South Ural Cup 2021 - D

Chess tournament overview

Country: Russia
Tournament date: 2021-06-27 to 2021-07-03
Tournament place: Chelyabinsk (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Game time: 90 minutes with 30 second increment from move 1
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Shusharin, Maxim 34131849
Main referee: Somkin, Evgeni 4135458
Referee: Yatsenko, Vitaly D. 24179779; Vybornov, Valerii B. 55669638

Schedule: South Ural Cup 2021 - D

Round Date Time
1 2021/06/27 15.00
2 2021/06/28 10.00
3 2021/06/28 15.00
4 2021/06/29 15.00
5 2021/06/30 10.00
6 2021/06/30 15.00
7 2021/07/01 15.00
8 2021/07/02 15.00
9 2021/07/03 10.00

Players registered in South Ural Cup 2021 - D

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 RUS IM Kalegin Evgenij 2418 2411 -17
2 RUS IM Kalmachevskikh Viktor 2273 2211 10
3 CZE FM Matsenko Andrei 2252 2245 19
4 RUS Smirnov Boris 2206 2166 -12
5 RUS Baigildin Albert 2178 2158 13
6 RUS IM Bashkov Viacheslav 2165 2094 -15
7 RUS Yumakhuzhin Vadim 2156 2147 -43
8 RUS Kozlov Denis 2156 2137 16
9 RUS Fesenko Vitaly 2145 2104 -39
10 RUS AGM Isaev Anton 2130 2150 -7
11 RUS Trofimov Pavel 2125 2134 32
12 RUS FM Sotnikov Alexander I. 2074 2069 3
13 RUS Morozov Ivan 2055 2012 -38
14 RUS Nurzhanov Valikhan 2050 1947 -15
15 RUS Lebzak Yaroslav 2049 2056 -106
16 RUS Pankov Daniil 1976 2003 -4
17 RUS Popovich Alexey 1975 2026 25
18 RUS Bobylev Nikita 1964 1974 -47
19 RUS Kadochnikova Elena 1947 0 -144
20 RUS CM Dovbnia Nikita 1916 1957 70
21 RUS Danilenko Oleg 1913 1714 -24
22 RUS Khafizov Anvar 1912 1823 -18
23 RUS Makov Artem 1902 1975 2
24 RUS Koshulyan Egor A. 1894 1950 93
25 RUS Shnayder Violetta 1892 1901 0
26 RUS Sidorov Nazar 1883 1823 -108
27 RUS Sychov Alexandr 1864 1901 -36
28 RUS Godov Oleg 1850 1867 -49
29 MDA Lauda Alexandr 1845 1828 -31
30 RUS Zorina Elizaveta 1844 1679 -2
31 RUS Shamsutdinova Karina 1838 1885 31
32 RUS Vozmilov Lev 1837 1889 100
33 RUS Kirienko Maxim 1823 1827 -22
34 RUS WFM Matsenko Elena 1810 1850 -71
35 RUS Muksimova Oksana 1758 1756 -72
36 RUS Shatun Andrey 1737 1748 -70
37 RUS Babkov Timofey 1721 1816 105
38 RUS Ryumin Roman 1703 1700 -31
39 RUS Ignatiev Aleksey 1698 1828 135
40 RUS Mirgalina Anna 1692 1735 2
41 RUS Baranova Elizaveta 1676 1811 -35
42 RUS Gordeev Denis 1676 1809 64
43 RUS Zarkova Elizaveta 1669 1829 102
44 RUS Marchenko Pavel R. 1666 1706 -34
45 RUS Pakhomova Tatyana 1657 1786 8
46 RUS Ivanov Matvei 1628 1934 102
47 RUS Zhavoronkov Danil P. 1608 1727 -44
48 RUS Emelchenkov Ivan 1584 1758 17
49 RUS Pridannikov Daniil 1553 1659 106
50 RUS Chernokulskaya Alina 1538 1682 16
51 RUS Nikulina Anastasiya 1519 1611 117
52 RUS Tabermakova Leila 1511 1735 43
53 RUS Ziganurov Mikhail 1459 1708 61
54 RUS Burdukova Anastasia 1429 1556 43
55 RUS Mesheryakova Anfisa 1393 1562 -17
56 RUS Voronov Kirill 1324 1685 54
57 RUS Rezchikov Vitalii 1287 1459 58
58 RUS Kozachkov Pavel 1262 1735 107
59 RUS Golikov Ivan 1149 1604 114
60 RUS Partys Sofiya A. 1098 1456 -11
61 RUS Shavaleev Nikita 1041 1305 -45
62 RUS Gumarov Ramil 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 RUS IM Kalegin Evgenij 2418 2411 -17
2 RUS IM Kalmachevskikh Viktor 2273 2211 10
3 CZE FM Matsenko Andrei 2252 2245 19
4 RUS Smirnov Boris 2206 2166 -12
5 RUS Baigildin Albert 2178 2158 13
6 RUS IM Bashkov Viacheslav 2165 2094 -15
7 RUS Yumakhuzhin Vadim 2156 2147 -43
8 RUS Kozlov Denis 2156 2137 16
9 RUS Fesenko Vitaly 2145 2104 -39
10 RUS AGM Isaev Anton 2130 2150 -7
11 RUS Trofimov Pavel 2125 2134 32
12 RUS FM Sotnikov Alexander I. 2074 2069 3
13 RUS Morozov Ivan 2055 2012 -38
14 RUS Nurzhanov Valikhan 2050 1947 -15
15 RUS Lebzak Yaroslav 2049 2056 -106
16 RUS Pankov Daniil 1976 2003 -4
17 RUS Popovich Alexey 1975 2026 25
18 RUS Bobylev Nikita 1964 1974 -47
19 RUS Kadochnikova Elena 1947 0 -144
20 RUS CM Dovbnia Nikita 1916 1957 70
21 RUS Danilenko Oleg 1913 1714 -24
22 RUS Khafizov Anvar 1912 1823 -18
23 RUS Makov Artem 1902 1975 2
24 RUS Koshulyan Egor A. 1894 1950 93
25 RUS Shnayder Violetta 1892 1901 0
26 RUS Sidorov Nazar 1883 1823 -108
27 RUS Sychov Alexandr 1864 1901 -36
28 RUS Godov Oleg 1850 1867 -49
29 MDA Lauda Alexandr 1845 1828 -31
30 RUS Zorina Elizaveta 1844 1679 -2
31 RUS Shamsutdinova Karina 1838 1885 31
32 RUS Vozmilov Lev 1837 1889 100
33 RUS Kirienko Maxim 1823 1827 -22
34 RUS WFM Matsenko Elena 1810 1850 -71
35 RUS Muksimova Oksana 1758 1756 -72
36 RUS Shatun Andrey 1737 1748 -70
37 RUS Babkov Timofey 1721 1816 105
38 RUS Ryumin Roman 1703 1700 -31
39 RUS Ignatiev Aleksey 1698 1828 135
40 RUS Mirgalina Anna 1692 1735 2
41 RUS Baranova Elizaveta 1676 1811 -35
42 RUS Gordeev Denis 1676 1809 64
43 RUS Zarkova Elizaveta 1669 1829 102
44 RUS Marchenko Pavel R. 1666 1706 -34
45 RUS Pakhomova Tatyana 1657 1786 8
46 RUS Ivanov Matvei 1628 1934 102
47 RUS Zhavoronkov Danil P. 1608 1727 -44
48 RUS Emelchenkov Ivan 1584 1758 17
49 RUS Pridannikov Daniil 1553 1659 106
50 RUS Chernokulskaya Alina 1538 1682 16
51 RUS Nikulina Anastasiya 1519 1611 117
52 RUS Tabermakova Leila 1511 1735 43
53 RUS Ziganurov Mikhail 1459 1708 61
54 RUS Burdukova Anastasia 1429 1556 43
55 RUS Mesheryakova Anfisa 1393 1562 -17
56 RUS Voronov Kirill 1324 1685 54
57 RUS Rezchikov Vitalii 1287 1459 58
58 RUS Kozachkov Pavel 1262 1735 107
59 RUS Golikov Ivan 1149 1604 114
60 RUS Partys Sofiya A. 1098 1456 -11
61 RUS Shavaleev Nikita 1041 1305 -45
62 RUS Gumarov Ramil 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 IM Kalegin Evgenij 4103416 RUS 2418
2 IM Kalmachevskikh Viktor 4123557 RUS 2273
3 FM Matsenko Andrei 24146501 CZE 2252
4 Smirnov Boris 4149971 RUS 2206
5 Baigildin Albert 4131541 RUS 2178
6 IM Bashkov Viacheslav 4113055 RUS 2165
7 Yumakhuzhin Vadim 4113241 RUS 2156
8 Kozlov Denis 54104319 RUS 2156
9 Fesenko Vitaly 4176804 RUS 2145
10 AGM Isaev Anton 24185132 RUS 2130
11 Trofimov Pavel 44112009 RUS 2125
12 FM Sotnikov Alexander I. 4148088 RUS 2074
13 Morozov Ivan 54158931 RUS 2055
14 Nurzhanov Valikhan 44108257 RUS 2050
15 Lebzak Yaroslav 44105851 RUS 2049
16 Pankov Daniil 54104351 RUS 1976
17 Popovich Alexey 54177448 RUS 1975
18 Bobylev Nikita 44157070 RUS 1964
19 Kadochnikova Elena 4177525 RUS 1947
20 CM Dovbnia Nikita 54104599 RUS 1916
21 Danilenko Oleg 34198676 RUS 1913
22 Khafizov Anvar 24158216 RUS 1912
23 Makov Artem 44144776 RUS 1902
24 Koshulyan Egor A. 24237000 RUS 1894
25 Shnayder Violetta 4106750 RUS 1892
26 Sidorov Nazar 34179736 RUS 1883
27 Sychov Alexandr 34237704 RUS 1864
28 Godov Oleg 44141890 RUS 1850
29 Lauda Alexandr 13903179 MDA 1845
30 Zorina Elizaveta 24220833 RUS 1844
31 Shamsutdinova Karina 44109733 RUS 1838
32 Vozmilov Lev 34212752 RUS 1837
33 Kirienko Maxim 34115401 RUS 1823
34 WFM Matsenko Elena 4172892 RUS 1810
35 Muksimova Oksana 4132386 RUS 1758
36 Shatun Andrey 44156049 RUS 1737
37 Babkov Timofey 54135931 RUS 1721
38 Ryumin Roman 34108456 RUS 1703
39 Ignatiev Aleksey 54161886 RUS 1698
40 Mirgalina Anna 44144865 RUS 1692
41 Baranova Elizaveta 44105983 RUS 1676
42 Gordeev Denis 24294748 RUS 1676
43 Zarkova Elizaveta 44172583 RUS 1669
44 Marchenko Pavel R. 44157266 RUS 1666
45 Pakhomova Tatyana 44173440 RUS 1657
46 Ivanov Matvei 54131987 RUS 1628
47 Zhavoronkov Danil P. 24207691 RUS 1608
48 Emelchenkov Ivan 34258310 RUS 1584
49 Pridannikov Daniil 44105894 RUS 1553
50 Chernokulskaya Alina 44153732 RUS 1538
51 Nikulina Anastasiya 54134080 RUS 1519
52 Tabermakova Leila 54163625 RUS 1511
53 Ziganurov Mikhail 54177251 RUS 1459
54 Burdukova Anastasia 54172020 RUS 1429
55 Mesheryakova Anfisa 54134056 RUS 1393
56 Voronov Kirill 34469869 RUS 1324
57 Rezchikov Vitalii 34454373 RUS 1287
58 Kozachkov Pavel 34379541 RUS 1262
59 Golikov Ivan 34394176 RUS 1149
60 Partys Sofiya A. 54181046 RUS 1098
61 Shavaleev Nikita 34439579 RUS 1041
62 Gumarov Ramil 55680070 RUS 0

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 32 Vozmilov Lev 1837 0 0 - 1 0 IM Kalegin Evgenij 2418 1
2 2 IM Kalmachevskikh Viktor 2273 0 1 - 0 0 Kirienko Maxim 1823 33
3 34 WFM Matsenko Elena 1810 0 0 - 1 0 FM Matsenko Andrei 2252 3
4 4 Smirnov Boris 2206 0 1 - 0 0 Muksimova Oksana 1758 35
5 36 Shatun Andrey 1737 0 0 - 1 0 Baigildin Albert 2178 5
6 6 IM Bashkov Viacheslav 2165 0 0 - 1 0 Babkov Timofey 1721 37
7 38 Ryumin Roman 1703 0 0 - 1 0 Yumakhuzhin Vadim 2156 7
8 8 Kozlov Denis 2156 0 1 - 0 0 Ignatiev Aleksey 1698 39
9 40 Mirgalina Anna 1692 0 1 - 0 0 Fesenko Vitaly 2145 9
10 10 AGM Isaev Anton 2130 0 1 - 0 0 Baranova Elizaveta 1676 41
11 42 Gordeev Denis 1676 0 ½ - ½ 0 Trofimov Pavel 2125 11
12 12 FM Sotnikov Alexander I. 2074 0 0 - 1 0 Zarkova Elizaveta 1669 43
13 44 Marchenko Pavel R. 1666 0 0 - 1 0 Morozov Ivan 2055 13
14 14 Nurzhanov Valikhan 2050 0 1 - 0 0 Pakhomova Tatyana 1657 45
15 46 Ivanov Matvei 1628 0 1 - 0 0 Lebzak Yaroslav 2049 15
16 16 Pankov Daniil 1976 0 1 - 0 0 Zhavoronkov Danil P. 1608 47
17 48 Emelchenkov Ivan 1584 0 0 - 1 0 Popovich Alexey 1975 17
18 18 Bobylev Nikita 1964 0 1 - 0 0 Pridannikov Daniil 1553 49
19 50 Chernokulskaya Alina 1538 0 1 - 0 0 Kadochnikova Elena 1947 19
20 20 CM Dovbnia Nikita 1916 0 1 - 0 0 Nikulina Anastasiya 1519 51
21 52 Tabermakova Leila 1511 0 0 - 1 0 Danilenko Oleg 1913 21
22 22 Khafizov Anvar 1912 0 1 - 0 0 Ziganurov Mikhail 1459 53
23 54 Burdukova Anastasia 1429 0 0 - 1 0 Makov Artem 1902 23
24 24 Koshulyan Egor A. 1894 0 1 - 0 0 Mesheryakova Anfisa 1393 55
25 56 Voronov Kirill 1324 0 0 - 1 0 Shnayder Violetta 1892 25
26 26 Sidorov Nazar 1883 0 0 - 1 0 Rezchikov Vitalii 1287 57
27 58 Kozachkov Pavel 1262 0 1 - 0 0 Sychov Alexandr 1864 27
28 28 Godov Oleg 1850 0 1 - 0 0 Golikov Ivan 1149 59
29 60 Partys Sofiya A. 1098 0 0 - 1 0 Lauda Alexandr 1845 29
30 30 Zorina Elizaveta 1844 0 1 - 0 0 Shavaleev Nikita 1041 61
31 62 Gumarov Ramil 0 0 0 - 1 0 Shamsutdinova Karina 1838 31

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Kalegin Evgenij 2418 1 1 - 0 1 Khafizov Anvar 1912 22
2 23 Makov Artem 1902 1 0 - 1 1 IM Kalmachevskikh Viktor 2273 2
3 3 FM Matsenko Andrei 2252 1 1 - 0 1 Koshulyan Egor A. 1894 24
4 25 Shnayder Violetta 1892 1 ½ - ½ 1 Smirnov Boris 2206 4
5 5 Baigildin Albert 2178 1 1 - 0 1 Godov Oleg 1850 28
6 7 Yumakhuzhin Vadim 2156 1 1 - 0 1 Zorina Elizaveta 1844 30
7 29 Lauda Alexandr 1845 1 0 - 1 1 Kozlov Denis 2156 8
8 31 Shamsutdinova Karina 1838 1 0 - 1 1 AGM Isaev Anton 2130 10
9 13 Morozov Ivan 2055 1 1 - 0 1 Mirgalina Anna 1692 40
10 37 Babkov Timofey 1721 1 0 - 1 1 Nurzhanov Valikhan 2050 14
11 43 Zarkova Elizaveta 1669 1 0 - 1 1 Pankov Daniil 1976 16
12 17 Popovich Alexey 1975 1 ½ - ½ 1 Ivanov Matvei 1628 46
13 50 Chernokulskaya Alina 1538 1 0 - 1 1 Bobylev Nikita 1964 18
14 57 Rezchikov Vitalii 1287 1 0 - 1 1 CM Dovbnia Nikita 1916 20
15 21 Danilenko Oleg 1913 1 ½ - ½ 1 Kozachkov Pavel 1262 58
16 11 Trofimov Pavel 2125 ½ 1 - 0 0 IM Bashkov Viacheslav 2165 6
17 9 Fesenko Vitaly 2145 0 1 - 0 ½ Gordeev Denis 1676 42
18 45 Pakhomova Tatyana 1657 0 0 - 1 0 FM Sotnikov Alexander I. 2074 12
19 15 Lebzak Yaroslav 2049 0 1 - 0 0 Zhavoronkov Danil P. 1608 47
20 19 Kadochnikova Elena 1947 0 ½ - ½ 0 Emelchenkov Ivan 1584 48
21 49 Pridannikov Daniil 1553 0 1 - 0 0 Sidorov Nazar 1883 26
22 27 Sychov Alexandr 1864 0 1 - 0 0 Tabermakova Leila 1511 52
23 51 Nikulina Anastasiya 1519 0 0 - 1 0 Vozmilov Lev 1837 32
24 33 Kirienko Maxim 1823 0 1 - 0 0 Burdukova Anastasia 1429 54
25 53 Ziganurov Mikhail 1459 0 ½ - ½ 0 WFM Matsenko Elena 1810 34
26 35 Muksimova Oksana 1758 0 0 - 1 0 Voronov Kirill 1324 56
27 55 Mesheryakova Anfisa 1393 0 ½ - ½ 0 Shatun Andrey 1737 36
28 59 Golikov Ivan 1149 0 ½ - ½ 0 Ryumin Roman 1703 38
29 39 Ignatiev Aleksey 1698 0 1 - 0 0 Partys Sofiya A. 1098 60
30 41 Baranova Elizaveta 1676 0 1 - 0 0 Gumarov Ramil 0 62
31 61 Shavaleev Nikita 1041 0 0 - 1 0 Marchenko Pavel R. 1666 44

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 AGM Isaev Anton 2130 2 1 - 0 2 IM Kalegin Evgenij 2418 1
2 2 IM Kalmachevskikh Viktor 2273 2 1 - 0 2 Morozov Ivan 2055 13
3 14 Nurzhanov Valikhan 2050 2 0 - 1 2 FM Matsenko Andrei 2252 3
4 16 Pankov Daniil 1976 2 0 - 1 2 Baigildin Albert 2178 5
5 18 Bobylev Nikita 1964 2 0 - 1 2 Yumakhuzhin Vadim 2156 7
6 8 Kozlov Denis 2156 2 ½ - ½ 2 CM Dovbnia Nikita 1916 20
7 4 Smirnov Boris 2206 ½ - ½ Danilenko Oleg 1913 21
8 46 Ivanov Matvei 1628 0 - 1 Trofimov Pavel 2125 11
9 58 Kozachkov Pavel 1262 ½ - ½ Popovich Alexey 1975 17
10 12 FM Sotnikov Alexander I. 2074 1 1 - 0 Shnayder Violetta 1892 25
11 33 Kirienko Maxim 1823 1 0 - 1 1 Fesenko Vitaly 2145 9
12 37 Babkov Timofey 1721 1 ½ - ½ 1 Lebzak Yaroslav 2049 15
13 22 Khafizov Anvar 1912 1 ½ - ½ 1 Ignatiev Aleksey 1698 39
14 40 Mirgalina Anna 1692 1 0 - 1 1 Makov Artem 1902 23
15 24 Koshulyan Egor A. 1894 1 1 - 0 1 Baranova Elizaveta 1676 41
16 43 Zarkova Elizaveta 1669 1 ½ - ½ 1 Sychov Alexandr 1864 27
17 28 Godov Oleg 1850 1 1 - 0 1 Pridannikov Daniil 1553 49
18 44 Marchenko Pavel R. 1666 1 0 - 1 1 Lauda Alexandr 1845 29
19 30 Zorina Elizaveta 1844 1 1 - 0 1 Chernokulskaya Alina 1538 50
20 56 Voronov Kirill 1324 1 0 - 1 1 Shamsutdinova Karina 1838 31
21 32 Vozmilov Lev 1837 1 1 - 0 1 Rezchikov Vitalii 1287 57
22 42 Gordeev Denis 1676 ½ 1 - 0 ½ Kadochnikova Elena 1947 19
23 34 WFM Matsenko Elena 1810 ½ 1 - 0 ½ Mesheryakova Anfisa 1393 55
24 36 Shatun Andrey 1737 ½ 0 - 1 ½ Golikov Ivan 1149 59
25 38 Ryumin Roman 1703 ½ 1 - 0 ½ Ziganurov Mikhail 1459 53
26 48 Emelchenkov Ivan 1584 ½ 0 - 1 0 Sidorov Nazar 1883 26
27 52 Tabermakova Leila 1511 0 1 - 0 0 Muksimova Oksana 1758 35
28 54 Burdukova Anastasia 1429 0 ½ - ½ 0 Pakhomova Tatyana 1657 45
29 47 Zhavoronkov Danil P. 1608 0 1 - 0 0 Shavaleev Nikita 1041 61
30 60 Partys Sofiya A. 1098 0 0 - 1 0 Nikulina Anastasiya 1519 51
31 62 Gumarov Ramil 0 0 1 bye
32 6 IM Bashkov Viacheslav 2165 0 0 not paired

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Baigildin Albert 2178 3 0 - 1 3 IM Kalmachevskikh Viktor 2273 2
2 3 FM Matsenko Andrei 2252 3 ½ - ½ 3 AGM Isaev Anton 2130 10
3 7 Yumakhuzhin Vadim 2156 3 0 - 1 Kozlov Denis 2156 8
4 20 CM Dovbnia Nikita 1916 1 - 0 Trofimov Pavel 2125 11
5 1 IM Kalegin Evgenij 2418 2 1 - 0 2 Koshulyan Egor A. 1894 24
6 23 Makov Artem 1902 2 ½ - ½ 2 Smirnov Boris 2206 4
7 9 Fesenko Vitaly 2145 2 ½ - ½ 2 Godov Oleg 1850 28
8 21 Danilenko Oleg 1913 2 0 - 1 2 FM Sotnikov Alexander I. 2074 12
9 13 Morozov Ivan 2055 2 1 - 0 2 Zorina Elizaveta 1844 30
10 29 Lauda Alexandr 1845 2 1 - 0 2 Nurzhanov Valikhan 2050 14
11 31 Shamsutdinova Karina 1838 2 0 - 1 2 Pankov Daniil 1976 16
12 17 Popovich Alexey 1975 2 ½ - ½ 2 Vozmilov Lev 1837 32
13 58 Kozachkov Pavel 1262 2 0 - 1 2 Bobylev Nikita 1964 18
14 15 Lebzak Yaroslav 2049 1 - 0 Ryumin Roman 1703 38
15 42 Gordeev Denis 1676 ½ - ½ Khafizov Anvar 1912 22
16 25 Shnayder Violetta 1892 ½ - ½ Zarkova Elizaveta 1669 43
17 27 Sychov Alexandr 1864 1 - 0 Ivanov Matvei 1628 46
18 39 Ignatiev Aleksey 1698 1 - 0 WFM Matsenko Elena 1810 34
19 59 Golikov Ivan 1149 ½ - ½ Babkov Timofey 1721 37
20 26 Sidorov Nazar 1883 1 1 - 0 1 Chernokulskaya Alina 1538 50
21 49 Pridannikov Daniil 1553 1 ½ - ½ 1 Kirienko Maxim 1823 33
22 51 Nikulina Anastasiya 1519 1 1 - 0 1 Mirgalina Anna 1692 40
23 41 Baranova Elizaveta 1676 1 0 - 1 1 Tabermakova Leila 1511 52
24 62 Gumarov Ramil 0 1 - - + 1 Marchenko Pavel R. 1666 44
25 47 Zhavoronkov Danil P. 1608 1 1 - 0 1 Voronov Kirill 1324 56
26 57 Rezchikov Vitalii 1287 1 0 - 1 ½ Kadochnikova Elena 1947 19
27 53 Ziganurov Mikhail 1459 ½ 1 - 0 ½ Shatun Andrey 1737 36
28 45 Pakhomova Tatyana 1657 ½ ½ - ½ ½ Emelchenkov Ivan 1584 48
29 55 Mesheryakova Anfisa 1393 ½ ½ - ½ ½ Burdukova Anastasia 1429 54
30 35 Muksimova Oksana 1758 0 1 - 0 0 Partys Sofiya A. 1098 60
31 61 Shavaleev Nikita 1041 0 1 bye
32 6 IM Bashkov Viacheslav 2165 0 0 not paired

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 IM Kalmachevskikh Viktor 2273 4 ½ - ½ FM Matsenko Andrei 2252 3
2 10 AGM Isaev Anton 2130 1 - 0 CM Dovbnia Nikita 1916 20
3 8 Kozlov Denis 2156 0 - 1 3 IM Kalegin Evgenij 2418 1
4 18 Bobylev Nikita 1964 3 0 - 1 3 Baigildin Albert 2178 5
5 16 Pankov Daniil 1976 3 ½ - ½ 3 Yumakhuzhin Vadim 2156 7
6 12 FM Sotnikov Alexander I. 2074 3 1 - 0 3 Morozov Ivan 2055 13
7 4 Smirnov Boris 2206 1 - 0 3 Lauda Alexandr 1845 29
8 23 Makov Artem 1902 ½ - ½ Fesenko Vitaly 2145 9
9 11 Trofimov Pavel 2125 1 - 0 Sychov Alexandr 1864 27
10 32 Vozmilov Lev 1837 ½ - ½ Lebzak Yaroslav 2049 15
11 28 Godov Oleg 1850 0 - 1 Popovich Alexey 1975 17
12 14 Nurzhanov Valikhan 2050 2 1 - 0 Ignatiev Aleksey 1698 39
13 21 Danilenko Oleg 1913 2 ½ - ½ 2 Gordeev Denis 1676 42
14 22 Khafizov Anvar 1912 2 1 - 0 2 Marchenko Pavel R. 1666 44
15 24 Koshulyan Egor A. 1894 2 1 - 0 2 Zhavoronkov Danil P. 1608 47
16 51 Nikulina Anastasiya 1519 2 0 - 1 2 Shnayder Violetta 1892 25
17 43 Zarkova Elizaveta 1669 2 0 - 1 2 Sidorov Nazar 1883 26
18 30 Zorina Elizaveta 1844 2 ½ - ½ 2 Golikov Ivan 1149 59
19 52 Tabermakova Leila 1511 2 0 - 1 2 Shamsutdinova Karina 1838 31
20 37 Babkov Timofey 1721 2 1 - 0 2 Kozachkov Pavel 1262 58
21 19 Kadochnikova Elena 1947 1 - 0 Ryumin Roman 1703 38
22 33 Kirienko Maxim 1823 1 - 0 Ziganurov Mikhail 1459 53
23 34 WFM Matsenko Elena 1810 0 - 1 Pridannikov Daniil 1553 49
24 46 Ivanov Matvei 1628 ½ - ½ 1 Muksimova Oksana 1758 35
25 40 Mirgalina Anna 1692 1 1 - 0 1 Burdukova Anastasia 1429 54
26 56 Voronov Kirill 1324 1 0 - 1 1 Baranova Elizaveta 1676 41
27 61 Shavaleev Nikita 1041 1 0 - 1 1 Pakhomova Tatyana 1657 45
28 48 Emelchenkov Ivan 1584 1 ½ - ½ 1 Mesheryakova Anfisa 1393 55
29 50 Chernokulskaya Alina 1538 1 ½ - ½ 1 Rezchikov Vitalii 1287 57
30 36 Shatun Andrey 1737 ½ 1 - 0 0 Partys Sofiya A. 1098 60
31 6 IM Bashkov Viacheslav 2165 0 0 not paired
32 62 Gumarov Ramil 0 1 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 AGM Isaev Anton 2130 ½ - ½ IM Kalmachevskikh Viktor 2273 2
2 1 IM Kalegin Evgenij 2418 4 ½ - ½ 4 Baigildin Albert 2178 5
3 3 FM Matsenko Andrei 2252 4 1 - 0 4 FM Sotnikov Alexander I. 2074 12
4 7 Yumakhuzhin Vadim 2156 0 - 1 Smirnov Boris 2206 4
5 17 Popovich Alexey 1975 1 - 0 Kozlov Denis 2156 8
6 11 Trofimov Pavel 2125 1 - 0 Pankov Daniil 1976 16
7 20 CM Dovbnia Nikita 1916 1 - 0 3 Bobylev Nikita 1964 18
8 9 Fesenko Vitaly 2145 3 ½ - ½ 3 Vozmilov Lev 1837 32
9 13 Morozov Ivan 2055 3 0 - 1 3 Babkov Timofey 1721 37
10 25 Shnayder Violetta 1892 3 0 - 1 3 Nurzhanov Valikhan 2050 14
11 15 Lebzak Yaroslav 2049 3 0 - 1 3 Koshulyan Egor A. 1894 24
12 26 Sidorov Nazar 1883 3 0 - 1 3 Khafizov Anvar 1912 22
13 29 Lauda Alexandr 1845 3 0 - 1 3 Makov Artem 1902 23
14 31 Shamsutdinova Karina 1838 3 1 - 0 Danilenko Oleg 1913 21
15 19 Kadochnikova Elena 1947 1 - 0 Kirienko Maxim 1823 33
16 27 Sychov Alexandr 1864 1 - 0 Gordeev Denis 1676 42
17 39 Ignatiev Aleksey 1698 1 - 0 Godov Oleg 1850 28
18 49 Pridannikov Daniil 1553 ½ - ½ Zorina Elizaveta 1844 30
19 59 Golikov Ivan 1149 + - - 2 Mirgalina Anna 1692 40
20 41 Baranova Elizaveta 1676 2 ½ - ½ 2 Ivanov Matvei 1628 46
21 47 Zhavoronkov Danil P. 1608 2 0 - 1 2 Zarkova Elizaveta 1669 43
22 44 Marchenko Pavel R. 1666 2 0 - 1 2 Nikulina Anastasiya 1519 51
23 45 Pakhomova Tatyana 1657 2 1 - 0 2 Tabermakova Leila 1511 52
24 38 Ryumin Roman 1703 0 - 1 2 Kozachkov Pavel 1262 58
25 57 Rezchikov Vitalii 1287 0 - 1 WFM Matsenko Elena 1810 34
26 35 Muksimova Oksana 1758 0 - 1 Shatun Andrey 1737 36
27 53 Ziganurov Mikhail 1459 1 - 0 Emelchenkov Ivan 1584 48
28 55 Mesheryakova Anfisa 1393 0 - 1 Chernokulskaya Alina 1538 50
29 54 Burdukova Anastasia 1429 1 1 - 0 1 Shavaleev Nikita 1041 61
30 60 Partys Sofiya A. 1098 0 0 - 1 1 Voronov Kirill 1324 56
31 6 IM Bashkov Viacheslav 2165 0 0 not paired
32 62 Gumarov Ramil 0 1 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 IM Kalmachevskikh Viktor 2273 5 ½ - ½ Trofimov Pavel 2125 11
2 5 Baigildin Albert 2178 0 - 1 5 FM Matsenko Andrei 2252 3
3 17 Popovich Alexey 1975 1 - 0 5 AGM Isaev Anton 2130 10
4 4 Smirnov Boris 2206 ½ - ½ CM Dovbnia Nikita 1916 20
5 12 FM Sotnikov Alexander I. 2074 4 ½ - ½ IM Kalegin Evgenij 2418 1
6 14 Nurzhanov Valikhan 2050 4 0 - 1 4 Koshulyan Egor A. 1894 24
7 22 Khafizov Anvar 1912 4 0 - 1 4 Shamsutdinova Karina 1838 31
8 37 Babkov Timofey 1721 4 1 - 0 4 Makov Artem 1902 23
9 32 Vozmilov Lev 1837 ½ - ½ Yumakhuzhin Vadim 2156 7
10 8 Kozlov Denis 2156 1 - 0 Kadochnikova Elena 1947 19
11 59 Golikov Ivan 1149 0 - 1 Fesenko Vitaly 2145 9
12 16 Pankov Daniil 1976 ½ - ½ Ignatiev Aleksey 1698 39
13 13 Morozov Ivan 2055 3 0 - 1 Sychov Alexandr 1864 27
14 30 Zorina Elizaveta 1844 3 1 - 0 3 Lebzak Yaroslav 2049 15
15 18 Bobylev Nikita 1964 3 1 - 0 3 Pakhomova Tatyana 1657 45
16 58 Kozachkov Pavel 1262 3 0 - 1 3 Shnayder Violetta 1892 25
17 51 Nikulina Anastasiya 1519 3 1 - 0 3 Sidorov Nazar 1883 26
18 43 Zarkova Elizaveta 1669 3 1 - 0 3 Lauda Alexandr 1845 29
19 36 Shatun Andrey 1737 1 - 0 3 Pridannikov Daniil 1553 49
20 21 Danilenko Oleg 1913 ½ - ½ Baranova Elizaveta 1676 41
21 28 Godov Oleg 1850 ½ - ½ Ziganurov Mikhail 1459 53
22 42 Gordeev Denis 1676 ½ - ½ Kirienko Maxim 1823 33
23 34 WFM Matsenko Elena 1810 0 - 1 Ivanov Matvei 1628 46
24 50 Chernokulskaya Alina 1538 0 - 1 2 Marchenko Pavel R. 1666 44
25 52 Tabermakova Leila 1511 2 ½ - ½ 2 Zhavoronkov Danil P. 1608 47
26 56 Voronov Kirill 1324 2 0 - 1 2 Burdukova Anastasia 1429 54
27 48 Emelchenkov Ivan 1584 1 - 0 Muksimova Oksana 1758 35
28 38 Ryumin Roman 1703 1 - 0 Mesheryakova Anfisa 1393 55
29 61 Shavaleev Nikita 1041 1 0 - 1 Rezchikov Vitalii 1287 57
30 60 Partys Sofiya A. 1098 0 1 bye
31 6 IM Bashkov Viacheslav 2165 0 0 not paired
32 40 Mirgalina Anna 1692 2 0 not paired
33 62 Gumarov Ramil 0 1 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 FM Matsenko Andrei 2252 6 1 - 0 Popovich Alexey 1975 17
2 1 IM Kalegin Evgenij 2418 5 0 - 1 IM Kalmachevskikh Viktor 2273 2
3 31 Shamsutdinova Karina 1838 5 0 - 1 5 Smirnov Boris 2206 4
4 11 Trofimov Pavel 2125 5 1 - 0 5 AGM Isaev Anton 2130 10
5 20 CM Dovbnia Nikita 1916 5 ½ - ½ 5 Babkov Timofey 1721 37
6 24 Koshulyan Egor A. 1894 5 0 - 1 Kozlov Denis 2156 8
7 5 Baigildin Albert 2178 1 - 0 FM Sotnikov Alexander I. 2074 12
8 9 Fesenko Vitaly 2145 1 - 0 Sychov Alexandr 1864 27
9 7 Yumakhuzhin Vadim 2156 4 ½ - ½ 4 Zarkova Elizaveta 1669 43
10 30 Zorina Elizaveta 1844 4 ½ - ½ 4 Nurzhanov Valikhan 2050 14
11 25 Shnayder Violetta 1892 4 ½ - ½ 4 Pankov Daniil 1976 16
12 39 Ignatiev Aleksey 1698 4 1 - 0 4 Bobylev Nikita 1964 18
13 32 Vozmilov Lev 1837 4 1 - 0 4 Khafizov Anvar 1912 22
14 23 Makov Artem 1902 4 1 - 0 4 Nikulina Anastasiya 1519 51
15 19 Kadochnikova Elena 1947 0 - 1 Golikov Ivan 1149 59
16 46 Ivanov Matvei 1628 1 - 0 Shatun Andrey 1737 36
17 41 Baranova Elizaveta 1676 3 + - - 3 Morozov Ivan 2055 13
18 15 Lebzak Yaroslav 2049 3 1 - 0 3 Gordeev Denis 1676 42
19 45 Pakhomova Tatyana 1657 3 0 - 1 3 Danilenko Oleg 1913 21
20 26 Sidorov Nazar 1883 3 ½ - ½ 3 Marchenko Pavel R. 1666 44
21 54 Burdukova Anastasia 1429 3 ½ - ½ 3 Godov Oleg 1850 28
22 29 Lauda Alexandr 1845 3 0 - 1 3 Pridannikov Daniil 1553 49
23 33 Kirienko Maxim 1823 3 1 - 0 3 Kozachkov Pavel 1262 58
24 53 Ziganurov Mikhail 1459 3 0 - 1 Chernokulskaya Alina 1538 50
25 52 Tabermakova Leila 1511 ½ - ½ WFM Matsenko Elena 1810 34
26 57 Rezchikov Vitalii 1287 0 - 1 Ryumin Roman 1703 38
27 47 Zhavoronkov Danil P. 1608 0 - 1 Emelchenkov Ivan 1584 48
28 55 Mesheryakova Anfisa 1393 0 - 1 2 Voronov Kirill 1324 56
29 60 Partys Sofiya A. 1098 1 1 - 0 1 Shavaleev Nikita 1041 61
30 35 Muksimova Oksana 1758 1 bye
31 6 IM Bashkov Viacheslav 2165 0 0 not paired
32 40 Mirgalina Anna 1692 2 0 not paired
33 62 Gumarov Ramil 0 1 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 3 FM Matsenko Andrei 2252 7 ½ - ½ 6 Trofimov Pavel 2125 11
2 2 IM Kalmachevskikh Viktor 2273 ½ - ½ 6 Smirnov Boris 2206 4
3 37 Babkov Timofey 1721 0 - 1 Baigildin Albert 2178 5
4 8 Kozlov Denis 2156 1 - 0 Fesenko Vitaly 2145 9
5 17 Popovich Alexey 1975 ½ - ½ CM Dovbnia Nikita 1916 20
6 31 Shamsutdinova Karina 1838 5 0 - 1 5 IM Kalegin Evgenij 2418 1
7 10 AGM Isaev Anton 2130 5 0 - 1 5 Koshulyan Egor A. 1894 24
8 23 Makov Artem 1902 5 0 - 1 5 Vozmilov Lev 1837 32
9 27 Sychov Alexandr 1864 0 - 1 5 Ignatiev Aleksey 1698 39
10 14 Nurzhanov Valikhan 2050 1 - 0 Yumakhuzhin Vadim 2156 7
11 12 FM Sotnikov Alexander I. 2074 1 - 0 Zorina Elizaveta 1844 30
12 16 Pankov Daniil 1976 1 - 0 Ivanov Matvei 1628 46
13 59 Golikov Ivan 1149 0 - 1 Shnayder Violetta 1892 25
14 43 Zarkova Elizaveta 1669 0 - 1 4 Lebzak Yaroslav 2049 15
15 18 Bobylev Nikita 1964 4 1 - 0 4 Kirienko Maxim 1823 33
16 49 Pridannikov Daniil 1553 4 0 - 1 4 Danilenko Oleg 1913 21
17 41 Baranova Elizaveta 1676 4 0 - 1 4 Khafizov Anvar 1912 22
18 51 Nikulina Anastasiya 1519 4 1 - 0 Kadochnikova Elena 1947 19
19 38 Ryumin Roman 1703 0 - 1 Sidorov Nazar 1883 26
20 28 Godov Oleg 1850 1 - 0 Emelchenkov Ivan 1584 48
21 50 Chernokulskaya Alina 1538 0 - 1 Shatun Andrey 1737 36
22 44 Marchenko Pavel R. 1666 ½ - ½ Burdukova Anastasia 1429 54
23 56 Voronov Kirill 1324 3 ½ - ½ 3 Lauda Alexandr 1845 29
24 34 WFM Matsenko Elena 1810 3 0 - 1 3 Pakhomova Tatyana 1657 45
25 42 Gordeev Denis 1676 3 + - - 3 Ziganurov Mikhail 1459 53
26 58 Kozachkov Pavel 1262 3 ½ - ½ 3 Tabermakova Leila 1511 52
27 35 Muksimova Oksana 1758 ½ - ½ Rezchikov Vitalii 1287 57
28 47 Zhavoronkov Danil P. 1608 1 - 0 2 Partys Sofiya A. 1098 60
29 61 Shavaleev Nikita 1041 1 0 - 1 Mesheryakova Anfisa 1393 55
30 6 IM Bashkov Viacheslav 2165 0 0 not paired
31 13 Morozov Ivan 2055 3 0 not paired
32 40 Mirgalina Anna 1692 2 0 not paired
33 62 Gumarov Ramil 0 1 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 3 FM Matsenko Andrei CZE 2252 7,5 48,0 51,0 6
2 2 IM Kalmachevskikh Viktor RUS 2273 7,0 47,0 51,0 5
3 5 Baigildin Albert RUS 2178 6,5 46,5 51,0 6
4 8 Kozlov Denis RUS 2156 6,5 43,5 47,0 6
5 11 Trofimov Pavel RUS 2125 6,5 43,5 47,0 5
6 4 Smirnov Boris RUS 2206 6,5 41,5 44,0 4
7 1 IM Kalegin Evgenij RUS 2418 6,0 47,5 52,5 5
8 20 CM Dovbnia Nikita RUS 1916 6,0 46,0 49,0 4
9 17 Popovich Alexey RUS 1975 6,0 43,5 47,0 4
10 24 Koshulyan Egor A. RUS 1894 6,0 42,5 45,0 6
11 32 Vozmilov Lev RUS 1837 6,0 42,0 45,0 4
12 39 Ignatiev Aleksey RUS 1698 6,0 39,5 41,0 5
13 12 FM Sotnikov Alexander I. RUS 2074 5,5 43,5 47,5 5
14 14 Nurzhanov Valikhan RUS 2050 5,5 43,5 47,0 5
15 16 Pankov Daniil RUS 1976 5,5 43,0 46,5 4
16 25 Shnayder Violetta RUS 1892 5,5 40,0 43,5 4
17 37 Babkov Timofey RUS 1721 5,5 39,5 43,0 4
18 9 Fesenko Vitaly RUS 2145 5,5 38,5 42,0 4
19 10 AGM Isaev Anton RUS 2130 5,0 50,0 53,5 4
20 23 Makov Artem RUS 1902 5,0 43,5 47,0 4
21 31 Shamsutdinova Karina RUS 1838 5,0 40,0 43,5 5
22 18 Bobylev Nikita RUS 1964 5,0 38,5 42,0 5
23 15 Lebzak Yaroslav RUS 2049 5,0 38,0 41,5 4
22 Khafizov Anvar RUS 1912 5,0 38,0 41,5 4
25 51 Nikulina Anastasiya RUS 1519 5,0 38,0 39,5 5
26 21 Danilenko Oleg RUS 1913 5,0 35,5 39,0 3
27 7 Yumakhuzhin Vadim RUS 2156 4,5 44,0 47,5 3
28 28 Godov Oleg RUS 1850 4,5 39,5 43,0 3
29 43 Zarkova Elizaveta RUS 1669 4,5 38,5 42,0 3
30 46 Ivanov Matvei RUS 1628 4,5 38,5 41,0 3
31 27 Sychov Alexandr RUS 1864 4,5 38,0 41,5 4
32 59 Golikov Ivan RUS 1149 4,5 37,5 41,0 3
33 30 Zorina Elizaveta RUS 1844 4,5 36,0 36,5 3
34 26 Sidorov Nazar RUS 1883 4,5 32,5 35,5 4
35 36 Shatun Andrey RUS 1737 4,5 31,0 32,5 4
36 42 Gordeev Denis RUS 1676 4,0 39,0 42,0 2
37 33 Kirienko Maxim RUS 1823 4,0 36,0 39,5 3
41 Baranova Elizaveta RUS 1676 4,0 36,0 39,5 3
39 49 Pridannikov Daniil RUS 1553 4,0 35,5 38,5 3
40 45 Pakhomova Tatyana RUS 1657 4,0 35,0 35,5 3
41 44 Marchenko Pavel R. RUS 1666 4,0 33,0 33,5 3
42 54 Burdukova Anastasia RUS 1429 4,0 31,0 31,5 2
43 58 Kozachkov Pavel RUS 1262 3,5 39,0 42,5 2
44 29 Lauda Alexandr MDA 1845 3,5 39,0 40,5 3
45 19 Kadochnikova Elena RUS 1947 3,5 33,5 36,5 3
46 47 Zhavoronkov Danil P. RUS 1608 3,5 33,0 33,5 3
47 50 Chernokulskaya Alina RUS 1538 3,5 32,0 34,5 3
48 48 Emelchenkov Ivan RUS 1584 3,5 32,0 34,5 2
52 Tabermakova Leila RUS 1511 3,5 32,0 34,5 2
50 38 Ryumin Roman RUS 1703 3,5 31,5 34,0 3
51 56 Voronov Kirill RUS 1324 3,5 30,0 31,5 3
52 13 Morozov Ivan RUS 2055 3,0 39,5 43,0 3
53 34 WFM Matsenko Elena RUS 1810 3,0 36,0 38,5 2
54 53 Ziganurov Mikhail RUS 1459 3,0 32,5 35,5 2
55 57 Rezchikov Vitalii RUS 1287 3,0 32,5 33,0 2
56 35 Muksimova Oksana RUS 1758 3,0 31,0 32,5 1
57 55 Mesheryakova Anfisa RUS 1393 2,5 31,5 32,0 1
58 40 Mirgalina Anna RUS 1692 2,0 35,5 38,5 2
59 60 Partys Sofiya A. RUS 1098 2,0 29,5 30,0 1
60 62 Gumarov Ramil RUS 0 1,0 29,0 31,0 0
61 61 Shavaleev Nikita RUS 1041 1,0 27,5 29,0 0
62 6 IM Bashkov Viacheslav RUS 2165 0,0 28,5 29,5 0