Сентябрьский РАПИД в Лицее имени Н.Г. Булакина. Группа Б.

Chess tournament overview

Country: Russia
Tournament date: 2022-09-24 to 2022-09-25
Tournament place: Абакан (See on the map)
Tournament registration: (Search in Google)
Valid for ELO: Elo national

Organizer of the chess tournament and contact

Organizer: Лицей имени Н.Г. Булакина

Schedule: Сентябрьский РАПИД в Лицее имени Н.Г. Булакина. Группа Б.

Round Date Time
1 2022/09/24 13:00
2 2022/09/24 13:30
3 2022/09/24 14:00
4 2022/09/24 14:30
5 2022/09/24 15:00
6 2022/09/25 13:00
7 2022/09/25 13:30
8 2022/09/25 14:00
9 2022/09/25 14:30
10 2022/09/25 15:00
11 2022/09/25 15:30

Players registered in Сентябрьский РАПИД в Лицее имени Н.Г. Булакина. Группа Б.

No. Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 RUS Аешин Максим Сергеевич 0 1098 0
2 RUS Абраамян Элина Гагиковна 0 1093 0
3 RUS Бондаренко Данил Сергеевич 0 1090 0
4 RUS Сверчкова Мария Алексеевна 0 1089 0
5 RUS Малыгина Марина Михайловна 0 1068 0
6 RUS Филиппов Владислав Александрович 0 1060 0
7 RUS Стрельников Вадим Романови 0 1059 0
8 RUS Музалев Илья Русланович 0 1053 0
9 RUS Тетеркина Дарья Романовна 0 1047 0
10 RUS Лайшев Семён Иванович 0 1038 0
11 RUS Летуева Ксения Константино 0 1037 0
12 RUS Попов Градимир Ярославович 0 1035 0
13 RUS Грачева Елизавета Львовна 0 1023 0
14 RUS Лайшева Варвара Ивановна 0 1012 0
15 RUS Бородина Елизавета Эдуардо 0 1000 0
16 RUS Косолапов Матвей Андреевич 0 1000 0
17 RUS Леченкова Кристина Андреев 0 1000 0
18 RUS Лисина Дарья Андреевна 0 1000 0
19 RUS Макавеев Ярослав Сергеевич 0 1000 0
20 RUS Мелузов Максим Михайлович 0 1000 0
21 RUS Митрухин Дмитрий Евгеньеви 0 1000 0
22 RUS Петров Глеб Кириллович 0 1000 0
23 RUS Полетаев Дмитрий Александр 0 1000 0
24 RUS Самохвалов Сергей Антонови 0 1000 0
25 RUS Шубин Владислав Иванович 0 1000 0
26 RUS Шульгин Владислав Андреевич 0 1000 0
27 RUS Шульгина Полина Андреевна 0 1000 0
28 Полетаев Дмитрий Александр 0 0 0
29 Шубин Владислав Иванович 0 0 0
30 Шульгин Владислав Андрееви 0 0 0
31 Шульгина Полина Андреевна 0 0 0

Players starting rank

Initial rank Country Title Name Elo FIDE Elo national Variation
1 RUS Аешин Максим Сергеевич 0 1098 0
2 RUS Абраамян Элина Гагиковна 0 1093 0
3 RUS Бондаренко Данил Сергеевич 0 1090 0
4 RUS Сверчкова Мария Алексеевна 0 1089 0
5 RUS Малыгина Марина Михайловна 0 1068 0
6 RUS Филиппов Владислав Александрович 0 1060 0
7 RUS Стрельников Вадим Романови 0 1059 0
8 RUS Музалев Илья Русланович 0 1053 0
9 RUS Тетеркина Дарья Романовна 0 1047 0
10 RUS Лайшев Семён Иванович 0 1038 0
11 RUS Летуева Ксения Константино 0 1037 0
12 RUS Попов Градимир Ярославович 0 1035 0
13 RUS Грачева Елизавета Львовна 0 1023 0
14 RUS Лайшева Варвара Ивановна 0 1012 0
15 RUS Бородина Елизавета Эдуардо 0 1000 0
16 RUS Косолапов Матвей Андреевич 0 1000 0
17 RUS Леченкова Кристина Андреев 0 1000 0
18 RUS Лисина Дарья Андреевна 0 1000 0
19 RUS Макавеев Ярослав Сергеевич 0 1000 0
20 RUS Мелузов Максим Михайлович 0 1000 0
21 RUS Митрухин Дмитрий Евгеньеви 0 1000 0
22 RUS Петров Глеб Кириллович 0 1000 0
23 RUS Полетаев Дмитрий Александр 0 1000 0
24 RUS Самохвалов Сергей Антонови 0 1000 0
25 RUS Шубин Владислав Иванович 0 1000 0
26 RUS Шульгин Владислав Андреевич 0 1000 0
27 RUS Шульгина Полина Андреевна 0 1000 0
28 Полетаев Дмитрий Александр 0 0 0
29 Шубин Владислав Иванович 0 0 0
30 Шульгин Владислав Андрееви 0 0 0
31 Шульгина Полина Андреевна 0 0 0

Players starting rank

No. Titulo Nombre FIDE-ID FED Elo Club/Ciudad
1 Аешин Максим Сергеевич RUS 1098 Республика Хакасия
2 Абраамян Элина Гагиковна RUS 1093 Республика Хакасия
3 Бондаренко Данил Сергеевич RUS 1090 Республика Хакасия
4 Сверчкова Мария Алексеевна RUS 1089 Республика Хакасия
5 Малыгина Марина Михайловна RUS 1068 Республика Хакасия
6 Филиппов Владислав Александрович RUS 1060 Республика Хакасия
7 Стрельников Вадим Романови RUS 1059 Республика Хакасия
8 Музалев Илья Русланович RUS 1053 Республика Хакасия
9 Тетеркина Дарья Романовна RUS 1047 Республика Хакасия
10 Лайшев Семён Иванович RUS 1038 Республика Хакасия
11 Летуева Ксения Константино RUS 1037 Республика Хакасия
12 Попов Градимир Ярославович RUS 1035 Республика Хакасия
13 Грачева Елизавета Львовна RUS 1023 Республика Хакасия
14 Лайшева Варвара Ивановна RUS 1012 Республика Хакасия
15 Бородина Елизавета Эдуардо RUS 1000 Республика Хакасия
16 Косолапов Матвей Андреевич RUS 1000 Республика Хакасия
17 Леченкова Кристина Андреев RUS 1000 Республика Хакасия
18 Лисина Дарья Андреевна RUS 1000 Республика Хакасия
19 Макавеев Ярослав Сергеевич RUS 1000 Республика Хакасия
20 Мелузов Максим Михайлович RUS 1000 Республика Хакасия
21 Митрухин Дмитрий Евгеньеви RUS 1000 Республика Хакасия
22 Петров Глеб Кириллович RUS 1000 Республика Хакасия
23 Полетаев Дмитрий Александр RUS 1000 Республика Хакасия
24 Самохвалов Сергей Антонови RUS 1000 Республика Хакасия
25 Шубин Владислав Иванович RUS 1000 Республика Хакасия
26 Шульгин Владислав Андреевич RUS 1000 Республика Хакасия
27 Шульгина Полина Андреевна RUS 1000 Республика Хакасия

Round 1

Round 2

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Аешин Максим Сергеевич 1098 0 0 - 1 0 Лайшева Варвара Ивановна 1012 14
2 15 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 0 0 - 1 0 Абраамян Элина Гагиковна 1093 2
3 3 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 0 0 - 1 0 Косолапов Матвей Андреевич 1000 16
4 17 Леченкова Кристина Андреев 1000 0 0 - 1 0 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 4
5 5 Малыгина Марина Михайловна 1068 0 1 - 0 0 Лисина Дарья Андреевна 1000 18
6 19 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 0 1 - 0 0 Филиппов Владислав Александрович 1060 6
7 7 Стрельников Вадим Романови 1059 0 1 - 0 0 Мелузов Максим Михайлович 1000 20
8 21 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 0 1 - 0 0 Музалев Илья Русланович 1053 8
9 9 Тетеркина Дарья Романовна 1047 0 1 - 0 0 Петров Глеб Кириллович 1000 22
10 23 Полетаев Дмитрий Александр 1000 0 0 - 1 0 Лайшев Семён Иванович 1038 10
11 11 Летуева Ксения Константино 1037 0 1 - 0 0 Самохвалов Сергей Антонови 1000 24
12 25 Шубин Владислав Иванович 1000 0 1 - 0 0 Попов Градимир Ярославович 1035 12
13 13 Грачева Елизавета Львовна 1023 0 1 - 0 0 Шульгин Владислав Андреевич 1000 26
14 27 Шульгина Полина Андреевна 1000 0 1 bye  

Round 3

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 2 Абраамян Элина Гагиковна 1093 1 0 - 1 1 Грачева Елизавета Львовна 1023 13
2 4 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 1 1 - 0 1 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 19
3 14 Лайшева Варвара Ивановна 1012 1 0 - 1 1 Малыгина Марина Михайловна 1068 5
4 16 Косолапов Матвей Андреевич 1000 1 1 - 0 1 Стрельников Вадим Романови 1059 7
5 21 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 1 1 - 0 1 Тетеркина Дарья Романовна 1047 9
6 10 Лайшев Семён Иванович 1038 1 0 - 1 1 Шубин Владислав Иванович 1000 25
7 27 Шульгина Полина Андреевна 1000 1 0 - 1 1 Летуева Ксения Константино 1037 11
8 18 Лисина Дарья Андреевна 1000 0 0 - 1 0 Аешин Максим Сергеевич 1098 1
9 20 Мелузов Максим Михайлович 1000 0 1 - 0 0 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 3
10 6 Филиппов Владислав Александрович 1060 0 0 - 1 0 Леченкова Кристина Андреев 1000 17
11 8 Музалев Илья Русланович 1053 0 1 - 0 0 Петров Глеб Кириллович 1000 22
12 12 Попов Градимир Ярославович 1035 0 1 - 0 0 Полетаев Дмитрий Александр 1000 23
13 24 Самохвалов Сергей Антонови 1000 0 0 - 1 0 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 15
14 26 Шульгин Владислав Андреевич 1000 0 1 bye  

Round 4

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 13 Грачева Елизавета Львовна 1023 2 1 - 0 2 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 4
2 5 Малыгина Марина Михайловна 1068 2 1 - 0 2 Косолапов Матвей Андреевич 1000 16
3 11 Летуева Ксения Константино 1037 2 1 - 0 2 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 21
4 25 Шубин Владислав Иванович 1000 2 1 - 0 1 Абраамян Элина Гагиковна 1093 2
5 1 Аешин Максим Сергеевич 1098 1 1 - 0 1 Мелузов Максим Михайлович 1000 20
6 7 Стрельников Вадим Романови 1059 1 1 - 0 1 Лайшева Варвара Ивановна 1012 14
7 15 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 1 1 - 0 1 Музалев Илья Русланович 1053 8
8 9 Тетеркина Дарья Романовна 1047 1 1 - 0 1 Шульгина Полина Андреевна 1000 27
9 17 Леченкова Кристина Андреев 1000 1 1 - 0 1 Лайшев Семён Иванович 1038 10
10 26 Шульгин Владислав Андреевич 1000 1 0 - 1 1 Попов Градимир Ярославович 1035 12
11 19 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 1 1 - 0 0 Лисина Дарья Андреевна 1000 18
12 3 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 0 0 - 1 0 Самохвалов Сергей Антонови 1000 24
13 22 Петров Глеб Кириллович 1000 0 1 - 0 0 Филиппов Владислав Александрович 1060 6
14 23 Полетаев Дмитрий Александр 1000 0 1 bye  

Round 5

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 13 Грачева Елизавета Львовна 1023 3 0 - 1 3 Малыгина Марина Михайловна 1068 5
2 25 Шубин Владислав Иванович 1000 3 1 - 0 3 Летуева Ксения Константино 1037 11
3 15 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 2 0 - 1 2 Аешин Максим Сергеевич 1098 1
4 4 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 2 0 - 1 2 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 21
5 17 Леченкова Кристина Андреев 1000 2 0 - 1 2 Стрельников Вадим Романови 1059 7
6 16 Косолапов Матвей Андреевич 1000 2 1 - 0 2 Тетеркина Дарья Романовна 1047 9
7 12 Попов Градимир Ярославович 1035 2 1 - 0 2 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 19
8 2 Абраамян Элина Гагиковна 1093 1 1 - 0 1 Петров Глеб Кириллович 1000 22
9 8 Музалев Илья Русланович 1053 1 1 - 0 1 Полетаев Дмитрий Александр 1000 23
10 10 Лайшев Семён Иванович 1038 1 0 - 1 1 Самохвалов Сергей Антонови 1000 24
11 14 Лайшева Варвара Ивановна 1012 1 1 - 0 1 Шульгин Владислав Андреевич 1000 26
12 20 Мелузов Максим Михайлович 1000 1 ½ - ½ 1 Шульгина Полина Андреевна 1000 27
13 6 Филиппов Владислав Александрович 1060 0 1 - 0 0 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 3
14 18 Лисина Дарья Андреевна 1000 0 1 bye  

Round 6

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Малыгина Марина Михайловна 1068 4 1 - 0 4 Шубин Владислав Иванович 1000 25
2 1 Аешин Максим Сергеевич 1098 3 1 - 0 3 Попов Градимир Ярославович 1035 12
3 7 Стрельников Вадим Романови 1059 3 0 - 1 3 Грачева Елизавета Львовна 1023 13
4 11 Летуева Ксения Константино 1037 3 1 - 0 3 Косолапов Матвей Андреевич 1000 16
5 21 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 3 0 - 1 2 Лайшева Варвара Ивановна 1012 14
6 2 Абраамян Элина Гагиковна 1093 2 1 - 0 2 Леченкова Кристина Андреев 1000 17
7 24 Самохвалов Сергей Антонови 1000 2 0 - 1 2 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 4
8 19 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 2 1 - 0 2 Музалев Илья Русланович 1053 8
9 9 Тетеркина Дарья Романовна 1047 2 0 - 1 2 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 15
10 22 Петров Глеб Кириллович 1000 1 0 - 1 Мелузов Максим Михайлович 1000 20
11 27 Шульгина Полина Андреевна 1000 0 - 1 1 Филиппов Владислав Александрович 1060 6
12 26 Шульгин Владислав Андреевич 1000 1 0 - 1 1 Лайшев Семён Иванович 1038 10
13 23 Полетаев Дмитрий Александр 1000 1 0 - 1 1 Лисина Дарья Андреевна 1000 18
14 3 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 0 1 bye  

Round 7

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Аешин Максим Сергеевич 1098 4 1 - 0 5 Малыгина Марина Михайловна 1068 5
2 13 Грачева Елизавета Львовна 1023 4 ½ - ½ 4 Летуева Ксения Константино 1037 11
3 4 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 3 1 - 0 4 Шубин Владислав Иванович 1000 25
4 16 Косолапов Матвей Андреевич 1000 3 ½ - ½ 3 Абраамян Элина Гагиковна 1093 2
5 15 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 3 0 - 1 3 Стрельников Вадим Романови 1059 7
6 12 Попов Градимир Ярославович 1035 3 1 - 0 3 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 21
7 14 Лайшева Варвара Ивановна 1012 3 1 - 0 3 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 19
8 20 Мелузов Максим Михайлович 1000 1 - 0 2 Музалев Илья Русланович 1053 8
9 6 Филиппов Владислав Александрович 1060 2 0 - 1 2 Лайшев Семён Иванович 1038 10
10 18 Лисина Дарья Андреевна 1000 2 1 - 0 2 Тетеркина Дарья Романовна 1047 9
11 24 Самохвалов Сергей Антонови 1000 2 0 - 1 2 Леченкова Кристина Андреев 1000 17
12 3 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 1 0 - 1 Шульгина Полина Андреевна 1000 27
13 23 Полетаев Дмитрий Александр 1000 1 0 - 1 1 Шульгин Владислав Андреевич 1000 26
14 22 Петров Глеб Кириллович 1000 1 1 bye  

Round 8

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 11 Летуева Ксения Константино 1037 0 - 1 5 Аешин Максим Сергеевич 1098 1
2 5 Малыгина Марина Михайловна 1068 5 1 - 0 4 Попов Градимир Ярославович 1035 12
3 25 Шубин Владислав Иванович 1000 4 1 - 0 Грачева Елизавета Львовна 1023 13
4 7 Стрельников Вадим Романови 1059 4 1 - 0 4 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 4
5 2 Абраамян Элина Гагиковна 1093 1 - 0 4 Лайшева Варвара Ивановна 1012 14
6 20 Мелузов Максим Михайлович 1000 1 - 0 Косолапов Матвей Андреевич 1000 16
7 10 Лайшев Семён Иванович 1038 3 0 - 1 3 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 19
8 18 Лисина Дарья Андреевна 1000 3 1 - 0 3 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 15
9 17 Леченкова Кристина Андреев 1000 3 0 - 1 3 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 21
10 27 Шульгина Полина Андреевна 1000 0 - 1 2 Самохвалов Сергей Антонови 1000 24
11 8 Музалев Илья Русланович 1053 2 0 - 1 2 Филиппов Владислав Александрович 1060 6
12 26 Шульгин Владислав Андреевич 1000 2 1 - 0 2 Петров Глеб Кириллович 1000 22
13 3 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 1 - - - 1 Полетаев Дмитрий Александр 1000 23
14 9 Тетеркина Дарья Романовна 1047 2 1 bye  

Round 9

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 1 Аешин Максим Сергеевич 1098 6 0 - 1 5 Шубин Владислав Иванович 1000 25
2 7 Стрельников Вадим Романови 1059 5 0 - 1 6 Малыгина Марина Михайловна 1068 5
3 11 Летуева Ксения Константино 1037 1 - 0 Абраамян Элина Гагиковна 1093 2
4 13 Грачева Елизавета Львовна 1023 0 - 1 Мелузов Максим Михайлович 1000 20
5 4 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 4 0 - 1 4 Лайшева Варвара Ивановна 1012 14
6 12 Попов Градимир Ярославович 1035 4 1 - 0 4 Лисина Дарья Андреевна 1000 18
7 19 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 4 1 - 0 Косолапов Матвей Андреевич 1000 16
8 21 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 4 1 - 0 3 Филиппов Владислав Александрович 1060 6
9 9 Тетеркина Дарья Романовна 1047 3 0 - 1 3 Леченкова Кристина Андреев 1000 17
10 10 Лайшев Семён Иванович 1038 3 1 - 0 3 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 15
11 24 Самохвалов Сергей Антонови 1000 3 0 - 1 3 Шульгин Владислав Андреевич 1000 26
12 22 Петров Глеб Кириллович 1000 2 1 - 0 Шульгина Полина Андреевна 1000 27
13 3 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 1 ½ - ½ 1 Полетаев Дмитрий Александр 1000 23
14 8 Музалев Илья Русланович 1053 2 1 bye  

Round 10

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Малыгина Марина Михайловна 1068 7 1 - 0 Летуева Ксения Константино 1037 11
2 25 Шубин Владислав Иванович 1000 6 1 - 0 Мелузов Максим Михайлович 1000 20
3 19 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 5 0 - 1 6 Аешин Максим Сергеевич 1098 1
4 21 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 5 ½ - ½ 5 Стрельников Вадим Романови 1059 7
5 14 Лайшева Варвара Ивановна 1012 5 0 - 1 5 Попов Градимир Ярославович 1035 12
6 2 Абраамян Элина Гагиковна 1093 1 - 0 4 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 4
7 17 Леченкова Кристина Андреев 1000 4 0 - 1 Грачева Елизавета Львовна 1023 13
8 18 Лисина Дарья Андреевна 1000 4 1 - 0 4 Лайшев Семён Иванович 1038 10
9 16 Косолапов Матвей Андреевич 1000 1 - 0 4 Шульгин Владислав Андреевич 1000 26
10 6 Филиппов Владислав Александрович 1060 3 0 - 1 3 Тетеркина Дарья Романовна 1047 9
11 8 Музалев Илья Русланович 1053 3 0 - 1 3 Самохвалов Сергей Антонови 1000 24
12 22 Петров Глеб Кириллович 1000 3 1 - 0 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 3
13 27 Шульгина Полина Андреевна 1000 1 - 0 Полетаев Дмитрий Александр 1000 23
14 15 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 3 1 bye  

Round 11

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 5 Малыгина Марина Михайловна 1068 8 1 - 0 Абраамян Элина Гагиковна 1093 2
2 13 Грачева Елизавета Львовна 1023 1 - 0 7 Аешин Максим Сергеевич 1098 1
3 25 Шубин Владислав Иванович 1000 7 1 - 0 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 21
4 12 Попов Градимир Ярославович 1035 6 1 - 0 Стрельников Вадим Романови 1059 7
5 20 Мелузов Максим Михайлович 1000 0 - 1 Летуева Ксения Константино 1037 11
6 14 Лайшева Варвара Ивановна 1012 5 0 - 1 5 Лисина Дарья Андреевна 1000 18
7 15 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 4 0 - 1 5 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 19
8 16 Косолапов Матвей Андреевич 1000 1 - 0 4 Петров Глеб Кириллович 1000 22
9 4 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 4 0 - 1 4 Тетеркина Дарья Романовна 1047 9
10 26 Шульгин Владислав Андреевич 1000 4 0 - 1 4 Леченкова Кристина Андреев 1000 17
11 10 Лайшев Семён Иванович 1038 4 1 - 0 Шульгина Полина Андреевна 1000 27
12 23 Полетаев Дмитрий Александр 1000 ½ - ½ 4 Самохвалов Сергей Антонови 1000 24
13 3 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 0 - 1 3 Музалев Илья Русланович 1053 8
14 6 Филиппов Владислав Александрович 1060 3 1 bye  

Round 12

M. No. Name Elo Pts. Result Pts. Name Elo No.
1 19 Макавеев Ярослав Сергеевич 1000 6 0 - 1 9 Малыгина Марина Михайловна 1068 5
2 18 Лисина Дарья Андреевна 1000 6 0 - 1 8 Шубин Владислав Иванович 1000 25
3 11 Летуева Ксения Константино 1037 1 - 0 7 Попов Градимир Ярославович 1035 12
4 1 Аешин Максим Сергеевич 1098 7 0 - 1 Косолапов Матвей Андреевич 1000 16
5 21 Митрухин Дмитрий Евгеньеви 1000 0 - 1 Грачева Елизавета Львовна 1023 13
6 2 Абраамян Элина Гагиковна 1093 1 - 0 Мелузов Максим Михайлович 1000 20
7 7 Стрельников Вадим Романови 1059 0 - 1 5 Лайшев Семён Иванович 1038 10
8 9 Тетеркина Дарья Романовна 1047 5 0 - 1 5 Лайшева Варвара Ивановна 1012 14
9 17 Леченкова Кристина Андреев 1000 5 ½ - ½ 4 Бородина Елизавета Эдуардо 1000 15
10 24 Самохвалов Сергей Антонови 1000 1 - 0 4 Филиппов Владислав Александрович 1060 6
11 27 Шульгина Полина Андреевна 1000 0 - 1 4 Музалев Илья Русланович 1053 8
12 22 Петров Глеб Кириллович 1000 4 1 - 0 2 Полетаев Дмитрий Александр 1000 23
13 26 Шульгин Владислав Андреевич 1000 4 1 - 0 Бондаренко Данил Сергеевич 1090 3
14 4 Сверчкова Мария Алексеевна 1089 4 1 bye  

Players ranking

Rk. No.Ini. Name FED Elo Club Pts.  Des 1   Des 2   Des 3 
1 5 Малыгина Марина Михайловна RUS 1068 Республика Хакасия 10 0 10 74
2 25 Шубин Владислав Иванович RUS 1000 Республика Хакасия 9 0 9 72,5
3 11 Летуева Ксения Константино RUS 1037 Республика Хакасия 7,5 0,5 7 73
4 13 Грачева Елизавета Львовна RUS 1023 Республика Хакасия 7,5 0,5 7 71
5 1 Аешин Максим Сергеевич RUS 1098 Республика Хакасия 7 1 7 74,5
6 12 Попов Градимир Ярославович RUS 1035 Республика Хакасия 7 0 7 68,5
7 2 Абраамян Элина Гагиковна RUS 1093 Республика Хакасия 6,5 0,5 6 70,5
8 16 Косолапов Матвей Андреевич RUS 1000 Республика Хакасия 6,5 0,5 6 63
9 14 Лайшева Варвара Ивановна RUS 1012 Республика Хакасия 6 0 6 66,5
10 19 Макавеев Ярослав Сергеевич RUS 1000 Республика Хакасия 6 0 6 64,5
11 10 Лайшев Семён Иванович RUS 1038 Республика Хакасия 6 0 6 54
12 18 Лисина Дарья Андреевна RUS 1000 Республика Хакасия 6 0 5 65
13 7 Стрельников Вадим Романови RUS 1059 Республика Хакасия 5,5 0 5 68
14 21 Митрухин Дмитрий Евгеньеви RUS 1000 Республика Хакасия 5,5 0 5 65
15 20 Мелузов Максим Михайлович RUS 1000 Республика Хакасия 5,5 0 5 63
16 17 Леченкова Кристина Андреев RUS 1000 Республика Хакасия 5,5 0 5 57,5
17 24 Самохвалов Сергей Антонови RUS 1000 Республика Хакасия 5,5 0 5 46,5
18 4 Сверчкова Мария Алексеевна RUS 1089 Республика Хакасия 5 0 4 65,5
19 26 Шульгин Владислав Андреевич RUS 1000 Республика Хакасия 5 0 4 56,5
20 9 Тетеркина Дарья Романовна RUS 1047 Республика Хакасия 5 0 4 52,5
21 22 Петров Глеб Кириллович RUS 1000 Республика Хакасия 5 0 4 45,5
22 8 Музалев Илья Русланович RUS 1053 Республика Хакасия 5 0 4 44,5
23 15 Бородина Елизавета Эдуардо RUS 1000 Республика Хакасия 4,5 0 3 60,5
24 6 Филиппов Владислав Александрович RUS 1060 Республика Хакасия 4 0 3 50
25 27 Шульгина Полина Андреевна RUS 1000 Республика Хакасия 3,5 0 2 50
26 23 Полетаев Дмитрий Александр RUS 1000 Республика Хакасия 2 0 0 50
27 3 Бондаренко Данил Сергеевич RUS 1090 Республика Хакасия 1,5 0 0 46,5