Bílá věž 2019

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2018-03-29 to 2018-03-29
Tournament place: Slaný (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 2x15 minut
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: SK DDM Slaný
Main referee: Vaněček Jiří

Schedule: Bílá věž 2019

Round Date Time
1 2018/03/29
2 2018/03/29
3 2018/03/29
4 2018/03/29
5 2018/03/29
6 2018/03/29
7 2018/03/29

Players registered in Bílá věž 2019

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE Jouja Matyáš 0 1427 0
2 CZE Hrubý Filip 0 1306 0
3 CZE Učík Jakub 0 1239 0
4 CZE Tichý Richard 0 1183 0
5 CZE Patroch Ota 0 1156 0
6 CZE Švarcbach Vojtěch 0 1150 0
7 CZE Tichý Kryštof 0 1100 0
8 CZE Krajíček Matthew 0 1094 0
9 CZE Svatoň Filip 0 1044 0
10 CZE Vaněček Tadeáš 0 1036 0
11 CZE Řepková Michaela 0 1006 0
12 CZE Dračka Jan 0 1000 0
13 CZE Grunt Tomáš 0 1000 0
14 CZE Hrubá Viktorie 0 1000 0
15 CZE Moucha Daniel 0 1000 0
16 CZE Pinkas Jakub 0 1000 0
17 CZE Smrkovský Jan 0 1000 0
18 CZE Stanslický Filip 0 1000 0
19 CZE Stružka Adam 0 1000 0
20 CZE Tichá Marie 0 1000 0
21 CZE Toms Antonín 0 1000 0
22 CZE Vaněček Kryštof 0 1000 0
23 CZE Zůna Lukáš 0 1000 0
24 CZE Zůna Tomáš 0 1000 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE Jouja Matyáš 0 1427 0
2 CZE Hrubý Filip 0 1306 0
3 CZE Učík Jakub 0 1239 0
4 CZE Tichý Richard 0 1183 0
5 CZE Patroch Ota 0 1156 0
6 CZE Švarcbach Vojtěch 0 1150 0
7 CZE Tichý Kryštof 0 1100 0
8 CZE Krajíček Matthew 0 1094 0
9 CZE Svatoň Filip 0 1044 0
10 CZE Vaněček Tadeáš 0 1036 0
11 CZE Řepková Michaela 0 1006 0
12 CZE Dračka Jan 0 1000 0
13 CZE Grunt Tomáš 0 1000 0
14 CZE Hrubá Viktorie 0 1000 0
15 CZE Moucha Daniel 0 1000 0
16 CZE Pinkas Jakub 0 1000 0
17 CZE Smrkovský Jan 0 1000 0
18 CZE Stanslický Filip 0 1000 0
19 CZE Stružka Adam 0 1000 0
20 CZE Tichá Marie 0 1000 0
21 CZE Toms Antonín 0 1000 0
22 CZE Vaněček Kryštof 0 1000 0
23 CZE Zůna Lukáš 0 1000 0
24 CZE Zůna Tomáš 0 1000 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Jouja Matyáš CZE 1427 ŠK Medvědi Zvole
2 Hrubý Filip 23721480 CZE 1306 Sokol Buštěhrad
3 Učík Jakub CZE 1239 ŠK Rakovník
4 Tichý Richard 23727063 CZE 1183 Sokol Buštěhrad
5 Patroch Ota 23721731 CZE 1156 Sokol Buštěhrad
6 Švarcbach Vojtěch CZE 1150 Šachový oddíl Stochov z.s.
7 Tichý Kryštof 23727055 CZE 1100 Sokol Buštěhrad
8 Krajíček Matthew CZE 1094 ŠK Rakovník
9 Svatoň Filip CZE 1044 Český lev Kolešovice-šachový klub,
10 Vaněček Tadeáš CZE 1036 SK DDM Slaný
11 Řepková Michaela CZE 1006 SK DDM Slaný
12 Dračka Jan CZE 1000 KDH Pchery
13 Grunt Tomáš CZE 1000 SK DDM Slaný
14 Hrubá Viktorie CZE 1000 Sokol Buštěhrad
15 Moucha Daniel CZE 1000 KDH Pchery
16 Pinkas Jakub CZE 1000 KDH Pchery
17 Smrkovský Jan CZE 1000 KDH Pchery
18 Stanslický Filip CZE 1000 SK DDM Slaný
19 Stružka Adam CZE 1000 Český lev Kolešovice-šachový klub,
20 Tichá Marie CZE 1000 Sokol Buštěhrad
21 Toms Antonín CZE 1000 SK DDM Slaný
22 Vaněček Kryštof CZE 1000 SK DDM Slaný
23 Zůna Lukáš CZE 1000 SK DDM Slaný
24 Zůna Tomáš CZE 1000 SK DDM Slaný

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Jouja Matyáš 1427 0 1 - 0 0 Grunt Tomáš 1000 13
2 14 Hrubá Viktorie 1000 0 0 - 1 0 Hrubý Filip 1306 2
3 3 Učík Jakub 1239 0 1 - 0 0 Moucha Daniel 1000 15
4 16 Pinkas Jakub 1000 0 0 - 1 0 Tichý Richard 1183 4
5 5 Patroch Ota 1156 0 1 - 0 0 Smrkovský Jan 1000 17
6 18 Stanslický Filip 1000 0 0 - 1 0 Švarcbach Vojtěch 1150 6
7 7 Tichý Kryštof 1100 0 1 - 0 0 Stružka Adam 1000 19
8 20 Tichá Marie 1000 0 0 - 1 0 Krajíček Matthew 1094 8
9 9 Svatoň Filip 1044 0 1 - 0 0 Toms Antonín 1000 21
10 22 Vaněček Kryštof 1000 0 0 - 1 0 Vaněček Tadeáš 1036 10
11 11 Řepková Michaela 1006 0 1 - 0 0 Zůna Lukáš 1000 23
12 24 Zůna Tomáš 1000 0 0 - 1 0 Dračka Jan 1000 12

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 8 Krajíček Matthew 1094 1 1 - 0 1 Jouja Matyáš 1427 1
2 2 Hrubý Filip 1306 1 1 - 0 1 Tichý Kryštof 1100 7
3 10 Vaněček Tadeáš 1036 1 0 - 1 1 Učík Jakub 1239 3
4 4 Tichý Richard 1183 1 1 - 0 1 Svatoň Filip 1044 9
5 12 Dračka Jan 1000 1 0 - 1 1 Patroch Ota 1156 5
6 6 Švarcbach Vojtěch 1150 1 1 - 0 1 Řepková Michaela 1006 11
7 13 Grunt Tomáš 1000 0 1 - 0 0 Tichá Marie 1000 20
8 19 Stružka Adam 1000 0 1 - 0 0 Hrubá Viktorie 1000 14
9 15 Moucha Daniel 1000 0 1 - 0 0 Vaněček Kryštof 1000 22
10 21 Toms Antonín 1000 0 0 - 1 0 Pinkas Jakub 1000 16
11 17 Smrkovský Jan 1000 0 1 - 0 0 Zůna Tomáš 1000 24
12 23 Zůna Lukáš 1000 0 0 - 1 0 Stanslický Filip 1000 18

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Patroch Ota 1156 2 0 - 1 2 Hrubý Filip 1306 2
2 3 Učík Jakub 1239 2 1 - 0 2 Švarcbach Vojtěch 1150 6
3 8 Krajíček Matthew 1094 2 0 - 1 2 Tichý Richard 1183 4
4 1 Jouja Matyáš 1427 1 1 - 0 1 Moucha Daniel 1000 15
5 7 Tichý Kryštof 1100 1 1 - 0 1 Grunt Tomáš 1000 13
6 9 Svatoň Filip 1044 1 1 - 0 1 Smrkovský Jan 1000 17
7 16 Pinkas Jakub 1000 1 0 - 1 1 Vaněček Tadeáš 1036 10
8 11 Řepková Michaela 1006 1 0 - 1 1 Stružka Adam 1000 19
9 18 Stanslický Filip 1000 1 0 - 1 1 Dračka Jan 1000 12
10 14 Hrubá Viktorie 1000 0 1 - 0 0 Vaněček Kryštof 1000 22
11 20 Tichá Marie 1000 0 0 - 1 0 Zůna Lukáš 1000 23
12 24 Zůna Tomáš 1000 0 0 - 1 0 Toms Antonín 1000 21

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Hrubý Filip 1306 3 ½ - ½ 3 Učík Jakub 1239 3
2 4 Tichý Richard 1183 3 1 - 0 2 Jouja Matyáš 1427 1
3 10 Vaněček Tadeáš 1036 2 0 - 1 2 Patroch Ota 1156 5
4 6 Švarcbach Vojtěch 1150 2 1 - 0 2 Svatoň Filip 1044 9
5 12 Dračka Jan 1000 2 1 - 0 2 Tichý Kryštof 1100 7
6 19 Stružka Adam 1000 2 ½ - ½ 2 Krajíček Matthew 1094 8
7 17 Smrkovský Jan 1000 1 0 - 1 1 Řepková Michaela 1006 11
8 13 Grunt Tomáš 1000 1 1 - 0 1 Pinkas Jakub 1000 16
9 21 Toms Antonín 1000 1 1 - 0 1 Hrubá Viktorie 1000 14
10 15 Moucha Daniel 1000 1 1 - 0 1 Stanslický Filip 1000 18
11 23 Zůna Lukáš 1000 1 0 - 1 0 Zůna Tomáš 1000 24
12 22 Vaněček Kryštof 1000 0 1 - 0 0 Tichá Marie 1000 20

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 Učík Jakub 1239 0 - 1 4 Tichý Richard 1183 4
2 12 Dračka Jan 1000 3 0 - 1 Hrubý Filip 1306 2
3 5 Patroch Ota 1156 3 1 - 0 3 Švarcbach Vojtěch 1150 6
4 8 Krajíček Matthew 1094 0 - 1 2 Vaněček Tadeáš 1036 10
5 9 Svatoň Filip 1044 2 ½ - ½ Stružka Adam 1000 19
6 1 Jouja Matyáš 1427 2 1 - 0 2 Toms Antonín 1000 21
7 7 Tichý Kryštof 1100 2 0 - 1 2 Moucha Daniel 1000 15
8 11 Řepková Michaela 1006 2 1 - 0 2 Grunt Tomáš 1000 13
9 14 Hrubá Viktorie 1000 1 1 - 0 1 Zůna Lukáš 1000 23
10 16 Pinkas Jakub 1000 1 0 - 1 1 Vaněček Kryštof 1000 22
11 18 Stanslický Filip 1000 1 ½ - ½ 1 Smrkovský Jan 1000 17
12 24 Zůna Tomáš 1000 1 0 - 1 0 Tichá Marie 1000 20

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Tichý Richard 1183 5 1 - 0 Hrubý Filip 1306 2
2 3 Učík Jakub 1239 0 - 1 4 Patroch Ota 1156 5
3 19 Stružka Adam 1000 3 1 - 0 3 Jouja Matyáš 1427 1
4 6 Švarcbach Vojtěch 1150 3 1 - 0 3 Dračka Jan 1000 12
5 10 Vaněček Tadeáš 1036 3 1 - 0 3 Řepková Michaela 1006 11
6 15 Moucha Daniel 1000 3 1 - 0 Krajíček Matthew 1094 8
7 22 Vaněček Kryštof 1000 2 0 - 1 Svatoň Filip 1044 9
8 21 Toms Antonín 1000 2 0 - 1 2 Tichý Kryštof 1100 7
9 13 Grunt Tomáš 1000 2 1 - 0 2 Hrubá Viktorie 1000 14
10 20 Tichá Marie 1000 1 0 - 1 Smrkovský Jan 1000 17
11 24 Zůna Tomáš 1000 1 0 - 1 Stanslický Filip 1000 18
12 23 Zůna Lukáš 1000 1 1 - 0 1 Pinkas Jakub 1000 16

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Patroch Ota 1156 5 1 - 0 6 Tichý Richard 1183 4
2 2 Hrubý Filip 1306 1 - 0 4 Švarcbach Vojtěch 1150 6
3 15 Moucha Daniel 1000 4 0 - 1 4 Vaněček Tadeáš 1036 10
4 19 Stružka Adam 1000 4 0 - 1 Učík Jakub 1239 3
5 9 Svatoň Filip 1044 0 - 1 3 Jouja Matyáš 1427 1
6 7 Tichý Kryštof 1100 3 1 - 0 3 Řepková Michaela 1006 11
7 12 Dračka Jan 1000 3 1 - 0 3 Grunt Tomáš 1000 13
8 17 Smrkovský Jan 1000 0 - 1 Krajíček Matthew 1094 8
9 18 Stanslický Filip 1000 0 - 1 2 Toms Antonín 1000 21
10 22 Vaněček Kryštof 1000 2 0 - 1 2 Zůna Lukáš 1000 23
11 14 Hrubá Viktorie 1000 2 1 - 0 1 Tichá Marie 1000 20
12 16 Pinkas Jakub 1000 1 1 - 0 1 Zůna Tomáš 1000 24

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 5 Patroch Ota CZE 1156 Sokol Buštěhrad 6,0 31,5 23,0 26,00
2 4 Tichý Richard CZE 1183 Sokol Buštěhrad 6,0 29,0 21,0 23,00
3 2 Hrubý Filip CZE 1306 Sokol Buštěhrad 5,5 31,5 22,5 23,25
4 10 Vaněček Tadeáš CZE 1036 SK DDM Slaný 5,0 25,0 17,0 14,50
5 3 Učík Jakub CZE 1239 ŠK Rakovník 4,5 34,5 24,5 19,75
6 6 Švarcbach Vojtěch CZE 1150 Šachový oddíl Stochov z.s. 4,0 29,0 20,5 13,00
7 1 Jouja Matyáš CZE 1427 ŠK Medvědi Zvole 4,0 27,0 18,0 13,50
8 7 Tichý Kryštof CZE 1100 Sokol Buštěhrad 4,0 26,5 18,0 13,00
9 12 Dračka Jan CZE 1000 KDH Pchery 4,0 26,0 19,0 10,50
10 15 Moucha Daniel CZE 1000 KDH Pchery 4,0 25,5 18,5 12,00
11 19 Stružka Adam CZE 1000 Český lev Kolešovice-šachový klub, 4,0 25,5 18,0 13,50
12 8 Krajíček Matthew CZE 1094 ŠK Rakovník 3,5 26,5 19,5 9,50
13 9 Svatoň Filip CZE 1044 Český lev Kolešovice-šachový klub, 3,5 25,5 17,5 9,50
14 11 Řepková Michaela CZE 1006 SK DDM Slaný 3,0 25,5 18,0 8,50
15 14 Hrubá Viktorie CZE 1000 Sokol Buštěhrad 3,0 21,5 15,0 6,00
16 13 Grunt Tomáš CZE 1000 SK DDM Slaný 3,0 21,0 16,0 6,00
17 21 Toms Antonín CZE 1000 SK DDM Slaný 3,0 20,0 15,0 6,50
18 23 Zůna Lukáš CZE 1000 SK DDM Slaný 3,0 14,5 10,5 5,00
19 18 Stanslický Filip CZE 1000 SK DDM Slaný 2,5 21,5 16,5 5,25
20 17 Smrkovský Jan CZE 1000 KDH Pchery 2,5 20,5 13,5 3,25
21 16 Pinkas Jakub CZE 1000 KDH Pchery 2,0 23,0 16,0 4,00
22 22 Vaněček Kryštof CZE 1000 SK DDM Slaný 2,0 21,5 15,5 3,00
23 20 Tichá Marie CZE 1000 Sokol Buštěhrad 1,0 18,0 13,5 1,00
24 24 Zůna Tomáš CZE 1000 SK DDM Slaný 1,0 18,0 13,0 3,00