Šachový turnaj pro mládež kategorie 13 - 15

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2019-09-21 to 2019-09-21
Tournament place: Sloup v Čechách (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 2 x 15 min a 5s za tah
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Šachový oddíl při ZŠ a MŠ Sloup v Čechách
Main referee: Jan Malec
Referee: Jana Jínová

Schedule: Šachový turnaj pro mládež kategorie 13 - 15

Round Date Time
1 2019/09/21
2 2019/09/21
3 2019/09/21
4 2019/09/21
5 2019/09/21
6 2019/09/21
7 2019/09/21

Players registered in Šachový turnaj pro mládež kategorie 13 - 15

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE Macháček Jan 1493 1825 0
2 CZE Hrazdira Matyáš Josef 1437 1739 0
3 CZE Habenicht Martin 1839 1684 0
4 CZE Porš Jaroslav 1330 1647 0
5 CZE Sichrovský Tomáš 1413 1644 0
6 CZE Müller David 1408 1571 0
7 CZE Blažek Matěj 1456 1564 0
8 CZE Hauser Matthias 1383 1564 0
9 CZE Blažek Tomáš 1350 1554 0
10 CZE Fotr Michal 1430 1476 0
11 CZE Adámek Jiří 1106 1471 0
12 CZE Jirásek Oskar 1246 1449 0
13 CZE Táborská Aneta 1310 1261 0
14 CZE Čapková Hana 0 1236 0
15 CZE Kaplánek Jan 0 1164 0
16 CZE Ščasný Adam 0 1157 0
17 CZE Hájek Jiří 0 1129 0
18 CZE Machačka Petr 1382 1081 0
19 CZE Jína Daniel 1090 1073 0
20 CZE Chvátal Jonáš 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE Macháček Jan 1493 1825 0
2 CZE Hrazdira Matyáš Josef 1437 1739 0
3 CZE Habenicht Martin 1839 1684 0
4 CZE Porš Jaroslav 1330 1647 0
5 CZE Sichrovský Tomáš 1413 1644 0
6 CZE Müller David 1408 1571 0
7 CZE Blažek Matěj 1456 1564 0
8 CZE Hauser Matthias 1383 1564 0
9 CZE Blažek Tomáš 1350 1554 0
10 CZE Fotr Michal 1430 1476 0
11 CZE Adámek Jiří 1106 1471 0
12 CZE Jirásek Oskar 1246 1449 0
13 CZE Táborská Aneta 1310 1261 0
14 CZE Čapková Hana 0 1236 0
15 CZE Kaplánek Jan 0 1164 0
16 CZE Ščasný Adam 0 1157 0
17 CZE Hájek Jiří 0 1129 0
18 CZE Machačka Petr 1382 1081 0
19 CZE Jína Daniel 1090 1073 0
20 CZE Chvátal Jonáš 0 0 0

Players starting rank

No. Nombre EloN Club/Ciudad
1 Macháček Jan 1825 TJ Desko Liberec
2 Hrazdira Matyáš Josef 1739 TJ Slovan Varnsdorf z.s.
3 Habenicht Martin 1684 ŠK Česká Lípa, zapsaný spolek
4 Porš Jaroslav 1647 ŠK ZIKUDA Turnov, z.s.
5 Sichrovský Tomáš 1644 ŠK Česká Lípa, zapsaný spolek
6 Müller David 1571 TJ Desko Liberec
7 Blažek Matěj 1564 TJ Desko Liberec
8 Hauser Matthias 1564 TJ Desko Liberec
9 Blažek Tomáš 1554 TJ Desko Liberec
10 Fotr Michal 1476 TJ Desko Liberec
11 Adámek Jiří 1471 ŠK Česká Lípa, zapsaný spolek
12 Jirásek Oskar 1449 TJ Desko Liberec
13 Táborská Aneta 1261 ŠK ZIKUDA Turnov, z.s.
14 Čapková Hana 1236 ŠK ZIKUDA Turnov, z.s.
15 Kaplánek Jan 1164 ZŠ Arnultovice - Smetanka
16 Ščasný Adam 1157 T.J. Sokol Mšeno - šachový oddíl
17 Hájek Jiří 1129 ZŠ náměstí Míru - Smetanka
18 Machačka Petr 1081 ŠK Libštát
19 Jína Daniel 1073 ŠK Libštát
20 Chvátal Jonáš 0 TJ Bižuterie Jablonec n.Nisou

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Macháček Jan 1825 0 1 - 0 0 Adámek Jiří 1471 11
2 12 Jirásek Oskar 1449 0 0 - 1 0 Hrazdira Matyáš Josef 1739 2
3 3 Habenicht Martin 1684 0 1 - 0 0 Táborská Aneta 1261 13
4 14 Čapková Hana 1236 0 0 - 1 0 Porš Jaroslav 1647 4
5 5 Sichrovský Tomáš 1644 0 1 - 0 0 Kaplánek Jan 1164 15
6 16 Ščasný Adam 1157 0 0 - 1 0 Müller David 1571 6
7 7 Blažek Matěj 1564 0 1 - 0 0 Hájek Jiří 1129 17
8 18 Machačka Petr 1081 0 0 - 1 0 Hauser Matthias 1564 8
9 9 Blažek Tomáš 1554 0 1 - 0 0 Jína Daniel 1073 19
10 20 Chvátal Jonáš 0 0 0 - 1 0 Fotr Michal 1476 10

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Müller David 1571 1 0 - 1 1 Macháček Jan 1825 1
2 2 Hrazdira Matyáš Josef 1739 1 0 - 1 1 Blažek Matěj 1564 7
3 8 Hauser Matthias 1564 1 0 - 1 1 Habenicht Martin 1684 3
4 4 Porš Jaroslav 1647 1 1 - 0 1 Blažek Tomáš 1554 9
5 10 Fotr Michal 1476 1 0 - 1 1 Sichrovský Tomáš 1644 5
6 11 Adámek Jiří 1471 0 1 - 0 0 Ščasný Adam 1157 16
7 17 Hájek Jiří 1129 0 0 - 1 0 Jirásek Oskar 1449 12
8 13 Táborská Aneta 1261 0 1 - 0 0 Machačka Petr 1081 18
9 19 Jína Daniel 1073 0 0 - 1 0 Čapková Hana 1236 14
10 15 Kaplánek Jan 1164 0 1 - 0 0 Chvátal Jonáš 0 20

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Macháček Jan 1825 2 ½ - ½ 2 Porš Jaroslav 1647 4
2 3 Habenicht Martin 1684 2 1 - 0 2 Sichrovský Tomáš 1644 5
3 7 Blažek Matěj 1564 2 1 - 0 1 Müller David 1571 6
4 11 Adámek Jiří 1471 1 0 - 1 1 Hrazdira Matyáš Josef 1739 2
5 12 Jirásek Oskar 1449 1 0 - 1 1 Hauser Matthias 1564 8
6 9 Blažek Tomáš 1554 1 1 - 0 1 Táborská Aneta 1261 13
7 14 Čapková Hana 1236 1 0 - 1 1 Fotr Michal 1476 10
8 16 Ščasný Adam 1157 0 0 - 1 1 Kaplánek Jan 1164 15
9 20 Chvátal Jonáš 0 0 0 - 1 0 Hájek Jiří 1129 17
10 18 Machačka Petr 1081 0 1 - 0 0 Jína Daniel 1073 19

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Blažek Matěj 1564 3 0 - 1 3 Habenicht Martin 1684 3
2 2 Hrazdira Matyáš Josef 1739 2 0 - 1 Macháček Jan 1825 1
3 5 Sichrovský Tomáš 1644 2 0 - 1 Porš Jaroslav 1647 4
4 8 Hauser Matthias 1564 2 0 - 1 2 Fotr Michal 1476 10
5 15 Kaplánek Jan 1164 2 0 - 1 2 Blažek Tomáš 1554 9
6 6 Müller David 1571 1 0 - 1 1 Čapková Hana 1236 14
7 17 Hájek Jiří 1129 1 0 - 1 1 Adámek Jiří 1471 11
8 13 Táborská Aneta 1261 1 0 - 1 1 Jirásek Oskar 1449 12
9 20 Chvátal Jonáš 0 0 1 - 0 1 Machačka Petr 1081 18
10 19 Jína Daniel 1073 0 0 - 1 0 Ščasný Adam 1157 16

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Habenicht Martin 1684 4 ½ - ½ Macháček Jan 1825 1
2 4 Porš Jaroslav 1647 0 - 1 3 Blažek Matěj 1564 7
3 10 Fotr Michal 1476 3 1 - 0 3 Blažek Tomáš 1554 9
4 14 Čapková Hana 1236 2 0 - 1 2 Hrazdira Matyáš Josef 1739 2
5 12 Jirásek Oskar 1449 2 0 - 1 2 Sichrovský Tomáš 1644 5
6 11 Adámek Jiří 1471 2 1 - 0 2 Kaplánek Jan 1164 15
7 13 Táborská Aneta 1261 1 0 - 1 2 Hauser Matthias 1564 8
8 18 Machačka Petr 1081 1 0 - 1 1 Müller David 1571 6
9 16 Ščasný Adam 1157 1 1 - 0 1 Hájek Jiří 1129 17
10 19 Jína Daniel 1073 0 0 - 1 1 Chvátal Jonáš 0 20

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Fotr Michal 1476 4 0 - 1 Habenicht Martin 1684 3
2 1 Macháček Jan 1825 4 1 - 0 4 Blažek Matěj 1564 7
3 8 Hauser Matthias 1564 3 0 - 1 Porš Jaroslav 1647 4
4 9 Blažek Tomáš 1554 3 0 - 1 3 Hrazdira Matyáš Josef 1739 2
5 5 Sichrovský Tomáš 1644 3 1 - 0 3 Adámek Jiří 1471 11
6 6 Müller David 1571 2 1 - 0 2 Chvátal Jonáš 0 20
7 15 Kaplánek Jan 1164 2 0 - 1 2 Jirásek Oskar 1449 12
8 14 Čapková Hana 1236 2 1 - 0 1 Táborská Aneta 1261 13
9 18 Machačka Petr 1081 1 0 - 1 2 Ščasný Adam 1157 16
10 17 Hájek Jiří 1129 1 1 - 0 0 Jína Daniel 1073 19

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Porš Jaroslav 1647 1 - 0 Habenicht Martin 1684 3
2 1 Macháček Jan 1825 5 0 - 1 4 Sichrovský Tomáš 1644 5
3 2 Hrazdira Matyáš Josef 1739 4 1 - 0 4 Fotr Michal 1476 10
4 7 Blažek Matěj 1564 4 ½ - ½ 3 Blažek Tomáš 1554 9
5 12 Jirásek Oskar 1449 3 0 - 1 3 Müller David 1571 6
6 16 Ščasný Adam 1157 3 0 - 1 3 Hauser Matthias 1564 8
7 11 Adámek Jiří 1471 3 1 - 0 3 Čapková Hana 1236 14
8 17 Hájek Jiří 1129 2 1 - 0 1 Machačka Petr 1081 18
9 20 Chvátal Jonáš 0 2 0 - 1 1 Táborská Aneta 1261 13
10 19 Jína Daniel 1073 0 0 - 1 2 Kaplánek Jan 1164 15

Players ranking

Rk. No.Ini. Name EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4 
1 4 Porš Jaroslav 1647 ŠK ZIKUDA Turnov, z.s. 5,5 1,0 27,5 30,5 23,50
2 3 Habenicht Martin 1684 ŠK Česká Lípa, zapsaný spolek 5,5 0,0 28,0 30,0 22,00
3 1 Macháček Jan 1825 TJ Desko Liberec 5,0 0,0 29,5 33,5 23,00
4 5 Sichrovský Tomáš 1644 ŠK Česká Lípa, zapsaný spolek 5,0 0,0 27,0 30,0 19,00
5 2 Hrazdira Matyáš Josef 1739 TJ Slovan Varnsdorf z.s. 5,0 0,0 24,0 27,0 17,50
6 7 Blažek Matěj 1564 TJ Desko Liberec 4,5 0,0 28,5 31,5 19,25
7 10 Fotr Michal 1476 TJ Desko Liberec 4,0 0,0 26,0 28,0 12,50
8 11 Adámek Jiří 1471 ŠK Česká Lípa, zapsaný spolek 4,0 0,0 24,0 27,0 12,00
9 8 Hauser Matthias 1564 TJ Desko Liberec 4,0 0,0 23,0 24,0 9,00
10 6 Müller David 1571 TJ Desko Liberec 4,0 0,0 20,5 21,5 9,00
11 9 Blažek Tomáš 1554 TJ Desko Liberec 3,5 0,0 24,0 24,0 7,25
12 14 Čapková Hana 1236 ŠK ZIKUDA Turnov, z.s. 3,0 0,0 24,5 24,5 6,00
13 12 Jirásek Oskar 1449 TJ Desko Liberec 3,0 0,0 24,0 26,0 8,00
14 15 Kaplánek Jan 1164 ZŠ Arnultovice - Smetanka 3,0 0,0 20,5 20,5 5,00
15 16 Ščasný Adam 1157 T.J. Sokol Mšeno - šachový oddíl 3,0 0,0 19,0 19,0 4,00
16 17 Hájek Jiří 1129 ZŠ náměstí Míru - Smetanka 3,0 0,0 17,5 17,5 3,00
17 13 Táborská Aneta 1261 ŠK ZIKUDA Turnov, z.s. 2,0 1,0 21,0 22,0 3,00
18 20 Chvátal Jonáš 0 TJ Bižuterie Jablonec n.Nisou 2,0 0,0 17,0 17,0 1,00
19 18 Machačka Petr 1081 ŠK Libštát 1,0 0,0 18,0 18,0 0,00
20 19 Jína Daniel 1073 ŠK Libštát 0,0 0,0 17,5 18,5 0,00