Western Asian Youth Chess Festival 2022 Under 08 And Under 10 Girls

Chess tournament overview

Tournament date: 2022-06-17 to 2022-06-22
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo FIDE

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Maldives Chess Association
Main referee: MD Haroon Or Rashid ID:10208291
Referee: Husan Turdialiev : 14203251, Talepker Damir : 381043108, Herakaji Maharjan : 12302589, Adam Nasih : 16700244, Mohamed Raque : 16701291, Ahmed Nabeel : 16701283, Islam Md Saiful Islam : 10224530, Hassan Nasih : 16700295, Ahmed Ashraf : 16700031, Jayendura Chaturvedi : 25991914, ALTaher Salman Tarek : 9303995, Washini Chamithri Surasingha : 29926297, Zeeshan Abdul Raheem : 16701011

Schedule: Western Asian Youth Chess Festival 2022 Under 08 And Under 10 Girls

Round Date Time
1 2022/06/17 09:00
2 2022/06/17 15:00
3 2022/06/18 09:00
4 2022/06/19 09:00
5 2022/06/19 15:00
6 2022/06/20 09:00
7 2022/06/20 15:00
8 2022/06/21 09:00
9 2022/06/22 09:00

Players registered in Western Asian Youth Chess Festival 2022 Under 08 And Under 10 Girls

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 BAN Warsia Khusbu 1587 0 -136
2 KGZ Tursunalieva Nurelina 1417 0 -48
3 IND Hanya Shah 1307 0 29
4 KAZ Omirserik Alima 1201 0 36
5 UZB Xikmatkhonova Mokhinur 1197 0 12
6 IND Modipalli Deekshitha 1187 0 94
7 KAZ Zhumambayeva Aliya 1174 0 -1
8 KAZ Diaskyzy Daliya 1163 0 36
9 SRI Akuratiya A G Hansadie Aradhya 1113 0 -23
10 PAK Aayat Asmi 0 0 0
11 UZB Abrorova Zaynura 0 0 0
12 MDV Aishath Noya Shahurudheen Shareef 0 0 0
13 PAK Chaudhry Mysha Furqan 0 0 0
14 MDV Layaly Livia Ikram 0 0 0
15 MDV Malaak Ismail Mukhthaba 0 0 0
16 MDV Mohamed Solih Ayana 0 0 0
17 UZB Mukhiddinova Nilufar 0 0 0
18 UZB Nematjonova Zarina 0 0 0
19 KGZ Poliak Margarita 0 0 0
20 SRI Sethumsa R B Hasadi 0 0 0
21 SRI Sithumsa H G Sasmi 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 BAN Warsia Khusbu 1587 0 -136
2 KGZ Tursunalieva Nurelina 1417 0 -48
3 IND Hanya Shah 1307 0 29
4 KAZ Omirserik Alima 1201 0 36
5 UZB Xikmatkhonova Mokhinur 1197 0 12
6 IND Modipalli Deekshitha 1187 0 94
7 KAZ Zhumambayeva Aliya 1174 0 -1
8 KAZ Diaskyzy Daliya 1163 0 36
9 SRI Akuratiya A G Hansadie Aradhya 1113 0 -23
10 PAK Aayat Asmi 0 0 0
11 UZB Abrorova Zaynura 0 0 0
12 MDV Aishath Noya Shahurudheen Shareef 0 0 0
13 PAK Chaudhry Mysha Furqan 0 0 0
14 MDV Layaly Livia Ikram 0 0 0
15 MDV Malaak Ismail Mukhthaba 0 0 0
16 MDV Mohamed Solih Ayana 0 0 0
17 UZB Mukhiddinova Nilufar 0 0 0
18 UZB Nematjonova Zarina 0 0 0
19 KGZ Poliak Margarita 0 0 0
20 SRI Sethumsa R B Hasadi 0 0 0
21 SRI Sithumsa H G Sasmi 0 0 0

Players starting rank

No.   Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo FIDE Tipo
1 Warsia Khusbu 10231668 BAN 1587 1587 U10
2 Tursunalieva Nurelina 13817329 KGZ 1417 1417 U10
3 Hanya Shah 25186388 IND 1307 1307 U10
4 Omirserik Alima 13743570 KAZ 1201 1201 U10
5 Xikmatkhonova Mokhinur 14218704 UZB 1197 1197 U10
6 Modipalli Deekshitha 33389454 IND 1187 1187 U10
7 Zhumambayeva Aliya 13780980 KAZ 1174 1174 U8
8 Diaskyzy Daliya 13744950 KAZ 1163 1163 U10
9 Akuratiya A G Hansadie Aradhya 9999949 SRI 1113 1113 U10
10 Aayat Asmi 7810776 PAK 0 0 U10
11 Abrorova Zaynura 14211998 UZB 0 0 U10
12 Aishath Noya Shahurudheen Shareef 16702590 MDV 0 0 U8
13 Chaudhry Mysha Furqan 7817037 PAK 0 0 U8
14 Layaly Livia Ikram 16702506 MDV 0 0 U8
15 Malaak Ismail Mukhthaba 16701950 MDV 0 0 U10
16 Mohamed Solih Ayana 16701550 MDV 0 0 U10
17 Mukhiddinova Nilufar 14224755 UZB 0 0 U8
18 Nematjonova Zarina 14225522 UZB 0 0 U8
19 Poliak Margarita 13840380 KGZ 0 0 U8
20 Sethumsa R B Hasadi 29976588 SRI 0 0 U8
21 Sithumsa H G Sasmi 29953910 SRI 0 0 U10

Round 1

M. No.   Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo  B No.
1 11 Abrorova Zaynura U10 UZB 0 0 0 - 1 0 Warsia Khusbu U10 BAN 1587 1
2 2 Tursunalieva Nurelina U10 KGZ 1417 0 1 - 0 0 Aishath Noya Shahurudheen Shareef U8 MDV 0 12
3 13 Chaudhry Mysha Furqan U8 PAK 0 0 0 - 1 0 Hanya Shah U10 IND 1307 3
4 4 Omirserik Alima U10 KAZ 1201 0 1 - 0 0 Layaly Livia Ikram U8 MDV 0 14
5 15 Malaak Ismail Mukhthaba U10 MDV 0 0 0 - 1 0 Xikmatkhonova Mokhinur U10 UZB 1197 5
6 6 Modipalli Deekshitha U10 IND 1187 0 1 - 0 0 Mohamed Solih Ayana U10 MDV 0 16
7 17 Mukhiddinova Nilufar U8 UZB 0 0 ½ - ½ 0 Zhumambayeva Aliya U8 KAZ 1174 7
8 8 Diaskyzy Daliya U10 KAZ 1163 0 1 - 0 0 Nematjonova Zarina U8 UZB 0 18
9 19 Poliak Margarita U8 KGZ 0 0 0 - 1 0 Akuratiya A G Hansadie Aradhya U10 SRI 1113 9
10 10 Aayat Asmi U10 PAK 0 0 0 - 1 0 Sethumsa R B Hasadi U8 SRI 0 20
11 21 Sithumsa H G Sasmi U10 SRI 0 0 1 bye  

Round 2

M. No.   Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo  B No.
1 1 Warsia Khusbu U10 BAN 1587 1 0 - 1 1 Modipalli Deekshitha U10 IND 1187 6
2 9 Akuratiya A G Hansadie Aradhya U10 SRI 1113 1 0 - 1 1 Tursunalieva Nurelina U10 KGZ 1417 2
3 3 Hanya Shah U10 IND 1307 1 1 - 0 1 Diaskyzy Daliya U10 KAZ 1163 8
4 20 Sethumsa R B Hasadi U8 SRI 0 1 1 - 0 1 Omirserik Alima U10 KAZ 1201 4
5 5 Xikmatkhonova Mokhinur U10 UZB 1197 1 0 - 1 1 Sithumsa H G Sasmi U10 SRI 0 21
6 7 Zhumambayeva Aliya U8 KAZ 1174 ½ 1 - 0 0 Aayat Asmi U10 PAK 0 10
7 12 Aishath Noya Shahurudheen Shareef U8 MDV 0 0 0 - 1 ½ Mukhiddinova Nilufar U8 UZB 0 17
8 16 Mohamed Solih Ayana U10 MDV 0 0 0 - 1 0 Abrorova Zaynura U10 UZB 0 11
9 18 Nematjonova Zarina U8 UZB 0 0 1 - 0 0 Chaudhry Mysha Furqan U8 PAK 0 13
10 14 Layaly Livia Ikram U8 MDV 0 0 0 - 1 0 Malaak Ismail Mukhthaba U10 MDV 0 15
11 19 Poliak Margarita U8 KGZ 0 0 1 bye  

Round 3

M. No.   Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo  B No.
1 2 Tursunalieva Nurelina U10 KGZ 1417 2 1 - 0 2 Sethumsa R B Hasadi U8 SRI 0 20
2 21 Sithumsa H G Sasmi U10 SRI 0 2 0 - 1 2 Hanya Shah U10 IND 1307 3
3 6 Modipalli Deekshitha U10 IND 1187 2 ½ - ½ Zhumambayeva Aliya U8 KAZ 1174 7
4 17 Mukhiddinova Nilufar U8 UZB 0 0 - 1 1 Warsia Khusbu U10 BAN 1587 1
5 4 Omirserik Alima U10 KAZ 1201 1 1 - 0 1 Nematjonova Zarina U8 UZB 0 18
6 11 Abrorova Zaynura U10 UZB 0 1 0 - 1 1 Xikmatkhonova Mokhinur U10 UZB 1197 5
7 8 Diaskyzy Daliya U10 KAZ 1163 1 1 - 0 1 Poliak Margarita U8 KGZ 0 19
8 15 Malaak Ismail Mukhthaba U10 MDV 0 1 0 - 1 1 Akuratiya A G Hansadie Aradhya U10 SRI 1113 9
9 10 Aayat Asmi U10 PAK 0 0 1 - 0 0 Layaly Livia Ikram U8 MDV 0 14
10 13 Chaudhry Mysha Furqan U8 PAK 0 0 1 - 0 0 Aishath Noya Shahurudheen Shareef U8 MDV 0 12
11 16 Mohamed Solih Ayana U10 MDV 0 0 1 bye  

Round 4

M. No.   Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo  B No.
1 3 Hanya Shah U10 IND 1307 3 0 - 1 3 Tursunalieva Nurelina U10 KGZ 1417 2
2 5 Xikmatkhonova Mokhinur U10 UZB 1197 2 0 - 1 Modipalli Deekshitha U10 IND 1187 6
3 1 Warsia Khusbu U10 BAN 1587 2 0 - 1 2 Diaskyzy Daliya U10 KAZ 1163 8
4 9 Akuratiya A G Hansadie Aradhya U10 SRI 1113 2 1 - 0 2 Omirserik Alima U10 KAZ 1201 4
5 7 Zhumambayeva Aliya U8 KAZ 1174 2 1 - 0 2 Sithumsa H G Sasmi U10 SRI 0 21
6 20 Sethumsa R B Hasadi U8 SRI 0 2 1 - 0 Mukhiddinova Nilufar U8 UZB 0 17
7 16 Mohamed Solih Ayana U10 MDV 0 1 0 - 1 1 Aayat Asmi U10 PAK 0 10
8 18 Nematjonova Zarina U8 UZB 0 1 0 - 1 1 Abrorova Zaynura U10 UZB 0 11
9 19 Poliak Margarita U8 KGZ 0 1 1 - 0 1 Chaudhry Mysha Furqan U8 PAK 0 13
10 12 Aishath Noya Shahurudheen Shareef U8 MDV 0 0 0 - 1 1 Malaak Ismail Mukhthaba U10 MDV 0 15
11 14 Layaly Livia Ikram U8 MDV 0 0 1 bye  

Round 5

M. No.   Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo  B No.
1 2 Tursunalieva Nurelina U10 KGZ 1417 4 0 - 1 Modipalli Deekshitha U10 IND 1187 6
2 20 Sethumsa R B Hasadi U8 SRI 0 3 0 - 1 3 Hanya Shah U10 IND 1307 3
3 8 Diaskyzy Daliya U10 KAZ 1163 3 1 - 0 3 Zhumambayeva Aliya U8 KAZ 1174 7
4 10 Aayat Asmi U10 PAK 0 2 0 - 1 3 Akuratiya A G Hansadie Aradhya U10 SRI 1113 9
5 15 Malaak Ismail Mukhthaba U10 MDV 0 2 0 - 1 2 Warsia Khusbu U10 BAN 1587 1
6 4 Omirserik Alima U10 KAZ 1201 2 1 - 0 2 Xikmatkhonova Mokhinur U10 UZB 1197 5
7 11 Abrorova Zaynura U10 UZB 0 2 ½ - ½ 2 Poliak Margarita U8 KGZ 0 19
8 21 Sithumsa H G Sasmi U10 SRI 0 2 1 - 0 Mukhiddinova Nilufar U8 UZB 0 17
9 13 Chaudhry Mysha Furqan U8 PAK 0 1 1 - 0 1 Mohamed Solih Ayana U10 MDV 0 16
10 14 Layaly Livia Ikram U8 MDV 0 1 0 - 1 1 Nematjonova Zarina U8 UZB 0 18
11 12 Aishath Noya Shahurudheen Shareef U8 MDV 0 0 1 bye  

Round 6

M. No.   Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo  B No.
1 6 Modipalli Deekshitha U10 IND 1187 0 - 1 4 Hanya Shah U10 IND 1307 3
2 9 Akuratiya A G Hansadie Aradhya U10 SRI 1113 4 0 - 1 4 Diaskyzy Daliya U10 KAZ 1163 8
3 1 Warsia Khusbu U10 BAN 1587 3 1 - 0 4 Tursunalieva Nurelina U10 KGZ 1417 2
4 21 Sithumsa H G Sasmi U10 SRI 0 3 0 - 1 3 Omirserik Alima U10 KAZ 1201 4
5 7 Zhumambayeva Aliya U8 KAZ 1174 3 1 - 0 3 Sethumsa R B Hasadi U8 SRI 0 20
6 13 Chaudhry Mysha Furqan U8 PAK 0 2 0 - 1 Abrorova Zaynura U10 UZB 0 11
7 19 Poliak Margarita U8 KGZ 0 1 - 0 2 Malaak Ismail Mukhthaba U10 MDV 0 15
8 5 Xikmatkhonova Mokhinur U10 UZB 1197 2 1 - 0 2 Aayat Asmi U10 PAK 0 10
9 18 Nematjonova Zarina U8 UZB 0 2 1 - 0 1 Aishath Noya Shahurudheen Shareef U8 MDV 0 12
10 16 Mohamed Solih Ayana U10 MDV 0 1 1 - 0 1 Layaly Livia Ikram U8 MDV 0 14
11 17 Mukhiddinova Nilufar U8 UZB 0 1 bye  

Round 7

M. No.   Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo  B No.
1 8 Diaskyzy Daliya U10 KAZ 1163 5 0 - 1 Modipalli Deekshitha U10 IND 1187 6
2 3 Hanya Shah U10 IND 1307 5 1 - 0 4 Akuratiya A G Hansadie Aradhya U10 SRI 1113 9
3 4 Omirserik Alima U10 KAZ 1201 4 1 - 0 4 Warsia Khusbu U10 BAN 1587 1
4 2 Tursunalieva Nurelina U10 KGZ 1417 4 0 - 1 4 Zhumambayeva Aliya U8 KAZ 1174 7
5 11 Abrorova Zaynura U10 UZB 0 0 - 1 3 Sithumsa H G Sasmi U10 SRI 0 21
6 5 Xikmatkhonova Mokhinur U10 UZB 1197 3 1 - 0 Poliak Margarita U8 KGZ 0 19
7 20 Sethumsa R B Hasadi U8 SRI 0 3 1 - 0 3 Nematjonova Zarina U8 UZB 0 18
8 17 Mukhiddinova Nilufar U8 UZB 0 1 - 0 2 Mohamed Solih Ayana U10 MDV 0 16
9 10 Aayat Asmi U10 PAK 0 2 1 - 0 2 Chaudhry Mysha Furqan U8 PAK 0 13
10 12 Aishath Noya Shahurudheen Shareef U8 MDV 0 1 0 - 1 1 Layaly Livia Ikram U8 MDV 0 14
11 15 Malaak Ismail Mukhthaba U10 MDV 0 2 1 bye  

Round 8

M. No.   Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo  B No.
1 7 Zhumambayeva Aliya U8 KAZ 1174 5 0 - 1 6 Hanya Shah U10 IND 1307 3
2 6 Modipalli Deekshitha U10 IND 1187 ½ - ½ 5 Omirserik Alima U10 KAZ 1201 4
3 21 Sithumsa H G Sasmi U10 SRI 0 4 0 - 1 5 Diaskyzy Daliya U10 KAZ 1163 8
4 1 Warsia Khusbu U10 BAN 1587 4 1 - 0 4 Sethumsa R B Hasadi U8 SRI 0 20
5 9 Akuratiya A G Hansadie Aradhya U10 SRI 1113 4 0 - 1 4 Xikmatkhonova Mokhinur U10 UZB 1197 5
6 19 Poliak Margarita U8 KGZ 0 0 - 1 4 Tursunalieva Nurelina U10 KGZ 1417 2
7 17 Mukhiddinova Nilufar U8 UZB 0 ½ - ½ Abrorova Zaynura U10 UZB 0 11
8 15 Malaak Ismail Mukhthaba U10 MDV 0 3 0 - 1 3 Aayat Asmi U10 PAK 0 10
9 14 Layaly Livia Ikram U8 MDV 0 2 0 - 1 2 Chaudhry Mysha Furqan U8 PAK 0 13
10 16 Mohamed Solih Ayana U10 MDV 0 2 1 - 0 1 Aishath Noya Shahurudheen Shareef U8 MDV 0 12
11 18 Nematjonova Zarina U8 UZB 0 3 1 bye  

Round 9

M. No.   Name Gr Tipo FED Elo Pts. Result Pts. Name GrB TipoB FEDB Elo  B No.
1 3 Hanya Shah U10 IND 1307 7 ½ - ½ Omirserik Alima U10 KAZ 1201 4
2 8 Diaskyzy Daliya U10 KAZ 1163 6 0 - 1 5 Tursunalieva Nurelina U10 KGZ 1417 2
3 10 Aayat Asmi U10 PAK 0 4 0 - 1 6 Modipalli Deekshitha U10 IND 1187 6
4 5 Xikmatkhonova Mokhinur U10 UZB 1197 5 1 - 0 5 Warsia Khusbu U10 BAN 1587 1
5 11 Abrorova Zaynura U10 UZB 0 4 0 - 1 5 Zhumambayeva Aliya U8 KAZ 1174 7
6 20 Sethumsa R B Hasadi U8 SRI 0 4 0 - 1 4 Akuratiya A G Hansadie Aradhya U10 SRI 1113 9
7 18 Nematjonova Zarina U8 UZB 0 4 0 - 1 4 Mukhiddinova Nilufar U8 UZB 0 17
8 14 Layaly Livia Ikram U8 MDV 0 2 0 - 1 4 Sithumsa H G Sasmi U10 SRI 0 21
9 12 Aishath Noya Shahurudheen Shareef U8 MDV 0 1 0 - 1 Poliak Margarita U8 KGZ 0 19
10 15 Malaak Ismail Mukhthaba U10 MDV 0 3 1 - 0 3 Mohamed Solih Ayana U10 MDV 0 16
11 13 Chaudhry Mysha Furqan U8 PAK 0 3 1 bye  

Players ranking

Rk. No.Ini.   Name Tipo FED Elo FIDE Pts.  Des 1   Des 2   Des 3   Des 4   Des 5  n w we
1 3 Hanya Shah U10 IND 1307 1307 7,5 0,0 7 44,5 48,0 40,00 6 4,5 3,77
2 6 Modipalli Deekshitha U10 IND 1187 1187 7,0 0,0 6 46,5 49,0 36,00 7 5 2,65
3 8 Diaskyzy Daliya U10 KAZ 1163 1163 6,0 0,0 6 45,0 48,5 29,50 6 3 2,10
4 2 Tursunalieva Nurelina U10 KGZ 1417 1417 6,0 0,0 6 44,5 45,0 28,00 6 3 4,19
5 5 Xikmatkhonova Mokhinur U10 UZB 1197 1197 6,0 0,0 6 39,5 43,0 26,50 4 2 1,71
6 7 Zhumambayeva Aliya U8 KAZ 1174 1174 6,0 0,0 5 43,5 47,5 29,00 4 1,5 1,52
7 4 Omirserik Alima U10 KAZ 1201 1201 6,0 0,0 5 42,5 44,0 29,25 5 3 2,10
8 1 Warsia Khusbu U10 BAN 1587 1587 5,0 0,0 5 43,5 47,0 23,00 5 1 4,39
9 9 Akuratiya A G Hansadie Aradhya U10 SRI 1113 1113 5,0 0,0 5 43,5 47,0 22,50 5 1 1,58
10 21 Sithumsa H G Sasmi U10 SRI 0 0 5,0 0,0 4 44,0 45,5 21,50 5 1
11 17 Mukhiddinova Nilufar U8 UZB 0 0 5,0 0,0 3 32,5 33,0 17,50 2 0,5
12 19 Poliak Margarita U8 KGZ 0 0 4,5 0,0 3 37,5 38,0 15,50 4 0
13 20 Sethumsa R B Hasadi U8 SRI 0 0 4,0 0,0 4 44,0 47,5 19,00 6 1
14 10 Aayat Asmi U10 PAK 0 0 4,0 0,0 4 37,5 39,0 13,00 4 0
15 11 Abrorova Zaynura U10 UZB 0 0 4,0 0,0 3 37,0 39,5 15,75 3 0
16 18 Nematjonova Zarina U8 UZB 0 0 4,0 0,0 3 33,0 33,5 11,50 2 0
17 15 Malaak Ismail Mukhthaba U10 MDV 0 0 4,0 0,0 3 31,0 31,5 10,50 3 0
18 13 Chaudhry Mysha Furqan U8 PAK 0 0 4,0 0,0 3 30,0 30,5 10,50 1 0
19 16 Mohamed Solih Ayana U10 MDV 0 0 3,0 0,0 2 31,0 31,5 7,50 1 0
20 14 Layaly Livia Ikram U8 MDV 0 0 2,0 0,0 1 30,0 30,5 5,50 1 0
21 12 Aishath Noya Shahurudheen Shareef U8 MDV 0 0 1,0 0,0 0 29,5 31,0 4,50 1 0