GEO Senior Ch 2020

Chess tournament overview

Country: Georgia
Tournament date: 2020-01-31 to 2020-02-06
Tournament place: Tbilisi (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90min/40moves+30min/end+30sec increment per move starting from move 1
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Georgian Chess Federation
Main referee: IA Tandashvili, Margalita 13601911

Schedule: GEO Senior Ch 2020

Round Date Time
1 2020/01/31 15:00
2 2020/02/01 15:00
3 2020/02/02 15:00
4 2020/02/03 15:00
5 2020/02/04 15:00
6 2020/02/05 15:00
7 2020/02/06 15:00

Players registered in GEO Senior Ch 2020

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 GEO GM Bagaturov Giorgi 2428 0 3
2 GEO Khoperia Zaza 2225 0 0
3 GEO Chipashvili Mikheil 2193 0 -58
4 GEO Qalagashvili Pridon 2121 0 -7
5 GEO FM Giorgadze Avtandil 2113 0 -18
6 GEO FM Vepkhvishvili Varlam 2084 0 -21
7 GEO Siprashvili Ivane 2055 0 20
8 GEO Skachkov Vladimer 1857 0 30
9 GEO Bondarenko Genadi 1789 0 -16
10 GEO Archvadze Merab 1772 0 -24
11 GEO Kikilashvili Soso 1758 0 16
12 GEO Kitesashvili Giorgi 1749 0 0
13 GEO Tsomaia Sergo 1707 0 27
14 GEO Kabajyan Karlo 1679 0 -16
15 GEO Martsvalashvili Ruzvelt 1674 0 8
16 GEO Lortkipanidze Giorgi 1628 0 3
17 GEO Khochava Ramin 1603 0 50
18 GEO Lomidze Robert 1594 0 24
19 GEO Dadashyan Alexandre 1593 0 18
20 GEO Sarishvili Ioseb 1523 0 -19
21 GEO Ananiashvili Levan 1436 0 -14
22 GEO Makhviladze Alsidas 1427 0 -36
23 GEO Chanturidze Giorgi 1371 0 9
24 GEO Chikhradze Nodar 1079 0 -2
25 GEO Kobaidze Besarion 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 GEO GM Bagaturov Giorgi 2428 0 3
2 GEO Khoperia Zaza 2225 0 0
3 GEO Chipashvili Mikheil 2193 0 -58
4 GEO Qalagashvili Pridon 2121 0 -7
5 GEO FM Giorgadze Avtandil 2113 0 -18
6 GEO FM Vepkhvishvili Varlam 2084 0 -21
7 GEO Siprashvili Ivane 2055 0 20
8 GEO Skachkov Vladimer 1857 0 30
9 GEO Bondarenko Genadi 1789 0 -16
10 GEO Archvadze Merab 1772 0 -24
11 GEO Kikilashvili Soso 1758 0 16
12 GEO Kitesashvili Giorgi 1749 0 0
13 GEO Tsomaia Sergo 1707 0 27
14 GEO Kabajyan Karlo 1679 0 -16
15 GEO Martsvalashvili Ruzvelt 1674 0 8
16 GEO Lortkipanidze Giorgi 1628 0 3
17 GEO Khochava Ramin 1603 0 50
18 GEO Lomidze Robert 1594 0 24
19 GEO Dadashyan Alexandre 1593 0 18
20 GEO Sarishvili Ioseb 1523 0 -19
21 GEO Ananiashvili Levan 1436 0 -14
22 GEO Makhviladze Alsidas 1427 0 -36
23 GEO Chanturidze Giorgi 1371 0 9
24 GEO Chikhradze Nodar 1079 0 -2
25 GEO Kobaidze Besarion 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 GM Bagaturov Giorgi 13600133 GEO 2428
2 Khoperia Zaza 13600249 GEO 2225
3 Chipashvili Mikheil 13600583 GEO 2193
4 Qalagashvili Pridon 13601245 GEO 2121
5 FM Giorgadze Avtandil 13600265 GEO 2113
6 FM Vepkhvishvili Varlam 13600524 GEO 2084
7 Siprashvili Ivane 13601318 GEO 2055
8 Skachkov Vladimer 13615084 GEO 1857
9 Bondarenko Genadi 13613103 GEO 1789
10 Archvadze Merab 13621394 GEO 1772
11 Kikilashvili Soso 13612867 GEO 1758
12 Kitesashvili Giorgi 13612085 GEO 1749
13 Tsomaia Sergo 13610341 GEO 1707
14 Kabajyan Karlo 13602837 GEO 1679
15 Martsvalashvili Ruzvelt 13601695 GEO 1674
16 Lortkipanidze Giorgi 13610430 GEO 1628
17 Khochava Ramin 13614827 GEO 1603
18 Lomidze Robert 13604120 GEO 1594
19 Dadashyan Alexandre 13620975 GEO 1593
20 Sarishvili Ioseb 13621408 GEO 1523
21 Ananiashvili Levan 13603710 GEO 1436
22 Makhviladze Alsidas 13617303 GEO 1427
23 Chanturidze Giorgi 13607359 GEO 1371
24 Chikhradze Nodar 13610104 GEO 1079
25 Kobaidze Besarion 13633899 GEO 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 13 Tsomaia Sergo 1707 0 0 - 1 0 GM Bagaturov Giorgi 2428 1
2 2 Khoperia Zaza 2225 0 1 - 0 0 Kabajyan Karlo 1679 14
3 15 Martsvalashvili Ruzvelt 1674 0 0 - 1 0 Chipashvili Mikheil 2193 3
4 4 Qalagashvili Pridon 2121 0 1 - 0 0 Lortkipanidze Giorgi 1628 16
5 17 Khochava Ramin 1603 0 0 - 1 0 FM Giorgadze Avtandil 2113 5
6 6 FM Vepkhvishvili Varlam 2084 0 0 - 1 0 Lomidze Robert 1594 18
7 19 Dadashyan Alexandre 1593 0 0 - 1 0 Siprashvili Ivane 2055 7
8 8 Skachkov Vladimer 1857 0 1 - 0 0 Sarishvili Ioseb 1523 20
9 21 Ananiashvili Levan 1436 0 0 - 1 0 Bondarenko Genadi 1789 9
10 10 Archvadze Merab 1772 0 ½ - ½ 0 Makhviladze Alsidas 1427 22
11 23 Chanturidze Giorgi 1371 0 0 - 1 0 Kikilashvili Soso 1758 11
12 12 Kitesashvili Giorgi 1749 0 1 - 0 0 Chikhradze Nodar 1079 24
13 25 Kobaidze Besarion 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 GM Bagaturov Giorgi 2428 1 1 - 0 1 Skachkov Vladimer 1857 8
2 9 Bondarenko Genadi 1789 1 0 - 1 1 Khoperia Zaza 2225 2
3 3 Chipashvili Mikheil 2193 1 ½ - ½ 1 Kikilashvili Soso 1758 11
4 18 Lomidze Robert 1594 1 0 - 1 1 Qalagashvili Pridon 2121 4
5 5 FM Giorgadze Avtandil 2113 1 1 - 0 1 Kitesashvili Giorgi 1749 12
6 7 Siprashvili Ivane 2055 1 1 - 0 1 Kobaidze Besarion 0 25
7 6 FM Vepkhvishvili Varlam 2084 0 1 - 0 ½ Archvadze Merab 1772 10
8 22 Makhviladze Alsidas 1427 ½ 0 - 1 0 Tsomaia Sergo 1707 13
9 14 Kabajyan Karlo 1679 0 0 - 1 0 Dadashyan Alexandre 1593 19
10 20 Sarishvili Ioseb 1523 0 0 - 1 0 Martsvalashvili Ruzvelt 1674 15
11 16 Lortkipanidze Giorgi 1628 0 1 - 0 0 Ananiashvili Levan 1436 21
12 24 Chikhradze Nodar 1079 0 0 - 1 0 Khochava Ramin 1603 17
13 23 Chanturidze Giorgi 1371 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Qalagashvili Pridon 2121 2 0 - 1 2 GM Bagaturov Giorgi 2428 1
2 2 Khoperia Zaza 2225 2 1 - 0 2 FM Giorgadze Avtandil 2113 5
3 11 Kikilashvili Soso 1758 - - + 2 Siprashvili Ivane 2055 7
4 8 Skachkov Vladimer 1857 1 1 - 0 Chipashvili Mikheil 2193 3
5 17 Khochava Ramin 1603 1 1 - 0 1 FM Vepkhvishvili Varlam 2084 6
6 25 Kobaidze Besarion 0 1 0 - 1 1 Bondarenko Genadi 1789 9
7 12 Kitesashvili Giorgi 1749 1 ½ - ½ 1 Lortkipanidze Giorgi 1628 16
8 13 Tsomaia Sergo 1707 1 ½ - ½ 1 Lomidze Robert 1594 18
9 15 Martsvalashvili Ruzvelt 1674 1 0 - 1 1 Chanturidze Giorgi 1371 23
10 19 Dadashyan Alexandre 1593 1 1 - 0 ½ Makhviladze Alsidas 1427 22
11 10 Archvadze Merab 1772 ½ ½ - ½ 0 Kabajyan Karlo 1679 14
12 21 Ananiashvili Levan 1436 0 0 - 1 0 Sarishvili Ioseb 1523 20
13 24 Chikhradze Nodar 1079 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 GM Bagaturov Giorgi 2428 3 1 - 0 3 Siprashvili Ivane 2055 7
2 4 Qalagashvili Pridon 2121 2 0 - 1 3 Khoperia Zaza 2225 2
3 5 FM Giorgadze Avtandil 2113 2 1 - 0 2 Dadashyan Alexandre 1593 19
4 23 Chanturidze Giorgi 1371 2 0 - 1 2 Skachkov Vladimer 1857 8
5 9 Bondarenko Genadi 1789 2 ½ - ½ 2 Khochava Ramin 1603 17
6 3 Chipashvili Mikheil 2193 ½ - ½ Tsomaia Sergo 1707 13
7 11 Kikilashvili Soso 1758 1 - 0 Lortkipanidze Giorgi 1628 16
8 18 Lomidze Robert 1594 ½ - ½ Kitesashvili Giorgi 1749 12
9 20 Sarishvili Ioseb 1523 1 0 - 1 1 FM Vepkhvishvili Varlam 2084 6
10 24 Chikhradze Nodar 1079 1 0 - 1 1 Archvadze Merab 1772 10
11 25 Kobaidze Besarion 0 1 ½ - ½ 1 Martsvalashvili Ruzvelt 1674 15
12 14 Kabajyan Karlo 1679 ½ 1 - 0 ½ Makhviladze Alsidas 1427 22
13 21 Ananiashvili Levan 1436 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Khoperia Zaza 2225 4 ½ - ½ 4 GM Bagaturov Giorgi 2428 1
2 7 Siprashvili Ivane 2055 3 1 - 0 3 FM Giorgadze Avtandil 2113 5
3 8 Skachkov Vladimer 1857 3 ½ - ½ Bondarenko Genadi 1789 9
4 11 Kikilashvili Soso 1758 ½ - ½ Khochava Ramin 1603 17
5 12 Kitesashvili Giorgi 1749 2 1 - 0 2 Chipashvili Mikheil 2193 3
6 19 Dadashyan Alexandre 1593 2 + - - 2 Qalagashvili Pridon 2121 4
7 6 FM Vepkhvishvili Varlam 2084 2 1 - 0 2 Chanturidze Giorgi 1371 23
8 10 Archvadze Merab 1772 2 1 - 0 2 Lomidze Robert 1594 18
9 13 Tsomaia Sergo 1707 2 1 - 0 Kobaidze Besarion 0 25
10 15 Martsvalashvili Ruzvelt 1674 1 - 0 Kabajyan Karlo 1679 14
11 16 Lortkipanidze Giorgi 1628 1 - 0 1 Sarishvili Ioseb 1523 20
12 21 Ananiashvili Levan 1436 1 1 - 0 1 Chikhradze Nodar 1079 24
13 22 Makhviladze Alsidas 1427 ½ 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Siprashvili Ivane 2055 4 1 - 0 Khoperia Zaza 2225 2
2 1 GM Bagaturov Giorgi 2428 1 - 0 3 FM Vepkhvishvili Varlam 2084 6
3 5 FM Giorgadze Avtandil 2113 3 ½ - ½ Skachkov Vladimer 1857 8
4 9 Bondarenko Genadi 1789 3 0 - 1 3 Tsomaia Sergo 1707 13
5 17 Khochava Ramin 1603 3 1 - 0 3 Archvadze Merab 1772 10
6 19 Dadashyan Alexandre 1593 3 0 - 1 3 Kikilashvili Soso 1758 11
7 15 Martsvalashvili Ruzvelt 1674 1 - 0 3 Kitesashvili Giorgi 1749 12
8 16 Lortkipanidze Giorgi 1628 1 - 0 2 Chanturidze Giorgi 1371 23
9 3 Chipashvili Mikheil 2193 2 1 - 0 2 Ananiashvili Levan 1436 21
10 18 Lomidze Robert 1594 2 1 - 0 Kobaidze Besarion 0 25
11 22 Makhviladze Alsidas 1427 ½ - ½ 1 Chikhradze Nodar 1079 24
12 14 Kabajyan Karlo 1679 1 bye
13 4 Qalagashvili Pridon 2121 2 0 not paired
14 20 Sarishvili Ioseb 1523 1 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 11 Kikilashvili Soso 1758 4 0 - 1 GM Bagaturov Giorgi 2428 1
2 8 Skachkov Vladimer 1857 4 ½ - ½ 5 Siprashvili Ivane 2055 7
3 2 Khoperia Zaza 2225 ½ - ½ 4 Khochava Ramin 1603 17
4 13 Tsomaia Sergo 1707 4 1 - 0 Lortkipanidze Giorgi 1628 16
5 5 FM Giorgadze Avtandil 2113 1 - 0 Martsvalashvili Ruzvelt 1674 15
6 10 Archvadze Merab 1772 3 ½ - ½ 3 Chipashvili Mikheil 2193 3
7 6 FM Vepkhvishvili Varlam 2084 3 ½ - ½ 3 Dadashyan Alexandre 1593 19
8 12 Kitesashvili Giorgi 1749 3 ½ - ½ 3 Bondarenko Genadi 1789 9
9 22 Makhviladze Alsidas 1427 2 0 - 1 3 Lomidze Robert 1594 18
10 24 Chikhradze Nodar 1079 0 - 1 Kabajyan Karlo 1679 14
11 25 Kobaidze Besarion 0 0 - 1 2 Ananiashvili Levan 1436 21
12 4 Qalagashvili Pridon 2121 2 0 not paired
13 20 Sarishvili Ioseb 1523 1 0 not paired
14 23 Chanturidze Giorgi 1371 2 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5  K elo+/-
1 1 GM Bagaturov Giorgi GEO 2428 6,5 0,0 27,5 31,0 4 6 10 3,4
2 7 Siprashvili Ivane GEO 2055 5,5 0,0 27,5 28,5 3 4 20 20,4
3 2 Khoperia Zaza GEO 2225 5,0 0,0 27,5 30,5 3 4 20 -0,2
4 13 Tsomaia Sergo GEO 1707 5,0 0,0 22,5 23,5 3 4 20 27,0
5 5 FM Giorgadze Avtandil GEO 2113 4,5 0,0 26,0 29,0 3 4 20 -18,0
6 8 Skachkov Vladimer GEO 1857 4,5 0,0 25,0 27,0 3 3 20 29,6
7 17 Khochava Ramin GEO 1603 4,5 0,0 24,5 25,5 4 3 20 50,2
8 11 Kikilashvili Soso GEO 1758 4,0 0,0 25,5 27,5 3 3 20 16,4
9 18 Lomidze Robert GEO 1594 4,0 0,0 20,5 21,5 4 3 20 24,2
10 9 Bondarenko Genadi GEO 1789 3,5 0,0 25,0 26,0 4 2 20 -15,8
11 3 Chipashvili Mikheil GEO 2193 3,5 0,0 24,5 27,0 4 2 20 -58,0
12 6 FM Vepkhvishvili Varlam GEO 2084 3,5 0,0 23,5 25,5 3 3 10 -20,8
13 19 Dadashyan Alexandre GEO 1593 3,5 0,0 23,5 25,0 3 2 20 17,6
14 12 Kitesashvili Giorgi GEO 1749 3,5 0,0 22,5 23,5 3 2 20 -0,2
15 16 Lortkipanidze Giorgi GEO 1628 3,5 0,0 21,0 23,0 4 3 20 3,2
16 10 Archvadze Merab GEO 1772 3,5 0,0 20,0 21,0 3 2 40 -24,4
17 14 Kabajyan Karlo GEO 1679 3,5 0,0 18,5 19,5 4 2 20 -16,2
18 15 Martsvalashvili Ruzvelt GEO 1674 3,5 0,0 18,5 19,5 3 3 20 7,8
19 21 Ananiashvili Levan GEO 1436 3,0 0,0 15,0 16,0 3 2 20 -14,2
20 4 Qalagashvili Pridon GEO 2121 2,0 0,0 26,5 29,5 1 2 20 -6,8
21 23 Chanturidze Giorgi GEO 1371 2,0 0,0 22,5 25,0 3 1 20 8,6
22 22 Makhviladze Alsidas GEO 1427 2,0 0,0 20,0 21,0 3 0 40 -36,4
23 25 Kobaidze Besarion GEO 0 1,5 0,0 24,0 26,5 3 0
24 24 Chikhradze Nodar GEO 1079 1,5 0,0 19,0 20,5 3 0 40 -1,6
25 20 Sarishvili Ioseb GEO 1523 1,0 0,0 20,0 22,0 3 1 40 -19,2