3. Open Bohumín 2020 - "Bughouse" 6. Memoriál Lukáše Krůla

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2020-07-19 to 2020-07-19
Tournament place: Dům dětí a mládeže Bohumín, Janáčkova 715, Bohumín 735 81 (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 5 min / game
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ŠŠ Bohumín a SK Slavia Orlová, z.s. - Oddíl šachu
Main referee: IA Jiří Kopta (328910)
Referee: FA Jiri Novak (312088)

Schedule: 3. Open Bohumín 2020 - "Bughouse" 6. Memoriál Lukáše Krůla

Round Date Time
1 2020/07/19 14:00
2 2020/07/19 14:15
3 2020/07/19 14:30
4 2020/07/19 14:45
5 2020/07/19 15:00
6 2020/07/19 15:15
7 2020/07/19 15:30

Players registered in 3. Open Bohumín 2020 - "Bughouse" 6. Memoriál Lukáše Krůla

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE FM Šrámek Nytra 2178 2187 0
2 CZE Horváth Pekárek 2039 2025 0
3 CZE Kopta Lukšová 1945 1946 0
4 CZE Fialka Kijonka 1842 1850 0
5 CZE Mrázek Tomanec 1590 1701 0
6 CZE Andilová Kennedy 1015 1092 0
7 CZE Brejcha Brejcha 0 1076 0
8 CZE Sieber Novák 2104 2110 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE FM Šrámek Nytra 2178 2187 0
2 CZE Horváth Pekárek 2039 2025 0
3 CZE Kopta Lukšová 1945 1946 0
4 CZE Fialka Kijonka 1842 1850 0
5 CZE Mrázek Tomanec 1590 1701 0
6 CZE Andilová Kennedy 1015 1092 0
7 CZE Brejcha Brejcha 0 1076 0
8 CZE Sieber Novák 2104 2110 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED EloN
1 FM Šrámek Nytra 358681 CZE 2187
8 Sieber Novák 327590 CZE 2110
2 Horváth Pekárek 358630 CZE 2025
3 Kopta Lukšová 328910 CZE 1946
4 Fialka Kijonka 349194 CZE 1850
5 Mrázek Tomanec 23707062 CZE 1701
6 Andilová Kennedy 23726024 CZE 1092
7 Brejcha Brejcha 23725320 CZE 1076

Round 1

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 1 2187 FM Šrámek Nytra ½ - ½ Sieber Novák 2110 8
2 2 2025 Horváth Pekárek 1 - 0 Brejcha Brejcha 1076 7
3 3 1946 Kopta Lukšová 1 - 0 Andilová Kennedy 1092 6
4 4 1850 Fialka Kijonka ½ - ½ Mrázek Tomanec 1701 5

Round 2

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 8 2110 Sieber Novák 0 - 1 Mrázek Tomanec 1701 5
2 6 1092 Andilová Kennedy 0 - 1 Fialka Kijonka 1850 4
3 7 1076 Brejcha Brejcha 0 - 1 Kopta Lukšová 1946 3
4 1 2187 FM Šrámek Nytra 0 - 1 Horváth Pekárek 2025 2

Round 3

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 2 2025 Horváth Pekárek ½ - ½ Sieber Novák 2110 8
2 3 1946 Kopta Lukšová 0 - 1 FM Šrámek Nytra 2187 1
3 4 1850 Fialka Kijonka 1 - 0 Brejcha Brejcha 1076 7
4 5 1701 Mrázek Tomanec 1 - 0 Andilová Kennedy 1092 6

Round 4

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 8 2110 Sieber Novák 1 - 0 Andilová Kennedy 1092 6
2 7 1076 Brejcha Brejcha 0 - 1 Mrázek Tomanec 1701 5
3 1 2187 FM Šrámek Nytra ½ - ½ Fialka Kijonka 1850 4
4 2 2025 Horváth Pekárek 1 - 0 Kopta Lukšová 1946 3

Round 5

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 3 1946 Kopta Lukšová 0 - 1 Sieber Novák 2110 8
2 4 1850 Fialka Kijonka ½ - ½ Horváth Pekárek 2025 2
3 5 1701 Mrázek Tomanec 0 - 1 FM Šrámek Nytra 2187 1
4 6 1092 Andilová Kennedy 1 - 0 Brejcha Brejcha 1076 7

Round 6

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 8 2110 Sieber Novák 1 - 0 Brejcha Brejcha 1076 7
2 1 2187 FM Šrámek Nytra 1 - 0 Andilová Kennedy 1092 6
3 2 2025 Horváth Pekárek 1 - 0 Mrázek Tomanec 1701 5
4 3 1946 Kopta Lukšová 0 - 1 Fialka Kijonka 1850 4

Round 7

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 4 1850 Fialka Kijonka ½ - ½ Sieber Novák 2110 8
2 5 1701 Mrázek Tomanec 1 - 0 Kopta Lukšová 1946 3
3 6 1092 Andilová Kennedy 0 - 1 Horváth Pekárek 2025 2
4 7 1076 Brejcha Brejcha 0 - 1 FM Šrámek Nytra 2187 1

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED EloN Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 2 Horváth Pekárek CZE 2025 6,0 0,0 17,25 0
2 4 Fialka Kijonka CZE 1850 5,0 0,5 13,00 0
3 1 FM Šrámek Nytra CZE 2187 5,0 0,5 12,25 0
4 5 Mrázek Tomanec CZE 1701 4,5 1,0 10,00 0
5 8 Sieber Novák CZE 2110 4,5 0,0 11,00 0
6 3 Kopta Lukšová CZE 1946 2,0 0,0 1,00 0
7 6 Andilová Kennedy CZE 1092 1,0 0,0 0,00 0
8 7 Brejcha Brejcha CZE 1076 0,0 0,0 0,00 0