Přebor škol Znojmo 2019 - kategorie "B" druhý stupeň

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2019-12-10 to 2019-12-10
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 2x15min
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: SK GPOA Znojmo, OŠS Znojmo
Main referee: Radek Skoumal

Schedule: Přebor škol Znojmo 2019 - kategorie "B" druhý stupeň

Round Date Time
1 2019/12/10 10
2 2019/12/10 10
3 2019/12/10 10
4 2019/12/10 10
5 2019/12/10 10

Players registered in Přebor škol Znojmo 2019 - kategorie "B" druhý stupeň

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE Frk Tomáš 0 1233 0
2 CZE Železný Jan 0 1100 0
3 CZE Michalica Kryštof David 0 1112 0
4 CZE Kopeček Vojtěch 0 0 0
5 CZE Kroupa Matyáš 0 0 0
6 CZE Forman Robert 0 0 0
7 CZE Mucha Tadeáš 0 0 0
8 CZE Vostrejš Petr 0 0 0
9 Fousek Lukáš 0 0 0
10 CZE Ivanovič 0 0 0
11 CZE Fafílek Tadeáš 0 0 0
12 CZE Horová Karolína 0 0 0
13 CZE Paulenková 0 0 0
14 CZE Pouzar Pavel 0 0 0
15 CZE Bastl Jiří 0 0 0
16 Mucha Tadeáš 0 0 0
17 CZE Láník David 0 0 0
18 CZE Mareček Lukáš 0 0 0
19 CZE Zámečník Radek 0 0 0
20 CZE Fousek Lukáš 0 0 0
21 CZE Nguyen Michal 0 0 0
22 CZE Plavec Michal 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE Frk Tomáš 0 1233 0
2 CZE Železný Jan 0 1100 0
3 CZE Michalica Kryštof David 0 1112 0
4 CZE Kopeček Vojtěch 0 0 0
5 CZE Kroupa Matyáš 0 0 0
6 CZE Forman Robert 0 0 0
7 CZE Mucha Tadeáš 0 0 0
8 CZE Vostrejš Petr 0 0 0
9 Fousek Lukáš 0 0 0
10 CZE Ivanovič 0 0 0
11 CZE Fafílek Tadeáš 0 0 0
12 CZE Horová Karolína 0 0 0
13 CZE Paulenková 0 0 0
14 CZE Pouzar Pavel 0 0 0
15 CZE Bastl Jiří 0 0 0
16 Mucha Tadeáš 0 0 0
17 CZE Láník David 0 0 0
18 CZE Mareček Lukáš 0 0 0
19 CZE Zámečník Radek 0 0 0
20 CZE Fousek Lukáš 0 0 0
21 CZE Nguyen Michal 0 0 0
22 CZE Plavec Michal 0 0 0

Teams starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID Elo FED Equipo M.
1 Frk Tomáš 390534 1233 CZE GPOA 1
2 Michalica Kryštof David 1112 CZE GPOA 3
3 Železný Jan 1100 CZE GPOA 2
4 Achrerová Ema 0 CZE ZŠ Mládeže 5
5 Bastl Jiří 0 CZE ZŠ Republika 2
6 Cvak Patrik 0 CZE ZŠ Republika 3
7 Fafílek Tadeáš 0 CZE ZŠ Tasovice 2
8 Forman Robert 0 CZE ZŠ Mládeže 2
9 Fousek Lukáš 0 CZE ZŠ Mareše "B" 2
10 Horová Karolína 0 CZE ZŠ Tasovice 3
11 Ivanovič 0 CZE ZŠ Tasovice 1
12 Kopeček Vojtěch 0 CZE GPOA 4
13 Kroupa Matyáš 0 CZE ZŠ Mládeže 1
14 Láník David 0 CZE ZŠ Republika 4
15 Mareček Lukáš 0 CZE ZŠ Republika 5
16 Mucha Tadeáš 0 CZE ZŠ Mládeže 3
17 Nguyen Michal 0 CZE ZŠ Mareše "B" 3
18 Paulenková 0 CZE ZŠ Tasovice 4
19 Plavec Michal 0 CZE ZŠ Mareše "B" 4
20 Pouzar Pavel 0 CZE ZŠ Republika 1
21 Vostrejš Petr 0 CZE ZŠ Mládeže 4
22 Zámečník Radek 0 CZE ZŠ Mareše "B" 1

Round 1

M. 2   ZŠ Tasovice Elo - 5   ZŠ Republika Elo 2 : 2
1.1 Fafílek, Tadeáš 0 - Pouzar, Pavel 0 1 - 0
1.2 Ivanovič 0 - Bastl, Jiří 0 1 - 0
1.3 Horová, Karolína 0 - Láník, David 0 0 - 1
1.4 Paulenková 0 - Mareček, Lukáš 0 0 - 1
M. 3   ZŠ Mládeže Elo - 4   ZŠ Mareše "B" Elo 4 : 0
2.1 Kroupa, Matyáš 0 - Fousek, Lukáš 0 1 - 0
2.2 Forman, Robert 0 - Zámečník, Radek 0 1 - 0
2.3 Vostrejš, Petr 0 - Plavec, Michal 0 1 - 0
2.4 Mucha, Tadeáš 0 - Nguyen, Michal 0 1 - 0

Round 2

M. 5   ZŠ Republika Elo - 3   ZŠ Mládeže Elo 0 : 4
1.1 Pouzar, Pavel 0 - Kroupa, Matyáš 0 0 - 1
1.2 Bastl, Jiří 0 - Forman, Robert 0 0 - 1
1.3 Láník, David 0 - Mucha, Tadeáš 0 0 - 1
1.4 Mareček, Lukáš 0 - Vostrejš, Petr 0 0 - 1
M. 1   GPOA Elo - 2   ZŠ Tasovice Elo 4 : 0
2.1 Frk, Tomáš 1233 - Fafílek, Tadeáš 0 1 - 0
2.2 Železný, Jan 1100 - Ivanovič 0 1 - 0
2.3 Michalica, Kryštof David 1112 - Horová, Karolína 0 1 - 0
2.4 Kopeček, Vojtěch 0 - Paulenková 0 1 - 0

Round 3

M. 3   ZŠ Mládeže Elo - 1   GPOA Elo 1½:2½
1.1 Kroupa, Matyáš 0 - Frk, Tomáš 1233 ½ - ½
1.2 Forman, Robert 0 - Železný, Jan 1100 1 - 0
1.3 Mucha, Tadeáš 0 - Michalica, Kryštof David 1112 0 - 1
1.4 Vostrejš, Petr 0 - Kopeček, Vojtěch 0 0 - 1
M. 4   ZŠ Mareše "B" Elo - 5   ZŠ Republika Elo 2½:1½
2.1 Fousek, Lukáš 0 - Pouzar, Pavel 0 1 - 0
2.2 Zámečník, Radek 0 - Bastl, Jiří 0 1 - 0
2.3 Nguyen, Michal 0 - Láník, David 0 0 - 1
2.4 Plavec, Michal 0 - Mareček, Lukáš 0 ½ - ½

Round 4

M. 1   GPOA Elo - 4   ZŠ Mareše "B" Elo 3½: ½
1.1 Frk, Tomáš 1233 - Fousek, Lukáš 0 1 - 0
1.2 Železný, Jan 1100 - Zámečník, Radek 0 1 - 0
1.3 Michalica, Kryštof David 1112 - Nguyen, Michal 0 1 - 0
1.4 Kopeček, Vojtěch 0 - Plavec, Michal 0 ½ - ½
M. 2   ZŠ Tasovice Elo - 3   ZŠ Mládeže Elo 3 : 1
2.1 Ivanovič 0 - Kroupa, Matyáš 0 0 - 1
2.2 Fafílek, Tadeáš 0 - Forman, Robert 0 1 - 0
2.3 Horová, Karolína 0 - Mucha, Tadeáš 0 1 - 0
2.4 Paulenková 0 - Vostrejš, Petr 0 1 - 0

Round 5

M. 4   ZŠ Mareše "B" Elo - 2   ZŠ Tasovice Elo 1 : 3
1.1 Fousek, Lukáš 0 - Fafílek, Tadeáš 0 0 - 1
1.2 Zámečník, Radek 0 - Ivanovič 0 0 - 1
1.3 Nguyen, Michal 0 - Horová, Karolína 0 0 - 1
1.4 Plavec, Michal 0 - Paulenková 0 1 - 0
M. 5   ZŠ Republika Elo - 1   GPOA Elo 1 : 3
2.1 Pouzar, Pavel 0 - Frk, Tomáš 1233 0 - 1
2.2 Bastl, Jiří 0 - Železný, Jan 1100 ½ - ½
2.3 Láník, David 0 - Michalica, Kryštof David 1112 0 - 1
2.4 Mareček, Lukáš 0 - Kopeček, Vojtěch 0 ½ - ½

Players ranking

Teams ranking

Rk. Equipo 1 2 3 4 5  Des 1   Des 2   Des 3 
1 GPOA  *  4 3 13,0 27,0 15
2 ZŠ Mládeže  *  1 4 4 10,5 8,5 9
3 ZŠ Tasovice 0 3  *  2 3 8,0 16,8 10
4 ZŠ Republika 1 0 2  *  4,5 4,0 4
5 ZŠ Mareše "B" ½ 0 1  *  4,0 4,5 6

Teams starting rank

  1. GPOA (Elo medio:1111 / Des 1: 13 / Des 2: 27) Capitán: Tomáš Frk
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Frk Tomáš 1233 CZE 390534 3,5 4,0
2 Železný Jan 1100 CZE 2,5 4,0
3 Michalica Kryštof David 1112 CZE 4,0 4,0
4 Kopeček Vojtěch 0 CZE 3,0 4,0
  2. ZŠ Tasovice (Elo medio:1000 / Des 1: 8 / Des 2: 16,75)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Ivanovič 0 CZE 2,0 4,0
2 Fafílek Tadeáš 0 CZE 3,0 4,0
3 Horová Karolína 0 CZE 2,0 4,0
4 Paulenková 0 CZE 1,0 4,0
  3. ZŠ Mládeže (Elo medio:1000 / Des 1: 10,5 / Des 2: 8,5)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Kroupa Matyáš 0 CZE 3,5 4,0
2 Forman Robert 0 CZE 3,0 4,0
3 Mucha Tadeáš 0 CZE 2,0 4,0
4 Vostrejš Petr 0 CZE 2,0 4,0
5 Achrerová Ema 0 CZE 0,0 0,0
  4. ZŠ Mareše "B" (Elo medio:1000 / Des 1: 4 / Des 2: 4,5)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Zámečník Radek 0 CZE 1,0 4,0
2 Fousek Lukáš 0 CZE 1,0 4,0
3 Nguyen Michal 0 CZE 0,0 4,0
4 Plavec Michal 0 CZE 2,0 4,0
  5. ZŠ Republika (Elo medio:1000 / Des 1: 4,5 / Des 2: 4)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Pouzar Pavel 0 CZE 0,0 4,0
2 Bastl Jiří 0 CZE 0,5 4,0
3 Cvak Patrik 0 CZE 0,0 0,0
4 Láník David 0 CZE 2,0 4,0
5 Mareček Lukáš 0 CZE 2,0 4,0