Latvijas 2020. gada jauniešu čempionāta fināls U-10

Chess tournament overview

Country: Latvia
Tournament date: 2020-08-10 to 2020-08-15
Tournament place: Graudu iela 68, Biznesa augstskola ''Turība'', Rīga (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 min. + 30 sek.
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Latvian Chess Federation and Riga Chess federation
Main referee: IA Cimins Alberts FIDE ID 11601787
Referee: NA Auzins Artis FIDE ID 11603089

Schedule: Latvijas 2020. gada jauniešu čempionāta fināls U-10

Round Date Time
1 2020/08/10 16:00
2 2020/08/11 11:00
3 2020/08/11 16:00
4 2020/08/12 11:00
5 2020/08/12 16:00
6 2020/08/13 16:00
7 2020/08/14 11:00
8 2020/08/14 16.00
9 2020/08/15 11:00

Players registered in Latvijas 2020. gada jauniešu čempionāta fināls U-10

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 LAT II Krakops Martijs 0 0 0
2 LAT I Tolmacevs Romans 1153 0 26
3 LAT I Valdats Reinis 1428 0 0
4 LAT II Jeronovics Toms 1082 0 -9
5 LAT II Aleksejevs Daniils 1017 0 32
6 LAT I Yovanovich Victor 1148 0 -52
7 LAT II Gaidis Edvards 0 0 0
8 LAT I Nazarovs Daniils 1056 0 40
9 LAT I Derbenev Arseniy 1344 0 -36
10 LAT I Babris Rihards 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 LAT II Krakops Martijs 0 0 0
2 LAT I Tolmacevs Romans 1153 0 26
3 LAT I Valdats Reinis 1428 0 0
4 LAT II Jeronovics Toms 1082 0 -9
5 LAT II Aleksejevs Daniils 1017 0 32
6 LAT I Yovanovich Victor 1148 0 -52
7 LAT II Gaidis Edvards 0 0 0
8 LAT I Nazarovs Daniils 1056 0 40
9 LAT I Derbenev Arseniy 1344 0 -36
10 LAT I Babris Rihards 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo sexo Club/Ciudad
3 I Valdats Reinis 11617578 LAT 1428 RŠS/Paune
9 I Derbenev Arseniy 34292446 LAT 1344 RŠS/Ungurs
2 I Tolmacevs Romans 11618590 LAT 1153 RŠS/Matisone
6 I Yovanovich Victor 11622873 LAT 1148 BJC Daugmale/Ni/V.Sveshnikov
4 II Jeronovics Toms 11620811 LAT 1082 RŠS/Putka
8 I Nazarovs Daniils 11623225 LAT 1056 RŠS/Kažoks
5 II Aleksejevs Daniils 11620480 LAT 1017 Olaine/Skujiņa/Jesse
7 II Gaidis Edvards 11624086 LAT 0 Rēzeknes BJSS/Vasiļkovs
1 II Krakops Martijs 11621290 LAT 0 Tilža/A.Starostīts

Round 1

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 2 1153 I Tolmacevs Romans 1 - 0 I Derbenev Arseniy 1344 9
2 3 1428 I Valdats Reinis ½ - ½ I Nazarovs Daniils 1056 8
3 4 1082 II Jeronovics Toms 1 - 0 II Gaidis Edvards 0 7
4 5 1017 II Aleksejevs Daniils 1 - 0 I Yovanovich Victor 1148 6
5 1 0 II Krakops Martijs 0 bye 0 -1

Round 2

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 7 0 II Gaidis Edvards 1 - 0 II Aleksejevs Daniils 1017 5
2 8 1056 I Nazarovs Daniils 1 - 0 II Jeronovics Toms 1082 4
3 9 1344 I Derbenev Arseniy ½ - ½ I Valdats Reinis 1428 3
4 1 0 II Krakops Martijs ½ - ½ I Tolmacevs Romans 1153 2
5 6 1148 I Yovanovich Victor 0 bye 0 -1

Round 3

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 3 1428 I Valdats Reinis 1 - 0 II Krakops Martijs 0 1
2 4 1082 II Jeronovics Toms 0 - 1 I Derbenev Arseniy 1344 9
3 5 1017 II Aleksejevs Daniils ½ - ½ I Nazarovs Daniils 1056 8
4 6 1148 I Yovanovich Victor 1 - 0 II Gaidis Edvards 0 7
5 2 1153 I Tolmacevs Romans 0 bye 0 -1

Round 4

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 8 1056 I Nazarovs Daniils 1 - 0 I Yovanovich Victor 1148 6
2 9 1344 I Derbenev Arseniy 1 - 0 II Aleksejevs Daniils 1017 5
3 1 0 II Krakops Martijs 1 - 0 II Jeronovics Toms 1082 4
4 2 1153 I Tolmacevs Romans 0 - 1 I Valdats Reinis 1428 3
5 7 0 II Gaidis Edvards 0 bye 0 -1

Round 5

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 4 1082 II Jeronovics Toms ½ - ½ I Tolmacevs Romans 1153 2
2 5 1017 II Aleksejevs Daniils 0 - 1 II Krakops Martijs 0 1
3 6 1148 I Yovanovich Victor 1 - 0 I Derbenev Arseniy 1344 9
4 7 0 II Gaidis Edvards 1 - 0 I Nazarovs Daniils 1056 8
5 3 1428 I Valdats Reinis 0 bye 0 -1

Round 6

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 9 1344 I Derbenev Arseniy 1 - 0 II Gaidis Edvards 0 7
2 1 0 II Krakops Martijs 1 - 0 I Yovanovich Victor 1148 6
3 2 1153 I Tolmacevs Romans 0 - 1 II Aleksejevs Daniils 1017 5
4 3 1428 I Valdats Reinis 1 - 0 II Jeronovics Toms 1082 4
5 8 1056 I Nazarovs Daniils 0 bye 0 -1

Round 7

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 5 1017 II Aleksejevs Daniils 0 - 1 I Valdats Reinis 1428 3
2 6 1148 I Yovanovich Victor 0 - 1 I Tolmacevs Romans 1153 2
3 7 0 II Gaidis Edvards 0 - 1 II Krakops Martijs 0 1
4 8 1056 I Nazarovs Daniils 0 - 1 I Derbenev Arseniy 1344 9
5 4 1082 II Jeronovics Toms 0 bye 0 -1

Round 8

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 1 0 II Krakops Martijs 1 - 0 I Nazarovs Daniils 1056 8
2 2 1153 I Tolmacevs Romans ½ - ½ II Gaidis Edvards 0 7
3 3 1428 I Valdats Reinis 1 - 0 I Yovanovich Victor 1148 6
4 4 1082 II Jeronovics Toms 1 - 0 II Aleksejevs Daniils 1017 5
5 9 1344 I Derbenev Arseniy 0 bye 0 -1

Round 9

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 6 1148 I Yovanovich Victor ½ - ½ II Jeronovics Toms 1082 4
2 7 0 II Gaidis Edvards 0 - 1 I Valdats Reinis 1428 3
3 8 1056 I Nazarovs Daniils 0 - 1 I Tolmacevs Romans 1153 2
4 9 1344 I Derbenev Arseniy ½ - ½ II Krakops Martijs 0 1
5 5 1017 II Aleksejevs Daniils 0 bye 0 -1

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo sexo FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5  K elo+/-
1 3 I Valdats Reinis U10 LAT 1428 RŠS/Paune 7,0 25,00 0,0 6 4 1436 40 0,0
2 1 II Krakops Martijs U10 LAT 0 Tilža/A.Starostīts 6,0 18,25 0,0 5 4 1347
3 9 I Derbenev Arseniy U10 LAT 1344 RŠS/Ungurs 5,0 17,50 0,0 4 4 1206 40 -36,4
4 2 I Tolmacevs Romans U10 LAT 1153 RŠS/Matisone 4,5 16,25 0,0 3 4 1177 40 26,4
5 8 I Nazarovs Daniils U10 LAT 1056 RŠS/Kažoks 3,0 10,25 0,0 2 4 1060 40 39,6
6 4 II Jeronovics Toms U10 LAT 1082 RŠS/Putka 3,0 8,50 0,0 2 4 1056 40 -9,2
7 6 I Yovanovich Victor U10 LAT 1148 BJC Daugmale/Ni/V.Sveshnikov 2,5 9,00 0,0 2 4 994 40 -52,0
8 5 II Aleksejevs Daniils U10 LAT 1017 Olaine/Skujiņa/Jesse 2,5 8,50 0,0 2 4 1010 40 31,6
9 7 II Gaidis Edvards U10 LAT 0 Rēzeknes BJSS/Vasiļkovs 2,5 7,75 0,0 2 4 1013