37. ročník Štěpánského turnaje - Bystřice pod Hostýnem 26.12.2018

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2018-12-26 to 2018-12-26
Tournament place: Bystřice pod Hostýnem (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 2 krát 4 minuty + 3 vteřiny za každý tah
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ŠO TJ Bystřice pod Hostýnem
Main referee: Josef Kovařík

Schedule: 37. ročník Štěpánského turnaje - Bystřice pod Hostýnem 26.12.2018

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown
7 unknown
8 unknown
9 unknown
10 unknown
11 unknown
12 unknown
13 unknown

Players registered in 37. ročník Štěpánského turnaje - Bystřice pod Hostýnem 26.12.2018

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE IM Vesselovsky Serguei 2332 2310 0
2 CZE FM Cagašík Tomáš 2192 2161 0
3 CZE Weissmann Lukáš 2140 2148 0
4 CZE Nehyba Martin 2123 2104 0
5 CZE Navrátilík Pavel 2036 2058 0
6 CZE Petřík Petr 2027 2045 0
7 CZE Vysoglad Petr 2040 2023 0
8 CZE Rafaja Marek 1969 1997 0
9 CZE Ploch Petr 1867 1981 0
10 CZE Petržela Pavel 2014 1980 0
11 CZE Tomčík Libor 1903 1938 0
12 CZE Chutný Aleš 1963 1934 0
13 CZE Dvořák Vladimír 1896 1921 0
14 CZE Vozák Lukáš 1856 1874 0
15 CZE Vozák Jaromír 1793 1867 0
16 CZE Brácha Pavel 1829 1817 0
17 CZE Hapka Tomáš 1952 1801 0
18 CZE Pecl Jaroslav 0 1746 0
19 CZE Chutný Tomáš 1648 1737 0
20 CZE Myška Dušan 0 1725 0
21 CZE Petr Zdeněk 0 1723 0
22 CZE Tkadleček Petr 1716 1719 0
23 CZE Kincl Dobromir 1728 1694 0
24 CZE Roček Vladimír 0 1678 0
25 CZE Novák Zdeněk 1845 1641 0
26 CZE Mladý Pavel 1616 1620 0
27 CZE Liška Ondřej 0 1593 0
28 CZE Gadas Lukáš 1505 1536 0
29 CZE Klíma Tomáš 1481 1534 0
30 CZE Petřivalský Jiří 0 1485 0
31 CZE Tesař Jan 1444 1453 0
32 CZE Sluka Pavel 1453 1390 0
33 CZE Vaňhara Antonín 0 1370 0
34 CZE Pešák Zdeněk 0 0 0
35 CZE Trefílek Josef 0 1662 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE IM Vesselovsky Serguei 2332 2310 0
2 CZE FM Cagašík Tomáš 2192 2161 0
3 CZE Weissmann Lukáš 2140 2148 0
4 CZE Nehyba Martin 2123 2104 0
5 CZE Navrátilík Pavel 2036 2058 0
6 CZE Petřík Petr 2027 2045 0
7 CZE Vysoglad Petr 2040 2023 0
8 CZE Rafaja Marek 1969 1997 0
9 CZE Ploch Petr 1867 1981 0
10 CZE Petržela Pavel 2014 1980 0
11 CZE Tomčík Libor 1903 1938 0
12 CZE Chutný Aleš 1963 1934 0
13 CZE Dvořák Vladimír 1896 1921 0
14 CZE Vozák Lukáš 1856 1874 0
15 CZE Vozák Jaromír 1793 1867 0
16 CZE Brácha Pavel 1829 1817 0
17 CZE Hapka Tomáš 1952 1801 0
18 CZE Pecl Jaroslav 0 1746 0
19 CZE Chutný Tomáš 1648 1737 0
20 CZE Myška Dušan 0 1725 0
21 CZE Petr Zdeněk 0 1723 0
22 CZE Tkadleček Petr 1716 1719 0
23 CZE Kincl Dobromir 1728 1694 0
24 CZE Roček Vladimír 0 1678 0
25 CZE Novák Zdeněk 1845 1641 0
26 CZE Mladý Pavel 1616 1620 0
27 CZE Liška Ondřej 0 1593 0
28 CZE Gadas Lukáš 1505 1536 0
29 CZE Klíma Tomáš 1481 1534 0
30 CZE Petřivalský Jiří 0 1485 0
31 CZE Tesař Jan 1444 1453 0
32 CZE Sluka Pavel 1453 1390 0
33 CZE Vaňhara Antonín 0 1370 0
34 CZE Pešák Zdeněk 0 0 0
35 CZE Trefílek Josef 0 1662 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 IM Vesselovsky Serguei 313998 CZE 2310 Beskydská šachová škola z.s.
2 FM Cagašík Tomáš 316865 CZE 2161 Slavia Kroměříž
3 Weissmann Lukáš 315087 CZE 2148 Beskydská šachová škola z.s.
4 Nehyba Martin 377074 CZE 2104 TJ Sokol Skalička z.s.
5 Navrátilík Pavel 307939 CZE 2058 Slavia Kroměříž
6 Petřík Petr 325473 CZE 2045 Slavia Kroměříž
7 Vysoglad Petr 304310 CZE 2023 TJ Sokol Metylovice
8 Rafaja Marek 324876 CZE 1997 ŠK Holešov
9 Ploch Petr 339520 CZE 1981 SK EMKaD Holešov
10 Petržela Pavel 314773 CZE 1980 ŠK Holešov
11 Tomčík Libor 23711094 CZE 1938 TJ Valašské Meziříčí
12 Chutný Aleš 354325 CZE 1934 ŠK Holešov
13 Dvořák Vladimír 315745 CZE 1921 SK ROŠÁDA Prostějov
14 Vozák Lukáš 350303 CZE 1874 TJ Sokol Skalička z.s.
15 Vozák Jaromír 339270 CZE 1867 TJ Sokol Skalička z.s.
16 Brácha Pavel 335894 CZE 1817 SK ROŠÁDA Prostějov
17 Hapka Tomáš 351121 CZE 1801 ŠK Rajnochovice
18 Pecl Jaroslav CZE 1746 Bystřice p/H
19 Chutný Tomáš 362000 CZE 1737 ŠK Holešov
20 Myška Dušan 23717491 CZE 1725 Bystřice p/H
21 Petr Zdeněk 387525 CZE 1723 Bystřice p/H
22 Tkadleček Petr 333441 CZE 1719 TJ Frenštát pod Radhoštěm
23 Kincl Dobromir 358843 CZE 1694 TJ Sokol Skalička z.s.
24 Roček Vladimír CZE 1678 Bystřice p/H
25 Novák Zdeněk 350273 CZE 1641 Bystřice p/H
26 Mladý Pavel 359130 CZE 1620 Zbrojovka Vsetín
27 Liška Ondřej CZE 1593 Bystřice p/H
28 Gadas Lukáš 23715723 CZE 1536 ŠK Rajnochovice
29 Klíma Tomáš 23705450 CZE 1534 TJ Sokol Valašská Bystřice
30 Petřivalský Jiří 387533 CZE 1485 ŠK Holešov
31 Tesař Jan 398934 CZE 1453 SK ROŠÁDA Prostějov
32 Sluka Pavel 390720 CZE 1390 Bystřice p/H
33 Vaňhara Antonín CZE 1370 Bystřice p/H
34 Pešák Zdeněk CZE 0 Bystřice p/H
35 Trefílek Josef CZE 1662 ŠK Loukov

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 18 Pecl Jaroslav 1746 0 0 - 1 0 IM Vesselovsky Serguei 2310 1
2 2 FM Cagašík Tomáš 2161 0 1 - 0 0 Chutný Tomáš 1737 19
3 20 Myška Dušan 1725 0 0 - 1 0 Weissmann Lukáš 2148 3
4 4 Nehyba Martin 2104 0 1 - 0 0 Petr Zdeněk 1723 21
5 22 Tkadleček Petr 1719 0 0 - 1 0 Navrátilík Pavel 2058 5
6 6 Petřík Petr 2045 0 ½ - ½ 0 Kincl Dobromir 1694 23
7 24 Roček Vladimír 1678 0 0 - 1 0 Vysoglad Petr 2023 7
8 8 Rafaja Marek 1997 0 1 - 0 0 Novák Zdeněk 1641 25
9 26 Mladý Pavel 1620 0 ½ - ½ 0 Ploch Petr 1981 9
10 10 Petržela Pavel 1980 0 1 - 0 0 Liška Ondřej 1593 27
11 28 Gadas Lukáš 1536 0 0 - 1 0 Tomčík Libor 1938 11
12 12 Chutný Aleš 1934 0 1 - 0 0 Klíma Tomáš 1534 29
13 30 Petřivalský Jiří 1485 0 0 - 1 0 Dvořák Vladimír 1921 13
14 14 Vozák Lukáš 1874 0 1 - 0 0 Tesař Jan 1453 31
15 32 Sluka Pavel 1390 0 1 - 0 0 Vozák Jaromír 1867 15
16 16 Brácha Pavel 1817 0 1 - 0 0 Vaňhara Antonín 1370 33
17 34 Pešák Zdeněk 0 0 0 - 1 0 Hapka Tomáš 1801 17
18 35 Trefílek Josef 1662 0 0 not paired

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Vesselovsky Serguei 2310 1 1 - 0 1 Petržela Pavel 1980 10
2 11 Tomčík Libor 1938 1 0 - 1 1 FM Cagašík Tomáš 2161 2
3 3 Weissmann Lukáš 2148 1 1 - 0 1 Chutný Aleš 1934 12
4 13 Dvořák Vladimír 1921 1 1 - 0 1 Nehyba Martin 2104 4
5 5 Navrátilík Pavel 2058 1 1 - 0 1 Vozák Lukáš 1874 14
6 7 Vysoglad Petr 2023 1 1 - 0 1 Brácha Pavel 1817 16
7 17 Hapka Tomáš 1801 1 0 - 1 1 Rafaja Marek 1997 8
8 9 Ploch Petr 1981 ½ 1 - 0 1 Sluka Pavel 1390 32
9 23 Kincl Dobromir 1694 ½ ½ - ½ ½ Mladý Pavel 1620 26
10 15 Vozák Jaromír 1867 0 1 - 0 ½ Petřík Petr 2045 6
11 27 Liška Ondřej 1593 0 1 - 0 0 Pecl Jaroslav 1746 18
12 19 Chutný Tomáš 1737 0 1 - 0 0 Gadas Lukáš 1536 28
13 29 Klíma Tomáš 1534 0 1 - 0 0 Myška Dušan 1725 20
14 21 Petr Zdeněk 1723 0 ½ - ½ 0 Petřivalský Jiří 1485 30
15 31 Tesař Jan 1453 0 0 - 1 0 Tkadleček Petr 1719 22
16 33 Vaňhara Antonín 1370 0 ½ - ½ 0 Roček Vladimír 1678 24
17 25 Novák Zdeněk 1641 0 1 - 0 0 Trefílek Josef 1662 35
18 34 Pešák Zdeněk 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Navrátilík Pavel 2058 2 0 - 1 2 IM Vesselovsky Serguei 2310 1
2 2 FM Cagašík Tomáš 2161 2 1 - 0 2 Vysoglad Petr 2023 7
3 8 Rafaja Marek 1997 2 1 - 0 2 Weissmann Lukáš 2148 3
4 9 Ploch Petr 1981 ½ - ½ 2 Dvořák Vladimír 1921 13
5 4 Nehyba Martin 2104 1 1 - 0 1 Chutný Tomáš 1737 19
6 10 Petržela Pavel 1980 1 1 - 0 1 Kincl Dobromir 1694 23
7 22 Tkadleček Petr 1719 1 0 - 1 1 Tomčík Libor 1938 11
8 12 Chutný Aleš 1934 1 1 - 0 1 Novák Zdeněk 1641 25
9 14 Vozák Lukáš 1874 1 1 - 0 1 Liška Ondřej 1593 27
10 26 Mladý Pavel 1620 1 ½ - ½ 1 Vozák Jaromír 1867 15
11 16 Brácha Pavel 1817 1 1 - 0 1 Pešák Zdeněk 0 34
12 32 Sluka Pavel 1390 1 0 - 1 1 Hapka Tomáš 1801 17
13 6 Petřík Petr 2045 ½ 1 - 0 1 Klíma Tomáš 1534 29
14 24 Roček Vladimír 1678 ½ ½ - ½ ½ Petr Zdeněk 1723 21
15 30 Petřivalský Jiří 1485 ½ ½ - ½ ½ Vaňhara Antonín 1370 33
16 18 Pecl Jaroslav 1746 0 1 - 0 0 Tesař Jan 1453 31
17 35 Trefílek Josef 1662 0 0 - 1 0 Myška Dušan 1725 20
18 28 Gadas Lukáš 1536 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Vesselovsky Serguei 2310 3 ½ - ½ 3 FM Cagašík Tomáš 2161 2
2 13 Dvořák Vladimír 1921 0 - 1 3 Rafaja Marek 1997 8
3 3 Weissmann Lukáš 2148 2 1 - 0 2 Petržela Pavel 1980 10
4 11 Tomčík Libor 1938 2 ½ - ½ 2 Nehyba Martin 2104 4
5 12 Chutný Aleš 1934 2 1 - 0 2 Navrátilík Pavel 2058 5
6 7 Vysoglad Petr 2023 2 1 - 0 2 Vozák Lukáš 1874 14
7 17 Hapka Tomáš 1801 2 0 - 1 2 Ploch Petr 1981 9
8 15 Vozák Jaromír 1867 0 - 1 2 Brácha Pavel 1817 16
9 26 Mladý Pavel 1620 0 - 1 Petřík Petr 2045 6
10 25 Novák Zdeněk 1641 1 1 - 0 1 Pecl Jaroslav 1746 18
11 19 Chutný Tomáš 1737 1 1 - 0 1 Petřivalský Jiří 1485 30
12 20 Myška Dušan 1725 1 0 - 1 1 Gadas Lukáš 1536 28
13 21 Petr Zdeněk 1723 1 ½ - ½ 1 Sluka Pavel 1390 32
14 27 Liška Ondřej 1593 1 1 - 0 1 Tkadleček Petr 1719 22
15 23 Kincl Dobromir 1694 1 1 - 0 1 Pešák Zdeněk 0 34
16 29 Klíma Tomáš 1534 1 0 - 1 1 Roček Vladimír 1678 24
17 33 Vaňhara Antonín 1370 1 1 - 0 0 Trefílek Josef 1662 35
18 31 Tesař Jan 1453 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Rafaja Marek 1997 4 0 - 1 IM Vesselovsky Serguei 2310 1
2 2 FM Cagašík Tomáš 2161 1 - 0 3 Weissmann Lukáš 2148 3
3 9 Ploch Petr 1981 3 1 - 0 3 Vysoglad Petr 2023 7
4 16 Brácha Pavel 1817 3 ½ - ½ 3 Chutný Aleš 1934 12
5 4 Nehyba Martin 2104 1 - 0 Petřík Petr 2045 6
6 13 Dvořák Vladimír 1921 0 - 1 Tomčík Libor 1938 11
7 5 Navrátilík Pavel 2058 2 1 - 0 2 Kincl Dobromir 1694 23
8 10 Petržela Pavel 1980 2 1 - 0 2 Novák Zdeněk 1641 25
9 14 Vozák Lukáš 1874 2 1 - 0 2 Vaňhara Antonín 1370 33
10 28 Gadas Lukáš 1536 2 ½ - ½ 2 Hapka Tomáš 1801 17
11 24 Roček Vladimír 1678 2 0 - 1 2 Chutný Tomáš 1737 19
12 21 Petr Zdeněk 1723 0 - 1 2 Liška Ondřej 1593 27
13 32 Sluka Pavel 1390 ½ - ½ Mladý Pavel 1620 26
14 18 Pecl Jaroslav 1746 1 1 - 0 Vozák Jaromír 1867 15
15 30 Petřivalský Jiří 1485 1 0 - 1 1 Myška Dušan 1725 20
16 34 Pešák Zdeněk 0 1 0 - 1 1 Tkadleček Petr 1719 22
17 31 Tesař Jan 1453 1 1 - 0 1 Klíma Tomáš 1534 29
18 35 Trefílek Josef 1662 0 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Vesselovsky Serguei 2310 1 - 0 4 Ploch Petr 1981 9
2 8 Rafaja Marek 1997 4 0 - 1 FM Cagašík Tomáš 2161 2
3 12 Chutný Aleš 1934 1 - 0 Nehyba Martin 2104 4
4 11 Tomčík Libor 1938 ½ - ½ Brácha Pavel 1817 16
5 3 Weissmann Lukáš 2148 3 1 - 0 3 Vozák Lukáš 1874 14
6 27 Liška Ondřej 1593 3 0 - 1 3 Navrátilík Pavel 2058 5
7 7 Vysoglad Petr 2023 3 1 - 0 3 Petržela Pavel 1980 10
8 19 Chutný Tomáš 1737 3 ½ - ½ Dvořák Vladimír 1921 13
9 6 Petřík Petr 2045 1 - 0 Gadas Lukáš 1536 28
10 17 Hapka Tomáš 1801 ½ - ½ 2 Roček Vladimír 1678 24
11 33 Vaňhara Antonín 1370 2 0 - 1 2 Pecl Jaroslav 1746 18
12 20 Myška Dušan 1725 2 1 - 0 2 Mladý Pavel 1620 26
13 22 Tkadleček Petr 1719 2 1 - 0 2 Sluka Pavel 1390 32
14 23 Kincl Dobromir 1694 2 1 - 0 2 Tesař Jan 1453 31
15 25 Novák Zdeněk 1641 2 ½ - ½ Petr Zdeněk 1723 21
16 15 Vozák Jaromír 1867 1 - 0 1 Petřivalský Jiří 1485 30
17 35 Trefílek Josef 1662 1 1 - 0 1 Pešák Zdeněk 0 34
18 29 Klíma Tomáš 1534 1 1 bye

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 FM Cagašík Tomáš 2161 1 - 0 Chutný Aleš 1934 12
2 7 Vysoglad Petr 2023 4 0 - 1 IM Vesselovsky Serguei 2310 1
3 9 Ploch Petr 1981 4 ½ - ½ 4 Weissmann Lukáš 2148 3
4 5 Navrátilík Pavel 2058 4 0 - 1 4 Tomčík Libor 1938 11
5 16 Brácha Pavel 1817 4 0 - 1 4 Rafaja Marek 1997 8
6 6 Petřík Petr 2045 1 - 0 Chutný Tomáš 1737 19
7 4 Nehyba Martin 2104 1 - 0 3 Hapka Tomáš 1801 17
8 10 Petržela Pavel 1980 3 ½ - ½ 3 Myška Dušan 1725 20
9 13 Dvořák Vladimír 1921 3 0 - 1 3 Liška Ondřej 1593 27
10 14 Vozák Lukáš 1874 3 0 - 1 3 Tkadleček Petr 1719 22
11 18 Pecl Jaroslav 1746 3 0 - 1 3 Kincl Dobromir 1694 23
12 28 Gadas Lukáš 1536 0 - 1 Vozák Jaromír 1867 15
13 24 Roček Vladimír 1678 ½ - ½ Novák Zdeněk 1641 25
14 31 Tesař Jan 1453 2 0 - 1 2 Petr Zdeněk 1723 21
15 26 Mladý Pavel 1620 2 1 - 0 2 Vaňhara Antonín 1370 33
16 29 Klíma Tomáš 1534 2 1 - 0 2 Trefílek Josef 1662 35
17 34 Pešák Zdeněk 0 1 0 - 1 2 Sluka Pavel 1390 32
18 30 Petřivalský Jiří 1485 1 1 bye

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Vesselovsky Serguei 2310 1 - 0 5 Tomčík Libor 1938 11
2 4 Nehyba Martin 2104 1 - 0 FM Cagašík Tomáš 2161 2
3 8 Rafaja Marek 1997 5 ½ - ½ Ploch Petr 1981 9
4 3 Weissmann Lukáš 2148 ½ - ½ Petřík Petr 2045 6
5 22 Tkadleček Petr 1719 4 0 - 1 Chutný Aleš 1934 12
6 23 Kincl Dobromir 1694 4 ½ - ½ 4 Vysoglad Petr 2023 7
7 27 Liška Ondřej 1593 4 1 - 0 4 Brácha Pavel 1817 16
8 15 Vozák Jaromír 1867 0 - 1 4 Navrátilík Pavel 2058 5
9 19 Chutný Tomáš 1737 0 - 1 Petržela Pavel 1980 10
10 20 Myška Dušan 1725 0 - 1 3 Vozák Lukáš 1874 14
11 25 Novák Zdeněk 1641 3 0 - 1 3 Dvořák Vladimír 1921 13
12 17 Hapka Tomáš 1801 3 1 - 0 3 Mladý Pavel 1620 26
13 32 Sluka Pavel 1390 3 ½ - ½ 3 Pecl Jaroslav 1746 18
14 21 Petr Zdeněk 1723 3 1 - 0 3 Klíma Tomáš 1534 29
15 28 Gadas Lukáš 1536 0 - 1 3 Roček Vladimír 1678 24
16 35 Trefílek Josef 1662 2 1 - 0 2 Tesař Jan 1453 31
17 30 Petřivalský Jiří 1485 2 ½ - ½ 1 Pešák Zdeněk 0 34
18 33 Vaňhara Antonín 1370 2 1 bye

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Vesselovsky Serguei 2310 1 - 0 Nehyba Martin 2104 4
2 2 FM Cagašík Tomáš 2161 1 - 0 5 Navrátilík Pavel 2058 5
3 12 Chutný Aleš 1934 0 - 1 Rafaja Marek 1997 8
4 11 Tomčík Libor 1938 5 1 - 0 5 Weissmann Lukáš 2148 3
5 6 Petřík Petr 2045 5 1 - 0 5 Liška Ondřej 1593 27
6 9 Ploch Petr 1981 5 ½ - ½ Kincl Dobromir 1694 23
7 13 Dvořák Vladimír 1921 4 1 - 0 Vysoglad Petr 2023 7
8 10 Petržela Pavel 1980 1 - 0 4 Petr Zdeněk 1723 21
9 14 Vozák Lukáš 1874 4 1 - 0 4 Hapka Tomáš 1801 17
10 24 Roček Vladimír 1678 4 0 - 1 4 Tkadleček Petr 1719 22
11 16 Brácha Pavel 1817 4 1 - 0 Sluka Pavel 1390 32
12 19 Chutný Tomáš 1737 1 - 0 Vozák Jaromír 1867 15
13 18 Pecl Jaroslav 1746 ½ - ½ Myška Dušan 1725 20
14 26 Mladý Pavel 1620 3 0 - 1 3 Trefílek Josef 1662 35
15 29 Klíma Tomáš 1534 3 1 - 0 3 Vaňhara Antonín 1370 33
16 30 Petřivalský Jiří 1485 1 - 0 Gadas Lukáš 1536 28
17 34 Pešák Zdeněk 0 0 - 1 2 Tesař Jan 1453 31
18 25 Novák Zdeněk 1641 3 1 bye

Round 10

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Petřík Petr 2045 6 0 - 1 IM Vesselovsky Serguei 2310 1
2 10 Petržela Pavel 1980 0 - 1 FM Cagašík Tomáš 2161 2
3 11 Tomčík Libor 1938 6 ½ - ½ Rafaja Marek 1997 8
4 12 Chutný Aleš 1934 1 - 0 Ploch Petr 1981 9
5 3 Weissmann Lukáš 2148 5 1 - 0 Nehyba Martin 2104 4
6 5 Navrátilík Pavel 2058 5 1 - 0 5 Brácha Pavel 1817 16
7 22 Tkadleček Petr 1719 5 ½ - ½ 5 Dvořák Vladimír 1921 13
8 23 Kincl Dobromir 1694 5 0 - 1 5 Vozák Lukáš 1874 14
9 27 Liška Ondřej 1593 5 0 - 1 Chutný Tomáš 1737 19
10 7 Vysoglad Petr 2023 1 - 0 4 Pecl Jaroslav 1746 18
11 17 Hapka Tomáš 1801 4 0 - 1 4 Klíma Tomáš 1534 29
12 20 Myška Dušan 1725 4 0 - 1 4 Novák Zdeněk 1641 25
13 35 Trefílek Josef 1662 4 ½ - ½ 4 Roček Vladimír 1678 24
14 21 Petr Zdeněk 1723 4 ½ - ½ Vozák Jaromír 1867 15
15 32 Sluka Pavel 1390 0 - 1 Petřivalský Jiří 1485 30
16 31 Tesař Jan 1453 3 0 - 1 Gadas Lukáš 1536 28
17 33 Vaňhara Antonín 1370 3 1 - 0 Pešák Zdeněk 0 34
18 26 Mladý Pavel 1620 3 1 bye

Round 11

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Vesselovsky Serguei 2310 ½ - ½ Chutný Aleš 1934 12
2 2 FM Cagašík Tomáš 2161 1 - 0 6 Petřík Petr 2045 6
3 8 Rafaja Marek 1997 7 ½ - ½ 6 Navrátilík Pavel 2058 5
4 14 Vozák Lukáš 1874 6 0 - 1 Tomčík Libor 1938 11
5 13 Dvořák Vladimír 1921 1 - 0 6 Weissmann Lukáš 2148 3
6 4 Nehyba Martin 2104 1 - 0 Petržela Pavel 1980 10
7 19 Chutný Tomáš 1737 0 - 1 Vysoglad Petr 2023 7
8 9 Ploch Petr 1981 1 - 0 Tkadleček Petr 1719 22
9 16 Brácha Pavel 1817 5 0 - 1 5 Kincl Dobromir 1694 23
10 25 Novák Zdeněk 1641 5 0 - 1 5 Liška Ondřej 1593 27
11 29 Klíma Tomáš 1534 5 1 - 0 Petřivalský Jiří 1485 30
12 21 Petr Zdeněk 1723 ½ - ½ Trefílek Josef 1662 35
13 24 Roček Vladimír 1678 1 - 0 4 Mladý Pavel 1620 26
14 15 Vozák Jaromír 1867 4 ½ - ½ 4 Myška Dušan 1725 20
15 33 Vaňhara Antonín 1370 4 ½ - ½ 4 Hapka Tomáš 1801 17
16 31 Tesař Jan 1453 3 0 - 1 Sluka Pavel 1390 32
17 28 Gadas Lukáš 1536 1 - 0 Pešák Zdeněk 0 34
18 18 Pecl Jaroslav 1746 4 1 bye

Round 12

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 13 Dvořák Vladimír 1921 0 - 1 10 IM Vesselovsky Serguei 2310 1
2 2 FM Cagašík Tomáš 2161 1 - 0 Ploch Petr 1981 9
3 11 Tomčík Libor 1938 0 - 1 7 Chutný Aleš 1934 12
4 7 Vysoglad Petr 2023 ½ - ½ Rafaja Marek 1997 8
5 5 Navrátilík Pavel 2058 1 - 0 Nehyba Martin 2104 4
6 3 Weissmann Lukáš 2148 6 1 - 0 6 Liška Ondřej 1593 27
7 6 Petřík Petr 2045 6 0 - 1 6 Vozák Lukáš 1874 14
8 23 Kincl Dobromir 1694 6 ½ - ½ 6 Klíma Tomáš 1534 29
9 10 Petržela Pavel 1980 1 - 0 Roček Vladimír 1678 24
10 22 Tkadleček Petr 1719 1 - 0 Chutný Tomáš 1737 19
11 35 Trefílek Josef 1662 5 1 - 0 5 Brácha Pavel 1817 16
12 18 Pecl Jaroslav 1746 5 ½ - ½ 5 Petr Zdeněk 1723 21
13 17 Hapka Tomáš 1801 ½ - ½ 5 Novák Zdeněk 1641 25
14 15 Vozák Jaromír 1867 1 - 0 Vaňhara Antonín 1370 33
15 32 Sluka Pavel 1390 0 - 1 Gadas Lukáš 1536 28
16 30 Petřivalský Jiří 1485 1 - 0 3 Tesař Jan 1453 31
17 34 Pešák Zdeněk 0 0 - 1 4 Mladý Pavel 1620 26
18 20 Myška Dušan 1725 1 bye

Round 13

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Vesselovsky Serguei 2310 11 1 - 0 7 Weissmann Lukáš 2148 3
2 14 Vozák Lukáš 1874 7 1 - 0 10½ FM Cagašík Tomáš 2161 2
3 12 Chutný Aleš 1934 8 1 - 0 7 Vysoglad Petr 2023 7
4 8 Rafaja Marek 1997 8 1 - 0 Petržela Pavel 1980 10
5 9 Ploch Petr 1981 0 - 1 Navrátilík Pavel 2058 5
6 23 Kincl Dobromir 1694 ½ - ½ Tomčík Libor 1938 11
7 4 Nehyba Martin 2104 1 - 0 Tkadleček Petr 1719 22
8 29 Klíma Tomáš 1534 ½ - ½ Dvořák Vladimír 1921 13
9 27 Liška Ondřej 1593 6 0 - 1 6 Trefílek Josef 1662 35
10 20 Myška Dušan 1725 ½ - ½ 6 Petřík Petr 2045 6
11 25 Novák Zdeněk 1641 1 - 0 Vozák Jaromír 1867 15
12 28 Gadas Lukáš 1536 ½ - ½ Pecl Jaroslav 1746 18
13 24 Roček Vladimír 1678 ½ - ½ Petřivalský Jiří 1485 30
14 26 Mladý Pavel 1620 5 0 - 1 Chutný Tomáš 1737 19
15 34 Pešák Zdeněk 0 0 - 1 Petr Zdeněk 1723 21
16 16 Brácha Pavel 1817 5 1 - 0 5 Hapka Tomáš 1801 17
17 33 Vaňhara Antonín 1370 1 - 0 3 Tesař Jan 1453 31
18 32 Sluka Pavel 1390 1 bye

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 IM Vesselovsky Serguei CZE 2310 Beskydská šachová škola z.s. 12,0 93,0 98,5 89,25
2 2 FM Cagašík Tomáš CZE 2161 Slavia Kroměříž 10,5 95,5 102,0 80,50
3 12 Chutný Aleš CZE 1934 ŠK Holešov 9,0 95,0 101,0 66,50
4 8 Rafaja Marek CZE 1997 ŠK Holešov 9,0 94,0 99,0 62,00
5 5 Navrátilík Pavel CZE 2058 Slavia Kroměříž 8,5 96,0 101,5 57,50
6 11 Tomčík Libor CZE 1938 TJ Valašské Meziříčí 8,0 98,0 103,5 57,75
7 14 Vozák Lukáš CZE 1874 TJ Sokol Skalička z.s. 8,0 82,5 85,0 49,50
8 4 Nehyba Martin CZE 2104 TJ Sokol Skalička z.s. 7,5 94,5 99,5 52,00
9 3 Weissmann Lukáš CZE 2148 Beskydská šachová škola z.s. 7,0 96,5 102,0 49,50
10 7 Vysoglad Petr CZE 2023 TJ Sokol Metylovice 7,0 94,0 99,5 47,00
11 13 Dvořák Vladimír CZE 1921 SK ROŠÁDA Prostějov 7,0 88,5 94,0 47,25
12 23 Kincl Dobromir CZE 1694 TJ Sokol Skalička z.s. 7,0 76,0 77,0 36,50
13 29 Klíma Tomáš CZE 1534 TJ Sokol Valašská Bystřice 7,0 74,5 77,0 43,00
14 35 Trefílek Josef CZE 1662 ŠK Loukov 7,0 65,5 66,5 34,25
15 9 Ploch Petr CZE 1981 SK EMKaD Holešov 6,5 93,5 98,0 41,50
16 10 Petržela Pavel CZE 1980 ŠK Holešov 6,5 91,0 96,5 41,50
17 6 Petřík Petr CZE 2045 Slavia Kroměříž 6,5 87,5 92,0 40,50
18 22 Tkadleček Petr CZE 1719 TJ Frenštát pod Radhoštěm 6,5 80,5 81,5 34,00
19 19 Chutný Tomáš CZE 1737 ŠK Holešov 6,5 80,0 84,5 38,00
20 25 Novák Zdeněk CZE 1641 Bystřice p/H 6,5 78,5 83,5 39,75
21 21 Petr Zdeněk CZE 1723 Bystřice p/H 6,5 69,5 70,5 32,75
22 27 Liška Ondřej CZE 1593 Bystřice p/H 6,0 82,0 87,5 38,50
23 16 Brácha Pavel CZE 1817 SK ROŠÁDA Prostějov 6,0 82,0 83,0 31,50
24 18 Pecl Jaroslav CZE 1746 Bystřice p/H 6,0 76,0 78,5 32,50
25 20 Myška Dušan CZE 1725 Bystřice p/H 6,0 74,5 79,0 36,75
26 24 Roček Vladimír CZE 1678 Bystřice p/H 6,0 73,5 78,0 36,25
27 28 Gadas Lukáš CZE 1536 ŠK Rajnochovice 6,0 66,5 67,5 28,00
28 30 Petřivalský Jiří CZE 1485 ŠK Holešov 6,0 65,5 66,5 30,75
29 15 Vozák Jaromír CZE 1867 TJ Sokol Skalička z.s. 5,5 72,0 76,5 32,75
30 33 Vaňhara Antonín CZE 1370 Bystřice p/H 5,5 66,5 67,5 26,50
31 32 Sluka Pavel CZE 1390 Bystřice p/H 5,5 64,0 65,0 25,25
32 17 Hapka Tomáš CZE 1801 ŠK Rajnochovice 5,0 75,5 76,5 24,00
33 26 Mladý Pavel CZE 1620 Zbrojovka Vsetín 5,0 70,0 71,0 25,75
34 31 Tesař Jan CZE 1453 SK ROŠÁDA Prostějov 3,0 72,5 73,5 15,00
35 34 Pešák Zdeněk CZE 0 Bystřice p/H 1,5 69,0 71,5 9,50