CHESS WEEKENDS. JUNE 2022 (JUN 20,21,22,23)

Chess tournament overview

Country: Russia
Tournament date: 2022-06-20 to 2022-06-23
Tournament place: Москва, Гоголевский бульвар, д.14 строение 1 (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo FIDE and national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Центральный Дом Шахматиста им. Ботвинника
Main referee: Mukhina Kseniia

Schedule: CHESS WEEKENDS. JUNE 2022 (JUN 20,21,22,23)

Round Date Time
1 2022/06/20 12:00
2 2022/06/20 15:00
3 2022/06/21 12:00
4 2022/06/21 15:00
5 2022/06/22 12:00
6 2022/06/22 15:00
7 2022/06/23 12:00
8 2022/06/23 15:00

Players registered in CHESS WEEKENDS. JUNE 2022 (JUN 20,21,22,23)

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 KAZ IM Granovskiy Alexandr 2184 0 -7
2 RUS Ratataev Ilya 1798 0 6
3 RUS Grigoryev Vladislav 1717 0 -54
4 RUS Asatryan Leon 1714 0 -8
5 KGZ Kurbanbaev Zalkar 1703 0 -38
6 RUS Boleyninger Maksim 1702 0 -90
7 RUS Arutyunova Yuliya 1700 0 -21
8 RUS Fedorov Artem Alek 1672 0 -11
9 RUS Panaev Timur 1659 0 -18
10 RUS Sidorova Margarita 1637 0 126
11 RUS Belov Aleksei R. 1633 0 12
12 RUS Starobykin Fedor 1609 0 20
13 RUS Kolobov Dmitriy 1542 0 -68
14 RUS Glushchenko Stepan 1417 0 -11
15 RUS Danilina Sofya 1411 0 -14
16 RUS Emelyanov Evgeny Alex. 1402 0 87
17 RUS Evtikhovich Nikolay An 1372 0 51
18 RUS Ryzhov Sergei 1371 0 98
19 RUS Afanasev Ilya 1308 0 0
20 RUS Karachev Vadim 1272 0 -93
21 RUS Marakanov Arsenii 1260 0 3
22 RUS Shein Andrey 1258 0 -31
23 RUS Lyakhin Matvey 1229 0 60
24 RUS Fedorov Vladimir 1185 0 -16
25 RUS Teimurkhanly Teimurkhan 1174 0 22
26 RUS Gerdt Nikita 1156 0 20
27 RUS Kuzminykh Mikhail 1089 0 103
28 RUS Leisle Darya 1052 0 12
29 RUS Dombrovskiy Aleksandr 0 1280 0
30 RUS Starostin Daniil 0 1233 0
31 RUS Dubicheva Taisiya 0 1060 0
32 RUS Puchkov Matvey 0 1058 0
33 RUS Rafikova Alina 0 1000 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 KAZ IM Granovskiy Alexandr 2184 0 -7
2 RUS Ratataev Ilya 1798 0 6
3 RUS Grigoryev Vladislav 1717 0 -54
4 RUS Asatryan Leon 1714 0 -8
5 KGZ Kurbanbaev Zalkar 1703 0 -38
6 RUS Boleyninger Maksim 1702 0 -90
7 RUS Arutyunova Yuliya 1700 0 -21
8 RUS Fedorov Artem Alek 1672 0 -11
9 RUS Panaev Timur 1659 0 -18
10 RUS Sidorova Margarita 1637 0 126
11 RUS Belov Aleksei R. 1633 0 12
12 RUS Starobykin Fedor 1609 0 20
13 RUS Kolobov Dmitriy 1542 0 -68
14 RUS Glushchenko Stepan 1417 0 -11
15 RUS Danilina Sofya 1411 0 -14
16 RUS Emelyanov Evgeny Alex. 1402 0 87
17 RUS Evtikhovich Nikolay An 1372 0 51
18 RUS Ryzhov Sergei 1371 0 98
19 RUS Afanasev Ilya 1308 0 0
20 RUS Karachev Vadim 1272 0 -93
21 RUS Marakanov Arsenii 1260 0 3
22 RUS Shein Andrey 1258 0 -31
23 RUS Lyakhin Matvey 1229 0 60
24 RUS Fedorov Vladimir 1185 0 -16
25 RUS Teimurkhanly Teimurkhan 1174 0 22
26 RUS Gerdt Nikita 1156 0 20
27 RUS Kuzminykh Mikhail 1089 0 103
28 RUS Leisle Darya 1052 0 12
29 RUS Dombrovskiy Aleksandr 0 1280 0
30 RUS Starostin Daniil 0 1233 0
31 RUS Dubicheva Taisiya 0 1060 0
32 RUS Puchkov Matvey 0 1058 0
33 RUS Rafikova Alina 0 1000 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo
1 IM Granovskiy Alexandr 13700243 KAZ 2184
2 Ratataev Ilya 44127669 RUS 1798
3 Grigoryev Vladislav 34175005 RUS 1717
4 Asatryan Leon 54137527 RUS 1714
5 Kurbanbaev Zalkar 13808524 KGZ 1703
6 Boleyninger Maksim 34444270 RUS 1702
7 Arutyunova Yuliya 34347836 RUS 1700
8 Fedorov Artem Alek 34418431 RUS 1672
9 Panaev Timur 34364528 RUS 1659
10 Sidorova Margarita 24239992 RUS 1637
11 Belov Aleksei R. 34226966 RUS 1633
12 Starobykin Fedor 54177120 RUS 1609
13 Kolobov Dmitriy 54154839 RUS 1542
14 Glushchenko Stepan 34350535 RUS 1417
15 Danilina Sofya 54167442 RUS 1411
16 Emelyanov Evgeny Alex. 34421351 RUS 1402
17 Evtikhovich Nikolay An 55611850 RUS 1372
18 Ryzhov Sergei 34268863 RUS 1371
19 Afanasev Ilya 34371613 RUS 1308
20 Karachev Vadim 55603572 RUS 1272
21 Marakanov Arsenii 34458646 RUS 1260
22 Shein Andrey 24152684 RUS 1258
23 Lyakhin Matvey 55650511 RUS 1229
24 Fedorov Vladimir 34314970 RUS 1185
25 Teimurkhanly Teimurkhan 34394508 RUS 1174
26 Gerdt Nikita 55608086 RUS 1156
27 Kuzminykh Mikhail 34358307 RUS 1089
28 Leisle Darya 34487131 RUS 1052
29 Dombrovskiy Aleksandr 55769470 RUS 1280
30 Starostin Daniil RUS 1233
31 Dubicheva Taisiya 55730272 RUS 1060
32 Puchkov Matvey RUS 1058
33 Rafikova Alina RUS 1000

Round 1

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 18 Ryzhov Sergei 1371 0 0 - 1 0 IM Granovskiy Alexandr 2184 1
2 5 Kurbanbaev Zalkar 1703 0 1 - 0 0 Afanasev Ilya 1308 19
3 20 Karachev Vadim 1272 0 0 - 1 0 Ratataev Ilya 1798 2
4 3 Grigoryev Vladislav 1717 0 1 - 0 0 Marakanov Arsenii 1260 21
5 22 Shein Andrey 1258 0 0 - 1 0 Asatryan Leon 1714 4
6 6 Boleyninger Maksim 1702 0 ½ - ½ 0 Lyakhin Matvey 1229 23
7 24 Fedorov Vladimir 1185 0 0 - 1 0 Fedorov Artem Alek 1672 8
8 9 Panaev Timur 1659 0 1 - 0 0 Teimurkhanly Teimurkhan 1174 25
9 26 Gerdt Nikita 1156 0 0 - 1 0 Sidorova Margarita 1637 10
10 11 Belov Aleksei R. 1633 0 1 - 0 0 Kuzminykh Mikhail 1089 27
11 28 Leisle Darya 1052 0 ½ - ½ 0 Starobykin Fedor 1609 12
12 13 Kolobov Dmitriy 1542 0 1 - 0 0 Dombrovskiy Aleksandr 1280 29
13 30 Starostin Daniil 1233 0 0 - 1 0 Glushchenko Stepan 1417 14
14 32 Puchkov Matvey 1058 0 0 - 1 0 Emelyanov Evgeny Alex. 1402 16
15 17 Evtikhovich Nikolay An 1372 0 1 - 0 0 Rafikova Alina 1000 33
16 31 Dubicheva Taisiya 1060 0 0 - 1 0 Danilina Sofya 1411 15
17 7 Arutyunova Yuliya 1700 0 ½ not paired

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Granovskiy Alexandr 2184 1 ½ - ½ 1 Sidorova Margarita 1637 10
2 2 Ratataev Ilya 1798 1 1 - 0 1 Belov Aleksei R. 1633 11
3 14 Glushchenko Stepan 1417 1 ½ - ½ 1 Grigoryev Vladislav 1717 3
4 4 Asatryan Leon 1714 1 1 - 0 1 Kolobov Dmitriy 1542 13
5 15 Danilina Sofya 1411 1 0 - 1 1 Kurbanbaev Zalkar 1703 5
6 8 Fedorov Artem Alek 1672 1 1 - 0 1 Evtikhovich Nikolay An 1372 17
7 16 Emelyanov Evgeny Alex. 1402 1 ½ - ½ 1 Panaev Timur 1659 9
8 12 Starobykin Fedor 1609 ½ 1 - 0 ½ Boleyninger Maksim 1702 6
9 23 Lyakhin Matvey 1229 ½ ½ - ½ ½ Arutyunova Yuliya 1700 7
10 18 Ryzhov Sergei 1371 0 1 - 0 ½ Leisle Darya 1052 28
11 19 Afanasev Ilya 1308 0 ½ - ½ 0 Gerdt Nikita 1156 26
12 27 Kuzminykh Mikhail 1089 0 1 - 0 0 Karachev Vadim 1272 20
13 21 Marakanov Arsenii 1260 0 1 - 0 0 Starostin Daniil 1233 30
14 29 Dombrovskiy Aleksandr 1280 0 1 - 0 0 Shein Andrey 1258 22
15 33 Rafikova Alina 1000 0 0 - 1 0 Fedorov Vladimir 1185 24
16 25 Teimurkhanly Teimurkhan 1174 0 1 - 0 0 Dubicheva Taisiya 1060 31
17 32 Puchkov Matvey 1058 0 1 bye

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Kurbanbaev Zalkar 1703 2 ½ - ½ 2 Ratataev Ilya 1798 2
2 8 Fedorov Artem Alek 1672 2 1 - 0 2 Asatryan Leon 1714 4
3 9 Panaev Timur 1659 ½ - ½ IM Granovskiy Alexandr 2184 1
4 3 Grigoryev Vladislav 1717 0 - 1 Starobykin Fedor 1609 12
5 10 Sidorova Margarita 1637 1 - 0 Glushchenko Stepan 1417 14
6 7 Arutyunova Yuliya 1700 1 ½ - ½ Emelyanov Evgeny Alex. 1402 16
7 11 Belov Aleksei R. 1633 1 1 - 0 1 Lyakhin Matvey 1229 23
8 13 Kolobov Dmitriy 1542 1 1 - 0 1 Teimurkhanly Teimurkhan 1174 25
9 24 Fedorov Vladimir 1185 1 0 - 1 1 Danilina Sofya 1411 15
10 17 Evtikhovich Nikolay An 1372 1 1 - 0 1 Kuzminykh Mikhail 1089 27
11 29 Dombrovskiy Aleksandr 1280 1 ½ - ½ 1 Ryzhov Sergei 1371 18
12 21 Marakanov Arsenii 1260 1 1 - 0 1 Puchkov Matvey 1058 32
13 6 Boleyninger Maksim 1702 ½ 1 - 0 ½ Gerdt Nikita 1156 26
14 28 Leisle Darya 1052 ½ ½ - ½ ½ Afanasev Ilya 1308 19
15 20 Karachev Vadim 1272 0 1 - 0 0 Starostin Daniil 1233 30
16 22 Shein Andrey 1258 0 1 - 0 0 Rafikova Alina 1000 33
17 31 Dubicheva Taisiya 1060 0 1 bye

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Ratataev Ilya 1798 1 - 0 3 Fedorov Artem Alek 1672 8
2 10 Sidorova Margarita 1637 1 - 0 Kurbanbaev Zalkar 1703 5
3 12 Starobykin Fedor 1609 0 - 1 2 Panaev Timur 1659 9
4 1 IM Granovskiy Alexandr 2184 2 1 - 0 2 Evtikhovich Nikolay An 1372 17
5 4 Asatryan Leon 1714 2 1 - 0 2 Marakanov Arsenii 1260 21
6 15 Danilina Sofya 1411 2 0 - 1 2 Belov Aleksei R. 1633 11
7 16 Emelyanov Evgeny Alex. 1402 2 1 - 0 2 Kolobov Dmitriy 1542 13
8 18 Ryzhov Sergei 1371 1 - 0 Grigoryev Vladislav 1717 3
9 14 Glushchenko Stepan 1417 ½ - ½ Boleyninger Maksim 1702 6
10 7 Arutyunova Yuliya 1700 1 - 0 Dombrovskiy Aleksandr 1280 29
11 19 Afanasev Ilya 1308 1 1 - 0 1 Dubicheva Taisiya 1060 31
12 25 Teimurkhanly Teimurkhan 1174 1 1 - 0 1 Karachev Vadim 1272 20
13 27 Kuzminykh Mikhail 1089 1 1 - 0 1 Shein Andrey 1258 22
14 23 Lyakhin Matvey 1229 1 1 - 0 1 Leisle Darya 1052 28
15 32 Puchkov Matvey 1058 1 0 - 1 1 Fedorov Vladimir 1185 24
16 26 Gerdt Nikita 1156 ½ 1 - 0 0 Rafikova Alina 1000 33
17 30 Starostin Daniil 1233 0 1 bye

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Ratataev Ilya 1798 ½ - ½ Sidorova Margarita 1637 10
2 11 Belov Aleksei R. 1633 3 0 - 1 3 IM Granovskiy Alexandr 2184 1
3 9 Panaev Timur 1659 3 ½ - ½ 3 Asatryan Leon 1714 4
4 8 Fedorov Artem Alek 1672 3 ½ - ½ 3 Emelyanov Evgeny Alex. 1402 16
5 5 Kurbanbaev Zalkar 1703 ½ - ½ Ryzhov Sergei 1371 18
6 12 Starobykin Fedor 1609 ½ - ½ Arutyunova Yuliya 1700 7
7 6 Boleyninger Maksim 1702 2 0 - 1 2 Afanasev Ilya 1308 19
8 13 Kolobov Dmitriy 1542 2 ½ - ½ 2 Lyakhin Matvey 1229 23
9 24 Fedorov Vladimir 1185 2 0 - 1 2 Glushchenko Stepan 1417 14
10 21 Marakanov Arsenii 1260 2 0 - 1 2 Danilina Sofya 1411 15
11 17 Evtikhovich Nikolay An 1372 2 1 - 0 2 Teimurkhanly Teimurkhan 1174 25
12 3 Grigoryev Vladislav 1717 1 - 0 2 Kuzminykh Mikhail 1089 27
13 29 Dombrovskiy Aleksandr 1280 0 - 1 Gerdt Nikita 1156 26
14 31 Dubicheva Taisiya 1060 1 0 - 1 1 Karachev Vadim 1272 20
15 30 Starostin Daniil 1233 1 0 - 1 1 Shein Andrey 1258 22
16 28 Leisle Darya 1052 1 + - - 1 Puchkov Matvey 1058 32
17 33 Rafikova Alina 1000 0 1 bye

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 IM Granovskiy Alexandr 2184 4 1 - 0 4 Ratataev Ilya 1798 2
2 10 Sidorova Margarita 1637 4 1 - 0 Fedorov Artem Alek 1672 8
3 4 Asatryan Leon 1714 1 - 0 Emelyanov Evgeny Alex. 1402 16
4 5 Kurbanbaev Zalkar 1703 3 ½ - ½ Panaev Timur 1659 9
5 7 Arutyunova Yuliya 1700 3 1 - 0 3 Evtikhovich Nikolay An 1372 17
6 19 Afanasev Ilya 1308 3 0 - 1 3 Belov Aleksei R. 1633 11
7 15 Danilina Sofya 1411 3 0 - 1 3 Starobykin Fedor 1609 12
8 14 Glushchenko Stepan 1417 3 ½ - ½ 3 Ryzhov Sergei 1371 18
9 23 Lyakhin Matvey 1229 ½ - ½ Grigoryev Vladislav 1717 3
10 26 Gerdt Nikita 1156 ½ - ½ Kolobov Dmitriy 1542 13
11 20 Karachev Vadim 1272 2 0 - 1 2 Fedorov Vladimir 1185 24
12 27 Kuzminykh Mikhail 1089 2 ½ - ½ 2 Marakanov Arsenii 1260 21
13 22 Shein Andrey 1258 2 0 - 1 2 Leisle Darya 1052 28
14 25 Teimurkhanly Teimurkhan 1174 2 1 - 0 1 Puchkov Matvey 1058 32
15 33 Rafikova Alina 1000 1 0 - 1 1 Dubicheva Taisiya 1060 31
16 29 Dombrovskiy Aleksandr 1280 1 bye
17 6 Boleyninger Maksim 1702 2 0 not paired
18 30 Starostin Daniil 1233 1 0 not paired

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 4 Asatryan Leon 1714 0 - 1 5 Sidorova Margarita 1637 10
2 12 Starobykin Fedor 1609 4 0 - 1 5 IM Granovskiy Alexandr 2184 1
3 9 Panaev Timur 1659 4 0 - 1 4 Ratataev Ilya 1798 2
4 11 Belov Aleksei R. 1633 4 1 - 0 4 Arutyunova Yuliya 1700 7
5 16 Emelyanov Evgeny Alex. 1402 ½ - ½ Kurbanbaev Zalkar 1703 5
6 8 Fedorov Artem Alek 1672 1 - 0 Glushchenko Stepan 1417 14
7 18 Ryzhov Sergei 1371 1 - 0 3 Danilina Sofya 1411 15
8 3 Grigoryev Vladislav 1717 3 1 - 0 3 Gerdt Nikita 1156 26
9 13 Kolobov Dmitriy 1542 3 1 - 0 3 Afanasev Ilya 1308 19
10 17 Evtikhovich Nikolay An 1372 3 1 - 0 3 Lyakhin Matvey 1229 23
11 28 Leisle Darya 1052 3 0 - 1 3 Teimurkhanly Teimurkhan 1174 25
12 24 Fedorov Vladimir 1185 3 0 - 1 Kuzminykh Mikhail 1089 27
13 21 Marakanov Arsenii 1260 1 - 0 Dombrovskiy Aleksandr 1280 29
14 31 Dubicheva Taisiya 1060 2 1 - 0 2 Shein Andrey 1258 22
15 33 Rafikova Alina 1000 1 1 - 0 1 Puchkov Matvey 1058 32
16 20 Karachev Vadim 1272 2 1 bye
17 6 Boleyninger Maksim 1702 2 0 not paired
18 30 Starostin Daniil 1233 1 0 not paired

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 10 Sidorova Margarita 1637 6 1 - 0 5 Belov Aleksei R. 1633 11
2 1 IM Granovskiy Alexandr 2184 6 1 - 0 Fedorov Artem Alek 1672 8
3 2 Ratataev Ilya 1798 5 ½ - ½ Ryzhov Sergei 1371 18
4 3 Grigoryev Vladislav 1717 4 0 - 1 Asatryan Leon 1714 4
5 25 Teimurkhanly Teimurkhan 1174 4 0 - 1 4 Kurbanbaev Zalkar 1703 5
6 7 Arutyunova Yuliya 1700 4 1 - 0 4 Kolobov Dmitriy 1542 13
7 17 Evtikhovich Nikolay An 1372 4 1 - 0 4 Panaev Timur 1659 9
8 16 Emelyanov Evgeny Alex. 1402 4 ½ - ½ 4 Starobykin Fedor 1609 12
9 14 Glushchenko Stepan 1417 0 - 1 Marakanov Arsenii 1260 21
10 27 Kuzminykh Mikhail 1089 1 - 0 3 Leisle Darya 1052 28
11 15 Danilina Sofya 1411 3 1 - 0 3 Karachev Vadim 1272 20
12 23 Lyakhin Matvey 1229 3 ½ - ½ 3 Fedorov Vladimir 1185 24
13 32 Puchkov Matvey 1058 1 0 - 1 3 Dubicheva Taisiya 1060 31
14 29 Dombrovskiy Aleksandr 1280 1 - 0 2 Rafikova Alina 1000 33
15 26 Gerdt Nikita 1156 3 1 bye
16 6 Boleyninger Maksim 1702 2 0 not paired
17 19 Afanasev Ilya 1308 3 0 not paired
18 22 Shein Andrey 1258 2 0 not paired
19 30 Starostin Daniil 1233 1 0 not paired

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 1 IM Granovskiy Alexandr KAZ 2184 7,0 40,5 36,5 0,0
2 10 Sidorova Margarita RUS 1637 7,0 39,5 36,0 0,0
3 2 Ratataev Ilya RUS 1798 5,5 40,0 37,5 0,0
4 4 Asatryan Leon RUS 1714 5,5 35,0 32,5 0,0
5 11 Belov Aleksei R. RUS 1633 5,0 40,0 36,5 0,0
6 5 Kurbanbaev Zalkar KGZ 1703 5,0 37,5 34,0 0,0
7 18 Ryzhov Sergei RUS 1371 5,0 34,5 32,0 0,0
8 17 Evtikhovich Nikolay An RUS 1372 5,0 34,0 32,5 0,0
9 7 Arutyunova Yuliya RUS 1700 5,0 33,5 30,5 0,0
10 8 Fedorov Artem Alek RUS 1672 4,5 41,5 38,0 0,0
11 12 Starobykin Fedor RUS 1609 4,5 34,5 32,0 0,0
12 16 Emelyanov Evgeny Alex. RUS 1402 4,5 33,5 32,5 0,0
13 27 Kuzminykh Mikhail RUS 1089 4,5 29,5 27,0 0,0
14 21 Marakanov Arsenii RUS 1260 4,5 27,5 26,5 0,0
15 9 Panaev Timur RUS 1659 4,0 41,0 37,0 0,0
16 3 Grigoryev Vladislav RUS 1717 4,0 34,5 31,0 0,0
17 15 Danilina Sofya RUS 1411 4,0 33,5 31,0 0,0
18 13 Kolobov Dmitriy RUS 1542 4,0 32,5 29,5 0,0
19 26 Gerdt Nikita RUS 1156 4,0 29,5 28,0 0,0
20 25 Teimurkhanly Teimurkhan RUS 1174 4,0 27,5 26,5 0,0
21 31 Dubicheva Taisiya RUS 1060 4,0 21,5 20,5 0,0
22 14 Glushchenko Stepan RUS 1417 3,5 34,0 32,0 0,0
23 23 Lyakhin Matvey RUS 1229 3,5 32,5 30,0 0,0
24 29 Dombrovskiy Aleksandr RUS 1280 3,5 28,5 27,0 0,0
25 24 Fedorov Vladimir RUS 1185 3,5 25,0 24,0 0,0
26 19 Afanasev Ilya RUS 1308 3,0 31,0 28,5 0,0
27 28 Leisle Darya RUS 1052 3,0 30,0 27,5 0,0
28 20 Karachev Vadim RUS 1272 3,0 29,5 27,5 0,0
29 6 Boleyninger Maksim RUS 1702 2,0 29,0 26,0 0,0
30 22 Shein Andrey RUS 1258 2,0 25,5 24,0 0,0
31 33 Rafikova Alina RUS 1000 2,0 23,5 22,5 0,0
32 32 Puchkov Matvey RUS 1058 1,0 28,0 26,5 0,0
33 30 Starostin Daniil RUS 1233 1,0 22,5 20,5 0,0