Přerov – Okresní přebor škol v šachu – I. stupeň

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2019-01-22 to 2019-01-22
Tournament place: Přerov (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Šachový klub Vinary a Gymnázium Jakuba Škody
Main referee: Jiří Čala

Schedule: Přerov – Okresní přebor škol v šachu – I. stupeň

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown

Players registered in Přerov – Okresní přebor škol v šachu – I. stupeň

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE Cadra Martin 0 0 0
2 CZE Prikrylova Miroslava 0 0 0
3 CZE Caletka Filip 0 0 0
4 CZE Jakubec Mikulas 0 0 0
5 CZE Kuchar Jachym 0 0 0
6 CZE Posolda Lukas 0 0 0
7 CZE Sixta Radim 0 0 0
8 CZE Blazek Ondrej 0 0 0
9 CZE Bartl Tomas 0 0 0
10 CZE Pazdera David 0 0 0
11 CZE Nitka Jan 0 0 0
12 CZE Medvedik Jakub 0 0 0
13 CZE Raska Filip 0 0 0
14 CZE Baar Tomas 0 0 0
15 CZE Gerla Petr 0 0 0
16 CZE Rypar Lukas 0 0 0
17 CZE Peluha Vojtech 0 1050 0
18 CZE Brezikova Beata 0 1065 0
19 CZE Hybner Martin 0 0 0
20 CZE Vincenec Kvido 0 0 0
21 CZE Lazar Jaroslav 0 0 0
22 CZE Harašta Matěj 0 1186 0
23 CZE Novotny Jakub 0 0 0
24 CZE Zatloukal Jakub 0 0 0
25 CZE Obrtel Adam 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE Cadra Martin 0 0 0
2 CZE Prikrylova Miroslava 0 0 0
3 CZE Caletka Filip 0 0 0
4 CZE Jakubec Mikulas 0 0 0
5 CZE Kuchar Jachym 0 0 0
6 CZE Posolda Lukas 0 0 0
7 CZE Sixta Radim 0 0 0
8 CZE Blazek Ondrej 0 0 0
9 CZE Bartl Tomas 0 0 0
10 CZE Pazdera David 0 0 0
11 CZE Nitka Jan 0 0 0
12 CZE Medvedik Jakub 0 0 0
13 CZE Raska Filip 0 0 0
14 CZE Baar Tomas 0 0 0
15 CZE Gerla Petr 0 0 0
16 CZE Rypar Lukas 0 0 0
17 CZE Peluha Vojtech 0 1050 0
18 CZE Brezikova Beata 0 1065 0
19 CZE Hybner Martin 0 0 0
20 CZE Vincenec Kvido 0 0 0
21 CZE Lazar Jaroslav 0 0 0
22 CZE Harašta Matěj 0 1186 0
23 CZE Novotny Jakub 0 0 0
24 CZE Zatloukal Jakub 0 0 0
25 CZE Obrtel Adam 0 0 0

Teams starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID Elo FED Equipo M.
1 Harašta Matěj 1186 CZE ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí 1
2 Brezikova Beata 23727250 1065 CZE ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 2
3 Peluha Vojtech 23718030 1050 CZE ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 1
4 Baar Tomas 0 CZE ZŠ 1. Máje, Hranice 3
5 Bartl Tomas 0 CZE ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice 4
6 Blazek Ondrej 0 CZE ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice 1
7 Cadra Martin 0 CZE ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko 1
8 Caletka Filip 0 CZE ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko 3
9 Gerla Petr 0 CZE ZŠ 1. Máje, Hranice 4
10 Hybner Martin 0 CZE ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 3
11 Jakubec Mikulas 0 CZE ZŠ a MŠ Ústí 2
12 Kuchar Jachym 0 CZE ZŠ a MŠ Ústí 1
13 Lazar Jaroslav 0 CZE ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí 2
14 Medvedik Jakub 0 CZE ZŠ 1. Máje, Hranice 1
15 Nitka Jan 0 CZE ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice 2
16 Novotny Jakub 0 CZE ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí 3
17 Obrtel Adam 0 CZE ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí 5
18 Pazdera David 0 CZE ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice 3
19 Posolda Lukas 0 CZE ZŠ a MŠ Ústí 3
20 Prikrylova Miroslava 0 CZE ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko 2
21 Raska Filip 0 CZE ZŠ 1. Máje, Hranice 2
22 Rypar Lukas 0 CZE ZŠ 1. Máje, Hranice 5
23 Sixta Radim 0 CZE ZŠ a MŠ Ústí 4
24 Vincenec Kvido 0 CZE ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 4
25 Zatloukal Jakub 0 CZE ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí 4

Round 1

M. 1   ZŠ 1. Máje, Hranice Elo - 6   ZŠ a MŠ Ústí Elo 4 : 0
1.1 Medvedik, Jakub 0 - Kuchar, Jachym 0 1 - 0
1.2 Raska, Filip 0 - Jakubec, Mikulas 0 1 - 0
1.3 Baar, Tomas 0 - Posolda, Lukas 0 1 - 0
1.4 Gerla, Petr 0 - Sixta, Radim 0 1 - 0
M. 2   ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí Elo - 5   ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice Elo 4 : 0
2.1 Harašta, Matěj 1186 - Blazek, Ondrej 0 1 - 0
2.2 Lazar, Jaroslav 0 - Nitka, Jan 0 1 - 0
2.3 Novotny, Jakub 0 - Pazdera, David 0 1 - 0
2.4 Zatloukal, Jakub 0 - Bartl, Tomas 0 1 - 0
M. 3   ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 Elo - 4   ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko Elo 4 : 0
3.1 Peluha, Vojtech 1050 - Cadra, Martin 0 1 - 0
3.2 Brezikova, Beata 1065 - Prikrylova, Miroslava 0 1 - 0
3.3 Hybner, Martin 0 - Caletka, Filip 0 1 - 0
3.4 Vincenec, Kvido 0 - No player assigned 0 + - -

Round 2

M. 6   ZŠ a MŠ Ústí Elo - 4   ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko Elo 2½:1½
1.1 Kuchar, Jachym 0 - Cadra, Martin 0 0 - 1
1.2 Jakubec, Mikulas 0 - Prikrylova, Miroslava 0 1 - 0
1.3 Posolda, Lukas 0 - Caletka, Filip 0 ½ - ½
1.4 Sixta, Radim 0 - No player assigned 0 + - -
M. 5   ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice Elo - 3   ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 Elo 1 : 3
2.1 Blazek, Ondrej 0 - Peluha, Vojtech 1050 0 - 1
2.2 Nitka, Jan 0 - Brezikova, Beata 1065 0 - 1
2.3 Pazdera, David 0 - Hybner, Martin 0 1 - 0
2.4 Bartl, Tomas 0 - Vincenec, Kvido 0 0 - 1
M. 1   ZŠ 1. Máje, Hranice Elo - 2   ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí Elo 1½:2½
3.1 Medvedik, Jakub 0 - Harašta, Matěj 1186 0 - 1
3.2 Raska, Filip 0 - Lazar, Jaroslav 0 0 - 1
3.3 Baar, Tomas 0 - Zatloukal, Jakub 0 1 - 0
3.4 Rypar, Lukas 0 - Obrtel, Adam 0 ½ - ½

Round 3

M. 2   ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí Elo - 6   ZŠ a MŠ Ústí Elo 3 : 1
1.1 Harašta, Matěj 1186 - Kuchar, Jachym 0 1 - 0
1.2 Lazar, Jaroslav 0 - Jakubec, Mikulas 0 1 - 0
1.3 Novotny, Jakub 0 - Posolda, Lukas 0 0 - 1
1.4 Obrtel, Adam 0 - Sixta, Radim 0 1 - 0
M. 3   ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 Elo - 1   ZŠ 1. Máje, Hranice Elo 2 : 2
2.1 Peluha, Vojtech 1050 - Medvedik, Jakub 0 1 - 0
2.2 Brezikova, Beata 1065 - Raska, Filip 0 1 - 0
2.3 Hybner, Martin 0 - Baar, Tomas 0 0 - 1
2.4 Vincenec, Kvido 0 - Gerla, Petr 0 0 - 1
M. 4   ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko Elo - 5   ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice Elo 2 : 2
3.1 Cadra, Martin 0 - Blazek, Ondrej 0 1 - 0
3.2 Prikrylova, Miroslava 0 - Nitka, Jan 0 ½ - ½
3.3 Caletka, Filip 0 - Pazdera, David 0 ½ - ½
3.4 No player assigned 0 - Bartl, Tomas 0 - - +

Round 4

M. 6   ZŠ a MŠ Ústí Elo - 5   ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice Elo 4 : 0
1.1 Kuchar, Jachym 0 - Blazek, Ondrej 0 1 - 0
1.2 Jakubec, Mikulas 0 - Nitka, Jan 0 1 - 0
1.3 Posolda, Lukas 0 - Pazdera, David 0 1 - 0
1.4 Sixta, Radim 0 - Bartl, Tomas 0 1 - 0
M. 1   ZŠ 1. Máje, Hranice Elo - 4   ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko Elo 4 : 0
2.1 Medvedik, Jakub 0 - Cadra, Martin 0 1 - 0
2.2 Raska, Filip 0 - Prikrylova, Miroslava 0 1 - 0
2.3 Baar, Tomas 0 - Caletka, Filip 0 1 - 0
2.4 Rypar, Lukas 0 - No player assigned 0 + - -
M. 2   ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí Elo - 3   ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 Elo 2 : 2
3.1 Harašta, Matěj 1186 - Peluha, Vojtech 1050 1 - 0
3.2 Lazar, Jaroslav 0 - Brezikova, Beata 1065 0 - 1
3.3 Zatloukal, Jakub 0 - Hybner, Martin 0 1 - 0
3.4 Obrtel, Adam 0 - Vincenec, Kvido 0 0 - 1

Round 5

M. 3   ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 Elo - 6   ZŠ a MŠ Ústí Elo 2 : 2
1.1 Peluha, Vojtech 1050 - Kuchar, Jachym 0 1 - 0
1.2 Brezikova, Beata 1065 - Jakubec, Mikulas 0 1 - 0
1.3 Hybner, Martin 0 - Posolda, Lukas 0 0 - 1
1.4 Vincenec, Kvido 0 - Sixta, Radim 0 0 - 1
M. 4   ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko Elo - 2   ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí Elo 1 : 3
2.1 Cadra, Martin 0 - Harašta, Matěj 1186 0 - 1
2.2 Prikrylova, Miroslava 0 - Lazar, Jaroslav 0 0 - 1
2.3 Caletka, Filip 0 - Novotny, Jakub 0 1 - 0
2.4 No player assigned 0 - Zatloukal, Jakub 0 - - +
M. 5   ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice Elo - 1   ZŠ 1. Máje, Hranice Elo ½ :3½
3.1 Blazek, Ondrej 0 - Medvedik, Jakub 0 0 - 1
3.2 Nitka, Jan 0 - Raska, Filip 0 ½ - ½
3.3 Pazdera, David 0 - Baar, Tomas 0 0 - 1
3.4 Bartl, Tomas 0 - Gerla, Petr 0 0 - 1

Players ranking

Teams ranking

Rk. Equipo 1 2 3 4 5 6  Des 1   Des 2   Des 3 
1 ZŠ 1. Máje, Hranice  *  2 4 4 15,0 10 0
2 ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí  *  2 3 3 4 14,5 13 0
3 ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 2 2  *  2 4 3 13,0 9 0
4 ZŠ a MŠ Ústí 0 1 2  *  4 9,5 7 0
5 ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko 0 1 0  *  2 4,5 1 0
6 ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice ½ 0 1 0 2  *  3,5 1 0

Teams starting rank

  1. ZŠ 1. Máje, Hranice (Elo medio:1200 / Des 1: 15 / Des 2: 10)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Medvedik Jakub 0 CZE 3,0 5,0
2 Raska Filip 0 CZE 2,5 5,0
3 Baar Tomas 0 CZE 5,0 5,0
4 Gerla Petr 0 CZE 3,0 3,0
5 Rypar Lukas 0 CZE 1,5 2,0
  2. ZŠ J. A. Komenského, Přerov - Předmostí (Elo medio:1200 / Des 1: 14,5 / Des 2: 13)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Harašta Matěj 1186 CZE 5,0 5,0
2 Lazar Jaroslav 0 CZE 4,0 5,0
3 Novotny Jakub 0 CZE 1,0 3,0
4 Zatloukal Jakub 0 CZE 3,0 4,0
5 Obrtel Adam 0 CZE 1,5 3,0
  3. ZŠ Přerov, Velká Dlážka 5 (Elo medio:1200 / Des 1: 13 / Des 2: 9)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Peluha Vojtech 1050 CZE 23718030 4,0 5,0
2 Brezikova Beata 1065 CZE 23727250 5,0 5,0
3 Hybner Martin 0 CZE 1,0 5,0
4 Vincenec Kvido 0 CZE 3,0 5,0
  4. ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko (Elo medio:1200 / Des 1: 4,5 / Des 2: 1)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Cadra Martin 0 CZE 2,0 5,0
2 Prikrylova Miroslava 0 CZE 0,5 5,0
3 Caletka Filip 0 CZE 2,0 5,0
  5. ZŠ a Slaměníkova MŠ Radslavice (Elo medio:1200 / Des 1: 3,5 / Des 2: 1)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Blazek Ondrej 0 CZE 0,0 5,0
2 Nitka Jan 0 CZE 1,0 5,0
3 Pazdera David 0 CZE 1,5 5,0
4 Bartl Tomas 0 CZE 1,0 5,0
  6. ZŠ a MŠ Ústí (Elo medio:1200 / Des 1: 9,5 / Des 2: 7)
M. Name Elo FED FIDE-ID Pts. Games
1 Kuchar Jachym 0 CZE 1,0 5,0
2 Jakubec Mikulas 0 CZE 2,0 5,0
3 Posolda Lukas 0 CZE 3,5 5,0
4 Sixta Radim 0 CZE 3,0 5,0