OTEVŘENÝ KRAJSKÝ PŘEBOR MLÁDEŽE V ŠACHU 2016/2017 2. turnaj PROSTĚJOV - Kategorie B (2005 a ml.)

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2017-01-14 to 2017-01-14
Tournament place: Prostějov, ZŠ a MŠ Jana železného (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 20 min. na partii a hráče
Valid for ELO: Elo national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Šachový svaz Olomouckého kraje
Main referee: Ing. Martin Adamčík
Referee: Meissel, Hradský, Virgler

Schedule: OTEVŘENÝ KRAJSKÝ PŘEBOR MLÁDEŽE V ŠACHU 2016/2017 2. turnaj PROSTĚJOV - Kategorie B (2005 a ml.)

Round Date Time
1 2017/01/14
2 2017/01/14
3 2017/01/14
4 2017/01/14
5 2017/01/14
6 2017/01/14
7 2017/01/14

Players registered in OTEVŘENÝ KRAJSKÝ PŘEBOR MLÁDEŽE V ŠACHU 2016/2017 2. turnaj PROSTĚJOV - Kategorie B (2005 a ml.)

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 CZE Nesporá Taťána 1154 1515 0
2 CZE Blaha Lukáš 0 1449 0
3 CZE Cimburek Jan 0 1359 0
4 CZE Vaněk Matěj 0 1246 0
5 CZE Urban Jakub 1347 1193 0
6 CZE Kočí Magda 0 1175 0
7 CZE Moudrý Marek 0 1144 0
8 CZE Poljakova Lenka 0 1094 0
9 CZE Bureš Lukáš 0 1074 0
10 CZE Chapčák Lukáš 0 1000 0
11 CZE Jurečka Michal 0 1000 0
12 CZE Liewehr Kryštof 0 1000 0
13 CZE Liewehr Robert 0 1000 0
14 CZE Losse Josef 0 1000 0
15 CZE Mikeš Radek 0 1000 0
16 CZE Palínek Martin 0 1000 0
17 CZE Spáčil Ondřej 0 1000 0
18 CZE Vystavěl Oto 0 1000 0
19 CZE Žerníček Šimon 0 1000 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 CZE Nesporá Taťána 1154 1515 0
2 CZE Blaha Lukáš 0 1449 0
3 CZE Cimburek Jan 0 1359 0
4 CZE Vaněk Matěj 0 1246 0
5 CZE Urban Jakub 1347 1193 0
6 CZE Kočí Magda 0 1175 0
7 CZE Moudrý Marek 0 1144 0
8 CZE Poljakova Lenka 0 1094 0
9 CZE Bureš Lukáš 0 1074 0
10 CZE Chapčák Lukáš 0 1000 0
11 CZE Jurečka Michal 0 1000 0
12 CZE Liewehr Kryštof 0 1000 0
13 CZE Liewehr Robert 0 1000 0
14 CZE Losse Josef 0 1000 0
15 CZE Mikeš Radek 0 1000 0
16 CZE Palínek Martin 0 1000 0
17 CZE Spáčil Ondřej 0 1000 0
18 CZE Vystavěl Oto 0 1000 0
19 CZE Žerníček Šimon 0 1000 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Nesporá Taťána 392286 CZE 1515 ŠK 1921 Zábřeh
2 Blaha Lukáš 392260 CZE 1449 ŠK 1921 Zábřeh
3 Cimburek Jan 390283 CZE 1359 SK Řetězárna
4 Vaněk Matěj CZE 1246 ŠK 1921 Zábřeh
5 Urban Jakub 398942 CZE 1193 Oddíl šachů SK Prostějov
6 Kočí Magda CZE 1175 ŠK ZŠ Hrabišín
7 Moudrý Marek 23712732 CZE 1144 Oddíl šachů SK Prostějov
8 Poljakova Lenka CZE 1094 SK Řetězárna
9 Bureš Lukáš 23702907 CZE 1074 Agentura 64 Grygov
10 Chapčák Lukáš CZE 1000 Oddíl šachů SK Prostějov
11 Jurečka Michal CZE 1000 ŠK Šternberk
12 Liewehr Kryštof 23714239 CZE 1000 ŠK Jeseník, z.s.
13 Liewehr Robert 23710268 CZE 1000 ŠK Jeseník, z.s.
14 Losse Josef 23703172 CZE 1000 Agentura 64 Grygov
15 Mikeš Radek CZE 1000 Agentura 64 Grygov
16 Palínek Martin CZE 1000 Litovel
17 Spáčil Ondřej CZE 1000 Oddíl šachů SK Prostějov
18 Vystavěl Oto 23712864 CZE 1000 Oddíl šachů SK Prostějov
19 Žerníček Šimon CZE 1000 SK Řetězárna

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Nesporá Taťána 1515 0 1 - 0 0 Jurečka Michal 1000 11
2 12 Liewehr Kryštof 1000 0 1 - 0 0 Blaha Lukáš 1449 2
3 3 Cimburek Jan 1359 0 1 - 0 0 Liewehr Robert 1000 13
4 14 Losse Josef 1000 0 1 - 0 0 Vaněk Matěj 1246 4
5 5 Urban Jakub 1193 0 1 - 0 0 Mikeš Radek 1000 15
6 16 Palínek Martin 1000 0 0 - 1 0 Kočí Magda 1175 6
7 17 Spáčil Ondřej 1000 0 0 - 1 0 Poljakova Lenka 1094 8
8 9 Bureš Lukáš 1074 0 0 - 1 0 Vystavěl Oto 1000 18
9 19 Žerníček Šimon 1000 0 1 - 0 0 Chapčák Lukáš 1000 10
10 7 Moudrý Marek 1144 0 1 not paired  

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Poljakova Lenka 1094 1 0 - 1 1 Nesporá Taťána 1515 1
2 12 Liewehr Kryštof 1000 1 0 - 1 1 Cimburek Jan 1359 3
3 18 Vystavěl Oto 1000 1 0 - 1 1 Urban Jakub 1193 5
4 6 Kočí Magda 1175 1 0 - 1 1 Losse Josef 1000 14
5 7 Moudrý Marek 1144 1 1 - 0 1 Žerníček Šimon 1000 19
6 2 Blaha Lukáš 1449 0 1 - 0 0 Jurečka Michal 1000 11
7 4 Vaněk Matěj 1246 0 1 - 0 0 Palínek Martin 1000 16
8 13 Liewehr Robert 1000 0 1 - 0 0 Bureš Lukáš 1074 9
9 10 Chapčák Lukáš 1000 0 1 - 0 0 Spáčil Ondřej 1000 17
10 15 Mikeš Radek 1000 0 1 bye  

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Nesporá Taťána 1515 2 1 - 0 2 Urban Jakub 1193 5
2 3 Cimburek Jan 1359 2 1 - 0 2 Moudrý Marek 1144 7
3 14 Losse Josef 1000 2 0 - 1 1 Blaha Lukáš 1449 2
4 4 Vaněk Matěj 1246 1 1 - 0 1 Liewehr Kryštof 1000 12
5 13 Liewehr Robert 1000 1 0 - 1 1 Kočí Magda 1175 6
6 19 Žerníček Šimon 1000 1 0 - 1 1 Poljakova Lenka 1094 8
7 15 Mikeš Radek 1000 1 0 - 1 1 Chapčák Lukáš 1000 10
8 11 Jurečka Michal 1000 0 0 - 1 1 Vystavěl Oto 1000 18
9 9 Bureš Lukáš 1074 0 1 - 0 0 Palínek Martin 1000 16
10 17 Spáčil Ondřej 1000 0 1 bye  

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Cimburek Jan 1359 3 1 - 0 3 Nesporá Taťána 1515 1
2 2 Blaha Lukáš 1449 2 ½ - ½ 2 Moudrý Marek 1144 7
3 8 Poljakova Lenka 1094 2 1 - 0 2 Vaněk Matěj 1246 4
4 5 Urban Jakub 1193 2 1 - 0 2 Losse Josef 1000 14
5 6 Kočí Magda 1175 2 + - - 2 Vystavěl Oto 1000 18
6 10 Chapčák Lukáš 1000 2 0 - 1 1 Bureš Lukáš 1074 9
7 15 Mikeš Radek 1000 1 0 - 1 1 Liewehr Kryštof 1000 12
8 17 Spáčil Ondřej 1000 1 1 - 0 1 Liewehr Robert 1000 13
9 16 Palínek Martin 1000 0 ½ - ½ 1 Žerníček Šimon 1000 19
10 11 Jurečka Michal 1000 0 1 bye  

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Urban Jakub 1193 3 0 - 1 4 Cimburek Jan 1359 3
2 6 Kočí Magda 1175 3 1 - 0 3 Poljakova Lenka 1094 8
3 1 Nesporá Taťána 1515 3 0 - 1 Blaha Lukáš 1449 2
4 7 Moudrý Marek 1144 1 - 0 2 Vaněk Matěj 1246 4
5 9 Bureš Lukáš 1074 2 0 - 1 2 Losse Josef 1000 14
6 18 Vystavěl Oto 1000 2 1 - 0 2 Chapčák Lukáš 1000 10
7 12 Liewehr Kryštof 1000 2 1 - 0 2 Spáčil Ondřej 1000 17
8 19 Žerníček Šimon 1000 0 - 1 1 Liewehr Robert 1000 13
9 11 Jurečka Michal 1000 1 0 - 1 1 Mikeš Radek 1000 15
10 16 Palínek Martin 1000 ½ 1 bye  

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Kočí Magda 1175 4 0 - 1 5 Cimburek Jan 1359 3
2 2 Blaha Lukáš 1449 1 - 0 3 Vystavěl Oto 1000 18
3 7 Moudrý Marek 1144 1 - 0 3 Nesporá Taťána 1515 1
4 8 Poljakova Lenka 1094 3 0 - 1 3 Urban Jakub 1193 5
5 14 Losse Josef 1000 3 1 - 0 3 Liewehr Kryštof 1000 12
6 4 Vaněk Matěj 1246 2 1 - 0 2 Mikeš Radek 1000 15
7 17 Spáčil Ondřej 1000 2 0 - 1 2 Bureš Lukáš 1074 9
8 13 Liewehr Robert 1000 2 0 - 1 2 Chapčák Lukáš 1000 10
9 16 Palínek Martin 1000 0 - 1 1 Jurečka Michal 1000 11
10 19 Žerníček Šimon 1000 1 bye  

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Cimburek Jan 1359 6 0 - 1 Blaha Lukáš 1449 2
2 14 Losse Josef 1000 4 ½ - ½ Moudrý Marek 1144 7
3 5 Urban Jakub 1193 4 1 - 0 4 Kočí Magda 1175 6
4 1 Nesporá Taťána 1515 3 1 - 0 3 Bureš Lukáš 1074 9
5 10 Chapčák Lukáš 1000 3 1 - 0 3 Vaněk Matěj 1246 4
6 12 Liewehr Kryštof 1000 3 1 - 0 3 Poljakova Lenka 1094 8
7 18 Vystavěl Oto 1000 3 1 - 0 Žerníček Šimon 1000 19
8 11 Jurečka Michal 1000 2 1 - 0 2 Spáčil Ondřej 1000 17
9 15 Mikeš Radek 1000 2 1 - 0 Palínek Martin 1000 16
10 13 Liewehr Robert 1000 2 1 bye  

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club  Des 1   Des 2   Des 3 
1 3 Cimburek Jan CZE 1359 SK Řetězárna 6 21 29
2 2 Blaha Lukáš CZE 1449 ŠK 1921 Zábřeh 5,5 21,5 30
3 7 Moudrý Marek CZE 1144 Oddíl šachů SK Prostějov 5 20 28
4 5 Urban Jakub CZE 1193 Oddíl šachů SK Prostějov 5 19,5 28
5 14 Losse Josef CZE 1000 Agentura 64 Grygov 4,5 20 28,5
6 1 Nesporá Taťána CZE 1515 ŠK 1921 Zábřeh 4 21 29,5
7 18 Vystavěl Oto CZE 1000 Oddíl šachů SK Prostějov 4 19 26,5
8 12 Liewehr Kryštof CZE 1000 ŠK Jeseník, z.s. 4 18,5 26
9 6 Kočí Magda CZE 1175 ŠK ZŠ Hrabišín 4 18,5 25,5
10 10 Chapčák Lukáš CZE 1000 Oddíl šachů SK Prostějov 4 13 19
11 4 Vaněk Matěj CZE 1246 ŠK 1921 Zábřeh 3 18 23,5
12 8 Poljakova Lenka CZE 1094 SK Řetězárna 3 16,5 23
13 9 Bureš Lukáš CZE 1074 Agentura 64 Grygov 3 16,5 22
14 15 Mikeš Radek CZE 1000 Agentura 64 Grygov 3 16 22
15 13 Liewehr Robert CZE 1000 ŠK Jeseník, z.s. 3 14,5 22
16 11 Jurečka Michal CZE 1000 ŠK Šternberk 3 14 20,5
17 19 Žerníček Šimon CZE 1000 SK Řetězárna 2,5 16 21,5
18 17 Spáčil Ondřej CZE 1000 Oddíl šachů SK Prostějov 2 15 21
19 16 Palínek Martin CZE 1000 Litovel 1,5 13 18