Latvijas 2020. gada jauniešu čempionāta fināls G-14

Chess tournament overview

Country: Latvia
Tournament date: 2020-08-10 to 2020-08-15
Tournament place: Graudu iela 68, Biznesa augstskola ''Turība'', Rīga (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 min. + 30 sek.
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Latvian Chess Federation and Riga Chess federation
Main referee: IA Cimins Alberts FIDE ID 11601787
Referee: NA Auzins Artis FIDE ID 11603089; NA Ter-Avetisjana, Agapi ID 11619473

Schedule: Latvijas 2020. gada jauniešu čempionāta fināls G-14

Round Date Time
1 2020/08/10 16:00
2 2020/08/11 11:00
3 2020/08/11 16:00
4 2020/08/12 11:00
5 2020/08/12 16:00
6 2020/08/13 16:00
7 2020/08/14 11:00
8 2020/08/14 16.00
9 2020/08/15 11:00

Players registered in Latvijas 2020. gada jauniešu čempionāta fināls G-14

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 LAT I Spirkova Marija 1478 0 1
2 LAT II Stikane Evelina 0 0 0
3 LAT II Klidzina Alise 1013 0 -20
4 LAT I Zubova Darja 1426 0 14
5 LAT II Kokina Elizabete 1002 0 -18
6 LAT II Hvostikova Arina 0 0 0
7 LAT I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1683 0 34
8 LAT I Sergejeva Sofija 1376 0 9
9 LAT II Reiha Ance 0 0 0
10 LAT I Smirnova Jekaterina 1339 0 -20
11 LAT II Stikane Evelina 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 LAT I Spirkova Marija 1478 0 1
2 LAT II Stikane Evelina 0 0 0
3 LAT II Klidzina Alise 1013 0 -20
4 LAT I Zubova Darja 1426 0 14
5 LAT II Kokina Elizabete 1002 0 -18
6 LAT II Hvostikova Arina 0 0 0
7 LAT I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1683 0 34
8 LAT I Sergejeva Sofija 1376 0 9
9 LAT II Reiha Ance 0 0 0
10 LAT I Smirnova Jekaterina 1339 0 -20
11 LAT II Stikane Evelina 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID Elo sexo Club/Ciudad
7 I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 11614900 1683 w RŠS/Stašāns
1 I Spirkova Marija 11615680 1478 w ARchess/Raudive
4 I Zubova Darja 11611014 1426 w RŠS/Borisovs
8 I Sergejeva Sofija 11608056 1376 w RŠS/Matisone
10 I Smirnova Jekaterina 11614013 1339 w Rēzeknes BJSS/Vasiļkovs
3 II Klidzina Alise 11616237 1013 w Jēkabpils/Pušmucāns
5 II Kokina Elizabete 11616849 1002 w Olaine SC
6 II Hvostikova Arina 11617799 0 w RŠS/Matisone
9 II Reiha Ance 11615435 0 w Kuldīgas NSS/Steinbergs
2 II Stikane Evelina 11622164 0 w Jēkabpils/Pušmucāns

Round 1

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 1 1478 I Spirkova Marija 1 - 0 I Smirnova Jekaterina 1339 10
2 2 0 II Stikane Evelina ½ - ½ II Reiha Ance 0 9
3 3 1013 II Klidzina Alise 0 - 1 I Sergejeva Sofija 1376 8
4 4 1426 I Zubova Darja 0 - 1 I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1683 7
5 5 1002 II Kokina Elizabete - - - II Hvostikova Arina 0 6

Round 2

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 10 1339 I Smirnova Jekaterina - - - II Hvostikova Arina 0 6
2 7 1683 I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1 - 0 II Kokina Elizabete 1002 5
3 8 1376 I Sergejeva Sofija 1 - 0 I Zubova Darja 1426 4
4 9 0 II Reiha Ance 1 - 0 II Klidzina Alise 1013 3
5 1 1478 I Spirkova Marija 1 - 0 II Stikane Evelina 0 2

Round 3

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 2 0 II Stikane Evelina 0 - 1 I Smirnova Jekaterina 1339 10
2 3 1013 II Klidzina Alise 0 - 1 I Spirkova Marija 1478 1
3 4 1426 I Zubova Darja 1 - 0 II Reiha Ance 0 9
4 5 1002 II Kokina Elizabete 0 - 1 I Sergejeva Sofija 1376 8
5 6 0 II Hvostikova Arina - - - I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1683 7

Round 4

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 10 1339 I Smirnova Jekaterina 0 - 1 I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1683 7
2 8 1376 I Sergejeva Sofija - - - II Hvostikova Arina 0 6
3 9 0 II Reiha Ance 1 - 0 II Kokina Elizabete 1002 5
4 1 1478 I Spirkova Marija 0 - 1 I Zubova Darja 1426 4
5 2 0 II Stikane Evelina ½ - ½ II Klidzina Alise 1013 3

Round 5

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 3 1013 II Klidzina Alise 0 - 1 I Smirnova Jekaterina 1339 10
2 4 1426 I Zubova Darja 1 - 0 II Stikane Evelina 0 2
3 5 1002 II Kokina Elizabete 0 - 1 I Spirkova Marija 1478 1
4 6 0 II Hvostikova Arina - - - II Reiha Ance 0 9
5 7 1683 I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1 - 0 I Sergejeva Sofija 1376 8

Round 6

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 10 1339 I Smirnova Jekaterina ½ - ½ I Sergejeva Sofija 1376 8
2 9 0 II Reiha Ance 0 - 1 I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1683 7
3 1 1478 I Spirkova Marija - - - II Hvostikova Arina 0 6
4 2 0 II Stikane Evelina ½ - ½ II Kokina Elizabete 1002 5
5 3 1013 II Klidzina Alise 0 - 1 I Zubova Darja 1426 4

Round 7

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 4 1426 I Zubova Darja 1 - 0 I Smirnova Jekaterina 1339 10
2 5 1002 II Kokina Elizabete ½ - ½ II Klidzina Alise 1013 3
3 6 0 II Hvostikova Arina - - - II Stikane Evelina 0 2
4 7 1683 I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1 - 0 I Spirkova Marija 1478 1
5 8 1376 I Sergejeva Sofija 1 - 0 II Reiha Ance 0 9

Round 8

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 10 1339 I Smirnova Jekaterina 1 - 0 II Reiha Ance 0 9
2 1 1478 I Spirkova Marija 1 - 0 I Sergejeva Sofija 1376 8
3 2 0 II Stikane Evelina ½ - ½ I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1683 7
4 3 1013 II Klidzina Alise - - - II Hvostikova Arina 0 6
5 4 1426 I Zubova Darja 1 - 0 II Kokina Elizabete 1002 5

Round 9

M. No. Elo Name Result Name Elo No.
1 5 1002 II Kokina Elizabete 0 - 1 I Smirnova Jekaterina 1339 10
2 6 0 II Hvostikova Arina - - - I Zubova Darja 1426 4
3 7 1683 I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania 1 - 0 II Klidzina Alise 1013 3
4 8 1376 I Sergejeva Sofija ½ - ½ II Stikane Evelina 0 2
5 9 0 II Reiha Ance 0 - 1 I Spirkova Marija 1478 1

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo sexo Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3  K elo+/-
1 7 I Ter-Avetisjana Agnesa Stepania U14 w 1683 RŠS/Stašāns 7,5 27,25 0,0 7 40 33,6
2 4 I Zubova Darja U14 w 1426 RŠS/Borisovs 6,0 17,50 0,0 6 40 14,4
3 1 I Spirkova Marija U14 w 1478 ARchess/Raudive 6,0 16,50 0,0 6 40 0,8
4 8 I Sergejeva Sofija U14 w 1376 RŠS/Matisone 5,0 14,00 0,0 4 40 8,8
5 10 I Smirnova Jekaterina U14 w 1339 Rēzeknes BJSS/Vasiļkovs 4,5 9,50 0,0 4 40 -20,4
6 2 II Stikane Evelina U14 w 0 Jēkabpils/Pušmucāns 2,5 8,50 0,0 0
7 9 II Reiha Ance U14 w 0 Kuldīgas NSS/Steinbergs 2,5 3,25 0,0 2
8 5 II Kokina Elizabete U14 w 1002 Olaine SC 1,0 1,75 0,5 0 40 -17,6
9 3 II Klidzina Alise U14 w 1013 Jēkabpils/Pušmucāns 1,0 1,75 0,5 0 40 -19,6
10 6 II Hvostikova Arina U14 w 0 RŠS/Matisone 0,0 0,00 0,0 0