Mistrovství Moravy a Slezska 2021 U10

Chess tournament overview

Country: Czech Republic
Tournament date: 2021-10-26 to 2021-10-31
Tournament place: Hotel Dlouhe Strane, s.r.o., 788 11 Loucna nad Desnou - Rejhotice 72, CZE (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo Nacional

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: SK Slavia Orlová, z.s.
Main referee: IA Kopta, Jiri 328910
Referee: Kubos, Rostislav 316938

Schedule: Mistrovství Moravy a Slezska 2021 U10

Round Date Time
1 2021/10/26 15:00
2 2021/10/27 09:00
3 2021/10/27 15:00
4 2021/10/28 09:00
5 2021/10/28 15:00
6 2021/10/29 09:00
7 2021/10/29 15:00
8 2021/10/30 09:00
9 2021/10/31 09:00

Players registered in Mistrovství Moravy a Slezska 2021 U10

No. Country Title Name Elo FIDE Elo National Variation
1 CZE Krišica Lukáš 0 1101 0
2 CZE Brož Pavel 1135 1074 0
3 CZE Chauvin Simon 0 1068 0
4 CZE Barteček David 0 0 0
5 CZE Galia Šimon 0 0 0
6 CZE Gřešek Oskar 0 0 0
7 CZE Hanzel Martin 0 0 0
8 CZE Hanzlová Vendula 0 0 0
9 CZE Herentin Matyáš 0 0 0
10 CZE Hlinka Vít 0 0 0
11 CZE Iwanuszek Jan 0 0 0
12 CZE Koběrský Matyáš 0 0 0
13 CZE Kumarcis Alexios 0 0 0
14 CZE Kupka František 0 0 0
15 CZE Martikánová Amálie 0 0 0
16 CZE Mazurková Viktorie 0 0 0
17 CZE Michna Petr 0 0 0
18 CZE Moravec René 0 0 0
19 CZE Nepustil Ivo 0 0 0
20 CZE Novotný Adam 0 0 0
21 CZE Přikryl Daniel 0 0 0
22 CZE Říha Jan 0 0 0
23 CZE Šedý Mikeš 0 0 0
24 CZE Šlachtová Jana 0 0 0
25 CZE Šotek Matěj 0 0 0
26 CZE Trčálková Ema 0 0 0
27 CZE Zádrapová Gabriela 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name FIDE elo National elo Variation
1 CZE Krišica Lukáš 0 1101 0
2 CZE Brož Pavel 1135 1074 0
3 CZE Chauvin Simon 0 1068 0
4 CZE Barteček David 0 0 0
5 CZE Galia Šimon 0 0 0
6 CZE Gřešek Oskar 0 0 0
7 CZE Hanzel Martin 0 0 0
8 CZE Hanzlová Vendula 0 0 0
9 CZE Herentin Matyáš 0 0 0
10 CZE Hlinka Vít 0 0 0
11 CZE Iwanuszek Jan 0 0 0
12 CZE Koběrský Matyáš 0 0 0
13 CZE Kumarcis Alexios 0 0 0
14 CZE Kupka František 0 0 0
15 CZE Martikánová Amálie 0 0 0
16 CZE Mazurková Viktorie 0 0 0
17 CZE Michna Petr 0 0 0
18 CZE Moravec René 0 0 0
19 CZE Nepustil Ivo 0 0 0
20 CZE Novotný Adam 0 0 0
21 CZE Přikryl Daniel 0 0 0
22 CZE Říha Jan 0 0 0
23 CZE Šedý Mikeš 0 0 0
24 CZE Šlachtová Jana 0 0 0
25 CZE Šotek Matěj 0 0 0
26 CZE Trčálková Ema 0 0 0
27 CZE Zádrapová Gabriela 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre ID EloN sexo Club/Ciudad
1 Krišica Lukáš 50432 1101 TŽ Třinec
2 Brož Pavel 49467 1074 Šachový klub Světlá nad Sázavou
3 Chauvin Simon 51437 1068 ŠK Staré Město
4 Barteček David 52406 0 Beskydská šachová škola z.s.
5 Galia Šimon 52369 0 Interchess z.s.
6 Gřešek Oskar 52903 0 Slezan Opava
7 Hanzel Martin 52417 0 Beskydská šachová škola z.s.
8 Hanzlová Vendula 53857 0 w Beskydská šachová škola z.s.
9 Herentin Matyáš 52691 0 Šachy Krnov, z.s.
10 Hlinka Vít 51868 0 Šachový klub Lokomotiva Brno, z.s.
11 Iwanuszek Jan 53546 0 SK Slavia Orlová
12 Koběrský Matyáš 52792 0 ŠK Staré Město
13 Kumarcis Alexios 52475 0 Šachy Krnov, z.s.
14 Kupka František 53863 0 Beskydská šachová škola z.s.
15 Martikánová Amálie 52357 0 w Beskydská šachová škola z.s.
16 Mazurková Viktorie 53692 0 w SK Slavia Orlová
17 Michna Petr 53080 0 Šachy Krnov, z.s.
18 Moravec René 49832 0 ŠK Staré Město
19 Nepustil Ivo 53777 0 Šachy Krnov, z.s.
20 Novotný Adam 52998 0 Šachový klub Světlá nad Sázavou
21 Přikryl Daniel 52428 0 Beskydská šachová škola z.s.
22 Říha Jan 53750 0 Šachy Krnov, z.s.
23 Šedý Mikeš 47956 0 Šachový klub Světlá nad Sázavou
24 Šlachtová Jana 53749 0 w Šachy Krnov, z.s.
25 Šotek Matěj 52245 0 Slezan Opava
26 Trčálková Ema 50437 0 w Tělovýchovná jednota Sokol Ústí z.s
27 Zádrapová Gabriela 53104 0 w Šachový klub Vsetín, z.s.

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 14 Kupka František 0 0 0 - 1 0 Krišica Lukáš 1101 1
2 2 Brož Pavel 1074 0 0 - 1 0 Martikánová Amálie 0 15
3 16 Mazurková Viktorie 0 0 0 - 1 0 Chauvin Simon 1068 3
4 4 Barteček David 0 0 1 - 0 0 Michna Petr 0 17
5 18 Moravec René 0 0 1 - 0 0 Galia Šimon 0 5
6 6 Gřešek Oskar 0 0 1 - 0 0 Nepustil Ivo 0 19
7 20 Novotný Adam 0 0 1 - 0 0 Hanzel Martin 0 7
8 8 Hanzlová Vendula 0 0 0 - 1 0 Přikryl Daniel 0 21
9 22 Říha Jan 0 0 0 - 1 0 Herentin Matyáš 0 9
10 10 Hlinka Vít 0 0 0 - 1 0 Šedý Mikeš 0 23
11 24 Šlachtová Jana 0 0 1 - 0 0 Iwanuszek Jan 0 11
12 12 Koběrský Matyáš 0 0 0 - 1 0 Šotek Matěj 0 25
13 26 Trčálková Ema 0 0 1 - 0 0 Kumarcis Alexios 0 13
14 27 Zádrapová Gabriela 0 0 1 bye

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Krišica Lukáš 1101 1 1 - 0 1 Novotný Adam 0 20
2 3 Chauvin Simon 1068 1 1 - 0 1 Šlachtová Jana 0 24
3 21 Přikryl Daniel 0 1 ½ - ½ 1 Barteček David 0 4
4 23 Šedý Mikeš 0 1 0 - 1 1 Gřešek Oskar 0 6
5 9 Herentin Matyáš 0 1 1 - 0 1 Trčálková Ema 0 26
6 15 Martikánová Amálie 0 1 1 - 0 1 Zádrapová Gabriela 0 27
7 25 Šotek Matěj 0 1 ½ - ½ 1 Moravec René 0 18
8 13 Kumarcis Alexios 0 0 0 - 1 0 Brož Pavel 1074 2
9 5 Galia Šimon 0 0 1 - 0 0 Koběrský Matyáš 0 12
10 7 Hanzel Martin 0 0 1 - 0 0 Kupka František 0 14
11 17 Michna Petr 0 0 1 - 0 0 Hanzlová Vendula 0 8
12 19 Nepustil Ivo 0 0 0 - 1 0 Hlinka Vít 0 10
13 11 Iwanuszek Jan 0 0 0 - 1 0 Mazurková Viktorie 0 16
14 22 Říha Jan 0 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Gřešek Oskar 0 2 1 - 0 2 Krišica Lukáš 1101 1
2 9 Herentin Matyáš 0 2 0 - 1 2 Chauvin Simon 1068 3
3 4 Barteček David 0 0 - 1 2 Martikánová Amálie 0 15
4 18 Moravec René 0 1 - 0 Přikryl Daniel 0 21
5 2 Brož Pavel 1074 1 0 - 1 Šotek Matěj 0 25
6 20 Novotný Adam 0 1 ½ - ½ 1 Galia Šimon 0 5
7 24 Šlachtová Jana 0 1 ½ - ½ 1 Hanzel Martin 0 7
8 10 Hlinka Vít 0 1 1 - 0 1 Říha Jan 0 22
9 16 Mazurková Viktorie 0 1 ½ - ½ 1 Šedý Mikeš 0 23
10 27 Zádrapová Gabriela 0 1 1 - 0 1 Michna Petr 0 17
11 26 Trčálková Ema 0 1 1 - 0 0 Iwanuszek Jan 0 11
12 8 Hanzlová Vendula 0 0 0 - 1 0 Kumarcis Alexios 0 13
13 12 Koběrský Matyáš 0 0 1 - 0 0 Nepustil Ivo 0 19
14 14 Kupka František 0 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 15 Martikánová Amálie 0 3 ½ - ½ 3 Gřešek Oskar 0 6
2 3 Chauvin Simon 1068 3 ½ - ½ Moravec René 0 18
3 25 Šotek Matěj 0 1 - 0 2 Herentin Matyáš 0 9
4 1 Krišica Lukáš 1101 2 1 - 0 2 Trčálková Ema 0 26
5 27 Zádrapová Gabriela 0 2 1 - 0 2 Hlinka Vít 0 10
6 23 Šedý Mikeš 0 1 - 0 Barteček David 0 4
7 5 Galia Šimon 0 1 - 0 Šlachtová Jana 0 24
8 7 Hanzel Martin 0 1 - 0 Mazurková Viktorie 0 16
9 21 Přikryl Daniel 0 0 - 1 Novotný Adam 0 20
10 14 Kupka František 0 1 0 - 1 1 Brož Pavel 1074 2
11 17 Michna Petr 0 1 0 - 1 1 Koběrský Matyáš 0 12
12 13 Kumarcis Alexios 0 1 1 - 0 1 Říha Jan 0 22
13 11 Iwanuszek Jan 0 0 1 - 0 0 Hanzlová Vendula 0 8
14 19 Nepustil Ivo 0 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 15 Martikánová Amálie 0 1 - 0 Chauvin Simon 1068 3
2 6 Gřešek Oskar 0 1 - 0 Šotek Matěj 0 25
3 18 Moravec René 0 3 0 - 1 3 Krišica Lukáš 1101 1
4 7 Hanzel Martin 0 1 - 0 Galia Šimon 0 5
5 20 Novotný Adam 0 ½ - ½ Šedý Mikeš 0 23
6 2 Brož Pavel 1074 2 1 - 0 2 Koběrský Matyáš 0 12
7 9 Herentin Matyáš 0 2 0 - 1 2 Kumarcis Alexios 0 13
8 10 Hlinka Vít 0 2 ½ - ½ 2 Trčálková Ema 0 26
9 4 Barteček David 0 1 - 0 Šlachtová Jana 0 24
10 16 Mazurková Viktorie 0 1 - 0 Přikryl Daniel 0 21
11 19 Nepustil Ivo 0 1 1 - 0 1 Iwanuszek Jan 0 11
12 22 Říha Jan 0 1 1 - 0 1 Michna Petr 0 17
13 8 Hanzlová Vendula 0 0 0 - 1 1 Kupka František 0 14
14 27 Zádrapová Gabriela 0 3 0 not paired

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Krišica Lukáš 1101 4 1 - 0 Martikánová Amálie 0 15
2 3 Chauvin Simon 1068 0 - 1 Gřešek Oskar 0 6
3 25 Šotek Matěj 0 1 - 0 Hanzel Martin 0 7
4 23 Šedý Mikeš 0 3 0 - 1 3 Brož Pavel 1074 2
5 13 Kumarcis Alexios 0 3 0 - 1 3 Moravec René 0 18
6 4 Barteček David 0 0 - 1 3 Novotný Adam 0 20
7 5 Galia Šimon 0 1 - 0 Hlinka Vít 0 10
8 26 Trčálková Ema 0 1 - 0 Mazurková Viktorie 0 16
9 12 Koběrský Matyáš 0 2 0 - 1 2 Herentin Matyáš 0 9
10 14 Kupka František 0 2 0 - 1 2 Nepustil Ivo 0 19
11 21 Přikryl Daniel 0 1 - 0 2 Říha Jan 0 22
12 24 Šlachtová Jana 0 1 - 0 0 Hanzlová Vendula 0 8
13 11 Iwanuszek Jan 0 1 ½ - ½ 1 Michna Petr 0 17
14 27 Zádrapová Gabriela 0 3 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Gřešek Oskar 0 0 - 1 4 Brož Pavel 1074 2
2 25 Šotek Matěj 0 1 - 0 5 Krišica Lukáš 1101 1
3 20 Novotný Adam 0 4 0 - 1 Martikánová Amálie 0 15
4 18 Moravec René 0 4 1 - 0 Trčálková Ema 0 26
5 7 Hanzel Martin 0 1 - 0 Chauvin Simon 1068 3
6 9 Herentin Matyáš 0 3 ½ - ½ Galia Šimon 0 5
7 19 Nepustil Ivo 0 3 0 - 1 3 Kumarcis Alexios 0 13
8 24 Šlachtová Jana 0 0 - 1 3 Šedý Mikeš 0 23
9 16 Mazurková Viktorie 0 0 - 1 Barteček David 0 4
10 10 Hlinka Vít 0 ½ - ½ Přikryl Daniel 0 21
11 17 Michna Petr 0 1 - 0 2 Kupka František 0 14
12 22 Říha Jan 0 2 1 - 0 Iwanuszek Jan 0 11
13 8 Hanzlová Vendula 0 0 0 - 1 2 Koběrský Matyáš 0 12
14 27 Zádrapová Gabriela 0 3 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 15 Martikánová Amálie 0 0 - 1 Šotek Matěj 0 25
2 18 Moravec René 0 5 0 - 1 Gřešek Oskar 0 6
3 2 Brož Pavel 1074 5 ½ - ½ 5 Krišica Lukáš 1101 1
4 23 Šedý Mikeš 0 4 0 - 1 Hanzel Martin 0 7
5 13 Kumarcis Alexios 0 4 0 - 1 4 Novotný Adam 0 20
6 5 Galia Šimon 0 4 1 - 0 Chauvin Simon 1068 3
7 26 Trčálková Ema 0 1 - 0 Barteček David 0 4
8 21 Přikryl Daniel 0 3 ½ - ½ Herentin Matyáš 0 9
9 12 Koběrský Matyáš 0 3 1 - 0 3 Hlinka Vít 0 10
10 22 Říha Jan 0 3 1 - 0 3 Nepustil Ivo 0 19
11 17 Michna Petr 0 0 - 1 Šlachtová Jana 0 24
12 8 Hanzlová Vendula 0 0 0 - 1 Mazurková Viktorie 0 16
13 11 Iwanuszek Jan 0 1 - 0 2 Kupka František 0 14
14 27 Zádrapová Gabriela 0 3 0 not paired

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 6 Gřešek Oskar 0 1 - 0 Hanzel Martin 0 7
2 20 Novotný Adam 0 5 ½ - ½ Šotek Matěj 0 25
3 1 Krišica Lukáš 1101 0 - 1 5 Galia Šimon 0 5
4 15 Martikánová Amálie 0 1 - 0 5 Moravec René 0 18
5 2 Brož Pavel 1074 1 - 0 Trčálková Ema 0 26
6 9 Herentin Matyáš 0 4 1 - 0 4 Šedý Mikeš 0 23
7 12 Koběrský Matyáš 0 4 ½ - ½ 4 Říha Jan 0 22
8 16 Mazurková Viktorie 0 ½ - ½ 4 Kumarcis Alexios 0 13
9 3 Chauvin Simon 1068 1 - 0 Přikryl Daniel 0 21
10 4 Barteček David 0 ½ - ½ Iwanuszek Jan 0 11
11 14 Kupka František 0 2 1 - 0 Šlachtová Jana 0 24
12 10 Hlinka Vít 0 3 1 - 0 Michna Petr 0 17
13 19 Nepustil Ivo 0 3 1 - 0 0 Hanzlová Vendula 0 8
14 27 Zádrapová Gabriela 0 3 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name sexo EloN Club/City Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5  Rp K elo+/-
1 6 Gřešek Oskar 0 Slezan Opava 7,5 0,0 44,5 48,0 38,75 4 1307
2 25 Šotek Matěj 0 Slezan Opava 7,0 0,0 47,0 51,5 38,75 5 1246
3 15 Martikánová Amálie w 0 Beskydská šachová škola z.s. 6,5 1,0 46,5 50,5 32,25 4 1200
4 2 Brož Pavel 1074 Šachový klub Světlá nad Sázavou 6,5 0,0 44,0 46,5 30,75 4 1177 0 0,0
5 5 Galia Šimon 0 Interchess z.s. 6,0 0,0 39,5 43,0 27,25 5 1144
6 1 Krišica Lukáš 1101 TŽ Třinec 5,5 0,0 48,5 51,0 27,75 5 1095
7 20 Novotný Adam 0 Šachový klub Světlá nad Sázavou 5,5 0,0 43,0 46,5 26,00 4 1091
8 7 Hanzel Martin 0 Beskydská šachová škola z.s. 5,5 0,0 42,0 44,5 23,25 5 1088
9 18 Moravec René 0 ŠK Staré Město 5,0 0,0 46,0 49,5 24,25 4 1062
10 9 Herentin Matyáš 0 Šachy Krnov, z.s. 5,0 0,0 39,0 42,5 22,25 4 1051
11 3 Chauvin Simon 1068 ŠK Staré Město 4,5 0,0 43,0 46,5 18,50 5 1000
12 26 Trčálková Ema w 0 Tělovýchovná jednota Sokol Ústí z.s 4,5 0,0 38,5 41,5 17,50 5 1026
13 12 Koběrský Matyáš 0 ŠK Staré Město 4,5 0,0 38,5 38,5 12,75 4 1015
14 13 Kumarcis Alexios 0 Šachy Krnov, z.s. 4,5 0,0 38,0 38,0 15,50 5 1015
15 22 Říha Jan 0 Šachy Krnov, z.s. 4,5 0,0 31,5 34,0 16,25 4 957
16 23 Šedý Mikeš 0 Šachový klub Světlá nad Sázavou 4,0 0,0 42,0 45,5 16,25 5 972
17 10 Hlinka Vít 0 Šachový klub Lokomotiva Brno, z.s. 4,0 0,0 35,0 37,5 15,00 4 957
18 4 Barteček David 0 Beskydská šachová škola z.s. 4,0 0,0 34,5 37,0 13,25 4 957
19 16 Mazurková Viktorie w 0 SK Slavia Orlová 4,0 0,0 33,5 33,5 10,75 4 965
20 19 Nepustil Ivo 0 Šachy Krnov, z.s. 4,0 0,0 32,5 32,5 10,50 4 913
21 21 Přikryl Daniel 0 Beskydská šachová škola z.s. 3,5 0,0 36,0 36,0 11,00 5 928
22 24 Šlachtová Jana w 0 Šachy Krnov, z.s. 3,5 0,0 32,0 32,0 8,25 5 928
23 27 Zádrapová Gabriela w 0 Šachový klub Vsetín, z.s. 3,0 0,0 39,5 42,0 11,00 1 1125
24 14 Kupka František 0 Beskydská šachová škola z.s. 3,0 0,0 33,0 33,0 8,00 4 837
25 11 Iwanuszek Jan 0 SK Slavia Orlová 3,0 0,0 28,5 28,5 6,25 5 875
26 17 Michna Petr 0 Šachy Krnov, z.s. 2,5 0,0 30,5 30,5 4,50 5 834
27 8 Hanzlová Vendula w 0 Beskydská šachová škola z.s. 0,0 0,0 29,0 31,5 0,00 4 200