საკვალიფიკაციო ტურნირი III-IV თანრიგზე (ჭადრაკის სასახლე)

Chess tournament overview

Country: Georgia
Tournament date: 2019-03-30 to 2019-03-31
Tournament place: თბილისი (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 15 წთ.
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია
Main referee: მარგალიტა თანდაშვილი

Schedule: საკვალიფიკაციო ტურნირი III-IV თანრიგზე (ჭადრაკის სასახლე)

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown
7 unknown

Players registered in საკვალიფიკაციო ტურნირი III-IV თანრიგზე (ჭადრაკის სასახლე)

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 GEO აბდულოვი არტური 0 0 0
2 GEO აბდუშელიშვილი თემურ 0 0 0
3 GEO აბზიანიძე შალვა 0 0 0
4 GEO ბაზუაშვილი გიორგი 0 0 0
5 GEO ბასილია ცოტნე 0 0 0
6 GEO ბახტაძე მათე 0 0 0
7 GEO გელაძე ნიკოლოზ 0 0 0
8 GEO გულბათაშვილი დაჩი 0 0 0
9 GEO გულბათაშვილი თამაზ 0 0 0
10 GEO დათიაშვილი ნიკოლოზ 0 0 0
11 GEO ველიჯანაშვილი ნინი 0 0 0
12 GEO კაციტაძე ვაჩე 0 0 0
13 GEO კირთაძე ნიკოლოზ 0 0 0
14 GEO ლომსაძე ნიკოლოზ 0 0 0
15 GEO მაკარიძე გიორგი 0 0 0
16 GEO მიგინეიშვილი დავით 0 0 0
17 GEO ნებაძე გლახო 0 0 0
18 GEO ნუცუბიძე ლუკა 0 0 0
19 GEO ნუცუბიძე ნანა 0 0 0
20 GEO ოქრომელიძე გიორგი 0 0 0
21 GEO ჟიჟილაშვილი დაჩი 0 0 0
22 GEO რატიანი ანდრია 0 0 0
23 GEO სუდაძე გიორგი 0 0 0
24 GEO ტატიშვილი ანანო 0 0 0
25 GEO ტატიშვილი ელენე 0 0 0
26 GEO ფეიქრიშვილი გიორგი 0 0 0
27 GEO ფუთურიძე დავით 0 0 0
28 GEO ქუმელშვილი ერეკლე 0 0 0
29 GEO ყულოშვილი გიორგი 0 0 0
30 GEO შენგელია დავით 0 0 0
31 GEO ცომაია ლუკა 0 0 0
32 GEO ჯიქია ავთანდილ 0 0 0
33 GEO მოსიაშვილი ლუკა 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 GEO აბდულოვი არტური 0 0 0
2 GEO აბდუშელიშვილი თემურ 0 0 0
3 GEO აბზიანიძე შალვა 0 0 0
4 GEO ბაზუაშვილი გიორგი 0 0 0
5 GEO ბასილია ცოტნე 0 0 0
6 GEO ბახტაძე მათე 0 0 0
7 GEO გელაძე ნიკოლოზ 0 0 0
8 GEO გულბათაშვილი დაჩი 0 0 0
9 GEO გულბათაშვილი თამაზ 0 0 0
10 GEO დათიაშვილი ნიკოლოზ 0 0 0
11 GEO ველიჯანაშვილი ნინი 0 0 0
12 GEO კაციტაძე ვაჩე 0 0 0
13 GEO კირთაძე ნიკოლოზ 0 0 0
14 GEO ლომსაძე ნიკოლოზ 0 0 0
15 GEO მაკარიძე გიორგი 0 0 0
16 GEO მიგინეიშვილი დავით 0 0 0
17 GEO ნებაძე გლახო 0 0 0
18 GEO ნუცუბიძე ლუკა 0 0 0
19 GEO ნუცუბიძე ნანა 0 0 0
20 GEO ოქრომელიძე გიორგი 0 0 0
21 GEO ჟიჟილაშვილი დაჩი 0 0 0
22 GEO რატიანი ანდრია 0 0 0
23 GEO სუდაძე გიორგი 0 0 0
24 GEO ტატიშვილი ანანო 0 0 0
25 GEO ტატიშვილი ელენე 0 0 0
26 GEO ფეიქრიშვილი გიორგი 0 0 0
27 GEO ფუთურიძე დავით 0 0 0
28 GEO ქუმელშვილი ერეკლე 0 0 0
29 GEO ყულოშვილი გიორგი 0 0 0
30 GEO შენგელია დავით 0 0 0
31 GEO ცომაია ლუკა 0 0 0
32 GEO ჯიქია ავთანდილ 0 0 0
33 GEO მოსიაშვილი ლუკა 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 აბდულოვი არტური GEO 0
2 აბდუშელიშვილი თემურ GEO 0
3 აბზიანიძე შალვა GEO 0
4 ბაზუაშვილი გიორგი GEO 0
5 ბასილია ცოტნე GEO 0
6 ბახტაძე მათე GEO 0
7 გელაძე ნიკოლოზ GEO 0
8 გულბათაშვილი დაჩი GEO 0
9 გულბათაშვილი თამაზ GEO 0
10 დათიაშვილი ნიკოლოზ GEO 0
11 ველიჯანაშვილი ნინი GEO 0
12 კაციტაძე ვაჩე GEO 0
13 კირთაძე ნიკოლოზ GEO 0
14 ლომსაძე ნიკოლოზ GEO 0
15 მაკარიძე გიორგი GEO 0
16 მიგინეიშვილი დავით GEO 0
17 ნებაძე გლახო GEO 0
18 ნუცუბიძე ლუკა GEO 0
19 ნუცუბიძე ნანა GEO 0
20 ოქრომელიძე გიორგი GEO 0
21 ჟიჟილაშვილი დაჩი GEO 0
22 რატიანი ანდრია GEO 0
23 სუდაძე გიორგი GEO 0
24 ტატიშვილი ანანო GEO 0
25 ტატიშვილი ელენე GEO 0
26 ფეიქრიშვილი გიორგი GEO 0
27 ფუთურიძე დავით GEO 0
28 ქუმელშვილი ერეკლე GEO 0
29 ყულოშვილი გიორგი GEO 0
30 შენგელია დავით GEO 0
31 ცომაია ლუკა GEO 0
32 ჯიქია ავთანდილ GEO 0
33 მოსიაშვილი ლუკა GEO 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 აბდულოვი არტური 0 0 0 - 1 0 ნებაძე გლახო 0 17
2 18 ნუცუბიძე ლუკა 0 0 0 - 1 0 აბდუშელიშვილი თემურ 0 2
3 3 აბზიანიძე შალვა 0 0 0 - 1 0 ნუცუბიძე ნანა 0 19
4 20 ოქრომელიძე გიორგი 0 0 0 - 1 0 ბაზუაშვილი გიორგი 0 4
5 5 ბასილია ცოტნე 0 0 1 - 0 0 ჟიჟილაშვილი დაჩი 0 21
6 22 რატიანი ანდრია 0 0 ½ - ½ 0 ბახტაძე მათე 0 6
7 7 გელაძე ნიკოლოზ 0 0 0 - 1 0 სუდაძე გიორგი 0 23
8 24 ტატიშვილი ანანო 0 0 1 - 0 0 გულბათაშვილი დაჩი 0 8
9 9 გულბათაშვილი თამაზ 0 0 1 - 0 0 ტატიშვილი ელენე 0 25
10 26 ფეიქრიშვილი გიორგი 0 0 0 - 1 0 დათიაშვილი ნიკოლოზ 0 10
11 11 ველიჯანაშვილი ნინი 0 0 1 - 0 0 ფუთურიძე დავით 0 27
12 28 ქუმელშვილი ერეკლე 0 0 0 - 1 0 კაციტაძე ვაჩე 0 12
13 13 კირთაძე ნიკოლოზ 0 0 1 - 0 0 ყულოშვილი გიორგი 0 29
14 30 შენგელია დავით 0 0 0 - 1 0 ლომსაძე ნიკოლოზ 0 14
15 15 მაკარიძე გიორგი 0 0 1 - 0 0 ცომაია ლუკა 0 31
16 32 ჯიქია ავთანდილ 0 0 1 - 0 0 მიგინეიშვილი დავით 0 16
17 33 მოსიაშვილი ლუკა 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 აბდუშელიშვილი თემურ 0 1 0 - 1 1 მაკარიძე გიორგი 0 15
2 4 ბაზუაშვილი გიორგი 0 1 1 - 0 1 ტატიშვილი ანანო 0 24
3 14 ლომსაძე ნიკოლოზ 0 1 1 - 0 1 ბასილია ცოტნე 0 5
4 17 ნებაძე გლახო 0 1 ½ - ½ 1 გულბათაშვილი თამაზ 0 9
5 10 დათიაშვილი ნიკოლოზ 0 1 1 - 0 1 ჯიქია ავთანდილ 0 32
6 19 ნუცუბიძე ნანა 0 1 1 - 0 1 ველიჯანაშვილი ნინი 0 11
7 12 კაციტაძე ვაჩე 0 1 0 - 1 1 მოსიაშვილი ლუკა 0 33
8 23 სუდაძე გიორგი 0 1 1 - 0 1 კირთაძე ნიკოლოზ 0 13
9 6 ბახტაძე მათე 0 ½ 0 - 1 0 აბდულოვი არტური 0 1
10 8 გულბათაშვილი დაჩი 0 0 0 - 1 ½ რატიანი ანდრია 0 22
11 25 ტატიშვილი ელენე 0 0 1 - 0 0 აბზიანიძე შალვა 0 3
12 27 ფუთურიძე დავით 0 0 0 - 1 0 გელაძე ნიკოლოზ 0 7
13 16 მიგინეიშვილი დავით 0 0 0 - 1 0 ფეიქრიშვილი გიორგი 0 26
14 29 ყულოშვილი გიორგი 0 0 1 - 0 0 ნუცუბიძე ლუკა 0 18
15 31 ცომაია ლუკა 0 0 1 - 0 0 ოქრომელიძე გიორგი 0 20
16 21 ჟიჟილაშვილი დაჩი 0 0 0 - 1 0 ქუმელშვილი ერეკლე 0 28
17 30 შენგელია დავით 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 15 მაკარიძე გიორგი 0 2 1 - 0 2 ბაზუაშვილი გიორგი 0 4
2 19 ნუცუბიძე ნანა 0 2 0 - 1 2 დათიაშვილი ნიკოლოზ 0 10
3 33 მოსიაშვილი ლუკა 0 2 1 - 0 2 ლომსაძე ნიკოლოზ 0 14
4 9 გულბათაშვილი თამაზ 0 0 - 1 2 სუდაძე გიორგი 0 23
5 22 რატიანი ანდრია 0 0 - 1 ნებაძე გლახო 0 17
6 1 აბდულოვი არტური 0 1 0 - 1 1 ტატიშვილი ანანო 0 24
7 26 ფეიქრიშვილი გიორგი 0 1 0 - 1 1 აბდუშელიშვილი თემურ 0 2
8 5 ბასილია ცოტნე 0 1 0 - 1 1 ტატიშვილი ელენე 0 25
9 7 გელაძე ნიკოლოზ 0 1 1 - 0 1 ყულოშვილი გიორგი 0 29
10 11 ველიჯანაშვილი ნინი 0 1 ½ - ½ 1 შენგელია დავით 0 30
11 32 ჯიქია ავთანდილ 0 1 1 - 0 1 კაციტაძე ვაჩე 0 12
12 13 კირთაძე ნიკოლოზ 0 1 0 - 1 1 ცომაია ლუკა 0 31
13 28 ქუმელშვილი ერეკლე 0 1 0 - 1 ½ ბახტაძე მათე 0 6
14 3 აბზიანიძე შალვა 0 0 0 - 1 0 ჟიჟილაშვილი დაჩი 0 21
15 18 ნუცუბიძე ლუკა 0 0 0 - 1 0 გულბათაშვილი დაჩი 0 8
16 20 ოქრომელიძე გიორგი 0 0 1 - 0 0 მიგინეიშვილი დავით 0 16
17 27 ფუთურიძე დავით 0 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 დათიაშვილი ნიკოლოზ 0 3 0 - 1 3 მაკარიძე გიორგი 0 15
2 14 ლომსაძე ნიკოლოზ 0 2 1 - 0 3 სუდაძე გიორგი 0 23
3 17 ნებაძე გლახო 0 0 - 1 2 აბდუშელიშვილი თემურ 0 2
4 4 ბაზუაშვილი გიორგი 0 2 1 - 0 2 ჯიქია ავთანდილ 0 32
5 25 ტატიშვილი ელენე 0 2 1 - 0 2 გელაძე ნიკოლოზ 0 7
6 31 ცომაია ლუკა 0 2 1 - 0 2 ნუცუბიძე ნანა 0 19
7 24 ტატიშვილი ანანო 0 2 1 - 0 3 მოსიაშვილი ლუკა 0 33
8 6 ბახტაძე მათე 0 1 - 0 გულბათაშვილი თამაზ 0 9
9 30 შენგელია დავით 0 1 - 0 რატიანი ანდრია 0 22
10 5 ბასილია ცოტნე 0 1 1 - 0 ველიჯანაშვილი ნინი 0 11
11 21 ჟიჟილაშვილი დაჩი 0 1 1 - 0 1 აბდულოვი არტური 0 1
12 8 გულბათაშვილი დაჩი 0 1 0 - 1 1 ქუმელშვილი ერეკლე 0 28
13 12 კაციტაძე ვაჩე 0 1 0 - 1 1 ფეიქრიშვილი გიორგი 0 26
14 27 ფუთურიძე დავით 0 1 1 - 0 1 კირთაძე ნიკოლოზ 0 13
15 29 ყულოშვილი გიორგი 0 1 0 - 1 1 ოქრომელიძე გიორგი 0 20
16 16 მიგინეიშვილი დავით 0 0 + - - 0 აბზიანიძე შალვა 0 3
17 18 ნუცუბიძე ლუკა 0 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 15 მაკარიძე გიორგი 0 4 1 - 0 3 ლომსაძე ნიკოლოზ 0 14
2 2 აბდუშელიშვილი თემურ 0 3 ½ - ½ 3 ტატიშვილი ანანო 0 24
3 23 სუდაძე გიორგი 0 3 1 - 0 3 ბაზუაშვილი გიორგი 0 4
4 25 ტატიშვილი ელენე 0 3 0 - 1 3 დათიაშვილი ნიკოლოზ 0 10
5 17 ნებაძე გლახო 0 0 - 1 3 ცომაია ლუკა 0 31
6 6 ბახტაძე მათე 0 1 - 0 შენგელია დავით 0 30
7 26 ფეიქრიშვილი გიორგი 0 2 1 - 0 2 ბასილია ცოტნე 0 5
8 7 გელაძე ნიკოლოზ 0 2 1 - 0 2 ქუმელშვილი ერეკლე 0 28
9 19 ნუცუბიძე ნანა 0 2 ½ - ½ 2 ფუთურიძე დავით 0 27
10 20 ოქრომელიძე გიორგი 0 2 0 - 1 2 ჯიქია ავთანდილ 0 32
11 33 მოსიაშვილი ლუკა 0 3 0 - 1 2 ჟიჟილაშვილი დაჩი 0 21
12 9 გულბათაშვილი თამაზ 0 1 - 0 ველიჯანაშვილი ნინი 0 11
13 22 რატიანი ანდრია 0 ½ - ½ 1 კაციტაძე ვაჩე 0 12
14 1 აბდულოვი არტური 0 1 0 - 1 1 ყულოშვილი გიორგი 0 29
15 16 მიგინეიშვილი დავით 0 1 0 - 1 1 გულბათაშვილი დაჩი 0 8
16 13 კირთაძე ნიკოლოზ 0 1 1 - 0 1 ნუცუბიძე ლუკა 0 18
17 3 აბზიანიძე შალვა 0 0 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 23 სუდაძე გიორგი 0 4 0 - 1 5 მაკარიძე გიორგი 0 15
2 10 დათიაშვილი ნიკოლოზ 0 4 0 - 1 4 ცომაია ლუკა 0 31
3 24 ტატიშვილი ანანო 0 0 - 1 3 ლომსაძე ნიკოლოზ 0 14
4 2 აბდუშელიშვილი თემურ 0 1 - 0 ბახტაძე მათე 0 6
5 4 ბაზუაშვილი გიორგი 0 3 1 - 0 3 ტატიშვილი ელენე 0 25
6 32 ჯიქია ავთანდილ 0 3 0 - 1 3 გელაძე ნიკოლოზ 0 7
7 21 ჟიჟილაშვილი დაჩი 0 3 1 - 0 3 ფეიქრიშვილი გიორგი 0 26
8 27 ფუთურიძე დავით 0 0 - 1 გულბათაშვილი თამაზ 0 9
9 30 შენგელია დავით 0 - - + ნებაძე გლახო 0 17
10 8 გულბათაშვილი დაჩი 0 2 0 - 1 ნუცუბიძე ნანა 0 19
11 28 ქუმელშვილი ერეკლე 0 2 0 - 1 2 ბასილია ცოტნე 0 5
12 33 მოსიაშვილი ლუკა 0 3 1 - 0 2 კირთაძე ნიკოლოზ 0 13
13 29 ყულოშვილი გიორგი 0 2 1 - 0 2 რატიანი ანდრია 0 22
14 11 ველიჯანაშვილი ნინი 0 1 - 0 2 ოქრომელიძე გიორგი 0 20
15 12 კაციტაძე ვაჩე 0 1 - 0 1 აბდულოვი არტური 0 1
16 18 ნუცუბიძე ლუკა 0 1 1 - 0 1 მიგინეიშვილი დავით 0 16
17 3 აბზიანიძე შალვა 0 0 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 15 მაკარიძე გიორგი 0 6 1 - 0 4 მოსიაშვილი ლუკა 0 33
2 31 ცომაია ლუკა 0 5 ½ - ½ აბდუშელიშვილი თემურ 0 2
3 14 ლომსაძე ნიკოლოზ 0 4 0 - 1 4 ბაზუაშვილი გიორგი 0 4
4 7 გელაძე ნიკოლოზ 0 4 1 - 0 4 ჟიჟილაშვილი დაჩი 0 21
5 10 დათიაშვილი ნიკოლოზ 0 4 0 - 1 4 სუდაძე გიორგი 0 23
6 6 ბახტაძე მათე 0 1 - 0 ტატიშვილი ანანო 0 24
7 19 ნუცუბიძე ნანა 0 0 - 1 ნებაძე გლახო 0 17
8 5 ბასილია ცოტნე 0 3 0 - 1 გულბათაშვილი თამაზ 0 9
9 25 ტატიშვილი ელენე 0 3 0 - 1 3 ყულოშვილი გიორგი 0 29
10 26 ფეიქრიშვილი გიორგი 0 3 1 - 0 3 ჯიქია ავთანდილ 0 32
11 11 ველიჯანაშვილი ნინი 0 0 - 1 კაციტაძე ვაჩე 0 12
12 20 ოქრომელიძე გიორგი 0 2 1 - 0 ფუთურიძე დავით 0 27
13 13 კირთაძე ნიკოლოზ 0 2 ½ - ½ 2 გულბათაშვილი დაჩი 0 8
14 22 რატიანი ანდრია 0 2 1 - 0 2 ნუცუბიძე ლუკა 0 18
15 16 მიგინეიშვილი დავით 0 1 0 - 1 2 ქუმელშვილი ერეკლე 0 28
16 1 აბდულოვი არტური 0 1 1 bye
17 3 აბზიანიძე შალვა 0 0 0 not paired
18 30 შენგელია დავით 0 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5 
1 15 მაკარიძე გიორგი GEO 0 7,0 28,0 27,0 ... 28,5 32,0 0,0
2 31 ცომაია ლუკა GEO 0 5,5 20,5 20,5 ... 26,5 29,0 0,0
3 23 სუდაძე გიორგი GEO 0 5,0 22,0 21,0 ... 29,5 32,0 0,0
4 2 აბდუშელიშვილი თემურ GEO 0 5,0 20,0 19,0 ... 28,5 30,0 0,0
5 4 ბაზუაშვილი გიორგი GEO 0 5,0 20,0 19,0 ... 25,5 28,5 0,0
6 7 გელაძე ნიკოლოზ GEO 0 5,0 17,0 17,0 ... 22,0 24,0 0,0
7 17 ნებაძე გლახო GEO 0 4,5 18,0 17,0 ... 24,5 26,0 0,0
8 6 ბახტაძე მათე GEO 0 4,5 16,5 16,0 ... 22,0 23,5 0,0
9 9 გულბათაშვილი თამაზ GEO 0 4,5 16,0 15,0 ... 22,0 24,0 0,0
10 10 დათიაშვილი ნიკოლოზ GEO 0 4,0 21,0 20,0 ... 28,0 31,0 0,0
11 33 მოსიაშვილი ლუკა GEO 0 4,0 20,0 19,0 ... 25,0 27,5 0,0
12 14 ლომსაძე ნიკოლოზ GEO 0 4,0 19,0 18,0 ... 27,0 30,0 0,0
13 21 ჟიჟილაშვილი დაჩი GEO 0 4,0 14,0 14,0 ... 20,5 22,0 0,0
14 26 ფეიქრიშვილი გიორგი GEO 0 4,0 14,0 14,0 ... 22,5 23,0 0,0
15 29 ყულოშვილი გიორგი GEO 0 4,0 12,0 12,0 ... 18,0 19,5 0,0
16 24 ტატიშვილი ანანო GEO 0 3,5 17,5 16,5 ... 24,5 26,0 0,0
17 19 ნუცუბიძე ნანა GEO 0 3,5 16,5 15,5 ... 20,5 22,5 0,0
18 12 კაციტაძე ვაჩე GEO 0 3,5 11,5 10,5 ... 19,0 20,5 0,0
19 25 ტატიშვილი ელენე GEO 0 3,0 15,0 15,0 ... 25,5 27,5 0,0
20 32 ჯიქია ავთანდილ GEO 0 3,0 15,0 14,0 ... 24,5 25,0 0,0
21 5 ბასილია ცოტნე GEO 0 3,0 13,0 12,0 ... 22,5 25,0 0,0
22 22 რატიანი ანდრია GEO 0 3,0 12,0 11,5 ... 21,5 23,0 0,0
23 28 ქუმელშვილი ერეკლე GEO 0 3,0 11,0 11,0 ... 22,5 23,0 0,0
24 20 ოქრომელიძე გიორგი GEO 0 3,0 10,0 10,0 ... 22,0 22,5 0,0
25 30 შენგელია დავით GEO 0 2,5 12,5 12,5 ... 21,5 24,0 0,0
26 11 ველიჯანაშვილი ნინი GEO 0 2,5 11,5 10,5 ... 20,5 22,5 0,0
27 27 ფუთურიძე დავით GEO 0 2,5 10,5 10,5 ... 21,0 23,0 0,0
28 13 კირთაძე ნიკოლოზ GEO 0 2,5 10,5 9,5 ... 22,5 24,0 0,0
29 8 გულბათაშვილი დაჩი GEO 0 2,5 8,5 8,5 ... 17,0 17,5 0,0
30 1 აბდულოვი არტური GEO 0 2,0 7,0 7,0 ... 23,5 24,5 0,0
31 18 ნუცუბიძე ლუკა GEO 0 2,0 6,0 6,0 ... 18,5 19,0 0,0
32 16 მიგინეიშვილი დავით GEO 0 1,0 4,0 4,0 ... 17,0 18,5 0,0
33 3 აბზიანიძე შალვა GEO 0 0,0 0,0 0,0 ... 16,5 17,5 0,0