Letní šachový tábor Hřebečníky 2020 Tréninkový turnaj skupiny "Carlsen"

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2020-08-01 to 2020-08-07
Tournament place: Hřebečníky-Šlovice (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 2 x 12 min. + 3 s/tah
Valid for ELO: Tournament not valid for ELO

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: ŠK 64 Plzeň

Schedule: Letní šachový tábor Hřebečníky 2020 Tréninkový turnaj skupiny "Carlsen"

Round Date Time
1 unknown
2 unknown
3 unknown
4 unknown
5 unknown
6 unknown

Players registered in Letní šachový tábor Hřebečníky 2020 Tréninkový turnaj skupiny "Carlsen"

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE Langmajer Jan 1673 1743 0
2 CZE Váňa Jan 1190 1722 0
3 CZE Valdman Jakub 1126 1624 0
4 CZE Šeterle Matěj 1745 1619 0
5 CZE Matějíček Vojtěch 1517 1606 0
6 CZE Mametev Artem 1349 1503 0
7 CZE Šťastný Josef 1470 1475 0
8 CZE Langmajerová Jana 1421 1459 0
9 CZE Tesař Jakub 1409 1452 0
10 CZE Marešová Michaela 1485 1451 0
11 CZE Šťastný Jiří 1316 1411 0
12 CZE Heinrich Dominik 1311 1401 0
13 CZE Kopčil Jakub 1422 1400 0
14 CZE Krumpholc František 1217 1191 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE Langmajer Jan 1673 1743 0
2 CZE Váňa Jan 1190 1722 0
3 CZE Valdman Jakub 1126 1624 0
4 CZE Šeterle Matěj 1745 1619 0
5 CZE Matějíček Vojtěch 1517 1606 0
6 CZE Mametev Artem 1349 1503 0
7 CZE Šťastný Josef 1470 1475 0
8 CZE Langmajerová Jana 1421 1459 0
9 CZE Tesař Jakub 1409 1452 0
10 CZE Marešová Michaela 1485 1451 0
11 CZE Šťastný Jiří 1316 1411 0
12 CZE Heinrich Dominik 1311 1401 0
13 CZE Kopčil Jakub 1422 1400 0
14 CZE Krumpholc František 1217 1191 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Langmajer Jan 397920 CZE 1743 ŠK 64 Plzeň
2 Váňa Jan 23726016 CZE 1722 ŠK Tachov
3 Valdman Jakub 23718196 CZE 1624 ŠK Líně
4 Šeterle Matěj 23704047 CZE 1619 ŠK 64 Plzeň
5 Matějíček Vojtěch 399884 CZE 1606 ŠK Dvorec
6 Mametev Artem 23710195 CZE 1503 ŠK 64 Plzeň
7 Šťastný Josef 23704098 CZE 1475 ŠK 64 Plzeň
8 Langmajerová Jana 397938 CZE 1459 ŠK 64 Plzeň
9 Tesař Jakub 23718730 CZE 1452 Unichess
10 Marešová Michaela 392170 CZE 1451 ŠK 64 Plzeň
11 Šťastný Jiří 23711612 CZE 1411 ŠK 64 Plzeň
12 Heinrich Dominik 395560 CZE 1401 ŠK 64 Plzeň
13 Kopčil Jakub 23703741 CZE 1400 SK Petřín Plzeň
14 Krumpholc František 23711426 CZE 1191 ŠK Dvorec

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Langmajer Jan 1743 0 1 - 0 0 Langmajerová Jana 1459 8
2 9 Tesař Jakub 1452 0 0 - 1 0 Váňa Jan 1722 2
3 3 Valdman Jakub 1624 0 0 - 1 0 Marešová Michaela 1451 10
4 11 Šťastný Jiří 1411 0 0 - 1 0 Šeterle Matěj 1619 4
5 5 Matějíček Vojtěch 1606 0 0 - 1 0 Heinrich Dominik 1401 12
6 13 Kopčil Jakub 1400 0 0 - 1 0 Mametev Artem 1503 6
7 7 Šťastný Josef 1475 0 ½ - ½ 0 Krumpholc František 1191 14

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Mametev Artem 1503 1 0 - 1 1 Langmajer Jan 1743 1
2 2 Váňa Jan 1722 1 1 - 0 1 Marešová Michaela 1451 10
3 4 Šeterle Matěj 1619 1 1 - 0 1 Heinrich Dominik 1401 12
4 3 Valdman Jakub 1624 0 1 - 0 ½ Šťastný Josef 1475 7
5 14 Krumpholc František 1191 ½ ½ - ½ 0 Matějíček Vojtěch 1606 5
6 8 Langmajerová Jana 1459 0 1 - 0 0 Šťastný Jiří 1411 11
7 13 Kopčil Jakub 1400 0 1 - 0 0 Tesař Jakub 1452 9

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Langmajer Jan 1743 2 1 - 0 2 Váňa Jan 1722 2
2 6 Mametev Artem 1503 1 0 - 1 2 Šeterle Matěj 1619 4
3 12 Heinrich Dominik 1401 1 0 - 1 1 Valdman Jakub 1624 3
4 8 Langmajerová Jana 1459 1 0 - 1 1 Kopčil Jakub 1400 13
5 10 Marešová Michaela 1451 1 1 - 0 1 Krumpholc František 1191 14
6 5 Matějíček Vojtěch 1606 ½ ½ - ½ ½ Šťastný Josef 1475 7
7 9 Tesař Jakub 1452 0 1 - 0 0 Šťastný Jiří 1411 11

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Šeterle Matěj 1619 3 0 - 1 3 Langmajer Jan 1743 1
2 2 Váňa Jan 1722 2 ½ - ½ 2 Valdman Jakub 1624 3
3 10 Marešová Michaela 1451 2 ½ - ½ 2 Kopčil Jakub 1400 13
4 12 Heinrich Dominik 1401 1 0 - 1 1 Mametev Artem 1503 6
5 7 Šťastný Josef 1475 1 1 - 0 1 Tesař Jakub 1452 9
6 14 Krumpholc František 1191 1 0 - 1 1 Langmajerová Jana 1459 8
7 11 Šťastný Jiří 1411 0 ½ - ½ 1 Matějíček Vojtěch 1606 5

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Langmajer Jan 1743 4 1 - 0 Marešová Michaela 1451 10
2 3 Valdman Jakub 1624 0 - 1 3 Šeterle Matěj 1619 4
3 13 Kopčil Jakub 1400 0 - 1 Váňa Jan 1722 2
4 6 Mametev Artem 1503 2 0 - 1 2 Šťastný Josef 1475 7
5 5 Matějíček Vojtěch 1606 ½ - ½ 2 Langmajerová Jana 1459 8
6 9 Tesař Jakub 1452 1 1 - 0 1 Heinrich Dominik 1401 12
7 11 Šťastný Jiří 1411 ½ ½ - ½ 1 Krumpholc František 1191 14

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 7 Šťastný Josef 1475 3 ½ - ½ 5 Langmajer Jan 1743 1
2 4 Šeterle Matěj 1619 4 ½ - ½ Váňa Jan 1722 2
3 13 Kopčil Jakub 1400 1 - 0 Valdman Jakub 1624 3
4 8 Langmajerová Jana 1459 ½ - ½ Marešová Michaela 1451 10
5 5 Matějíček Vojtěch 1606 2 0 - 1 2 Mametev Artem 1503 6
6 14 Krumpholc František 1191 ½ - ½ 2 Tesař Jakub 1452 9
7 12 Heinrich Dominik 1401 1 ½ - ½ 1 Šťastný Jiří 1411 11

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 Langmajer Jan CZE 1743 ŠK 64 Plzeň 5,5 21,0 13,5 19,25
2 4 Šeterle Matěj CZE 1619 ŠK 64 Plzeň 4,5 18,0 11,0 10,50
3 2 Váňa Jan CZE 1722 ŠK Tachov 4,0 21,5 13,5 12,50
4 13 Kopčil Jakub CZE 1400 SK Petřín Plzeň 3,5 18,0 11,5 9,50
5 7 Šťastný Josef CZE 1475 ŠK 64 Plzeň 3,5 17,5 10,0 10,25
6 6 Mametev Artem CZE 1503 ŠK 64 Plzeň 3,0 20,5 13,5 7,00
7 10 Marešová Michaela CZE 1451 ŠK 64 Plzeň 3,0 20,5 13,0 7,75
8 8 Langmajerová Jana CZE 1459 ŠK 64 Plzeň 3,0 17,5 10,5 6,00
9 3 Valdman Jakub CZE 1624 ŠK Líně 2,5 20,0 14,0 7,00
10 9 Tesař Jakub CZE 1452 Unichess 2,5 16,0 10,5 4,00
11 14 Krumpholc František CZE 1191 ŠK Dvorec 2,0 15,5 10,5 4,75
12 5 Matějíček Vojtěch CZE 1606 ŠK Dvorec 2,0 14,5 9,5 5,00
13 12 Heinrich Dominik CZE 1401 ŠK 64 Plzeň 1,5 16,0 10,0 2,75
14 11 Šťastný Jiří CZE 1411 ŠK 64 Plzeň 1,5 15,5 9,5 2,75