O putovní pohár města Trutnova - KP KHŠS HD 14

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2019-04-18 to 2019-04-19
Tournament place: Havlovice (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 40 min + 30s/tah
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: KHŠS, LOKO Trutnov, obec Havlovice
Main referee: John Jiří

Schedule: O putovní pohár města Trutnova - KP KHŠS HD 14

Round Date Time
1 2019/04/18 9:00
2 2019/04/18 12:30
3 2019/04/18 15:10
4 2019/04/19 8:00
5 2019/04/19 10:40
6 2019/04/19 14:00

Players registered in O putovní pohár města Trutnova - KP KHŠS HD 14

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE Stejskal Michal 1638 1596 0
2 CZE Winter Ondrej 1636 1554 0
3 CZE Gloser Tomas 1415 1525 0
4 CZE Bednar Milos 1438 1510 0
5 CZE Zelba Lukas 1218 1436 0
6 CZE Schmutzer Jakub 0 1405 0
7 CZE Dedek Jan 1649 1394 0
8 CZE Zelbova Lada 1221 1393 0
9 CZE Komora Matej 1184 1381 0
10 CZE Sprinar Michal 1163 1276 0
11 CZE Reznicek Premysl 0 1250 0
12 CZE Archlebova Stela 1253 1125 0
13 CZE Drizal Tomas 0 1100 0
14 CZE Mecir Samuel 0 1100 0
15 CZE Marxova Sarka 0 1089 0
16 CZE Lesak David 0 1066 0
17 CZE Bouska Michal 0 0 0
18 CZE Dekker Natalia 0 0 0
19 CZE Del Prete Carlo 0 0 0
20 CZE Jaresova Vendula 0 0 0
21 CZE Jez Jakub 0 0 0
22 CZE Rousal Richard 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE Stejskal Michal 1638 1596 0
2 CZE Winter Ondrej 1636 1554 0
3 CZE Gloser Tomas 1415 1525 0
4 CZE Bednar Milos 1438 1510 0
5 CZE Zelba Lukas 1218 1436 0
6 CZE Schmutzer Jakub 0 1405 0
7 CZE Dedek Jan 1649 1394 0
8 CZE Zelbova Lada 1221 1393 0
9 CZE Komora Matej 1184 1381 0
10 CZE Sprinar Michal 1163 1276 0
11 CZE Reznicek Premysl 0 1250 0
12 CZE Archlebova Stela 1253 1125 0
13 CZE Drizal Tomas 0 1100 0
14 CZE Mecir Samuel 0 1100 0
15 CZE Marxova Sarka 0 1089 0
16 CZE Lesak David 0 1066 0
17 CZE Bouska Michal 0 0 0
18 CZE Dekker Natalia 0 0 0
19 CZE Del Prete Carlo 0 0 0
20 CZE Jaresova Vendula 0 0 0
21 CZE Jez Jakub 0 0 0
22 CZE Rousal Richard 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Stejskal Michal 398195 CZE 1596 Tj Jiskra Horice V Podkrkonosi
2 Winter Ondrej 23702192 CZE 1554 Sachovy Klub Lipa, Z.S.
3 Gloser Tomas 23701781 CZE 1525 Sachovy Klub Lipa, Z.S.
4 Bednar Milos 23709812 CZE 1510 Sspm Lipky Hk
5 Zelba Lukas 23717874 CZE 1436 Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S.
6 Schmutzer Jakub 23717840 CZE 1405 Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S.
7 Dedek Jan 23719907 CZE 1394 Sspm Lipky Hk
8 Zelbova Lada 23717882 CZE 1393 Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S.
9 Komora Matej 23716576 CZE 1381 Sspm Lipky Hk
10 Sprinar Michal 23714190 CZE 1276 Sspm Lipky Hk
11 Reznicek Premysl 23727489 CZE 1250 Tj Hronov
12 Archlebova Stela 23727039 CZE 1125 Tj Hronov
13 Drizal Tomas CZE 1100 Tj Jiskra Jaromer
14 Mecir Samuel CZE 1100 Podzvicinska Sachova Skola
15 Marxova Sarka 23701862 CZE 1089 Tj Jiskra Jaromer
16 Lesak David 23710845 CZE 1066 Tj Jiskra Jaromer
17 Bouska Michal CZE 0 Tj Lokomotiva Trutnov
18 Dekker Natalia CZE 0 Tj Lokomotiva Trutnov
19 Del Prete Carlo CZE 0 Tj Lokomotiva Trutnov
20 Jaresova Vendula CZE 0 Tj Hronov
21 Jez Jakub CZE 0 Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S.
22 Rousal Richard CZE 0 Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S.

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 12 Archlebova Stela 1125 0 0 - 1 0 Stejskal Michal 1596 1
2 2 Winter Ondrej 1554 0 1 - 0 0 Drizal Tomas 1100 13
3 14 Mecir Samuel 1100 0 1 - 0 0 Gloser Tomas 1525 3
4 4 Bednar Milos 1510 0 1 - 0 0 Marxova Sarka 1089 15
5 16 Lesak David 1066 0 0 - 1 0 Zelba Lukas 1436 5
6 6 Schmutzer Jakub 1405 0 1 - 0 0 Bouska Michal 0 17
7 18 Dekker Natalia 0 0 0 - 1 0 Dedek Jan 1394 7
8 8 Zelbova Lada 1393 0 1 - 0 0 Del Prete Carlo 0 19
9 20 Jaresova Vendula 0 0 0 - 1 0 Komora Matej 1381 9
10 10 Sprinar Michal 1276 0 1 - 0 0 Jez Jakub 0 21
11 22 Rousal Richard 0 0 0 - 1 0 Reznicek Premysl 1250 11

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Stejskal Michal 1596 1 1 - 0 1 Zelbova Lada 1393 8
2 7 Dedek Jan 1394 1 ½ - ½ 1 Winter Ondrej 1554 2
3 9 Komora Matej 1381 1 ½ - ½ 1 Bednar Milos 1510 4
4 5 Zelba Lukas 1436 1 ½ - ½ 1 Sprinar Michal 1276 10
5 11 Reznicek Premysl 1250 1 1 - 0 1 Schmutzer Jakub 1405 6
6 13 Drizal Tomas 1100 0 0 - 1 1 Mecir Samuel 1100 14
7 3 Gloser Tomas 1525 0 1 - 0 0 Dekker Natalia 0 18
8 19 Del Prete Carlo 0 0 0 - 1 0 Archlebova Stela 1125 12
9 15 Marxova Sarka 1089 0 1 - 0 0 Jaresova Vendula 0 20
10 21 Jez Jakub 0 0 0 - 1 0 Lesak David 1066 16
11 17 Bouska Michal 0 0 1 - 0 0 Rousal Richard 0 22

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 14 Mecir Samuel 1100 2 0 - 1 2 Stejskal Michal 1596 1
2 2 Winter Ondrej 1554 1 - 0 2 Reznicek Premysl 1250 11
3 4 Bednar Milos 1510 ½ - ½ Zelba Lukas 1436 5
4 10 Sprinar Michal 1276 0 - 1 Dedek Jan 1394 7
5 6 Schmutzer Jakub 1405 1 ½ - ½ Komora Matej 1381 9
6 16 Lesak David 1066 1 0 - 1 1 Gloser Tomas 1525 3
7 8 Zelbova Lada 1393 1 1 - 0 1 Marxova Sarka 1089 15
8 12 Archlebova Stela 1125 1 1 - 0 1 Bouska Michal 0 17
9 20 Jaresova Vendula 0 0 0 - 1 0 Drizal Tomas 1100 13
10 18 Dekker Natalia 0 0 1 - 0 0 Jez Jakub 0 21
11 22 Rousal Richard 0 0 0 - 1 0 Del Prete Carlo 0 19

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Stejskal Michal 1596 3 ½ - ½ Winter Ondrej 1554 2
2 7 Dedek Jan 1394 0 - 1 2 Bednar Milos 1510 4
3 3 Gloser Tomas 1525 2 0 - 1 2 Archlebova Stela 1125 12
4 11 Reznicek Premysl 1250 2 0 - 1 2 Zelbova Lada 1393 8
5 9 Komora Matej 1381 2 1 - 0 2 Mecir Samuel 1100 14
6 5 Zelba Lukas 1436 2 ½ - ½ Schmutzer Jakub 1405 6
7 15 Marxova Sarka 1089 1 0 - 1 Sprinar Michal 1276 10
8 13 Drizal Tomas 1100 1 1 - 0 1 Dekker Natalia 0 18
9 17 Bouska Michal 0 1 0 - 1 1 Lesak David 1066 16
10 19 Del Prete Carlo 0 1 0 - 1 0 Jaresova Vendula 0 20
11 21 Jez Jakub 0 0 1 - 0 0 Rousal Richard 0 22

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Bednar Milos 1510 3 ½ - ½ Stejskal Michal 1596 1
2 2 Winter Ondrej 1554 3 ½ - ½ 3 Komora Matej 1381 9
3 8 Zelbova Lada 1393 3 1 - 0 3 Archlebova Stela 1125 12
4 7 Dedek Jan 1394 ½ - ½ Zelba Lukas 1436 5
5 10 Sprinar Michal 1276 0 - 1 2 Gloser Tomas 1525 3
6 6 Schmutzer Jakub 1405 2 1 - 0 2 Drizal Tomas 1100 13
7 14 Mecir Samuel 1100 2 0 - 1 2 Reznicek Premysl 1250 11
8 16 Lesak David 1066 2 1 - 0 1 Del Prete Carlo 0 19
9 18 Dekker Natalia 0 1 0 - 1 1 Bouska Michal 0 17
10 20 Jaresova Vendula 0 1 0 - 1 1 Jez Jakub 0 21
11 22 Rousal Richard 0 0 0 - 1 1 Marxova Sarka 1089 15

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Stejskal Michal 1596 4 1 - 0 Komora Matej 1381 9
2 2 Winter Ondrej 1554 1 - 0 4 Zelbova Lada 1393 8
3 11 Reznicek Premysl 1250 3 0 - 1 Bednar Milos 1510 4
4 3 Gloser Tomas 1525 3 0 - 1 3 Dedek Jan 1394 7
5 12 Archlebova Stela 1125 3 1 - 0 3 Zelba Lukas 1436 5
6 16 Lesak David 1066 3 0 - 1 3 Schmutzer Jakub 1405 6
7 13 Drizal Tomas 1100 2 ½ - ½ Sprinar Michal 1276 10
8 17 Bouska Michal 0 2 0 - 1 2 Mecir Samuel 1100 14
9 15 Marxova Sarka 1089 2 1 - 0 2 Jez Jakub 0 21
10 19 Del Prete Carlo 0 1 0 - 1 1 Dekker Natalia 0 18
11 22 Rousal Richard 0 0 1 - 0 1 Jaresova Vendula 0 20

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Stejskal Michal CZE 1596 Tj Jiskra Horice V Podkrkonosi 5,0 0,0 20,5 23,5
2 2 Winter Ondrej CZE 1554 Sachovy Klub Lipa, Z.S. 4,5 0,0 19,5 22,0
3 4 Bednar Milos CZE 1510 Sspm Lipky Hk 4,5 0,0 18,5 21,5
4 8 Zelbova Lada CZE 1393 Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S. 4,0 0,0 19,5 20,5
5 7 Dedek Jan CZE 1394 Sspm Lipky Hk 4,0 0,0 18,0 20,0
6 12 Archlebova Stela CZE 1125 Tj Hronov 4,0 0,0 17,0 18,0
7 6 Schmutzer Jakub CZE 1405 Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S. 4,0 0,0 15,0 17,0
8 9 Komora Matej CZE 1381 Sspm Lipky Hk 3,5 0,0 21,0 22,0
9 11 Reznicek Premysl CZE 1250 Tj Hronov 3,0 0,0 20,0 21,0
10 5 Zelba Lukas CZE 1436 Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S. 3,0 0,0 19,5 22,5
11 3 Gloser Tomas CZE 1525 Sachovy Klub Lipa, Z.S. 3,0 0,0 17,0 19,0
12 14 Mecir Samuel CZE 1100 Podzvicinska Sachova Skola 3,0 0,0 17,0 19,0
13 10 Sprinar Michal CZE 1276 Sspm Lipky Hk 3,0 0,0 15,5 17,5
14 15 Marxova Sarka CZE 1089 Tj Jiskra Jaromer 3,0 0,0 14,5 15,5
15 16 Lesak David CZE 1066 Tj Jiskra Jaromer 3,0 0,0 14,0 15,0
16 13 Drizal Tomas CZE 1100 Tj Jiskra Jaromer 2,5 0,0 16,5 17,5
17 17 Bouska Michal CZE 0 Tj Lokomotiva Trutnov 2,0 0,0 16,0 17,0
18 18 Dekker Natalia CZE 0 Tj Lokomotiva Trutnov 2,0 0,0 13,5 14,5
19 21 Jez Jakub CZE 0 Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S. 2,0 0,0 12,0 13,0
20 19 Del Prete Carlo CZE 0 Tj Lokomotiva Trutnov 1,0 1,0 14,0 15,0
21 20 Jaresova Vendula CZE 0 Tj Hronov 1,0 1,0 12,0 13,0
22 22 Rousal Richard CZE 0 Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S. 1,0 1,0 11,0 12,0