Přebor škol Znojmo 2019 - kategorie "A" první stupeň

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2019-12-10 to 2019-12-10
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 2x15min
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: SK GPOA Znojmo, OŠS Znojmo
Main referee: Radek Skoumal
Referee: Leoš Rejzek

Schedule: Přebor škol Znojmo 2019 - kategorie "A" první stupeň

Round Date Time
1 2019/12/10 9:30
2 2019/12/10 10:30
3 2019/12/10 11:00
4 2019/12/10 11:00
5 2019/12/10 11:00

Players registered in Přebor škol Znojmo 2019 - kategorie "A" první stupeň

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE Čtveráček Filip 0 1227 0
2 CZE Štaffa Šimon 0 0 0
3 CZE Pitour Michal 0 0 0
4 CZE Habr Matyáš 0 0 0
5 CZE Čučka Adam 0 1088 0
6 CZE Forman Lukáš 0 0 0
7 CZE Doušek David 0 0 0
8 CZE Manura Filip 0 0 0
9 CZE Frič Samuel 0 0 0
10 CZE Peroutka Marek 0 0 0
11 CZE Březovský David 0 0 0
12 CZE Wanke Michael 0 0 0
13 CZE Vávrová Adéla 0 1056 0
14 CZE Kuřitka Adam 0 0 0
15 CZE Bořil Tadeáš 0 0 0
16 CZE Kružíková Kristýna 0 0 0
17 CZE Chmelka Josef 0 0 0
18 CZE Bořil Kryštof 0 0 0
19 CZE ŠPačková Kateřina 0 0 0
20 CZE Milička Petr 0 0 0
21 CZE Skopal Viktor 0 0 0
22 CZE Nguyen Tomáš 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE Čtveráček Filip 0 1227 0
2 CZE Štaffa Šimon 0 0 0
3 CZE Pitour Michal 0 0 0
4 CZE Habr Matyáš 0 0 0
5 CZE Čučka Adam 0 1088 0
6 CZE Forman Lukáš 0 0 0
7 CZE Doušek David 0 0 0
8 CZE Manura Filip 0 0 0
9 CZE Frič Samuel 0 0 0
10 CZE Peroutka Marek 0 0 0
11 CZE Březovský David 0 0 0
12 CZE Wanke Michael 0 0 0
13 CZE Vávrová Adéla 0 1056 0
14 CZE Kuřitka Adam 0 0 0
15 CZE Bořil Tadeáš 0 0 0
16 CZE Kružíková Kristýna 0 0 0
17 CZE Chmelka Josef 0 0 0
18 CZE Bořil Kryštof 0 0 0
19 CZE ŠPačková Kateřina 0 0 0
20 CZE Milička Petr 0 0 0
21 CZE Skopal Viktor 0 0 0
22 CZE Nguyen Tomáš 0 0 0

Teams starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID Elo FED Equipo M.
1 Čtveráček Filip 23735171 1227 CZE ZŠ Pražská 1
2 Čučka Adam 23735180 1088 CZE ZŠ Mládeže 1
3 Vávrová Adéla 23735198 1056 CZE ZŠ Republika 4
4 Bořil Kryštof 0 CZE ZŠ Tasovice "A" 4
5 Bořil Tadeáš 0 CZE ZŠ Tasovice "A" 1
6 Březovský David 0 CZE ZŠ Republika 2
7 Chmelka Josef 0 CZE ZŠ Tasovice "A" 3
8 Doušek David 0 CZE ZŠ Mládeže 3
9 Forman Lukáš 0 CZE ZŠ Mládeže 2
10 Frič Samuel 0 CZE ZŠ Mládeže 5
11 Habr Matyáš 0 CZE ZŠ Pražská 2
12 Kružíková Kristýna 0 CZE ZŠ Tasovice "A" 2
13 Kuřitka Adam 0 CZE ZŠ Republika 5
14 Manura Filip 0 CZE ZŠ Mládeže 4
15 Milička Petr 0 CZE ZŠ Mareše "A" 2
16 Nguyen Tomáš 0 CZE ZŠ Mareše "A" 4
17 Peroutka Marek 23735465 0 CZE ZŠ Republika 1
18 Pitour Michal 0 CZE ZŠ Pražská 3
19 Skopal Viktor 0 CZE ZŠ Mareše "A" 3
20 ŠPačková Kateřina 0 CZE ZŠ Mareše "A" 1
21 Štaffa Šimon 0 CZE ZŠ Pražská 4
22 Wanke Michael 0 CZE ZŠ Republika 3

Round 1

M. 2   ZŠ Mareše "A" Elo - 5   ZŠ Republika Elo 0 : 4
1.1 Skopal, Viktor 0 - Peroutka, Marek 0 0 - 1
1.2 Nguyen, Tomáš 0 - Březovský, David 0 0 - 1
1.3 ŠPačková, Kateřina 0 - Wanke, Michael 0 0 - 1
1.4 Milička, Petr 0 - Vávrová, Adéla 1056 0 - 1
M. 3   ZŠ Mládeže Elo - 4   ZŠ Tasovice "A" Elo 2½:1½
2.1 Čučka, Adam 1088 - Bořil, Kryštof 0 1 - 0
2.2 Doušek, David 0 - Kružíková, Kristýna 0 0 - 1
2.3 Frič, Samuel 0 - Chmelka, Josef 0 1 - 0
2.4 Forman, Lukáš 0 - Bořil, Tadeáš 0 ½ - ½

Round 2

M. 5   ZŠ Republika Elo - 3   ZŠ Mládeže Elo 1½:2½
1.1 Peroutka, Marek 0 - Čučka, Adam 1088 0 - 1
1.2 Březovský, David 0 - Doušek, David 0 1 - 0
1.3 Wanke, Michael 0 - Frič, Samuel 0 0 - 1
1.4 Vávrová, Adéla 1056 - Forman, Lukáš 0 ½ - ½
M. 1   ZŠ Pražská Elo - 2   ZŠ Mareše "A" Elo 4 : 0
2.1 Čtveráček, Filip 1227 - Skopal, Viktor 0 1 - 0
2.2 Habr, Matyáš 0 - ŠPačková, Kateřina 0 1 - 0
2.3 Pitour, Michal 0 - Nguyen, Tomáš 0 1 - 0
2.4 Štaffa, Šimon 0 - Milička, Petr 0 1 - 0

Round 3

M. 3   ZŠ Mládeže Elo - 1   ZŠ Pražská Elo 0 : 4
1.1 Čučka, Adam 1088 - Čtveráček, Filip 1227 0 - 1
1.2 Doušek, David 0 - Habr, Matyáš 0 0 - 1
1.3 Frič, Samuel 0 - Pitour, Michal 0 0 - 1
1.4 Forman, Lukáš 0 - Štaffa, Šimon 0 0 - 1
M. 4   ZŠ Tasovice "A" Elo - 5   ZŠ Republika Elo 2 : 2
2.1 Bořil, Tadeáš 0 - Peroutka, Marek 0 1 - 0
2.2 Kružíková, Kristýna 0 - Březovský, David 0 0 - 1
2.3 Chmelka, Josef 0 - Wanke, Michael 0 0 - 1
2.4 Bořil, Kryštof 0 - Vávrová, Adéla 1056 1 - 0

Round 4

M. 1   ZŠ Pražská Elo - 4   ZŠ Tasovice "A" Elo 3 : 1
1.1 Čtveráček, Filip 1227 - Kružíková, Kristýna 0 1 - 0
1.2 Habr, Matyáš 0 - Chmelka, Josef 0 0 - 1
1.3 Pitour, Michal 0 - Bořil, Tadeáš 0 1 - 0
1.4 Štaffa, Šimon 0 - Bořil, Kryštof 0 1 - 0
M. 2   ZŠ Mareše "A" Elo - 3   ZŠ Mládeže Elo 1 : 3
2.1 Skopal, Viktor 0 - Čučka, Adam 1088 0 - 1
2.2 ŠPačková, Kateřina 0 - Doušek, David 0 0 - 1
2.3 Nguyen, Tomáš 0 - Frič, Samuel 0 0 - 1
2.4 Milička, Petr 0 - Manura, Filip 0 1 - 0

Round 5

M. 4   ZŠ Tasovice "A" Elo - 2   ZŠ Mareše "A" Elo 3 : 1
1.1 Bořil, Tadeáš 0 - Skopal, Viktor 0 1 - 0
1.2 Kružíková, Kristýna 0 - Milička, Petr 0 0 - 1
1.3 Chmelka, Josef 0 - ŠPačková, Kateřina 0 1 - 0
1.4 Bořil, Kryštof 0 - Nguyen, Tomáš 0 1 - 0
M. 5   ZŠ Republika Elo - 1   ZŠ Pražská Elo 1 : 3
2.1 Peroutka, Marek 0 - Čtveráček, Filip 1227 0 - 1
2.2 Wanke, Michael 0 - Habr, Matyáš 0 0 - 1
2.3 Kuřitka, Adam 0 - Pitour, Michal 0 0 - 1
2.4 Vávrová, Adéla 1056 - Štaffa, Šimon 0 1 - 0

Players ranking

Teams ranking

Rk. Equipo 1 2 3 4 5  Des 1   Des 2   Des 3 
1 ZŠ Pražská  *  3 4 3 4 14,0 26,0 15
2 ZŠ Republika 1  *  2 4 8,5 5,8 7
3 ZŠ Mládeže 0  *  3 8,0 18,0 12
4 ZŠ Tasovice "A" 1 2  *  3 7,5 6,3 7
5 ZŠ Mareše "A" 0 0 1 1  *  2,0 0,0 3

Teams starting rank

  1. ZŠ Pražská (Elo medio:1057 / Des 1: 14 / Des 2: 26) Capitán: Filip Čtveráček
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Čtveráček Filip 1227 CZE 23735171 4,0 4,0
2 Habr Matyáš 0 CZE 3,0 4,0
3 Pitour Michal 0 CZE 4,0 4,0
4 Štaffa Šimon 0 CZE 3,0 4,0
  2. ZŠ Mareše "A" (Elo medio:1000 / Des 1: 2 / Des 2: 0) Capitán: Ondřej Molík
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 ŠPačková Kateřina 0 CZE 0,0 4,0
2 Milička Petr 0 CZE 2,0 4,0
3 Skopal Viktor 0 CZE 0,0 4,0
4 Nguyen Tomáš 0 CZE 0,0 4,0
  3. ZŠ Mládeže (Elo medio:1022 / Des 1: 8 / Des 2: 18) Capitán: Adam Čučka
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Čučka Adam 1088 CZE 23735180 3,0 4,0
2 Forman Lukáš 0 CZE 1,0 3,0
3 Doušek David 0 CZE 1,0 4,0
4 Manura Filip 0 CZE 0,0 1,0
5 Frič Samuel 0 CZE 3,0 4,0
  4. ZŠ Tasovice "A" (Elo medio:1000 / Des 1: 7,5 / Des 2: 6,25)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Bořil Tadeáš 0 CZE 2,5 4,0
2 Kružíková Kristýna 0 CZE 1,0 4,0
3 Chmelka Josef 0 CZE 2,0 4,0
4 Bořil Kryštof 0 CZE 2,0 4,0
  5. ZŠ Republika (Elo medio:1014 / Des 1: 8,5 / Des 2: 5,75)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Peroutka Marek 0 CZE 23735465 1,0 4,0
2 Březovský David 0 CZE 3,0 3,0
3 Wanke Michael 0 CZE 2,0 4,0
4 Vávrová Adéla 1056 CZE 23735198 2,5 4,0
5 Kuřitka Adam 0 CZE 0,0 1,0