Open Bohumín 2020 - "A" Krajský přebor MKŠS, Okresní přebor OŠS Karviná

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2020-07-18 to 2020-07-26
Tournament place: Dům dětí a mládeže Bohumín, Janáčkova 715, Bohumín 735 81 (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 min/40 moves + 15 min + 30 s/move; default time 30 min
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ŠŠ Bohumín a SK Slavia Orlová, z.s. - Oddíl šachu
Main referee: IA Jiří Kopta (328910)
Referee: FA Jiri Novak (312088)

Schedule: 3. Open Bohumín 2020 - "A" Krajský přebor MKŠS, Okresní přebor OŠS Karviná

Round Date Time
1 2020/07/18 12:00
2 2020/07/19 09:00
3 2020/07/20 16:30
4 2020/07/21 16:30
5 2020/07/22 16:30
6 2020/07/23 16:30
7 2020/07/24 16:30
8 2020/07/25 09:00
9 2020/07/26 09:00

Players registered in 3. Open Bohumín 2020 - "A" Krajský přebor MKŠS, Okresní přebor OŠS Karviná

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE IM Kriebel Tadeáš 2517 2505 2
2 CZE IM Půlpán Jakub 2410 2392 6
3 POL FM Niedbala Bartlomiej 2379 0 1
4 POL IM Goluch Piotr 2376 0 -3
5 POL FM Molenda Marcin 2363 0 12
6 POL IM Czerwonski Aleksander 2362 0 -14
7 CZE Fargač Martin 2329 2308 -9
8 CZE FM Mrázek Lumír 2327 2295 -18
9 CZE IM Michenka Jozef 2299 2279 2
10 POL FM Czerw Dawid 2287 0 -28
11 CZE IM Dobrovolský Ladislav 2271 2264 -17
12 POL Galuszka Tomasz 2255 0 -52
13 POL FM Kucza Karol 2245 0 32
14 CZE Kula Dominik 2243 2237 -34
15 GER Poysti Nathanael 2209 0 44
16 CZE Lojek Marek 2203 2176 -28
17 CZE WGM Rodshtein Tereza 2189 2203 -14
18 CZE FM Šrámek Vojtěch 2178 2187 18
19 CZE FM Olšar Jaroslav 2174 2165 -2
20 CZE Pilch Roman 2168 2156 -2
21 AUT IM Weinzettl Ernst 2166 0 15
22 CZE Nytra Ondřej 2150 2158 -60
23 CZE Kuboš Rostislav 2134 2128 -19
24 CZE FM Lys Josef 2124 2099 -31
25 CZE Gnojek Petr 2107 2117 75
26 CZE Valenčík Jozef 2089 2088 -43
27 POL WCM Starosta Martyna 2079 0 -35
28 CZE FM Čempel Jaroslav 2049 2055 -54
29 CZE Neumann Filip 2044 2051 41
30 CZE Pekárek Aleš 2040 1994 -119
31 CZE Horváth Tomáš 2039 2025 17
32 CZE Kolář Stanislav 2024 2035 27
33 POL Grochol Kamil 2023 0 4
34 AUT Kersten Julian 2005 0 -27
35 POL Panek Bartosz 1988 0 17
36 POL Posluszny Tomasz 1977 0 66
37 POL Kroliczek Gabriela 1976 0 -12
38 POL WCM Adamczyk Zuzanna 1968 0 -34
39 POL Trybus Daniel 1950 0 12
40 AUT Gratze Michael 1919 0 -46
41 POL CM Warchol Kamil 1911 0 23
42 POL Radecki Adam 1895 0 107
43 CZE Maroszczyk Wieslaw 1878 1872 -25
44 CZE Stehlík Jiří 1855 1842 34
45 CZE Fialka Adam 1842 1850 -18
46 POL Sadzikowski Marian 1834 0 -71
47 POL Adamczyk Piotr 1825 0 -29
48 CZE Polák Radim 1810 1820 7
49 POL Zurawicki Jakub 1806 0 -10
50 CZE Terpstra Wiep 1803 1815 3
51 CZE Čubok Zdeněk 1800 1789 -89
52 CZE Šebesta Jan 1779 1824 6
53 POL Dziendziel Mateusz 1768 0 118
54 POL Obrochta Lena 1761 0 42
55 CZE Petrov Nikolaj 1743 1736 21
56 POL Gardian Adam 1723 0 0
57 CZE Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 1681 56
58 POL Sulkowski Dawid 1618 0 -24
59 POL Zniszczol Wiktoria 1598 0 40
60 CZE Mrázek Roman 1590 1701 37
61 CZE Buchta Bartoloměj 1583 1589 -40
62 CZE Rychtecký Pavel 1545 1586 -14
63 CZE Kijonka Ondřej 1544 1595 -31
64 POL Kubik Rafal 1531 0 -9
65 CZE Peterek Zbyněk 1520 1580 -37
66 POL Bugaj Hanna 1507 0 108
67 POL Kondys Piotr 1483 0 140
68 POL Seemann Pola 1472 0 31
69 POL Szymanski Wojciech 1441 0 -20
70 CZE Sieber Bohumil 1432 1536 33
71 CZE Fremr Tomáš 1423 1408 -8
72 POL Ziobrowska Maja 1416 0 48
73 POL Szymanska Joanna 1383 0 -26
74 POL Czerwinska Oliwia 1369 0 25
75 CZE Fonš Rudolf 1362 1366 -10
76 POL Kaszuba Michal 1361 0 40
77 CZE Kotas Marian 1347 1445 -51
78 POL Tarawski Adrian 1345 0 -19
79 CZE Buchtová Viktorie 1337 1533 74
80 CZE Tomanec Samuel 1328 1424 88
81 CZE Targosz Jiří 1305 1329 -6
82 CZE Martikan Jiri 1225 0 -2
83 POL Jaros Emilia 1190 0 98
84 POL Zurawicka Aleksandra 1106 0 48
85 POL Dylong Antoni 1040 0 108
86 POL Radzimski Antoni 0 1000 0
87 CZE Tomanec Samuel 1328 1424 0
88 CZE Targosz Jiří 1305 1329 0
89 CZE Martikan Jiri 1225 0 0
90 POL Kedzierski Krzysztof 1207 0 0
91 POL Jaros Emilia 1190 0 0
92 POL Zurawicka Aleksandra 1106 0 0
93 POL Dylong Antoni 1040 0 0
94 CZE Fonšová Hana 0 1000 0
95 POL Radzimski Antoni 0 1000 0
96 POL Radzimski Antoni 0 1000 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE IM Kriebel Tadeáš 2517 2505 2
2 CZE IM Půlpán Jakub 2410 2392 6
3 POL FM Niedbala Bartlomiej 2379 0 1
4 POL IM Goluch Piotr 2376 0 -3
5 POL FM Molenda Marcin 2363 0 12
6 POL IM Czerwonski Aleksander 2362 0 -14
7 CZE Fargač Martin 2329 2308 -9
8 CZE FM Mrázek Lumír 2327 2295 -18
9 CZE IM Michenka Jozef 2299 2279 2
10 POL FM Czerw Dawid 2287 0 -28
11 CZE IM Dobrovolský Ladislav 2271 2264 -17
12 POL Galuszka Tomasz 2255 0 -52
13 POL FM Kucza Karol 2245 0 32
14 CZE Kula Dominik 2243 2237 -34
15 GER Poysti Nathanael 2209 0 44
16 CZE Lojek Marek 2203 2176 -28
17 CZE WGM Rodshtein Tereza 2189 2203 -14
18 CZE FM Šrámek Vojtěch 2178 2187 18
19 CZE FM Olšar Jaroslav 2174 2165 -2
20 CZE Pilch Roman 2168 2156 -2
21 AUT IM Weinzettl Ernst 2166 0 15
22 CZE Nytra Ondřej 2150 2158 -60
23 CZE Kuboš Rostislav 2134 2128 -19
24 CZE FM Lys Josef 2124 2099 -31
25 CZE Gnojek Petr 2107 2117 75
26 CZE Valenčík Jozef 2089 2088 -43
27 POL WCM Starosta Martyna 2079 0 -35
28 CZE FM Čempel Jaroslav 2049 2055 -54
29 CZE Neumann Filip 2044 2051 41
30 CZE Pekárek Aleš 2040 1994 -119
31 CZE Horváth Tomáš 2039 2025 17
32 CZE Kolář Stanislav 2024 2035 27
33 POL Grochol Kamil 2023 0 4
34 AUT Kersten Julian 2005 0 -27
35 POL Panek Bartosz 1988 0 17
36 POL Posluszny Tomasz 1977 0 66
37 POL Kroliczek Gabriela 1976 0 -12
38 POL WCM Adamczyk Zuzanna 1968 0 -34
39 POL Trybus Daniel 1950 0 12
40 AUT Gratze Michael 1919 0 -46
41 POL CM Warchol Kamil 1911 0 23
42 POL Radecki Adam 1895 0 107
43 CZE Maroszczyk Wieslaw 1878 1872 -25
44 CZE Stehlík Jiří 1855 1842 34
45 CZE Fialka Adam 1842 1850 -18
46 POL Sadzikowski Marian 1834 0 -71
47 POL Adamczyk Piotr 1825 0 -29
48 CZE Polák Radim 1810 1820 7
49 POL Zurawicki Jakub 1806 0 -10
50 CZE Terpstra Wiep 1803 1815 3
51 CZE Čubok Zdeněk 1800 1789 -89
52 CZE Šebesta Jan 1779 1824 6
53 POL Dziendziel Mateusz 1768 0 118
54 POL Obrochta Lena 1761 0 42
55 CZE Petrov Nikolaj 1743 1736 21
56 POL Gardian Adam 1723 0 0
57 CZE Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 1681 56
58 POL Sulkowski Dawid 1618 0 -24
59 POL Zniszczol Wiktoria 1598 0 40
60 CZE Mrázek Roman 1590 1701 37
61 CZE Buchta Bartoloměj 1583 1589 -40
62 CZE Rychtecký Pavel 1545 1586 -14
63 CZE Kijonka Ondřej 1544 1595 -31
64 POL Kubik Rafal 1531 0 -9
65 CZE Peterek Zbyněk 1520 1580 -37
66 POL Bugaj Hanna 1507 0 108
67 POL Kondys Piotr 1483 0 140
68 POL Seemann Pola 1472 0 31
69 POL Szymanski Wojciech 1441 0 -20
70 CZE Sieber Bohumil 1432 1536 33
71 CZE Fremr Tomáš 1423 1408 -8
72 POL Ziobrowska Maja 1416 0 48
73 POL Szymanska Joanna 1383 0 -26
74 POL Czerwinska Oliwia 1369 0 25
75 CZE Fonš Rudolf 1362 1366 -10
76 POL Kaszuba Michal 1361 0 40
77 CZE Kotas Marian 1347 1445 -51
78 POL Tarawski Adrian 1345 0 -19
79 CZE Buchtová Viktorie 1337 1533 74
80 CZE Tomanec Samuel 1328 1424 88
81 CZE Targosz Jiří 1305 1329 -6
82 CZE Martikan Jiri 1225 0 -2
83 POL Jaros Emilia 1190 0 98
84 POL Zurawicka Aleksandra 1106 0 48
85 POL Dylong Antoni 1040 0 108
86 POL Radzimski Antoni 0 1000 0
87 CZE Tomanec Samuel 1328 1424 0
88 CZE Targosz Jiří 1305 1329 0
89 CZE Martikan Jiri 1225 0 0
90 POL Kedzierski Krzysztof 1207 0 0
91 POL Jaros Emilia 1190 0 0
92 POL Zurawicka Aleksandra 1106 0 0
93 POL Dylong Antoni 1040 0 0
94 CZE Fonšová Hana 0 1000 0
95 POL Radzimski Antoni 0 1000 0
96 POL Radzimski Antoni 0 1000 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE EloN Tipo Gr Club/Ciudad
1 IM Kriebel Tadeáš 330027 CZE 2517 2505 1. Novoborský ŠK
2 IM Půlpán Jakub 302759 CZE 2410 2392 ŠK Dopravní podnik Praha
3 FM Niedbala Bartlomiej 21834008 POL 2379 0 U18 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
4 IM Goluch Piotr 1137840 POL 2376 0 KSz STILON Gorzów Wlkp.
5 FM Molenda Marcin 1173065 POL 2363 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
6 IM Czerwonski Aleksander 1100459 POL 2362 0 KSz STILON Gorzów Wlkp.
7 Fargač Martin 345245 CZE 2329 2308 KP Tž Třinec
8 FM Mrázek Lumír 332127 CZE 2327 2295 KP Beskydská Šachová Škola Z.S.
9 IM Michenka Jozef 301175 CZE 2299 2279 S60 KP Šachový klub Ostrava-Jih
10 FM Czerw Dawid 1145746 POL 2287 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
11 IM Dobrovolský Ladislav 300250 CZE 2271 2264 S60 KP ŠK Slavoj Poruba
12 Galuszka Tomasz 21816409 POL 2255 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
13 FM Kucza Karol 1159755 POL 2245 0 KSz Hetman Płock
14 Kula Dominik 344338 CZE 2243 2237 ŠK Zlín, z.s.
15 Poysti Nathanael 24622133 GER 2209 0 CXRJ Rio de Janeiro
16 Lojek Marek 358649 CZE 2203 2176 KP SK Slavia Orlová
17 WGM Rodshtein Tereza 325449 CZE 2189 2203 ŠK ZIKUDA Turnov, z.s.
18 FM Šrámek Vojtěch 358681 CZE 2178 2187 KP SK Slavia Orlová
19 FM Olšar Jaroslav 307327 CZE 2174 2165 S60 KP Šachový klub Karviná
20 Pilch Roman 337870 CZE 2168 2156 KP Tž Třinec
21 IM Weinzettl Ernst 1600575 AUT 2166 0 S60
22 Nytra Ondřej 371955 CZE 2150 2158 U18 KP Beskydská Šachová Škola Z.S.
23 Kuboš Rostislav 316938 CZE 2134 2128 KP SK Slavia Orlová
24 FM Lys Josef 302244 CZE 2124 2099 S60 KP Sokol Brušperk
25 Gnojek Petr 371807 CZE 2107 2117 U18 KP Beskydská Šachová Škola Z.S.
26 Valenčík Jozef 326372 CZE 2089 2088 KP TJ Slovan Havířov
27 WCM Starosta Martyna 21818754 POL 2079 0 U15 UKS Rodło Opole
28 FM Čempel Jaroslav 300730 CZE 2049 2055 KP ŠK Slavoj Poruba
29 Neumann Filip 375640 CZE 2044 2051 U18 KP TJ Ostrava
30 Pekárek Aleš 366960 CZE 2040 1994 KP SK Slavia Orlová
31 Horváth Tomáš 358630 CZE 2039 2025 KP SK Slavia Orlová
32 Kolář Stanislav 310964 CZE 2024 2035 KP ŠK Šenov
33 Grochol Kamil 21819629 POL 2023 0 U18 MKSz Rybnik
34 Kersten Julian 1628542 AUT 2005 0
35 Panek Bartosz 1198220 POL 1988 0 U18 UKS Ognisko Rydułtowy
36 Posluszny Tomasz 1187724 POL 1977 0 MKSz Rybnik
37 Kroliczek Gabriela 21816727 POL 1976 0 U18 MKSz Rybnik
38 WCM Adamczyk Zuzanna 1187570 POL 1968 0 U18 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
39 Trybus Daniel 21816131 POL 1950 0 U18 KMKSzach VICTORIA KOMPLEXBUD
40 Gratze Michael 1613871 AUT 1919 0
41 CM Warchol Kamil 21858241 POL 1911 0 U15 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
42 Radecki Adam 1197347 POL 1895 0 UKS Ognisko Rydułtowy
43 Maroszczyk Wieslaw 312096 CZE 1878 1872 S60 KP Tž Třinec
44 Stehlík Jiří 308323 CZE 1855 1842 S60 Sokol Kolín
45 Fialka Adam 349194 CZE 1842 1850 KP SK Slavia Orlová
46 Sadzikowski Marian 1121154 POL 1834 0 KS Chess in Chrzanow
47 Adamczyk Piotr 1174312 POL 1825 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
48 Polák Radim 320757 CZE 1810 1820 KP Šachová Škola Bohumín, Z.S.
49 Zurawicki Jakub 21817430 POL 1806 0 U18 MUKS "Fidei" Węgrów
50 Terpstra Wiep 1016687 CZE 1803 1815 S60 SK Lokomotiva Radlice
51 Čubok Zdeněk 315320 CZE 1800 1789 S60 KP ŠO TJ Sokol Mosty u Jablunkova
52 Šebesta Jan 372013 CZE 1779 1824 U18 KP SK Slavia Orlová
53 Dziendziel Mateusz 21840946 POL 1768 0 U18 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
54 Obrochta Lena 21836477 POL 1761 0 U15 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
55 Petrov Nikolaj 358290 CZE 1743 1736 S60 KP ŠK Šenov
56 Gardian Adam 21831130 POL 1723 0 U18 KSz "Skoczek" Czerwionka-Leszczyny
57 Delgerdalai Bayarjavkhlan 23727276 CZE 1656 1681 U15 ŠK Staré Město
58 Sulkowski Dawid 1163248 POL 1618 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
59 Zniszczol Wiktoria 1194895 POL 1598 0 U18 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj
60 Mrázek Roman 23707062 CZE 1590 1701 U15 KP SK Slavia Orlová
61 Buchta Bartoloměj 23702885 CZE 1583 1589 U15 KP Beskydská Šachová Škola Z.S.
62 Rychtecký Pavel 334235 CZE 1545 1586 S60 ŠK Teplárna Praha-Malešice
63 Kijonka Ondřej 375624 CZE 1544 1595 U18 KP SK Slavia Orlová
64 Kubik Rafal 21022852 POL 1531 0 U15
65 Peterek Zbyněk 23708557 CZE 1520 1580 KP TJ Ostrava
66 Bugaj Hanna 21829870 POL 1507 0 U18 UKS Ognisko Rydułtowy
67 Kondys Piotr 21885575 POL 1483 0 U15 KSz SILESIA Raciborz
68 Seemann Pola 21858837 POL 1472 0 U15 MKSz Rybnik
69 Szymanski Wojciech 21801940 POL 1441 0 Sarnaki
70 Sieber Bohumil 23724315 CZE 1432 1536 S60 KP SK Slavia Orlová
71 Fremr Tomáš 23730455 CZE 1423 1408 KP Tž Třinec
72 Ziobrowska Maja 21029261 POL 1416 0 U15 KSz STILON Gorzów Wlkp.
73 Szymanska Joanna 21854351 POL 1383 0 U18 Sarnaki
74 Czerwinska Oliwia 21831122 POL 1369 0 U18 UKS Ognisko Rydułtowy
75 Fonš Rudolf 23731915 CZE 1362 1366 KP Šachová Škola Bohumín, Z.S.
76 Kaszuba Michal 21006334 POL 1361 0 U15 KS Chess in Chrzanow
77 Kotas Marian 360783 CZE 1347 1445 KP SK Slavia Orlová
78 Tarawski Adrian 21860092 POL 1345 0 U15 KSz STILON Gorzów Wlkp.
79 Buchtová Viktorie 23714786 CZE 1337 1533 U15 KP Beskydská Šachová Škola Z.S.
80 Tomanec Samuel 393827 CZE 1328 1424 U18 KP SK Slavia Orlová
81 Targosz Jiří 375667 CZE 1305 1329 U18 KP SK Slavia Orlová
82 Martikan Jiri 23739444 CZE 1225 0 bez registrace
83 Jaros Emilia 21858632 POL 1190 0 U15 KS Chess in Chrzanow
84 Zurawicka Aleksandra 21831327 POL 1106 0 U15 MUKS "Fidei" Węgrów
85 Dylong Antoni 21008272 POL 1040 0 U15 Szach Mat Zabrze
86 Radzimski Antoni 21052476 POL 0 1000 U15 Szach Mat Zabrze

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Kriebel Tadeáš 2517 0 1 - 0 0 Stehlík Jiří 1855 44
2 45 Fialka Adam 1842 0 0 - 1 0 IM Půlpán Jakub 2410 2
3 3 FM Niedbala Bartlomiej 2379 0 1 - 0 0 Sadzikowski Marian 1834 46
4 47 Adamczyk Piotr 1825 0 0 - 1 0 IM Goluch Piotr 2376 4
5 5 FM Molenda Marcin 2363 0 1 - 0 0 Polák Radim 1810 48
6 49 Zurawicki Jakub 1806 0 1 - 0 0 IM Czerwonski Aleksander 2362 6
7 7 Fargač Martin 2329 0 1 - 0 0 Terpstra Wiep 1803 50
8 51 Čubok Zdeněk 1800 0 0 - 1 0 FM Mrázek Lumír 2327 8
9 9 IM Michenka Jozef 2299 0 1 - 0 0 Šebesta Jan 1779 52
10 53 Dziendziel Mateusz 1768 0 ½ - ½ 0 FM Czerw Dawid 2287 10
11 11 IM Dobrovolský Ladislav 2271 0 1 - 0 0 Obrochta Lena 1761 54
12 55 Petrov Nikolaj 1743 0 0 - 1 0 Galuszka Tomasz 2255 12
13 13 FM Kucza Karol 2245 0 1 - 0 0 Gardian Adam 1723 56
14 57 Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 0 1 - 0 0 Kula Dominik 2243 14
15 15 Poysti Nathanael 2209 0 1 - 0 0 Sulkowski Dawid 1618 58
16 59 Zniszczol Wiktoria 1598 0 0 - 1 0 Lojek Marek 2203 16
17 17 WGM Rodshtein Tereza 2189 0 1 - 0 0 Mrázek Roman 1590 60
18 61 Buchta Bartoloměj 1583 0 0 - 1 0 FM Šrámek Vojtěch 2178 18
19 63 Kijonka Ondřej 1544 0 ½ - ½ 0 Pilch Roman 2168 20
20 21 IM Weinzettl Ernst 2166 0 1 - 0 0 Kubik Rafal 1531 64
21 65 Peterek Zbyněk 1520 0 0 - 1 0 Nytra Ondřej 2150 22
22 23 Kuboš Rostislav 2134 0 1 - 0 0 Bugaj Hanna 1507 66
23 67 Kondys Piotr 1483 0 0 - 1 0 FM Lys Josef 2124 24
24 26 Valenčík Jozef 2089 0 0 - 1 0 Seemann Pola 1472 68
25 69 Szymanski Wojciech 1441 0 0 - 1 0 WCM Starosta Martyna 2079 27
26 28 FM Čempel Jaroslav 2049 0 1 - 0 0 Sieber Bohumil 1432 70
27 71 Fremr Tomáš 1423 0 0 - 1 0 Neumann Filip 2044 29
28 30 Pekárek Aleš 2040 0 1 - 0 0 Ziobrowska Maja 1416 72
29 73 Szymanska Joanna 1383 0 0 - 1 0 Horváth Tomáš 2039 31
30 32 Kolář Stanislav 2024 0 1 - 0 0 Czerwinska Oliwia 1369 74
31 75 Fonš Rudolf 1362 0 0 - 1 0 Grochol Kamil 2023 33
32 34 Kersten Julian 2005 0 + - - 0 Kaszuba Michal 1361 76
33 78 Tarawski Adrian 1345 0 0 - 1 0 Panek Bartosz 1988 35
34 36 Posluszny Tomasz 1977 0 1 - 0 0 Buchtová Viktorie 1337 79
35 80 Tomanec Samuel 1328 0 0 - 1 0 Kroliczek Gabriela 1976 37
36 38 WCM Adamczyk Zuzanna 1968 0 1 - 0 0 Targosz Jiří 1305 81
37 82 Martikan Jiri 1225 0 0 - 1 0 Trybus Daniel 1950 39
38 40 Gratze Michael 1919 0 1 - 0 0 Jaros Emilia 1190 83
39 84 Zurawicka Aleksandra 1106 0 0 - 1 0 CM Warchol Kamil 1911 41
40 42 Radecki Adam 1895 0 1 - 0 0 Dylong Antoni 1040 85
41 86 Radzimski Antoni 1000 0 0 - 1 0 Maroszczyk Wieslaw 1878 43
42 19 FM Olšar Jaroslav *) 2174 0 1 - 0 0 Rychtecký Pavel 1545 62
43 25 Gnojek Petr 2107 0 0 not paired
44 77 Kotas Marian 1347 0 0 not paired

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 27 WCM Starosta Martyna 2079 1 0 - 1 1 IM Kriebel Tadeáš 2517 1
2 2 IM Půlpán Jakub 2410 1 1 - 0 1 FM Čempel Jaroslav 2049 28
3 29 Neumann Filip 2044 1 ½ - ½ 1 FM Niedbala Bartlomiej 2379 3
4 4 IM Goluch Piotr 2376 1 1 - 0 1 Pekárek Aleš 2040 30
5 31 Horváth Tomáš 2039 1 0 - 1 1 FM Molenda Marcin 2363 5
6 32 Kolář Stanislav 2024 1 ½ - ½ 1 Fargač Martin 2329 7
7 8 FM Mrázek Lumír 2327 1 1 - 0 1 Posluszny Tomasz 1977 36
8 33 Grochol Kamil 2023 1 0 - 1 1 IM Michenka Jozef 2299 9
9 34 Kersten Julian 2005 1 0 - 1 1 IM Dobrovolský Ladislav 2271 11
10 12 Galuszka Tomasz 2255 1 1 - 0 1 WCM Adamczyk Zuzanna 1968 38
11 35 Panek Bartosz 1988 1 0 - 1 1 FM Kucza Karol 2245 13
12 37 Kroliczek Gabriela 1976 1 0 - 1 1 Poysti Nathanael 2209 15
13 16 Lojek Marek 2203 1 1 - 0 1 Gratze Michael 1919 40
14 39 Trybus Daniel 1950 1 0 - 1 1 WGM Rodshtein Tereza 2189 17
15 18 FM Šrámek Vojtěch 2178 1 1 - 0 1 Radecki Adam 1895 42
16 43 Maroszczyk Wieslaw 1878 1 0 - 1 1 IM Weinzettl Ernst 2166 21
17 22 Nytra Ondřej 2150 1 1 - 0 1 Zurawicki Jakub 1806 49
18 68 Seemann Pola 1472 1 0 - 1 1 Kuboš Rostislav 2134 23
19 24 FM Lys Josef 2124 1 1 - 0 1 Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 57
20 10 FM Czerw Dawid 2287 ½ 1 - 0 ½ Kijonka Ondřej 1544 63
21 20 Pilch Roman 2168 ½ ½ - ½ ½ Dziendziel Mateusz 1768 53
22 6 IM Czerwonski Aleksander 2362 0 1 - 0 0 Peterek Zbyněk 1520 65
23 14 Kula Dominik 2243 0 ½ - ½ 0 Kondys Piotr 1483 67
24 66 Bugaj Hanna 1507 0 0 - 1 0 Gnojek Petr 2107 25
25 70 Sieber Bohumil 1432 0 - - + 0 Valenčík Jozef 2089 26
26 44 Stehlík Jiří 1855 0 1 - 0 0 Szymanski Wojciech 1441 69
27 72 Ziobrowska Maja 1416 0 ½ - ½ 0 Fialka Adam 1842 45
28 46 Sadzikowski Marian 1834 0 0 - 1 0 Fremr Tomáš 1423 71
29 74 Czerwinska Oliwia 1369 0 ½ - ½ 0 Adamczyk Piotr 1825 47
30 48 Polák Radim 1810 0 1 - 0 0 Szymanska Joanna 1383 73
31 50 Terpstra Wiep 1803 0 1 - 0 0 Fonš Rudolf 1362 75
32 79 Buchtová Viktorie 1337 0 1 - 0 0 Čubok Zdeněk 1800 51
33 52 Šebesta Jan 1779 0 ½ - ½ 0 Kaszuba Michal 1361 76
34 54 Obrochta Lena 1761 0 1 - 0 0 Kotas Marian 1347 77
35 81 Targosz Jiří 1305 0 - - + 0 Petrov Nikolaj 1743 55
36 56 Gardian Adam 1723 0 1 - 0 0 Tarawski Adrian 1345 78
37 58 Sulkowski Dawid 1618 0 ½ - ½ 0 Tomanec Samuel 1328 80
38 83 Jaros Emilia 1190 0 0 - 1 0 Zniszczol Wiktoria 1598 59
39 60 Mrázek Roman 1590 0 ½ - ½ 0 Martikan Jiri 1225 82
40 85 Dylong Antoni 1040 0 0 - 1 0 Buchta Bartoloměj 1583 61
41 62 Rychtecký Pavel 1545 0 0 - 1 0 Zurawicka Aleksandra 1106 84
42 41 CM Warchol Kamil 1911 1 0 - 1 1 FM Olšar Jaroslav *) 2174 19
43 64 Kubik Rafal 1531 0 1 - 0 0 Radzimski Antoni 1000 86

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Kriebel Tadeáš 2517 2 1 - 0 2 Poysti Nathanael 2209 15
2 17 WGM Rodshtein Tereza 2189 2 0 - 1 2 IM Půlpán Jakub 2410 2
3 5 FM Molenda Marcin 2363 2 1 - 0 2 Lojek Marek 2203 16
4 21 IM Weinzettl Ernst 2166 2 1 - 0 2 FM Mrázek Lumír 2327 8
5 9 IM Michenka Jozef 2299 2 1 - 0 2 FM Šrámek Vojtěch 2178 18
6 11 IM Dobrovolský Ladislav 2271 2 0 - 1 2 Nytra Ondřej 2150 22
7 23 Kuboš Rostislav 2134 2 0 - 1 2 Galuszka Tomasz 2255 12
8 13 FM Kucza Karol 2245 2 1 - 0 2 FM Lys Josef 2124 24
9 3 FM Niedbala Bartlomiej 2379 1 - 0 FM Czerw Dawid 2287 10
10 7 Fargač Martin 2329 ½ - ½ Neumann Filip 2044 29
11 6 IM Czerwonski Aleksander 2362 1 1 - 0 Kolář Stanislav 2024 32
12 43 Maroszczyk Wieslaw 1878 1 0 - 1 1 Pilch Roman 2168 20
13 25 Gnojek Petr 2107 1 1 - 0 1 Stehlík Jiří 1855 44
14 48 Polák Radim 1810 1 ½ - ½ 1 Valenčík Jozef 2089 26
15 49 Zurawicki Jakub 1806 1 ½ - ½ 1 WCM Starosta Martyna 2079 27
16 28 FM Čempel Jaroslav 2049 1 0 - 1 1 Terpstra Wiep 1803 50
17 30 Pekárek Aleš 2040 1 ½ - ½ 1 Obrochta Lena 1761 54
18 53 Dziendziel Mateusz 1768 1 0 - 1 1 Horváth Tomáš 2039 31
19 33 Grochol Kamil 2023 1 1 - 0 1 Petrov Nikolaj 1743 55
20 57 Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 1 0 - 1 1 Kersten Julian 2005 34
21 59 Zniszczol Wiktoria 1598 1 ½ - ½ 1 Panek Bartosz 1988 35
22 36 Posluszny Tomasz 1977 1 1 - 0 1 Gardian Adam 1723 56
23 61 Buchta Bartoloměj 1583 1 0 - 1 1 Kroliczek Gabriela 1976 37
24 38 WCM Adamczyk Zuzanna 1968 1 1 - 0 1 Kubik Rafal 1531 64
25 84 Zurawicka Aleksandra 1106 1 0 - 1 1 Trybus Daniel 1950 39
26 40 Gratze Michael 1919 1 1 - 0 1 Seemann Pola 1472 68
27 71 Fremr Tomáš 1423 1 0 - 1 1 CM Warchol Kamil 1911 41
28 42 Radecki Adam 1895 1 1 - 0 1 Buchtová Viktorie 1337 79
29 63 Kijonka Ondřej 1544 ½ 0 - 1 ½ Kula Dominik 2243 14
30 45 Fialka Adam 1842 ½ ½ - ½ ½ Czerwinska Oliwia 1369 74
31 47 Adamczyk Piotr 1825 ½ 1 - 0 ½ Ziobrowska Maja 1416 72
32 67 Kondys Piotr 1483 ½ ½ - ½ ½ Šebesta Jan 1779 52
33 76 Kaszuba Michal 1361 ½ ½ - ½ ½ Sulkowski Dawid 1618 58
34 80 Tomanec Samuel 1328 ½ 0 - 1 ½ Mrázek Roman 1590 60
35 82 Martikan Jiri 1225 ½ 0 - 1 0 Sadzikowski Marian 1834 46
36 51 Čubok Zdeněk 1800 0 0 - 1 0 Fonš Rudolf 1362 75
37 77 Kotas Marian 1347 0 0 - 1 0 Rychtecký Pavel 1545 62
38 65 Peterek Zbyněk 1520 0 1 - 0 0 Tarawski Adrian 1345 78
39 81 Targosz Jiří 1305 0 0 - 1 0 Bugaj Hanna 1507 66
40 69 Szymanski Wojciech 1441 0 0 - 1 0 Jaros Emilia 1190 83
41 70 Sieber Bohumil 1432 0 1 - 0 0 Dylong Antoni 1040 85
42 19 FM Olšar Jaroslav *) 2174 2 0 - 1 2 IM Goluch Piotr 2376 4
43 73 Szymanska Joanna 1383 0 1 - 0 0 Radzimski Antoni 1000 86

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 12 Galuszka Tomasz 2255 3 0 - 1 3 IM Kriebel Tadeáš 2517 1
2 2 IM Půlpán Jakub 2410 3 1 - 0 3 IM Michenka Jozef 2299 9
3 4 IM Goluch Piotr 2376 3 0 - 1 3 FM Kucza Karol 2245 13
4 22 Nytra Ondřej 2150 3 0 - 1 3 FM Molenda Marcin 2363 5
5 3 FM Niedbala Bartlomiej 2379 ½ - ½ 3 IM Weinzettl Ernst 2166 21
6 29 Neumann Filip 2044 2 0 - 1 2 IM Czerwonski Aleksander 2362 6
7 31 Horváth Tomáš 2039 2 ½ - ½ 2 Fargač Martin 2329 7
8 8 FM Mrázek Lumír 2327 2 ½ - ½ 2 Gnojek Petr 2107 25
9 37 Kroliczek Gabriela 1976 2 0 - 1 2 IM Dobrovolský Ladislav 2271 11
10 15 Poysti Nathanael 2209 2 1 - 0 2 Grochol Kamil 2023 33
11 16 Lojek Marek 2203 2 ½ - ½ 2 Posluszny Tomasz 1977 36
12 34 Kersten Julian 2005 2 ½ - ½ 2 WGM Rodshtein Tereza 2189 17
13 18 FM Šrámek Vojtěch 2178 2 1 - 0 2 WCM Adamczyk Zuzanna 1968 38
14 20 Pilch Roman 2168 2 1 - 0 2 Gratze Michael 1919 40
15 41 CM Warchol Kamil 1911 2 ½ - ½ 2 Kuboš Rostislav 2134 23
16 24 FM Lys Josef 2124 2 0 - 1 2 Radecki Adam 1895 42
17 50 Terpstra Wiep 1803 2 ½ - ½ Valenčík Jozef 2089 26
18 10 FM Czerw Dawid 2287 1 - 0 Adamczyk Piotr 1825 47
19 14 Kula Dominik 2243 1 - 0 Polák Radim 1810 48
20 27 WCM Starosta Martyna 2079 1 - 0 Zniszczol Wiktoria 1598 59
21 60 Mrázek Roman 1590 1 - 0 Pekárek Aleš 2040 30
22 54 Obrochta Lena 1761 0 - 1 Kolář Stanislav 2024 32
23 35 Panek Bartosz 1988 1 - 0 Zurawicki Jakub 1806 49
24 64 Kubik Rafal 1531 1 0 - 1 1 FM Čempel Jaroslav 2049 28
25 66 Bugaj Hanna 1507 1 ½ - ½ 1 Maroszczyk Wieslaw 1878 43
26 44 Stehlík Jiří 1855 1 1 - 0 1 Peterek Zbyněk 1520 65
27 68 Seemann Pola 1472 1 0 - 1 1 Fialka Adam 1842 45
28 46 Sadzikowski Marian 1834 1 0 - 1 1 Kondys Piotr 1483 67
29 52 Šebesta Jan 1779 1 1 - 0 1 Sieber Bohumil 1432 70
30 74 Czerwinska Oliwia 1369 1 0 - 1 1 Dziendziel Mateusz 1768 53
31 55 Petrov Nikolaj 1743 1 1 - 0 1 Fremr Tomáš 1423 71
32 56 Gardian Adam 1723 1 1 - 0 1 Szymanska Joanna 1383 73
33 75 Fonš Rudolf 1362 1 0 - 1 1 Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 57
34 58 Sulkowski Dawid 1618 1 0 - 1 1 Zurawicka Aleksandra 1106 84
35 79 Buchtová Viktorie 1337 1 0 - 1 1 Buchta Bartoloměj 1583 61
36 62 Rychtecký Pavel 1545 1 1 - 0 1 Kaszuba Michal 1361 76
37 83 Jaros Emilia 1190 1 ½ - ½ ½ Kijonka Ondřej 1544 63
38 72 Ziobrowska Maja 1416 ½ 1 - 0 ½ Martikan Jiri 1225 82
39 77 Kotas Marian 1347 0 0 - 1 ½ Tomanec Samuel 1328 80
40 85 Dylong Antoni 1040 0 1 - 0 0 Čubok Zdeněk 1800 51
41 86 Radzimski Antoni 1000 0 0 - 1 0 Szymanski Wojciech 1441 69
42 39 Trybus Daniel 1950 2 0 - 1 2 FM Olšar Jaroslav *) 2174 19
43 78 Tarawski Adrian 1345 0 0 - 1 0 Targosz Jiří 1305 81

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Kriebel Tadeáš 2517 4 1 - 0 4 FM Molenda Marcin 2363 5
2 13 FM Kucza Karol 2245 4 ½ - ½ 4 IM Půlpán Jakub 2410 2
3 21 IM Weinzettl Ernst 2166 0 - 1 3 IM Goluch Piotr 2376 4
4 6 IM Czerwonski Aleksander 2362 3 0 - 1 3 Poysti Nathanael 2209 15
5 9 IM Michenka Jozef 2299 3 1 - 0 3 Pilch Roman 2168 20
6 11 IM Dobrovolský Ladislav 2271 3 ½ - ½ 3 FM Šrámek Vojtěch 2178 18
7 42 Radecki Adam 1895 3 ½ - ½ 3 Galuszka Tomasz 2255 12
8 7 Fargač Martin 2329 1 - 0 3 Nytra Ondřej 2150 22
9 31 Horváth Tomáš 2039 0 - 1 FM Mrázek Lumír 2327 8
10 32 Kolář Stanislav 2024 1 - 0 FM Czerw Dawid 2287 10
11 14 Kula Dominik 2243 1 - 0 Kersten Julian 2005 34
12 35 Panek Bartosz 1988 1 - 0 Lojek Marek 2203 16
13 17 WGM Rodshtein Tereza 2189 1 - 0 CM Warchol Kamil 1911 41
14 23 Kuboš Rostislav 2134 1 - 0 Terpstra Wiep 1803 50
15 25 Gnojek Petr 2107 1 - 0 Mrázek Roman 1590 60
16 36 Posluszny Tomasz 1977 1 - 0 WCM Starosta Martyna 2079 27
17 45 Fialka Adam 1842 2 1 - 0 2 FM Lys Josef 2124 24
18 26 Valenčík Jozef 2089 2 ½ - ½ 2 Šebesta Jan 1779 52
19 28 FM Čempel Jaroslav 2049 2 0 - 1 2 Dziendziel Mateusz 1768 53
20 57 Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 2 ½ - ½ 2 Neumann Filip 2044 29
21 33 Grochol Kamil 2023 2 1 - 0 2 Gardian Adam 1723 56
22 67 Kondys Piotr 1483 2 0 - 1 2 Kroliczek Gabriela 1976 37
23 38 WCM Adamczyk Zuzanna 1968 2 0 - 1 2 Petrov Nikolaj 1743 55
24 61 Buchta Bartoloměj 1583 2 0 - 1 2 Trybus Daniel 1950 39
25 40 Gratze Michael 1919 2 ½ - ½ 2 Rychtecký Pavel 1545 62
26 84 Zurawicka Aleksandra 1106 2 0 - 1 2 Stehlík Jiří 1855 44
27 30 Pekárek Aleš 2040 ½ - ½ Bugaj Hanna 1507 66
28 43 Maroszczyk Wieslaw 1878 0 - 1 Obrochta Lena 1761 54
29 47 Adamczyk Piotr 1825 1 - 0 Tomanec Samuel 1328 80
30 48 Polák Radim 1810 1 - 0 Ziobrowska Maja 1416 72
31 49 Zurawicki Jakub 1806 1 - 0 Jaros Emilia 1190 83
32 59 Zniszczol Wiktoria 1598 ½ - ½ 1 Sulkowski Dawid 1618 58
33 73 Szymanska Joanna 1383 1 0 - 1 1 Sadzikowski Marian 1834 46
34 63 Kijonka Ondřej 1544 1 1 - 0 1 Czerwinska Oliwia 1369 74
35 71 Fremr Tomáš 1423 1 0 - 1 1 Kubik Rafal 1531 64
36 65 Peterek Zbyněk 1520 1 + - - 1 Fonš Rudolf 1362 75
37 76 Kaszuba Michal 1361 1 0 - 1 1 Seemann Pola 1472 68
38 69 Szymanski Wojciech 1441 1 1 - 0 1 Dylong Antoni 1040 85
39 70 Sieber Bohumil 1432 1 1 - 0 1 Buchtová Viktorie 1337 79
40 81 Targosz Jiří 1305 1 1 - 0 ½ Martikan Jiri 1225 82
41 51 Čubok Zdeněk 1800 0 1 - 0 0 Tarawski Adrian 1345 78
42 19 FM Olšar Jaroslav *) 2174 3 0 - 1 3 FM Niedbala Bartlomiej 2379 3
43 86 Radzimski Antoni 1000 0 0 - 1 0 Kotas Marian 1347 77

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 IM Půlpán Jakub 2410 ½ - ½ 5 IM Kriebel Tadeáš 2517 1
2 5 FM Molenda Marcin 2363 4 1 - 0 FM Kucza Karol 2245 13
3 15 Poysti Nathanael 2209 4 ½ - ½ 4 FM Niedbala Bartlomiej 2379 3
4 4 IM Goluch Piotr 2376 4 ½ - ½ 4 IM Michenka Jozef 2299 9
5 21 IM Weinzettl Ernst 2166 ½ - ½ Fargač Martin 2329 7
6 8 FM Mrázek Lumír 2327 ½ - ½ Kuboš Rostislav 2134 23
7 25 Gnojek Petr 2107 1 - 0 IM Dobrovolský Ladislav 2271 11
8 12 Galuszka Tomasz 2255 ½ - ½ Kolář Stanislav 2024 32
9 36 Posluszny Tomasz 1977 0 - 1 Kula Dominik 2243 14
10 42 Radecki Adam 1895 ½ - ½ WGM Rodshtein Tereza 2189 17
11 18 FM Šrámek Vojtěch 2178 1 - 0 Panek Bartosz 1988 35
12 37 Kroliczek Gabriela 1976 3 0 - 1 3 IM Czerwonski Aleksander 2362 6
13 20 Pilch Roman 2168 3 1 - 0 3 Fialka Adam 1842 45
14 22 Nytra Ondřej 2150 3 0 - 1 3 Petrov Nikolaj 1743 55
15 39 Trybus Daniel 1950 3 1 - 0 3 Grochol Kamil 2023 33
16 53 Dziendziel Mateusz 1768 3 0 - 1 Lojek Marek 2203 16
17 10 FM Czerw Dawid 2287 1 - 0 Polák Radim 1810 48
18 54 Obrochta Lena 1761 0 - 1 Valenčík Jozef 2089 26
19 27 WCM Starosta Martyna 2079 1 - 0 Adamczyk Piotr 1825 47
20 29 Neumann Filip 2044 1 - 0 Zurawicki Jakub 1806 49
21 50 Terpstra Wiep 1803 0 - 1 Horváth Tomáš 2039 31
22 52 Šebesta Jan 1779 ½ - ½ Kersten Julian 2005 34
23 60 Mrázek Roman 1590 0 - 1 Gratze Michael 1919 40
24 41 CM Warchol Kamil 1911 1 - 0 Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 57
25 62 Rychtecký Pavel 1545 0 - 1 2 FM Čempel Jaroslav 2049 28
26 24 FM Lys Josef 2124 2 1 - 0 2 Szymanski Wojciech 1441 69
27 64 Kubik Rafal 1531 2 0 - 1 2 Pekárek Aleš 2040 30
28 65 Peterek Zbyněk 1520 2 0 - 1 2 WCM Adamczyk Zuzanna 1968 38
29 46 Sadzikowski Marian 1834 2 0 - 1 2 Sieber Bohumil 1432 70
30 56 Gardian Adam 1723 2 0 - 1 2 Kondys Piotr 1483 67
31 66 Bugaj Hanna 1507 2 ½ - ½ 2 Zniszczol Wiktoria 1598 59
32 68 Seemann Pola 1472 2 1 - 0 2 Buchta Bartoloměj 1583 61
33 81 Targosz Jiří 1305 2 0 - 1 2 Kijonka Ondřej 1544 63
34 72 Ziobrowska Maja 1416 1 - 0 2 Zurawicka Aleksandra 1106 84
35 80 Tomanec Samuel 1328 ½ - ½ Maroszczyk Wieslaw 1878 43
36 58 Sulkowski Dawid 1618 ½ - ½ Jaros Emilia 1190 83
37 77 Kotas Marian 1347 1 0 - 1 1 Čubok Zdeněk 1800 51
38 79 Buchtová Viktorie 1337 1 0 - 1 1 Fremr Tomáš 1423 71
39 85 Dylong Antoni 1040 1 ½ - ½ 1 Szymanska Joanna 1383 73
40 74 Czerwinska Oliwia 1369 1 ½ - ½ 1 Fonš Rudolf 1362 75
41 82 Martikan Jiri 1225 ½ 0 - 1 1 Kaszuba Michal 1361 76
42 44 Stehlík Jiří 1855 3 0 - 1 3 FM Olšar Jaroslav *) 2174 19
43 78 Tarawski Adrian 1345 0 1 - 0 0 Radzimski Antoni 1000 86

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Kriebel Tadeáš 2517 ½ - ½ FM Šrámek Vojtěch 2178 18
2 5 FM Molenda Marcin 2363 5 1 - 0 5 IM Půlpán Jakub 2410 2
3 3 FM Niedbala Bartlomiej 2379 1 - 0 Gnojek Petr 2107 25
4 14 Kula Dominik 2243 0 - 1 IM Goluch Piotr 2376 4
5 13 FM Kucza Karol 2245 ½ - ½ Poysti Nathanael 2209 15
6 9 IM Michenka Jozef 2299 ½ - ½ 4 IM Czerwonski Aleksander 2362 6
7 7 Fargač Martin 2329 4 1 - 0 4 Trybus Daniel 1950 39
8 32 Kolář Stanislav 2024 4 0 - 1 4 FM Mrázek Lumír 2327 8
9 17 WGM Rodshtein Tereza 2189 4 ½ - ½ 4 IM Weinzettl Ernst 2166 21
10 55 Petrov Nikolaj 1743 4 0 - 1 4 Pilch Roman 2168 20
11 23 Kuboš Rostislav 2134 4 0 - 1 4 Radecki Adam 1895 42
12 31 Horváth Tomáš 2039 ½ - ½ FM Czerw Dawid 2287 10
13 11 IM Dobrovolský Ladislav 2271 ½ - ½ Neumann Filip 2044 29
14 16 Lojek Marek 2203 ½ - ½ CM Warchol Kamil 1911 41
15 26 Valenčík Jozef 2089 ½ - ½ Posluszny Tomasz 1977 36
16 35 Panek Bartosz 1988 1 - 0 WCM Starosta Martyna 2079 27
17 40 Gratze Michael 1919 0 - 1 3 Nytra Ondřej 2150 22
18 63 Kijonka Ondřej 1544 3 0 - 1 3 FM Lys Josef 2124 24
19 28 FM Čempel Jaroslav 2049 3 0 - 1 3 Stehlík Jiří 1855 44
20 30 Pekárek Aleš 2040 3 1 - 0 3 Fialka Adam 1842 45
21 33 Grochol Kamil 2023 3 1 - 0 3 Šebesta Jan 1779 52
22 34 Kersten Julian 2005 3 0 - 1 3 Dziendziel Mateusz 1768 53
23 70 Sieber Bohumil 1432 3 0 - 1 3 Kroliczek Gabriela 1976 37
24 38 WCM Adamczyk Zuzanna 1968 3 1 - 0 3 Seemann Pola 1472 68
25 67 Kondys Piotr 1483 3 1 - 0 Terpstra Wiep 1803 50
26 47 Adamczyk Piotr 1825 ½ - ½ Mrázek Roman 1590 60
27 48 Polák Radim 1810 1 - 0 Rychtecký Pavel 1545 62
28 49 Zurawicki Jakub 1806 0 - 1 Bugaj Hanna 1507 66
29 59 Zniszczol Wiktoria 1598 ½ - ½ Obrochta Lena 1761 54
30 57 Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 1 - 0 Ziobrowska Maja 1416 72
31 43 Maroszczyk Wieslaw 1878 2 1 - 0 2 Peterek Zbyněk 1520 65
32 69 Szymanski Wojciech 1441 2 ½ - ½ 2 Sadzikowski Marian 1834 46
33 51 Čubok Zdeněk 1800 2 ½ - ½ 2 Tomanec Samuel 1328 80
34 76 Kaszuba Michal 1361 2 0 - 1 2 Gardian Adam 1723 56
35 71 Fremr Tomáš 1423 2 0 - 1 2 Sulkowski Dawid 1618 58
36 61 Buchta Bartoloměj 1583 2 1 - 0 2 Targosz Jiří 1305 81
37 84 Zurawicka Aleksandra 1106 2 0 - 1 2 Kubik Rafal 1531 64
38 83 Jaros Emilia 1190 2 ½ - ½ Czerwinska Oliwia 1369 74
39 75 Fonš Rudolf 1362 0 - 1 Dylong Antoni 1040 85
40 73 Szymanska Joanna 1383 1 - 0 1 Kotas Marian 1347 77
41 78 Tarawski Adrian 1345 1 0 - 1 1 Buchtová Viktorie 1337 79
42 19 FM Olšar Jaroslav *) 2174 4 ½ - ½ 4 Galuszka Tomasz 2255 12
43 86 Radzimski Antoni 1000 0 1 - 0 ½ Martikan Jiri 1225 82

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 FM Niedbala Bartlomiej 2379 ½ - ½ 6 IM Kriebel Tadeáš 2517 1
2 4 IM Goluch Piotr 2376 ½ - ½ 6 FM Molenda Marcin 2363 5
3 2 IM Půlpán Jakub 2410 5 1 - 0 5 Radecki Adam 1895 42
4 18 FM Šrámek Vojtěch 2178 5 0 - 1 5 Fargač Martin 2329 7
5 8 FM Mrázek Lumír 2327 5 ½ - ½ 5 FM Kucza Karol 2245 13
6 15 Poysti Nathanael 2209 5 1 - 0 5 IM Michenka Jozef 2299 9
7 20 Pilch Roman 2168 5 1 - 0 Kula Dominik 2243 14
8 12 Galuszka Tomasz 2255 0 - 1 IM Weinzettl Ernst 2166 21
9 25 Gnojek Petr 2107 ½ - ½ WGM Rodshtein Tereza 2189 17
10 10 FM Czerw Dawid 2287 4 1 - 0 Panek Bartosz 1988 35
11 39 Trybus Daniel 1950 4 0 - 1 4 IM Dobrovolský Ladislav 2271 11
12 16 Lojek Marek 2203 4 ½ - ½ 4 Grochol Kamil 2023 33
13 22 Nytra Ondřej 2150 4 0 - 1 4 Posluszny Tomasz 1977 36
14 37 Kroliczek Gabriela 1976 4 0 - 1 4 Kuboš Rostislav 2134 23
15 24 FM Lys Josef 2124 4 ½ - ½ 4 WCM Adamczyk Zuzanna 1968 38
16 41 CM Warchol Kamil 1911 4 ½ - ½ 4 Valenčík Jozef 2089 26
17 29 Neumann Filip 2044 4 1 - 0 4 Kondys Piotr 1483 67
18 44 Stehlík Jiří 1855 4 1 - 0 4 Pekárek Aleš 2040 30
19 55 Petrov Nikolaj 1743 4 0 - 1 4 Horváth Tomáš 2039 31
20 53 Dziendziel Mateusz 1768 4 0 - 1 4 Kolář Stanislav 2024 32
21 27 WCM Starosta Martyna 2079 1 - 0 Polák Radim 1810 48
22 66 Bugaj Hanna 1507 1 - 0 Gratze Michael 1919 40
23 45 Fialka Adam 1842 3 ½ - ½ Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 57
24 58 Sulkowski Dawid 1618 3 ½ - ½ 3 FM Čempel Jaroslav 2049 28
25 60 Mrázek Roman 1590 3 0 - 1 3 Kersten Julian 2005 34
26 64 Kubik Rafal 1531 3 0 - 1 3 Maroszczyk Wieslaw 1878 43
27 68 Seemann Pola 1472 3 0 - 1 3 Adamczyk Piotr 1825 47
28 52 Šebesta Jan 1779 3 ½ - ½ 3 Zniszczol Wiktoria 1598 59
29 54 Obrochta Lena 1761 3 1 - 0 3 Buchta Bartoloměj 1583 61
30 56 Gardian Adam 1723 3 1 - 0 3 Kijonka Ondřej 1544 63
31 62 Rychtecký Pavel 1545 0 - 1 3 Sieber Bohumil 1432 70
32 46 Sadzikowski Marian 1834 0 - 1 Ziobrowska Maja 1416 72
33 85 Dylong Antoni 1040 0 - 1 Zurawicki Jakub 1806 49
34 50 Terpstra Wiep 1803 1 - 0 Szymanska Joanna 1383 73
35 83 Jaros Emilia 1190 1 - 0 Čubok Zdeněk 1800 51
36 80 Tomanec Samuel 1328 ½ - ½ Szymanski Wojciech 1441 69
37 79 Buchtová Viktorie 1337 2 1 - 0 2 Peterek Zbyněk 1520 65
38 74 Czerwinska Oliwia 1369 2 1 - 0 2 Zurawicka Aleksandra 1106 84
39 81 Targosz Jiří 1305 2 0 - 1 2 Kaszuba Michal 1361 76
40 75 Fonš Rudolf 1362 0 - 1 1 Radzimski Antoni 1000 86
41 77 Kotas Marian 1347 1 0 - 1 1 Tarawski Adrian 1345 78
42 6 IM Czerwonski Aleksander 2362 ½ - ½ FM Olšar Jaroslav *) 2174 19
43 82 Martikan Jiri 1225 ½ 1 bye
44 71 Fremr Tomáš 1423 2 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Kriebel Tadeáš 2517 1 - 0 6 Pilch Roman 2168 20
2 5 FM Molenda Marcin 2363 ½ - ½ 6 Poysti Nathanael 2209 15
3 4 IM Goluch Piotr 2376 6 0 - 1 6 IM Půlpán Jakub 2410 2
4 7 Fargač Martin 2329 6 ½ - ½ 6 FM Niedbala Bartlomiej 2379 3
5 21 IM Weinzettl Ernst 2166 0 - 1 FM Kucza Karol 2245 13
6 9 IM Michenka Jozef 2299 5 ½ - ½ FM Mrázek Lumír 2327 8
7 31 Horváth Tomáš 2039 5 0 - 1 5 IM Czerwonski Aleksander 2362 6
8 36 Posluszny Tomasz 1977 5 0 - 1 5 FM Czerw Dawid 2287 10
9 42 Radecki Adam 1895 5 ½ - ½ 5 IM Dobrovolský Ladislav 2271 11
10 17 WGM Rodshtein Tereza 2189 5 ½ - ½ 5 Neumann Filip 2044 29
11 32 Kolář Stanislav 2024 5 0 - 1 5 FM Šrámek Vojtěch 2178 18
12 23 Kuboš Rostislav 2134 5 ½ - ½ 5 Stehlík Jiří 1855 44
13 33 Grochol Kamil 2023 ½ - ½ Galuszka Tomasz 2255 12
14 38 WCM Adamczyk Zuzanna 1968 0 - 1 Lojek Marek 2203 16
15 35 Panek Bartosz 1988 0 - 1 FM Lys Josef 2124 24
16 26 Valenčík Jozef 2089 1 - 0 Bugaj Hanna 1507 66
17 41 CM Warchol Kamil 1911 0 - 1 WCM Starosta Martyna 2079 27
18 67 Kondys Piotr 1483 4 ½ - ½ 4 Nytra Ondřej 2150 22
19 30 Pekárek Aleš 2040 4 0 - 1 4 Dziendziel Mateusz 1768 53
20 34 Kersten Julian 2005 4 ½ - ½ 4 Obrochta Lena 1761 54
21 57 Delgerdalai Bayarjavkhlan 1656 4 0 - 1 4 Kroliczek Gabriela 1976 37
22 70 Sieber Bohumil 1432 4 0 - 1 4 Trybus Daniel 1950 39
23 43 Maroszczyk Wieslaw 1878 4 1 - 0 4 Petrov Nikolaj 1743 55
24 47 Adamczyk Piotr 1825 4 0 - 1 4 Gardian Adam 1723 56
25 40 Gratze Michael 1919 0 - 1 Šebesta Jan 1779 52
26 59 Zniszczol Wiktoria 1598 ½ - ½ Fialka Adam 1842 45
27 48 Polák Radim 1810 1 - 0 Jaros Emilia 1190 83
28 49 Zurawicki Jakub 1806 ½ - ½ Sulkowski Dawid 1618 58
29 72 Ziobrowska Maja 1416 0 - 1 Terpstra Wiep 1803 50
30 69 Szymanski Wojciech 1441 3 0 - 1 3 Mrázek Roman 1590 60
31 61 Buchta Bartoloměj 1583 3 ½ - ½ 3 Czerwinska Oliwia 1369 74
32 63 Kijonka Ondřej 1544 3 0 - 1 3 Buchtová Viktorie 1337 79
33 76 Kaszuba Michal 1361 3 ½ - ½ 3 Kubik Rafal 1531 64
34 80 Tomanec Samuel 1328 3 1 - 0 3 Seemann Pola 1472 68
35 51 Čubok Zdeněk 1800 0 - 1 Sadzikowski Marian 1834 46
36 73 Szymanska Joanna 1383 0 - 1 Rychtecký Pavel 1545 62
37 65 Peterek Zbyněk 1520 2 0 - 1 Dylong Antoni 1040 85
38 78 Tarawski Adrian 1345 2 1 - 0 2 Fremr Tomáš 1423 71
39 86 Radzimski Antoni 1000 2 1 - 0 2 Targosz Jiří 1305 81
40 84 Zurawicka Aleksandra 1106 2 + - - Fonš Rudolf 1362 75
41 82 Martikan Jiri 1225 1 - 0 1 Kotas Marian 1347 77
42 19 FM Olšar Jaroslav *) 2174 5 0 - 1 5 Gnojek Petr 2107 25
43 14 Kula Dominik 2243 0 not paired
44 28 FM Čempel Jaroslav 2049 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name Tipo Gr FED FIDE EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5  Rp K elo+/-
1 1 IM Kriebel Tadeáš CZE 2517 2505 1. Novoborský ŠK 7,5 0,0 50,0 55,0 45,25 4 2484 10 1,6
2 5 FM Molenda Marcin POL 2363 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 7,0 1,0 48,5 53,0 39,25 4 2438 10 11,6
3 2 IM Půlpán Jakub CZE 2410 2392 ŠK Dopravní podnik Praha 7,0 0,0 47,5 51,5 37,50 5 2417 10 6,4
4 15 Poysti Nathanael GER 2209 0 CXRJ Rio de Janeiro 6,5 0,0 49,0 53,0 35,50 5 2364 20 44,2
5 3 FM Niedbala Bartlomiej U18 POL 2379 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 6,5 0,0 49,0 52,5 36,75 4 2351 10 1,1
6 13 FM Kucza Karol POL 2245 0 KSz Hetman Płock 6,5 0,0 48,5 53,0 36,25 5 2353 20 32,2
7 7 Fargač Martin KP CZE 2329 2308 Tž Třinec 6,5 0,0 43,0 47,5 33,75 4 2247 20 -9,0
8 4 IM Goluch Piotr POL 2376 0 KSz STILON Gorzów Wlkp. 6,0 0,0 45,5 49,5 29,75 4 2321 10 -2,7
9 18 FM Šrámek Vojtěch KP CZE 2178 2187 SK Slavia Orlová 6,0 0,0 44,5 48,0 29,50 5 2222 20 17,6
10 8 FM Mrázek Lumír KP CZE 2327 2295 Beskydská Šachová Škola Z.S. 6,0 0,0 44,5 47,0 29,50 5 2213 20 -18,0
11 25 Gnojek Petr U18 KP CZE 2107 2117 Beskydská Šachová Škola Z.S. 6,0 0,0 43,5 47,5 30,25 4 2230 40 75,2
12 6 IM Czerwonski Aleksander POL 2362 0 KSz STILON Gorzów Wlkp. 6,0 0,0 41,5 43,0 27,25 5 2135 10 -14,0
13 10 FM Czerw Dawid POL 2287 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 6,0 0,0 39,5 42,5 26,00 5 2053 20 -27,8
14 20 Pilch Roman KP CZE 2168 2156 Tž Třinec 6,0 0,0 39,0 42,0 25,00 5 2098 20 -2,2
15 9 IM Michenka Jozef S60 KP CZE 2299 2279 Šachový klub Ostrava-Jih 5,5 0,0 48,5 53,0 30,50 4 2284 10 1,8
16 21 IM Weinzettl Ernst S60 AUT 2166 0 5,5 0,0 47,0 50,5 28,75 4 2248 10 14,7
17 42 Radecki Adam POL 1895 0 UKS Ognisko Rydułtowy 5,5 0,0 44,0 47,5 26,50 4 2073 40 106,8
18 17 WGM Rodshtein Tereza CZE 2189 2203 ŠK ZIKUDA Turnov, z.s. 5,5 0,0 43,5 47,5 27,00 4 2089 20 -13,8
19 11 IM Dobrovolský Ladislav S60 KP CZE 2271 2264 ŠK Slavoj Poruba 5,5 0,0 42,5 46,5 27,00 5 2087 10 -16,7
20 29 Neumann Filip U18 KP CZE 2044 2051 TJ Ostrava 5,5 0,0 42,5 45,0 25,00 5 2069 40 40,8
21 23 Kuboš Rostislav KP CZE 2134 2128 SK Slavia Orlová 5,5 0,0 40,5 43,5 25,00 4 1969 20 -18,8
22 16 Lojek Marek KP CZE 2203 2176 SK Slavia Orlová 5,5 0,0 39,5 43,0 24,25 5 2026 20 -28,2
23 27 WCM Starosta Martyna U15 POL 2079 0 UKS Rodło Opole 5,5 0,0 38,0 41,0 22,00 5 1955 40 -34,8
24 44 Stehlík Jiří S60 CZE 1855 1842 Sokol Kolín 5,5 0,0 38,0 39,5 17,75 5 1979 20 34,2
25 24 FM Lys Josef S60 KP CZE 2124 2099 Sokol Brušperk 5,5 0,0 36,5 39,5 21,25 5 1865 20 -30,8
26 26 Valenčík Jozef KP CZE 2089 2088 TJ Slovan Havířov 5,5 0,0 35,5 38,5 25,50 4 1796 20 -42,6
27 32 Kolář Stanislav KP CZE 2024 2035 ŠK Šenov 5,0 0,0 45,0 48,5 24,75 4 2114 20 27,4
28 19 FM Olšar Jaroslav S60 KP CZE 2174 2165 Šachový klub Karviná 5,0 0,0 45,0 48,5 24,00 4 2125 20 -2,2
29 31 Horváth Tomáš KP CZE 2039 2025 SK Slavia Orlová 5,0 0,0 44,5 47,0 21,75 4 2084 20 16,6
30 12 Galuszka Tomasz POL 2255 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 5,0 0,0 43,5 47,0 23,75 5 2115 40 -52,4
31 36 Posluszny Tomasz POL 1977 0 MKSz Rybnik 5,0 0,0 42,5 46,5 24,25 4 2092 40 66,0
32 37 Kroliczek Gabriela U18 POL 1976 0 MKSz Rybnik 5,0 0,0 40,5 44,0 20,50 5 1872 40 -11,6
33 33 Grochol Kamil U18 POL 2023 0 MKSz Rybnik 5,0 0,0 40,5 43,0 20,75 4 1990 40 3,6
34 53 Dziendziel Mateusz U18 POL 1768 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 5,0 0,0 39,5 43,0 21,50 5 2063 40 118,0
35 39 Trybus Daniel U18 POL 1950 0 KMKSzach VICTORIA KOMPLEXBUD 5,0 0,0 38,0 40,0 17,50 5 1858 40 12,0
36 56 Gardian Adam U18 POL 1723 0 KSz "Skoczek" Czerwionka-Leszczyny 5,0 0,0 35,0 37,5 16,50 5 1730 40 0,0
37 43 Maroszczyk Wieslaw S60 KP CZE 1878 1872 Tž Třinec 5,0 0,0 34,5 36,0 15,75 4 1679 20 -25,4
38 35 Panek Bartosz U18 POL 1988 0 UKS Ognisko Rydułtowy 4,5 0,0 43,0 46,0 20,00 4 1985 40 16,8
39 67 Kondys Piotr U15 POL 1483 0 KSz SILESIA Raciborz 4,5 0,0 39,5 43,0 20,00 4 1964 40 140,4
40 14 Kula Dominik CZE 2243 2237 ŠK Zlín, z.s. 4,5 0,0 39,5 42,5 18,75 4 1920 20 -34,4
41 22 Nytra Ondřej U18 KP CZE 2150 2158 Beskydská Šachová Škola Z.S. 4,5 0,0 39,5 41,0 16,75 5 1935 40 -60,0
42 48 Polák Radim KP CZE 1810 1820 Šachová Škola Bohumín, Z.S. 4,5 0,0 39,0 41,5 15,50 4 1844 20 7,0
43 41 CM Warchol Kamil U15 POL 1911 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 4,5 0,0 38,5 41,0 17,00 4 1895 40 23,2
44 34 Kersten Julian AUT 2005 0 4,5 0,0 38,0 42,0 19,25 4 1864 20 -26,8
45 66 Bugaj Hanna U18 POL 1507 0 UKS Ognisko Rydułtowy 4,5 0,0 37,5 40,0 16,50 5 1875 40 108,4
46 52 Šebesta Jan U18 KP CZE 1779 1824 SK Slavia Orlová 4,5 0,0 36,5 40,0 18,75 5 1801 40 6,4
47 50 Terpstra Wiep S60 CZE 1803 1815 SK Lokomotiva Radlice 4,5 0,0 36,5 39,0 15,00 5 1809 20 2,6
48 54 Obrochta Lena U15 POL 1761 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 4,5 0,0 36,0 37,5 16,00 5 1871 40 41,6
49 38 WCM Adamczyk Zuzanna U18 POL 1968 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 4,5 0,0 34,5 36,0 13,25 4 1815 40 -34,0
50 55 Petrov Nikolaj S60 KP CZE 1743 1736 ŠK Šenov 4,0 0,0 38,5 41,0 15,00 4 1901 20 20,8
51 49 Zurawicki Jakub U18 POL 1806 0 MUKS "Fidei" Węgrów 4,0 0,0 38,0 41,5 17,75 4 1732 40 -10,4
52 45 Fialka Adam KP CZE 1842 1850 SK Slavia Orlová 4,0 0,0 37,5 40,5 16,00 5 1763 20 -17,8
53 47 Adamczyk Piotr POL 1825 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 4,0 0,0 37,5 40,5 14,25 4 1695 20 -28,6
54 59 Zniszczol Wiktoria U18 POL 1598 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 4,0 0,0 37,0 40,5 16,50 4 1731 40 40,0
55 30 Pekárek Aleš KP CZE 2040 1994 SK Slavia Orlová 4,0 0,0 37,0 40,5 15,50 4 1695 40 -118,8
56 57 Delgerdalai Bayarjavkhlan U15 CZE 1656 1681 ŠK Staré Město 4,0 0,0 37,0 39,5 15,75 4 1837 40 56,4
57 60 Mrázek Roman U15 KP CZE 1590 1701 SK Slavia Orlová 4,0 0,0 34,5 36,5 14,00 5 1744 40 37,2
58 70 Sieber Bohumil S60 KP CZE 1432 1536 SK Slavia Orlová 4,0 0,0 34,0 37,5 14,50 4 1689 20 33,4
59 58 Sulkowski Dawid POL 1618 0 UKS Pionier Jastrzebie Zdroj 4,0 0,0 32,5 35,0 14,25 5 1520 20 -24,0
60 80 Tomanec Samuel U18 KP CZE 1328 1424 SK Slavia Orlová 4,0 0,0 30,5 32,0 11,75 4 1618 40 88,4
61 79 Buchtová Viktorie U15 KP CZE 1337 1533 Beskydská Šachová Škola Z.S. 4,0 0,0 29,5 31,0 10,00 5 1570 40 73,6
62 28 FM Čempel Jaroslav KP CZE 2049 2055 ŠK Slavoj Poruba 3,5 0,0 38,5 42,0 13,50 4 1702 20 -53,6
63 40 Gratze Michael AUT 1919 0 3,5 0,0 36,0 39,0 12,25 4 1654 20 -45,8
64 61 Buchta Bartoloměj U15 KP CZE 1583 1589 Beskydská Šachová Škola Z.S. 3,5 0,0 34,5 37,0 11,75 4 1519 40 -40,4
65 64 Kubik Rafal U15 POL 1531 0 3,5 0,0 32,5 35,0 10,00 5 1586 40 -8,8
66 76 Kaszuba Michal U15 POL 1361 0 KS Chess in Chrzanow 3,5 0,0 31,0 33,0 10,50 4 1482 40 39,6
67 72 Ziobrowska Maja U15 POL 1416 0 KSz STILON Gorzów Wlkp. 3,5 0,0 31,0 33,0 10,00 5 1602 40 48,0
68 74 Czerwinska Oliwia U18 POL 1369 0 UKS Ognisko Rydułtowy 3,5 0,0 30,5 33,0 11,25 5 1503 40 24,8
69 62 Rychtecký Pavel S60 CZE 1545 1586 ŠK Teplárna Praha-Malešice 3,5 0,0 30,5 32,0 9,75 5 1540 20 -14,4
70 83 Jaros Emilia U15 POL 1190 0 KS Chess in Chrzanow 3,5 0,0 29,5 32,0 10,75 5 1576 40 98,0
71 46 Sadzikowski Marian POL 1834 0 KS Chess in Chrzanow 3,5 0,0 29,5 31,5 8,50 5 1474 20 -70,8
72 85 Dylong Antoni U15 POL 1040 0 Szach Mat Zabrze 3,5 0,0 28,0 29,5 7,75 5 1500 40 107,6
73 63 Kijonka Ondřej U18 KP CZE 1544 1595 SK Slavia Orlová 3,0 0,0 38,5 41,0 10,75 4 1625 40 -31,2
74 69 Szymanski Wojciech POL 1441 0 Sarnaki 3,0 0,0 35,0 38,0 10,25 4 1435 20 -20,0
75 68 Seemann Pola U15 POL 1472 0 MKSz Rybnik 3,0 0,0 34,5 38,0 12,50 5 1658 40 31,2
76 84 Zurawicka Aleksandra U15 POL 1106 0 MUKS "Fidei" Węgrów 3,0 0,0 33,0 35,0 10,00 4 1456 40 48,0
77 78 Tarawski Adrian U15 POL 1345 0 KSz STILON Gorzów Wlkp. 3,0 0,0 25,5 27,0 7,00 4 1369 40 -19,2
78 86 Radzimski Antoni U15 POL 0 1000 Szach Mat Zabrze 3,0 0,0 24,0 25,5 7,00 4 1299
79 73 Szymanska Joanna U18 POL 1383 0 Sarnaki 2,5 0,0 32,5 34,0 6,25 4 1405 40 -26,4
80 51 Čubok Zdeněk S60 KP CZE 1800 1789 ŠO TJ Sokol Mosty u Jablunkova 2,5 0,0 30,0 31,5 6,50 4 1291 20 -89,4
81 82 Martikan Jiri CZE 1225 0 bez registrace 2,5 0,0 27,0 28,0 5,50 4 1224 40 -2,0
82 65 Peterek Zbyněk KP CZE 1520 1580 TJ Ostrava 2,0 0,0 36,0 39,0 4,50 4 1420 20 -37,0
83 71 Fremr Tomáš KP CZE 1423 1408 Tž Třinec 2,0 0,0 32,0 35,0 7,50 4 1477 40 -8,0
84 81 Targosz Jiří U18 KP CZE 1305 1329 SK Slavia Orlová 2,0 0,0 30,0 32,0 5,00 4 1249 40 -6,4
85 75 Fonš Rudolf KP CZE 1362 1366 Šachová Škola Bohumín, Z.S. 1,5 0,0 30,0 32,5 4,25 3 1297 40 -10,0
86 77 Kotas Marian KP CZE 1347 1445 SK Slavia Orlová 1,0 0,0 28,0 30,0 3,00 4 1101 20 -51,0