Circuito de Escuelas de Formación Guatavita SUB16

Chess tournament overview

Country: Colombia
Tournament date: 2019-08-25 to 2019-08-25
Tournament place: Guatavita (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 15 minutos finish
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Liga de Ajedrez de Cundinamarca
Main referee: FA Montana, Juan Francisco 4400712

Schedule: Circuito de Escuelas de Formación Guatavita SUB16

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown

Players registered in Circuito de Escuelas de Formación Guatavita SUB16

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CUN Parra Mesa Brayan 1873 1873 -24
2 BOG Pedraza Aldana Alexandra 0 1491 0
3 CUN Luna Velandia Julio Andres 0 1452 0
4 CUN Rodriguez Zarama Lida 0 1420 0
5 BOG Campos Perilla Miguel Angel 1374 1374 50
6 CUN Arevalo Forero Gina Vanessa 0 1351 0
7 CUN Vega Alejandra 0 1322 0
8 BOG Cortes Sarmiento Alan 1303 1303 48
9 CUN Penuela Yamith Andrey 1271 1271 -18
10 BOG Campos Perilla Angie Catalina 1270 1270 2
11 CUN Castiblanco Miguel Angel 1269 1269 -9
12 CUN Rodriguez Rozo Edwin Giovanny 1213 1213 -27
13 CUN Bautista Romero Stiven Alejandro 1169 1169 -3
14 CUN Sabogal Varela Erika Tatiana 1116 1116 -19
15 COL arciniegas camilo 0 0 0
16 CUN Cortes Pedro Nicolas 0 0 0
17 CUN Cruz Diego 0 0 0
18 COL Diaz Capador Wilson 0 0 0
19 COL Juzga Santiago 0 0 0
20 CUN Lara Daniel 0 0 0
21 BOG Lopez Olivares Daniel Stiven 0 0 0
22 BOG Marin Galindo Nelson 0 0 0
23 BOG Mayorga Tomas 0 0 0
24 BOG Muñoz Diaz Eddy Santiago 0 0 0
25 BOG Pedrozo Cristian 0 0 0
26 CUN Ramirez Avila German 0 0 0
27 CUN Ramirez Cristian 0 0 0
28 BOG Rios Baron Juan Andres 0 0 0
29 CUN Rodriguez Rivera Laura Daniela 0 0 0
30 CUN Silva Daniel 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CUN Parra Mesa Brayan 1873 1873 -24
2 BOG Pedraza Aldana Alexandra 0 1491 0
3 CUN Luna Velandia Julio Andres 0 1452 0
4 CUN Rodriguez Zarama Lida 0 1420 0
5 BOG Campos Perilla Miguel Angel 1374 1374 50
6 CUN Arevalo Forero Gina Vanessa 0 1351 0
7 CUN Vega Alejandra 0 1322 0
8 BOG Cortes Sarmiento Alan 1303 1303 48
9 CUN Penuela Yamith Andrey 1271 1271 -18
10 BOG Campos Perilla Angie Catalina 1270 1270 2
11 CUN Castiblanco Miguel Angel 1269 1269 -9
12 CUN Rodriguez Rozo Edwin Giovanny 1213 1213 -27
13 CUN Bautista Romero Stiven Alejandro 1169 1169 -3
14 CUN Sabogal Varela Erika Tatiana 1116 1116 -19
15 COL arciniegas camilo 0 0 0
16 CUN Cortes Pedro Nicolas 0 0 0
17 CUN Cruz Diego 0 0 0
18 COL Diaz Capador Wilson 0 0 0
19 COL Juzga Santiago 0 0 0
20 CUN Lara Daniel 0 0 0
21 BOG Lopez Olivares Daniel Stiven 0 0 0
22 BOG Marin Galindo Nelson 0 0 0
23 BOG Mayorga Tomas 0 0 0
24 BOG Muñoz Diaz Eddy Santiago 0 0 0
25 BOG Pedrozo Cristian 0 0 0
26 CUN Ramirez Avila German 0 0 0
27 CUN Ramirez Cristian 0 0 0
28 BOG Rios Baron Juan Andres 0 0 0
29 CUN Rodriguez Rivera Laura Daniela 0 0 0
30 CUN Silva Daniel 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Parra Mesa Brayan 4459423 CUN 1873 Sopo
2 Pedraza Aldana Alexandra 4486080 BOG 1491 Donbosco Mentes Activas
3 Luna Velandia Julio Andres 4456211 CUN 1452 Guatavita
4 Rodriguez Zarama Lida 4452704 CUN 1420 Guatavita
5 Campos Perilla Miguel Angel 4473086 BOG 1374 Donbosco Mentes Activas
6 Arevalo Forero Gina Vanessa 4470192 CUN 1351 Choconta
7 Vega Alejandra CUN 1322 Guatavita
8 Cortes Sarmiento Alan 4458621 BOG 1303 Donbosco Mentes Activas
9 Penuela Yamith Andrey 4452100 CUN 1271 Fomeque
10 Campos Perilla Angie Catalina 4473108 BOG 1270 Donbosco Mentes Activas
11 Castiblanco Miguel Angel 4452682 CUN 1269 Guatavita
12 Rodriguez Rozo Edwin Giovanny 4470257 CUN 1213 Sopo
13 Bautista Romero Stiven Alejandro 4477677 CUN 1169 Guatavita
14 Sabogal Varela Erika Tatiana 4452062 CUN 1116 Fomeque
15 arciniegas camilo COL 0 ecopetrol
16 Cortes Pedro Nicolas CUN 0 Sopo
17 Cruz Diego CUN 0 Sumapaz
18 Diaz Capador Wilson COL 0 Guatavita
19 Juzga Santiago COL 0 Sesquile
20 Lara Daniel CUN 0 Sumapaz
21 Lopez Olivares Daniel Stiven BOG 0 Fernando Soto Aparicio
22 Marin Galindo Nelson BOG 0 Mentes Brillantes
23 Mayorga Tomas BOG 0 Donbosco Mentes Activas
24 Muñoz Diaz Eddy Santiago BOG 0 Mentes Brillantes
25 Pedrozo Cristian BOG 0 Donbosco Mentes Activas
26 Ramirez Avila German CUN 0 Facatativa
27 Ramirez Cristian CUN 0 Chia
28 Rios Baron Juan Andres BOG 0 Mentes Brillantes
29 Rodriguez Rivera Laura Daniela CUN 0 Choachi
30 Silva Daniel CUN 0 Chia

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Parra Mesa Brayan 1873 0 1 - 0 0 Cruz Diego 0 17
2 16 Cortes Pedro Nicolas 0 0 1 - 0 0 Pedraza Aldana Alexandra 1491 2
3 3 Luna Velandia Julio Andres 1452 0 1 - 0 0 Juzga Santiago 0 19
4 5 Campos Perilla Miguel Angel 1374 0 1 - 0 0 Lara Daniel 0 20
5 21 Lopez Olivares Daniel Stiven 0 0 1 - 0 0 Arevalo Forero Gina Vanessa 1351 6
6 7 Vega Alejandra 1322 0 - - - 0 Marin Galindo Nelson 0 22
7 24 Muñoz Diaz Eddy Santiago 0 0 0 - 1 0 Cortes Sarmiento Alan 1303 8
8 9 Penuela Yamith Andrey 1271 0 1 - 0 0 Mayorga Tomas 0 23
9 26 Ramirez Avila German 0 0 0 - 1 0 Campos Perilla Angie Catalina 1270 10
10 11 Castiblanco Miguel Angel 1269 0 1 - 0 0 Pedrozo Cristian 0 25
11 27 Ramirez Cristian 0 0 - - + 0 Rodriguez Rozo Edwin Giovanny 1213 12
12 13 Bautista Romero Stiven Alejandro 1169 0 + - - 0 Rios Baron Juan Andres 0 28
13 29 Rodriguez Rivera Laura Daniela 0 0 0 - 1 0 Sabogal Varela Erika Tatiana 1116 14
14 30 Silva Daniel 0 0 1 - 0 0 Rodriguez Zarama Lida 1420 4
15 15 arciniegas camilo 0 0 ½ not paired
16 18 Diaz Capador Wilson 0 0 1 not paired

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 13 Bautista Romero Stiven Alejandro 1169 1 0 - 1 1 Parra Mesa Brayan 1873 1
2 12 Rodriguez Rozo Edwin Giovanny 1213 1 1 - 0 1 Luna Velandia Julio Andres 1452 3
3 14 Sabogal Varela Erika Tatiana 1116 1 0 - 1 1 Campos Perilla Miguel Angel 1374 5
4 8 Cortes Sarmiento Alan 1303 1 ½ - ½ 1 Cortes Pedro Nicolas 0 16
5 18 Diaz Capador Wilson 0 1 0 - 1 1 Penuela Yamith Andrey 1271 9
6 10 Campos Perilla Angie Catalina 1270 1 1 - 0 1 Lopez Olivares Daniel Stiven 0 21
7 30 Silva Daniel 0 1 ½ - ½ 1 Castiblanco Miguel Angel 1269 11
8 2 Pedraza Aldana Alexandra 1491 0 1 - 0 ½ arciniegas camilo 0 15
9 4 Rodriguez Zarama Lida 1420 0 1 - 0 0 Mayorga Tomas 0 23
10 6 Arevalo Forero Gina Vanessa 1351 0 0 - 1 0 Muñoz Diaz Eddy Santiago 0 24
11 17 Cruz Diego 0 0 1 - 0 0 Pedrozo Cristian 0 25
12 19 Juzga Santiago 0 0 1 - 0 0 Ramirez Avila German 0 26
13 20 Lara Daniel 0 0 1 - 0 0 Rodriguez Rivera Laura Daniela 0 29
14 7 Vega Alejandra 1322 0 0 not paired
15 22 Marin Galindo Nelson 0 0 0 not paired
16 27 Ramirez Cristian 0 0 0 not paired
17 28 Rios Baron Juan Andres 0 0 0 not paired

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Parra Mesa Brayan 1873 2 1 - 0 2 Campos Perilla Angie Catalina 1270 10
2 5 Campos Perilla Miguel Angel 1374 2 1 - 0 2 Rodriguez Rozo Edwin Giovanny 1213 12
3 9 Penuela Yamith Andrey 1271 2 0 - 1 Cortes Sarmiento Alan 1303 8
4 16 Cortes Pedro Nicolas 0 1 - 0 Silva Daniel 0 30
5 11 Castiblanco Miguel Angel 1269 1 - 0 1 Sabogal Varela Erika Tatiana 1116 14
6 2 Pedraza Aldana Alexandra 1491 1 1 - 0 1 Diaz Capador Wilson 0 18
7 3 Luna Velandia Julio Andres 1452 1 0 - 1 1 Lara Daniel 0 20
8 19 Juzga Santiago 0 1 1 - 0 1 Rodriguez Zarama Lida 1420 4
9 21 Lopez Olivares Daniel Stiven 0 1 1 - 0 1 Bautista Romero Stiven Alejandro 1169 13
10 24 Muñoz Diaz Eddy Santiago 0 1 1 - 0 1 Cruz Diego 0 17
11 15 arciniegas camilo 0 ½ ½ - ½ 0 Arevalo Forero Gina Vanessa 1351 6
12 23 Mayorga Tomas 0 0 0 - 1 0 Ramirez Avila German 0 26
13 25 Pedrozo Cristian 0 0 0 - 1 0 Rodriguez Rivera Laura Daniela 0 29
14 7 Vega Alejandra 1322 0 0 not paired
15 22 Marin Galindo Nelson 0 0 0 not paired
16 27 Ramirez Cristian 0 0 0 not paired
17 28 Rios Baron Juan Andres 0 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Campos Perilla Miguel Angel 1374 3 1 - 0 3 Parra Mesa Brayan 1873 1
2 8 Cortes Sarmiento Alan 1303 1 - 0 Castiblanco Miguel Angel 1269 11
3 9 Penuela Yamith Andrey 1271 2 0 - 1 Cortes Pedro Nicolas 0 16
4 20 Lara Daniel 0 2 1 - 0 2 Pedraza Aldana Alexandra 1491 2
5 10 Campos Perilla Angie Catalina 1270 2 1 - 0 2 Juzga Santiago 0 19
6 12 Rodriguez Rozo Edwin Giovanny 1213 2 1 - 0 2 Lopez Olivares Daniel Stiven 0 21
7 30 Silva Daniel 0 0 - 1 2 Muñoz Diaz Eddy Santiago 0 24
8 17 Cruz Diego 0 1 1 - 0 1 Luna Velandia Julio Andres 1452 3
9 4 Rodriguez Zarama Lida 1420 1 0 - 1 1 arciniegas camilo 0 15
10 26 Ramirez Avila German 0 1 0 - 1 1 Bautista Romero Stiven Alejandro 1169 13
11 14 Sabogal Varela Erika Tatiana 1116 1 1 - 0 1 Diaz Capador Wilson 0 18
12 29 Rodriguez Rivera Laura Daniela 0 1 0 - 1 ½ Arevalo Forero Gina Vanessa 1351 6
13 23 Mayorga Tomas 0 0 1 - 0 0 Pedrozo Cristian 0 25
14 7 Vega Alejandra 1322 0 0 not paired
15 22 Marin Galindo Nelson 0 0 0 not paired
16 27 Ramirez Cristian 0 0 0 not paired
17 28 Rios Baron Juan Andres 0 0 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 16 Cortes Pedro Nicolas 0 0 - 1 4 Campos Perilla Miguel Angel 1374 5
2 1 Parra Mesa Brayan 1873 3 1 - 0 Cortes Sarmiento Alan 1303 8
3 20 Lara Daniel 0 3 0 - 1 3 Campos Perilla Angie Catalina 1270 10
4 24 Muñoz Diaz Eddy Santiago 0 3 ½ - ½ 3 Rodriguez Rozo Edwin Giovanny 1213 12
5 11 Castiblanco Miguel Angel 1269 1 - 0 2 Pedraza Aldana Alexandra 1491 2
6 15 arciniegas camilo 0 2 0 - 1 2 Penuela Yamith Andrey 1271 9
7 13 Bautista Romero Stiven Alejandro 1169 2 0 - 1 2 Cruz Diego 0 17
8 19 Juzga Santiago 0 2 0 - 1 2 Sabogal Varela Erika Tatiana 1116 14
9 21 Lopez Olivares Daniel Stiven 0 2 1 - 0 Silva Daniel 0 30
10 6 Arevalo Forero Gina Vanessa 1351 0 - 1 1 Rodriguez Zarama Lida 1420 4
11 3 Luna Velandia Julio Andres 1452 1 1 - 0 1 Mayorga Tomas 0 23
12 18 Diaz Capador Wilson 0 1 1 - 0 1 Rodriguez Rivera Laura Daniela 0 29
13 25 Pedrozo Cristian 0 0 0 - 1 1 Ramirez Avila German 0 26
14 7 Vega Alejandra 1322 0 0 not paired
15 22 Marin Galindo Nelson 0 0 0 not paired
16 27 Ramirez Cristian 0 0 0 not paired
17 28 Rios Baron Juan Andres 0 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Campos Perilla Angie Catalina 1270 4 ½ - ½ 5 Campos Perilla Miguel Angel 1374 5
2 11 Castiblanco Miguel Angel 1269 0 - 1 4 Parra Mesa Brayan 1873 1
3 8 Cortes Sarmiento Alan 1303 1 - 0 Rodriguez Rozo Edwin Giovanny 1213 12
4 24 Muñoz Diaz Eddy Santiago 0 1 - 0 Cortes Pedro Nicolas 0 16
5 17 Cruz Diego 0 3 0 - 1 3 Penuela Yamith Andrey 1271 9
6 14 Sabogal Varela Erika Tatiana 1116 3 1 - 0 3 Lopez Olivares Daniel Stiven 0 21
7 13 Bautista Romero Stiven Alejandro 1169 2 1 - 0 3 Lara Daniel 0 20
8 2 Pedraza Aldana Alexandra 1491 2 0 - 1 2 Juzga Santiago 0 19
9 26 Ramirez Avila German 0 2 1 - 0 2 Luna Velandia Julio Andres 1452 3
10 4 Rodriguez Zarama Lida 1420 2 1 - 0 2 Diaz Capador Wilson 0 18
11 15 arciniegas camilo 0 2 0 - 1 Silva Daniel 0 30
12 6 Arevalo Forero Gina Vanessa 1351 1 - 0 0 Pedrozo Cristian 0 25
13 29 Rodriguez Rivera Laura Daniela 0 1 ½ - ½ 1 Mayorga Tomas 0 23
14 7 Vega Alejandra 1322 0 0 not paired
15 22 Marin Galindo Nelson 0 0 0 not paired
16 27 Ramirez Cristian 0 0 0 not paired
17 28 Rios Baron Juan Andres 0 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 5 Campos Perilla Miguel Angel BOG 1374 Donbosco Mentes Activas 5,5 23,0 15,0 21,25
2 1 Parra Mesa Brayan CUN 1873 Sopo 5,0 23,5 15,5 18,50
3 8 Cortes Sarmiento Alan BOG 1303 Donbosco Mentes Activas 4,5 23,5 15,5 17,25
4 10 Campos Perilla Angie Catalina BOG 1270 Donbosco Mentes Activas 4,5 22,5 14,0 14,75
5 24 Muñoz Diaz Eddy Santiago BOG 0 Mentes Brillantes 4,5 19,0 12,0 13,25
6 14 Sabogal Varela Erika Tatiana CUN 1116 Fomeque 4,0 18,0 11,0 9,50
7 9 Penuela Yamith Andrey CUN 1271 Fomeque 4,0 16,0 10,0 8,50
8 16 Cortes Pedro Nicolas CUN 0 Sopo 3,5 23,0 15,5 10,75
9 12 Rodriguez Rozo Edwin Giovanny CUN 1213 Sopo 3,5 22,0 14,5 7,25
10 11 Castiblanco Miguel Angel CUN 1269 Guatavita 3,5 18,0 13,0 7,25
11 13 Bautista Romero Stiven Alejandro CUN 1169 Guatavita 3,0 19,5 12,0 6,00
12 21 Lopez Olivares Daniel Stiven BOG 0 Fernando Soto Aparicio 3,0 19,0 12,0 8,00
13 19 Juzga Santiago COL 0 Sesquile 3,0 18,5 12,0 8,00
14 17 Cruz Diego CUN 0 Sumapaz 3,0 18,0 13,0 5,00
15 20 Lara Daniel CUN 0 Sumapaz 3,0 18,0 11,0 5,50
16 26 Ramirez Avila German CUN 0 Facatativa 3,0 13,5 9,0 3,50
17 4 Rodriguez Zarama Lida CUN 1420 Guatavita 3,0 13,0 8,5 6,00
18 30 Silva Daniel CUN 0 Chia 2,5 19,5 13,0 6,75
19 6 Arevalo Forero Gina Vanessa CUN 1351 Choconta 2,5 14,0 9,5 2,50
20 18 Diaz Capador Wilson COL 0 Guatavita 2,0 17,0 11,5 4,50
21 15 arciniegas camilo COL 0 ecopetrol 2,0 17,0 11,0 5,75
22 3 Luna Velandia Julio Andres CUN 1452 Guatavita 2,0 16,5 12,0 4,50
23 2 Pedraza Aldana Alexandra BOG 1491 Donbosco Mentes Activas 2,0 16,5 11,5 4,00
24 23 Mayorga Tomas BOG 0 Donbosco Mentes Activas 1,5 13,5 9,5 0,75
25 29 Rodriguez Rivera Laura Daniela CUN 0 Choachi 1,5 12,5 8,5 0,75
26 25 Pedrozo Cristian BOG 0 Donbosco Mentes Activas 0,0 15,0 10,0 0,00
27 7 Vega Alejandra CUN 1322 Guatavita 0,0 13,5 9,0 0,00
22 Marin Galindo Nelson BOG 0 Mentes Brillantes 0,0 13,5 9,0 0,00
27 Ramirez Cristian CUN 0 Chia 0,0 13,5 9,0 0,00
28 Rios Baron Juan Andres BOG 0 Mentes Brillantes 0,0 13,5 9,0 0,00