Пермь 5-19 марта 2017 - Рейтинговый турнир для детей 2008 и старше

Chess tournament overview

Country: Russia
Tournament date: 2017-03-05 to 2017-03-19
Tournament place: г. Пермь ул. Сибирская 1 (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 60+5
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: No information about the organizer of this tournament
Main referee: Азанов П.В.

Schedule: Пермь 5-19 марта 2017 - Рейтинговый турнир для детей 2008 и старше

Round Date Time
1 2017/03/05 13-15
2 2017/03/05 15-00
3 2017/03/12 13-00
4 2017/03/12 15-00
5 2017/03/12 17-00
6 2017/03/19 13-00
7 2017/03/19 15-00

Players registered in Пермь 5-19 марта 2017 - Рейтинговый турнир для детей 2008 и старше

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 RUS Bezusov Pavel 1652 1626 0
2 RUS Ozhegov Leonid 1521 1485 0
3 RUS Korotaev Yaroslav 1513 1521 44
4 RUS Nikulin Pavel 1497 1462 0
5 RUS Nikulin Leonid 1493 1473 -39
6 RUS Podorov Aleksandr 1483 1461 24
7 RUS Kurganova Elena 1453 1407 37
8 RUS Sanchelov Maksim 1451 1377 -46
9 RUS Osoka Varvara 1275 1274 -9
10 RUS Zvorykina Daria 1214 1050 -3
11 RUS Andreev Roman 1203 1059 -12
12 RUS Krivoschekov Alexandr 1187 1234 -6
13 RUS Zanin Elisey 1125 1213 0
14 RUS Andriushin Maksim 1101 1116 -4
15 RUS Dugaleva Ekaterina 1061 1112 11
16 RUS Porokhin Kirill 0 1333 0
17 RUS Mikov Mikhail 0 1220 0
18 RUS Erohin Vladimir 0 1138 0
19 RUS Kalabin Denis 0 1132 0
20 RUS Osoka Egor 0 1120 0
21 RUS Nikitin Dmitriy 0 1114 0
22 RUS Zhidelev Nikolay 0 1094 0
23 RUS Konshin Nikolay 0 1017 0
24 RUS Bushuev Kirill 0 1000 0
25 RUS Galieva Milana 0 1000 0
26 RUS Golovkova Ekaterina 0 1000 0
27 RUS Eremeev Nikita 0 1000 0
28 RUS Kanyakova Milana 0 1000 0
29 RUS Karpinskiy Maksim 0 1000 0
30 RUS Manin Mikhail 0 1000 0
31 RUS Tiunov Arseniy 0 1000 0
32 RUS Shafigullin Timofey 0 1000 0
33 RUS Shustov Nikolay 0 1000 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 RUS Bezusov Pavel 1652 1626 0
2 RUS Ozhegov Leonid 1521 1485 0
3 RUS Korotaev Yaroslav 1513 1521 44
4 RUS Nikulin Pavel 1497 1462 0
5 RUS Nikulin Leonid 1493 1473 -39
6 RUS Podorov Aleksandr 1483 1461 24
7 RUS Kurganova Elena 1453 1407 37
8 RUS Sanchelov Maksim 1451 1377 -46
9 RUS Osoka Varvara 1275 1274 -9
10 RUS Zvorykina Daria 1214 1050 -3
11 RUS Andreev Roman 1203 1059 -12
12 RUS Krivoschekov Alexandr 1187 1234 -6
13 RUS Zanin Elisey 1125 1213 0
14 RUS Andriushin Maksim 1101 1116 -4
15 RUS Dugaleva Ekaterina 1061 1112 11
16 RUS Porokhin Kirill 0 1333 0
17 RUS Mikov Mikhail 0 1220 0
18 RUS Erohin Vladimir 0 1138 0
19 RUS Kalabin Denis 0 1132 0
20 RUS Osoka Egor 0 1120 0
21 RUS Nikitin Dmitriy 0 1114 0
22 RUS Zhidelev Nikolay 0 1094 0
23 RUS Konshin Nikolay 0 1017 0
24 RUS Bushuev Kirill 0 1000 0
25 RUS Galieva Milana 0 1000 0
26 RUS Golovkova Ekaterina 0 1000 0
27 RUS Eremeev Nikita 0 1000 0
28 RUS Kanyakova Milana 0 1000 0
29 RUS Karpinskiy Maksim 0 1000 0
30 RUS Manin Mikhail 0 1000 0
31 RUS Tiunov Arseniy 0 1000 0
32 RUS Shafigullin Timofey 0 1000 0
33 RUS Shustov Nikolay 0 1000 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED FIDE sexo
1 Bezusov Pavel 54110220 RUS 1652
2 Ozhegov Leonid 54153522 RUS 1521
3 Korotaev Yaroslav 54153450 RUS 1513
4 Nikulin Pavel 44176317 RUS 1497
5 Nikulin Leonid 54153514 RUS 1493
6 Podorov Aleksandr 54153530 RUS 1483
7 Kurganova Elena 54153476 RUS 1453 w
8 Sanchelov Maksim 44176368 RUS 1451
9 Osoka Varvara 34188808 RUS 1275 w
10 Zvorykina Daria 24214078 RUS 1214 w
11 Andreev Roman 54128587 RUS 1203
12 Krivoschekov Alexandr 44185049 RUS 1187
13 Zanin Elisey 34222146 RUS 1125
14 Andriushin Maksim 54164656 RUS 1101
15 Dugaleva Ekaterina 24213900 RUS 1061 w
16 Porokhin Kirill 34231161 RUS 0
17 Mikov Mikhail 34231129 RUS 0
18 Erohin Vladimir 24265926 RUS 0
19 Kalabin Denis 34222367 RUS 0
20 Osoka Egor 34231145 RUS 0
21 Nikitin Dmitriy 24209350 RUS 0
22 Zhidelev Nikolay 34231269 RUS 0
23 Konshin Nikolay 34254390 RUS 0
24 Bushuev Kirill 34231056 RUS 0
25 Galieva Milana RUS 0 w
26 Golovkova Ekaterina 34231072 RUS 0 w
27 Eremeev Nikita RUS 0
28 Kanyakova Milana RUS 0 w
29 Karpinskiy Maksim RUS 0
30 Manin Mikhail RUS 0
31 Tiunov Arseniy RUS 0
32 Shafigullin Timofey 34240462 RUS 0
33 Shustov Nikolay RUS 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Bezusov Pavel 1652 0 1 - 0 0 Porokhin Kirill 1333 16
2 17 Mikov Mikhail 1220 0 1 - 0 0 Ozhegov Leonid 1521 2
3 3 Korotaev Yaroslav 1513 0 1 - 0 0 Kalabin Denis 1132 19
4 20 Osoka Egor 1120 0 0 - 1 0 Nikulin Pavel 1497 4
5 5 Nikulin Leonid 1493 0 1 - 0 0 Nikitin Dmitriy 1114 21
6 22 Zhidelev Nikolay 1094 0 0 - 1 0 Podorov Aleksandr 1483 6
7 7 Kurganova Elena 1453 0 1 - 0 0 Konshin Nikolay 1017 23
8 24 Bushuev Kirill 1000 0 0 - 1 0 Sanchelov Maksim 1451 8
9 9 Osoka Varvara 1275 0 1 - 0 0 Galieva Milana 1000 25
10 26 Golovkova Ekaterina 1000 0 0 - 1 0 Zvorykina Daria 1214 10
11 11 Andreev Roman 1203 0 1 - 0 0 Karpinskiy Maksim 1000 29
12 30 Manin Mikhail 1000 0 0 - 1 0 Krivoschekov Alexandr 1187 12
13 13 Zanin Elisey 1125 0 1 - 0 0 Tiunov Arseniy 1000 31
14 33 Shustov Nikolay 1000 0 0 - 1 0 Andriushin Maksim 1101 14
15 18 Erohin Vladimir 1138 0 1 - 0 0 Shafigullin Timofey 1000 32
16 27 Eremeev Nikita 1000 0 1 - 0 0 Kanyakova Milana 1000 28
17 15 Dugaleva Ekaterina 1061 0 1 bye  

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Zvorykina Daria 1214 1 0 - 1 1 Bezusov Pavel 1652 1
2 11 Andreev Roman 1203 1 0 - 1 1 Korotaev Yaroslav 1513 3
3 4 Nikulin Pavel 1497 1 1 - 0 1 Zanin Elisey 1125 13
4 12 Krivoschekov Alexandr 1187 1 0 - 1 1 Nikulin Leonid 1493 5
5 6 Podorov Aleksandr 1483 1 ½ - ½ 1 Mikov Mikhail 1220 17
6 14 Andriushin Maksim 1101 1 0 - 1 1 Kurganova Elena 1453 7
7 8 Sanchelov Maksim 1451 1 1 - 0 1 Erohin Vladimir 1138 18
8 15 Dugaleva Ekaterina 1061 1 0 - 1 1 Osoka Varvara 1275 9
9 2 Ozhegov Leonid 1521 0 1 - 0 1 Eremeev Nikita 1000 27
10 16 Porokhin Kirill 1333 0 1 - 0 0 Galieva Milana 1000 25
11 19 Kalabin Denis 1132 0 1 - 0 0 Golovkova Ekaterina 1000 26
12 28 Kanyakova Milana 1000 0 0 - 1 0 Osoka Egor 1120 20
13 21 Nikitin Dmitriy 1114 0 1 - 0 0 Karpinskiy Maksim 1000 29
14 31 Tiunov Arseniy 1000 0 0 - 1 0 Zhidelev Nikolay 1094 22
15 23 Konshin Nikolay 1017 0 0 - 1 0 Manin Mikhail 1000 30
16 32 Shafigullin Timofey 1000 0 0 - 1 0 Bushuev Kirill 1000 24
17 33 Shustov Nikolay 1000 0 1 bye  

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Bezusov Pavel 1652 2 1 - 0 2 Nikulin Leonid 1493 5
2 3 Korotaev Yaroslav 1513 2 1 - 0 2 Sanchelov Maksim 1451 8
3 7 Kurganova Elena 1453 2 1 - 0 2 Nikulin Pavel 1497 4
4 9 Osoka Varvara 1275 2 0 - 1 Podorov Aleksandr 1483 6
5 17 Mikov Mikhail 1220 0 - 1 1 Zvorykina Daria 1214 10
6 20 Osoka Egor 1120 1 1 - 0 1 Andreev Roman 1203 11
7 22 Zhidelev Nikolay 1094 1 0 - 1 1 Krivoschekov Alexandr 1187 12
8 13 Zanin Elisey 1125 1 1 - 0 1 Nikitin Dmitriy 1114 21
9 24 Bushuev Kirill 1000 1 + - - 1 Andriushin Maksim 1101 14
10 27 Eremeev Nikita 1000 1 0 - 1 1 Dugaleva Ekaterina 1061 15
11 30 Manin Mikhail 1000 1 0 - 1 1 Porokhin Kirill 1333 16
12 18 Erohin Vladimir 1138 1 1 - 0 1 Shustov Nikolay 1000 33
13 29 Karpinskiy Maksim 1000 0 0 - 1 0 Konshin Nikolay 1017 23
14 25 Galieva Milana 1000 0 1 - 0 0 Kanyakova Milana 1000 28
15 26 Golovkova Ekaterina 1000 0 ½ - ½ 0 Tiunov Arseniy 1000 31
16 19 Kalabin Denis 1132 1 1 - 0 0 Shafigullin Timofey 1000 32
17 2 Ozhegov Leonid 1521 1 0 not paired  

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Korotaev Yaroslav 1513 3 1 - 0 3 Bezusov Pavel 1652 1
2 6 Podorov Aleksandr 1483 1 - 0 3 Kurganova Elena 1453 7
3 4 Nikulin Pavel 1497 2 1 - 0 2 Osoka Varvara 1275 9
4 5 Nikulin Leonid 1493 2 1 - 0 2 Dugaleva Ekaterina 1061 15
5 8 Sanchelov Maksim 1451 2 1 - 0 2 Kalabin Denis 1132 19
6 10 Zvorykina Daria 1214 2 0 - 1 2 Erohin Vladimir 1138 18
7 12 Krivoschekov Alexandr 1187 2 1 - 0 2 Osoka Egor 1120 20
8 24 Bushuev Kirill 1000 2 0 - 1 2 Zanin Elisey 1125 13
9 16 Porokhin Kirill 1333 2 ½ - ½ Mikov Mikhail 1220 17
10 23 Konshin Nikolay 1017 1 0 - 1 1 Andreev Roman 1203 11
11 25 Galieva Milana 1000 1 1 - 0 1 Andriushin Maksim 1101 14
12 21 Nikitin Dmitriy 1114 1 1 - 0 1 Eremeev Nikita 1000 27
13 33 Shustov Nikolay 1000 1 0 - 1 1 Zhidelev Nikolay 1094 22
14 31 Tiunov Arseniy 1000 ½ 0 - 1 1 Manin Mikhail 1000 30
15 28 Kanyakova Milana 1000 0 0 - 1 ½ Golovkova Ekaterina 1000 26
16 32 Shafigullin Timofey 1000 0 1 - 0 0 Karpinskiy Maksim 1000 29
17 2 Ozhegov Leonid 1521 1 0 not paired  

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Kurganova Elena 1453 3 ½ - ½ 4 Korotaev Yaroslav 1513 3
2 1 Bezusov Pavel 1652 3 1 - 0 3 Sanchelov Maksim 1451 8
3 18 Erohin Vladimir 1138 3 0 - 1 3 Nikulin Pavel 1497 4
4 13 Zanin Elisey 1125 3 1 - 0 3 Nikulin Leonid 1493 5
5 16 Porokhin Kirill 1333 1 - 0 3 Krivoschekov Alexandr 1187 12
6 11 Andreev Roman 1203 2 0 - 1 Podorov Aleksandr 1483 6
7 9 Osoka Varvara 1275 2 ½ - ½ 2 Osoka Egor 1120 20
8 30 Manin Mikhail 1000 2 1 - 0 2 Zvorykina Daria 1214 10
9 15 Dugaleva Ekaterina 1061 2 1 - 0 2 Nikitin Dmitriy 1114 21
10 17 Mikov Mikhail 1220 2 1 - 0 2 Bushuev Kirill 1000 24
11 19 Kalabin Denis 1132 2 ½ - ½ 2 Galieva Milana 1000 25
12 22 Zhidelev Nikolay 1094 2 1 - 0 Golovkova Ekaterina 1000 26
13 14 Andriushin Maksim 1101 1 1 - 0 1 Shafigullin Timofey 1000 32
14 27 Eremeev Nikita 1000 1 0 - 1 1 Konshin Nikolay 1017 23
15 31 Tiunov Arseniy 1000 ½ 1 - 0 1 Shustov Nikolay 1000 33
16 29 Karpinskiy Maksim 1000 0 ½ - ½ 0 Kanyakova Milana 1000 28
17 2 Ozhegov Leonid 1521 1 0 not paired  

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Podorov Aleksandr 1483 0 - 1 Korotaev Yaroslav 1513 3
2 4 Nikulin Pavel 1497 4 0 - 1 4 Bezusov Pavel 1652 1
3 7 Kurganova Elena 1453 1 - 0 4 Zanin Elisey 1125 13
4 5 Nikulin Leonid 1493 3 1 - 0 Porokhin Kirill 1333 16
5 8 Sanchelov Maksim 1451 3 1 - 0 3 Zhidelev Nikolay 1094 22
6 12 Krivoschekov Alexandr 1187 3 ½ - ½ 3 Mikov Mikhail 1220 17
7 15 Dugaleva Ekaterina 1061 3 1 - 0 3 Manin Mikhail 1000 30
8 25 Galieva Milana 1000 1 - 0 3 Erohin Vladimir 1138 18
9 20 Osoka Egor 1120 0 - 1 Kalabin Denis 1132 19
10 10 Zvorykina Daria 1214 2 + - - Osoka Varvara 1275 9
11 21 Nikitin Dmitriy 1114 2 1 - 0 2 Andreev Roman 1203 11
12 23 Konshin Nikolay 1017 2 ½ - ½ 2 Andriushin Maksim 1101 14
13 24 Bushuev Kirill 1000 2 0 - 1 Tiunov Arseniy 1000 31
14 26 Golovkova Ekaterina 1000 1 - 0 1 Eremeev Nikita 1000 27
15 32 Shafigullin Timofey 1000 1 1 - 0 ½ Kanyakova Milana 1000 28
16 29 Karpinskiy Maksim 1000 ½ - - + 1 Shustov Nikolay 1000 33
17 2 Ozhegov Leonid 1521 1 0 not paired  

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Korotaev Yaroslav 1513 0 - 1 4 Nikulin Pavel 1497 4
2 1 Bezusov Pavel 1652 5 ½ - ½ Podorov Aleksandr 1483 6
3 8 Sanchelov Maksim 1451 4 0 - 1 Kurganova Elena 1453 7
4 13 Zanin Elisey 1125 4 0 - 1 4 Dugaleva Ekaterina 1061 15
5 17 Mikov Mikhail 1220 ½ - ½ 4 Nikulin Leonid 1493 5
6 12 Krivoschekov Alexandr 1187 0 - 1 Galieva Milana 1000 25
7 19 Kalabin Denis 1132 ½ - ½ Porokhin Kirill 1333 16
8 10 Zvorykina Daria 1214 3 1 - 0 3 Nikitin Dmitriy 1114 21
9 18 Erohin Vladimir 1138 3 1 - 0 3 Zhidelev Nikolay 1094 22
10 30 Manin Mikhail 1000 3 0 - 1 Osoka Egor 1120 20
11 14 Andriushin Maksim 1101 0 - 1 Golovkova Ekaterina 1000 26
12 31 Tiunov Arseniy 1000 1 - 0 Konshin Nikolay 1017 23
13 33 Shustov Nikolay 1000 2 0 - 1 2 Bushuev Kirill 1000 24
14 27 Eremeev Nikita 1000 1 1 - 0 2 Shafigullin Timofey 1000 32
15 28 Kanyakova Milana 1000 ½ 0 - 1 2 Andreev Roman 1203 11
16 2 Ozhegov Leonid 1521 1 0 not paired  
17 9 Osoka Varvara 1275 0 not paired  
18 29 Karpinskiy Maksim 1000 ½ 0 not paired  

Players ranking

Rk. No.Ini. Name sexo FED FIDE Pts.  Des 1   Des 2 
1 3 Korotaev Yaroslav RUS 1513 5,5 32 23,5
2 1 Bezusov Pavel RUS 1652 5,5 31,5 22,5
3 7 Kurganova Elena w RUS 1453 5,5 29 21
4 4 Nikulin Pavel RUS 1497 5 31,5 22,5
5 6 Podorov Aleksandr RUS 1483 5 30 21,5
6 15 Dugaleva Ekaterina w RUS 1061 5 23 16,5
7 5 Nikulin Leonid RUS 1493 4,5 28,5 20
8 25 Galieva Milana w RUS 0 4,5 22,5 18
9 8 Sanchelov Maksim RUS 1451 4 30 22
10 16 Porokhin Kirill RUS 0 4 29 20,5
11 13 Zanin Elisey RUS 1125 4 28,5 20,5
12 19 Kalabin Denis RUS 0 4 27 19,5
13 17 Mikov Mikhail RUS 0 4 26,5 19
14 10 Zvorykina Daria w RUS 1214 4 25,5 17,5
15 18 Erohin Vladimir RUS 0 4 23 17
16 12 Krivoschekov Alexandr RUS 1187 3,5 26,5 19
17 20 Osoka Egor RUS 0 3,5 22,5 17
18 26 Golovkova Ekaterina w RUS 0 3,5 19,5 15
19 31 Tiunov Arseniy RUS 0 3,5 19,5 14,5
20 30 Manin Mikhail RUS 0 3 25 18
21 22 Zhidelev Nikolay RUS 0 3 24,5 18,5
22 21 Nikitin Dmitriy RUS 0 3 23 17
23 24 Bushuev Kirill RUS 0 3 21,5 16,5
24 11 Andreev Roman RUS 1203 3 21,5 15,5
25 9 Osoka Varvara w RUS 1275 2,5 30 21,5
26 14 Andriushin Maksim RUS 1101 2,5 23 16,5
27 23 Konshin Nikolay RUS 0 2,5 21,5 14,5
28 33 Shustov Nikolay RUS 0 2 20 14,5
29 27 Eremeev Nikita RUS 0 2 19,5 14,5
30 32 Shafigullin Timofey RUS 0 2 17,5 13
31 2 Ozhegov Leonid RUS 1521 1 21 15
32 28 Kanyakova Milana w RUS 0 0,5 20 14
33 29 Karpinskiy Maksim RUS 0 0,5 14,5 11